Ajax alle li over Milan ontluisterd door nies beter A.C. Prati s snelle goal had enorme gevolgen Daf-dealer betrouwbare inruilauto DAPPERE FIETSTE DAPPERE AJAXFAN FIETSTE 1900 KM BARRY HULSHOFF: ZE WAREN BETER VERNUFT \1)E AJAX AJAX" EUROPA CUP-DROOM VROEG VERSTOORD: Bracke behield de leiderstrui Basso rap in spurt OOSTERHOF IN GR. BR. Milaan feestte tot diep in de nacht ETAPPÊZEGE 13 DONDERDAG 29 MEI 1969 Ajax' enige doelpunt in beeld. Velibor Vasovic stuurt Milaans boom lange keeper beheerst de verkeerde kant op. Telegram voor Ajax-spelers MADRID De spelers van Ajax hebben na afloop van de finale om de Europa cup voor landskampioenen een telegram ontvangen van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé. De inhoud luidde: „Het werd geen overwinning, doch Uw inzet had ons aller bewonde ring". ANNECY De Fransman Thellie- res heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van de zes provinciën gewonnen. Hij legde de 181 km van Grenoble naar Annecy af in een tijd van 5 uur 28 minuten en 29 seconden. Jan Janssen eindigde in deze rit op 15e plaats met een achterstand van ruim viereneenhalve minuut. De Belg Bracke blijft in het bezit van de lei derstrui. Janssen is met een 13de plaats de beste Nederlander op bijna vijf minuten van Bracke. SENIGALLIA De Italiaanse wielrenner Marino Basso heeft giste ren de dertiende etappe van de Ron de van Italië gewonnen. Hij legde de 166 km van Silvi Ma rina naar Senigallia af in 3 uur 57 minuten en 1 seconde. Zijn landge noot Silvano Schiavon behoudt de ro ze leiderstrui. De uitslag van de der tiende etappe is: 1. Basso (Ita), in dezelfde tijd 2. Reybroeck (Belg) 3. Sgarbozza (It) 4. Morellini (It), 5. Le- vati (It). Evenals verleden jaar tijdens de finale van de Europa-Cup voor be kerwinnaars in Rotterdam, maakten de Italianen duidelijk dat ze meer kunnen dan massaal verdedigen. Men heeft ook aanvallers van klasse zoals Nederland ze nauwelijks of niet be zit. Afgaand op de prestaties van gisteravond kon onze bloedeigen en vaak terecht hooggeprezen Johan Cruyff niet in de schaduw staan van de Milanese aanvoerder Gianni Rive ra, het meesterbrein van de Itali aanse kampioenen. Ajax heeft dan ookv maar acht mi- REPORTAGE DOOR MEINDERT LEERLING nuten de illusie kunnen koesteren de gelijkwaardige te zijn van A.C. Mi laan, al was het keiharde schot van de razendsnel opgekomen rechtsback Anquiletti binnen 30 seconden al een teken aan de wand. Toen reeds kon worden vastgesteld dat Ajaxtrainer Rinus Michels er ook niet in was geslaagd de verrassende zet te vinden om het Milanese verzet open te bre ken. Hij had er op gegokt via de beide vleugelbacks van Duyvenbode en Suurbier alsmede Hulshoff de aanval meer stootkracht te geven. Maar Ajax kwam daar nagenoeg niet aan toe. En wanneer dat gebeurde ant woordde Milaan snel met de ge vreesde counter. Een gevreesde coun ter. de uitbraak waarbij tot twee maal toe een doelpunt van de Italia nen het resultaat was. Daarmee werd verrassenderwijs Johan Cruyff op de linkervleugel veel te weinig in de combinaties be- trokken, hetgeen Milaan ook al min- der moeilijkheden bezorgde dan men had gehoopt Het bleef bij enkele knappe soloacties, maar behoudens in de paar minuten na het tegendoel punt van Ajax, heeft A.C. Milan de strijd volledig in handen gehad. Gesteund door een enorme routine, waarvan Ajax nog veel mjst. NAUWELIJKS MOEILIJK De Amsterdammers mochten aan vallen tot aan de 16-meterlijn. Maar daama was het uit en keeper Cudici- ni heeft het dan ook nauwelijks moeilijk gehad. „Toch" aldus trainer Michels, „wil dit niet zeggen dat ons systeem heeft gefaald. Hier was in feite geen sprake van een overwin ning van een systeem. In het gevecht van man tegenover man verloor Ajax de slag. En doordat we met een vrij snel opgelopen achterstand meer risi- co's moesten nemen dan me lief was, stond onze defensie te vaak in een positie van drie tegenover drie. Dan komt het er op aan wie het meest begaafd is. Laten we wel zijn dat waren de Italianen zonder twijfel. Ze hebben me eerlijk gezegd verrast en vooral hun aanvalskracht was voor mij ongekend." Zonder iets af te doen van de altijd knappe prestaties van Ajax om de finale te bereiken, is in het Berna- beustadion andermaal aangetoond dat de ploeg nog veel moet leren. Michels: „We spelen defensief mis schien nog te netjes. We hadden meer moeten schakelen en de switch van de Italianen was vaak zo verras send dat we er stil van werden." A.C. Milaan heeft zich over alle linies de betere ploeg getoond. Ook al had Ajax met het tot die pin detwee- de helft volgehouden verzet het Ma- drileense publiek op de hand. Maar A.C. Milan was een klasse apart en te- In tien dagen Daarvoor moest hij maar liefst 1900 kilometer afleggen. Dat deed hij in tien dagen tijd waarbij hij over nachtte ui jeugdherbergen. Frans van het Hof had deelgenomen aan Poolse beker voor Gornik WARSCHAU Gornik Zabr heeft gisteren voor de tweede maó. achtereen de Poolse voetbalbeker ge wonnen. In de finale in Warschau versloeg Gornik Legia Warschau voor 40.000 toeschouwers met 20. De doelpunten werden gemaakt door de internationals Lubanski en Wilc- zek. DOOR MEINDERT LEERLING MADRID Wat Ajax tegen Mi laan zo ernstig had gevreesd, ge beurde: De Italianen namen al snel een voorsprong. En hoe dapper de Amsterdammers die dreun in de eer ste minuten ook hebben opgevangen, met die snelle openingstreffer stond de nederlaag al vast. Zeker toen kort voor de rust, de stand op 20 voor Milaan kwam. Want zelfs het tegen doelpunt dat Vasovic uit een strafschop maakte, toen Keizer door Lodetti onderuit was gehaald, bracht geen kentering in de strijd. AC Mi lan antwoordde zes minuten later al met een schitterende treffer van mid- voor Sormani waardoor de zaak bij 31 wel was beslist. Of het vierde doelpunt in feite on geldig moet worden verklaard omdat er een buitenspelsituatie aan vooraf was gegaan was nauwelijks een vraag meer waarop het antwoord zin vol mocht heten. De wijze waarop AC Milan met een ijzeren mandek king, een enorme ploegdiscipline en een geweldige schotzekerheid tot Cruyff, gisteren beslist niet van wereldklasse, is doorgebroken. Rosato staat op het punt hem ten val te brengen. Overigens net buiten de beruchte lijnen. Keizer zou de vrije trap in de Italiaanse muur werken. recht dat de duizenden Italianen die het Bernabeustadion bijna vol gehan gen hadden met vlaggen, uitbundig feest vierden. De Ajax-fan die gister middag druk flanerend op het Pu- erta del Sol op zijn hoge hoed had geschilderd: 21 voor Ajax, heeft loch een te optimistische kijk op de dingen gehad. En met hem wellicht velen ABERYSTWYTH Popke Ooster- hof heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Groot Brittannie gewonnen. Hij legde de 182 km van Portcawl naar Aberystwyth af in een tijd van 4 uur 52 minuten en 37 se conden. Tweede werd de Pool Miklajczyk op elf seconden. Fedor den Hertog blijft leider in het algemeen klasse ment, Oosterhof staat tweede op ruim zeven minuten. BONN Voor de promotie-competitie naar de Duitse Bundesllga werden gisteren de volgende wedstrijden gespeeld: VFB Lübeok SV Alsenborn 0—3, Rot Weiss Oberhauscn Hertha Zehlendorf 1 0 Neuendorf VFL Osnabrück 0—0, Tasma nia Berlin Rot Weiss Essen 0—3. winst kwam. dwong bewondering af. Het begon al na dertig seconden toen Johan Cruyff op het middenveld stond te kijken hoe zijn bewaker An quiletti plotseling wegspurtte en kei hard tegen de paal knalde. De snel heid waarmee de Italianen hun ac ties inzetten en de gave techniek die zij ten toon spreidden waren met na me Suurbier en Van Duivenbode te groot. Zo kon Sormani zich na acht minuten op links prachtig vrijspelen en.een voorzet geven. Bij de tweede paal kon Prati briljant inkoppen: 1—0. Geen effect Ajax probeerde met een uitstekend spelende Groot op het middenveld wel tot aanvalsacties te komen, maar het bleef bij goed werk van Swart dat geen effect had en een paar so lo's van Cruyff, waarbij Cudicihi in de zeventiende minuut zijn enige red ding van allure moest verrichten. Maar ondanks een Ajax-overwicht en diverse hoekschoppen voor de Am sterdammers bleef Milaan in de aan val door groter trefzekerheid en snel heid van handelen gevaarlijker. Dat demonstreerden de Italianen in de veertigste minuut toen Prati uit een schitterende hakbal van Rivera enorm hard inschoot en Bals kans loos liet toen de Ajax-defensie was ontredderd omdat Suurbier gebles seerd op de grond lag. Met Muller op de plaats van Suur bier en Nuninga als plaatsvervanger van Groot probeerde Ajax in de tweede helft nog wat goed te maken, Milaan moest met enkele grove mid delen Keizer en Cruyff afstoppen. Dat kwam de ploeg in de vijftiende minuut op een strafschop te staan toen Lodetti Keizer vloerde. Vasovic schoot beheerst de strafschop in: 2—1. Direot daarop moest Malatrasi op nieuw aan de noodrem trekken bij een doorbraak van Cruyff. Dat ge beurde evenwel buiten het straf schopgebied. Maar voor Milaan was het voldoende om het sein op rood te zetten. Sormani trok het weer snel op groen door in de 21ste minuut prachtig voor 31 te zorgen, waarna Milaan in feite nog een spelletje show weggaf. Na een kogel van Van Duivenbode op de paal maakte Prati er 4—1 van toen hij uit een trekbal van Rivera knap inkopte. Daaraan was een geval van du bieus buitenspel vooraf gegaan toen Rivera in een „1—2" combinatie met Sormani, door het in de voorhoede zijn van Hulshoff, een ontredderde Ajax-defensie te snel af was. De Spaanse scheidsrechter Ortiz de Men- dibil die wel wat te ruim van opvat ting was voor wat de obstructie aan gaat, greep echter niet in. Bals be lette Rivera het directe scoren maar deze lepelde heel beheerst de bal naar Prati die de nederlaag een nog groter aanzien gaf. Het was in feite tevens Pierino Prati, drie maal raak het einde van een sportieve Europa Cup-finale waarin de winnaar ge makkelijker uit de bus was gekomen dan de laatste jaren het geval was geweest MILAAN Piazza Del Duomo in het centrum van Milaan waar het normaliter 's avonds druk is van wandelende Italianen was gister avond voor een groot deel verlaten. De inwoners van Milaan zaten voor hun televisietoestellen naar de wedstrijd tegen Ajax te kijken. De trottoirs waren gedurende de 'twee uur van de uitzending bijna leeg. Er was haast geen mens op straat. Cafés en restaurants waar te levisietoestellen stonden waren vol. Klanten die tijdens de wedstrijd bin nen kwamen en een kop koffie wil den, hadden grote moeite om de obers van de TV weg te lokken. Een geweldig gejuich ging op in de cafés toen Prati het eerste doelpunt maakte voor Milaan en het her haalde zich bij het volgende doel punt. Maar de grootste vreugde kwam bij het einde. Toen de wedstrijd was afgelopen was de hele stad van pure vreugde in rep en roer. Ondanks de regen kwamen mensen uit alle delen van de stad naar de Piazza Del Duo mo. Er werd met zwart-rode vaantjes gezwaaid. Overwinningskre- ten klonken overal. De uitbundigheid duurde tot ver na middernacht. Ga naar de voor een uiterst tot en met gecontroleerde en let op dit garantie-vignet Ajax heeft met de binnen het be reik liggende mogelijkheden voor al tijdens de eerste helft getracht er iets van te maken. En in het veld leek het ook goed te gaan, want men was niet aangeslagen door de snelle openingstreffer van Prati na een schitterende voorzet van Sormani. Ook het tweede doelpunt dat Prati vijf minuten voor de rust scoorde met een ontzaglijk hard schot uit een ongeëvenaarde hakbal van Rive ra werd op geweldige wijze geïncas seerd. Maar de opzet van Ajax speel de Milaan alleen maar in de kaart. De Amsterdammers zetten hun aan vallen op in een traag tempo, in de breedte, naarstig zoekend naar een J niet bestaand gat in de Italiaanse de- I fensie. MADRID Hij was de enige in de volgepakte zaal van het Metropoolho tel in Madrid, die duidelijk was gete kend door de Spaanse zon. Terwijl ve len, die rondom de Europacupfinale in de Spaanse hoofdstad hun vakantie van een week hadden opgebouwd, nog tevergeefs hadden gezocht naar hel verlangde mooie weer. was dc 23-jarige Amsterdammer Frans van het Ilof in en in bruin. ook voor andere merken (omdat er steeds meer autobezitters op DAF overgaan) Coupon Ik ben geïnteresseerd in een inruilauto met DAF Garantie Controle naam adres plaatssj enveloppe zonder postzegel zenden aan DAF. antwoordnummer 2000. Eindhoviv van Doome's Automobielfabrieken N. GARAGE POELGEEST Gebr. Van UIden Officieel dealer voor Oegstgeest, Rjjnsburg en Warmond HOGERBEETSSTRAAT 6 (zijstraat Warmonderwcg) LEIDEN TEL. 50330 Officieel DAF-dealer voor Leiden en omstreken GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 LEIDEN TELEFOON 23041 MADRID Een Europa Cup winnen is moeilijker dan je denkt. Is moeilijker dan we de laatste weken voor mogelijk hadden ge houden. Ajax heeft het in het met 60.000 toeschouwers gevulde Bernabeu stadion in Madrid gisteren op pijnlijke wijze ervaren. Ondanks een prachtige successenreeks in de Europa Cup-wed- strijden van dit jaar, heeft de Nederlandse topploeg geleerd en ondervonden dat men stellig nog niet tot de beste Europese teams kan worden gerekend. A.C. Milan demonstreerde dat onomwpnden en speelde de Amsterdammers met 41 naar een in feite ver nietigende nederlaag. De Europa Cup voor landskampioenen ging dik verdiend voor de tweede maal in de historie naar A.C. Milan dat in 1963 ook al een keer won. Het was een triomf, gestoeld op een perfekt uitgevoerd systeem, een briljante techniek en een grote tref zekerheid bij het ontstaan van kansen. In feite waren alle treffers van A.C. Milan van uitzonderlijke klasse. Zeker de eerste twee, die in aanmerking kunnen komen voor de mooiste doelpunten uit het afgelopen voetbalseizoen. MADRID Hij was de enige in de volgepakte zaal van het Metropoolho tel in Madrid, die duidelijk was gete kend door de Spaanse zon. Terwijl ve len, die rondom de Europacupfinale in de Spaanse hoofdstad hun vakantie van een week hadden opgebouwd, nog tevergeefs hadden gezocht naar hel verlangde mooie weer, was dc 23-jarige Amsterdammer Frans van het Hof in cn in bruin. Maar dat heeft hem ook wel wat zweetdruppeltjes gekost. Tijdens de direct naar Nederland uitgezonden Ajax-instuif die Dick Dekker. Wim Jansen en Chris van Leeuwen van de NCRV in Metropole organiseer den, vertelde Frans dat hij vanuit Milaan per fiets naar Madrid was gekomen om zijn favoriete voetbal ploeg aan te moedigen. wielerwedstrijden in Milaan en wilde zoals hij zelf zei als tegenpresta tie voor de prachtige verrichtingen van Ajax iets terug doen. Daarom trapte hij op zijn eentje vanuit Mi laan naar Madrid waarbij de zware cols in de Maritime Alpen in Frankrijk hem meer moeite hebben bezorgd dat dc Pyreneeën en de hitte aan de Costa Brava. Maar voor een terugreis per fiets liet Frans zich ondanks het enthou- siasme van de omstanders niet strik- ken. .Ik moet zondag uiterlijk weer thuis zijn en daarom pak ik morgen de trein. Dan duurt het toch nog lang genoeg voordat ik thuis ben", aldus de laconieke- Amsterdammer in zijn I paarse trainingstrui. MADRID Ook al was de Euro pa Cup het mooiste geschenk dat AC Milan zich dit seizoen kon wensen, Trappatoni was na afloop van het duel tegen Ajax niet eer der tevreden voordat hij het shirt van Johan Cruyff te pakken had. Na veel soebatten voor de kleedka mer van Ajax lukte dat en was het feest in de Italiaanse kleedkamer compleet. Veel sneller dan bij Ajax kon men daar antwoord geven op de vraag waar het geheim van het succes ïag. Coach Rocco: „Wij heb ben Ajax geen moment onderschat, ook al had ik toch echt verwacht dat ze beter zouden spelen. Met hun trage acties voor rust waren wij alleen maar gebaat. En je hebt nu kunnen zien waar onze aanvalskracht ligt: In het scheppen van ruimte en het aan wennen van snelheid. Heus we zijn niet louter een stel defensief in gestelde voetballers". De defensie van Milaan was niet temin weer een klasse apart. Johan Cruyff: „Wal een organisatie in dat team. Geweldig, ook al geloof ik dat Anquilletti en later Trappatoni me in individueel opzicht toch niet de baas konden. Ik heb echter steeds ce vrije ruimte op links ge zocht in de hoop dat ik meer Italia nen zou meelokken. Daardoor moest er op rechts ruimte komen voor c-en opkomende Suurbier. Maar uiteindelijk is er niet veel van terecht gekomen, omdat Mi laan uitgekookter is dan ik dacht. En na rust kreeg ik weinig meer te doen. Je kan dan wel in het cen trum gaan beuken, maar daar liep toch al allés te hoop. zodat ik bleef gluren op een kansje in de hoek. Maar het kwam erniet uit." GOED GEWEERD De verslagenheid in de Ajax-kleedkamer viel overigens nog wel mee ook al probeerde trai ner Michels de nederlaag duidelijk te verzachten: „De jongens hebben zich uitstekend geweerd en ze moe ten leren deze klap te incasseren. Het is hard aangekomen, maar we hebben gezien dat we in vergelij king met Milaan toch nog al veel te kort komen. Neem alleen die ij zeren discipline. Ik had iedereen van Ajax gezegd bij zijn eigen man te blijven. Ook ik wilde in de fensief opzicht een consequente mandekking Maar al in de eerste minuut kon Anquiletti keihard te gen :1e paal schieten, terwijl Cruyff stond toe te kjiken hoewel het zijn tegenspeler was. Henk Groot was in feite de meest teleurgestelde speler: „Ik Barry Hulshoff: 21 was genoeg geweest .snap nog niet waarom ik in de rust werd vervangen, terwijl ik me he lemaal fit voelde". Michels: „Ik wilde een verse kracht op het middenveld". De wij ze waarop de Italianen te werk gingen hood keeper Bals nauwe lijks de kans zich te onderscheiden: „Het was echt ondankbaar werk ook al waren die vier goals zonder meer onhoudbaar Geweldig wat een fraaie treffer". Barry Hulshoff, een van de betere spelers van Ajax, vond de nederlaag te groot: „2—1 was genoeg geweest. Ook al heb ik bewondering voor Milaan. De kracht van de Italianen ligt in hel afbreken van de aanvallen en het razendsnel opzttten van een ei gen ictie En wat een beweeglijke voorhoede. Heus we wisten soms niet waar we het moesten zoeken. Ze waren trouwens een klasse beter Een mening waarmee de lange Ajaxied de spijker vil op de kop sloeg....

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13