computercentrum voor orgaantransplantaties SIM ONE P ZOEK NAAR EIME KAMERS roept nooit auw! door Monique Floor Pionierswerk van Nederlandse analiste Helihavens Bijhouden Antistoffen na zwangerschap ZATERDAG 24 MEI 1969 van verongelukte mensen, wier nabestaanden toestemming ver leenden of die zelf een brief je-met-toestemming bij zich droegen. Vooral omdat een ver ongelukt mens veelal vérder gezond is. heeft het gebruik van zijn nier zin! In Leiden staat een computer (met een namenreeks van ruim 200 nier-patiënten) annex een administratie te wachten op de opgave vpn zo'n ter beschikking gestelde nier. Van Leiden uit regelt de internationale orga nisatie „Eurotransplant" de nierverdeling voor de Benelux, West-Duitsland en enkele En gelse ziekenhuizen. Een Deens centrum doet dat voor de noor delijke landen. Tegenwoordig kan de ge koelde nier enige tijd in le ven worden gehouden. Vaak moeten de marineluchtvaart- dienst-met-helicopters of de rij kspolitie-met-snelle-wagens bij de (ook internationale) over brenging worden ingeschakeld. Mede in verband met deze ope raties komt zoals in Leiden bij een enkel ziekenhuis een helihaven. Hebben beide nieren hun bloedzuiverend werk gestaakt, zodat de patiënt zijn afvalstof fen niet meer via de urine kwijtraakt, dan kan het bloed door een dialyseerapparaat worden verschoond. De pa tiënten (met veelal een normale werkkring) komen twéé keer per week een nacht in het zieken,- huis. Voor de enkele honderden daarvoor in aanmerking ko mende Nederlanders staan in totaal ten hoogste zestig bedden (in Leiden, Groningen, Nijme gen, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam) beschikbaar. Een enkele patiënt hanteert thuis zelf zo'n enorm kostbaar appa raat. Er is altijd wel één onder de nierpatiënten bij wie een voor transplantatie beschikbaar ge komen nier het beste past. Lei den stelt echter meteen de vol gende bijpassende ontvanger vast. De eerste kan immers op het moment-van-oproep onbe reikbaar zijn.... De patiënt moet voorbereid zijn op een plotse linge opname zowel als op de mogelijkheid dat de operatie toch niet kan doorgaan wan neer bijvoorbeeld de over te brengen nier te laat wordt weg genomen. Behalve de spanning voor de operatie is er eveneens span ning na de ingreep: zal de nier na enkele dagen, wellicht pas na een week, gaan werken? Komt het orgaan vlug op gang, dan kan in veel gevallen de pa tiënt na veertien dagen het zie kenhuis verlaten. De internationale studieplan ning wordt steeds beter georga niseerd. Ook mejuffrouw Van Leeuwen bezoekt regelmatig (werk-)congressen en gespecia liseerde laboratoria, zoals in Edinburgh, Londen en Aarhus. Ook zij houdt internationale te lefoonlijnen soms roodgloeiend! Een comité werkt aan internati onale erkenning van de in Lei den toegepaste niet bijster originele! groepsbenaming voor de witte bloedcellen in cij fers van een tot en met negen. Onze gastvrouw, die onmid dellijk na het behalen van haar analistendiploma bij de Leidse bloedbank kwam, uit welke (op eigen terrein normaal doorwer kende) bloedtransfusiedienst sinds 1952 het weefseltype- ringscentrum groeide, gelooft niet in haar leven nog een tweede keer als medewerkster zo'n betekenisvolle „ontginning" vanaf de grond te zullen beleven. Hoewel zij ervan overtuigd is dat er voortdurend heel veel la boratoriumwerk verzet dient te worden om het zich snel ont wikkelende transplantatieter rein te kunnen bijhouden! ■fr Analiste mejuffrouw A. van Leeuwen was nauw betrokken bij de ontwikkeling van het belangrijke weefsel- typeringscentrum. Wie op de Reguliersgracht te Amsterdam voor nummer 34 stilstaat, ziet in merkwaardig huis. Hoewel het slechts drie ramen breed is, heeft het ee stoepen en twee ingangen. De linkeringang is er alleen maar voor show, de deur kan niet open. Daar achter is een gang, waarin tijdens Tweede Wereldoorlog tien Joodse onderduikers verborgen zijn ge- 'eest. In 1946 werd er in de voorgevel een gedenksteen aangebracht ter 'herinnering aan dit feit. Op de steen staat St. Joris en de draak met het opschrift: „Submergo ut emergam" (ik duik onder om boven te komen). Er zullen in ons land wel meer van dergelijke onderduikersplaatsen aan te wijzen zijn. We willen u in deze bijdrage echter iets vertellen over geheime kamers en andere schuilplaatsen in Engeland. Er gaat een bijzondere bekoring uit van schuilplaatsen uit het verle den en de geheimen, die ze ver bergen. Ontelbare verhalen en ge schiedkundige boeken hebben ge zorgd voor de onsterfelijkheid der vertelsels over voortvluchtige prin sen en priesters, ridders of rabau wen, die verborgen werden gehou- in in een nauwe ruimte, terwijl de vervolgers vergeefs het huis of kasteel doorzochten. In Groot-Britannië bestaat nog steeds een te groot aantal geheime kamers in oude burchten en land huizen, die te bezichtigen zijn. Men vindt ze in bijna elk graafschap. De meeste schuilplaatsen werden oorspronkelijk gemaakt voor priesters. Zij dateren uit de rege ringsperiode van koningin Elizabeth I (1533-1603) die, fel protestant, de toomskatholieken vervolgde. Jezuïeten richtten een organisatie op die priesters incognito overal liet onderbrengen. Beroemd geworden priesters als John Carnet en John Gerard (beter bekend als „Long John of the Little Beard") reisden vermomd door het land. De lekebroeder Nicholas Owen was een meester in het aanleggen van schuilplaatsen Dit werk deed hij meestal 's nachts. Bij een van die karweitjes werd hij gesnapt. De To wer van Londen werd zijn gevange nis, maar zijn geheimen heeft hij niet prijsgegeven. Later werden de kamers vaak ge bruikt door ontsnapte koningsgezin- den in de burgeroorlog van 1642-1649 en nog later door de Jako- bieten, tijdens de opstanden van 1715 en 1745. Zelfs koning Karei II (1630-1685) heeft zich verborgen gehouden in bijna evenveel huizen als waarin Elizabeth I heeft geslapen. In de eerste plaats in Boscobel House, bij het dorpje Tong in Shropscire waar hij zich verborgen hield op 6 sep tember 1651. Overdag zat hij in de beroemde Boscobel-eik en 's nachts in het huis. Hier kan men nog steeds verschei dene schuilplaatsen bezichtigen, een enge ruimte onder een kast, een donker hol onder aan de schoorsteen en een klein kamertje, dat alleen maar bereikbaar is door een luik boven de zoldertrap. Een bekende vinding is het schil derij, dat als men het uit de lijst neemt, toegang geeft tot de met pa nelen voorziene salon van Lyme Park te Disley in Cheshire. Een van de merkwaardigste hui zen voorzien van schuilplaatsen is Harvington Hall in Worcestershire. Dit huis is een typische, met grach ten omgeven hereboerderij. Van 1667 af huisde er gedurende elf jaar een franciscaner priester, de laatste die gevangen genomen en opgehan gen werd. Hier bevinden zich acht schuil plaatsen. Het huis, nu bezit van de katholieke aartsbisschop van Bir mingham, kan zich beroemen op een indrukwekkende geschiedenis uit de zeventiende eeuw, in de da gen van de jacht op geestelijken. Een ander prachtig oud huis in hetzelfde graafschap is Birtsmorton Court, een door grachten omgeven middeleeuws landgoed, dat in de van panelen voorziene vergaderzaal een schuilplaats heeft die groot ge noeg is om zes personen te verber gen. Men veronderstelt dat deze schuilplaats gebruikt werd door Sir John Oldcastle, leider van de Lol lards (volgelingen van Wycliffe) en later door Margaret van Anjou. ge durende de Rozenoorlog (1451-1483). In de grote bloeiende stad Bir mingham verwacht men geen gehei me kamers, doch in de mooie oude Aston Hall, thans museum, is een kamer, 1.80 x 3 m groot, welke men kan betreden door een geheime deur achter de oude gebeeldhouwde draagstoel. In de Coughton Court in War wickshire, het huis van de familie Thorckmotton, vergaderde de „Gun powder Plot" toen het nieuws hen bereikte van de mislukte poging om het „House of Parliament" op te blazen (1651). In dit huis bevindt zich een schuilplaats in een toren muur, een diepe schacht die toen ze in de vorige eeuw werd ontdekt een opvouwbaar altaar en over- blijfselen van wandbekleding en beddegocd bevatte. Ook Thrumpton Hall in Notting hamshire heeft een geheime trap, verborgen achter panelen en onder deze trap is nog een geheime kamer. In Oxburgh Hall bij Swaffham in Norfolk is een schuilplaats, „Dup- geon" genaamd. Deze bevindt zich in een torentje, dat men kan bereiken vanuit de grote toren. De ingang is een deel van de betegelde vloer, die omhoog komt als men erop trapt. Sawton Hall in Cambridgeshire be vat een van de meest perfecte schuilplaatsen, die men bereikt door de vloer van de overloop boven aan de trap, die naar de toren leidt. Het Kings Head Hotel in Aylesbu ry in het graafschap Bucking hamshire, een mooi halfhouten ge bouw uit de vijftiende eeuw, was vroeger een klooster. Het heeft een schuilplaats voor priesters, die men van de trap af kan bezichtigen. De schuilplaats van Chastleton Hall in het Costwolds district, het centrum van de aanslag op het „House of Parliament", werd later gebruikt om een ridder te verber gen, nadat deze ontsnapt was aan de vervolging van de Roundheads na de slag van Worcester (1645). Men kan die kamer nog steeds bezichti gen. De meeste „geheime ingangen" die ontdekt werden onder oude huizen waren niet romantischer dan oude gewelfde riolen, want de uitgravin gen die gedaan moesten worden om zo'n gang aan te leggen, zouden spoedig het geheim verraden heb ben. Er zijn natuurlijk tot op de huidi ge dag nog overal verhalen over ou de verborgen kamers, gangen en schuilplaatsen. Als echter de einde loze reeks onbewezen geruchten overboord wordt gezet, blijft de waarheid over, die boeiender is dan de meeslependste roman. We begonnen ons verhaal met een geheime schuilplaats in Amsterdam en we geven tot slot nog twee voor beelden van onderduikplaatsen in Nederland. In een der doorgangen tussen de zalen van kasteel Hoensbroek (L.) zit een muurkast, waarvan de achterwand kan worden weggenomen. Daarachter is een smalle gang met trap, die naar een geheime kamer leidt, uitgespaard in de zware torenmuur. Dit was eens de schuilplaats van Philip Damianus van Hoensbroek, de bisschop van Roermond, die was uitgeweken voor de sansculotten tijdens de Franse oorlog. De Franse commandant, vermoe dend dat het kasteel een geheime kamer had waar de bisschop moest verblijven, liet 's nachts voor elk raam een kaars ontsteken en telde toen buiten de verlichte vensters. Maar ook de bisschop (die ge waarschuwd was) zette een bran dende kaars in de vensterbank. De geheime kamer bleef onvindbaar! In 1905 werd de kerktoren van Soest grondig gerestaureerd. Onder de vloer van een der zijtorentjes ontdekte men achttien eikenhouten beelden, die er in 1578 werden ver borgen om de beeldenstorm te ont gaan. Zes van deze beelden staan nu in Museum Flehite in Amersfoort, de overige zijn in het Centraal Museum in Utrecht te zien. Dat zijn dus „onderduikers" die pas na drie eeuwen te voorschijn kwamen. J. H. KRUIZINGA Er is nu eindelijk een po- iënt die op commando kan Bdemen, hoesten, met de ogen mipperen en sterven en die Kt zonder klagen, dag in dag it, doet. Het is echter geen ratiënt van vlees en bloed, ia ar een robot van staal overtrokken met een vlees- ileurig plastic, en genaamd int One (afkorting van Simu- ator One). Deze robot is titworpen voor de medische ocutteit van de Universiteit tan Zuid Californië. Uiterlijk lijkt Sim One zeer sterk >p een mens. Hij heeft tanden, een ong en een kaak die open en dicht gaat, voorts pupillen die wij- Ier worden en Inkrimpen. Aan de lorstkas die op en neer gaat, kan nen zien dat hij „ademhaalt". De 0-kg wegende Sim wordt zelfs lelemaal menselijk als hij zijn oorhoofd fronst. Ook van binnen worden een lantal lichaamsfuncties nagebootst. Zoals bij een gewoon mens kan Eijn hartslag en bloeddruk worden !emeten. Een computer regelt al eze verschijnselen en, al naar ge- ing het programma, kunnen com plicaties worden gess'muleerd. Sim One is speciaal bestemd om •tudent-anaestesisten te leren bij ■en verdoving voor een operatieve Ingreep, een buisje in de luchtpijp van een patiënt te brengen. De gassen en de zuurstof die er door heen etromen worden direct door de longen opgenomen en de pdemhaling wordt kunstmatig uit gevoerd. De anaestesist dient dan jzeer zorgvuldig de conditie van de patiënt te volgen. Via zijn instru- nenten en waarneming van licha- nelijke verschijnselen (bijv. het ledrag van de pupillen) waakt hij Achter het schilderij naast de ipenslaande deur van deze kamer n Harvington Hall (Worcestershire) levindt zich de toegang tot een geheim vertrek. Is men daar een- naai binnen, dan kan men via een tantelende plank (foto rechts) de chuilplaats boven de schouw be- eiken. mensen op grond van hun witte bloedcellen waaraan tevoren nooit veel aandacht was geschon ken in negen groepen in te delen. In tegen stelling tot de rode bloedlichamen, die al lang ge leden tot een indeling in de groepen A, B, AB en O hebben geleid, bezitten de witte bloedlichamen een kern. Zij lijken veel op weefselcellen, die eveneens een kern bezitten. Dank zij dit team kunnen nu de weefselgroepen worden getypeerd, hetgeen vooral bij transplantaties van belang is. een patiënt met bloedarmoede. Wordt tijdens een operatie veel bloed verloren, dan heeft de pa tiënt de rode cellen nodig. Hij krijgt bij de transfusie tevens de witte, die dan geen effect hebben. In 1958 hebben we ontdekt dat de witte bloedlichamen, die gering in getal zijn en slechts kort leven, even belangrijk zijn als de rode. We verrichtten toen al op ruime schaal onder zoek naar transfusiereacties, die zich bij verscheidene patiënten openbaarden in hoge koorts. Er was bekend dat na een transfusie in het lichaam an tistoffen tegen rode en even eens tegen witte bloedcellen kunnen worden gemaakt. We wisten nog niet dat donors met eenzelfde rode niet eenzelfde witte bloedcellengroep behoe ven te bezitten, zodat er soms verschillende soorten bloed bij één transfusie werden gegeven. Op de afdeling verloskunde lag een patiënte met transfusie reacties zonder dat zij ooit een bloedtransfusie had gekregen; theoretisch was dus onmogelijk dat zij antistoffen tegen witte bloedlichamen had gemaakt, maar de vrouw, die vier kinde ren had, bleek ze tóch te heb ben! We trokken vergelijkingen met rhesusgevallen, waarbij de moeders ook antilichamen in haar bloed maken. Het werd ons duidelijk dat zwangerschap eveneens een bron is die an tistoffen tegen witte bloedlicha men opwekt. Dank zij het bloed van deze patiënte konden we veel meer gericht te werk gaan." Om de theorie aan de waar heid te toetsen werd regelmatig door de afdeling Verloskunde in gestuurd bloed nagekeken. Moe- iers-met-geschikt-bloed wordt gevraagd, regelmatig bloed af te staan. Vrouwen die daaraan nooit gedacht hadden, werden plotseling gewaardeerde bloed donors! „Haar bloed is juist zo geschikt omdat zij die antili chamen jarenlang behouden, terwijl bij patiënten-met-bloed- transfusie die antilichamen na enkele maanden verdwijnen", vertelt mejuffrouw Van Leeu wen. (In 1966 verzamelde zij in Amerika veel materiaal aan de hand van verrichte operaties, toen nog zonder voorafgaande weefseltypering). „Deze antistoffen hebben noch voor de moeder nóch voor het kind (en latere baby's) na delige gevolgen. Met het bloed- plasma waarin zich die an tistoffen bevinden bepalen we nu het bloed van bijvoorbeeld een nierpatiënt, waarna we de weefselgroep kunnen vaststel len." Vaak? Dagelijks! Nier transplantaties wordep immers regelmatig uitgevoerd. In vele gevallen staan ouders, broers of zusters van de patiënt een nier af. Juist hun weefselgroep heeft de meeste kans te kloppen met die van de ontvanger, zodat hun nieren het eerst in aanmer king komen. Verscheidene over geplante nieren zijn afkomstig liartoperaties zijn in ons land aan de orde van de dag, een harttransplantatie echter is hier nog niet verricht. Toch werd reeds de éérste Zuid- afrikaanse hartoverbrenging mogelijk mede naar aanleiding van Nederlands werk, verricht in het weefseltyperingscentrum voor niertransplantatie van het Leids Academisch Ziekenhuis en wel door de internist dr. J. J. van Rood en diens uit Alphen afkomstige medewerkster mejuffrouw A. van Leeu wen. Als eersten in de wereld slaagden zij erin Mislukt een hart- of levertransplantatie een ter rein met zóveel vraag tekens dat Nederlandse chirurgen zich er nog niet op hegeven), dan is dat- fataal. Niertransplantaties staan er beter voor: hoewel het vanzelfsprekend een enorme teleurstelling is wanneer een overgebrachte nier niet op gang komt, kan deze namelijk worden ver wijderd. Er kan zelfs ver scheidene malen een ge zonde nier worden ingezet, ofschoon een chirurg van zelfsprekend niet steeds op hetzelfde plekje zal opereren. Aanvankelijk werden nieren en in het buitenland tevens harten en andere organen zonder voorafgaande weefselty pering overgebracht Geheel in analogie met het beginstadium van de bloedtransfusie, waarbij voor meer zekerheid tot welsla gen eerst de verschillende groe pen onder de rode bloedlicha men ontdekt moesten worden, slaagde de ene transplantatie wel en mislukte de andere. „Ons bloed bestaat uit rode en witte bloedcellen en uit plasma", onderwijst mejuf frouw Van Leeuwen, wier vijf tien medewerkers tellende af deling een speciale avond- en weekenddienst kent omdat op elk uur operaties noodzakelijk kunnen zijn. „Bij een transfusie wordt het totale bloed ge- transfuseerd, dus met zowel de rode als de witte cellen. De ro de lichamen zijn speciaal voor Het voordeel van Sim boven een echte patiënt is, dat al deze han delingen zonder risico vele malen per dag kunnen worden uitge voerd. De instructeur kan ook hal verwege stoppen en de gang van zaken met de studenten bespre ken. Het is voorts mogelijk om probleemsituaties op te roepen en de studenten te testen hoe zij in deze noodgevallen optreden. Met een druk op de knop kan de instructeur Sim een hoestbui laten krijgen of zijn hartslag variëren tot zelfs een stilstand toe. ervoor dat er geen complicaties optreden. BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17