Utrechtse Jaagpad wordt verbeterd Kinderen helpen NCRV bij televisie uit Volkenkunde Dankbaar publiek bij Fons Jansen Jeugd- en vergaderhuis voor Chr. Geref. Kerk Stationsweg In Leiden gevonden Turk sloeg op de vlucht ,:)s. Vergunst bedankt Lyda en Sam getrouwd Halteplaats op Kandidaat Brouwer (Katwijk) beroepbaar AVf bCtOAE COURANT DONDERDAG 22 MEI 19é LEIDEN ,Jk zal nu eens kijken of ik deze Hol landse Indiaan uit zijn tent kan lokken," sprak dr. G. D. van Wengen, hoofd van de educatieve afdeling van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, gistermor gen tot de camera van het NCRV-televisieprogramma Kijkkast. En het lukte hem. Een beetje aarzelend maar dapper zoals hij aan de vele veren in zijn hoofdtooi verplicht was, kroop een onvervalst blond opperhoofd zijn wigwam uit. De twaalfjarige Wim van de Hulst kleinzoon van de schrijver van kinderboeken W.G., zoon van professor H. C. van de Hulst werkte in deze ge daante mee aan een van de educatieve programma's in het jeugdprogramma Kijkkast, waarvan er gisteren weer vijf in het museum werden opgenomen. Met gebruikmaking van de in Volkenkunde aanwezige voorwerpen wordt de kinderen een blik gegund op de levenswijzen van volkeren buiten Europa: er zijn in deze serie al tien afleveringen geweest. Gisteren kwam het vuurmaken in het Zuid-Zeegebied aan de orde. een Indianentent, de kleding van de Indiaan, de Gamelan en de Wajang. Elke uitzending duurt ongeveer tien minuten: het commentaar van dr. Van Wengen bij de beelden uit het museum wordt afgewisseld met filmpjes die ter plaatse zijn opgenomen, uit het archief van Volken kunde. Over die luttele tien minuten uitzendtijd doet de opnameploeg. bestaande uit regisseur Henk Veenstra en Jm en Rita Huyskens voor film, respectievelijk geluid, al gauw een uur; eerst moeten de camera- instellingen worden uitgedokterd, dan repeteert het hele team droog, daarna pas kunnen film en geluids band gaan lopen. En als het resultaat niet helemaal bevredigt, doen ze het nog een keer over. 's Middags zat Wimweer in het burgerpak ge stoken, in kleermakerszit bij de twee grote gongs op de gamelanvloer. Met zijn medescholieren van de Montessorischool in Oegstgeest, Geert-Jan Frese. Monique van Wengen (ja, een dochter), Daplme Schutte, Sander en Marjam Djajadiningrat en Arien Parmentier, en aan de trommel dr. Van Wengen, speelde hij twee stukjes, die de groep in twee maan den tijds voor het programma over de gamelan heeft ingestudeerd. De Wajangaflevering draaide om de uit Leiden af komstige E. Flohr, bekend van wajang-voorstellingen in Nederland en Engeland. Zijn en de andere vier programmaatjes zullen in de jeugduitzendingen van de NCRV op woensdag of zaterdag te zien zijn. LEIDEN Met ingang van vrij dag 23 mei wordt het middenge deelte van de Stationsweg (ter hoogte van de Kamer van Koop handel). dat nu als parkeerruimte fungeert, tijdelijk als halteplaats voor de bussen in de richting Oegstgeest in gebruik genomen. Parkeren zal er vanaf die datum niet meer zijn toegestaan. In ver band met de op handen zijnde tijdelijke herindeling van het Sta tionsplein t.b.v. de aanleg van elek triciteitskabels waren de haltes van alle bussen in de richting Oegst geest (31. 40. 41. 42, 43. 46 en 60) sinds 4 mei jl geconcentreerd lang.< het oostelijke trottoir van de Sta tionsweg. Deze oplossing blijkt m de praktijk niet te voldoen, omdat zich tijdens de spitsuren en vooral ook op vrijdagen filevorming en verkeersopstoppingen voordeden. Daarom is besloten de N.Z.H.V.M. Puur Lakeman eëh halve eeuw getrouwd VOORSCHOTEN Het echtpaar M. Lakeman en W. A. Lakeman - van Wissen is vijftig jaar getrouwd De heer Lakeman (78) werd ruim vijftig jaar geleden onderwijzer aan de toen pas opgerichte Jozefschool, de heer J. J. Smit. Als „meester Lakeman" ging de bruidegom voortijdig met pensioen in verband met zijn gezondheid. In middels was hij al lange tijd dirigent van het zangkoor St. Laurentius. Hij kreeg bij zijn veertigjarig jubileum een pauselijke onderscheiding. De jeugd heeft hem steeds geboeid en als oprichter van de voetbalver eniging SVLV volgt hij nog steeds de tamelijke wankele stappen van deze voetbalvereniging op de spor ten van de ranglijst. Na zijn ver vroegde pensionering als onderwij zer werd de heer Lakeman eerste kassier van de Voorschotense Boe renleenbank. Op gemeentelijk ter rein was hij actief o.m. in de wo ningcommissie. Het bruidspaar mocht gisteren vele kennissen begroeten, die geluk wensen kwamen aanbieden in het Bondsgebouw, waar het echtpaar met de pleegdochter, haar man en de kinderen receptie hielden. LEIDEN In de maand april zijn de volgende voorwerpen gevon den: bloeddrukmeter, kinderschoen tje, sleutels, dameshandtas, auto- step, metaalgietwerk, aktetas, re- kenlineaal, make-up artikelen, he renhoed, herenportemonnee, colbert jasje, autocontactsleutels, bankbil jetten. herenhandschoenen, steun voor zijschot vrachtauto, broche met ketting, damesbril, armband, over hemd met das. herenzakhorloge, be delarmband. armband met naam plaatje. duif (koekeroe). damespoi- temonnee. padvinderspet. zonnebril, muziekboeken, halsband van edel metaal, damesring, diplomatentas inh. sportkleding. enveloppe met foto's, jongenspolshorloge. dames schoenen (verpakt), kettinkje, da mespolshorloge. trouwring» beurs, schooltas, herenzegelring, dames zakhorloge. Men kan de voorwerpen ophalen en inlichtingen verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt Dr. Rooyinaii benoemd tol buitengewoon hoogleraar LEIDEN Dr. E. C. Kooyman, president-directeur van de Konink lijke Scholten-Honig N.V. te Amster dam, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de organische schei kunde aan de Leidse Universiteit. Dr. Kooyman was tot zijn benoeming bij de Koninklijke Scholten-Honig in juni 1968 reeds gewoon hoogleraar te Leiden vanaf 1958. Daarvoor bekleed- de hij verschillende wetenschappelij ke functies bij het Koninklijke She» -> Laboratorium te Amsterdam. Het Utrechtse Jaagpad zal ingrijpend worden gerecon- zo hebben B. en W. in een brief aan de bewoners meegedeeld, bekend, richtten de bewoners, in november 1967 een adres aan de over de toestand van het pad. waarna B. en W. in febru- een voorlopig antwoord aan de bewoners stuurden. GS het Jaagpad is in eigendom en onderhoud bij de provincie hebben de gemeente nu bericht, dat zij bereid zijn mee te werken aan een algehele reconstructie van het Jaagpad, waarbij onder meer wordt gedacht aan 't dempen van de berm- sloten en het verbreden en opho gen van het wegdek alsmede ver hoging van de beschoeiing langs de Rijn en het vervangen van de over de Roomburgerwetering gelegen Jaagbrug door een duikerbrug. In overleg tussen provinciale wa terstaat en gemeentewerken wordt een plan gemaakt. Hierbij zal ook worden bezien in hoeverre over grondstroken (zoals gedempte berm- sloten). gelegen voor de woningen aan het Jaagpad, moet worden be schikt. 11 SIDEN Ds E. F. Vergunst Polsbroek heeft bedankt voor beroep van de Hervormde Ge- nte Leiden. De toezegging was gedaan met het oog op het taande vertrek van ds L. Kie- Ds Vergunst heeft het beroep r Capelle aan de IJssel aange- lomoties te Leiden '.fliPDEN Aan de Leidse Uni- 'teit is de heer A. van Vliet doctor in de wiskunde en na- jwetenschappen gepromoveerd J' en proefschrift, getiteld „Foto- i' ties van enige aromatische z >verbindinge met ammoniak". notor was prof. dr. E. Havinga. teer Van Vliet woont in Delft. p. heer C. Lowinsohn, assistent te iet Zoölogisch Instituut van de ■ersiteit te Tel-Aviv. promo- de tot doctor in de wiskunde en si urwetenschappen op een proef- ift, getiteld „Die Anomuren des n Meeres (Crustacea Deca- Paguridea. Galatheidea, Hip- Ij s)". Promotr was prof. dr. L. r,j Irongersma. él heer J. H. Ruys. chef de poli- que van de Afdeling Kinder- eskunde en hoofd van de Pre- .tirenafdeling van de Verlos- nd iige en Gynaecologische Kliniek het Leids Academisch Zieken- promoveerde tot doctor in de ge eskunde op een proefschrift, sajeld „Groei bij vitamine D- t^tente rachitis". Promotor was dr. H. H. van Gelderen. De Ruys is geboren te Lisse en it te Leiden. dankt voor beroep p IDEN Ds H. Ligtenberg te Li muiden heeft 'bedankt voor het .iep van de Gerefoormeerde Ge- '5^pfe te Leiden. LEIDERDORP Gisteren zijn Lyda Krassenburg en Sam Kar stens getrouwd. Eerst in het ge meentehuis, waar locoburgemees ter Meerburg de ambtenaar van de burgerlijke stand was, en later in de Scheppbngskerk waar de hervormde predikant ds. J. P. Honnef het huwelijk inzegende. Sam (24) is onderwijzer aan een chr. school in Zoetermeer Lyda. (22) is verbonden aan de Haanstra-kleuterschool, Rapen burg Leiden. Het Leiderdorpse jeugdwerk heeft altijd op hun daadwerkelijke belangstelling mo gen rekenen. Lyda doet mee aan de hervormde zondagsschool en Sam was jeugdleider van verschillende clubs en wedstrijdleider van Velocitas. Bij de kerk vormden kinderen van de zondagsschool een erehaag. Woninginrichting Vlasveld LEIDEN Textiel en woningin richting Vlasveld aan de Doeza- straai heeft de afdeling woningin richting in een afzonderlijk pand ondergebracht en wel Doezastraat 2. waar vroeger een bakkerij ge vestigd was. Aan de afsplitsing ging een grondige verbouwing vooraf, die een alleszins modern interieur deed ontstaan- De zaak is dinsdagmid dag feestelijk geopend. Velen gaven blijk van hun belangstelling. toestemming te verlenen het mid dengedeelte van de Stationsweg voorlopig ook als halteplaats in ge bruik te nemen. DEN HAAG De officier van jus titie bjj de Haagse politierechter kon er begrip voor hebben, dat de 33- jarige Turk uit Leiden er liever van door ging dan te wachten na de aanrijding. De angst van verdachte was verklaarbaar. De Turk beriep zich erop. dat de jongens, die in de aangereden auto zaten, niet bepaald vriendelijk naar hem keken. Daarom was hij maar weggereden. In een auto van een vriend kreeg de man rijles, maar in Oegstgeest raakte hij een auto, die linksaf wilde gaan. Het kostte de rechter heel wat moeite om de man zijn be levenissen duidelijk te maken, maar nog moeilijker werd het, toen de officier o.a. een voorwaardelijke ont zegging van het rijbewijs eiste, dat verdachte momenteel nog niet be zit. Hij had wel een Turks rijbewijs, dat in zijn land voor het leven gel dig is. Zover zijn we hier nog niet, stelde de officier vast. Hij eiste een totaal van 250 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke intrekking. De rechter liet het laatste weg en volstond met 200 gulden boete, om dat de Turk nog 350 gulden schade vergoeding moet betalen. „Duur"!, zei de Turk. Steenschuur 11 aangekocht LEIDEN De Chr. Gereformeerde Kerk heeft het naast het kerkge bouw aan het Steenschuur gelegen pand Steenschuur 11 aangekocht ten behoeve van jeugd- en verenigingswerk alsmede activiteiten voor de bejaarden. Zodra de vereiste goedkeuringen binnen zijn, wordt met de verbouwing begonnen. Gehoopt wordt, het gebouw tegen het volgende winterseizoen in gebruik te kunnen nemen. Er zal een directe verbinding met het kerkgebouw worden gemaakt. Op de begane grond komt een grote zaal. die plaats zal bieden aan on- geveer 120 personen. Op de eerste verdieping twee royale zalen en op de tweede een vergaderzaal en een knutselruimte voor het jeugdwerk. Tot nu toe is voor al de genoemde activiteiten slechts een bovenzaal in het kerkgebouw beschikbaar. LEIDEN Oude liefde roest niet. Nu km Fons Jansen in de toe lichting van het programma wel zo'n beetje nonchalant schrijven over de tijd, dat hij lezingen hield over het huwelijk, voorlichting en opvoe ding, maar deze onderwerpen moeten zijn belangstelling hebben, want ook nu zijn het belangrijke elementen in de opbouw van zijn derde pro gramma Driemaal andermaal". Het draagt een veel algemener karak ter dan de twee vorige, maar is er toch ook weer niet helemaal los van. Raad INoordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De raad komt dinsdag om acht bijeen. Agenda: krediet van f 235.000 voor persleiding plan Victor 4, medewer king voor vernieuwing verwar mingsinstallatie kleuterschool De Zilk en ombouwen tot aardgasin stallatie en uitbreiding school Leeu wenhorst met drie lokalen. Academische examens LEIDEN 21 mei Geslaagd voor doet. ex. Ned, recht: mej. I H L Kramer (Lei den) en de heer J M Bo.snak (Lelden). Dat kan ook niet, want zijn gedach ten en ideeën over kerk, maatschap pij en andere onderwerpen zijn blijk baar toch te levend in zijn geest om er zich van te kunnen losmaken. Dat is natuurlijk ook niet nodig. Frans Jansen schrijft heel goede teksten, heeft een uitstekende taalbeheersing en weet woorden en uitdrukkingen te laten resoneren, zo men wil, een dub bele betekenis te geven. Het knappe is dat dit bijna nergens opzettelijk aandoet. Zijn conference is daarom, hoewel soms wat uitgespon nen, uitstekend. Het succes voor de leden van K. en O. was groot. We vonden de leutige teksten het best doorkomen. Het serieuze, het wrangere ligt hem niet zo goed. Dan wordt het een tikje sentimenteel. Zijn typeringen en imitaties zijn voortref felijk. Het hoogtepunt lag voor ons na de pauze, maar toen werd de stof ook bijna geheel ontleend aan zijn tijd van lezingen voor bonden en vor mingscentra. Fons Jansen bewees door dit optreden, dat hij zich een heel eigen plaats in de cabaretwereld heeft veroverd, zonder tegen wie of wat aan te leunen in dit algemene programma. Het opgetogen publiek gaf hem een langdurig applaus. A. C. Bouwman. LEIDEN De classis Leiden van de Geref. kerken heeft kandidaat P. Brouwer, Parklaan 96, Katwijk aan Zee, tel. 01718-3780. beroepbaar verklaard. Schoolreisje zesdeklassers LEIDERDORP Ieder jaar orga niseert de Oranjevereniging een schoolreisje voor de leerlingen der 6e klas van alle plaatselijke lagere schplen. Dit reisje wordt de kinderen gratis aangeboden en zal dit jaar plaats vinden op maandag 9 juni. Ook 6e klassers, die wonen in Leiderdorp maar schoolgaan buiten Leiderdorp komen in aanmerking. Zij moeten zich vóór 5 juni aanmelden bij het secretariaat Hoogmadeseweg 13. Zuster Huistra naar West-Irian SASSENHEIM Eerste pinkster dag 's middags om 5 uur zal zuster Trijntje Huistra in de gereformeerde kerk aen de Julianalaan worden uit gezonden naar de Jalimovallei In West-Irian. In deze gezamenlijke dienst zal ds. Van der Berg, gerefor meerd predikant, de liturgie verzor gen en ds. Westra, hervormd predi kant, de prediking etl de uitzending. Eén en ander gebeurt in het kader van de oecumenische hulpactie van de jeugd van alle protestantse ker ken van Sassenheim, De Kaag, Voor hout en Warmond en de Ned, Pro testantenbond. De raad van zending van de N.H. kerk draagt de verant woording over de uitzending van zuster Huistra. x

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3