Amsterdamse raad achter optreden van politie Werkgevers: niet naar geleide loonpolitiek MOTIES CPN EN PSP VERWORPEN PvdA WIL PRATEN Eindelijk weer 'n hit voor The Fortunes Gesprek over het Maagdenhuis Vrouw uit Woerden \l 171 NIEUW LINKS gedood bij ongeluk alles goed en wel LONEN MATIGEN OF COLLECTIEVE REGELING Bonny probeert 'f hier weer met een plaat Clodagh Rodgers (22) bestormt hitparade Marva Hodge zingt uit Hair Aanhang Poher wordt kleiner 9 DONDERDAG 29 MEI 1949 AMSTERDAM Behalve CPN. PSP en Provo heeft de Am sterdamse gemeenteraad gisteren zijn grote waardering geuit voor het beleid van burgemeester Samkalden en de politie tijdens de studentenacties van de afgelopen weken. Op zijn beurt had de burgemeester ook niets dan lof voor het optreden van de politie. In een langdurig en ge ëmotioneerd betoog gaf burge meester Samkalden een over zicht van de bezetting van het Maagdenhuis en van de ont ruiming ervan. Scherp veroor deelde hij de methodes die de studenten hebben gebruikt om hun eisen kracht bij te zetten. De democratisering van de uni versiteit is er geen millimeter verder mee gekomen. Zij leed schade door aantasting van vertrouwen, door de verdachtmaking en de hoon, die aan de gekozen weg onverbeterlijk ver bonden zijn, aldus de burgemeester. Toch -moeten we al onze krachten inspannen om met de hervorming van de bestuursstructuur door te gaan. We kunnen alleen maar hopen dat de weg naar redelijkheid en gezond verstand spoedig door alle geledingen van de universiteit en op alle niveaus wordt gevonden. Hij kondigde tevens aan dat presidium en curatoren op korte termijn plannen over de her- In Washington legde minister president De Jong een krans op de nationale begraafplaats Ar lington. Naast hem de districts commandant van de Amerikaan se hoofdstad, g ener aal-majoor Charles S. O'Malley. DRONTEN Bij éen ongeluk in de gemeente Dronten is de 52-jarige mevrouw J. Leeuwehagen-Vernet uit Woerden om het leven gekomen. Haar evenoude echtgenoot en een schoonzus werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Harderwijk gebracht. De auto van het drietal werd aan gereden door een personenauto bestuurd door een 25-jarige inwoner van Bussum, die zonder op te letten een voorrangsweg op reed. Hij werd fieveneens ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. PARIJS Tariq Ali, een van de leiders van de militante studenten in Engeland, is gisteren na zijn aan komst in Parijs aangehouden en later op een vliegveld naar Londen gezet. Het Franse ministerie van binnen landse zaken had laten weten dat Tariq Ali, die in Pakistan is geboren, Frankrijk niet mocht binnenkomen en dus zou worden uitgewezen. Klaagschriften (3) De heer F. V. Ketel mag zich eerst wel eens beter van de beweegredenen van de zgn. verontrusten op de hoogte stellen alvorens hij vaststelt, dat zij al moord en brand 'schreeuwen als er nog niets aan de hand is. Moeten de verontrusten dan maar jlijven zwijgen, terwijl prof. Kuitert [e.a. wèl blijven schrijven en spreken via pers, radio en tv en daarbij aan de fundamenten van de bijbel knabbe len? Ik dacht van niet, want daarvoor zijn deze dingen veel te ingrijpend. En als men zich dan tot de synode wendt (dus juist de kerkelijke weg kiest) dan mag men niet spreken van Onverdraagzaamheid. Ik hoop in te genstelling tot de heer Ketel, dat de iynode wèl een uitspraak zal doen over de moderne opvattingen van be paalde theologen, die de kerkelijke wateren hebben beroerd en mogelijk tot een storm kunnen aanwakkeren. Laten we voorzichtig zijn als de slangen, maar ook oprecht als de dui ven en toezien op elkander en op de leer. Er moet een zekere mate van vrijheid blijven, maar dat mag niet gaan ten koste van de waarheid. Leerdam J. Steketee Bijbeldag Het verslag in uw blad van de bij beldag in Antwerpen was wel wat ne gatief, waardoor m.i. aan het bijbel- dagcomité afbreuk is gedaan. Dat het voor sommigen een pijnlijke dag was kon men in het geheel niet merken, integendeel: de Vlamingen Waren daar bijeen in een saamhorig heid die hier vaak niet te vinden is. Ds. Beukenhorst, die de morgenver gadering zou leiden, is niet op die dag vervangen, maar had zich al lang van tevoren teruggetrokken. Ik wou, dat er meer mensen gevon den werden als ds. Kleijne. Zulke mensen verdienen^uit Nederland veel steun. Krimpen a.d. Lek K. Groenendijk Maagdenhuis (li) Volgens mij moeten de autoriteiten er voor zorgen, dat de studenten alle berokkende schade (niet alleen aan de gebouwen, maar ook alle andere scha de) betalen. Dat moeten soldaten, die Wat vernielen, van hun geringe soldij ook. Nieuw-Lekkcrland J. W. de Lange (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerfractie van de Partij van de Arbeid en waarschijnlijk ook het partijbestuur willen als de ondertekenaars van de Nieuw- Linksverklaring dat wensen, met hen praten over het stand punt dat de partij heeft ingeno men met betrekking tot de be zetting van het Maagdenhuis in Amsterdam. De Kamerfractie heeft gisteren op de wekelijkse vergadering besloten ide tekst van de rede, die drs. Uen Uyl in de Kamer bij de interpellatie Van der Lek heeft gehouden, aan de ondertekenaars van de kritische verklaring toe te sturen. Met andere woorden: lees eerst dat verhaal eens terdege alvorens kritiek te leveren op bepaalde punten. Op ziohzelf vindt de fractie als ge- héel in de verklaring van Nieuw Links geen aanleiding het eerder in genomen standpunt te wijzigen. Over het algemeen bestempelde men de manoeuvre van Nieuw Links als „vervelend", hoewel men toegaf dat de ondertekenaars van de rede van Den Uyl geen juist beeld gekregen kunnen hebben. Tijdens het fractie- beraad van gisteren was DEN HAAG Minister Luns deelt op vragen van het Tweede-Ka merlid Van der Spek (PSP) mee dat de regering geen aanleiding ziet stap pen te ondernemen bij de Griekse au toriteiten inzake de behandeling en ge vangenschap van de Griekse verzets strijder Panagoulis. Deze kreeg op 17 november 1968 de doodstraf, die nog steeds niet is voltrokken. Hij zou uiterst wreed worden behandeld. Nieuw-Linkssympathisant Van den Doel afwezig. Hij is met de parle mentaire missie naar Zuidslavië. In een eerder stadium heeft frac tieleider Den Uyl de Nieuw-Linksverklaring „goedkoop" genoemd en „verwarringwekkend". Zoals bekend zijn vijf onderteke naars geen lid van de PvdA. De fractie heeft overigens kennis genomen van het standpunt van De mocratisch Appèl. Men zal er niet op reageren. De fFactie heeft er „geen directe boodschap aan. dat is een zaak van het partijbestuur". Democratisch Appèl zégt zich zeer betrokkèn te vóélen bij de discussies in de partij over deze kwestie. Men steunt zonder voorbehoud de verkla ringen van Dep.Uyl en. Vondeling. Democratisch Appèl acht de ver klaringen van Nieuw Links en van de partijbestuurders Lammers en Van der Louw eens te meer een aan wijzing, dat voor een aantal Nieuw-Linksers democratie „slechts een losse klank" is". De groep verwerpt ten enenmale de minachtende wijze waarop de heer Van der Louw spreekt over wat hij de democratische spelregels noemt. Ze wenst uit te spreken dat, wanneer men in een land werkelijke vrijheid van meningsuiting heeft en indien men er hervormingen kan doorzetten, mits men de meerderheid van het volk daarvoor weet te win nen, deze verworvenheden die men inderdaad als democratische spelregels kan kenschetsen tot de essentie van de democratie en van het democratisch socialisme behoren. Aantasting en ondermijning daarvan moeten doelbewust worden tegenge gaan, aldus Democratisch Appèl. Volgende week maandag komt het partijbestuur van de PvdA bijeen. Onder meer zal ook de huidige con troverse in de partij weer op de agenda staan. vorming van de universiteit bekend zullen maken. DISCUSSIE In een ongewoon felle discussie, die vergezeld ging van goed- en afkeu ring van de zijde van de publieke tribune, schaarde de grote meerder heid van de raad zich achter de bur gemeester. De VVD'er Jacobse juichte het toe dat er zo weinig mogelijk gebruik van geweld is gemaakt. De heer Ros sen (kath. v.) richtte zich direct tot de PSP: „Zij heeft het pacifistisch masker afgelegd. Het bezetten van het Maagdenhuis was een staatsgreepje in de dop". Drs. Ed. van Thijn (soc.): „Blijkens de stellingen uit het derde cahier van de SVB (waarin de strategie van deze studentenorganisatie wordt uiteenge zet) is de bezetting van het Maagden huis een compliment aan de redelijk heid van het universiteitsbestuur". De communist W. F. H. van het Schip hekelde daarentegen het ge drag van de politie. En de PSP'er Steijger was van oordeel dat de bestuurders van de universiteit vast zitten aan de gevestigde orde. REPLIEK Burgemeester Samkalden diende de beide laatste afgevaardigden stevig van repliek: „Wie autoriteit heeft is er om het bestaande bestel te hand haven. Wie tegen het bestaande bestel is, staat het vrij als het hem niet snel genoeg gaat de wet te ver zetten". Een umversiteit, zo zei de burge meester nog, is een instelling waar zonder dwang wetenschapsbeoefening mogelijk moet zijn. Er moet dus een zo groot mogelijke geestelijke vrij heid bestaan. Bij de hervorming is men op over leg en compromis aangewezen. Wil men eenzijdig naar de macht grijpen, dan brengt men de vrijheid in ge vaar. Met een krachtig applaus on derstreepte de gemeenteraad deze stelling. Aan het slot van het debat werden twee moties ingediend. In een motie die was ondertekend door CPN, PSP en het Provo-raadslid Irene van de Wetering, stelde men zich achter de beweging van de studenten. Curato ren hebben de actie volkomen onjuist benaderd en voorts keurt men het optreden van justitie en politie af. Zij werd verworpen met elf tegen dertig stemmen. De communistische wethouder voor sportzaken, de heer A. A. Verhey, werd met deze. motie wei in een bij zonder moeilijke positie gemanoeu vreerd. Hij stemde voor de motie (met zijn partijgenoten) en keurde daarmee tegelijkertijd het beleid van het college van B. en W. af. De tweede motie werd uitsluitend gesteund door PSP en Provo. Ge vraagd werd om meer informaties over het «jebruik van traangas door de politie in besloten ruimten. De burgemeester zou hierover een nota moeten samenstellen. Met 36 tegen 5 stemmen verdween deze motie in de prullenbak. ROERMOND De 73-jarige L. Vossen uit Linnen is gisteravond bij Roermond op slag gedood toen hij met de fiets aan de hand de rijksweg overstak en werd gegrepen door een auto. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Terugkeer tot een centraal ge leide loonpolitiek zou op ernstige bezwaren stui ten. Het Verbond van Nederlandse ondernemingen schrijft in zijn jaarverslag over 1968, dat herinvoe ring van een geleide loonpolitiek gepaard zou moeten gaan met een veel grotere directe bevoegd heid van de overheid, wat op ernstige bezwaren zou stuiten in de politieke sfeer, maar ook bij de vakbeweging. Het verbond noemt bij de toepassing van een geleide loonpolitiek de medewerking van de vak beweging onontbeerlijk. Wel stellen de werkge vers als voorwaarde, dat de thans bestaande vrije loonpolitiek onverenigbaar is met een stringent prijsbeleid. Bezwaren worden in het jaarverslag geopperd tegen het elk jaar opnieuw sterk opvoeren van de collectieve voor zieningen naast een reële stijging van het besteedbare inkomen voor een zo groot mogelijke groep. Een dergelijk beleid werkt de inflatie sterk in de hand. Voor de toekomst zal gekozen moeten worden tussen be perkte loonsverhogingen en meer accent op de collectie ve voorzieningen of andersom. Het doorbreken van de loon- en prijsspiraal is anders onmogelijk. Van belang noemt het verbond, dat er een goed overleg blijft bestaan tussen werkgevers, werknemers en over heid; er zal een toenemende programmering moeten ko men van het overheidsbeleid op middellange termijn, een fiscale politiek, die het bedrijfsleven voldoende armslag geeft en de inflatie niet versterkt én voorts zijn krach tige pogingen gewenst tot meer internationaal overleg en minder enghartig nationalisme. De ministerraad van de EEG is niet slagvaardig genoeg en de Europese com missie is gedegradeerd tot een ideeënbus. CONCURRENTIE Het werkgeversverbond stelt, dat de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven sinds 1963 is verzwakt. De sterke loonkostenstijgingen van 1963 tot 1967 en in 1969 hebben Nederland eerder tot een duurte-eiland dan tot een goedkoopte-eiland gemaakt. Buitenlandse ondernemin gen vinden in ons land voor haar produkten een steeds betere afzet. Ons land wordt kwetsbaarder voor verstoring van onze economie. Het aandeel van de collectieve voorzieningen in het nationaal inkomen steeg van 1963 tot 1968 van 40 tot 46 pet. Van de jaarlijkse toeneming van het nationaal inkomen gaat thans meer dan de helft naar collectieve voorzieningen. ONDERNEMING Over de herziening van het ondernemingsrecht schrijft het jaarverslag, dat de meningen nog niet duidelijk zijn. Ook binnen de vakcentralen bestaan nog twee totaal ver schillende medezeggenschapsconstructles. Van een toena dering van de standpunten binnen de SER is nog geen sprake en het verbond vreest, dat het uiteindelijke SER- advies niet meer zal kunnen worden dan een staalkaart van meningen. TOPICS TOP TIEN - TIENERTOP Het Amsterdamse zangeresje Bon ny St. Claire probeert in eigen land met een nieuwe plaat een goede .hitscore te bereiken. Ze zong een single vol met de nummers „Marley Purt drive" een compositie van de Bee Gees en „Let me come ho me mamma", van Peter Koelewijn. In december '67 debuteerdcT Bonny met het opmerkelijke „Tam me ti ger". Als ontdekking van Peter Koe lewijn kreeg ze een snel groeide po pulariteit, vooral bij het teenagerpu- bliek. Haar volgende single een be werking van een compositie van Bach bestreek een breder pu bliek, maar rrok toch weinig aan- dacht. Niettemin stond Bonny in de belangstelling. De Westduitse pla tenmaatschappij Electrola zag veel in haar en bracht tot nu toe twee in het Duits gezongen en in dat land opgenomen nummers van haar uit Daarna volgden televisieshows, radio programma's en een fanclub. Haar hart bleef echter bij Nederland en vandaar die nieuwste plaat. De Hollies hebben samen met Lulu een langspeler gemaakt. Daar uit brachten ze onlangs op de t.v. de nummers „Blowin' in the wind" en „Just like a woman". Op het Immediate-label verschij nen deze zomer l.p.'s van de Small Faces, The Nice, Chris Farlowe, Fleetwood Mac en Amen Corner. De nieuwe Beatle-single komt eind juni uit. De titels: „Ballad of John and Yoko" en „Old brown shoe". Het fortuin schijnt de Engelse groep The Fortunes weer te gaan toelachen. Na een heel lange periode waarin ze maar geen hit kon maken, is het succes toch gekomen. Met het 'nieuwste nummer „Seasons in the sun" zijn alweer vele sporten van de hitladders beklommen. Eigenlijk een vreemde zaak met The Fortunes. Na 1965 hoorde men Engeland heeft de laatste jaren heel wat zangers en zangeressen in de pop-sfeer opgeleverd: Cllla Black. Engelbert Humperdinck. Lu lu, om er enkelen te noemen. En op nieuw is er nu een: Clodagh Rod gers. Met het nummer „Come back and shake me" is ze aan een grandioze bestorming van de Engelse hitpara de bezig. Na een optreden van Clo dagh in het televisie-programma Doebidoe kwam de single ook in ons land uit (RCA 47-15110). Clodagh Rodgers werd in maart 1947 in Noord-Ierland geboren; ze is dus 22 jaar oud. Het met lang blond haar getooide zangeresje is klein: slechts 1,60 meter. Ze zingt al enkele jaren. Clodagh is getrouwd met een zekere John Morris, werkzaam in de platenin dustrie. Maar dat heeft met het suc ces van zijn vrouw niets te maken. vrijwel niets meer van hen. En dat is toch wel anders geweest, want in de jaren daarvoor schoot de groep regelmatig uit de slof met hits als „This golden ring", „You've got your troubles" en „Here it comes again". Daarna werd het stil. The Fortu nes hadden niettemin een reputatie en bleven spelen; hits kwamen er alleen niet meer uit. Vooral in Frankrijk telde de groep zeer veel fans en in dat land begon uiteinde lijk weer de victorie. Hun oor viel op een pladt van chansonnier Jacques Brei en de me lodie sprak hen zo aan, dat ze die aanpasten en 'm een Engelse tekst meegaven. En zo kwamen The For tunes met „Seasons in the sun" te rug in de top. Het nummer speelden ze onlangs in het t.v.-programma Jam. Inmiddels is de groep van vijf naar vier man teruggelopen. Orga nist Dave Carr heeft er namelijk de brui aan gegeven, naar men zegt omdat hij het zonder hits niet kon stellen. Dat was al eerder zo met Glen Dale, maar hij is inmiddels vervangen door Shel McCrea. Vier Fortunes hopen nu maar op nog meer hits. Marva Hodge is een Rotterdamse, die zingt bij de Haagse soulgroep Moody Sec. Met een nummer uit de musical Hair „Let the sun shine in" is ze naar voren gekomen in de Veronica Top-40. Behalve door haar optreden met Moody Sec, kreeg Marva Hodge ook bekendheid door haar medewerking aan het radio-programma Pop-Eye. Marva werd 21 jaar geleden op Aruba geboren, waar ze als kind spirituals zong in de Apostolische kerk. Drie jaar terug kwam ze naar ons land, waar ze na korte tijd werd aangetrokken door de tien man sterke Moody Sec. Voordat bekend werd dat Hair hier niet op de plan ken zou komen, was Marva reeds gekozen als een van de hoofd rolspeelsters. Marva is sinds kort beroeps; daar voor was ze analiste. In Engeland wordt gewerkt aan de lancering van de nieuwe groep Hunble Pie. De leden zijn Steve Marriott (Small Faces), Peter Frampton (Herd), Greg Ridley (Spooky Tooth) en Jerry Shirley. In juni komt hun eerste l.p. De Oscar Benton Blues Band heeft een hitgevoelige plaat gemaakt met de nummers „Ain't nobody's business" en „Heartaching blues". Kees van Kooten en Wim de Ble (Clicheemannetjes) hebben een in het t.v.-programma Hadimassa ge lanceerde plaat gemaakt: „Dit ls de blues". Op de B-kant „Kom bij me terug" uit een vroegere Hadimassa. Een nieuwe single van The Flir tations: „What's good about goodbye my love". Vrijwel zeker een hit, net als „Someone out there" en „No thing but a heartache". PARIJS De aanhang in de eerste ronde van de zondag te houden Franse presidentsver kiezingen voor Alain Poher is nog verder aan het dalen onder communistische aanvallen en die van rechtse gaullisten, zo bleek gisteren uit een nieuwe opinie peiling. Georges Pompidou handhaafde zich op 41 procent, maar Poher daalde drie procent tot 27. Volgens het Instituut voor de open bare mening leidt Poher nog in een eventuele tweekamp met Pompidou in de tweede en beslissende stem ming op 15 juni. (Deze is nodig als geen van de kandidaten in de eerste ronde een meerderheid behaalt). Bij de hoofdingang van het Pa- rijse sportpaleis is gisteravond, toen binnen een verkiezingsbijeenkomst van de Trotzkistische presidentskan didaat Alain Krivine werd gehouden, een auto geëxplodeerd en in brand gevlogen. Er vielen geen slachtoffers^ Men neemt aan dat er een kleefbom of een molotof-cocktail in de/autcjï was geplaatst. «t

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9