Mogelijke winstkansen voor uitdager Spasski Geen O.A.-zegels meer in winkelcentrum Langevoort Openbaar overleg in Hervormd Oegstgeest commissie van de orkesten wekt ontstemming Oegstgeest Actief zette leden uit de vereniging Voorschotens viswater onderzocht Residentie Strijktrio op Duivenvoorde Wijk gebouw HR gaat (licht Koorfestival in de Scheveningse Kurzaal Eieren worden goedkoop SNIPPEREN MET ANWB Geldboete voor Georg Volkert HANDHAVING WINST AKU Herdenking Wilhelmina Familiebladen niet samen met omroepbladen VU-onderzoek naar beroepen Geen afzonderlijk overlegorgaan op de kroon voor de Randstad IN ZEVENTIENDE PARTIJ: Jaarvergadering jeugd Ger. Gem. Jericho weer beschoten axsupporter u Madrid overledei SüWWt LEIDSE COURANT 4 DONDERDAG 39 MEI 1 OEGSTGEEST De winkeliers in het centrum Lange Voort/Irislaan zqn geroyeerd als leden van de middenstandsvereniging „Oegstgeest Actief". Een consequentie daarvan is, dat rij geen O.A.-zegeltjes meer aan hun klanten mogen verstrekken. Dat het thans tot dit massale roye ment is gekomen, is niet een geheel onverwacht gebeuren. Al geruime tgd bestonden er tussen het bestuur van „Oegstgeest Actief' en een ge vormde belangengroep Langevoort verschillen van inzicht. Het O.A.-bestuur ls van mening, dat het de belangen van alle aange sloten leden dient te behartigen en dat daartoe niet in staat is als één groep van leden eigen activiteiten 'op het gebied van reclame voeren bijvoorbeeld) gaat ontplooien, zonder voorafgaand overleg met het be stuur. Nadat zich reeds verscheidene strubbelingen hadden voorgedaan, besloot het O.A.-bestuur per aange tekend schrijven de Langevoorters van hun uitstoting uit de vereniging op de hoogte te stellen. Wel blijft het voorlopig bereid degenen die dat zouden wensen weer als lid aan te nemen, na hen vooraf te heb ben „gewogen". Beknot De belangengroep Langevoort (waarin ongeveer vijf winkeliers zitting hebben) acht zich daarente gen door het O.A.-bestuur beknot in haar mogelijkheden, in het bijzonder in de presentatie van het winkel centrum Langevoort als zodanig aan het publiek. Op een dinsdagavond gehouden bijeenkomst kwam de groep over een de reeds bestaande plannen tot vorming van een aparte „Stichting winkelcentrum Langevoort" te effec tueren. De groep vindt het verlies van de O.A.-zegels als klantenbindend ele ment niet alarmerend, aangezien zij meent dat de consument meer prijs bewust koopt dan enige jaren geleden toen de zegeltjes in omloop werden gebracht. Terug Een aantal Langevoorters heeft rich tot nu toe buiten het conflict gehouden. Van verscheidene daden en uitlatingen van de belangengroep Langevoort (die namens alle O.A.- VOORSCHOTEN De hen gelsportvereniging Onze Hobby hield haar algemene ledenvergadering on der leiding van voorzitter H. Teske. Meegedeeld werd, dat de visse rij-inspectie Utrecht op 10 april een onderzoek heeft ingesteld naar de gesteldheid van viswater en visstand in de door de vereniging van de gemeente gepachte viswateren Ro zenburg en Van der Hoevenpark. Het definitieve rapport moet nog komen maar penningmeester C. C. Schoewert had al vernomen, dat hu mus, veroorzaakt door afgevallen bladeren, zoveel stikstof produceert, dat de uitgezette vis degenereert. Remedie: veel baggeren en regelma tig jonge roofvissen uitzetten. De vereniging telt 300 leden, waarmee het maximum is bereikt. De gemeente zal binnenkort nieuw viswater aan de vereniging verpach ten in Noord-Hofland en Adegeest. Er werd afgesproken, dat de jeugd alleen onder toezicht van oudere le den mag vissen, aangezien anders de rust te veel wordt verstoord. VOORSCHOTEN Drie strijkers uit het Residentie-Orkest Peter Hoekstra, viool. Just Gerretsen, alt viool en Wim Mertens, cello musi ceerden gisteravond in de stampvolle Marotzaal van Kasgeel Duivenvoorde. Ook instrumentaal een enigszins Haagse aangelegenheid met die beide Boumanviolen en die fraai klinkende cello van Cuypers. Dit Residentie Strijktrio is nu drie Jaar oud. Te jong voor volmaakt sa menspel. maar oud genoeg om er meer in te kunnen zien dan goedwil lende muzikale hobbyisten. Die vindt men nl. onder orkestmusici wel meer. maar een druk bezet symfonisch leven laat vrijwel geen tijd voor serieuze kamermuziekstudie. Tenzijja ten zij men gedreven wordt door een vaste wil, geschraagd door noeste vlijt. Dat schijnt warempel met dit drietal het geval te zijn. Men kwam gisteren in Duivenvoor de in Haydn wat langzaam op tempe ratuur. Het strijktrio als zodanig heeft eigenlijk zijn bloeitijd al achter de n* als de klassieke meesters zich er mede gaan bezighouden. Als Unterhal- tungsmusik voor de beschaafde ama teur kan het evenwel nog best mee. Reeds Mozart en Beethoven prefere ren het strijkkwartet of het pianotrio, maar laatstgenoemde schrijft in zijn op. 9. no. 3 toch al ernstige, pathe tische tonen aan. Een dankbaar werk met die arische lokroep voor de viool, met dat verinnerlijkte adagio en dat markante scherzo, waarin de syn copen de metriek hardhandig uit haar baan dringen. De uitvoerenden zijn merkbaar be wogen door wat zij spelen en het typische is, dat als zij dat niet zijn zoals in het begin van Haydns Divertimento bijv. dat dan de spelkwallteit hoorbaar daalt. Musico logisch een interessante keuze, die jonge Ernst, von Dohnanyi met zijn Serenade op. 10. Men hoort hoe het 't eind van de 19e eeuw eigenlijk niet meer gelukt de geest van het oude aristocratische muzikale vermaak te doen herleven. Vandaar die vele sa lonklanken met hun zigeunerachtige •psmuk. De residentiële strijkers had den er echter veel plezier in. r. d. leden aan de Lange Voort/Irislaan zei te spreken en handelen) waren zij aldus zeggen zij, niet op de hoogte. Twee van hebben, zoals bekend, ook zitting in het O.A.-bestuur (de he ren De Roode en De Tombe). In het bijzonder voor deze winkeliers houdt het O.A.-bestuur nog even de weg terug open. Intussen is de jaarlijkse gezellige avond, die de vereniging op 3 juni in Holiday Inn zou houden, voor on bepaalde tijd uitgesteld. OEGSTGEEST Op vrijdag 6 juni om 8 uur wordt in het gemeente centrum aan de Lijtweg een bijeenkomst gehouden voor alle lidmaten van de Hervormde Gemeente te Oegstgeest, waarop openbaar overleg over de werkwijze en beleidsvoering in deze gemeente mogelijk is. Een groep gemeenteleden had de centrale kerkeraad om een derge lijke mogelijkheid tot openbaar over leg gevragd. Zij zouden graag de volgende pun ten aan de orde gesteld zien: het (vanuit de bijbelse achtergronden) in de gemeente aan de orde stellen van de samenlevingsproblematiek en onze opdracht daarbij; de be leidsvoering in de herv. gemeente (o.a. in de kerkeraden), in het bij zonder in verband met de openbaar heid en de bijdrage van gemeente leden; de taakverdeling in de ge meente, zowel ten aanzien van Enquête bij bejaarden voor dienstencentrum ZOETERWOUDE De jaarver gadering van het Zoeterwoudse Wit Gele Kruis is opnieuw een formali teit gebleken. Het enige aanwezige lid was de verslaggever. De voorzit ter, burgemeester Detmers, kon zich daarover nauwelijks verbazen. „En kele jaren terug deden we dat nog wel, nu blijkt het een chronische ziekte te zijn", aldus de burgemees ter. De secretaresse, mevrouw L. Win- kelmolen-Hoogeveen, in haar notu len en pater L. Spiering als lid van de daartoe gevormde commissie brachten het op te richten diensten centrum voor bejaarden ter sprake. Om de behoeften te peilen zal een enquête worden gehouden;; de be jaarden hebben al een circulaire ontvangen. Na 8 juni gaan dertig personen op pad. Het jaarverslag vermeldde 79 nieuwe inschrijvingen voor de zui gelingen- en kinderzorg; het aantal kinderen bedraagt nu 521. Penning meester J. van Veen boekte een ba tig saldo van t 1.449.30 bij een to taal aan uitgaven van bijna f 39.000. Daarbij ontbreekt nog de subsidie van de gemeente Leiden over de laatste drie jaar voor de leden die na de annexatie in Leiden woon achtig zijn. In het bestuur nam de heer L. v. d. Akker de plaats in van de heer W. van Leeuwen. ZOETERWOUDE Met ingang van 1 juni wordt het wijkgebouw van Het Wit-Gele Kruis, Hoge Rijn dijk 249, gesloten. Voor het consul tatiebureau en dergelijke kunnen de' bewoners dan terecht in de wijkge- bouwen van Het Groene Kruis in Leiderdorp. Twee leden genoeg voor wijziging van statuten ZOETERWOUDE De agenda van de onlangs gehouden jaarverga dering van de Zoeterwoudse Raif- feisenbank vermeldde o.m. een voorstel tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement. De aan wezigheid van 60 leden was toen reglementair niet voldoende. Een nieuwe vergadering vond dinsdag avond Plaats. Het merkwaardige deed zich toen voor dat met twee le den in de zaal .onder wie het erelid W. v. d. Salm, de wijzigingen wel werden bekrachtigd. In de korte vergadering die onder voorzitter schap stond van de heer G. P. v. d. Krogt werd nog meegedeeld dat de opening van het nieuwe bijkantoor aan de Kerklaan zal plaats vinden op donderdag 5 juni. ZOETERWOUDE De ingelan den van de Oost- en Westbroekpol- den komen morgen, vrijdag, bijeen om opnieuw te spreken over een aanvraag tot ruilverkaveling. Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Paulus Hendricus Maria zv P H Th Omtzigt en W M C J van Leeuwen, Tolle- naersingel 3. Peter zv J A Breede- velt en N Stol, Splinterlaan 108. Aart Gerrit zv van W D den Hartog en H van Beem, Splinterlaan 77. Ondertrouwd: van Rhijn Adrianus Gerardus, 24 jaar. te Wassenaar en Preenen Adriana Joanna Helena, 23 jaar, Splinterlaan 15. Getrouwd: Westenberg J T en van Tongeren M, te Amsterdam; Karstens S J en Krassenburg A. TER AAR De Luchtsport hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Pont Ste Maxence, afstand 354 km. Gelost om 6.10 uur; aankomst eerste duif 11.08.05 uur, snelheid 1188 meter per minuut. Uitslag: I. J. v/d Meer 2. 9, 12, 13. 14 en 15; ge broeders Spring In 't Veld 3, 5, 10 en 16; B. Kroon 4, 7, 8 en 11 D. Mank 6 D. van Harten. ambtsdragers als niet-ambtsdragers; en tenslotte de kerkdiensten, met name de aan de gang zijnde experi menten en ook hierbij vragen van openheid, verantwoordelijkheid en besluitvorming. Als correspondentieadres van de groep geldt: de heer en mevrouw H. D. de LoorWestbroek, Spaargaren straat 36. Utrecht won toernooi volleybal in Alphen ALPHEN Op het terrein van de VV Alphen is gisteren het twaalfde Politie Volleybal toernooi gehouden, dat jaarlijks door de Politie Sport Vereniging „Alphen" wordt georga niseerd. Op vier velden werden 66 wedstrijden gespeeld. De leiding was ook nu weer in handen van scheidsrechters van de NeVoBo af deling Leiden. De ploeg van Utrecht eindigde als eerste met tien punten. Daarna volg den Tilburg, Haarlem, Luctor en Schiedam alle met acht punten. Ver volgens Bussum met zes punten en Breda en Voorburg beide met vijf punten. Burgerlijke stand van Hazerswoude HAZERSWOUDE Geboren: Cornelis Johannes zv Ravensberg J V en van Klaveren C S, Judith Pau line dv Ossevoort G A N en van Wijk M A, Robbert Michaël zv Akerboom Th W M en Bos M M Th, Johannes Jacobus Adrianus zv Smits L A M en Lourier E J M, Jenny Corine dv Versluis F en Jongeneel M. Uitvoering Halleluja OUDE WETERING Vrijdag om 8 uur geeft de zangvereniging „Hal leluja" een zangavond in de gerefor meerde kerk. Naast het gemengde koor werken mee het kinder- en meisjeskoor „Jong Halleluja". Het gemengde koor staat o.l.v. S. P. Vis ser, de jeugdkoren o.l.v. Pim Visser. Op het orgel speelt J. Verhoeven. Solistische medewerking van Lize Schoo, sopraan. Jeugdtoemooi SVOW OUDE WETERING De jeugd commissie van SVOW mag terugzien op een geslaagd jeugdtoemooi. Aan dit toernooi werd deelgenomen door SVOW, DIOS, Rijpwetering, Wet. Boys, en Kagia, alle met twee elftal len. Bij B. kwamen SVOW en Wet. Boys beide met 6 punten uit de strijd. SVOW kreeg de beker door een beter doelgemiddelde. Wet. Boys werd dus tweede. Bij C. had Kagia 7 en DIOS 6 punten. De prijs voor het hoogste aantal punten over beide elftallen ging naar Kagia. Diploma's Joh.-Stichting NIEUWVEEN In de „Stal" van de Johannes Stichting reikte dr. J. Hoeiing, directeur van de Stichting aan 22 verpleegsters het diploma Z zwakzinnigenzorg uit. De geslaagden zijn: R. Niewerth, J. Opschoor. C. Vierbergen, H. de Waart, C. Pieterse. zr. Maria Petra, M. van Weenen, allen cum laude; H. Boere, P. Korteweg, J. Oskam. W. Schooneveldt, J. Warner, A. M. Zijl mans, zr. Anne, zr. Bernadine, C. van Dam, C. v. 't Veld, A. Hetze, C. Koning. W. Stolwijk, T. van Veen en A. Hendriks. KOUDEKERK „Ons Genoegen" nam met 129 duiven deel aan de wedvlucht van Masxenze, 350 km. Er werd gelost om 6.10 uur. De 1ste prijsduif kwam aan om 10.45 uur, de 32ste om 11.30 uur. De uitslag luidt: 1. H. van Vegten en Co, 1 8 9 13 18 en 25; 2. Gebr. de Wit, 2 5 10 11 12 16 22 en 29; 3. Comb. Hoogeriboom 3 4 en 15; 4. H. Schellingerhout, 6 21 en 27; 5. C. P. de Keijzer, 7 17 20 24 en 32; 6. G. Biesheuvel. 14; 7. Dr. J. Faber 19 26 30 en "318. G. van Klaveren 23; 9. L. A. Smits 28. WOUBRUGGE Op zaterdag 31 mei wordt om 6.45 uur een voetbal wedstrijd gehouden ten bate van de uitgaansdag der bejaarden tussen elftallen van de jachtwerf Van Wijk en die van De Dageraad. LEIMUIDEN De gemeenteraad komt vrijdagavond om acht uur bij een. Enkele punten die worden be handeld zijn: verhoging van de jaar wedde van de wethouders en be spreking van de plannen voor de re constructie van de Willem van der Veldenweg. SCHEVENINGEN Het voorlopig programma van het Int. Koorfestival 1969 dat van 23 - 28 juni in de Kur zaal wordt gehouden is bekend. Het openingsconcert wordt gegeven op maandagavond 23 juni acht uur, waar het Haags Kamerkoor, de Kon. Zangver. Excelsior en de Voorburgse Oratoriumver. onder Rocus van Ype- ren een uitvoering zullen geven van Schütz Magnificat. Voorts het Haags Kamerkoor eventueel met ballet in een werk van Claude Monteverdi; de Studentencantorij van Utrecht onder Jaap Hillen met een werk van Bach; de Stichting Haagse Jeugdkoren on der Marius Borstlap met vroege poly fonie; de Stem des Volks, Amster dam, onder Antoon Krelage met Te Deum van Dvorak en de Kon. Zang ver. Rotte's Mannenkoor onder Jaap Vranken sr. met Genesis van Henk Badings (electronische begeleiding). Aan het concours nemen koren deel uit binnen- en buitenland, o.a. dinsdagmiddag 24 juni bejaardenkoor Schiedam; woensdag 25 juni Don Bosco Jeugdkoor uit Den Haag; don derdag 26 juni vrouwenkoor Excelsi or uit Rotterdam, Cantate uit Rijswijk, Huisvrouwenver. Sassen- heim, gemengd koor uit Nieuw Lek- kerland, De Lofstem uit Pernis, da meskoor K.N.A. uit Dordrecht; vrij dag 27 juni Voorburgs Jongerenkoor; zaterdag 28 juni kleinkoor St. Maar- DEN HAAG Evenals in Rotter dam is in Den Haag het advies van de commissie van orkesten aan mi nister Klompé, waarbij het Concert gebouworkest in een uitzonde ringspositie wordt geplaatst als het nationaal symphonisch orkest, bijzon der slecht gevallen. Het bestuur van de Vereniging le- den van het Residentie Orkest merkt met nadruk op, dat de commissie heeft vastgesteld dat de oplossing van de problemen van het Neder landse orkestenbestel haar opdracht verre te buiten gaat, doch niettemin een advies uitbrengt, dat de muzikale verhoudingen in de randstad princi pieel en zeer ingrijpend wijzigt. (Van onze soc.-econ. redactie) ZEIST De winkelprijs voor de eieren kan op het ogepblik opgeveer 14 cent bedragen. De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. GarrelcLs, deel de dit gisteren mee in de openbare vergadering van het schap. De heer Garrelds maakte deze op merking omdat, zoals hij meende, hier en daar nog wel onnodig hogere prijzen by de detailhandel gevraagd worden. De prys van 14 cent geldt voor de zogenaamde 4-tjes (56 tot 57 gram per ei). De exportprijs voor eieren is óp het ogenblik 10,25 per 100 stuks, franco Westduitse grens. Binnen de EEG is een toenemend aanbod van eieren. Op de import uit derde lan den rust een EEG-heffing van 30 pfenning per kilo. Voor de produ centen is de kiloprijs van eieren op dit moment 1,64 tegen vorig jaar om deze tyd 1,85. DEN HAAG Woensdag 11 juni begint de ANWB met een nieuwe activiteit, die het dagtoerisme, bij voorbeeld tijdens de snipperdagen, waarmee men vaak niet goed raad weet, kan bevorderen. Het geldt hier een vliegtocht boven Den Haag en Scheveningen, een vaart met een haringlogger op de Noordzee en een rondleiding door het hoofdkantoor van de ANWB. Ook buiten Den Haag wil de ANWB zulk soort dag-evene menten organiseren. Zo komt er een Rotterdamdag (ook met rondvlucht), een Vervoersdag, een Deltadag. Deze excursies zullen elke woens dag worden gehouden en kosten 35,per persoon. Men moet veertien dagen tevoren reserveren bij de Informatiecentrale van de ANWB in Den Haag. FRANKFORT - FC Nürnberg kan In zijn laatste twee wedstrijden voor de BundesIirA beschikken over zijn linksbuiten C«>rg Volkert. In de wedstrijd van FC Nürnberg tegen Werder Bremen werd Volkert uit het veld gestuurd nadat hij de bal had weggegooid bij een toegeken de vrije trap. De 9trafcommissie van de Duitse voetbalbond veroordeelde Volkert tot een geldboete van 500 mark (ongeveer 450 gulden) wegens „belediging van de scheidsrechter". AMSTERDAM De winst per aandeel van de Algemené Kunstzijde Unie NV zal over dit jaar tenminste gehandhaafd blijven (over 1968 be droeg deze 14,30 per gewoon aan deel van nom. 20). De beoogde nauwere samenwerking met Gtenzstoff AG zal een belang rijke bijdrage leveren om de con junctuurinvloeden te beperken en te vens de stabiliteit in de winstgroei te bevorderen. tens College uit Voorburg en Shell Mannenkoor uit Rotterdam. Het slotconcert wordt gegeven op zaterdagavond 28 juni acht uur, waaraan deelnemen de winnende ko ren voor zover aanwezig, en de beste koren uit binnen- en buitenland. Het programma wordt nader vastgesteld. Koren uit 14 verschillende landen hebben ingeschreven. In totaal worden zes concerten ge geven. Inlichtingen: Int. Koorfestival, postbus 496, Den Haag. Oranje-verenigingen DEN HELDER *-> In samenwerking met de federatieve raad van het voormalig verzet werkt de christe lijke bond van Oranjeverenigingen in Nederland nieuwe naam voor bond van chirstelijke Oranjevereni gingen aan plannen tot het stich ten van een Wilhelmina-memorial, ter nagedachtenis aan prinses Wilhel mina. Er zal een bibliotheek worden op gericht waarin publicaties van het le ven en werken van Wilhelmina wor den bijeengebracht. Dit werd gisteren bekend gemaakt op het Bondscongres dat in Den Helder door dertig afde lingen werd bijgewoond. De statuten van de bond zullen worden gewijzigd omdat de werkwij ze nader dient te worden omschre ven. Het bondsdevies „God, Neder land en Oranje" blijft gehandhaafd. Onder de slagzin „Trouw aan Oranje, nu" zullen in het komende jaar activiteiten worden ontplooid. Over dit thema hield vice-admiraal buiten dienst L. E. H. Reeser een rede. Aan koningin Juliana werd een telegram gestuurd waarin de vorstin aanhankelijkheid werd betuigd. Ge zamenlijk werd een krans gelegd bij het verzetsmonument aan de Prins Hendriklaan in Den Helder. JVet als in NEH Studenten w illen meebeslissen in Med. Faculteit ROTTERDAM De Algemene Rotterdamse Studentenvereniging wil voor de Medische Faculteit een zelfde wijze van inspraak als die, waartoe de senaat van de Nederlandse Economische Hogeschool heeft beslo ten: opnemen van drie studenten in de faculteitsvergadering met het recht van medebeslissing. De Medische Faculteitsvereniging, die dit ARSV-standpunt verdedigt, geeft de garantie dat deze drie verte genwoordigers een volstrekte geheim houding zullen betrachten als de in deze vergadering besproken onder werpen personen betreffen. De faculteitsvergadering zal zich op 2 juni over dit verzoek uitspre ken. Op 13 juni komt dit verzoek in het algemeen bestuur van de Me dische Faculteit ter sprake. Voor wat betreft de Nederlandse Economische Hogeschool bestond tot nu toe de regel, dat in de senaatsver gadering een vertegenwoordiger van de ARSV jnet adviserende stem werd toegelaten voor zover er punten aan de orde kwamen waarover de senaat het oordeel van de studenten wilde weten. Thans heeft de senaat bepaald, dat de studenten meer Inspraak in het beleid krijgen dan tot nu toe gebrui kelijk is: de senaat van de NEH is bereid drie studenten op te nemen, welke studenten medebeslissings recht krijgen. Tot nu toe is de senaat samenge steld uit hoogleraren en buitenge woon hoogleraren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Klompé van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft de vaste Ka mercommissie voor CRM meege deeld, dat familiebladen niet meer mogen worden uitgegeven in com binatie met omroepbladen. Dit ver bod is vandaag tegelijk met de nieuwe Omroepwet in werking ge treden. Op grond van de statuten van de NOS kan de minister deze combi naties programmagegevens onthou den. De bewindsvrouwe is ook ge machtigd de bestaande omroepbla den beperkingen op te leggen bij publikatie van niet-omToepfeaken. Verscheidene leden van de commis sie waren het daar niet mee eens: zy willen ieder blad gelijke kansen geven en het auteursrecht van de omroepen doorbreken. .In een gesprek met de zes om roeporganisaties heeft mej. Klompé er bij hen op aangedrongen de pro paganda voor eigen omroepbladen op het scherm drastisch te'beperken. De omroepen zijn daarmee akkoord gegaan. Zij deelde de commissie voorts mee. dat de vier grote zendgemach tigden bij de eerstvolgende uitbrei ding dertig minuten meer zendtijd zullen k rij gen- Ten slotte achtte zij het onge wenst, dat zy zich bemoeit met de wens tot meer inspraak van de creatieve medewerkers van de om roepverenigingen. Als zij meer in spraak willen, moeten ze by de om roepen zelf zijn. AMSTERDAM De VU-hoogle- raar prof. dr. H. A. Brasz gaat een onderzoek instellen naar het admini stratief beroep op de Kroon. Hij heeft daarvoor een subsidie gekregen van de Nederlandse organisatie voor zui- ver-wetenschappelijk onderzoek. Ook dr. P. J. Boukema, lector in de rechts wetenschappen, en drs. L. de Jong, wetenschappelijk medewerker, verle nen hun medewerking. Nagegaan zal worden hoeveel tijd er verloopt tussen het aanhangig ma ken van een beroep bij de Kroon en die van de einduitspraak. Dit in ver band met de klacht dat deze proce dure zoveel tijd in beslag neemt. Ook wil men nagaan waar die tijdsduur van afhankelijk is. Er wordt uiteraard rekening gehou den met de aard van een beroep. Be roepen zoals dienstplichtzaken die meestal gaan over uitstel van militai re dienst komen sneller tot een op lossing dan beroepen over bestem mingsplannen. Een ander aspect van het onder zoek is het nagaan of de appellant zich frequent door een gemachtigde laat bijstaan en of dit een duidelijk merkbare invloed op de uitspraak heeft. Men wil een analyse geven van al le beroepen die in een jaar tijd tot een beslissing zijn gekomen. De resul taten zullen te zijner tijd worden ge publiceerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van volkshuisvesting en bouwnijverheid is niet bereid voor de Randstad Hot land een afzonderlijk overlegorgaan in te stellen, dat het beleid tussefl gemeenten, provincies en Rijk in dil gebied zou moeten coördineren. Enl kele Eerste-Kamerleden hadden d« minister daarom gevraagd. Als argument voert de bewinds man aan, dat de Randstad Holland een onderdeel vormt van een groter geheel, waartoe ook de Brabantsi stedenrij en de agglomeratie Arn4 hem-Nijmegen behoren. De minister is ook niet bereid reeds nu een uitspraak te doen ove? de vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte bij Rotterdam. Zodra bekend is, welke maatregelen moe ten worden genomen om lozing van gevaarlijke afvalstoffen te berper- ken, zal de regering voorwaarden stellen voor vestiging van een hoog» oven. Minister Schut wil de huurlibera- lisatie in Overyssel nog dit jaar la ten ingaan. Daarna zullen Utrecht, Noord- en Zuid-Holland aan de beurt komen. De plannen voor de drie westelijke provincies zullen ech ter dit jaar niet meer kunnen (wor den uitgevoerd. MOSKOU De na 40 zetten afge- broken 17de partij tussen Spasski en Petrosjan biedt de witspeler winst kansen, ofschoon het eindspel zeer moeilijk zal kunnen worden. Na de 4 rustdagen volgend op de 5 remises in serie verwachtten de Moskovieten een hevige strijd. Ze zijn daarin niet teleurgesteld gewor den. Petrosjan ging na 1. e4 op het Siciliaans in, hetgeen tot een interes sant middenspel leidde. Het is on waarschijnlijk, dat Spasski omstreeks de 20ste zet voordeel had, doch toen de wereldkampioen met 21. Tf5 ietwat onnodig compliceerde ont brandde de veldslag in volle hevig heid. Het is vrijwel zeker, dat Pe trosjan in de daarop volgende fase te ambitieus heeft gespeeld. Hoe dit zij, wit kreeg in een vier-toreneindspel aanvalskansen. waarvan de waarde bij het afbreken nog niet. definitief te taxeren viel. Wel kan Spasski een pion veroveren, hetgeen op het eerste gezicht een kansrijke aangelegenheid lijkt. Indien de uitdager wint leidt hij met 98. Interessant is, dat tijdens de match van 1966 de stand na 16 partijen 8'/*7'/i in het voordeel van Pe trosjan was; de uitdager heeft dit maal dus een iets gunstiger uit gangspunt voor een zenuwslopende finale, die naar wordt verwacht ROTTERDAM Onder goede be langstelling werd dinsdag de jaar lijkse vergadering gehouden van het landelijk verband van knapen- en jongemeisjesverenigingen van de Gereformeerde Gemeenten. Voorzitter ds. G. J. van de Noort sprak in zijn openingswoord de wens uit, dat Christus' woord „Laat de kinderkens tot Mij komen" in het leven van velen van de jeugd der Gereformeerde Gemeenten werke lijkheid zou mogen worden. Hij wenste de leiders en leidsters Gods zegen toe bij hun taak, hen op Christus te wijzen. Ds. J. Karens uit Nieuwerkerk (Zld.) verzorgde op boeiende wijze de bijbelvertelling, waarvoor hij de be kende geschiedenis van de drie jon gelingen (Daniël 3) had gekozen. Hij wenste de jeugd dezelfde ge loofskracht toe, namelijk om te ge tuigen van Jezus Christus. De heer M. Golverdingen uit Amersfoort vertelde 's middags een zendingsverhaal, getiteld „Razaka, een jongen uit Madagascar". Deze zoon van een dorpshoofd mocht door bijbelstudie in een verbanningsoord het middel zijn, dat vele mensen tot Christus kwamen. Ds. A. Vergunst (Rotterdam) gaf de jongens en meisjes in zijn slotwoord de ernstige raad mee naar huis, om Gods Woord biddende te blijven on derzoeken. Bij het landelijk verband zijn thans ongeveer 35 verenigingen aan gesloten. JERICHO Jericho is gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur met raketten beschoten. Een Israëlische woordvoerder zei dat de raketten werden afgevuurd uit het niet bezette gedeelte van Jordanië. Er raakte een burger gewond en verscheidene gebouwen werden beschadigd. Jericho wordt uitsluitend door Arabieren bewoond. Eerder op de dag hadden vier Israëlische gevechtsvliegtuigen een dorp in het noorden van het Jor- daandal aangevallen. Er werden vier mensen gewond, aldus een Jordaanse woordvoerder. Hij vertelde ook dat bij een vuurgevecht bij de Allenby- brug een tank was vernietigd, wat Israël ontkent. een kleine drie weken in beslag za nemen. Vandaag wordt de 17de parti| voortgezet. Petrosjan heeft morget wit in de 18de ontmoeting. ANALYSE Wit: Spasski. Zwart: Petrosjan. I. e2e4, c7—c5 2. Pgl—f3, e7—et 3. d2—d4, c5xd4 4. Pf3xd4, d7—d6. li de eerste matchpartij, dat is al meei dan 6 weken geleden, speelde de we reldkampioen hier 4a6. Het ii interessant te zien, dat ofscpoon ei identieke tendenzen op het bord ko men geen tempoverlies uit dt tekstzet vloeit. 5. Lfl—d3, Pb8c6 6. Pd4x<4 b7xc6 7. 0—0. d6d5 8. Pbl—dl Pg8—f6. Zwart had hier precies li; seconden gebruikt... geen wonder, d de uitdater poogde uit de kenneli geprepareerde variant te kome daartoe trok hij voor de volgent twee zetten 20 minuten uit. b2—b3, overigens een methodiek die ook in partij 1 aan de orde geweest. 9. Lf8b4 10. Lelb a7a5. Thans heeft zwart zijn „tem po-terug", omdat hij de d-pionnen in twee zetten naar d5 bracht, doch dt a-pion in een zet naar a5 (dit ii tegenstelling tot de eerste partij, toen het „omgekeerde" procédé is toege- past). II. c2c3, na 11. De2, was een soortgelijk spel als in de geciteerde ontmoeting ontstaan. Wit maakte toen o.a. gebruik van de opmars f(J De tekstzet leidt een totaal ander spei in. 11. Lb4e7 12. c3—c4, 0—0 11 Ddlc2, h7h6. De verdediging doa middej van g6 is uiteraard minda effectief, omdat wit eventueel met Dc3 kan werken. 14. a2a3, Tweesnijdend. Wil verzekert zich van veld c3, doch moei anderzijds met ruiling rekening hou den vooral van de paarden - waarna zwart op b3 zou kunnen drukken. Natuurlijk is de tekstzet nuttig t.a.va4, waarop dan sterk b4, kan volgen. 14 Lc8a6 15. Tfl—el. 15. Dd8b6 brengt o.a. de dreiging n d4, met daarna een sterk zwart pion- nencentrum, op het bord. Mede on die reden kiest wit een afwikkeling 16. e4xd5, c6xd5 17. c4xd5, La6xdl 18. Dc2xd3, Tf8d8 stevig lijkt ook 18. Pd5:. 19. Pd2c4, Db6a6 20. Dd3f! Td8xd5. Na 20Pd5:, was vermofr delijk 21. Pe5, sterk. 21. Taldl, Td5f5 Een verrassinj in Moskou. De perskamer verwachtt ruil op dl en verdergaande vereenvou digingen. Na de tekstzet wordt spel extra gecompliceerd. 22. Df3—g3, Tf5g5 Op 22Lei is 23 Ld4, afdoende. 23. Dg3cl Ta8e8 thans moet wit met een zei als Da8 rekening houden. 24. Lb2xf6, g7xf6 25. Tdl—dl Te8c8 26. Dc7—b7, Da6xb7 21 Td7xb7, Kg8—f8 28. a3—a4, Le7b4 21 Te 1e3 tegen 29. Tdl, ligt sterk 2t Td5 klaar. 29Tc8d8 30. g2—g3, Td8—dit 3 Kgl—g2, Tg5c5 32. Te3—f3, f6fl lijkt riskant, en is misschien de oou zaak van de nu komende „ongemak kelijkheden". 33. g3g4, Tdl—d4 op 33. Td5 kan 34. Pe3, volgen. 34. g4xf5, e6xf5 35. Tb7—b8t Kf8e7 36. Tf3—e3f, Ke7—f6 3 Tb8b6i Kf6—g7 38. Te3—g3 Kg7f8f na 38. Tg4 39. Tg4.\ Fg4 40. Tb5/. heeft zwart het zeer zwaa te verduren. 39. Tb6—b8f, Kf8e7 40. Tg3—e3l Ke7—f6 afgebroken. De slotzetten dienden duidelijk oir gelegenheid te krijgen tot analystisd werk. Wit heeft kansen, o.a. kan hi pion h6 veroveren. MADRID De 66-jarige Ajax supporter N. Meysenberg uit De Haag is tegen het einde van de eet ste helft van de Europa-Cupfini overleden. Dat gebeurde toen de on wel geworden man naar de zieken kamer in het Madrileense stadia werd overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4