TEVREDEN OVER EERSTE GESPREK MET NIXON Schiedamse raad: geen bulderbaan Minister schrapt over loonstijging bepaling in cao Commentaar AJAX MOCHT HET STADION NIET IN Landingsrechten KLM Luns nog voorzichtig Het Kwartet Directeur slaat leerlinge neer JAMIN Astronauten ondervraagd HET WEER Buiig Drs. Tilanus in ziekenhuis ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Liftkooi bij werf Gusto neergestort ,Aiaxitis" Beloning voor tips bankroof Nieuwe Leidse Courant Woensdag 23 mei 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jcteur: F. Diemer ifdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SCHIEDAM De Schiedamse ge- «nteraad heeft gisteravond in een >tie van alle fracties zijn ongerust- id uitgesproken over de plannen or de aanleg van een zogenaamde ulderbaan" op de Rotterdamse chthaven, die als tweede startbaan or zware vliegtuigen zou worden stemd. r. de motie wordt geconstateerd uitvoering van deze plannen voor hiedam onaanvaardbare gevolgen hebben, vooral voor de nieuwe xmwijken Groenoord en Kethel in hiedam-Noord. De motie wordt verzonden naar de reede Warner, de provinciale staten, Rijnmondraad en de colleges van rgemeester en wethouders van tterdam en omliggende gemeenten. MAARSSEN De directeur van Juliana-ulo in Maarssen heeft ar eerst thans bekend is geworden, ;elopen vrijdag een leerlinge tegen grond geslagen. Het meisje ver- reidde de onderwijs-krant „Ha die :ester" met drie andere jongens op openbare weg wat tegen de zin n de directeur was. De krant is doeld om de discussie over demo- itisering onder leerlingen, leraren ouders op gang te brengen. Toen de directeur merkte dat de ant openbaar werd verspreid liep op het meisje af, rukte de krant l haar handen en sloeg haar tegen grond. Zij bleef enige tijd liggen. De ouders van de leerlingen over igen een gerechtelijke vervolging ;en de directeur. offie- cognacbonbons I so gram van 9J voor 85 et te geloven voor die prijs! President Nixon deed zyn uiterste best om de herinnering uit te wissen aan het feit, dat hq op zijn Europese reis Neder land links liet liggen. Hjj had wat goed te maken tegenover premier De Jong en minister Luns. WASHINGTON Premier De Jong en minister van buitenlandse zaken, Luns, z\jn uiterst tevreden over hun besprekingen met president Nixon. Er moeten 'vorderingen zijn gemaakt bij de onder handelingen over de landingsrechten voor de KLM. Ook is men een stapje verder gekomen met de oplossing van het probleem van de nucleaire aandrijving van oorlogsschepen, speciaal onderzeeërs. Premier De Joug kon na afloop van de onderhandelingen na de eer ste dag van hun 4-daags bezoek zeg gen: „Wij hebben goede hoop op een bevredigende uitkomst van deze be sprekingen, vooral op bilateraal ter rein." Maar minister Luns waarschuwde dat zo'n eerste dag met veel vertoon direkt een goede sfeer brengt en dat daardoor al meteen de indruk .wordt gegeven dat men heel ver gevorderd is bij de onderhandelingen. Toch was ook hij vrij optimistisch. Punten van overleg op de eerste dag waren verder het protectionisme in de handel en de vrees in Neder land voor een groeiend protectionis me op het gebied van de Amerikaan se scheepvaart. Ook de kwestie West-Irian, de toe komst van West- Europa na het vertrek van de Gaulle en de wense lijkheid van een Europese veiligheids conferentie staan op de agenda. Geïnteresseerd Het was de ministers De Jong en Luns gebleken dat de Amerikaanse president zeer beslagen ten ijs was gekomen en dat het verlangen bij hem bestond om de partners in de Westerse bondgenootschap stap voor stap op de hoogte te houden van de contacten met de Russen, de ontspanning in Europa en de ontwa pening in het algemeen. De president toonde zich tijdens de gesprekken zeer geïnteresseerd in de Trainer Michels boos (Van onze sportverslaggever Meinderl Leerling) ÜADRID Alles wat Ajax was, was dinsdagmorgen woedend. Van uit het 50 kilometer ver buiten Ma- Irid gelegen El Escorial was men laar Madrid gekomen om te trai- len in het Bernabeu-stadion. Maar Ie bus volgde een andere route en itopte in een van de buitenwijken 'an de Spaanse hoofdstad bij een lijveld van Real Madrid. Wat is Lat nou? vroeg trainer Michels die laarop uit de droom werd geholpen loor leiders van Real Madrid. Het veld in Ihet Bernabeu-stadion werd ïinsdag na de benefietwedstrijd voor Puskas Real Madrid won aarin maandag met 42 van Ra- Wien grondig opgeknapt en r mocht niet op worden getraind. Er zou een verkeerde afspraak ijn gemaakt met het Ljax-bestuur. Zoals er overigens neer verkeerde afspraken schijnen bestaan en hotelreserveringen liet doorkomen, waardoor je in een nudvol Madrid waar het tot 'erbazing van mijn taxichauffeur 'isteren regende! van het kastje laar de muur wordt gestuurd. Uiteindelijk vind je dan wel een laapplaats, maar het kost heel eel moeite. Heel Ajax mopperde lat het een lieve lust was. Behalve waarschijnlijk dr. Grunwald, de isycholoog in het begeleidingsteam 'an Ajax. Want het feit dat de >oorten van het Bernabeustadion licht bleven, maakte de spelers nog neer geladen. En zo'n extra prik- tel kan volgens de psycholoog geen waad. Zij die de ploeg van Ajax van ïaver tot gort kennen, hebben de spelers nog nooit zo geconcentreerd laar een topwedstrijd zien toeleven lis nu het geval is. Daaruit valt waarschijnlijk ook het feit te ver- De Ajax-spelers aan het liften nadat de toestemming om in het Bernabeustadion te trainen ge weigerd is. klaren dat de 24-jarige Ajax-rechtsback Wim Suurbier tij dens de training flauw viel. Hij werd door dokter Rolink snel weer op de been gebracht. Een lichte cin- culatiestoornis, noemde de dokter het. De gehele Ajax-ploeg is overi gens fit, zodat Michels zonder man keren zijn beste team tegenover Milan kan zetten. Het is alleen de vraag of het Real Madrid-paleis nu wel zo goed geschikt is voor de Europacup-fi nale. Als de voortekenen niet be driegen zal het aantal toeschouwers gering zijn en het stadion nog niet voor de helft vullen. Dat er in de kast met 125.000 plaatsen zo'n 15.000 Nederlanders bij elkaar zul len groepen en verder nog een klei ne 8.000 Italianen, mag nauwelijks naam hebben. De grote meute moet uit Spanje komen, maar nu de Be nefietwedstrijd van Real Madrid amper „koud" is, tonen de verwen de en chauvinistische Madrilenen niet zoveel belangstelling voor de hun inziens gedevalueerde Europa cup-finale. Voetbalkenners weten niets van Ajax, maar zij verwachten geen beter voetbal dan dat van hun keurkorps. En als ze die zekerheid hebben, houden ze hun peseta's lie ver op zak voor een volgende gele genheid. Het aantal toeschouwers zal dan ook stellig niet boven de 50.000 uitkomen, te meer niet om dat de wedstrijd ook in Spanje rechtstreeks door de tv wordt uit gezonden. Van een echte Euro- pa-cup-sfeer was dan ook dinsdag nog niets in Madrid te merken, om dat de Ajax-supporters zich boven dien nog erg rustig hielden. nieuwe ontwikkelingen in West- Europa, met name de Gemeenschap pelijke Markt. Minister Luns herhaalde zijn uitspraak eerder in Luxemburg ge daan, dat de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG „verborgen is in de mist van de komende herfst." De twee Nederlandse ministers kre gen een stralend welkom in Washing ton. Alle onderdelen van de strijd krachten waren vertegenwoordigd op het grasveld voor het Witte Huis om de gasten te verwelkomen. De Jong en Luns moesten eerst een extra- rondvlucht maken omdat president Nixon nog in gesprek was met gou verneur Rockefeller die instructies moest krijgen voor zijn reis naar La tijns Amerika. Nixon legde er in zijn toespraak de nadruk op dat de ministers de eerste officiële bezoekers uit West-Europa waren sinds zijn ambtstermijn in ja nuari begon. Hij herinnerde aan de historische banden tussen beide lan den en verklaarde dat beide volke ren voor dezelfde idealen werken: vrede, vrijheid en democratie. Premier De Jong feliciteerde het staatshoofd en het Amerikaanse volk met het grote succes van de reis met Apollo-10. Daarna verzekerde hij Nixon dat Nederland zijn bondgenoot altijd trouw zal blijven. 's Avonds zat het gezelschap' aaii aan een diner, waarbij behalve rege ringsfunctionarissen ook een groot aantal zakenlieden deelnamen. Onder de gasten bevonden zich de toekom stige ambassadeur in Nederland, Wil liam Middendorf en ook nog de drie voormalige ambassadeurs Mathews, Rice en Young. VAN BERKEL'S MELK Over ruimte-ervaringen HOUSTON De drie ruimtevaar ders van de Apollo-10, Tom Stafford, John Young en Eugene Cernan, zijn vandaag begonnen met het geven van een uitgebreid overzicht van hun er varingen tijdens de -ruimtereis. De astronauten zullen twee weken lang aan geleerden en aan de beman ning van de Apollo-11 (Armstrong, Collins en Aldrin) uitleggen wat zij van hun vlucht hebben geleerd. De Apollo-11 moet volgens de plannen eind juli op de maan landen. Stafford, Young en Cernan waren gisteren ui't Pago Pago op Samoa, waar zij maandag in de Stille Oceaan waren geland, naar Houston gevlo gen. Hun families wachtte het trio daar op. De rest van de dag mochten ze bij hun echtgenotes en kinderen doorbrengen. De Russische president Podgorny heeft president Nixon gelukgewenst met het succes van de Apollo-10. President Nixon maakt de microfoonbatterij pasklaar voor onze minis ter-president De Jong, die voor een tweedaags overleg in Washington is aangekomen. Uiteraard met minister Luns, die aartsvaderlijk vanuit de hoogte toekijkt hoe een en ander presidentieel wordt geregeld tijdens de welkomstplechtigheid op het Witte Huis Kans: gunstige gelegenheid om in zijn verwachtingen te worden bedrogen. BIERCE „U hebt al zo vaak water gehaald." DE BILT Een lagedrukge bied, dat zich in het zeegebied ten zuidwesten van Ierland be vindt, trekt langzaam naar het noordoosten. Een bijbehorend frontensy steem strekte zich vanmorgen uit van Spanje via Frankrijk en Nederland naar Schotland. In dit front komen diverse kleine storingen voor, die het front aktiveren. Een van die sto ringen trok de afgelopen nacht over ons land, hetgeen bijna overal met regen gepaard ging. Verwacht wordt dat het ko mende etmaal het front ons land zal passeren, zodat morgen het hele land in de koude lucht zal zijn. Er kunnen nog enkele bui en vallen, maar er zullen ook opklaringen voorkomen. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 9; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. DEN HAAG Drs. A. D. W. Ti lanus, voorzitter van de CHU-frac- tie in de Tweede Kamer, is gister avond ter observatie in een zieken huis opgenomen. De heer Tilanus voelde zich de laatste tijd oververmoeid. UTRECHT Minister Rool- vink van sociale zaken heeft zijn goedkeuring onthouden aan bepalingen over de stijging van de lonen en de ar- beidsverkorting in vijf cao's. De goedkeuring van 26 andere over eenkomsten is voor drie weken opgeschort. In de schilders-cao werd onder meer de indexclausule geschrapt. Zo'n clausule is slechts aanvaard baar als de cao een looptijd heeft van minstens anderhalf jaar. Boven dien mag de clausule niet in wer king treden alvorens vanaf de da tum van ingang van de cao het eerste jaar is verstreken. Ook de bepaling dat de lonen met anderhalf procent extra zouden wor den verhoogd als tussen 1 april de datum waarop de schilders-cao is ingegaan en 1 september zich een prijsstijging van een procent of meer zou voordoen, kon geen genade vinden in de ogen van minister Rool- vink. Dergelijke bepalingen werden eveneens geschrapt uit de inmiddels goedgekeurde cao's voor Shell raf finaderij Nederland, de Nederlandse Gasunie en de groothandel in vlak- glas. Tot de cao's, waarvan de goed keuring is opgeschort, behoren die van de Koninklijke Nederlandse pa- wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden een Bureau van dit blad Schr.|f op de (jon duidelijk het gewenste nummer: I DAIMLER 1886V=^ 2. DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1 895 Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand ais beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats _i hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. perfabriek in Maastricht, de Konin klijke Zout-Organon, de bouwkundi ge technici, Van den Bergh en Jur- gens, Pakhoed NV, De Nederlandse Aardolie Maatschappij, de binnen- beurtvaart, het beroepsgoederenver- voer en de groothandel in levens middelen. De heer G. H. Terpstra, medewer ker van het CNV, was verbaasd over de richtlijn voor de indexclausules. Zo'n richtlijn hoort volgens hem in het huidige systeem van loonpolitiek niet thuis. Bovendien vindt hij het wonderlijk, dat een algemene richt lijn is opgenomen bij een cao voor een enkele bedrijfstak (schilders). Vier zwaar gewonden SCHIEDAM Bij de bouw van een booreiland op het terrein van de werf Gusto in Schiedam is dinsdag avond een liftkooi waarin zich vier mannen bevonden van een hoogte van 25 meter neergestort. De kooi kwam op straat terecht. De 32-jarige lasser C. H. Bontje uit Gorkum were zwaar gewond. Hij liep o.a. een schedelbasisfractuur op. Zijn toestand is zorgwekkend. De 50-jarige werkverdeler J. Speksnijder en de 36-jarige monteur P. van Gerven, beiden uit Schiedam, werden zwaar maar niet levensge vaarlijk gewond. Hetzelfde is het ge val met de 38-jarige Ijzerwerker D. G. de Valk uit Vlaardingen. Van de gewonden zijn er twee in de Dr. Noletstichting opgenomen; de beide anderen werden naar het Schiedams Gemeenteziekenhuis ver voerd. Over de oorzaak van het ongeluk weet men nog niets. TXE TITEL van dit stukje hebben we niet zelf bedacht. We vonden het woord boven een interessante be schouwing van de hand van de Am sterdamse sociaal-psycholoog drs. D. H. Grunwald in het altijd belangwek kende periodiek „Intermediair". Drs. Grunwald schrijft daarover „so ciaal-psychologische facetten van een nieuw maatschappelijk probleem", en met deze aanduiding heeft hij wel ge lijk. Hij vestigt er de aandacht op. dat de „topsport", vooral die van het voet ballen, tegenwoordig heel wat in be weging brengt. Dat geldt ook letter lijk. Voor belangrijke wedstrijden voltrekken zich telkens volksverhui zingen, waarvan het ons niet zou ver bazen indien ze enkele volksverhui zingen in de geschiedenis der mens heid zouden evenaren. En het aantal van de reizenden wordt nog vele malen overtroffen door wie zich met de beeldbuis vergenoegen. Zoals drs. Grunwald schrijft: er wordt een massale belangstelling losgesla gen. Men pleegt die belangstelling nog wel eens in cijfers van economie weer te geven. Ajax-Benfica in Parijs zou ons land veertig miljoen hebben ge kost. Maar dan gaat drs. Grunwald betogen, dat dit toch maar één kant van de zaak is; is ook een sociaal- psychologische kant. Hü onderstreept dan, dat er hier ken nelijk een behoefte is. Bovendien blijkt hü de mogelijkheid'niet uit te sluiten dat een attractieve wijziging in het dagelijks leven de werklust ook best eens zou kunnen bevorde ren. In het algemeen maakt routine alleen geen maximale werkprestaties mogelijk. Tegenover een sportgebeuren als we vanavond weer gaan beleven staat drs. Grunwald positief, en hij geeft er gronden voor aan. Zo ziet hij in sport een „agressiviteits-kanalisator"; wedstrijden kunnen onder omstandig heden zelfs dienen als een soort ver vanging van oorlogvoering. Hier ware inderdaad op te merken, dat op Nieuw-Gulnea bijvoorbeeld de invoering van sportwedstrijden tus sen voortü'ds oorlogszuchtige stam men, naar ons is verzekerd, gunstig heeft gewerkt. Sport, aldus ook drs. Gruuwald, is tegenwoordig voorts iets waarmee een land indruk probeert te maken op een ander land. In heel de ontwikkeling van de mensheid wordt oorlog meer en meer een absoluut laatste maatre gel, die zo lang mogelijk wordt uit gesteld. Vandaar ook dat gevoelens van natio naal prestige zich steeds meer uit drukken in sportontmoetingen. Hier spreekt men wel van een „kontakt- gebeuren", en van een kanalisering van de gevoelens. Voor ons land komt daar nu nog bij, dat de internationale top onbereik baar leek. En nu is die top daar in eens, en miljoenen die vanavond niet zo erg rustig, vermoeden we zitten te kijken, ervaren iets als een „identificatie" met onze jongens daar op het Spaanse veld. Voor tallozen wordt het dus boven dien een onderbreking van veel mo notonie; er komt iets plezierigs, iets ongevaarlijks, iets waaraan men kan „meedoen" zonder et hoeven voldoen aan diploma-eisen bijvoorbeeld. De samenleving van vandaag heeft dus duidelü'k behoefte aan iets als we vanavond gaan beleven. Men kan er natuurlijk iets onbevredigends inzien, dat miljoenen juist hierin een be vrediging zoeken. Metterdaad is de diepgang by' dit alles uiteraard een van bescheiden karakter. Verliezen „we" wat natuurlijk niemand zal hopen dan hebben wc zelfs een voorbygaande illusie minder. Maar interessante beschouwingen als van drs. Grunwald zijn nuttig om te onderstrepen dat men verstandig doet de sport niet maar te zien als een van de maatschappij geïsoleerd ver schijnsel. We zouden willen zeggen: een wed strijd als vanavond moet „gerelati veerd" dus in zü'n betrekkelijk heid worden genoten. Gelukkig kan dat ook. Want ook wie zich geheel van de sport afwendt, moet zich wel afvragen of hy op zyn eigen wyze toch niet bezig is de sport te verab soluteren. Men kan al met al van een interes sante wedstrijd ook genieten en onze Nederlandse ploeg ook succes toe wensen zonder aan „Ajaxitis" te lij den. HEERLEN De AMRO-bank heeft een beloning van vijfduizend gulden uitgeloofd voor het verstrek ken van inlichtingen welke leiden tot de opsporing en aanhouding van de dader(s) van de inbraak in de AM RO-bank in Heerlen. Bij deze in braak werd voor ruim een half mil joen gulden buitgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1