VN erkennen souvereiniteit Indonesië over West-Irian altijd even goed Man slaat moeder schedel in ONDERWIJZERS EN VAKBONDEN VÓÓR KLEINERE KLASSEN Kakkerlakkenplaag in Nijmeegse woonwijk 25 stuks 1.75 Nederland legt zich bij akkoord neer AR wist al van akkoord Na woordenwisseling alles goed en wer Negers strijden wanhopig Lang onderzoek Vondeling kocht ook aandeel Etna-fabriek Mail gaf zich uit voor rechercheur Voorlopig geen lysineproduktie VRIJDAG 23 MEI 1969 Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur toch maarlKlliever caballero (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Indonesië en de Verenigde Naties hebben een akkoord gesloten over de volksraadpleging in West-Irian. Dit ak koord behelst niet alleen het moesjawarah-systeem, maar betekent ook de erkenning door de volkeren-organisatie van de souvereini teit van Indonesië over West-Irian. Minister Luns liet gisteren al doorschemeren, dat de VN niet van plan waren zich tegen het systeem met kiesmannen te ver zetten. De Nederlandse regering heeft wel bezwaren tegen dit systeem, maar zal er zich ver der ook niet tegen verzetten. De Indonesische minister van buitenlandse zaken heeft de be windsman tijdens hun geheime gesprek in Rome „gerustge steld". Indonesië zal het ak koord van New York onverkort uitvoeren. ROTTERDAM Een woor denwisseling tussen een moeder van 67 jaar met haar bij haar in wonende zoon heeft donderdag avond geleid tot een afschuwe lijk drama in een kleine woning aan de Terbregse Rechter Rotte- kade op de grens van Rotterdam en Bergschenhoek. Met een breekijzer heeft de lasser Cor D., 37 jaar, zijn moe der de schedel ingeslagen. VPRO (2) Naar aanleiding van de opmerkin gen van de heer G. C. Severijn over de VPRO wil ik deze omroepclub (zelf ben ik NCRV-lid) toch ook iets anders belichten. Gelet op het recht van vrije meningsuiting zie ik niet in. waarom de VPRO piet zou mogen handelen zo als ze momenteel doet. Het verschijnsel van de radikalise- ring is nu eenmaal een feit. of men 't goed vindt of niet. Ik wil me daarom graag wat positiever tegenover de (V)PRO opstellen. Het is een behoor lijke omroep met een eigen geluid (dat mag toch?). Hoewel Avro en Vara via de NRU ..formeel" misschien gelijk hebben om de dagelijkse (destijds geruilde) vijf— ninuten-voor-acht-toespraken te torpe deren, elegant is het m.i. geenszins! Het zou een groots gebaar zijn, in dien NCRV en KRO voortaan de /ijf minuten voor acht aan de VPRO ter beschikking zouden stellen, want de sprekers in deze rubriek (met name ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Amsterdam) zijn de moeite van het beluisteren zeker waard. Voorburg J. Keijzer ■Jeugd en kerk Blijkens uw verslag van de gerefor meerde jeugddag in de Haagse Hout- rusthallen heeft de Rotterdammer Ben Dubbeldam nogal tegen de kerk aangeschopt, hetgeen tot mijn ver wondering en verbazing blijkbaar met enthousiasme werd aangehoord. Ik vind dit echter minderwaardig. Het is bedroevend dat velen de kerk de rug toekeren, maar dat geeft ons als kerkmensen niet het recht om zo te oordelen. Toen in Jezus' dagen de kerk (het volk des Heren) ook in don kerheid wandelde, „ging Hij naar ge- De man, die reeds herhaaldelijk onder psychiatrische behandeling is geweest en die enige tijd heeft ver bleven in een zenuwinrichting, -hield- de zich omstreeks kwart over zeven, een uur na zijn daad, geheel overstuur bij het politiebureau aan de Straatweg in Hillegersberg. Dat D. zijn daad omstreeks zes uur in de avond zou hebben gepleegd, bleek de politie uit verklaringen van de buren, die toen het lawaai van de woordenwisseling Hadden gehoord. D. werd in het politiebureau in be waring gesteld in afwachting van zijn overbrenging naar een psychia trische kliniek. D. was nog steeds onder medische behandeling: het is de politie geble ken dat enkele uren voor de tragedie een verpleegster hem nog had be zocht. Zij heeft D. toen kalmerende middelen gegeven, die echter zijn woede-uitbarsting van enkele uren later niet hebben kunnen verhinde- De aanleiding was een kleinigheid: D.s' moeder had hem gevraagd de kelder schoon te maken. D. weigerde en zei dat hij dat karwei pas nog had opgeknapt. Deze weigering leidde tot de fatale ruzie. Er bestonden, zo bleek de politie uit een onderzoek in de buurt, reeds geruime tijd spanningen tussen D. en zijn moeder. De ruzie over de kelder bijvoorbeeld duurde al drie weken. De zoon, een van de zeven kinderen uit het gezin, woonde bij zijn moeder in na de dood van zijn vader, twintig jaar geleden. Twee huizen verder heeft zich drie jaar geleden een soortgelijk geval af gespeeld. Toen bracht een ongeveer even oude man als D. zijn bejaarde tante door slagen met een strijkijzer om het leven. woonte op naar de tempel', die hij ook oens gereinigd heeft en toen sprak: Maak het huis dat aan Mijn Vader gewijd is, niet tot een huis van koop handel". Zouden wij, nietige stervelin gen, dan zonder de dienst des Heren in de tempel kunnen? En wat de gevierde eenheid van de heer Dubbeldam betreft: ik geloof dat die er alleen door een dictator komen '■can en daarvoor hoop ik bewaard te blti"pn. Want niet de medemenselijk heid en onze offers (hoe goed op zich- ze'D zullen redding brengen, maar de verkondiging van het volle evangelie van Jezus "hristus. Mochten we dat nu nog nie verstaan, dan zullen we het ..na" dezen verstaan. Want God werkt altijd op Zijn tijd en Zijn wijze en dat is niet altijd even prettig voor ons, omdat we mMtn het zelf te we ten en te kunnen. Leiden C. Wilbrink Het akkoord tussen Indonesië en de VN-vertegenwoordigc-r Ortiz Sanz betekent, dat de Papoea's voor een bepaalde vorm van autonomie mogen kiezen. Minister Malik heeft de heer Luns verzekerd, dat na de volksraad pleging West-Irian een bijzondere status zal krijgen, bijvoorbeeld intern zelfbestuur. De Nederlandse regering is er ech ter altijd van uit gegaan, dat de Pa poea's moeten kunnen kiezen voor ei gen onafhankelijkheid of aansluiting bij Indonesië. Onrechtmatig Indonesië voert aan, dat Nederland de souvereiniteit over West-Irian sinds 1945 onrechtmatig heeft ge voerd. Bij het vertrek van Nederland uit het toenmalige Nieuw Guinea is deze souvereiniteit niet aan de VN overgedragen, zoals door de Neder landse regering voortdurend is ge zegd. Er bestaat geen enkel docu ment, waaruit zou blijken dat Neder land de souvereiniteit heeft overge dragen aan het VN-interimbes tuur. Volgens de VN is toen alleen het bestuur aan dat interim-bewind overgedragen, dat op zijn beurt het bestuur aan Indonesië overdroeg. Daarom kan nu alleen maar over het bestuur worden beslist en niet over onafhankelijkheid. De Papoea's zijn er steeds vanuit gegaan, dat zij dit jaar over hun on afhankelijkheid zouden kunnen beslissen. Sinds Indonesië dat ont kent en Nederland zich daar niet te gen heeft verzet, is er onrust in West-Irian ontstaan. Minister Malik heeft de heer Luns er van weten te overtuigen dat deze rust en het Indonesische optreden daartegen door de Nederlandse pers „schromelijk overdreven'.' zijn. AR op de hoogte Volgens politieke waarnemers in Den Haag was de AR-Tweede Ka- merfraktie al van het akkoord tussen de VN en Indonesië op de hoogte, toen de heer Geelkerken een motie indiende, waarin op de heer Luns een beroep werd gedaan met Indonesië over West-Irian's economische toe komst te gaan praten, ongeacht de uitslag van de volksraadpleging. De ARP wil zoveel mogelijk voor de Pa poea's bereiken en dat liefst in goede samenwerking met Indonesië, gege ven hét feit, dat dit laatste land niet over de souvereiniteit wil praten. Bo vendien blijkt nu dat de Nederlandse regering daar in de praktijk weinig tegen kan doen. LONDEN De negers in het zui delijk deel van het Afrikaanse vaste land zijn in een wanhopige strijd op leven en dood gewikkeld tegen de blanke regeringen. Ze worden voor terroristen en communisten uitge maakt. Dit heeft Oliver Tambo, hoofd van het in Zuid-Afrika verboden Afri kaanse nationale congres (ANC) op het congres over het rassenvraagstuk van de Wereldraad van Kerken ge zegd. „Maar deze vrijwilligers", aldus Tambo, „waren bereid hun leven te geven om de mensheid te verlossen van de gesel van de rassenhaat, het kolonialisme en het imperialisme". Op het congres voerde ook de An glicaanse bisschop Trevor Huddleston het woord, een tegenstander van de apartheid in Zuid-Afrika, waar hij zich met zendingswerk heeft bezigge houden. Hij zei dat naar wordt aan genomen wel vijftien miljoen slaven met Britse schepen uit Afrika naar de overkant van de Atlantische Oce aan zijn gebracht. Hij stelde daar tegenover dat er op het ogenblik in het geheel iets meer dan 800.000 immigranten uit landen van het Britse gemenebest in Enge land wonen en kwam tot de con clusie, dat Engeland zijn schuld der halve nog op geen stukken na heeft gedelgd. Robert Ellsworth is gisteren op het Witte Huis beëdigd als permanent vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de NAVO. Na zijn beëdi ging werd hij o.m. door president Nixon gelukgewenst. Op de foto de nieuwe VS-vertegenwoordiger bij de NAVO. Aangezien smokkelaars hun illegale kostbaarheden op de meest inge nieuze manieren aan het douane-oog kunnen onttrekken moeten de be ambten in Columbus, Ohio, zich wel van de lugubere taak kwijten een uit het verre India geïmporteerde cobra van vier meter lang op smok kelwaar te onderzoeken. Overigens doen zij dit zorgvuldig, terwijl de cobra-oppasser de slang bij de kop vasthoudt. m i (Van onze onderw(jsredacteur) DEN HAAG De Algemene Nederlandse Onderwijzers Fede ratie, dé pedagogische centra, de verenigingen van schoolbe sturen en ouders en de drie vak centrales organiseren op zater dag 7 juni in drie steden een ap pèl om bij het kleuter- en basis onderwijs tot kleinere klassen te komen. Het vorig jaar kreeg een ver zoekschrift tot verlaging van de leer- lingenschaal bijna 800.000 handteke ningen, maar dit petitionnement heeft nauwelijks effect gehad. Men wil het probleem van de te grote klassen nu opnieuw onder de aan dacht van de regering, de volksverte genwoordiging en de Nederlandse be volking brengen. De kosten van een verlaging van de leerlingenschaal die rekening hpudt met de beschikbare aantallen leidsters en onderwijzers werden het vorig jaar door de ANOF op 25 mil joen gulden geraamd en door staats secretaris Grosheide op ruim 38 mil joen. Deze bedragen zou men nu ver moedelijk 12 procent hoger moeten stellen. De AXOF stelt zich op het stand punt dat men niet de leerlin genschaal op papier moet verlagen wanneer er geen mensen zouden zijn om de kleinere klassen ook tot wer kelijkheid te maken maar die mensen zijn er. Op 1 november van het vorig jaar was er een overschot van 900 a 1000 kleuterleidsters; daar van zijn er inmiddels vele geplaatst of in andere betrekkingen gegaan, maar op 1 maart van dit jaar was er nog altijd een overschot van 300 leidsters. Bij de lichting die dit jaar van de opleidingsscholen komt, ver wacht men een overschot van 600 a 700 leidsters. Het is een paradoxale T'USSEN twee en half drie 's middags komen ze aan. De vis sersboten uit zee de Oosterschelde op. Vlak voor de haven zetten ze vaart, maken een scherpe wending en spurten dan tegen stroom op de nieuwe haven van Colijnsplaat in. Het zijn de vissers van het oude Veere en van Kortgene van wie de eigen havens stil geworden zijn sinds de afdamming. Op de kade is het opeens druk. De kenners komen. Uit Rotterdam, maar een uur per auto; van de ei landen zelf en uit België. De visko- pers en exporteurs en de toeristen, die wel een zeevers maaltje paling of rog, tong of schol In een plastic zak willen veroveren, terwijl in de visafslag het harde zaken leven rond de klok speelt. De bakken met garnalen in roze oracht sulzen over de zeef, want het ondermaatse goed moet eruit voor de vrachten naar Parijs en wie weet waar met spoed afgevoerd worden. Maar één Kortgener visser heeft manden apart. Daar zitten de ..flau we" garnalen in. die aan boord in het pure zeewater gekookt zijn en niet, zoals de exportpartij, extra zout toegevoegd kregen. Resultaat garnalen met het eigen aroma. Die mand is voor de heer Van Laarschot met de portie glibberende paling, die in de keldprzaal van De Patrijs in een bassin tezamen met een paar kreeften rond mag zwemmen tot :n smulpaap „groene paline" bestelt. De Kortgener vissers van Co- liinsplaat zijn verder de inspiratie voor de geheimzinnige aanduiding op het menu van De Patrijs „K.G.-schotel", het gerecht waar de donkergroen glanzende lamsoren en K.G. de pittige zeekraai bij opgediend worden. K.G. voor Kortgene en voor: kreeft, garnalen, hoofdbestanddelen van de saus. die met wat krab ver mengd. de tongfilets bedelft, geflan keerd door glanzend geboende kreeftescharen. Dat mooie opdienen heeft een be zwaar, want eigenlijk zou men die heerlijkheid met gesloten ogen moe ten genieten om geen smaakgewaar- wording verloren te doen gaan. Maar dan mist men ook de vro lijke kwikstaartjes, die tussen de madeliefjes op de dijk- hippen. Wan neer de zon even later door de wol ken breekt, glinstert het water van de Roompot met lichtflitsen en nog even later staat er als besluit van het lucullusmaal ook vlak voor onze neus een Roompot. De naam van een ijs met slagroom, ondeugend overgoten met een vleug advocaat- Loom rijden we terug langs de Zeeuwse akkers en de bongerds waar de perelaars de laatste bloesems laten vallen... De Lange Jan van Middelburg, de stompe torens van Veere en Zierik- zee zijn de wegwijzers. De Randstad gebiedt ons terug te keren, anders zwierven we nog daarginds... En nu ga ik de koffers pakken voor de vakantie. Op maandag 9 ju ni hoop ik weer present te zijn. BREDA De voorzitter van de PvdA, dr. A. Vondeling, heeft een aandeel gekocht van de Koninklijke Ijzergieterij en emailleerfabriek Etna in Breda om zodoende de aandeel houdersvergadering te kunnen bijwo nen. die vandaag wprd eehnuden De Etna voert thans fusiebesprekingen met de Koninklijke metaalwarenfa- briek v'h Daalderop en zn. in Tiel. (zoals bekend kocht dr. Vondeling enige weken geleden ook aandelen van Verblifa in Krommenie, die een aantal vestigingen gaat sluiten red.). situatie dat men tegelijkertijd met kleuterklassen tot 40 leerlingen zit. De ANOF pleit voor een wettelijke schaalverlaging bij het kleuteronder wijs tot 35 of 33 leerlingen. Bij het basisonderwijs is de schaal thans: één onderwijzer voor maximaal 26 leerlingen, twee onderwijzers voor maximaal 65, drie onderwijzers voor maximaal 100, vier voor 139, vijf voor 178, zes voor 217 en verder voor elke 39 leerlingen één onderwijzer meer. De eerstvolgende fase van het ver lagingsplan luidt: 2e onderwijzer bij 26 leerlingen, 3e bij 61, 4e bij 91, 5e bij 126, 6e bij 161 en verder de 35-schaal. De ANOF wil deze fase snel ingevoerd zien. De invoering van een volgende verlagingsfase zou wet telijk vastgelegd moeten worden. Bij de onderwijzers is niet zo dui delijk een overschot zichtbaar als bij de kleuterleidsters. Het vorig jaar liepen de schattingen van het mi nisterie en van de Onderwijzersfe deratie uiteen. Men tracht het nu in gezamenlijk overleg eens te worden over de cijfers. LEEUWARDEN De politie heeft een man gearresteerd die zich uitgaf als rechercheur onder de in Leeu warden opererende prostituees. Het was de 22-jarige ongehuwde Leeu warder vertegenwoordiger IJ. de V. Hij hield zich op rond de cafés van het Zaailand en ging in op de voorstellen van de dames. Nadien stelde hij zich voor als rechercheur van de rijkspolitie en vorderde het betaalde geld (meestal 25) terug. Als overtuigend bewijs dat hij in derdaad bj1 de politie werkte liet de man een wapenstok zien en wees hij op een plakplaatje in zijn auto. Dit plakplaatje dat overal verkrijgbaar is vermeldde l.et telefoonnummer van de alarmeutrale van de rijkspolitie in Driebergen. De Leeuwarder politie kreeg lucht van de praktijken van hun pseu- do-collega en na eer. tip van een der dames werd de oplichter ontmaskerd. Hij legde (.en volledige bekentenis af. HEERLEN De hoofddirectie van de Staatsmijnen DSM te Heerlen heeft thans definitief besloten de produktie van lysine in de nieuwe commerciële proeffabriek te Geleen voorlopig te beëindigen. Ondanks alle technische en com merciële inspanningen zijn de afzet mogelijkheden van lysine te gering gebleken om voortzetting van de ac tiviteiten in de huidige vorm verant woord te kunnen achten, zei presi dent-directeur dr. A. C. J. Rottier. Het personeel, ca. 100 man. dat bij de lysineproduktie is betrokken, zal intern naar andere projecten van de Staatsmiinen DMS worden overge plaatst. De contacten met het buiten land waar toch een zeer duidelijke belangstelling voor lysine is vast gesteld zullen onverminderd worden gehandhaafd. Bij de Staatsmijnen DSM blijft men van het succes van lysine in een wat verdere toekomst volledig overtuigd. DEN HAAG PvdA-Twee- de-Kamerüd drs. E. van Thijn. heeft de minister van verkeer en wa terstaat schriftelilk gevraagd wan neer nu eindelijk een regeling voor gemarkeerde parkeerplaatsen ten be hoeve van invalide automobilisten te gemoet ^an worden eezien. Hij wiist er op dat de minister op 8 april 1968 al ziin bereidheid te ken nen gaf op korte termijn een onder zoek in te steller naar de vraag, hoe aan ernstig invalide autobezitters zo nodig een narkeerplaats bij hun wo ning of werkadres kan worden verze kerd. NIJMEGEN Bewoners van enkele flatgebouwen in de nieuwe woonwijk Groot-Dukenberg in Nijmegen ondervinden grote overlast van een kakker lakkenplaag. In n .flatgebouw werden er enkele tienduizenden gesignaleerd. Overdag hebben de bewoners weinig last. 's Nachts echer komen de dieren bij dui zenden vanuit de isolerende laag steenwol onder de betonnen vloeren van daan en kruipen ze overal in. In sommige gevallen vond men de dieren terug in het eten dat op tafel kwam. Verdelgingsacties van de Nijmeegse reinigingsdienst hebben tot nu toe niets geholpen. De chemische verdelgingsmiddelen schijnen het interieur \an de woningen onherstelbare schade toe te brengen. Het ziet er voorshands niet naar uit dat men het ongedierte op korte termijn uit kan roeien. Mei» neemt aan dat het isolatiemateriaal bij he bouwen van de woningen besmet geweest is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7