K HOSTESS: Fijn en Aflftl afwisselend beroep Kauwgom tegen de zenuwen Tour de mode Kralen tasjes zelf rijgen dialoog op uit... Onder invlo°d VOOR PIENTERE MEISJES Trek er ZATERDAG U MEI 1969 ook enkele meisjes die al lange jaren als hostess werkzaam wa ren die hun steentje bijdroegen om ie sollicitantes een juist be grip te geven van dit beroep. Na drie dagen waren er meisjes lie onder tranen moedeloos uit riepen: „Dat zal ik allemaal nooit kunnen". Gelukkig kregen ze tegen het eind van de „cursus" toch wel het nodige zelfvertrouwen. Zo konden deze meisjes uitzwer men naar allerlei bestemmingen in Europa en Noord-Afrika. Een hostess, die al enkele jaren in dienst is bij FIT zijn wij op gaan zoeken in Malaga, in Zuid- Spanje. Als je kersvers vanuit het gu re noorden op zo'n Spaanse vlieghaven stapt en er dadelijk allerlei mensen om je heen lo pen die een taal spreken die je niet of nauwelijks verstaat, is het eenvoudig een regelrechte zegen als daar een vriendelijke Hollandse stem een paar wel komstwoorden tegen je spreekt. Gestoken in een allerchar- mantst rood uniform met het embleem van het reisbureau goed zichtbaar op het jasje, is Paula Lijbers voor ons de ver persoonlijking van service van het reisbureau. Voor onervaren reizigers betekent het een echte rust om zo opgevangen en ge holpen te worden. In rad Spaans confereert Paula met een politieagent, een douanier, een buschauffeur. Geruststel lend glimlacht ze naar een wei felende reizigster. „Ik zal u hel pen, wacht u één ogenblik?" en helpt onderhand een oudere heer. die moeilijkheden met zijn koffer heeft. Het bruingebrande gezichtje onder keurig donker haar blijft opgewekt glimlachen. „Daar staat uw bus ziet u wel? Torre- molinos staat erop. Jazeker, ik ben morgen om acht uur in uw hotel. Ja mevrouw, ik reis in uw bus mee, dan kunnen we even praten. Jazeker, ik help u straks in het hotel wel met inschrijven. Pas op, juffrouw, u verliest uw parapluie, die heeft u hier wel niet nodig, maar het is toch zonde. Meneer, vergeet u uw pas niet? Alstublieft, uw regenjas, jongedame, die liet u liggen." We hebben geen spijt van dat retourtje Malaga. Het heeft ons iets ,doen begrijpen wat het zeggen wil hostess te zijn op een verre post Aan de andere kant hebben we ook iets gezien van het belang dat grote reisor ganisaties mogen verwachten van flinke, doortastende en be kwame meisjes, die de naam van hun bureau hoog houden. Hostess, gastvrouw, raad geefster, organisatrice van ex cursies en pretjes, hulp in nood, gezellige gesprekspartner op een eenzaam ogenblikje. Is er een veelzijdiger beroep denk baar? NETTIE BAKKER -#• Kordate Trudy de Goey vindt het zalig op „haar" eiland Rhodos. Veel reacties op artikel ziekenhuizen Ons artikel „Menselijke benade ring in ziekenhuizen" van vorige week heeft heel wat reacths ont ketend. Het is klaarblijkelijk een zaak die bij velen leeft. Zo op het eerste gezicht staan in de brieven uiteraard positieve en negatieve tal van waardevolle opmerkingen, die kunnen worden doorgespeeld aan het beraad over deze zaak, dat op het ogenblik gaande is. In de „Dialoog" van volgende week hopen we de eerste bloem lezing te brengen van de ervaringen van onze ZO-lezers. Voor meisjes met een goede opleiding, een opgewekt wrakter en organisatievermogen is er sedert enige jaren m nieuw beroep: HOSTESS. Het lijkt heel aantrekke- jk. eizen naar het buitenland, uitgaan, en natuurlijk, ok werken. Bij honderden solliciteren ze bij de grote dsbureaus naar zo'n baan. Als ze dan worden opgeroe- en en een gesprek hebben met de werkgever of met ?n hostess, zien ze in dat er veel meer bij komt kijken an ze hadden verwacht. Het blijkt een tijdrovend, in wonend en veelomvattend beroep. Wat is de taak van de hostesses bij de reisbureaus? it er toekomst in die baan en wat denken de hostesses ,vdf over hun beroep? We hebben verscheidene reisbu reaus bezocht en met meisjes gesproken die minstens één jaar als gastvrouw dienst hadden gedaan. In Den Haag kwamen we terecht bij Hotelplan, een internationale organisatie met het hoofdkantoor in Ziirich. Sinds enkele jaren is men daar afgestapt van de groepsreizen en is men zich gaan toeleggen op privé- reizen. De toeristen ivillen niet meer „aan het handje" met vakantie gaan. Ze willen vrij zijn. Ongeveer tegelij kertijd met deze ommekeer begon het vliegverkeer toe te nemen. Verre oorden komen steeds meer binnen het bereik van het grote publiek, de reisleiderbegint tot het verleden te behoren. Zijn plaats wordt ingenomen door de hostess. 1 sportieve blazers van wol uit de kollektie ity Seven van Dick Holthaus, modellen die zomer veel gedragen zullen worden. Ze zijn op de trench coat. FISCUSFUIK In Tanzania heeft de regering an vierhonderd imooners van lorpjes in het zuiden een be- astingvrij jaar aangeboden als tij bereid zijn, te verhuizen 1 aar gebieden die voor de be- istinginners makkelijker te be et ken zijn. In een officieel rap port werd gezegd, aldus Het leste, dat de regionale belas- inginspecteur dit aanbod had Bedaan aan de inwoners van Matumbi, die altijd door de ma zen van het belastingnet waren Ceslint doordat ze zo ver weg tooonden. De belastinginspec teur had hun voorgesteld om ■aar Kilosa te verhuizen, dat Oneereer driehonderd kilometer *oordelijker ligt. Draag er een sportieve hoed bij in dezelfde kleur. Het contrast wordt gevormd door kleurige shawls met bijpassende handschoenen en een kwiek gérend rokje. Tot eind mei is het allemaal te zien in de vijftigste Wolmerk Show die het Internatio naal Wol Secretariaat (Singel 542 Amsterdam) presenteert aan de le den van vrouwenverenigingen. De bezoeksters zien jersey modellen, jumpers en spencers van handbrei garens, krimpwerende bonneterie modellen, mantels, deux pièces en trois pièces, en voor manlief alle herenkostuums, overjassen en bla zers uit de stijlgroep Groningen. Mocht u In mei nog een show willen organiseren (mits die in uw woonplaats nog niet werd gehou den) dan vertelt het secretariaat u er alles van. Link»: Enveloppe-tas, geheel met kralen geborduurd. Rechts: Meehaken van kralen. kralenkettingen en kralen koor den kan maken, hoe men kraal- technieken kan verwerken in truitjes, pullovers en dergelijke en hoe kralenborduursels kun nen worden ingebreid. Uitgave: NV Gebr. Zo mer Keunings, 63 blz., ƒ8,50. vrijetijdsbesteding die al gauw een hobby kan worden. Weliswaar trekt dat gekruip en gesluip in een shelter of lage huttent niet zo aan, maar begin eens met een mini-bungalow zoals op de foto. Deze „Savoy" is gemakkelijk op te zetten, heeft een aardige voortent waarin het bij regenweer goed toeven is, de grote plasticramen geven zicht en licht en desnoods kunt u de slaaptent van de haken halen en zo over dag een grotere woonruimte creëren. Deze heeft een alumi nium frame, dat Betekent licht gewicht, maar bij een flinke storm zullen de buizen buigen. Let dus op de standplaats die liefst een beetje beschut moet zijn, of neem zwaardere stok ken. Dit tenthuis meet van bui ten 350 x 410 cm, heeft 2 slaap tenten van 150 x 205 en weegt 32 kg, daarmee kunt u met vier mensen vakantie houden bui ten. Al dit moois voor ƒ395. en bedenk dat een goede tent bij juiste behandeling toch ze ker een jaar of vijf, zes mee gaat Deze laatste aflevering van Dialoog over het examen opent mevrouw W. te H. „Als vrouw van een leraar en moe der van een aantal studeren de kinderen zit ik vrijwel ieder jaar in de examensfeer. Op 't ogenblik hoopt onze jongste deze week zijn schrif telijk examen te doen van het Lyceum. Bij ons is er nooit sprake van „examenkoorts". Nu mogen we wel van geluk spreken, want er is er nog nooit een gezakt. Bij onze oudste liep het allemaal op rolletjes. In de weken voor het examen maakte hij nog een zweef vliegtuig. Onze tweede, een meisje, werkte altijd gestadig door, ze ging zo stilletjes haar gang. In de weken voor het examen ging ze elke dag met haar brood in een netje en een of ander boek naar de duinen of naar het strand. Onze daaropvolgende zoon nam aan allerlei activiteiten deel néést zijn studie, 't Was een beroerde tijd voor het hele gezin. In de Kerstvakantie is hij op z'n- eentje naar de wintersport gegaan. Daar na is alles weer goed gekomen en hij is dat jaar geslaagd. De derde zoon is erg gevoelig. Hij wil altijd, nu ook nog als student, de hoogst mogelijke cijfers halen. Zodoende studeert hij ontzettend hard en had zelfs een paar tienen op zijn eindstaat. Onze tweede dochter wou nooit studeren. Zij is naar de ulo ge gaan, daar werkte ze net hard ge noeg om over te gaan. Pas voor haar examen zagen we haar echt etuderen, of liever gezegd, we za gen haar helemaal niet, omdat ze altijd boven zat. Daarvoor zat zij altijd in de huiskamer maar wat te prutsen. Nu is zij verpleegster, met hart en ziel. Over onze jongste zoon behoeven we niet in de war te zitten, hoewel we na tuurlijk wel altijd meeleven. Geen wonder, mijn man is leraar en leeft ook altijd erg met zijn leerlingen mee. Zo hebben we elk jaar de spanning van examens, maar daarna een fijne vakantie zonder gezanik dat er een is blij ven zitten of iets dergelijks. Wat de mammoet betreft, nou, daarvoor zou ik beter mijn man aan het woord kunnen laten. Maar laat ik erover zwijgen, want anders be derf ik rijn humeur. Hij vindt de mammoet en alles wat er mee sa menhangt een verschrikking!" Mevrouw G. te B. vraagt of zij iets zeggen mag over het rij-exa- men. Natuurlijk mevrouw, een exa men is een examen! „Mijn dochter is al een eindje in de veertig. Zij wilde zo graag rij les- hebben. Ze is verscheidene ke ren gezakt en dan zei ze maar: „O. als ik het CBR zie, ben ik al doodzenuwachtig. Ik haal het nooit!" En dan wilde ze er mee ophouden. Ik als moeder haar maar weer moed inspreken. Bijna vier maanden geleden heeft ze het tot haar grote blijdschap gehaald. Nu heeft ze zelf een autootje. Ik bedoel er maar mee: je moet je kinderen moed inspreken." „Om het gewenste doel te berei ken, heb ik vier keer examen moe ten doen", vertelt de heer H. te D. „Mét de nodige zenuwspanningen die moeilijk te verwerken waren. Er was voor mij één middel om deze spanningen te verzachten, nl. die zenuwen aan het werk te zet ten. Ik gebruikte daarvoor kauw gom. werkelijk een probaat middel om de spanningen te doen bre ken." Wanneer je ogen liefhebbend zijn en ieder woord van jou verlangend is tot overgave, voel ik, nadat ik ben gezwicht, schuld om wat werd aan gericht. Zodra ik buiten kom slaat liefde aan sintels op de stenén. Ik kijk niet om. KLAS KI. J. Kloosterziel, die bij -E otelplan-Nederland van 163 af vakantiereizen per liegtuig propageert, vertelt is dat zijn bureau kritisch bij de keuze van de hos- sses. Een speciale op- iding wordt niet gegeven, aar de eisen zijn hoog. Een I iddelbare schoolopleiding, ikele jaren buitenlandse varing minstens drie Ëlen, naast het Nederlands, ot spreken en liefst een ictra taal zoals Spaans of aliaans. De meisjes moeten Dede omgangsvormen heb- en, opgewekt van natuur ijn, goed kunnen organi se in en niet bang zijn om ard, soms heel hard te erken. „Jazeker, ook 's winters, dan Kralen komen er steeds méér in. Al een tijdje kennen we de kralen tasjes, die voor al 's zomers te kust en te keur in de winkels liggen. Toch zullen velen voor de prijzen van deze tasjes zijn teruggeschrokken. Dr. Marianne Stradal heeft een boekje geschreven over het werken met kralen en daar staat precies in hoe u zelf een dergelijk kralentasje kunt ma ken. Als men de handleiding over het kralenbreien leest, merkt men dat het eenvoudiger is, dan men denkt. Te meer daar de be nodigdheden voor een tasje: de parels, het breigaren, de gestik te voering en de tasbeugel in een speciale verpakking ver krijgbaar zijn. Natuurlijk kunt u de attribu- avondhandschoenen, ceintuurs, japonnen, stola's en dergelijke kan garneren. Ook hiervan worden aardige voorbeelden ge geven. Voorts kan men zien welke resultaten worden bereikt bij het borduren van kristallen kralen op een gebreide en ge haakte ondergrond, hoe men Kamperen, dat moet je toch zeker van kindsaf gewend zijn om het tot een succes te maken, meent menigeen. Niets is min der waar. Al bent u de drie of vier of vijf kruisjes gepasseerd, dan kunt u nog heel goed ken nis mffken met deze vorm van gonje, hostess in dienst van Airtour-Holland, een groot bu reau dat ook gevestigd is in Den Haag, vertelt er even en thousiast over Annemieke voor haar gasten steeds „juf frouw Bourgonje" (ik vind het verstandiger me zo voor te stel len, je schept dan wat afstand en dat is heus beter naar mijn mening) is het type van het beschaafde meisje dat een goe de algemene ontwikkeling heeft. Na de mulo heeft ze een jaar vormingsklas gedaan en is toen een jaartje in Engeland ge weest. daarna in Frankrijk en tenslotte anderhalf jaar in Ita lië. Haar taak als hostess van Airtour-Holland ligt aan de Adriatische kust. Ze heeft voor dit werk geen speciale opleiding gehad. Ze vindt dat je dit beroep ook beter in de praktijk kunt leren. „Als je niet bereid bent je hele maal in te zetten, als je niet van mensen houdt, begin dan nooit aan deze baan", adviseert Annemieke. „Want deze ei genschappen zijn onontbeerlijk. Je moet ook kunnen improvise ren, je moet raad weten in al lerlei vreemde situaties. Je moet verantwoordelijkheid kunnen dragen. Vijftien hotels onder je hoede te hebben, sa men met een collega, is echt héél wat. Je begint met je gasten op te vangen op het vliegveld. Je helpt hen met de douane en zorgt dat ze in de juiste bussen komen voor de verschillende hotels. Bij zo'n eerste contact vertel je dade lijk, dat je die en die dagen in dat en dat hotel zult komen en dat ]e klaar staat voor iedere gast die hulp, raad of steun no dig heeft. En zo is het ook. Het is hollen en rennen soms, maar ik vind het erg fijn." De heer J. J. Rijshouwer, di recteur van het reisbureau Eu rotours NV in Rotterdam, vertelt dat hy al tien jaar hostesses in dienst heeft. Zijn ervaringen zijn over het algemeen heel plezierig. De gasten vinden het steeds een hele geruststelling op hun vakantieadres een Ne derlands meisje aan te treffen dat bereid is alles wat in haar vermogen ligt voor hen te doen. Trudy de Goey, tijdens ons bezoek in druk gesprek met en kele reislustige jongedames met interesse in een verre vliegreis, is de hele zomer werkzaam op het Griekse eiland Rhodos. Tru dy staat in februari al te trap pelen van ongeduld om weer naar „haar" eiland te vertrek ken. Ze vindt het er zalig, zegt ze en ze kent het op baar duimpje. Trudy de Goey spreekt behalve Frans, Duits en Engels vrij goed Grieks. Van daar deze standplaats. Trudy, met haar paardestaart, steeds lachende mond en bril met gro te ronde glazen, is een bijde handje. Ook bij Eurotours zijn de mfeisjes 's winters in Nederland en werken een paar maanden op het reisbureau-kantoor. ,Heel leuk en afwisselend, je leert er de andere kant van het reizen goed door. Ook admi nistratief. Dat heb je op je plaats van bestemming allemaal nodig. Er komt heel wat schrijfwerk aan te pas en denk en rekenwerk. Dat hoort er al lemaal bij." In Eindhoven hebben we ons licht opgestoken bij de jonge en bijzonder enthousiaste direc teur-eigenaar van het reisbu reau FIT, de heer A. P. F. van Gennep. Hij kent sedert enige tijd een eigen, bescheiden op leiding voor het beroep van hostess in het buitenland. Na een grondige selectie uit vele tientallen sollicitanten, heeft men ongeveer veertig meisjes een week lang samengebracht. Elke dag was zorgvuldig inge deeld met lessen, voordrachten en discussies, stuk voor stuk geleid door specialisten op di verse terreinen. Daarbij waren ten ook zelf bij elkaar zoeken. Het aardige is, dat als men zelf de kunst van het kralenbreien machtig is, men een hete set, bijvoorbeeld tagje, portemonnee en brillekoker bij elkaar kan maken. Marianne Stradal toont ook hoe de tasjes met grote, glinste rende pailletten kunnen worden versierd. Dit, als u een extra feestelijk tasje wilt hebben. werk ik hier een paar maanden op kantoor. Heel nuttig, dan leer je pas goed wat er allemaal komt kijken eer voor een gast van het bureau een vakantie helemaal rond is", zegt één van de meisjes. Zij gaat dit seizoen weer als gastvrouw naar Span je. Samen met nog een paar meisjes heeft ze daar de zorg voor enkele grote hotels en een speciaal Hotelplan-project met eigen villa's, bungalows en ap partementen. „Woon je in een hotel?" vra gen we haar. „Nee, een eigen appartementje met een ander meisje. Elke dag bezoek ik de hotels, dat is mijn taak." Natuurlijk kan men kralen behalve inbreien, ook meehaken en bijzonder aardige resultaten worden bereikt met het naaien van grote, houten kralen op tassen. Deze tassen zijn voorna melijk bestemd voor dagelijks gebruik in de zomer, terwijl de tasjes van parels vooral bij feestelijke gelegenheden wor den gebruikt. Bijzonder feestelijk zijn de kristallen kralen, waarmee men behalve avondtasjes, ook Die taak verschilt niet zoveel voor de hostesses van andere reisbureaus. Annemieke Bour-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 21