MACHTSSTRIJD IN PRAAG Straatgevechten in Argentinië Oude garde in de aanval eis: goedkeuring invasie Commentaren Hoesak staat onder zware druk Overval op bejaarden Prof. Gerbrandy vraagt ontslag wegens onrust bewoners van Opstand arbeiders en studenten crotten gaan lemonstreren Veel valse timmerplaten in omloop „SPOEDIG AANVAL ISRAËL" SNRIIIK Onbestendig „Commissie niet op terrein vakbonden" advocaatbowls JAMIN ONDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Coinraunt Vrijdag 30 mei 1969 - 51ste jaargang ecteur: F. Diemer jofdredacteur: Dr. E. Diemer ofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4.70. p. kw. 14,10 - Klathtendienst beiorging 18.00-19.00 uur Afscheid van AKK en NTS De NRU en de NTS bestaan niet meer. Zij zijn opgegaan in de nieuwe NOS. Vóór minister Klompé het NOS-bestuur instal leerde, hielden de aftredende bestuursleden van NRTJ en NTS een afscheidsrecepptie. De foto toont mr. Roosjes in gesprek met Karei Prior. PRAAG Met de communistische topconferentie te Moskou in zicht is in Tsjechoslowakije een nieuwe crisissituatie ontstaan. Aanleiding is de eis van de aartsvijanden van liberalisatie, dat partijleider Hoesak in een officiële verklaring de Russische invasie van vorig jaar rechtvaardig noemt. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Volgende week terdag gaan de Haagse krottenbe- aners demonstreren tegen het „ferot- ïbeleid" van de regering. Op het nnenhof zullen de demonstranten mervoorzitter mr. Van Thiel een emplaar van de beruchte krotten- cf overhandigen, ondertekend door tintigduizend mensen. De Haagse trgemeester. mr. Marijnen. krijgt jn copy van de brief. "Minister Schut van volkshuisvesting ruimtelijke ordening kreeg er gis pen al een, vol met scherpe kritiek zijn beleid. „De minister doet in Tweede Kamer jarenlang beloften Ier de beëindiging van de woning- od", beschuldigen de briefsohrij- le verwijten de bewindsman, bij t woningbeleid meer rekening te aden met de spanning op de ar- idsmarkt en de financiële situatie n met de werkelijke behoefte. )e briefschrijvers, verenigd in het langs opgerichte Werkverband isvestingsnood, ageren tegen het "tellen van woningbouwprogram- op basis van de beschikbare ar- idscapaciteit. Maar volgens het ntraal Economisch plan 1969 is or de ongesubsidieerde bouw bijna emaal zoveel personeel nodig dan or de bouw van woningwetwonin- i. Als de minister werkelijk van beschikbare arbeidscapaciteit uit at, kunnen er dit jaar zeker 150.000 iningen worden gebouwd, aanzien- s meer dan de bewindsman op het heeft. Tenslotte wordt de minister ge- tagd extra hulp tc verlenen aan de >tc sleden, omdat daar de nood het ogst is. Van onze verkeersredacteur) BORN De KNAC-voorzitter W. van Andringa de Kempe er heeft vandaag op de alge- me vergadering van de club in rn de aandacht van politie en ititie gevraagd voor het „niet belangrijke aantal" in omloop nde valse nummerplaten, larvan bonafide automobilisten dupe kunnen worden. )ok het stijgende aantal ketting- isingen bracht hij naar voren. Hij >eg zich af of een betere verlich- g van autosnelwegen dit aantal it zou kunnen terugbrengen. „Het int in ieder geval de moeite", zei „om evenals in Engeland ook in s land de frequentie van dit soort tsingen tijdens licht en donker en wel en niet verlichte snelwegen der te bestuderen." Speciaal voor rijksweg 12 tussen Gouwebrug en Oudenrijn be- iitte hij het aanbrengen van ver- hting. Op dit wegvak hadden vo- jaar 655 ongevallen plaats, waar- n slechts 363 werden veroorzaakt or het onvoldoende afstand hou- Op de vrijdag wordt de helft van ze kettingbotsingen buiten de dag- hturen gemaakt, op zondag is dit Ifs bijna 70 procent. BUENOS AIRES In ge heel Argentinië en in het bij zonder m de stad Cordoba zijn gisteren ernstige gevechten uitgebroken. Studenten en stakende arbeiders raakten slaags met de hard optredende politiemannen en militairen. Volgens de eerste berichten zijn zes personen gedood en 78 gewond. Er zjjn 300 arresta ties verricht. In Cordoba is gisteravond een uit gaansverbod uitgevaardigd. De on lusten begonnen toen de politie het vuur opende op arbeiders die de (Franse) Ika-Renaultfabrieken ver lieten twaalf uur voordat een lan delijke staking van 24 uur zou be ginnen. Nagenoeg alle Argentijnse vakbon den steunen de staking uit protest tegen het drie jaar oude militaire be wind van president, generaal Juan Carlos Ongania, ondanks waarschu wingen van de regering dat de sta kers voor bijzondere militaire recht banken kunnen worden berecht. Studenten sloten zich in Cordoba b ijde stakers aan en spoedig waren meer clan 6000 demonstranten op de been die brand stichtten in winkels en auto'sh. omverwierpen in de een miljoen inwoners tellende stad. De chef en de sous-chef van de bereden politie raakten gewond toen zij on der hun paarden terechtkwamen die door de betogers waren neergescho ten. Er werden wegversperringen sommigen van drie meter hoog opgeworpen. Parachutisten lil de avond trokken 3000 parachu tisten de stad binnen om de arbei ders en studenten de baas te wor den. In Buenos Aaires "kwam één per soon om het leven toen in het fede- AMMAN De Palestijnse verzetsorganisatie El Fatah heeft gisteren gemeld dat zware Is raëlische troepenconcentraties zijn samengetrokken langs de Jordaan en bij de bestandslijn in de Sinaiwoestijn. EI Fatah verwacht begin juni een grootscheepse aanval van Israël bij de Jordaan cn het Suezkanaal. Ook meldt de verzetsorganisatie verster kingen van Israël in de Golanhoogten (de bestandslijn met Syrië). Het regenseizoen in Jordanië is ten einde gekomen en het water in de Jordaan zakt, waardoor een aantal wegen in de bergen op de westelijke oever van de Jordaan weer begaan baar worden. Reizigers uil het bezette gebied hebben gemeld dat Israël loopgraven heeft aangelegd tussen Jericho en de Allenbybrug. rale hoofdkwartier van de politie een bom ontplofte. Vijf bommen ont ploften in een spoorwegkantoor en in het telecommunicatiecentrum in de Argentijnse hoofdstad. In Tucuman, in het noorden van Argentinië, werd donderdag ook weer gevochten. Behalve de slachtoffers van don derdag zijn de afgelopen drie weken bij de golf van gewelddadigheden in 17 steden vier mensen gedood en meer dan 50 gewond. De minister van binnenlandse za ken noemde de toestand gisteren „ernstig". Op een bijeenkomst van het cen trale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij zou Hoesak gisteren weerstand hebben geboden aan de druk, die aanhangers van de vorig jaar afgezette Novotny op hem hebben uitgeoefend. Geeft Hoesak niet toe, dan bestaat de mogelijkheid, dat hij (evenals Dubcek enkele maan den geleden) van zijn functie wordt ontheven. De zitting van het 190 leden tellen de comité stond onder leiding van Strougal, die in de door terreur en willekeur gekenmerkte Novotny- periode minister van binnenlandse zaken was. Onder hem ressorteerde de politie. Hij wordt nu beschouwt als leider van de „oude garde" die opnieuw de macht wil overnemen. Aangenomen wordt, dat Strougal er naar streeft, Hoesak ten val te brengen en op die manier een eind te maken aan de hardnekkige pogingen, nog iets te redden uit de failliete boedel van het Dubcek-communisme. Weigering van Hoesak, de invasie van de Warschaupactlanden goed te keu ren, zou die val kunnen bespoedigen. Een verklaring, waarin de invasie wordt gerechtvaardigd cff tenminste wordt gezegd, dat zij werd uitgelokt door de voorstanders van het libera lisatieproces zou de Russen helpen, een vertoon van eenheid te laten zien op de communistische wereldconfe rentie, die volgende week te Moskou begint. Verrotting Zij zou echter ook de weg vrij maken voor vervolging van politici, journalisten en andere groepen, die het passieve verzet tegen de Russen hebben geleid. Gevreesd wordt, dat het centrale comité zo dicht bij goed keuring van de invasie zal komen, dat de weg vrijkomt voor bestraffing van deze mensen. Hoesak hield gisteren een rede over de belangrijkste taken van de partij: herstel van de eenheid, vergroting van de strijdlust en oplossing van de problemen met broederpartijen. Radio-Praag zond slechts gedeelten uit, die geen betrekking hadden op het populaire liberaliserings-program- ma, dat Hoesak niet overboord heeft gezet. Pas zondag zal een vollediger ver sie van Hoesaks rede worden uitge zonden en in de kranten verschijnen. Vóór die tijd moet er blijkbaar nog heel wat in geknoeid worden door de perscommissie, waarin verschillende voorstanders van de „harde lijn" zit ting hebben. Buit: f3.600 (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE Gisteravond omstreeks negen uur hebben twee mannen een overval gepleegd op de 63-jarige veehouder D. Salm en diens 60-jarige zuster. Zij belden aan bij de boerderij, drukten de deur verder open toen de heer Salm een luikje opendeed en wierpen de oude man bijtend zuur in het gezicht, waarna zij hem ernsti ge hoofdwonden toebrachten met een ijzeren staaf. Ook zijn zuster werd mishandeld met de staaf, zodat zij eveneens letsel aan het hoofd kreeg. De overvallers eisten geld en uit wat zij de heer Salm en diens zuster toeschreeuwden bleek duidelijk dat zij wisten dat er op dit moment geld in huis moest zijn. Zij ontrukten de heer Salm een portefeuille die hij aan een ketting bij zich droeg en na men hieruit 3600 gulden mee. eMt een even verder geparkeerde zwarte Citroën ID verdwenen de over vallers. De zwaargewonde boer Salm wist met grote inspanning zijn boerderij te verlaten en bij de enkele honder den meters verder wonende buren alarm te slaan. Zowel hij als zijn zuster werden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Na daar te zijn be handeld werden zij bij een familielid in Koudekerke ondergebracht. Vanmorgen had de politie nog geen spoor van de overvallers. Vermoed wordt dat zij twee weken geleden ook een bezoek aan de boer derij hebben gebracht om daar pools hoogte te nemen onder het voorwend sel dat zy van het toilet gebruik wil den maken. De vleierij is een valse munt, die slechts in omloop is door onze ijdelheid. ROCHEFOUCAULD „Mevrouw Van Dam is aan de tele foon, ze pruat op tie band, dan mist u niet»." I HET Wlltt DE BILT Een frontale sto ring behorende bij een lagedruk gebied waarvan het centrum van morgen voor de ingang van Het Kanaal lag, trok vannacht en vanmorgen vergezeld van een re- gengebied over ons land. De minimumtemperaturen daal den gedurende de nacht door de aanwezigheid van bewolking ner gens beneden de 8 graden. DE BILT Wisselend bewolkt met aanvankelijk weinig wind en plaatselijk een bui. Morgen zwakke tot matige la ter tot vrij krachtig toenemende wind uit westelijke richtingen en op de meeste plaatsen droog weer. In het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 9; •min. temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 31 mei. zon op 04.27; zon onder 20.49: maan op 21.43: onder 03.37. volle maan. Morgenochtend bij het krieken van de dag is het zover. Dan trekt het legertje van onbekenden er weer op uit. Om te hengelen, ergens in Nederland, en vissen te vangen. Trompens dat vangen is niet eens het belangrijkste, hoewel een knaap als op deze foto toch wel een succes is. Wellicht is het leger het vooral om de rust begonnen, die steeds schaarser wordt. Eerste Hollandse nieuwe bin nen AMSTERDA3I Dc hoogleraar in het burgerlijk recht, auteursrecht en de industriële eigendom aan de juridische faculteit van de Vrije Universiteit, mr. S. Gerbrandy, heeft ontslag gevraagd uit al die functies. I In een brief aan het college van directeuren stelt j prof. Gerbrandy dat de afstand tussen oudere cn jon- j gere generatie groeiende is en dat hy de vraag of het doelmatig is nog tien jaar zyn taak te zoeken op het gebied van het onderwijs, ontkennend meent te moeten beantwoorden. Verder schryft hij. aldus de voorlichtingsdienst van de universiteit: „Stellig is deze overtuiging mede be- invloed door de onrust die de laatste jaren in acade- 1 mische kringen overal ter wereld heerst. Inderdaad i is het huidige tijdsgewricht weinig gunstig voor een vrye en onafhankelijke vorming van, wetenschappelijke overtuigingen." „Deze onrust inzonderheid in Ne derland in de laatste tyd doet af- breuk aan mijn vermogen om rustig te studeren, dat is dus: inyn normale arbeid r' den gezien als uitsluitend ingegeven door individuele voorvallen op een be paald ogenblik. Het besluit berust op jde gedachten die al jaren bij my leven en op omstandigheden als bovenver meld, die zich reeds enige tientallen Ijaren aan het voltrekken zyn." Prof. Gerbrandy, die byna 55 jaar is cn sinds 1954 gewoon hoogleraar aan de VU, verzoekt het ontslag te doen ingaan op 1 september. SLUITING VERBLIF 1 DEN HAAG Een kleine commis sie van onafhankelijke deskundigen zal de uitvoering van het besluit tot Opheffing van de bedrijven van Tho massen en Drijver-Verblifa NV aan een nader onderzoek onderwerpen. Ook zal de commissie de bedrijfseco nomische aspecten en de sociale ge volgen van de fabriekssluiting onder zoeken. hoewel dat tegen de zin van de directie is. Dit zegt minister De Block van economische zaken in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (soc). De minister is van mening dat de commissie met het onderzoek niet op het werkterrein van de vakbeweging komt. DEVENTER Ruim zeshonderd vrouwen hebben gisteren in Deventer gedemonstreerd tegen de sluiting van de fabrieken van de Thomassen en Drijver-Verblifa NV, voor het ver trek van de Amerikanen uit Vietnam, tegen de BTW en dc prijsverhogin- j gen en voor een loonsverhoging en I verhoging van de pensioenen. Bijstandswet /ANDANKS vier jaar ervaring wil het met de toepassing van de Algemene Bijstandswet nog lang niet overal vlotten. Het was daarom een goede gedachte, dat de vereniging van directeuren van sociale diensten, Divosa, op haar tweejaarlijks congres onlangs nog eens diepgaand aandacht besteedde aan het functioneren van deze raam wet. Nog beter was de gedachte, op dit congres als spreker te laten optreden drs. L. Lainers, hoofd van dc directie bijstandszaken van het departement cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De heer Lamers sprak onomwonden de mening uit, dat er nog niet-gemo- tiveerde verschillen bestaan in de hoogte van de uitkeringen van ver schillende gemeenten. Na vier jaar wordt er volgens hem nog teveel vastgehouden aan de officiële norm en wordt er te weinig gedacht aan de individuele behoeften van de rechthebbenden op een bijstandsuit kering. De heer Lamers wilde regio nale adviescommissies in het leven roepen cn voor de beoordeling van bijstandsgevallen ook gespecialiseer de burgers aantrekken. De directeuren van de sociale diensten zullen begrepen hebben, wat de heer I Lamers bedoelde. Nu maar wachten j of het er met de uitkeringen van de Bijstandswet in vele gemeenten, waar men nog terecht van armenzorg en I bedeling kan spreken, beter op gaat I worden. Geeft te denken "yAN een Gerbrandy zal het nemen van een ingrijpend besluit niet verbazen. Ook niet, wanneer het be sluit het eigen leven betreft. Wij vinden dit bevestigd in het be sluit van de hoogleraar Gerbrandy Gerbrandy junior, zegt men wel om zijn professoraat (aan de VU) neer te leggen. Het is een besluit dat. vooral ook om de motivering, te den ken geeft. Als oorzaak geeft hij aan de onrust in academische kringen, en hij gewaagt van een groeiende afstand tussen ge neraties. Hier liggen metterdaad le vensgrote problemen, waarbij onder linge verwijdering en vervreemding gevaarlijke kansen krijgen. Dit laatste treft te meer waar bekend was, dat de hoogleraar Gerbrandy zijn professoraat met hart en ziel be kleedde cn zich daaraan geheel wijd de. Daarom geeft zijn ontslagaanvrage te denken. Ook in deze zin, dat het sta dium behoort aan te breken van den ken en bedachtzaamheid. Aan uni versiteiten en hogescholen zijn er nu teveel emoties die zich laten gelden. Er is een grote felheid van kritiek, ook in deze zin dat vrijwel alles an ders moet worden. Maar behoort het geen kenmerk van kritiek te zijn, dat zij op haar beurt bereid is zich aan kritiek te onder werpen? Er zal weer gedacht moeten worden. Er zal weer begrip moeten komen. Men zal elkaar weer moeten gaan zien in juiste en dus niet carica- turale verhoudingen. Zó alleen zal men gemeenschappelijk dienen tc werken aan de juiste functionering van ons wetenschappelijk onderwijs. En men zal professor Gerbrandy moeten zien terug te winnen voor zijn universiteit. Mensen als hij, ook in hun karaktervastheid, zijn te kost baar dan dat men hen missen kan. ISO gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! h,r.v"n^ermIi""cïl'rtuS n"i' wd!" wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De KW 74 Tetman Hette van rederij Kennemerland uit Katwijk heeft de haringrace gewonnen. Omstreeks kwart over zeven gister avond stoomde de hektrawler, waarvan schipper A. Guyt <55) uit Katwijk het bevel voert, de haven van IJmuiden binnen. De Hollandse nieuwe werd direct naar Katwijk vervoerd. Kort na mid dernacht werd met de afslag begonnen. De eerste kantjes werden voor 1.100 opgehouden. Uiteindelijk werd het eer ste kantje voor 1.003 verkocht aan de inkoper van de Hilton-hotels. Oe be langstelling voor de afslag was groter dan ooit tevoren. De haring werd ge kwalificeerd als klein, maar redelijk goed. De Tetman Hette had 73 kantjes aan boord. De hoogleraar die zijn overwegin gen gisteren door voorlezing van zijn brief op het laatste college burgerlijk recht ook aan de studenten bekend heeft gemaakt, verwekte onder zijn gehoor beroering, hoewel men wist dat zo'n stap dreigde. Spontaan is onder de studenten een actiecomité opgericht dat wil pogen hem voor de faculteit en VU te behouden. Prof. Gerbrandy is namelijk populair. Vo vervolg zie pagina 13 ALMELO Palthe's textielverede- lingsbedrijven NV in Almelo zal over 1968 geen dividend uitkeren. Dit komt omdat het bedrijf verlies leed. Schrijf op de bon duidelijk het gewenste nummer: DAIMLER 1886\S^ DURYEA 1893 3 PANHARD- IEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mots lebt of alle 6 tegels!' Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leidon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1