NIEUW HOUDING UINKS HEKELT PvdA-FRACTIE 0LGA Drukte op wegen goed verwerkt Commentaar Bezetting Maagdenhuis niet veroordelen Uw matros BANK VOOR HALF MILJOEN BEROOFD Het Kwartet van Jiariïiöeii SPREUK Mogelijk een bui Gevangenis in Italië bezet MDERZETTEGEL OF PIACE-MAT nu kunt u kiezen Twee kinderen omgekomen bij zolderbrand lïenwe Leidse Courant icteur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 27 mei 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Den Uyl Van der Louw (Van onze parlementsredactie) 99 99 De dag van de Nederlandse zee visserij, of anders gezegd vlagge tjesdag, is zaterdag voor Scheve- ningen een groots feest geworden. Een kleurig versierde vissersvloot en allerlei attracties zetten luister bij aan de haringjacht, die vandaag is begonnen. Ook bussen en trams reden met vlaggen in top en vooral voor de duizenden toeristen was het een onvergetelijk typisch Hollands eve nement. In een strijd in bedreve- heid hebben leerlingen van visse- rijscholen uit Scheveningen, Kat wijk en Ouddorp laten zien, wat er allemaal in het vat zat Als beste kwam Oudorp uit de bus, die even als vorig jaar beslag legde op de wisselbeker. Vijf korpsen hebben zaterdagmiddag de traditionele mu- ziekshow gehouden op het terrein langs de tweede binnenhaven. Het publiek werd door in visserscos- tuum gestoken meisjes van de christelijke huishoudschool ont haald op hartige (haring)hapjes, waarvan er zo'n achtduizend op consumptie lagen te wachten. En wie niet zeeziek kon worden, mocht zich voor een rondvaart op een ha- ringlogger inschepen. Aanstaande vrijdag wordt de eerste Hollandse nieuwe verwacht. Tot zolang even geduld. I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. <01710)-30797*/21561 [g] Snjrj '.NDKASTEN KANTOORMEUBELEN Tot mijn grote genoegen kon ik direct antwoorden en i/c deed het ook. Ik zei dat ik iet niet wist. TWAIN de voetbalwcd- DE BILT Een depressie in iet zeegebied ten westen van erland bevindt zich daar reeds nige dagen en verandert ook nu og weing van plaats. Om dit lagedrukgebied trek en randstoringen over West- luropa die het weer een wissel- allig karakter geven. Zo werd gisteren het weer in ns land bepaald door een sto- ing, die nu boven Noord-Polen gt. Doordat er veel bewolking n wind was, bleven de middag- imperaturen bijna overal bene en de 18 graden. Een nieuwe randstoring deed andaag de bewolking in ons ind weer toenemen. Nadat deze oorbijgetrokken is, zal tijdelijk bewolking afnemen, maar oor morgen ziet het er naar uit at ons land opnieuw onder in- loed van een randstoring van erder genoemd lagedrukgebied omt. Er moet dan ook rekening lee gehouden worden, dat er uien kunnen vallen, en dat de imeperaturen niet veel zullen erschillen met die van vandaag. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 9; min. temp. en max temp.: om- Irèeks normaal-; kans op een droge periode van linstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et- taal: 40 procent. DEN HAAG Grote verdeeldheid in de PvdA is dit weekeinde aan de dag getreden na een verklaring van zeventig aanhangers van Nieuw Links over de bezetting van het Maagdenhuis door Amsterdamse studenten en de houding van de PvdA. mers. die beiden lid van het PvdA- bestuur zijn, hebben de verklaring niet ondertekend. Zij willen hun be lofte, geen groepsvorming in het partijbestuur, gestand doen. Zij hebben evenwel hun volledige instemming met het stuk betuigd. Van der Louw zwakte de veroorde ling van dr. Vondeling wat af door te verklaren, dat deze in Nijmegen niet als partijvoorzitter heeft gespro ken. „Anders is het met de heer Den Uyl, die wel namens de partij het woord voerde. Tot en met Tilburg heeft de PvdA zich ten aanzien van het democratiseringsproces voldoende kritisch opgesteld. Wat de bezetting van het Maagdenhuis betreft probeert men echter aanvaardbaar te zijn zo wel in de publieke opinie als bij de tegenstander door het met nadruk be lijden van de democratische spelre gels. Maar als men bij die tegen stander komt met een stuk democra tische inhoud, blijkt de democratische gezindheid opeens minder te zijn", al dus de heer Van der Louw. Volgens de heer Lammers heeft de PPPvdA onvoldoende kritiek gele verd op de vertragingen in het de mocratiseringsproces, waarvoor de be zetters van het Maagdenhuis aan dacht hebben gevraagd. Voor die ver tragingen zijn naar zijn oordeel niet de studenten verantwoordelijk. V erwarringwekkend Drs. Den Uyl noemde dc verkla ring van Nieuw Links „verwarring wekkend". Zij doet volgens de heer Den Uyl niets af van het standpunt van de fractie. Hjj vond dc aanval op zyn beleid bovendien „goedkoop", omdat Nieuw Links heeft nagelaten een bruikbaar alternatief aan te ge ven. Van dr. Vondeling wat vanmorgen geen reactie te verkrijgen. Hij bleek met vakantie te zijn. In een verklaring, die zaterdag tij dens een bijeenkomst van Nieuw Links in Utrecht werd opgesteld, wordt het standpunt dat door de PvdA-fractie in de Tweede Kamer bij het debat over de bezetting van het Maagdenhuis werd ingenomen, scherp veroordeeld. Ook hekelt men de uitspraken van partijvoorzitter dr. Vondeling. Vorige week donderdag zei dr. Vondeling in Nijmegen volgens de Nieuw Links-sympathisanten onder meer: „Het is een groot schandaal dat de studenten documenten hebben gestolen. Dat zijn gore manieren van machtshebbers. Het zijn VBD-metho- den". De door de autoriteiten met de mond beleden democratisering blijkt aldus Nieuw Links zonder de nodige voortvarendheid in de prak tijk te worden gebracht. Zij veroor deelt met „politiegeweld", waartoe deze autoriteiten hun toevlucht heb ben gezocht. Het standpunt dat fractieleider drs. Den Uyl in de Tweede Kamer heeft verdedigd (hij keurde de be zetting scherp af) is volgens Nieuw Links geheel onjuist. INiet ondertekend Twee oprichters van Nieuw Links, André van der Louw en Han Lam- PERUGIA Ruim tweehonderd gevangenen hebben vanochtend een gevangenis in het Italiaanse Perugia korte tijd bezet gehouden. Een arts werd door hen als gijzelaar vast ge houden. De voornaamste oorzaak van het oproer waren grieven van gedeti neerden over het voedsel. Toen de politie arriveerde werd zij door de opstandige gevangenen, van wie een aantal op het dak was ge klommen, met dakpannen en stenen bekogeld. Enige tijd later keerden de opstandige gevangenen naar hun cel terug. De gijzelaar werd vrijgelaten. 425.000 buitenlanders in ons land it u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Er bestaat geen hoop meer, dat de Amerikaanse grondwerk- tuigkundige Paul Adams Meyer, die in de nacht van donderdag op vrijdag met een Hercules- vrachtvliegtuig opsteeg om naar zijn gezin in Amerika te gaan, nog in leven is. Zaterdag haal den Britse helikopters bij de Ka naaleilanden stukken van een reddingsvlot op dat tot de uit rusting van de I-Iercules behoor de. Meyer, van wie men zich afvroeg, hoe hij het toestel had kunnen besturen, had kort voor dat het in zee zou zijn gestort, nog radiocontact met zijn vrouw gehad. De brandstof van de Hercules was trouwens niet toe reikend voor de Atlantische vlucht. ostzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. HOEK VAN HOLLAND Op de Harwichweg is zaterdagmiddag de 49-jarige Johannes Korteland bij een aanrijding om het leven gekomen. De man stak met zijn bromfiets de weg over en werd gegrepen door een pas serende auto. Hij werd naar het zie kenhuis gebracht, waar hij bleek te zijn overleden. Zijn 5-jarig zoontje Dirk, die achterop zat, liep een ge broken sleutelbeen op. UTRECHT Ongeveer 425.000 buitenlandse toeristen hebben tijdens de Pinksterdagen een bezoek gebracht aan ons land. Dat is evenveel als vorig jaar. Op de Nederlandse wegen was het over het algemeen zeer druk, maar tot grote stagnaties heeft de toeristcnstroom niet geleid. Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben een uiterst druk week einde achter de rug. Omstreeks het middaguur begon gisteren de grote terugtocht. Aanvan kelijk was er veel verkeer in oostelij ke richting, waarschijnlijk omdat het aan de zeekust kouder was dan men had verwacht. Later werd het ook in omgekeerde richting drukker wat hier en daar leidde tot opstopping. Mede door het uitblijven van ernsti ge ongelukken, bleven lange wachttij den achterwege. Op de rijksweg Utrecht-Arnhem bij Bunnik, bij Ouderijn en voor Den Bosch ontstond enige filevorming. Ook op de Zeeuwse weg, bij de Ba- rendrechtse brug en op de rijksweg Breda-Rotterdam was enig opont houd. „Vrij druk, maar bijna overal een goede doorstroming", zei de Rijks politie gisteravond. Keukenhof Mede door het aantrekkelijke zo merweer en het feit dat de keuken hof, in tegenstelling tot vorig jaar, nog open was, brachten veel buiten landers de Pinksterdagen in Neder land door. Vooral Duitsers, Belgen en Fransen trokken er op uit. Dit jaar waren er minder Engelsen, om dat de bollentochfen per vliegtuig zijn afgelopen. Ook de Skandinavi- sche belangstelling was gering. Voor vele Nederlandse en buiten landse toeristen waren de Pinkster dagen een generale repetitie voor de zomerkampeervakantie. Volgens de ANWB bedroeg het aantal kampeer ders ruim 500.000, iets meer dan vo rig jaar. Ongeveer zestig procent van de campings was volgeboekt. Vooral de kust, dc Veluwc, Drenthe en Noord-Brabant waren bij de kam peerders in trek. De Spoorwegen hadden gister avond vrijwel alle beschikbaar ma terieel op de rails om de pinksterpas sagiers naar huis te brengen. Noe menswaardige stagnaties traden niet op. Gisterochtend werd met tien, gis teravond met zeven extra treinen ge reden. Bovendien waren veel treinen versterkt Niettemin moesten veel rei zigers het met een staanplaats doen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Bij een brand in een zolderkamertje van een huis in Vlaardingcn zijn zondagmorgen twee kinderen door verstikking om het leven gekomen. Vermoedelijk hebben zij met lucifers gespeeld. Al spoedig na het uitbreken van de brand, tegen twaalf uur in de mor gen, sloegen de vlammen boven het dak van het woonhuis aan de Voor straat in voormalig Vlaardinger-Am- bacht uit. De brandweer was snel met veel materiaal ter plaatse, maar kon de vijfjarige Karin van der Hurk en haar driejarig buurjongetje Michel van Bodegom, die bij het meisje thuis was komen spelen niet meer redden. Toen de brandweer er met veel moeite in geslaagd was een gat in het dak te slaan, trof zij onder een ledikant de ontzielde lichaampjes aan. Verdeeld J^E affaire met betrekking tot de studenten van het Amsterdamse Maagdenhuis heeft geleid tot een nieuwe onderstreping van de be staande verdeeldheid binnen de PvdA. De partij verkeert, zoals bekend, in moeilijke omstandigheden. Zij staat als het ware op een tweesprong. En dan moet er worden gekozen. De keuze is in feite die tussen een wat verburgerlijkte volkspartij en een wellicht veel kleinere actiepartij. Fractievoorzitter Den Uyl mag be schouwd worden als de vertegen woordiger van de eerste keuze; op het jongste partijcongres moest bij enkele aanmaningen tot radicalise ring in ontvangst nemen. Dc actie partij echter leeft meer in de gedach ten van de groep die zich als Nieuw Links heeft aangemeld. De uiteenlopende beoordeling van het studentengedrag hangt met deze po sitie op de tweesprong rechtstreeks verband. Den Uyl en de zijnen heb ben de bezettende studenten ondemo cratisch en autoritair optreden ver weten. Nieuw Links echter heeft het nu voor de studenten opgenomen. Het betreft hier een belangrijk pro bleem, te weten hoe in het maat schappelijk bestel tot grotere demo cratisering te geraken. Moet dat langs uitsluitend democratische weg? Den Uyl en de zijnen vinden dat, en zeker voor een naar wezen en instelling democratisch land als het onze vallen wij hen daarin bij. Waarom voor democratisering af te zien van het gebruik van democratische metho den? In het standpunt van Nieuw Links spreekt ook ditmaal een andere ziens wijze mee. Democratisering, zo meent het, komt niet zo maar tot stand; er zijn te veel behoudende belemmerin gen. Vandaar dat wel eens gezocht moet worden naar middelen die in dit opzicht wat forcerend werken. Een bezetting bijvoorbeeld. Ons hoger onderwijs kan inderdaad wel wat vernieuwing gebruiken, al is het heus niet zo somber gesteld als sommigen het doen voorkomen. Er kend inag dan worden, dat het met name studenten zijn geweest die het proces van vernieuwing in gang heb ben gezet zij het vanuit onder scheidene gedachtengangen. Maar de noodzaak van vernieuwing wordt nu toch algemeen ingezien, en men ont- neme in deze beslissende fase aan de democratie niet de kans te laten zien wat ze waard is. Daarom houden wij het liever met Den Uyl en met al diegenen die een gelijk standpunt in nemen. Intussen zit de PvdA met deze we zenlijke verdeeldheid. Ze is overigens niet dc enige politieke partij die met wat groter innerlijke eensgezindheid gebaat zou zijn. Koop 'm en win II. I.OOO.- De verkeersdrukte tijdens de Pink sterdagen heeft in West-Duitsland ruim zeventig doden gekost Ondanks het groot aantal aanrijdingen, bleef chaos op de d-rukbereden verkeerswe gen uit. HEERLEN Zondagmor gen vermoedelijk omstreeks negen uur is bij een inbraak in de sinds 2 mei in gebruik zijnde Amro-bank te Heerlen ruim een half miljoen gulden buit gemaakt. De inbrekers namen 41.800 gulden aan Ne derlands geld, 122.000 gulden aan buitenlandse deviezen en 500 gram goud mee. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bij een eerste onderzoek waar bij de officier van justitie in Maastricht mr. R. H. Gonsalves en de directeur van de Amro- bank mr. G. P. Kortenhorst uit Rotterdam aanwezig waren, is gebleken dat de kluisdeur voor bewerkt was. Bepaalde nokken van het slot van de kluisdeur waren al voor zondag voor driekwart gedeelte doorgezaagd. Bij normaal gebruik functioneerde de kluisdeur goed. maar bij geweld zouden de nok ken geheel zijn afgebroken. Voor de inbrekers was het zondag kin derwerk zich toegang te ver schaffen tot de kluisinhoud, te meer omdat niet werkte. de alarminstallatie Vraagteken Het is nog een groot vraagte ken hoe de inbrekers het gebouw zijn binnengekomen. Mr. Gon salves achtte het niet uitgesloten dat gebruik was gemaakt van een normale sleutel omdat geen sporen van ander inbrekersma teriaal zijn gevonden. Het is de eerste keer dat in brekers er in Nederland in sla gen tot in de kluisruimte van een bank door te dringen. Alle nieuwe banken zijn inmiddels gewaar schuwd om een herhaling van het geval Heerlen te voorkomen. Vlaardingen Het voorbewerken van een kluisdeur door inbrekers kwam enkele jaren geleden ook voor bij een in aanbouw zynde bank in Vlaardingen. Een onderzoek bij een groot aantal banken elders in het land bracht toen aan het licht dat men op meerdere plaatsen met deze methode wilde inbreken. De daders heeft men nooit kunnen achterhalen. lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1