Scheldetunnel - Antwerpen" - 31 „parel van mei open Petros jan - Spasskivijfde achtereenvolgende remise Prins snoert student de mond HULSHOFF MARKANT FIGUUR BIJ AJAX BELGEN ONTWARDEN KNOOP: STAGNATIE MINDER OP WEG NAAR PARIJS Geen tol, Staat betaalt xÉHB Begon in Baghdad V Onvergetelijk seizoen STAND IN TITELSTRIJD: 8-8 i V onnissen in - Griekenland Izwestia: Duitse ambassade centrum spionage Ruim 2000 supporters vliegen naar Madrid TV-moeilijkhe<leii rond WK-voetbal opgelost Go Ahead naar Costa Rica? Tass-correspondent moet VS verlaten 9 ZATERDAG 24 MEI 1969 Massaspurt Basso voor NAPELS De ach'- de Ronde van Italië F opwindend verloop I ontsnappingspogingen kiem gesmoord, wa tempo wel debet zal z "tappe van -en weinig J d. Alle •n in de j 'iet hoge eest. Het kwam tenslotte tot een massasprint, waarin de Italianen Basso en Zandegu wraak namen op de Belgen voor de drie etappezeges van Eddy Merckx. De uitslag van de achtste etappe is: 1. Basso (Ita) 133 km in 2 uur 51 min 13 sec. In dezelfde tijd 2. Zandegu (Ita), 3. Reybroeck (Bel), 4. Dancelli (Ita), 5. Cortinovic (Ita), 6. Taccone (Ita). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Polldori (Ita): 2. Merckx (Bel) op 59 sec.; 3. Ann! (Ita) p 1.02: 4. Benfatto (Ita) op 1.16: 5. Adornl (Ita) op 1.32: 6. Glmondl (Ita) op 1.33. (Van onze verkeersredacteur 1-1 ANTWERPEN Het ver- el keer van Nederland naar Parijs 2t ontmoet op zijn weg van zater- 0 dag 31 mei af een belangrijk >n; knelpunt minder. De beruchte - Antwerpse Scheldetunnel zal ir dan zijn functie verliezen en deze overdoen aan een nieu we, veel bredere. Als koning Boudewijn het lint zal hebben doorgeknipt zullen auto's, fietsers, brommers én bet j spoor zonder stagnatie de Schel- debarricade kunnen nemen. ng Want na ruim vier jaar bouwen hebben de Belgen de knoop ont ward en daarmee een eerste r zichtbare prestatie geleverd voor de aanleg van de Europese auto weg E 3, die in de toekomst een snelle en directe verbinding moet gaan vormen tussen Lis- ee sabon en Stockholm. richtingen), nu krijgt het ruim baan in twee kokers, die elk 14,25 meter breed zijn en elk drie rijstroken tel len. En daarnaast is er dan binnen het in totaal 48 meter brede tunnel geheel ook nog ruimte vftor fietsers en brommers en een dubbele spoor weg. 9000 per nnr Voor het internationale verkeer, j dat via Antwerpen, Gent en Lille naar Parijs pleegt te rijden, zal deze nieuwe 690 meter lange tunnel een opluchting betekenen. De uren wach- I ten in de spitsen zullen tot het verle- I den behoren, want de tunnel, die John F. Kennedytunnel wordt ge doopt, krijgt een veel grotere capaci teit. Moest het verkeer zich sindp 1934 wringen in één smalle buis (in beide De John F. Kennedytunnel is uit de nood geboren. In 1934 gebouwd voor zo'n jaarlijkse één miljoen au to's, heeft de oude tunnel er de laatste jaren niet minder dan 11 mil joen moeten verwerken. Op topdagen werden zelfs een kleine 40.000 wa gens genoteerd. En dat was veel te veel om het verkeer op gang te hou den. De nieuwe tunnel kan die drukte beter aan. Per rijvak verwerkt hij 1500 auto's per uur, wat 4500 per uur per tunnelbuis betekent. Beide bui zen kunnen samen dus^ 9000 auto's per uur opnemen, wat voorlopig i denkt men in Antwerpen voldoen de zal zijn. Met de ingebruikneming van de tunnel zal ook een deel van de aan- en afvoerwegen worden geopend. Dit betekent, dat men aan de zuidkant in de richting Gent tot het plaatsje Burcht een 14 km lange ultramoder ne snelweg vindt van twee banen niet in totaal acht stroken. 'I 'WJm. VA De entree van de tunnel en hel interieur: de meest rechtse rij strook is voor het zware ver keer, de andere twee voor de rest van de auto's. ATHENE Een Griekse meubel maker is gisteren door een krijgs raad in Athene tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld en zijn vriendin tot 20 jaar omdat zij ge poogd zouden hebben de Griekse re gering omver te werpen en bomaan slagen hadden gepleegd. Eerder op de dag werden een advocaat en een econoom tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij zouden een organisa tie gevormd hebben, die samenwerk te met tegen de Griekse regering age rende groeperingen in Londen en Pa rijs. Vier medeverdachten kregen ge vangenisstraffen variërend van een tot vijf jaar. In de afgelopen twee weken heeft de krijgsraad in Athene 55 Grieken veroordeeld tot gevangenisstraffen, onder wie vijf tot levenslang. Een militaire rechtbank in Larissa heeft vorige week 12 mensen veroordeeld Zowel ten noorden als ten zuiden van de tunnel is bovendien een groot aantal fraaie kunstwerken aangelegd, bestaande uit over elkaar heenlopen de viadukten, die het mogelijk ma ken uit alle richtingen snel op het tunnel tracé te komen. „Kleine ring" Dit tracé begint voor het uit Nederland komend verkeer thans nog bij de Schijnport (in de buurt van het Sportpaleis) en voert op acht meter onder het straatniveau direct naar de tunnel. Eind dit jaar zullen de toegangswegen tot aan de rand van de stad klaar zijn, wat betekent, dat het verkeer dan helemaal niet meer door de tijdrovende straten en leien van de Scheldestad zal hoeven te rijden. De tracés van deze wegen vormen de zgn. „kleine ring", waarop geen stoplichten zijn aangebracht en waar men zonder onderbreking 100 km per uur kan rijden. Deze ring bestaat voor het grootste deel uit een open weg onder het straatniveau, voor een deel ook uit viaducten (o.m. over het Albertka- naal). Door deze constructie kan Antwer pen fungeren als een draaischijf voor verschillende autosnelwegen: de E3, de E10 (Amsterdam - Rotterdam - Breda - Antwerpen - Brussel - Pa rijs). de E-39 (Antwerpen - Luik - Aken), de toekomstige Zoomweg van Antwerpen, via Bergen op Zoom naar Den Haag, de toekomstige nieuwe autoweg Antwerpen - Brussel, de geplande autoweg Antwerpen Knokke en de toekomstige „grote ring" rond Antwerpen. Geen tol De tunnel met bijbehorende wer ken (door de Scheldestadbewoners de „parel van Antwerpen" genoemd) is overigens nog maar een deel van een veel groter project: de aanleg van de E-3 door België. Dit is een zo kostba re onderneming (totale kosten 2 mil jard gulden, waarvan de tunnel met aan- en afvoerwegen 131 miljoen voor zijn rekening neemt), dat de staat er niets in zag. Om het geld toch op tafel te bren gen werd de Intercommunale Vereni ging voor de Autoweg E-3 opgericht, een vereniging die wordt gevormd door de steden Antwerpen. Gent, Kortrijk, Sint-Niklaas en Turnhout en de provincies Antwerpen, Oost en West-Vlaanderen en het Wegen fonds. Samen brachten deze 115 mil joen gulden bijeen, terwijl de rest van het benodigde kapitaal door le ningen werd verkregen. Het resultaat van deze samenwer king zal zijn, dat de E-3 eind volgend jaar van Antwerpen tot Gent gereed is en eind 1971 helemaal: in het noor den tot aan de Nederlandse en in het zuiden tot de Franse grens. Wanneer het zover is, zal België de modernste autosnelweg van Europa hebben, want de E-3 zal niet minder dan acht rijstroken tellen (twee ba nen met elk vier stroken) en geheel verlicht worden. Het viaductenstelsel aan de zuidkant van de tunnel. Aan de noordzijde vindt men een derge lijk complex. In tegenstelling tot Frankrijk en Portugal zal voor het gebruik van deze wegen van de tunnel geen tol worden geheven. Er is een regeling getroffen tussen de staat en dc Inter communale, volgens welke de eerste het geïnvesteerde bedrag langzaam terugbetaalt: een dikke twee francs per auto en per kilometer. Hiervoor zullen op de weg automatische tellin gen worden verricht. Aansluitingen Wanneer de E-3 klaar is betekent dit, dat het verkeer vanuit Nederland naar Parijs vrijwel de hele afstand over autosnelwegen kan afleggen. De enige ontbrekende schakel is het tra ject Breda - Antwerpen (E 10). In België is men aan verbetering van deze weg al begonnen en in Neder land staat verbreding op het pro gramma. Het zal echter nog wel een aantal jaren duren voordat men ook hiermee gereed is. Wat aansluiting van de E-3 op het Nederlandse wegennet betreft: deze Europa-route zal in Nederland via Eindhoven en Venlo naar de Duitse Autobahn richting Hamburg voeren. De plannen voor het Nederlandse deel staan al op papier, maar worden nog niet uitgevoerd. Het internationale verkeer is echter alleen al met het Belgi sche deel van E 3 zeer gebaat. Tot nu toe was de weg via Gent een levensgevaarlijke (voor het grootste deel driestrooks) en eiste ook ieder jaar vele slacht offers. Straks rijdt men recht streeks, zonder oponthoud in de steden, naar het zuiden. Over een autoweg, die haar gelijke in Europa niet vindt. MOSKOU Aan dc reeks remises, die met de 12de partij werd ingezet, is nog geen einde gekomen. Opnieuw besloten gisteren wereldkampioen Petrosjan en uitdager Spasski tot een puntendeling. die 32 zetten vroeg en de stand op 88 bracht. We hebben wel de indruk gehad, dat de uitdager een open-strijd ver langde. Hij koos een andere variatie van de Tarrasch-verdediging als in voorgaande partijen in feite het spel dat eertijds vooral door Tar- rasch zelf is gepropageerd en daarna ook door Kere9 is gepraktizeerd doch de titelhouder liet het niet tot een scherp middenspelgevecht ko men. Hij speelde op diverse ruilen, waaraan Spasski zich nauwelijks kon onttrekken. Reeds na 15 zetten tekende zich een niet al te moeilijke gelijke situa tie af. Daarna werd Spasski feitelijk min of meer gedwongen het „ruil-pad" verder te betreden, hoe zeer hij waarschijnlijk ook een duel verlangde. Hij heeft daartoe maandag, wit in de 17de partij, de gelegenheid. Daar bij zal hij misschien van 1. e4, moe ten afstappen, terwijl nog niet is ge bleken, dat hij tegen het door Pe trosjan toegepaste Russisch actief is gewapend. - ANALYSE Wit: Petrosjan; Zwart: Spasski. 1. c2c4, e7e6 2. d2d4, d7d5 3. Pglf3, c7c5 4. c4xd5, e6xd5 5. g2—g3. Pb8c6 6. Lfl—g2, Pg8—f6 7. 0—0, Lf8e7 8. Pbl—c3, 0—0 9. Lel—g5, Deze zettenreeks, die in de twee kamp al enkele malen is voorgeko men, vroeg nauwelijks tijd, 9. Lc8e6, een oude zet. 10. d4xc5, Le7xc5 11. Lg5xf6, Eindelijk is het patroon geheel door broken. Merkwaardig is daarbij wel, dat wit over de 11de zet meer dan een kwartier nadacht. Controleerde de wereldkampioen de huis-analyse, of wantrouwde hij plotseling dit toch niet onbekende vaarwater? 11Dd8xf6 12. Pc3xd5, het ligt voor de hand te veronderstellen, dat Petrosjan die kennelijk met een puntendeling tevreden was dit als consequentie van de ruil op f6 heeft EDINBURGH Prins Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth van Engeland, heeft gisteravond als titulair hoofd van de universiteit van Edinburgh een rumoerige discussie gepresideerd tussen ongeveer 600 stu denten en de staf van de universiteit tot gevangenisstraffen van drie tot feitelijk niets anders dan een Kit,fr, van (Ja Wpstdintse echeimp Hien twintig jaar. MOSKOU Het Russische rege- ringsbiad Izwestia heeft gisteren de Westduitse ambassade in Moskou be stempeld als een centrum van spiona ge, ondermijnende activiteit en zwarte handel. Het is algemeen bekend dat de meeste ambassades spionnen herber gen, maar die van de Bondsrepubliek bevat een werkelijk ongekende hoe veelheid van die individuen, aldus Izwestia. Volgens het blad is de 'ambassade ritelijk niets anders dan een filiaal van de Westduitse geheime dienst. over de gang van zaken op de uni versiteit. Onder groot rumoer stond een stu dent erop, te weten hoeveel vragen er ingezonden waren. De prins zei, dat hij een lijst van 14 vragen had en voegde hieraan toe: „Denk niet, dat ik enige censuur uit oefen. De rector noch ik zouden dat doen. Wij zijn misschien onbekwaam, maar niet oneerlijk". Een 22-jarige student, die vroeg of hij daarop wat mocht antwoorden voegde de prins toe: „Houd" je mond en wordt volwassen". Deze opmer king werd met applaus en gelach begroet. PARIJS De Noordvietnamese j delegatieleider bij de Parljse vre desbesprekingen is gisteren onver wacht naar Hanoi vertrokken. Een reden voor zijn plotselinge vertrek is 1 niet bekend. Inmiddels heeft de Amerikaanse regering de recente stormaanvallen op een heuvel in Vietnam verdedigd Bij deze actie kwamen vijftig Ameri- j kaanse militairen om en warden er 300 gewond. De aanval was een reac- j tie op de opgevoerde communistische activiteiten in Vietnam. (Van onze sportredacteur Meindert Leerling) AMSTERDAM 't Is nu op een maand na een jaar geleden dat Barry Hulshoff, de 1 meter 88 lange centrale verdediger van Ajax in het snikhete Bagh dad mocht meespelen in het mi litaire wereldelftal dat ter af sluiting van de militaire toe- reldkampioenschappen voetbal voor een ere-match aantrad te gen het nationale elftal van Irak. De boomlange Amster dammer, bezig aan zijn laatste maandjes militaire dienst, teas er trots op als een pauw dat hij een van de vier Nederlanders was die in de door Jan Zwart kruis gecoachte wereld-forma tie mocht uitkomen. Op dat moment was Barrv Hulshoff, aanvoerder van het destijds succesvolle militaire elftal, er zich niet van bewust, dat die wedstrijd in feite het begin beteken de van een voetbaljaar zoals hij wellicht nooit meer zal meemaken. Hoe jong hij met zijn 22 jaar ook nog mag zijn. In een paar maanden tijd is de hoog in de schouders lo pende Hulshoff uitgegroeid van een aankomende speler tot een van de meest markante figuren uit de Ajax-ploeg die woensdag in de Ber- nabeustadion in Madrid de finale van de Europa Cup zal spelen. ,,'t Is een enorm gek seizoen ge weest," wil hijzelf graag toegeven, „maar natuurlijk ook onvergetelijk. Tijdens de militaire dienst was ik niet in de gelegenheid mij tot de vaste spelerskern van Ajax op te werken, ook al had ik Europa cup-ervaring. Toen ik in augustus van het vorig jaar afzwaaide, had ik me heilig voorgenomen in het voor de deur staande seizoen te laten zien wie ik was. Nou, en dat moet het je ook een beetje meezitten." EN HET ZAT MEE En het zat Hulshoff mee, want in de eerste de beste Europa Cup-wedstrijd van dit seizoen, de uitwedstrijd tegen de Duitse kam pioen Neurenberg kreeg Hulshoff op die 18de september van het vorig jaar zijn grote kans. Hij greep die gretig, daarbij geholpen door Neu renberg dat met hoge voorzetten in het doelgebied probeerde succes te hebben Maar hoe slim de toenmali ge FC Neurenberg-coach Merkel ook mag zijn geweest, hij had zijn spe lers kennelijk onvoldoende op de hoogte gebraeht van de enorme kop- capaciteiten van de lange Hulshof! Barry kon letterlijk en figuurlijk tot grote hoogte stijgen en zich daar mee tevens vast in het Ajax-team werken. Na de hele cyclus Euro pa-Cupwedstrijden, die de Amster dammers op weg naar Madrid tegen Neurenberg, Fenerbache, Benfica en Spartak Trnava hebben moeten spe len, is de figuur van Hulshoff niet meer uit het roodwitte team weg te denken. DOMINEREND Het ligt in de lijn der verwachting dat de lange Amsterdammer ook in de finale tegen AC Milan een domi nerende rol zal spelen. „Ik denk dat ik Prati wel zal moeten uitschake len", zegt hij na enig nadenken. „Het is al zeg ik het zelf een sterk punt van me om een specifie ke spitsspeler uit te schakelen. Ik heb dat nu al vele malen gedaan ook al vind ik persoonlijk een zo ne-verdeling plezieriger. Dat doet denken aan bastketbal, naast voet bal mijn tweede favoriete sport. Ik ben er tussen al die reuzen echter een beetje te klein Voor..." Barry Hulshoff vind het wel plezierig dat hij tegen AC Milan speelt. „Ik sla de ploeg nog hoger aan dan Manchester United en vandaar ook dat wij bij Ajax niets asm het toeval overlaten. We gaan echter volzelfvertrouwcn naar Madrid. Zo in de stemming van „die pakke- we- effe!", lacht hij. „We hebben immers als broekie in dit internationale top voetbal niets te verliezen, alleen maar te winnen. Dat voetbalt vaak gemakkelijker dan wanneer je als duidelijke favoriet van start gaat. Maar ik ben beslist niet bang van die Italianen en aan het Berna- beu-stadion hebben we na die on vergetelijke wedstrijd tegen Real Madrid toen we nu anderhalf jaar geleden in dc verlenging verloren bijna alleen maar goede herinnerin gen. Het is er plezierig spelen. HOGE RUZIE Samen met de andere Ajacieden, sinds donderdag niet meer bereik baar voor de buitenwacht, bereidt Hulshoff zich als een waar full-prof op de eindstrijd voor ook al staat hij bij Ajax als semi-prof te boek. „Van ander werk dan voet bal komt in deze periode niets. We trainen elke morgen zo'n anderhalf uur en daarbij gaat het er pittig aan toe. Na het middageten gaan we rusten en maak ik doorgaans een ritje met mijn Fiat-Sport. Ik ben gek op autorijden, weet je wel en 's avonds ben ik natuurlijk bij mijn verloofde. Ajax staat echt wat je noemt op scherp. Milan zal van ho ge huize moeten komen om ons te verslaan, want dat we beter kunnen voetballen dan we in de halve finale lieten zien, zullen ze in Madrid mer ken." HULSHOFF: altijd moeilijk passcerbaar bedoeld, aldus liquideert hij nog be langrijk meer materiaal. 12Df6xb2 13. Pd5c7, wit heeft geen tijd voor een zet als 13. Tbl, waarop simpel 13Da2: volgt 1 3Ta8d8 14. Ddl—cl, op nieuw op „niets" gespeeld, maar wel zodanig, dat zwart vrijwel tot ruil wordt gedwongen. 1 4Db2xcl 15. Tal—cl. b7—b6 16. Pc7xe6, 16. Pg5, volgt 16. Pd4. (niet 16. La2: 17. Lc6:, Tc8 wegens 18. Ld5„ en wit wint) en zwart staat prettig. 16f7xe6 17. Tel—c4, mis schien op weg naar e4. daarom moet Spasski wel voortgezette ruil aan de orde stellen. 17Pc6-^d4 18. Pf3xd4, Td8xd4 niet 18. Ld4:. omdat daarop 19. Lh3, onaangenaam k^n zijn. 19. Tc4xd4, Lc5xd4 20. e2e3. Ld4—c5. 21. Tfl—dl. Tf8—f7. Thans kan wit noch op de 7de noch op de 8ste rij binnendringen, daar zwart het „perpetuum" Tf7—f8f7 bij de hand heeft. 22. Lg2—e4. g7—g6 23. h2—h4, Tf7c7 24. Kgl—g2, Lc5—e7: de vesting is nu compleet beveiliflsl. 25. Kg2—f3, Kg8g7 26. Tdl—d2. Le7—b4 27. Td2^-c2, Tc7xc2 28. Le4xc2, De bekende „ongelijke lopers". De rest hadden de opponenten elkaar kunnen besparen. Er volgde nog: 28. Kg7—f6 29. Lc2—d3. h7—h6 30. Ld3c4, g6g5 31. h4—h5, remise. MADRID Het elftal van Ajax ver trekt maandagmiddag om 12 uur van Schiphol naar Madrid voor het spe len van de finale om de Europa Cup. Dan is inmiddels ook dc supporters- stroom al op gang gekomen, want met charters van Martinair-Holland gaan zo'n 2000 supporters naar dc Spaanse hoofdstad. In totaal zullen er vier vluchten per DC 8, tien per DC 9 en twee per Convairs worden uitgevoerd, waardoor vliegtuigen zijn aangetrokken uit zeven verschillende landen. De eerste supporters vertrek ken reeds morgen, de laatste op woensdag. AC Milan reist ook maandag naar Madrid, nadat de spelers gisteren en vandaag hun laatste trainingen heb ben gehouden. De Italiaanse ploeg zal waarschijnlijk als volgt zijn samen gesteld: doel Cudicini; achter Anquil- letti en Schnellinger; midden: Rosato, Palastrasi en Trappattoni; voor: Hamrin, Lodetti, Sormani, Rivera en Prati. Verwacht wordt dat 15.000 Italia nen naast 25.000 Nederlanders als sup porter naar het Bernabeu-stadion zullen komen. In totaal wordt op zo'n 80.000 toeschouwers gerekend. Daar mee is het stadfon met zijn capaciteit van 125.000 toeschouwers op geen stukken na uitverkocht. De wedstrijd wordt rechtstreeks in achttien landen van Europa alsmede Oost-, West- en Noord-Afrika uitgezonden, terwijl Argentinië en Japan een dag later filmbeelden zullen brengen. LONDEN „World wide sports", een onafhankelijke Britse televisie maatschappij, heeft donderdag te Londen besloten de exclusieve Euro pese televisierechten van het we reldkampioenschap voetbal dat in de zomer van 1970 te Mexico wordt ge houden, terug te geven aan de Mexi canen. Dezen hebben op hun beurt het recht tot uitzending gegeven aan de „European broadcasting union" waar bijna alle Europese kanalen op zijn aangesloten. Hiermee is een eind gekomen aan het gekrakeel rond het bezit van de exclusieve televisierechten. Vooral de „British broadcasting corporation (BBC)" had heftig geprotesteerd te gen de toewijzing aan „World wide sports". DEVENTER Go Ahead heeft een uitnodiging gekregen om In juni en kele wedstrijden te komen spelen in de midden-Amerikaanse staat Costa Riea. De club uit Deventer heeft daarbij de keus uit vier wedstrijden in de periode van 12 tot 23 juni of zes wedstrijden tussen 5 en 23 juni. Het bestuur van Go Ahead heeft de uitnodiging in beraad gehouden, mede met het oog op de eerste wedstrijd voor de internationale zo- mercomoetitie, die in het weekeinde van 28 en 29 juni wordt gespeeld. WASHINGTON De Amerikaan se regering heeft gisteren een corres pondent van het Russische persbu reau Tass in Washington, Victor Ko- pytin, bevel gegeven het land binnen 48 uur te verlaten. Het is voor het eer^t sinds vele jaren dat Amerika een Russische cor respondent uitwijst. De maatregel is een vergelding voor de uitwijzing door de Sowjetunie van Antole Shub van de Washington Post. Hij wordt er door de Russen van beschuldigd lasterlijke artikelen te hebben ge schreven over de Sowjetunie. Het Amerikaanse ministerie voor buitenlandse zaken wees er op dat tussen 1956 en 1965 elf Amerikaanse Journalisten door de Sowjetunie zijn uitgewezen. Een twaalfde. Raymond Anderson van de New York Times, kreeg vorig jaar oktober na een bui tenlands verblijf geen toestemming om terug te keren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei het „diep te betreuren" dat het tot een represaille maatregel gedwongen was „omdat de Russische regering niet bereid is vrije uitoefening van de journalistiek in de Sowjetunie te dulden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9