MEER TAAL IN SPELLING AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4»/2% 5% 6% Bil AMRO BANK Commentaar Veel geen bezetters studenten 614% Commissie: Voorstel is heel gematigd Staat gaf veel uit Zegen voor de scholen Bekkers-actie: bijna 6 miljoen Veroordeelden moeilijk werk kunnen krijgen Geruchten over coup in Athene ■Si 5!] J DONDERDAG 29 MEI 1969 (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG Het is niet erg waarschijnlijk dat er nog eens een andere Spellingscom- missie aan het werk zal worden gezet. Minister Veringa en zijn Belgische ambtgenoot Van Meche- len zullen met de nu gepubliceerde voorstellen verder gaan óf de spelling zal blijven zoals ze is. Dit zei gisteren dr. E. Norlohne, woordvoerder van het ministerie van O. en W., bij de officiële openbaarmaking van de eindvoorstellen van de commissie-Pée-Wesselings (Nederlands-Belgische commissie voor de spelling van de bastaardwoorden). Nederlaag Cabaretier Seth Gaaikema kwam in Willemstad (Curasao) op de bon toen hij deelnam aan het mini-verkeer in het kinder park waar de jeugd geleerde verkeersregels aan de praktijk kan toetsen. Hij vond het auto rijden daar moeilijker dan het iri elkaar zetten van een cabaret- programma. LIET HEEFT niet veel gescheeld, of een neger was burgemeester geworden van de miljoenenstad Los Angeles op New York en Chicago na de grootste stad van Amerika. Dat is een verrassend verschünsel. als men weet dat slecht een zesde deel van de bevolking uit negers be staat. Talrijke blanken hebben dus op de negerkandidaat gestemd. Daar komt nog by, dat de militante neger-organisaties hem als een „Oom Tom" doodverfden, en dat is onge veer het ergste wat negers elkaar binnen aandoen. Foordat de verkiezingen werden ge houden had de kandidaat, de 51-ja- rige Thomas Bradley, volgens opinie peilingen een duidelijke voorsprong op burgemeester Yorty. Deze heeft de beslissende achterstand ongedaan gemaakt door een campag ne die een aanfluiting is voor wat men onder democratische spelregels verstaat. Yorty heeft de slechte reputatie die hij tijdens de rassenonlusten in de wijk Watts vestigde nog eens onder streept. Dit voorspelt voor de komen de vier jaren weinig goeds. Dat Bradley de winst niet kon bin nenhalen. is op zichzelf geen vreemd verschijnsel. Eer is het opvallend, dat hjj ondanks alles zoveel blanken ach ter zich heeft gekregen. Een sprekend feit is ook, dat Bradley de steun had van leidende politici als senator Kennedy, terwijl Yorty (die al acht jaar burgemeester is) óók lid van de Democratische partij is. De verliezer in Los Angeles is dan ook niet Bradley, maar Yorty, die met een dreigende nederlaag in zicht zyn toevlucht nam tot verdachtma king en vuilspuiterij. En mèt hem leden dc blanken in Amerika, die zich met hand en tand verzetten tegen het wegnemen van de muur tussen beide rassen, een zware nederlaag. Het eindadvies werd al ruim een jaar geleden aan de minis ters voorgelegd. Dat bij de pu- blikatie toch nog geen stand punt van de ministers bekend is gemaakt, verklaart dr. Nord- lohne uit het feit dat het een materie met veel haken en ogen is; de ministers willen ook eerst eens kijken hoe de laatste voor stellen worden opgenomen. Een financieel probleem is dat met vervanging van de schoolboeken een bedrag van, naar schatting, negentig miljoen gulden ge moeid zou zijn. In een toelichting op de voorstellen herinnerde de Nederlandse commis sievoorzitter dr. J. H. Wesselings aan de moeilijkheden met de Woorden lijst van 1954. Hoewel er keuzevrij heid was, werd iq de woordenlijst toch aangegeven welke spelling de voorkeur had. Bij die voorkeurspel lingen was men uitgegaan van het meer of minder vaak voorkomen van de woorden en van de gebruikssfeer. Als gevolg van deze criteria kreeg men naast elkaar produktie met een k en directie met een c, akkuraat met twee k's en accuratesse met twee c"s, controle en kontrolenr, akkoord en accorderen enz. Voor haar ambtenaren schreef de regering één bepaalde spelling voor en aan de scholen werd verzocht die lijn ook te volgen, zoals ook tijdschriften en kranten deden. Hier door werd de bedoeling van de com missie die het „groene boekje" sa menstelde (commissie-Van Haerin- gen) doorkruist: bij een volgende be werking van de Woordenlijst zou na melijk rekening worden gehouden met de gebleken voorkeur. Tot op de dag van vandaag is de toestand chaotisch. Eind 1955 kreeg een commissie-Damsteegt-De Vos op dracht na te gaan welke bastaard woorden in aanmerking kwamen om op de scholen uitsluitend in de pro gressieve spelling te worden geschre ven. Deze commissie wilde werken volgens vaste regels en niet volgens de onzekere en veranderlijke criteria van frequentie en gebruikssfeer. Haar beperkt progressieve voorstel len waaraan bezwaren verbonden waren die de commissie zelf erkende, zijn in een departementale bureaula blijven liggen. De later ingestelde commis- sie-Pée-Wesselings heeft het principe dat de vernederlandsing van de bastaardwoorden dient te geschieden volgens bepaalde regels overgeno men; bovendien heeft deze commissie de noodzaak van gelijke spelling van een grondwoord en de afleidingen er kend. De jongste voorstellen gaan uit van een gematigd standpunt. Er zullen wel weer grappenmakers zijn die Grote schade in het Maagdenhuis AMSTERDAM In totaal hebben 208 personen die niet bij de Amsterdamse universiteit zijn ingeschreven, het Maagden huis bezet gehouden. Dat is niet minder dan dertig procent van het totaal aantal bezetters van 660. Bij het opmaken van de processen-verbaal hadden slechts 128 personen opgegeven niet bij de Universiteit te behoren. Uit een onderzoek van de admi nistratie van de Amsterdamse Uni versiteit blijkt verder dat 230 bezet ters aan de faculteit der sociale we tenschappen studeerde en 94 aan de faculteit der letteren. Van de 16.035 studenten in Amsterdam is 2,8 pro cent geverbaliseerd wegens bezetting van het Maagdenhuis. Schade De Universiteit van Amsterdam schat de totale materiële schade van de bezetting inclusief de herstel- kosten op 185.000 gulden. Het ar- beidsverlies van vier vijf dagen wordt op 70.000 gulden geschat. Op de verschillende afdelingen wordt voor een waarde van bijna 7600 gul- WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK den aan Universiteitseigendommen vermist. Gebleken is dat tenminste negen kasten werden opengebroken, een ka mer- en kluisdeur werd geforceerd en vier bureaus met geweld zijn geo pend. Stukken uit het persoonlijk en vertrouwelijk archief van de kanse lier-directeur werden op verschil lende plaatsen in het Maagdenhuis teruggevonden. Archieven van verschillende bestuursfunctionarissen waren ge licht en gecopieerd. De voorlich tingsdienst van de Universiteit heefl nog geen volledig beeld van vermiste of onbruikbaar gemaakte stukken. HILVERSUM Het voorlopige eindresultaat van de actie bisschop Bekkers bedraagt momenteel 5.876.500,12. De voorzitter van de stichting, mr J. J. M Werner, maak te dit bedrag gisteren via de televisie bekend. Nog steeds komen giften bij de stichting binnen. WASHINGTON Richard Nixon heeft het miljardste exemplaar ge kregen van het Nieuwe Testament, dat het in 1816 gestichte Ameri kaanse protestantse bijbelge nootschap heeft uitgegeven. Een van zijn voorgangers, Dwight D. Eisenhower, kreeg in 1957 het 500 miljoenste exemplaar. Toen ver wachtte men dat het miljard pas in 1982 zpu worden bereikt. zinnen weten te maken waarin het ene woord na het andere in de gewij zigde spelling voorkomt, maar dat is geen principiële, serieuze kritiek, al dus dr. Wesselings. Het gematigde standpunt brengt ook mee dat zeer vooruitstrevenden ontevreden zullen blijven. Volgens dr. Wesselings staan echter in de laatste voorstellen alle herzieningen die op het ogenblik voor het publiek aanvaardbaar kunnen worden gemaakt. De omspelling van de als s uitgesproken c in s (sent, sitroen) loopt vooruit op een verdere ontwikkeling. De gedachte dat ook een zekere spellingstraditie van belang is heeft ertoe geleid dat de herziening van de ei- en ou- spelling nog is afgewezen, maar op het gebied van de spelling van de werkwoordsvormen (s de commissie het onderwijs zo ver mo gelijk tegemoet gekomen. Voor het basisonderwijs zou het een zegen zijn als het zich m:nder met de spelling j hoeft bezig te houden, zodat er meer aan de taal kan worden gedaan, al dus dr. Wess^Ungs. Gauw gewend Dr. B. C. Damsteegt die gisteren de inhoud van de voorstellen toelichtte, wees de kritiek dat de Spellingscom missie onze taal en cultuur zou aan tasten, van de hand. Bijna alle leden van de commisrie hebben uit liefde voor het Nederlands de studie ervan gekozen en ze beschikken over een ruime onderwijservaring. Het is een vreemde veronderstelling dat juist deze mensen de taal en cultuur zou den willen aantasten. Dr. Damsteegt legde er de nadruk op dat een fonetische spelling niet I hetzelfde is als een fonologische (in de discussies worden deze begrippen vaak door elkaar gehaald). Hij wees er verder op dat de regels van het spellingadvies bedoeld zijn om ver- antwoording af te leggen van de wij ze waarop de Woordenlijst van 1954 herzien zou moeten worden. Niemand zal die ruim 70 regels uit het hoofd hoeven te kennen. In sommige geval len hadden de besprekingen in de commissie tot uitkomst dat zich twee standpunten aftekenden; in die ge vallen is vaak de minst revolutionai re visie gevolgd. Er zijn enkele wijzigingen voor gesteld in het rapport van 1967; dit is gedaan om tegemoet te komen aan de kritiek. Door schrapping van uitzon deringen zijn sommige regels strak ker geworden; ook zijn enkele blijk baar moeilijk aanvaardbare verne derlandsingen (zoals het fameuze o- deklonje) geschrapt. Prins Bernhard bekijkt de nieuwste opname-, versterkings- en afspeel apparatuur, die hem wordt toegelicht door directeur F. A. Kleene (rechts). Dat was gisteren na de opening van de nieuwe vestiging van AEG aan de Aletta Jacobslaan in Amsterdam. Tanja, reeds tien jaar top- mannequin in de Nederlandse modewereld, draagt hier een mantel ontworpen door Max Heymans en gemaakt van een nieuw weefsel, ontwikkeld door de Leidse dekenfabriek Van Wijk. Van hetzelfde materiaal, dat een combinatie lijkt van brei- en weefwerk worden nu ook zomerdekens gemaakt. Het is veerlicht en heeft een enigs zins geribd uiterlijk. Het procé dé is geheim, we weten slechts dat Van Wijk een speciale ma chine ontwierp om het te maken. Zekerheid De commissie is ervan overtuigd dat een regeling volgens haar voorstellen de onzekerheid zal wegne men. Men zal aan de nieuwe woord beelden ook gauw wennen. In allerlei oublikaties dringen nu al progressie ve vormen door bijvoorbeeld in de reclame en in stukken van studen ten). Afwijzing van de voorstellen kan het doorzetten van de verneder landste vormen niet verhinderen, al dus dr. Damsteegt. De voorzitter van de Vereniging voor wetenschappelijke Spelling, de heer J. Berits, heeft gisteren meteen gereageerd op de publikatie van de eindvoorstellen. De VWS kritiseert het dat de ei/ij-kwestie en de au/ou-kwestie niet zyn opgelost en dat men bij de werkwoordsspelling halverweg in een oplossing is blijven steken. Het advies zal de broodnodige spellingsrust niet bevorderen aldus de heer -Berits. Na bijna een eeuw twist zou de VWS graag meehelpen aan het bereiken van een langdurige i spellingsvrede: als er een enigszins J Dlaö- j aanvaardbare oplossing wordt gevon- I den, is de vereniging bereid al haar I activiteiten te staken. UTRECHT Uit een onder zoek van de criminoloog prof. dr. W. Buikhuisen en zijn mede werker F. Ph. Dijksterhuis blijkt dat de klacht van veel delin quenten dat zij moeilijk aan werk kunnen komen, juist is. Prof. Buikkuisen en zijn medewer ker stuurden 150 sollicitatiebrieven naar 75 grote en middelgrote Neder landse bedrijven. Er waren drie cate gorieën: brieven van sollicitanten met een schoon verleden, met een diefstalverleden en met een veroor deling wegens rijden onder invloed. Van de sollicitatiebrieven leverde 52 procent in de categorie geen cri mineel verleden positieve reacties op. In de groep diefstalverleden bedroeg het aantal gunstige reacties 32 pro cent en in de groep veroordeeld we gens rijden onder invloed slechts 26 procent. Voorlichting Prof. Buikhuisen en de heer Dijksterhuis achten het belangrijk dat de veroordeelde wordt geleerd hoe hij moet solliciteren. Hij dient te worden voorgelicht wat hij moet doen bij een sollicitatie, maar vooral ook wat hij moet nalaten. De reclas sering zou meer aandacht aan dit punt moeten besteden, zeggen de bei de onderzoekers in hun rapport dat in het Nederlands tijdschrift voor criminologie is gepubliceerd. Ook het bedrijfsleven zou beter moeten worden voorgelicht. Het ver dient bijvoorbeeld aanbeveling te vermelden hoeveel ex-delinquenten in het bedrijfsleven werkzaam zijn, hoeveel inmiddels „ontspoord" zijn en hoe dit percentage zich verhoudt tot dat van werknemers zonder straf- Verzekering In Amerika bestaat de mogelijk heid dat een bedrijf zich verzekert tegen de gevaren van het aanstellen van delinquenten. Dit systeem kan volgens prof. Buikhuisen en de heer Dijksterhuis ook in Nederland wor den toegepast. Daarbij opperen de beide onderzoekers de gedachte dat de staat de premie voor zijn rekening neemt. Officieren opgepakt ATHENE In Athene circuleer den gisteren geruchten dat een po ging werd gedaan het militaire regi me omver te werpen en koning Constantijn wee-r aan de macht te helpen. De arrestatie van vijftien ho ge officieren, verdacht van ondermij ning van het gezag, wordt met de geruchten in verband gebracht Premier George Papadopoulos verscheen gisteren niet in het open baar. Bij het gebouw van de generale staf viel overigens geen ongewone activiteit waar te nemen. De gearresteerde officieren zijn al len volgelingen van koning Constan tijn. Een van de gearresteerden is generaal Papadatos die het bevel over legereenheden in Attica voerde tot de staatsgreep van april 1967. Ook generaal Papageorguo is opgepakt. Hij was tot de coup bevelhebber van de legereenheden in Athene. Direct na de mislukte poging van koning Constantijn om de militaire regering ten val te brengen, werd hij afge dankt. AMSTERDAM In verband met de ultimo heeft de circulatie, blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 27 mei, een uitzetting ver toond van 221 min tot 8852 min. Men mag veronderstellen dat deze 3' week nog een flink bedrag aan de bankbiljetten in omloop zal worden rdf m( vr rom De schatkist heeft kennelijk veel leer uitgegeven dan zij heeft ont vangen. Haar saldo is immers ver- laagd tot ruim ƒ33 min tegen vorige week ƒ49 min. Het saldo van de ban ken is weliswaar met 17 min toege komen, maar moet toch nog te laag 1 worden genoemd. In ieder geval is voor 107 min aan voorschotten af gelost, waardoor deze post tot 160 min is gereduceerd. Per saldo staan de banken hiermee voor 132 min debet. Een be- ijke post voor de banken was de repatriëring van deviezen, die een t [stijging vertoonden van ƒ214 min. .«Kennelijk zijn buitenlandse uitzettin- II Sen in verband met het aflopen van de valutacrisis teruggehaald. Op grond van het met de Neder- pjllandsche Bank gesloten seizoenarran gement heeft de Staat voor een be- fag van 150 min schatkistpapier as bij de bank ondergebracht. In ver- Da band met een terugbetaling in gul- :er- dens aan het IMF ontving de Staat ialf/108,2 min van het fonds. De Staat heeft dit bedrag gebruikt voor aflos sen «in? van schatkistpapier, dat in het Jerleden ter financiering van MF-transacties bij de Nederlandsche Bank was ondergebracht. Met de ultimo moet de staat circa 95 min betalen aan rente en aflos sing. In hoeverre bankbiljetten na de ultimo zullen terugkomen, zal in be langrijke mate afhangen van de beta ling der vakantiegelden. Op de geld markt is de situatie nog uitermate krap en ziet het er niet naar uit, dat hierin gauw verandering komt. Het carief van daggeld van 5% pet. is zuiver nominaal. Goud en deviezen samen staan nu op ƒ7319 min. De stand schatkistpapier op 19 en 27 mei: schatkistpromessen 1.171.200.000 f 1.213.000.000; schat kistbiljetten 4.983.900.000 f 4.983.900.000. Vorderingen In goud. enz. 1.279.875 Buitenl. betaalmidd. 262 Guldensvord. op buitenland 4.514 Papier in disconto 58.569 Papier door bank gekocht1.424.100 Voorschotten en beleningen 159.853 Nederl. munten 31.025 Passiva: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken in Nederl. Andere ingezetenen Banken in buitenl. Andere niet-ingez. Saldi buitenl. geld 8.851.883 33.449 28.496 51.200 40.925 2.423 6.777 Totaal goud cn deviezen 7.319.497 waarv. convertibel 1.280.137 Dekklngsperccntrage 82.05 8.631.207 49.100 11.445 71.456 40.531 6.050 6.181 7.105.138 1.072.182 81.54 rente op een AMRO- rentcboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. yy AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5