De vliegtuigkaper is spoorloos Onrust op valutamarkt nog niet helemaal verdwenen Kritische leraren willen school zonder straffen ASTRONAUTEN KLAAR VOOR TERUGKEER Leraren niet tevreden na gesprek Veringa iviies*eïi*irarce üat l,e' r manifestaties zou komen om Mies tot andere gedachten te brengen, is vanzelfsprekend en het wekt dan ook geen verwondering dat het volledige FINANCIEEL WEEKOVERZICHT regering gaat jiiiet ver genoeg Foute regeling bijzondere ziektekosten Nipkowschijf provisorisch uitgereikt Stunt van Mies met Rooyens als inzet VERMOEDELIJK IN OCEAAN GESTORT Arrestaties na roofoverval ZATERDAG 24 MEI 196? ]-*«•» r. Hel is dan de laat-ste Mies-en-scène geueesl. gisteravond op de beeldbuis. Farce-Majeureteam was opgerukt om zijn ongenoegen te betuigen met het ver dwijnen van Mies van het toneel door middel van een protestlied. Of Mies zich hierdoor van de wijs heeft h ln elk geval liet zij zich niet onbetuigd en ze zong een lustig nootje mee. de wijs heeft laten brengen? AMSTERDAM Ondanks het inge Pinksterweekeind heeft e effectenbeurs de goede stem- ïing behoorlijk weten te hand- aven. Het koerspeil ligt vrij- el op het hoogste punt van at jaar. De gunstige jaarver- agen en de valuta-onrust in- rnationaal vormen een steun )or de markt. De kwartaal- aat van Unilever viel tegen, jewel men op een lager winst- jfer voorbereid was. De valutamarkt is inmiddels li,jnbaar tot enige rust gekomen, iar men voelt, dat het „onder- ojds" brandt en dat er beslist maat Itlen nodig zijn om de telkens voorkomende uitbarstingen te «dwingen. Zolang de landen niet elkaar in de pas lopen en een gelijke ontwikkeling van hun beta- igsbalans kennen, moet het wel van jd tot tijd ergens vastlopen, als de rschillen grote afmetingen aanne- in. Tenslotte moet ieder land zijn uishoudboekje" kloppend maken, int als dat niet gebeurt, dan komen gevolgen vanzelf voor de dag in t internationaal verkeer. Men kan delijke tekorten op de betalingsba- is trachten te overbruggen met be- Ip van de deviezenpot en het pringen van andere landen, uitein- ijk is men toch aangewezen op het vigeren van de misstanden in ei- 1 land, zo nodig met behulp van i aanpassing van de wisselkoers, ntussen geldt naast de valuta-on- rt, welke buitenlandse aankopen 1 Nederlandse aandelen tot gevolg !ft, ook het feit van de gunstige rverslagen, welke in grote getalen laatste weken gepubliceerd zijn. ze stroom van verslagen zal bin- sterk afzwakken, zodat die uitvalt. we overigens zien, dat -het lultaat van het Philips-concern in eerste kwartaal van dit jaar met er dan 18 procent is gestegen, dan kt men vanzelf de conclusie, dat ontwikkeling in deze belangrijke wel zeer gunstig te noemen jvoorlal dank zij de welvaart in kringen. De TV-sector gaat bij goed. Dit jaar zal het aantal üren tv's in Europa de 900.000 ks hebben bereikt. Gezien hetgeen op dit gebied in Amerika is ge- Isteerd, zijn de mogelijkheden in jaren bijzonder goed te In Amerika zijn er 21 mil- kleuren tv's. koers van Philips hield zich de- week uitstekend en sloot gisteren j 73. Dat komt uit op 182.50 op is van de oude notering per 25 h. Unilever luier de andere internationals was j Unilever luier gestemd, tenge- *e van de winstdaling in het ste kwartaal met ruim tien pro- t. Op een vergadering eerder had voorzitter van de raad van tuur al medegedeeld, dat de eerste e maanden lagere resultaten ople- flen dan het gunstige 1968. De oor- van de winstdaling zit ditmaal ral in de sector der wasmiddelen, ir de introductie van nieuwe pro- met hoge kosten gepaard ulk een groot concern met wijd vertakte belangen in diverse sectoren kan overigens niet beoordeeld wor den op een enkel kwartaal. De koers van dit fonds daalde van ƒ121.50 tot ƒ117.50. In de lokale afdelingen kwamen geselecteerde aankopen voor. Het jaarverslag van Bührmann-Tetterode toonde de voortgaande groei van dit concern. De winst steeg in 1968 van ƒ14.6 miljoen tot ƒ18 miljoen en er wordt naast 17 pet. contant dividend (v.j. 15 pet.) wederom vijf procent agiostock voorgesteld. Het papierver- bruik in Nederland geeft nog veel ruimte voor vermeerdering. Per hoofd van de bevolking bedraagt het slechts de helft van dat in de Ver. Staten. Naast de papierhandel is er de handel in grafische machines (Tetterode) en papierverwerking. Reeds jaren aaneen geeft dit con cern een behoorlijke groei te zien. De koers van dit fonds steeg van 620 tot 654 pet. De V. R. G. Papier te Amsterdam, een soortgelijke onder neming als de zo juist genoemde, kwam met een prachtig verslag voor de dag. Zoals mén zich herinneren zal, is de V.R.G. gefuseerd met Ma- chinehandel Mahez. De winst over 1968 steeg van 2.2 milj. tot ƒ3.3 milj., terwijl voorgesteld wordt een contant dividend van 22 pet. De koers van dit fonds steeg van 562 tot 615 pet. In de sector der verzekeringsaan delen heerste oofc wederom een vaste stemming. Zo steeg Amfas op gunstige cijfers van ƒ102 tot ƒ124 slot ƒ121, AMEV kwam van ƒ285 op ƒ294, Nat. Nederlanden van 1016 op 1144 pet. De vaart zit er hier wel in! Een goede beurt maakte van de bankaandelen Slavenburg's Bank, welk fonds, naar men zegt op buiten landse aankopen, opliep van 205 tot 222 pet. Een opvallende koersverbete- ring, zo kort na de emissie van nieu we aandelen. Glans af Van Erdal ging de glans af. want dit fonds liep terug van 830 tot 770 pet. Toch was het jaarverslag niet slecht te noemen, de winst steeg van ƒ1.1 milj. tot 2,5 milj.. waaruit de aandeelhouders (17 pet. (v.j. 15 pet.) div. zullen ontvangen. Er wordt mel ding gemaakt van hevige concurren tie in ons land. Het jaarverslag van Pakhoed sti muleerde de beurs niet, ook dat van Nutricia wist geen activiteit, op de beurs te ontwikkelen, ja hier ging van de koers zelfs 12 punten af. In de sector van koffiemelk heerst een erge concurrentie. Billiton Mij hield haar jaarverga dering en daar kwam „het hoge woord eruit", dat de winst over 1969 wel met tien procent zal toenemen. Van de vele activiteiten, welke dit concern de laatste jaren met succes ontwikkelt, kwam op de jaarvergade ring een duidelijk beeld naar voren. De koers van dit fonds steeg op de gunstige mededelingen van f 184.70 tot 187.50. 12 procent Furness komt met een emissie van 1 op 4 tegen 475 pet. De claimhandel begint dinsdag a.s. Ten slotte vermelden wij, dat het Centraal Bureau v. d. Statistiek heeft berekend, dat de stijging van de bouwkosten, mede als gevolg va-n ho gere lonen en B.T.W., in het eerste kwartaal twaalf procent heeft bedra gen. Ieder kan hieruit zijn conclusies trekken. Nog één vitale manoeuvre Ik jaar dertien miljoen meer lensen in India EN HAAG De bevolking van ia, het eerste land ter wereld de geboortenregeling een inte- onderdeel vormt van de econo- planning, breidt zich jaarlijks dertien miljoen zielen uit. p het ogenblik wonen er 500 mil- i mensen. Het huidige jaarlijkse oortencijfer is 41 per 1000 inwo- s. De federale regering wil dit te- brengen tot 25 per 1000. Door de i groei van de bevolking zijn vier miljoen arbeidsplaatsen I ig. 2.5 miljoen woningen. 126.000 en 372.000 leerkrachten. hOUSTON De drie astro nauten in de Apollo-10, die gis termorgen zulke spannende mo menten hebben doorgemaakt, bereiden zich nu voor op de te rugkeer naar de aarde. Vanmorgen om half twaalf zouden zij de raketmotor van het ruimteschip inschakelen voor het verlaten van de aan trekkingkracht van de maan. Bij het sluiten van deze editie moest deze vitale maneuver nog wor den uitgevoerd. Pas negen minuten later, als de radioverbindingen zijn hersteld, kon men in het ruimte vaartcentrum in Houston weten of de maneuver is geslaagd. Mocht de voortstuwingsmotor on verhoopt minder dan twee minuten branden om uit de steeds sterker el lipsvormige baan om de maan te ko men, dan zou na enige omwentelin gen opnieuw een raketstoot worden gegeven. Slaat de motor na twee minuten, maar nog voor de voorgeschreven brandingstijd af. dan zou hij zo spoe dig mogelijk weer worden ontstoken. Door te lange ontbranding zou de cabine in een vrij gevaarlijke „in valshoek'? op de aarde afkomen, maar dit kan tijdens de vlucht door de stabilisatiemotoren worden ge corrigeerd. Voor de thuisreis is 54 uur uitge trokken. De Apollo-10 zal wan neer alles verder volgens plan ver loopt maandagmiddag om enkele minuten voor zes neerkomen in de Stille Oceaan na een vlucht van pre cies acht dagen. Voor de heenreis had de Apollo ruim 72 uur nodig. JEUK De bemanning van het ruimte schip heeft gisteren onthuld dat zij in de afgelopen dagen last heeft ge- j had van jeuk, waardoor veel gekrabd moest worden. Ook moesten zij veel niezen en hoesten. Dit ongemak werd veroorzaakt i door kleine stukjes glasvezel, een isolatiemateriaal dat in het ruimte vaartuig is losgeraakt. De astronauten maakten dit „ge heimpje" wereldkundig tijdens hun 22ste baan om de maan toen zij foto- grafeerden en navigatieoefeningen I deden op 120 kilometer afstand van de maan. Het losgeraakte isolatiemateriaal i was afkomstig van de tunnel en het luik tussen het ruimtevaartuig en de maanspin. Het is blijkbaar losgerukt toen de druk in de twee comparti menten gelijkgemaakt werd. (Van onze onderwijsredactenr) AMSTERDAM In het scho lierenhuis Famos heeft zich gis teren een nieuwe onderwijsbe- weging gepresenteerd: de kriti sche leraren organisatie (KLO), die open staat voor alle docen ten van kleuteronderwijs tot en met universitair onderwijs. De nieuwe organisatie heeft geen leden, geen bestuur en geen voorzit ter. Er zijn wel 300 adhesiebetuigin gen uit verschillende onderwijsgele- dingen hoofdzakelijk uit de kring der leraren ontvangen. Centrale figuren van de KLO zijn Helge Bon set, Piet Calis en Anton Oskamp. Deze raad beslist o.a. over de be noemingen van leraren. Het verdient aanbeveling de leraarskamer op te heffen. Tot het programma van ex terne democratisering behoort o.a. af schaffing van cijfers, zitten blijven en eindexamensysteem. In september wordt een speels anti- cijfer-festijn georganiseerd waarbij het cijfer in een kwaad daglicht wordt gesteld. Aan de Scholie ren Belangen Organisatie (SBO) wordt nadrukkelijk steun verleend. In december gaat men een demon stratief congres voor kleuterleidsters houden. De KLO erkent dat 300 adhesiebe tuigingen op een totaal van circa 30.000 docenten geen groot aantal vor men. Zij hoopt echter de bestaande verenigingen, welker bestuurders uit geblust, vermoeid en somber worden genoemd, met haar felheid te kunnen injecteren. De kritische leraren organisatie noemt zich een actiegroep. Zij gelooft niet in het georganiseerd overleg zoals het nu werkt, noch in de be- i -* t i -■ staande „verzuilde passieve en behöu- f» U l ICIll ClCk II dende" lerarenorganisaties. De hui- dige structuren vindt zij star en auto ritair. Op een persconferentie werd giste ren solidariteit uitgesproken tegeno ver de bezetters van het Maagden huis. Geen straffen De KLO wil interne en externe democratisering van het onderwijs. Bij de sfeer van samenwerking die in de klas moet heersen, passen geen ordemaatregelen (dit zijn in feite straffen). Binnen de school moet het' bestuur gevormd worden door een schoolraad van leerlingen, leraren, schoolleiding en ouders. DEN HAAG De gezamenlijke werknemersbonden in de metaalindu strie zijn zeer verbaasd over het on- derzoek dat de regering in samenwer king met de directie van Thomassen en Drijver-Verblifa gaat instellen naar de sociale en bedrijfseconomi sche aspecten van de bedrijfssluitin gen. Zij.zijn van mening dat dit on derzoek niet ver genoeg gaat. Tussen de vakorganisaties en de Verblifa-directie was reeds eerder een afspraak gemaakt voor een on derzoek naar het totale beleid van de directie en de reacties van de vakor ganisaties daarop. De vakverenigingen hebben er geen behoefte aan medewerking te verlenen aan de werkzaamheden van een commissie die het onderzoek van de regering met de Verblifa-directie gaat leiden. Zij achten zichzelf volle dig in staat over de sociale gevolgen voor de werknemers met de directie te onderhandelen. Intussen is meegedeeld dat de afde ling voorziening technische middelen van Thomassen en Drijver-Verblifa in Doesburg aan het eind van dit jaar zal worden gesleten. Het bedrijf wordt overgeplaatst naar Deventer. De 58 betrokken werknemers kun nen op een andere afdeling van het bedrijf worden ingezet of meeverhui zen naar Deventer. In totaal werken in Doesburg 350 man personeel bij het verblifabedrijf. De directie heeft meegedeeld dat de overplaatsing naar Deventer losstaat van de sluiting van de bedrijven in Krommenie, Utrecht en Dordrecht. Prins Bernliard heeft gisteren in Amsetrdam de prijen uitgereikt aan de winngrefi van de Nato-verbindingswedstrijden. Op de foto reikt hij de eerste prijs "~een tvisselbeker uit aan de Italiaanse groep. (Van onze onderwijsredacleur) DEN HAAG Vertegenwoor digers van de organisatie van leraren en schoolleiders zijn gis teravond twee uur en drie kwar tier bij minister Veringa en staatssecretaris Grosheide op bezoek geweest om te spreken over de moeilijkheden bij de uitvoering van de mammoet wet. Hierover is een grote ont- De filmactrice Britl Eklund zal met andere filmgrootheden, veelal van Ita liaanse origine, een hoofdrol vervullen in de door Luigi Magni geregisseerde film In the Year of God. Brilt, die vroe ger liet huwelijkslief en -leed deelde met Peter Sellers, is voor haar rol in eert exotisch gewaad met een exclusief soort tulband gestoken. Op de foto Brilt Eklund tijdens de opnames. o n AMSTERDAM Omdat de rijks overheid een gering aantal verpleeg huizen erkent, zijn er voor patiënten maar weinig mogelijkheden om in een erkende verpleeginrichting opgenomen te worden. Veel verzekerden kunnen daarom niet op kosten van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten wor den verpleegd, ofschoon ze wel premie betalen. Deze grief heeft de Nederlandse fe deratie van verpleeghuizen schriftelijk bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid gedeponeerd. Het ge volg is verder, zo wordt vastgesteld, dat patiënten nu in niet-erkende ver pleeghuizen worden geplaatst, waar door de gemeenten, via de Bijstands wet. extra worden belast. stemming ontstaan, die geleid heeft tot een telegrammenactie naar het departement. Men spreekt van stiptheidsacties of een demonstratieve rustdag. Een hoofdprobleem voor vele niet alle scholen vormt het effect van een in maart verschenen circu laire die betrekking heeft op het aan tal „lerarenlessen". Tot dusverre was hét aantal hiervan gebonden aan het aantal klassen van een school. Dit wordt bezwaarlijk bij scholen die nieuwe onderwijsindelingen hebben of krijgen, waardoor klassen in groepjes gesplitst worden enzovoorts. Volgens de nieuwe formule hangt nu het aantal lerarenlessen af van het aantal leerlingen. Deze regeling blijkt echter slecht uit te vallen voor scholen die vasthouden aan de cate gorale indeling. Integratie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het was al lemaal heel goed bedoeld, maar de -stunt van Mies Bouwman en tv-cfiticus Nico Scheepmaker (een van haar programma-advi seurs) om „in de laatste Mies- en-scène ook een laatste Nip kowschijf als prijs van de kri tiek uit te reiken" is sneu afge lopen voor AVRO-regisseur Bob Rooyens, die een waardiger blijk van huldiging had ver diend. Uit de manier waarop provisorisch nog eventjes een Nipkowschijf werd weggegeven, viel voor de kijkers niet op te maken of het ernst of een grap was. Een aantal pas bij het gezelschap van radio- en tv-critici aangesloten jongeren was inderdaad ingegaan op de uitnodiging van Mies en hals- over-kop zetten zij een provisorische uitreiking op touw. Er werd een keurig, kort juryrapport opgesteld, maar tijd om de zilveren schijf te maken en te graveren was er na tuurlijk niet meer. Flip van Tijn (sinds drie dagen lid van het Gezelschap!) kwam in de sfeer van dolle klucht, die de grote middenmoot van Mies Bouw- mans laatste progi-amma kenmerkte, even praten en vertellen dat de Stichting Prijs van de Kritiek niet was opgeheven wegens geldgebrek, maar wegens gebrek aan animo wist hij veel. ETUI Daarna las hij het korte rapport voor, en toen werd er „overgescha keld" naar Hilversum, waar Bob Rooyens druk bezig was met regis seren. Piet Beishuizen gaf hem daar het etui waarin de Nipkowschijf, die Mies Bouwman zelf in 1962 kreeg, was opgeborgen. Geen wonder dat Rooyens een ogenblik niet meer wist of hij in de boot werd genomen of niet: de voor gaande prijsuitreikingen hadden al tijd officiële allure en stonden in het middelpunt van de belangstelling in de omroepwereld. Hij mompelde: „O, dank-je-wel". en Piet Beishui zen riep ongeduldig: ,,Nou, pak je het nog aan of niet?" Hetgeen hij toen maar deed. Voor de insiders had Mies nog een handige grap: ..Als iemand nu zegt: dat mens kreeg in 1962 dezelf de prijs als Rooyens nu, dan zal ik daar trots op zijn!" Intussen zullen de critici die het niet eens waren met dit ridicule be sluit van een gevestigde prijsuitrei king uiteraard ervoor zorgen, dat Bob Rooyens een échte Zilveren Nipkowschijf in zijn bezit krijgt, want hij mag niet de dupe worden van iets dat vooral ih de omroep wereld is aangekomen als een „pro grammastunt". LONDEN Het zoeken naar de 23-jarige grondwerktuigkundige Paul Adams Meyer, die gistermorgen in beschonken toestand met een Herculesvliegtuig van de Amerikaanse lucht machtbasis Mildenhall in Oost-Engeland opsteeg, is gisteravond om half negen geslaakt. Aan genomen wordt dat het toestel, dat normaal door zeven bemanningsleden wordt bestuurd, door gebrek aan brandstof in de Atlantische Oceaan is gestort. Een uur nadat hij was opgestegen, heeft Meyer via de basis Mildenhall een gesprek aangevraagd met zijn vrouw die met drie kinderen in de Ame rikaanse stad Poquoson (Virginia) woont. Hij vertelde haar dat hij moeilijkheden had met de automatische piloot. „Laat me vijf minuten met rust,, ik heb moeilijkheden". Daarna heeft zijn vrouw niets meer gehoord. Toen Meyer met zijn vrouw sprak, bevond hij zich boven het Engelse kanaal ten noorden van Cherbourg. Dit gebied is gisteravond afgezocht door Amerikaanse en Engelse vliegtuigen, zonder dat een spoor van de Hercules werd ontdekt. Meyer was donderdagavond door de Engelse politie dronken op de luchtbasis Mildenhall afge leverd. Nadat hij enkele uren had geslapen, wist hij onopgemerkt een Hercules-vliegtuig binnen te komen en weg te vliegen. Het toestel werd normaal op het radarscherm gevolgd. Toen men groot alarm sloeg, was Meyer al te ver weg om hem te kunnen achterhalen. Meyer had enige ervaring met lichte vlieg tuigen, maar als grondwerktuigkundige had hij nog nooit in een 60 ton wegend Hercules-vlieg tuig (waarde negen miljoen gulden en een capa citeit van 200 militairen) gevlogen. Sinds twee maanden was Meyer op de basis Mildenhall in Oost-Engeland gestationeerd. Zijn eigenlijke basis is Langley in Vii-ginia. Men neemt aan dat hij naar deze plaats terug wilde uit heimwee naar zijn vrouw en kinderen. De verdwenen mecanicien, die sinds 1963 bij de Amerikaanse luchtmacht in dienst was. heeft in Vietnam gediend. Verleden jaar werd hij daar onderscheiden voor bijzondere diensten. OMSINGELD In Poquoson heeft de politie het huis van Meyer omsingeld om journalisten te weren. Me vrouw Meyer heeft verklaard niet met de pers te spreken. Zij vroeg iedereen voor haar man te bidden. Van Amerikaanse zijde is inmiddels meegedeeld dat op Mildenhall geen toestellen met kernwapens worden gebruikt. Dit als reactie op een suggestie dat eventueel een geesteszieke een met kern wapens uitgerust vliegtuig zou kunnen stelen. ln onderwijskringen heeft men de I indruk dat het departement probeert l via deze regeling tot meer integratie van de schooltypes te komen; dit zou de vrijheid van inrichting van het onderwijs raken. Die opzet wordt door het ministerie nadrukkelijk ont kend, maar men geeft wel toe dat zich bij scholen die niet tot grotere integratie overgaan, schrijnende ge vallen kunnen voordoen. In het gesprek hebben Veringa en Grosheide gezegd, dat aan elke rege ling nadelen zijn verbonden. De lera ren hebben er bezwaar tegen ge maakt dat de nieuwe regeling tol stand is gekomen zonder dat zij inspraak hebben gehad. Er komt nog een aanvullende circulaire die het de partement eerst samen met de lera ren za'. bekijken. Woordvoerders van de organisaties toonden zich na afloop van het gesprek niet verbolgen, maar ook niet tevreden gesteld. Zij hadden bij het onderhoud de indruk gekregen dat het voor het departement erg moeilijk is een reeds uitgevaardigde maatregel in te trekken, j Er is bij hel onderhoud ook gespro- ken over problemen die betrekking j hebben op de volledige betrekking. de positie van de urenleraar en de normen voor de stichting en ophef- fing van scholen. De lerarendelegatie kreeg de toezegging dat de regels voor het opheffen van scholen niet I veranderd zullen woi'den. Vandaag is de raad van leraren in Utrecht in I een extra vergadering bijeengeko- men om zich over de situatie te be- I raden. AMSTERDAM In verband met de gewapende roofoverval die gister ochtend op de sigarenzaak J. B. La- mers in de Amsterdamse Johan Hui- zingalaan werd gepleegd, heeft de hoofdstedelijke politie twee 21-jarige Italianen aangehouden. De mannen zaten in de bij de overval gebruikte auto, die na een achtervolging van Haarlemmermeer naar Amsterdam bij het Hoofddorp plein werd klemgereden. Zij worden voorlopig als verdachten vastgehou den, hoewel de politie niet gelooft dat zij de daders zijn. Wel heeft de recherche reden om aan te nemen, dat het tweetal bij de zaak betrok ken is. Inmiddels is komen vast te staan, dat bij de overval een bedrad van tussen de 500 en 600 gulden is buitgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5