DOKTER IN INDIA krant van FORMAAT AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4m 5% 6% Bromlessen voor jeugd op school AMR O BANK „Verlegen 0111 raad. maar niet radeloos" Nederlandse bijdrage Unicef zeer hoog 21 militairen voerden vredesexpeditie uit Huib Goudriaan Prof. Jonker op bondsdag NCVB: AMSTERDAMSE PSYCHOLOOG WIL: Advocaat verdacht van verduistering Alleen Amerika geeft meer Verbruik van margarine neemt af 6Wo 11 DONDERDAG 22 MEI 1969 De „meest spectaculaire patiënt" van kapitein-arts P. A. Steegers was een kind met een chronisch loopoor." Ze kwam elke dag terug, totdat ik op een gegeven ogenblik iets zwarts zag: toen moest ik toch gaan spuiten. Er kwam een nest dode vliegen uit, acht stuks; ongelofelijk uit een kin deroor. Later heb ik nog meer van die gevallen gehad." Dokter Steegers is gisteren in zijn woonplaats Voorburg teruggekeerd. Precies een jaar maakte hij deel uit van het 21 man tellende vrijwilligersteam Nederlandse militairen, dat werkzaam was in een waterwinningsproject in India. „Ik moest als arts mee voor het team, maar daar had ik geen dagtaak aan en gelukkig slaagde ik erin elke dag spreekuur te kunnen houden voor de bevolking.'" De Nederlandse mannen, die een jaar lang een hard, ascetisch leven leidden voor de ontwikke lingshulp, kwamen gistermor gen om tien uur op Schiphol aan. Hun familieleden en de be velhebber der landstrijdkrach ten, lt-genéraal W. van Rijn stonden ze in de perskamer op te wachten. „Zo is dan een einde gekomen aan dit avontuur, dat is begonnen op initiatief van Tweede Kamerlid Mommer- steeg", zei de generaal in zijn toespraak, die de mannen be leefd aanhoorden: hun interesse ging natuurlijk in de eerste plaats uit naar verloofden en vrouwen en kinderen. Een avontuur is het echt wel ge veest. Dienstplichtig korporaal B. W. Breure uit Oud-Beijerland: „Ik ben monteur landbouwwerktuigen en wat mijn technische ontwikkeling be treft, heeft deze tijd me echt wel voldoening gegeven, maar ik moest me er wel doorheen bijten. Het is een moeilijke periode geweest: tempe raturen van 35 tot 44 graden, soms 48 graden in tenten zonder air-conditio- ning." In de Indiase staat Bihar, dikwijls door droogte geteisterd, verrichtten de militairen samen met zes Neder landse burgeradviseurs 37 proefborin gen om te onderzoeken waar grond water kon worden gevonden voor drinkwater en bevloeiing. Vijftien van de boringen werden afgewerkt tot pompputten voor het 3700 vier kante kilometer grote gebied. Deze pompputten kunnen 350.000 mensen van drinkwater voorzien. Geslaagd Teamleider majoor G. W. Metz: „De opzet zoveel mogelijk kennis en ervaring wat betreft onderzoek en winning van grondwater over te dra gen, is geslaagd." Hij vertelde dat het project, dat werd gefinancierd door de Nederlandse ministeries van defensie en ontwikkelingshulp, door Indiase medewerkers kan worden voortgezet. De contacten met de bevolking wa ren niet bijzonder groot, ook al door de taalbarrière. Alleen kapitein-arts Steegers had intensief contact met de mensen uit het gebied (vijftien dor pen, totaal 22.000 inwoners) gehad. Dokter Steegers (29) was als arts voor het team meegegaan, maar be gon al gauw „een praktijk" in Gu- raru. „Mij werd gevraagd de me dische verzorging van het personeel van de suikerfabriek waar we geves tigd zijn, over te nemen. Hierdoor kreeg ik tevens de beschikking over een polikliniekje met spreekkamer, onderzoekkamer, „operatiekamer" en apotheekruimte." Dokter Steegers had veel steun van een Indiase assistent. „Vooral in het begin in verband met het talen probleem; maar het Hindi bleek niet zo moeilijk te zijn. Na de voorafgaan de cursus en enkele maanden oefe ning was het mogelijk een eenvoudig gesprek te voeren." Statussymbool I-lij had niet te klagen over gebrek aan patiënten. Als een lopend vuurtje ging het nieuwtje rond dat een buitenlandse arts was aangeko men. Afstanden van meer dan twintig mijl werden afgelegd, en in de beginperiode waren de wachten den bang dat ze niet meer aan de beurt zouden komen. KAPITEIN-ARTS STEEGERS: „Bevolking kunnen helpen' (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De beste typering voor deze tijd is de verlegen mens. Verlegenheid wil niet zeggen onze kerheid. Het getuigt juist meer van zekerheid omdat deze mens weet dat hij geen pasklare antwoorden kan geven voor alle omstandigheden. We zijn tastende op weg naar nieuwe antwoorden op vele vraagstukken, zoals bijvoorbeeld het scheppingsver haal. We zijn om raad verlegen, maar niet radeloos. Dit was de mening, die prof. dr. H. Jonker in zijn rede „Wij in de wereld van nu" naar voren bracht tijdens de regionale bondsdag van de Neder landse Christen-Vrouwenbond, die gisteren werd gehouden. In haar openingswoord zette me vrouw M. Klijn-Vogelesang, geweste lijk presidente van Utrecht, het be lang uiteen van de christelijke vrou wenbond, die vijftig jaar geleden werd opgericht. Voor de oprichting van de NOVB sprak men, als huma nistische of niet-kerkelijke vrouwen haar oordeel gaven, over de mening van dè Nederlandse vrouw. Daardoor werd de stoot gegeven tot de oprichting van de NOVB. Op 1 oktober 1919 begon de organisatie met 21 leden, maar nu zijn het er reeds 92.000, verspreid over 800 afde lingen. De taak van de NOVB is te tonen dat Gods woord alle facetten van het leven belicht, aldus mevrouw Klijn. Aan de bijbel, die de basis van alle dingen vormt, kan niets worden afgedaan. Vrijheid In een meditatie zette NCVB-presi- dente, mevrouw A. H. Richters-Wol- vius daarna uiteen dat vrijheid een belangrijk goed is. In 1969 heeft de mens een grotere vrijheid door het vervagen van milieu-invloeden en het wegvallen van kaders en vaders. Ook christelijke vrouwen zijn ge- neigd weg te schuilen achter de oude, vertrouwde muurtjes. De angst voor het nieuwe en onbekende is vaak groot. Dat is niet nodig. God zelf stuwt immers de geschiedenis voort. Mevrouw Richters vindt 'dat het van groot belang is de vrijheid die we zelf verworven hebben ook aan onze naaste te gunnen. Met Gods hulp is dat mogelijk. Jezus verschaf te ons tijdens zijn leven op aarde de middelen. Hij leefde, Hij had lief en Hij diende. Uitdaging Prof. Jonker benadrukte de uitda gingen, waaraan de christenen in de ze tijd het hoofd moeten bieden. Als belangrijkste uitdagingen' beschouw de hij de moderne tijd, de geesteswe tenschappen en secularisatie, het an ti-institutional isme, het relativisme en de tegenstelling tussen de genera ties. In de moderne tijd zijn verschil lende „dreunen" toegediend. Coperni cus schokte de mensheid door te ont kennen dat de aarde het middelpunt van het heelal is. Kort na deze kosmische dreun bracht Darwin de mensen een biologische dreun toe. Hij liet ze zien dat ze slechts een deel van de levende natuur waren. Freud ten slotte zorgde voor een psy chologische dreun. Hij betoogde dat het leven van de mens niet door de rede wordt geleid, maar wordt voort gestuwd door onderbewuste krach ten. Door deze aanslagen op het ver trouwde zijn de mensen onzeker ge worden. Men ging inzien dat de hui dige mens meer weet en meer kan dan de bijbelschrijvers. Heroriëntatie Door al deze onzekerheden moeten de christenen zich heroriënteren. Er zijn verschillende mogelijkheden. In de eerste plaats de negatie, het zich terugtrekken en zich verschuilen voor de realiteit. Dit is echter geen christelijke houding. De wereld is Gods wereld en daar om moeten de christenen met open ogen in deze wereld staan. Een andere houding is de aanvaar ding van deze situatie en deze tijd. Prof Jonker meent dat christenen moeten uitgaan van de volstrekte waarheid van het Woord Gods voor alle situaties en alle tijden. Door Gods woord vallen bepaalde vragen, die anders onoplosbaar zouden zijn, vanzelf weg. Dokter Steegers liet daarom toe gangsbewijzen a twaalf cent per stuk uitreiken, ook uit psychologische overwegingen. „De mensen zijn ge neigd om te denken dat iets wel niet goed zal zijn als het gratis is. Veel patiënten verzonnen ook maar een kwaaltje, om kennis te kun nen maken met de nieuwe dokter. Het werd een soort statussymbooltje om geweest te kunnen zijn." De Indiase autoriteiten stelden het werk van dokter Steegers zeer op prijs. „De blokdokter de districten zijn ingedeeld in blokken kwam vaak op bezoek." De vrouwen waren in het begin niet zo gecharmeerd van de nieuwe dokter. „Ze vonden het maar dood griezelig je door zo'n vreemde man te laten onderzoeken. Na een half jaar ging hët beter. Er kwamen toen 40 procent vrouwen en 60 procent mannen op het spreekuur." Het was voor de Nederlandse dokter ook een vreemde gewaarwording dat min stens twee of drie familieleden bij elk onderzoek aanwezig wilden zijn. „De omstanders kijken toe en maken opmerkingen, maar het is daar een kwestie van gemeenschapszin." Eerder bij arts Dokter Steegers behandelde hoofd zakelijk infectieziekten en gevallen van verkeerde voeding. Hij gaf veel voorlichting: adviezen meer groenten en fruit te eten en bij ziekte tijdig naar de dokter te gaan. „In het begin kwamen ze met bij voorbeeld een kind dat al een half jaar hoestte, later al na een dag koorts. De mensen begonnen door te krijgen dat ze niet te lang moeten wachten met naar de dokter te gaan." Hadden de leden van het Neder landse team de dokter nog nodig? „Elke dag was er wel een, die iets had. Door de hitte en doordat ze, vooral tijdens het werk op het veld. niet zoveel konden baden, kwamen er veel huidinfecties voor. Ook wa ren er klachten over de ingewanden: darminfecties." Kapitein Steegers constateert dat de mannen een grote bezorgdheid over hun gezondheid toonden, misschien mede opgewekt door de voorbereidende cursus in Nederland, tijdens welke de vele tropische ziek ten werden opgesomd. „De moreel van de mannen was uitstekend, uiteraard met ups en downs. Over het algemeen hebben ze het heel goed volgehouden. Boven dien waren we van tevoren gewaar schuwd dat we primitief zouden moeten leven. Het voedsel was erg aanpassen: altijd kip en geit, omdat de mohammedaanse bedienden geen var kensvlees en de Hindoes geen rundvlees willen klaarmaken. Ik heb dus een jaar lang meestal kip gege ten: voorlopig geen kip meer!" Voortaan samen In de weinige vrije tijd werd ge kaart, geschaakt en naar muziek ge luisterd. Dokter Steegers heeft veel lof voor de welzijnszorg, die voor ontspanningsmogelijkheden zorgde. Uitgaan was er niet bij, omdat de steden te ver weg waren. De omge ving bestond uit kleine dorpjes met lemen hutten. Er was wel bezoek uit Nederland: van burgerdeskundigen, enkele jour nalisten en de Nederlandse ambassa deur en diens vrouw. Voor de vrouwen van de teamle den was het een moeilijke tijd. Me vrouw Steegers: „We willen wel weer voor ontwikkelingshulp weg, maar dan samen." Haar man: „Een pluim op de hoed voor de vrouwen; als die huilbrieven hadden gestuurd, waren de mannen in elkaar geklapt." Waarom dokter Steegers vrij willig naar India ging? „Idea lisme en het opdoen van erva ring. Het is hard werken ge weest een zesdaagse werkweek maar dat wisten we van te voren. Er was gezegd dat we onder primitieve omstandighe den ontwikkelingswerk konden doen." Een jaar lang weg van moe der de vrouw, van comfort en de cultuur. Een jaar lang rijst en kip en nauwelijks ontspan ning. Een jaar lang minimaal 30 graden boven nul. Toch iets om even van te huiveren. Hoed af! (Van onze vcrkecrsredacteur) BAARN Om de jeugd vertrouwd te maken met het als bromfietser deelnemen aan het ver keer zullen op een aantal scholen van verschil lende typen voor 12- tot 14-jarigen als experi ment rijlessen moeten worden gegeven. In deze cursussen dienen zowel de jongens als de meisjes, die eraan wensen deel te nemen, de principes van het technisch functioneren van twee- en vierwielige motorvoertuigen te leren. Gezeten op de bromfiets zullen zij via verkeersfilms moe ten ervaren welke fouten het meest voorkomen bij verkeersdeelnemers. Dit idee lanceerde giste ren, op de RAI-brom- fietsdag in Baarn, dr. Ph. RL van der Heijden, direc teur van het Amsterdams psychotechnisch laborato rium. Hij verwacht veel van zo'n experiment omdat de ze jeugd, die nog in de pu berteitsjaren is, het meest ontvankelijk is voor dit onderwijs. De jongeren zullen er hun verover ingsdrift meestal oor zaak van onheus wegge drag mee leren beteuge len en daardoor een meer verdedigende houding le ren aannemen in het ver keer. Ook zullen zij, aldus dr. Van der Heijden, in het psychische vlak tot zelf kennis kunnen komen, zich bewust maken wat het deelnemen aan het ge motoriseerde verkeer in henzelf wakker roept. Spreker achtte het mo gelijk het experiment later uit te breiden door ge bruik te maken van tele visie als instructiemiddel. Hij was er ook voorstan der van, dat jongeren, die na zo'n cursus met goed gevolg een examentje heb ben afgelegd, een vergun-^ ning wordt verleend, dat* hen toestaat al als 15-jari- ge op de brommer te stap pen. Daarna zou dan van de ze bromfietsers gegevens kunnen worden verzameld, die moeten aantonen, in hoeverre zij zich in hun verdere verkeersloopbaan gunstig onderscheiden van andere verkeersdeelne mers. Crossbanen Een ander voorstel van de Amsterdamse psycho loog was het aanleggen van zgn. bromcross-banen, waar de bromfietsende jeugd haar dadendrang zou kunnen uitleven (zoals bekend is daarvoor in Apeldoorn een plan ge weest, maar dit is om fi nanciële redenen nooit uit gevoerd). Voorts wil hij speciale „bromtreinen" laten rijden voor het organiseren van dag- en weekendtochten voor bromfietsers. „Dit is ook nodig om voor de jeugd een leefklimaat te scheppen, dat aangepast is aan haar behoeften in een snel veranderende maatschappij". Bromnozems Lief voor de brommers was ook de Groningse inspecteur van de ver keerspolitie, drs. E. E. Nordholt, die constateerde, dat het verschijnsel „bromnozem" is verdwe nen. „Deze jongelui rijden nu in opgesierde auto's. Het decoreren van brom mers behoort alweer tot het verleden. De impor teur, die 150.000 vosse- staarten importeerde om aan de vermeende vraag van de jeugd te beant woorden, zit nog steeds I met een partij van 100.000 omdat hij net te laat was...." Hij meende, dat de rijstijl van de jongste ca tegorie bromfietsers de laatste jaren is verbeterd, maar dat niettemin krach tig repressief optreden van de politie nodig blijft. Met name ten aanzien van het zélf knutselen aan de brom mer, waardoor deze sneller dan 40 km kan rijden en bovendien meer lawaai maakt. Hij vond het noodzake lijk, dat de wet in die zin verandert, dat fabrikanten verplicht worden gesteld, brommers te produceren, die niet harder dan 40 km kunnen rijden. „Dat zou het voor de politie veel ge makkelijker maken". Voorts beval hij het ge bruik van goedpassende valhelmen aan. HAARLEM Verdacht van ver duistering van vijftienduizend gulden in een faillissement is een advocaat uit Haarlem aangehouden en in arrest gesteld. Hij trad op als curator in het fail lissement en heeft gelden niet afge dragen. De aangehoudene verkeerde in financiële moeilijkheden. Volgens de politie, die de identiteit van de advocaat niet bekend wildé maken, zou het geld voor het huishouden bestemd zijn geweest. KNAC acht verplichte bloedproef minder gelukkige maatregel DEN HAAG De door de minis ter voorgestelde instelling van de ver plichte bloedproef en de vaststelling van een maximum-alcoholpromilla ge van hetzij 0,5 of wel 0,8 acht de Kon. Nederlandsche Automobiel Club (KNAC) een minder gelukkige maatregel. Aangezien de uitwerking van een zekere hoeveelheid alcohol zeer indi vidueel is vindt de KNAC handha ving van de beproefde en oude nor men op grond van de bepalingen van artikel 26 van de Wegenverkeerswet nog steeds belangrijker dan een wette lijke vaststelling van een toelaatbaar alcoholgehalte. Een en ander slaat in het jaarverslag van de KNAC. WEERT De Belgische chauffeur H. Renders kwam gisteren met zijn personenauto frontaal in botsing met een vrachtwagen. In een ziekenhuis in Weert overleed hij aan de verwon dingen. SANTIAGO Na Amerika heeft het nationale Unicef-comité van Ne derland in 1968 de hoogste bijdrage geleverd voor het werk van het kin derfonds van de Verenigde Naties. Volgens het jaarrapport heeft de Unicef ruim drie en een half miljoen gulden uit Nederland ontvangen, de extra regeringsbijdrage van 700.000 gulden niet meegerekend. Amerika stortte 13 miljoen gulden in het Uni- cef-fonds. ZOETERMEER Directeur G. C.„ Brinkers van Brinkers' Margarinefa- brieken NV heeft gisteren bij een persbezoek verklaard, dat zijn fami liebedrijf geen plannen heeft voor samenwerking met andere kleinere margarinebedrijven. Evenmin zijn er voorlopig plannen van de fabriek een open NV te maken. De heer Brinkers merkte nog op dat het verbruik van margarine afneemt, maar dat de pro- duktie nog gelijk kan blijven door de bevolkingsgroei. Hij toonde zich pes simistisch over de verwachte ontwik kelingen op de botermarkt die, naar zijn mening, een terugslag zullen ge ven op de margarinehandel. Directeur-generaal van de Unicef, Henri Labouisse, geeft in zijn jaar rapport een overzicht van de activi teiten voor het welzijn van kinderen in de ontwikkelingslanden. Steeds meer landen nemen de geboorterege ling op als een onderdeel van de nor male zorg voor moeder en kind. Platteland Hij zag het als een probleem dat veel kinderen op het platteland nog te weinig in contact komen met de moderne kinderzorg. Tegelijkertijd neemt de trek van de dorpen naar de steden toe, waardoor de kinderzorg in de steden te zwaar belast wordt, aldus Henri Labouisse. In krottenwij ken zijn de kinderen aan de gruwe lijkste verwaarlozing ten prooi. Het is een geweldige uitdaging onze beste krachten te geven aan de poging het lot van deze kinderen te verbeteren. Particulier Labouisse zegt verheugd te zijn over de sterke toeneming van de par ticuliere bijdragen voor de Unicef. In 1968 werd op deze manier 28,5 mil joen gulden ontvangen (de opbrengst van de Unicefwenskaarten inbegre pen), tegen in 1967 20 miljoen gulden. Hij pleitte voor belangrijke bijdra gen van de regeringen voor de Unicef „omdat het voortbestaan en de om vang van ons werk nooit afhankelijk mag zijn van het al dan niet welsla gen van fondsenwervende activiteiten en de goedgeefsheid van particulie ren". rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op ecu AMRO-spaarrekenïng met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijnvan 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11