rouge onderzoekers im Eindhoven Felle aanval China op Met Witteveen in de trein naar Aerdenhout „Experimenteer-artikel" voor universiteiten Foto's Herbert Behrens '7 ZATERDAG 24 MEI 1969 Acht professoren wandelden gistermiddag rond tussen jfendertig jonge onderzoekers en uitvinders, die hun werk inen in het Evoluongebouw te Eindhoven. De nieuws- lerige profs maken deel uit van de jury, die in het kader in „Philips' Europese wedstrijd voor jonge onderzoekers uitvinders", de inzendingen moeten beoordelen. Prof. dr. H. B. G. Casimir hoofd van de afdeling esearch van het Philips-concern is voorzitter van de iry. Hij vertelt me: „Het is buitengewoon dat er jonge tensen zijn, die een groot deel van hun vrije tijd, energie a doorzettingsvermogen hebben willen geven aan het aarnemen en ontdekken van zo'n groot aantal zaken." Huib Goudriaan ara's tv-programma „De ;e onderzoekers" boeide heel kqkers. Vooral de Haagse ilingzusjes Marijke en Mar- Hommes trokken op het trm de aandacht met hun :rzoek naar de „Oordelen en foordelen van Nederlandse Igeren". In het Evoluon zijn vanaf gisteren tot en met landag (zolang is het werk p de jeugdige onderzoekers Itoongesteld) ook van de par- dingen met hun onderzoek naar een van de zes studie- arzen van 10.000 gulden, de tste prijzen die Philips heeft jgeloofd. Maar Marjan (16) Ivvoordt op de vraag hoe ze Jktueel haar studiebeurs wil Reden: „Ik ben er absoluut 'er van dat we geen prijs inen!" Taaiste vooroordeel ioe het oordeel van de jury ook ;e uitvallen, wie de stand van Kjke en Marjan bekijkt, komt wel de indruk van wat ze hebben iresteerd. Methode en resultaat van onderzoek, dat in oktober en no- 1968 onder 1162 scholiere^ en Ijaardenwacht Q (Gentsestraat 189, Schevenin- Ngen) schrijft ons naar aanleiding van het interview in LS met jhr. Van de Poll, oprichter van de j Stichting Nationale Bejaarden- j wacht: d. Poll bedoelt het onge- jfeld goed met de bejaarden. zijn gedachtengang is nog zoals was in de goeie ouwe tijd. Als zou voldoen aan wat de heer v. ill zich voorstelt, dan worden de irden in alle opzichten de ouwe jnetjes en vrouwtjes die niet al- Ifi door het leven kunnen gaan; ,gt ze dan korting op alles en nog i in het leven. Weeft de heer v. d. Poll wel nage- |nt over wat er omgaat in een js die b.v. bij C. en A. komt met papier waarop staat dat hij bo- j de 65 is en nu graag een pak zou en kopen maar... met reduktie? j dat dat ouwe vrouwtje centjes Et als gevolgvan die kalender voor haar en haar soortgeno- >wordt verkocht. Ga zo maar door. ,pat de regering om te beginnen jAOW uitkering optrekken naar jjninimum-loon dan behoeven dui- en bejaarden, ook zij die er nog klein pensioentje bij hebben, niet aan te kloppen bij de Sociale ist, hoe goed dit instituut ook it. lat de heer v. d. Poll met ons ganiseerd in de bejaardenbonden samenwerken in het COSO, strij- voor een zodanig staatspensioen de huidige verdeeldheid op dit ed verandert in een goed stelsel, stelsel dat er komen kan zonder de gemeenschap als zodanig meer moet opbrengen. lang dat goede systeem er nog is, moeten slechts op enkele ter- én voor de bejaarden speciale zieningen worden getroffen, t de heer v. d. Poll bijv. hoe het -oop is bij de organisaties, welke aan vrijwillige burenhulp willen Cm? Weet hij ook hoeveel duizen- serieus naar een verzorgingshuis n maar eenvoudig niet kunnen den opgenomen omdat er geen -*ts is? Laat ik er voor ditmaal e ophouden. elkens duiken goedwillenden op zeggen iets te willen doen ze en dat ook maar die geen w idee hebben van de werkelijk- I. Het eerste dat ze moeten doen [oede informatie inwinnen en met bejaarden samen organisatorisch eden. Meijer de Vries, rzitter plaatselijke commissie sa- iwerkende organisaties bejaar- zorg Den Haag. studenten van negen Nederlandse on derwijsinstellingen werd gehouden, zijn op grote panelen aangegeven. Aanleiding tot de enquête was een soortgelijk onderzoek, dat de Fransman Yvon Bourdet onder Franse en Duitse jongeren instelde. Een van de uitspraken van Bourdet is in de stand van de meisjes te le zen: „Het taaiste vooroordeel is het vooroordeel dat je geen vooroordeel hebt". Menen Marijke en Marjan zelf geen vooroordelen te hebben? Ma rijke: „Ik wil echt niet zeggen dat ik vrij ben van allerlei vooroordelen." Marjan: „Ik probeer een zo goed mo gelijk oordeel te hebben aan de hand van eigen ervaringen." Uit de enquête van Marijke en Marjan blijkt onder meer dat de Ne derlandse jongeren Fransen als ro mantisch, lichtzinnig en oppervlakkig bestempelen, Duitsers s?Is degelijk, agressief en arbeidszaam, Engelsen als trots en degelijk en Nederlanders (zeer positief...) als betrouwbaar, ver draagzaam, degelijk en (toch iets ne gatiefs) als krenterig. Over vooroor delen gesproken! Ander plan De inventieve tweeling heeft na het onderzoek niet stilgezeten, maar iets nieuws ontwikkeld. Ze stellen zich voor dat de oprichting van Euro pese contactcentra voor jongeren in heel Europa waar kan worden ge- discussieerd, gesport, gemusiceerd, kortom contacten kunnen worden ge legd sterk kunnen bijdragen tot de Europese eenheid. Enkele Europese „kopstukken" hebben al vertrouwen getoond in het plan van Marijke en Marjan. Van daag zullen ze een kleine enquête houden onder de jonge onderzoekers in het Evoluon, met als doel te ont dekken hoe die over hun plan den ken. Wat de meisjes, op hun beurt, vin den van de inzendingen van hun col lega's (uit veertien verschillende lan den)? Marijke: „Van het meeste begrijp ik niets." Een antwoord, waar ik wel begrip voor kan hebben. De meeste jonge uitvinders en onderzoekers hebben zich bezig gehouden met de tails van specialisaties uit de heden daagse techniek. Sein bij lekke band Enkele opmerkelijke inzendingen. (Onderstaande beschrijvingen zijn ontleend aan gegevens van Philips' persdienst, die wellicht alleen inte ressant zijn voor ingewijden). De 31-jarige Italiaanse technicus Pier Luciano Calvi heeft een middel bedacht, dat vrachtwagenchauffeurs DE HAAGSE TWEELING Marijke (links) en Marjan Hommes: „V ooroor delen" waarschuwt bij een lekke band. Cal vi vindt dat het risico bij een lekke band van een zware vrachtwagen combinatie zo groot is (brand in vele gevallen) dat een waarschuwingssys teem op zijn plaats is. Hij heeft een miniatuur zender ontworpen, dat inclusief een droog batterijtje gemakkelijk in het wiel kan worden gemonteerd, en dat wordt ingeschakeld bij een lekke band door een micro-drukschakelaar- tje. Een doorlopend ingeschakelde ont vanger in de cabine ontvangt dan een signaal en de Chauffeur kan bij voor beeld door de toonhoogte van het sig naal horen, welke band lek is. De firma Michelin heeft al be langstelling voor het patent getoond. Een uitvinding, die ook gevolgen kan hebben voor de praktijk is die van de 16-jarige Gert Slavenburg, leerling van een Amersfoorts lyceum (HBS-b). Hij kwam in de Neder landse wedstrijd „De jonge onderzoe kers" in de finale, en eindigde als een der winnaars, met zijn „binaire rekeneenheid" voor een computer. Snelste computer Hij baseert zich, naar hij in zijn beschrijving meedeelt, op een nieuw systeem dat zeer korte rekentijden mogelijk maakt. Zelfs de rekeneen heid voor vermenigvuldigingen die hij maakte en die uitgerust is met relatief langzaam werkende relais, blijkt bijzonder snel. De snelheid zou zeer sterk kunnen worden opgevoerd door gebruikmaking van transistors en tunneldiodes. Gert Slavenburg, die bij de Oc- trooiraad is geweest om na te gaan of zijn methode nieuw was („er was in de tijd dat ik er was niets te vinden, dat er op leek" zegt hij), geeft toe, dat zijn rekeneenheid wel veel on derdelen vergt met de door hem toe gepaste schakeling en dus nogal duur zou worden (en daarom misschien niet in professionele apparatuur is toegepast), maar daar staat een ex treem korte rekentijd tegenover, vooral als met moderne halfgeleiders zou worden gewerkt. Voorbeeld: het vermenigvuldigen van twee binaire getallen van elk 5 cijfers kost dan 40 maar 10,0000000? seconde of elk 40 nanoseconden. Gert De Zwitser Markus Biihler heeft een elektronische klok zonder raderen ontworpen, die elke seconde impulsen afgeeft. De klok uordt via een zender en ontvanger steeds beproefd en bijgesteld door de atoomklok in hel Zwitserse Neunenburg. Het Oosterse GO-spel, dat Manfred Wimmers zo heeft „bewerkt", dat de bruikbaar heid van computers ermee kan worden beproefd. Penti Haikonen met zijn unieke micro foon. Slavenburg zegt dat dit voor zover hij kan nagaan korter is dan de snel ste professionele computer kan. Wat terzijde van al het gewoel staat een bescheiden jongeman: Fin- lands enige deelnemer, de 22-jarige TH-student Pentti Haikonen uit Helsinki. Zijn inzending bestaat uit een optisch-elektronische microfoon, die belangrijke voordelen zou bieden boven andere type microfoons. De microfoon bestaat uit drie onderdelen: een lampje, een dun aluminium membraan en een transistor. Als het membraan in trilling wordt gebracht door geluidsgolven, dan worden via het membraan de trillin gen overgebracht op een dunne licht bundel, die door het membraan weerspiegeld wordt op de transistor. De laatste is een germanium transis tor waarvan de laklaag is verwijderd en waarin, als er op een bepaalde wijze licht op valt, zwakke elektrische stroompjes worden opgewekt. De enige De microfoon, die een voorverster ker nodig heeft om een signaalsterkte op te leveren, die vergelijkbaar is met die van een dynamische micro foon, kan volgens Haikonen perfect werken met een verwaarloosbare vervorming. Trots zegt Penti Haiko- vervorming. Trots zegt Pnnti Haiko nen: „Dit is de enige van dit type ter wereld". De 25-jarige Oostenrijkse student Manfred Wimmer heeft het 4000 jaar oude Oosterse GO-spel wiskundig be naderd. Hij ontwierp een programma (dit spel kenmerkt zich door een on voorstelbaar groot aantal combina ties) óm de bruikbaarheid van com puters te beproeven. Naast de uitvindingen komen op de expositie onderzoeken aan bod. De 19-jarige Lars-Acke Gustavsson, leer ling van de hbs in Linköping heeft bij wijze van wetenschappelijk werkstuk een vegetatie-onderzoek dat een jaar duurde verricht in het Kzrna-moeras bij Linköping. In to taal bracht hij 113 werkbezoeken aan het moerasgebied, waarbij hij zich onder andere toelegde op het onder zoek van verschillende conifeersoor ten. Op grond van een uitgebreid vege tatie-onderzoek concludeert Gustavs son dat het bestaan van het moeras bedreigd wordt door de opmars van de coniferen. Paling uit locks Drie Schotse hbs-ers, Katy McLel- lan (18), Sarah Mackay (18) en Walter Sutherland (16), teerlingen van de Golspie High School (Golspie, Su is therland, N.-Schotland) hebben in de afgelopen twee jaar dertig Schotse „lochs" (meren) onderzocht in het ge bied van Sutherland, een graafschap dat zeer rijk is aan bergen, moeras sen en lochs, die gevoed worden door rivieren en die vol zitten met zalm, bergforel en andere vissoorten. Het onderzoek betrof de samenstel ling van plankton, een onderzoek naar de maaginhoud bij diverse vis soorten, die in de lochs voorkomen, waaronder ook de stekelbaars en de MOSKOU/PEKING Peking-Chi na heeft de Sowjet- leiders ervan beschuldigd, koortsachtig bezig te zijn met bewapening, oorlogsvoorbe reiding en onderdrukking van het Russische volk. De felle beschuldiging kwam op het ogenblik, dat in Moskou de laatste voorbereidingen worden ge troffen voor de wereldconferentie van communistische partijen. Op deze bijeenkomst, die op 5 juni in Moskou moet beginnen, staat de eenheid in het communistische kamp boven aan op de agenda. Ook het ideologische conflict met Peking komt aan de orde. Het wordt de eer ste communistische wereldconfe rentie sinds 1960. In een l&ng artikel van het persbu reau Nieuw China wordt de Krem- lin-leiders verweten op het ogenblik een beleid te voeren die op oorlog afgestemd is. De Sowjet-leiding hebben hun toe vlucht gezocht tot „alle vormen van bruut geweld, arrestatie, gevangenzet ting en moord, om de grote massa van het Sowjetvolk, die steeds onte vredener wordt en weerspanniger, te onderdrukken, zo staat in het ar tikel van Nieuw China. Sinds Brezjnjef als partijsecretaris aan de macht is wordt ook moeite gedaan om verscheidene Oosteurope- se landen en Mongolië meer te over heersen en uit te buiten, aldus Nieuw China. In Moskou is gisteren bekendge maakt, dat Rusland China heeft uit genodigd op 18 juni in Chabarovsk bijeen te komen om te praten over de rivier-scheepvaart in het weder zijds grensgebied. De Chinezen heb ben eerder toegestemd in een bijeen komst van een commissie. Men verwacht echter dat alleen het grensverkeer ter sprake zal ko men en met de gehele grenskwestie. De laatste twee maanden heeft de Sowjetunie tweemaal besprekingen over de gehele grenskwestie met Chi na voorgesteld naar aanleiding van de bloedige gevechten die zich in maart op het eiland Damansky in de grensrivier Oessoeri hadden afge speeld. Tot dusver heeft China daar op niet gereageerd. BLACKPOOL ee= De bond van Britse politiepersoneel heeft gisteren op zijn jaarvergadering met vrijwel algemene stemmen gepleit voor her invoering van de doodstraf voor moord. De ruim 1000 congresgangers betuigden luid hun instemming toen de uitslag van de stemming bekend werd. Drie jaar geleden werd in Groot-Britannië voor een proefperio de van vijf jaar de doodstraf af geschaft. De maximumstraf voor moord is nu levenslange gevangenis straf. paling; de grootte van forel en tenslotte een studie naar de moge lijkheden van commerciële exploita tie van de visrijkdom in de meren, in hetbijzonder de mogelijkheid van palingvangst In het slot van hun rapport komen Katy, Sarah en Walter tot de con clusie dat de paling in de lochs zeer geschikt zou zijn voor consumptie in Schotland. Nu wordt in dit gebied paling geïmporteerd uit Ierland en van het continent. Individu blijft Wat is de wetenschappelijke waarde van deze uitvindingen en onderzoekingen? Prof. Casi mir zegt: „Ik wil niet zeggen dat een aantal dingen geen nieu we wegen wijzen, maar dan zijn het toch detail-uitvindingen. Maar bijdragen tot de weten schap zijn er zeker bij. Omwentelingen in de tech niek worden in deze tijd hoofd zakelijk door researchwerk in de laboratoria tot stand ge bracht. Maar dan is 't toch wel weer zo dat één man met het doorbrekende idee moet komep. De idividuele scheppende ideeën blijven nodig, maar de kansen dat deze ontstaan in het isole ment zoals vroeger zijn thans minder groot." Minder groot, maar het individu blijft de door slag geven. Zelfs bij mammoet concerns. WAT zou er gebeurd zijn als de Partij van de Arbeid deze week de anti-revolutio nairen met hun voorstel de ac cijnsverhoging op benzine, bier en alcohol in de kou had laten staan tijdelijk te maken tot 31 december van dit jaar? Als de ARP het uitermate kritisch betoog van hun spreker Kieft in alle konsekwentie had door gezet, zou zij tegen de accijns verhoging hebben moeten stemmen. Algemeen werd aangenomen dat Biesheuvel en de zijnen dat niet zouden hebben aangedurfd, want de grote strijd is nog niet begon nen. Dit zijn nog maar de voor postengevechten due aan de oorlog om de begroting 1970 en de be lastingcorrectie vooraf gaan. De fractie van de PvdA heeft even met de gedachte gespeeld de hele accijnsverhoging (ook het tij delijk element op principiële gron den af te wijzen. Maar toen bleek dat de overgrote meerderheid van de KVP en een deel van de CHU voor het amendement-Kieft zouden stemmen en toen bovendien duide lijk werd dat de tijdelijkheid voor minister Witteveen niet onaan vaardbaar zou zijn, meenden de so cialisten op goede gronden te mo gen veronderstellen dat dit nog niet het moment voor de grote slag kon zijn. Zij kozen er voor deze accijnsverhoging in het najaar nog eens te koppelen aan een debat over de belastingcorrectie, want daar gaat het uiteindelijk om. Den Uyl had het wel goed gezien, het amendement-Kieft een politiek amendement te noemen, een waarschuwing aan minister Witte veen dat hij niet moet doorgaan op de weg naar financiering van de belastingcorrectie met verhogingen elders. Zeker, het argument van de ARP was een heel respectabel ar gument: laten we het gesprek tus sen regering en bedrijfsleven over doorbreking van de loon- en prijs- spiraal niet doorkruisen door nu al bij voorbaat definitief, ook voor 1970, een kostprijs verhogende be lasting te accepteren. Afwachten Maar op de achtergrond speelde toch wel degelijk dat de ARP straks in oktober wil bekijken hoe het conjunctureel zit met de be lastingcorrectie, of het wel nodig is de volle ƒ900 miljoen terug te ge ven en of de accijnsverhoging niet dient tot vervanging van geld dat Witteveen al heeft uitgegeven en dat eigenlijk bestemd was voor de belastingcorrectie. ET had er alle schijn van dat Biesheuvel het dilemma van de Partij van de Arbeid aanvoelde. Het ontbrak er nog maar aan dat hij in zijn interventie aan het eind van het debat Den Uyl c.s. niet „mijn broeders van de fractie van de PvdA" noemde. Hij had het over 1965 het was zijn eigen uitspraak dat het toch wel gemak kelijk was in vele kabinetten geze ten te hebben toen Vondeling ook met huiswerk naar huis werd gestuurd, moest bezuinigen en er ook begrip voor bestond dat Von deling niet ineens kon aangeven waar hij ging bezuinigen. Witte veen kon nu niet nauwkeurig zeg gen waar hij ƒ30 miljoen vandaan zou halen. Roerend, maar het had allemaal weinig meer te maken met het punt waar het in het debat om ging: de koppeling aan de be lastingcorrectie. Den Uyl trapte er niet in en wees Biesheuvel er op dat zijn beoordeling van het amen dement-Kieft onveranderd bleet Trein Ondanks Biesheuvels verzoek aan de minister influisteringen van oppositionele zijde niet serieus te nemen, wilde Witteveen toch nog wel even herinneren aan bepaalde afspraken. Hij nam het beeld weer op dat de socialist Berg al had ge bruikt. Dat van de trein richting Aerdenhout, waar je samen met minister Witteveen in zit. „De ARP wil blijkbaar op het laatste mo ment aan de noodrem trekken", zei Berg, „na in Den Haag en Leiden te zijn blijven zitten. Maar misbruik wordt gestraft". De minister richtte zich vol ver trouwen tot Biesheuvel: De rich ting van die trein staat in ieder geval vast We gaan samen. En of we nu precies op hetzelfde punt uitkomen, is een zaak van later. IVoodrem et andere woorden: de zaak (van de belastingcorrectie) is nog open. Over de uitwerking zullen ze het samen nog wel eens hebben. Het is natuurlijk wèl zo dat Haar lem een bekend overstapstation is. Je kunt naar Amsterdam, jé kunt naar Alkmaar, maar ook weer te rug naar Den Haag. Den Uyl re kent er op dat de beide reizigers die nu nog zo vriendelijk met el kaar zitten te babbelen, in Haarlem wel eens verschil van mening over de verdere route zouden kunnen krijgen en hij waarschuwt Biesheuvel vast: Als je de liberalen hun zin geeft en pas later tot het inzicht komt dat je aan de noodrem moet trekken, straf ik je wel. Zover is het nog niet. Minister Witteveen stelde zich bij uitzonde ring soepel op, de socialisten deden hun plicht, de anti-revolutionairen boekten een aardig „succesje" met hun priktechniek (al moeten ze uit kijken de bom niet onnodig tot ontploffing te brengen) en wij gaan eerst nog allemaal met va kantie. Snoeken ET was het toch nog enerver ende slot van een week Ka merdebatten. Het begin had niet zo veel om het lijf. Terwijl in Amster dam een debacle niet tot de onmo gelijkheden behoorde, sprak de Ka mer over het snoekwezen en de voortplanting van snoeken naar aanleiding van een meneer die een boek over dat belangwekkende on derwerp wilde schrijven, maar die\ de gegevens niet van minister Lar- dinois kreeg, omdat „er grote be langen op het spel staan". Dat zal wel, want er werd zelfs gesproken van het „kannibalisme van de snoeken". Nadat die zaak tot niemands te vredenheid geregeld was, kregen de voorbehoedsmiddelen hun kans op de automaat, waarbij sommigen, aldus minister Polak, „achterhoede gevechten tegen de voorbe hoedsmiddelen" voerden. Eenheid Toen dat allemaal voorbij was en ook in Amsterdam de rust was te ruggekeerd, achtte de Kamer het moment gekomen als één man ach ter de regering, het bestuur van Amsterdam en het bestuur van de universiteit te gaan staan. Op zich zelf natuurlijk volkomen terecht maar al die bestuurders hadden er misschien meer aan gehad als dat gebeurd was toen het Maagdenhuis nog bezet was. C. VAN DER WILD AMSTERDAM Experimen ten met de wijze waarop de universiteit wordt bestuurd, kunnen nu alleen worden uit gevoerd als de organen die thans met de bestuurstaak belast zijn, hun bevoegdheid vrijwillig de legeren aan andere organen. Bij die bereidheid hééft men te ma ken met bepaalde wetsregels. Acht personen, verbonden aan de. universiteit van Amsterdam, hebben nu voorstellen geformuleerd om deze wettelijke belemmeringen op te hef fen. Deze voorstellen het zijn er vier kunnen beschouwd worden als concept-wetswijzigingen voor een „experimenteerartikel". De opstellers zijn H. Boskamp, C. A. Boukema, J. Th. Degenkamp, E. C. M. Jurgens, K. Kolthoff, H. D. M. Meuwissen, A. Mohr en G. J. Wolffensperger. Drie van de concepten gaan uit van een regeling bij Algemene Maatregel van Bestuur. Het vierde wil een re geling in de vorm. van een ministe riële verodening. Een zeer belangrijk uitgangspunt bij de formulering van de voorstellen is geweest dat de beslissing over de bestuursstructuur van de universi teit niet alleen moet liggen bij de direct hierbij betrokken groeperingen binnen de universiteit, maar dat de verantwoordelijkheid in laatste instantie moet berusten bij regering en volksvertegenwoordiging. De opstellers keren zich tegen de opvatting dat de universiteit een ge heel autonome eenheid zou zijn. die zichzelf dient te organiseren. Aan die gedachte ligt een corporatieve maatschappij-opvatting ten grondslag - die men afwijst. In concept A wordt heel in het kort volstaan met het aangeven van een kader voor structuurveranderin gen: bij Algemene Maatregel van Bestuur kan aan curatoren, leden van de senaat, overige leden van het wetenschappelijk korps, technisch en administratief personeel en studenten de bevoegdheid worden verleend om mee te beslissen op alle niveaus. Concept B heeft als kernpunt dat een Algemene Maatregel van Bestuur tot stand kan komen op verzoek van betrokkenen. Er moet dus overleg tussen de betrokkenen zijn. maar het is niet noodzakelijk dat dit overleg tot overeenstemming heeft geleid. Er kunnen zich moeilijkheden voordoen over de vraag wanneer gesproken kan worden van een „ver zoek van betrokkenen"; misschien zou de wet daarvoor criteria moeten noemen. In ieder geval moet aan alle betrokkenen gegarandeerd worden dat hun opvattingen openbaar zullen worden gemaakt. In concept C worden drie moge lijkheden genoemd voor de inwer kingtreding. In het eerste alternatief wordt aan de Kamor enige tijd gele genheid gegeven om een debat met de minister uit te lokken. Het tweede alternatief kiest een procedure zoals gevolgd wordt bij de Mijnwet Conti nentaal Plat. Een nadeel is dat dit tot grote vertraging kan leiden. Om dit nadeel tc ondervangen en toch de volksvertegenwoordiging althans een belangrijk deel ervan in te schakelen, stelt het de>rde alter natief voor de Algemene Maatregel van Bestuur te onderwerpen aan de goedkeuring van (alleen) de Tweecdc Kamer. Dit is een staatsrechtelijk no vum: sommigen zullen dit misschien in strijd achten met het grondwetsar tikel ove>r de algemene maatregelen van bestuur. Concept D dat de vorm van de ministeriële verordening kiest, heeft volgens de opstellers als voordelen: de grote soepelheid en wendbaarheid. De Kamers krijgen inspraak via de ministeriële verantwoordelijkheid. In alle voorstellen wordt het huidi ge artikel 38 van de wet tot eerste wetsartikel gemaakt. Dit artikel zegt dat curatoren en senaat onder mede werking van de faculteiten en inter- faculteiten of adelingen en •ossen- afdelingen het bestuur van de uni versiteit uitoefenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7