OP CURASAO: 2 DODEN Commentaar flandria Liever f 700 miljoen en geen BTW-verhoging" I Willemstad geteisterd Indonesië betrok VN niet bij benoemingen Het Kwartet Amerika gevraagd om materiële hulp Gebarsten Meer zon van de „Kolonialistisch" Verontwaardiging BIESHEUVELS EISEN VOOR DE BELASTINGCORRECTIE VMF-Slork/Werkspoor niet optimistisch KIESMANNEN AL AANGEWEZEN Bomaanslag op Defferre ï^z^Iü/n\ 0NDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Coiiraint Zaterdag 31 mei 1969 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ernstige ongeregeldheden na staking Kritiek op inaet ran marine WILLEMSTAD Bij de ernstige onlusten op Curacao zijn tot dusver twee doden gevallen. Meer dan tien mensen liepen ernstige verwondingen op en er waren ongeveer 100. lichtge wonden. Bij de doden en gewonden zijn geen leden van het marinepersoneel. Een groot aantal gebouwen in het centrum van Willemstad zijn geplunderd of uitgebrand. Tot de in as gelegdeof door water schade onbruikbaar geworden gebouwen, behoren het Castro- building, Maduro's Bank, Pros per o Baiz, Casa Jose en het Taub er-building. Op de foto het Koningin Wilhelminaplein in het centrum van Willemstad voor het uit breken van de onlusten. Het is een kinderachtig spel waarbij niemand wint. FULLER ZO presenteert: EXCLUSIEF Heinrich Böll: Ik het geweten van Duits land niet" Prof. dr. C. Boeke- stijn over celibaats- problemen Ds. J. D. van Ginhoven: Op D-day ging celdeur open Hoofdcommissaris mr. F. Perrick: Politie staat voor hervorming Dr. C. Rijnsdorp bespreekt „Het jongensuur" Computer ontcijfert Indus-schrift Wereld van weduwen wordt steeds nauwer Peter van Lindonk, uitgever met „gekke" ideeën De Generaal wordt ongeduldig Petra (6jr) stoeit met orgel „Ik leer Bonzo, hoe hij pantoffels moet brengen. Die van de pop en van mij kan hij al..." MVT UIEfB DE BILT Een depressie- gebied trekt nu langs ons l.\nd naar Denemarken weg. Het kan vandaag hier en daar een bui veroorzaken- met veel bewol king. Morgen wordt het al wat zonniger, wanneer een gebied van hogeluchtdruk via Frankrijk iets meer invloed gaat krijgen. De matige westenwind neemt dan weer af en het weer krijgt een iets aangenamer karakter. Het lijkt waarschijnlijk dat de eerste junidagen een verdere verbetering gaan brengen met behalve meer zon ook een iets hogere middagtemperaturen. Weersverwachting voor maan dag: Aantal uren zon: 5 of meer. Min. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. 1 juni: zon op: 4.26. zon onder: 20.50: maan op: 23.00. maan onder: 4.20. 7 juni L.K. De algemene indruk is dat men de toestand in de binnen stad van Willemstad onder con trole heeft en dat de plunderin gen en brandstichtingen zich nog wat voortzetten in de bui tenwijken. Het schijnt dat men zich vrij algemeen aan de avond klok heeft gehouden. De werk zaamheden bij de meeste onder- de regering dat zij opdracht geeft dat de Nederlandse troepen op Curagao zich afzijdig houden." De Surinaamse Studentenunie in Nederland protesteerde met een tele gram bij vice-minister-president drs. J. A. Bakker „met klem tegen het in zetten van Nederlandse koloniale be zettingstroepen". Het Nederlands Katholiek Vakver bond herinnerde er gisteravond aan dat het al bij stakingsspanningen in Suriname de Nederlandse regering nemingen zouden normaal wor- heeft gevraagd op de kortst mogelij den voortgezet. Intussen zou Nederland een be roep op Amerika hebben gedaan, nooduitrustingen voor de mariniers ter beschikking te stellen. Het zou voornamelijk gaan om transport vliegtuigen met brandblusmateriéel. Niet bekend is, of Nederland ook andere hulp heeft gevraagd om de orde te herstellen. De Herenstraat in Willemstad is vrijwel geheel afgebrand. Uit de winkels zijn kleding, juwelen, voed sel, ijskasten en tv- en radiotoestel len geroofd. Vanmorgen stond ho tel Americano op Otrabanda nog in brand. Rookwolken dreven boven de stad, waar zwaar bewapende mari niers patrouilleerden en plunderaars arresteerden. Vooral jongeren na men aan de ongeregeldheden deel. Naar aanleiding van het ingrijpen verzoek van de regering van de Nederlandse Antillen omdat de politie niet meer voor de veiligheid kon zorgen, hebben enkele Neder landse organisaties geprotesteerd. De kritische lerarenorganisatie sec tie Den Haag heeft zich onvoorwaar delijk solidair verklaard met de Antil liaanse rebellerende stakers met de volgende verklaring: „Het onderwijs op de Antillen is ge baseerd op een voortdurende ontken ning van de eigen identiteit van het Antilliaanse volk en is gebaseerd op het instandhouden van de kolonia listische structuren. De Antilliaanse kinderen moeten bij voorbeeld alles weten over het Ne derlandse cultuurpatroon, terwijl de eigen cultuur als inferieur wordt afge daan. De kritische lerarenorganisatie, sec tie Den Haag, verklaart zich onvoor waardelijk solidair met de Antilliaan se opstandelingen." De Nederlandse Studentenraad, de Socialistische Jeugd (SJ), de Studen tenvakbeweging (SVB), de Unie van Studenten in Nijmegen en de „Accion Revolutionaire Antiyano" hebben een gezamenlijke verklaring met de vol gende inhoud uitgegeven: „Met diepe verontwaardiging pro testeren wij tegen het inzetten van Nederlandse mariniers tegen de sta kende arbeiders van de onderneming Werkspoor Caribian en sympathise rende arbeiders en werklozen op Cu racao. Het massale verzet van de bevol king van Curagao vindt zijn oor sprong in de voortdurende sociale wantoestanden o.a. de zeer omvang rijke werkeloosheid. Wij vragen ons af of de geschiede nis van de politionele acties in Indo nesië en de daarbij gepleegde misda den zich gaan herhalen. De Neder landse regering draagt hiervoor de verantwoordelijkheid. Wij eisen van ke termijn stappen te ondernemen om het koninkrijksstatuut grondig te herzien. Het NKV stelde destijds dat Neder land bij ingrijpen in een van de rijks delen de schijn van neo-kolonialisme op zich laadt. „Willemstad maakt een lugubere in druk. De Herenstraat en de Madoe- rastraat zjjn geheel in as gelegd. In de stad liggen wrakken van talrijke auto's en verscheidene winkels zijn volkomen leeggeplunderd." Dit seinde de ANP-correspondent te Willem stad vanmorgen als zjjn erste indruk nadat de ongeregeldheden leken te zijn geëindigd. .Hij moest daarbij gebruik maken van de diensten van radio-amateurs, omdat de normale verbindingen nog steeds niet waren hersteld. Het ANP- j ilussing van een Jaalanr door de stakers ai aangestoken brand zware waterschade opgelopen. (Voor begin en verloop van de ongeregeld heden zei pag. 7). Ontmoeting tijdens de con ferentie van de nuclear planning group van de Nato in het Londense Lancaster House. Links de Britse minister van defensie Denis Healey, rechts generaal Lyman L. Lemnitzer. UTRECHT Mr. B. W. Biesheuvel heeft Ue- ver een belastingcorrectie van ƒ700 miljoen zonder grote bezuinigingen dan een van ƒ900 miljoen die met grote bezuinigingen zou moe ten gebeuren. Hij waarschuwt het kabinet, dat in het najaar aan getoond moet worden, dat de voortgang van het beleid in de jaren '70 en '71 niet wordt geschaad. De heer Biesheuvel VMF-Stork/Werkspoor verwacht een verlaging van het dividend over het lopende jaar. Tijdens de jaarvergade ring werd bekend gemaakt dat niet op verlies wordt gerekend. Twee aandeelhouders stemden tegen een handhaving van het dividend over het afgelopen jdar van 12 procent, gezien de sombere vooruitzichten. Het bestuur noemde de uitkering verantwoord. toir en verslechterd de inkomens verhouding nier Maar over het „meerdere zullen wij ons kritisch oog moeten laten gaan". En dan be hoeft naar zijn mening de omvang van de operatie niet van tevoren vast te staan. Biesheuvel geeft de regering-De Jong in overweging af te zien van een verdere BTW verhoging, maar dek king te zoeken in de sfeer van de directe belastingen. Komt er toch een BTW-verhoging dan zal de ARP j aandringen op compensaties voor de sociaal-zwakken, die wellicht zwaar der zullen moeten zijn dan de 47,5 miljoen die begin dit jaar reeds als compensatie werd gegeven. De anti-revolutionaire fractieleider in de Tweede Kamer noemde van daag voor het AR-Partijconvent zijn drie voorwaarden voor de belasting correctie wegens inflatie, die hij op zichzelf een „goede zaak" noemde: geen inflatoire financiering, geen vertoring overheidstaken, van essentiële evenwicht moet worden geboden tegen mogelijke verstoring van inkomensverhoudingen. De heer Biesheuvel signaleerde bij de VVD naar aanleiding van de op stelling van de ARP een soort „poli tieke jeuk" en „bij de PvdA wordt men misselijk bij de gedachte dat de belastingverlaging straks wèl door gaat". Hij ontkende dat de ARP zich niet wil houden aan gemaakte af spraken, maar de correctie moet „in alle opzichten verantwoord zijn". Hij was het eens met een gedeelte lijke financiering uit de zogenaamde inflatiekoppen: ongeveer ƒ400 mil joen. Die financiering is niet infla- de keuken van Hauenschild vervult al uw keukenwen- sen. Door de vakman aanbevolen De Magica-keuken is voor delig in prijs, fraai van lijn en gaat heel lang mee. Let eens op de funktionele indeling! Een bezoek aan onze showroom is geheel vrijblijvend en zeer de moeite waard. Keukencentrum Koeleman H. v. Beyerenstraat 4, Ter Aar. tel. 01722-493 100 mz. Keukenshowroom TAE kruik gaat zo lang te water tot ze harst. Te oordelen naar de nog verwarde berichten over de alarme rende gebeurtenissen van dc afgelo pen 24 uur lijkt dat ook nog zo te zijn op Curagao. Een eiland van rust in een op drift geraakt Caribisch gebied, dachten we. Maar de schijn bedriegt ook hier. „Kleine" oorzaken kunnen dan grote gevolgen hebben. Invloeden van buiten hebben onge twijfeld een belangrijke rol gespeeld. ZU vonden blijkbaar een vruchtbare voedingsbodem in een maatschappe lijk onbehagen. Dat er moeilijkheden konden komen, werd algemeen beseft. Niet allen heb ben echter verwacht, dat zij zich op zo korte termijn en in de vorm van een explosie zouden voordoen. Aan waarschuwingen heeft het niet ontbroken. Immers zou Nederland zich niet aan zijn verantwoordelijk heden kunnen onttrekken, als de za ken de plaatselijke autoriteiten uit de hand zouden lopen. Verbreking van de koninkrijksban den was de oplossing, die het meest voor de hand leek te liggen. Zij mocht echter geen eenzijdige daad zijn van een partner (Nederland) die buiten schot wilde blijven. Als de Antillen of Suriname zelf de wens tot verbreking van de banden te kennen hadden gegeven, zou het Nederland betrekkelijk weinig moei te hebben gekost er gevolg a^n te geven. Die wens leefde wel bij bepaalde groepen, maar die vertegenwoordigen niet de meerderheid van de bevol king van de beide rijksdelen. Men be sefte het nog niet zonder Nederland te kunnen stellen. Het werkelijke probleem is dan ook niet van koloniale aard, zoals wel wordt beweerd. Ook als de konink rijksband er niet was geweest zouden de moeilijkheden zich (wellicht al eerder) hebben voorgedaan. Het gaat hier om een brok sociale on rust onder mensen die geen werk kunnen vinden of te weinig verdie nen om een redelijk bestaan te kun nen opbouwen. Zonder uitzicht op verbetering. De tegenstellingen worden nog ver scherpt door de welvaart, die het deel is van de blanken, voor wie het met name in het zakenleven een bestaan in betrekkelijke weelde is weggelegd. Voor de Antillen is de explosie van geweld een verontrustend verschijn sel. óók omdat de dollars bestedend* toeristen nu naar andere recreatie gebieden zullen uitzien. Er ligt een zware taak voor Neder land, dat niet alleen met zijn mari niers met de gevolgen van de sociale onrust wordt geconfronteerd, maar dat vooral moet helpen proberen de oorzaken weg te nemen. PARIJS In de nacht van vrij dag op zaterdag is een kneedbom ont ploft voor een flatgebouw in Parijs waarin een appartement van de so cialistische presidentskandidaat Gas ton Defferre is gelegen. De flat was op dat moment niet bewoond. Deffer re maakt een verkiezingstournee door Frankrijk. De ontploffing, die van ge ringe kracht was, heeft weinig scha de aangericht. j ll PAPCNBUDGBïV«r'"rTï'f)DyNSBUP<i BIAK Indonesië heeft een belangrijke fase van de volks raadpleging in West-Irian afge sloten zonder dat vertegenwoor digers van de Verenigde Naties daarbij betrokken zijn geweest. In de acht regentschappen heeft Indonesië raadgevende vergade ringen (kiesmannen) aangewe zen die in overleg met de rege ring in Djakarta zullen beslis- I sen over de toekomst van West- Irian. gen vertegenwoordigd zijn en werke lijk door het volk worden gekozen. De heer Wiesber Loeis van het In donesische ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat de verkiezingen in het gebied van Biak op democratische wijze zijn afge werkt. Uit betrouwbare bron wordt echter vernomen dat de leden van de raadgevende vergaderingen door In donesië met zorg zijn uitgezocht. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmoloren 20 modellen vanat 1419 (incl. B.T.W.l Commissie De heer Loeis verklaarde dat in Biak een verkiezingscommissie van zeven tot twaalf man is benoemd. Leden van deze commissie hebben in Dit betekent dat dc rol van de VN de dorpen de daad van vrije keuze in deze fase van de daad van vrije uitgelegd aan de primitieve bevol- Sch't,# op de bon duideli|k het gewenste nummei 1 DAIMLER 1886^ 2 DURYEA 1893 3 PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6 IANCHESTER 1895 TURFMARKT 2 Fa. DUS0SWA, Hoofddealer LEIDEN - TELEFOON 24 4 09 keuze, slechts symbolisch is. De tota le kosten van de VN-activiteiten in zake West-Irian zouden ruim 3,5 mil joen gulden bedragen. De VN-vertegenwoordiger Ortiz Sanz heeft op 20 mei in Djakarta meegedeeld dat zijn functionarissen gereed waren naar West-Irian te ver trekken om daar de verkiezing of be noeming van de leden van de raadge vende vergaderingen hij te wonen, zoals is voorzien in het verdrag van New York. Ook verklaarde hij dat de verkie zingen van deze vergaderingen alleen democratisch zijn als alle groeperin- king en de papoea's verzocht de ver kiezing van de raadgevende vergade ring bij te wonen. Op het eiland Noemfor zouden stamleden vier van de acht kandida ten hebben gekozen. Sommigen stem den schriftelijk, anderen fluisterden de haam van hun kandidaat in het oor van een van de oudsten. Een lid van de gemeenteraad van Moelia in het Centrale Bergland zou voor een onafhankelijk West-Irian hebben willen kiezen, maar een districtshoofd dreigde hem dood te schieten als hij niet voor Indonesië zou stemmen. Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: belaalt: per kwartaal per maand plaats als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1