Spoorwegen zetten meer en snellere treinen in AiiësS voor uw Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! O^SJssoT Seruice gaat steeds uerder NCBO: meer samenwerking ambtenaren binnen CNV Astronauten hebben last van hun maag OVERLEG NIXON EN THIEU OP MIDWAY Straks vrije verkoop van anti-conceptiva ft NS stroomlijnen dienstverlening Regeling al per 1 juni Gastvrij: Samen sporen goedkoop „Leden zijn geen baaltjes meel" Al 1300 deelnemers voor reis naar maan WOENSDAG 21 MEI 1969 Kunstpotig een ogenschijnlijk onschuldig andgemeen" met een medebewoner eek het noodzakelijk dat captain int, een pinguin in de dierentuin in Hannover, Duitsland, een kunst- lot kreeg. De operatie is een succes worden en de kapitein merkt niets in zijn amputatie: zijn kunstpoot Ipt hem weer zwemmend en lopend door het leven te gaan. verkorting van de reisduur door grotere snelheid (op het baanvak Amersfoort-Zwolle 140 km, op veel andere trajecten 130 km), door kor tere stops en door betere aansluitin gen op de knooppunten; frequentieverhoging op een groot aantal baanvakken uitbreiding van de bereikbaarheid van de agglomeraties door opening van voorstadstations (Vlaardin- gen-West, Tilburg-West, Heemskerk en Delfzijl-West). Met deze verbeteringen heeft NS een nieuwe .stap gezet naar verwer kelijking van het begin dit jaar op gestelde plan „Spoorslag '70", dat zoals bekend verdere stroomlij ning beoogt van de dienstverlening. Verdere opvoering van de frequen tie zal dit jaar voor het eerst leiden tot een zekere nivellering over de dag, zodat er tijdens de spitsuren (Van onze verkeersredacteur) HILVERSUM In de nieuwe dienstregeling (voor een heel jaar) per 1 juni hebben de spoorwegen als belangrijkste punten opgenomen: vrijwel evenveel treinen rijden als in de dal-perioden. Een en ander werd mogelijk door meer snel- en stopdiensten op elkaar af te stemmen. Een voorbeeld van deze gedifferen tieerde regeling is de zg. „oude lijn". Daar zijn nu per uur te zien: twee exprestreinen van Amsterdam CS met bestemmingen in Zeeland en België, twee semi-sneltreinen Amsterdam CS-Eindhoven (waarvan er één in Eindhoven als stoptrein doorgaat naar Venlo en omgekeerd) en twee stoptreinen rijdend tussen Leiden en Dordrecht. De verbinding van Amsterdam en Haarlem naar de voorstadstations tussen Leiden en Dordt en omge keerd wordt deels met de semi-snel treinen deels met de stoptreinen ge geven. De laatste met korte overstap- tijd in Leiden en Dordt op resp. van de exprestreinen. De bestaande sneldienst Rotter dam-Eindhoven wordt uitgebreid tot een volledige uurdienst. Randstad-treinen Verdere verbeteringen: Tussen de randstad en Groningen komen twee doorgaande verbindin gen per uur: een expres- èn een snel trein. Dit betekent, dat de afsplitsing van de „vuurpijltrein" in Zwolle ver valt. Daarvoor komt de ex- prestrein-uurdienst Den Haag/Rotter- dam-Groningen, zoals deze nu voor de tegenrichting bestaat Naar Twente rijdt er van de randstad tweemaal per uur een trein. De bestaande stoptreindienst Ensche de-Apeldoorn gaat namelijk elk uur doorrijden naar Amsterdam (en om gekeerd) met een stop in Amersfoort en Hilversum, in Amersfoort aanslui tend op de expres-uurdienst Gronin- gen-Den Haag/Rotterdam. Venlo De 27-jarige F. M. van Enckevoort uit Sevenum werd gister middag zwaar gewond toen hij een aantal vallende staven op het hoofd kreeg doordat een ketting waaraan een last van 3000 kilo hing, afbrak. De man is op weg naar het zieken huis overleden. Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede amer is gisteren akkoord ge in met het voorstel van de re- eing de verkoop van anti- jflceptionele middelen vrij te /ten. Aan de gemeenten is jechts de mogelijkheid gegeven pdcre regels op te stellen voor re verkoop per automaat in de penlucht. (Het betreft hier niet de pil, waar- >or de verkoop valt onder de re- ils voor geneesmiddelen Red.) De anti-revolutionair dr. C. Boer- i hield een vurig pleidooi de in- t en verkoop van anti-concepti- te onderwerpen aan een vergun- ngenstelsel zoals dat indertijd ook las voorzien door de oorspronkelijke dieners van het wetsontwerp Sam- ilden en Bartels. Het conservatisme in het kabinet-Cals was hem lie- r dan de progressiviteit van het j binet- De Jong. Hij diende op dit punt een motie waaraan hij verbond het verbod e middelen door middel van open- e automaten te verkopen. De RP had bezwaren tegen het huidige steem dat toch ontdoken kon wor- n en dat bovendien op medische onden onaanvaardbaar was: te el abortus provocatus bij jeugdi- en. Maar de heer Boertien had enzeer bezwaren de nu bestaande uikhandel ineens om te buigen tot volkomen vrije handel. „Voor- iitigheid is geboden", aldus de ter Boertien. Dat de wet nu ontdo- n wordt, wil toch niet zeggen dat overheid straks helemaal geen ak meer heeft Prijs te hoog Bij de anti-revolutionairen was len bezwaar tegen het laten vallen in de leeftijdsgrens. Het voornaam- e argument was dat vrije verkoop tvaren kan opleveren voor het gees- lijk en zedelijk welzijn van de ugd. De heer Boertien achtte de ijs van het zo noodzakelijk uit de rafrechtelijke sfeer halen van deze indel zonder vergunningenstelsel te oog. Zo had hij ook bedenkingen tegen f tv-reclame voor anti-conceptiva. 6 overheid zou volgens hem op dit unt iets meer regelend moeten op- eden en de door de Reclameraad istelde normen wat moeten uitbrei- en. De heer Jongeling (g.p.v.) dacht at nu een. bres geschoten wordt in zedelijkheidswetgeving. Het uit- allingsverbod moet gehandhaafd, fenals de leeftijdsgrens: we moeten geen consumptie-artikel van ma- L De heer Abma (s.g.) sprak zich uit oor de motie-Boertien, hoewel hij igenlijk op principiële gronden te- sn de verkoop van anti-conceptiva "as. Hij dacht dat de wetgever zich voor moest hoeden de loopjongen (worden van de publieke opinie. De heer Nuyens (Boerenp.) vond vrije verkoop een ontluistering an het gezin. „De jeugd is niet meer eilig, laat een protest horen tegen e afgod sex." De heer Tilanus (c.h.) vond het. iét de andere sprekers, verstandig at beperking van het aantal ver- poppunten niet was opgenomen in et wetsontwerp. Er is sprake van vrije verantwoordelijkheid van •an en vrouw tegenover hun Schep er, aldus Je c.h. fractieleider. Wat betreft de verkoop per auto- Bat. hij kon zich voorstellen dat de émeenten voorschriften zouden kun nen uitvaardigen hoe de automaten in de openlucht geplaatst zouden moeten worden. Overigens zag hij het verschil niet tussen automaatver koop en de verkoop in een drogisterij of een supermarkt door een zeventien jarig verkoopstertje. De heer Boertien wees echter op het gevaar van de wervende kracht die van deze ver koop uitgaat. IS iet aangetast Minister Polak lichtte nog eens toe dat de volksgezondheid zich niet ver zet tegen vrije verkoop, dat de open bare orde niet wordt aangetast en ook de zedelijkheidsnorm niet. „Ik beklaag de minister die een vergun ningstelsel zou moeten uitvoeren, want dit impliceert ook weer een strafbepaling". Volgens hem moeten de plaatselijke opvattingen een rol kunnen spelen, waarbij ook gedacht kan worden aan een verbod anti conceptiva te venten. Staatssecretaris Kruisinga deelde mee, dat de vrije verkoop de abortus provocatus kan beperken. Hij vond dit een bijzonder belangrijk aspect. Hij zegde 1oe, in antwoord op bezwa ren van verschillende zijden, dat hij de Reclameraad in overweging zal geven dezelfde bepalingen op te stel len voor de reclame voor anti-con ceptiva als voor geneesmiddelen. Buitenland (Van onze verkeersredacteur) HILVERSUM Om het trei nen bij een groter publiek aan trekkelijker te maken beginnen de spoorwegen met Pinksteren 'de actie Gastvrij. Deze houdt in, dat houders van een dagabonnement of van een 2-plus-kaart (dagabonnement voor twee personen) zaterdag voor Pinksteren, de beide Pinksterdagen en voorts elke za terdag en zondag tot 31 augustus het recht hebben gratis een gast mee te nemen. De spoorwegen willen hiermee maar duidelijk maken dat een dagje samen uit op zaterdag of zondag nooit meer dan een tientje per persoon kost Andere attracties in het nieu we NS-jaar: de tienertoerkaart, die voor tieners 20 gulden kost en waar mee zij 8 dagen onbeperkt in Ne derland kunnen reizen (voor een riks per dag). Met deze kaart, die tot 31 'augustus te gebruiken is schept NS vooral voor grote ge zinnen op vakantie goedkope mo gelijkheden. de jaarkaart 65-plus. Deze is bestemd voor bejaarden en kost 50 gulden. Een echtpaar hoeft maar 75 gulden te betalen. Met deze kaart op zak kan men 12 maanden lang onbeperkt voor half geld reizen. Al in 1967 werd begonnen met reduktiekaarten. Deze waren echter maar drie maanden geldig en kostten 20 (voor een echtpaar 30). Deze driemaandskaarten kunnen na bijbetaling worden ingewisseld tegen jaarkaarten. Frequentieverhoging is er ook in het buurlandverkeer: Rotter- dam-Eindhoven-Venlo-Keulen w. Hierin worden voor elke richting twee treinen toegevoegd, waaronder van Rotterdam CS een vroege (6.30 uur). Nieuwe elementen in dit -buiten lands verkeer zijn o.m. de proef met een couchetterijtuig tussen Parijs en Roosendaal en de verplaatsing van het startpunt van de Harz-expres naar Hoek van Holland, dat ook ver trekpunt wordt van de autoslaaptrein naar Biasca. De tenorsaxofonist Coleman Haw kins die bijna vijftig jaar onom streden de toon aangaf in het klassieke jazzrepertoire is op 64- jarige leeftijd in New York over leden. Hij leed al geruime tijd aan een leveraatidoening. HOUSTON De drie astro nauten van de Apollo-10 zijn medisch goed in staat het be langrijkste deel van hun missie, het cirkelen rond de maan, uit te voeren, ondanks het feit dat zij met lichte maagaandoenin gen hebben te kampen. De medische leider van het Apol- lo-project, dr. Charles Berry, deed vannacht na afloop van een radio- conversatie met Stafford, Young en Cernan, deze geruststellende medede ling. Vanavond en vannacht breken de moeilijkste perioden van de maanreis aan. Om kwart voor tien (onze lijd), als het ruimteschip de maan tot op 120 kilometer is genaderd, wordt de snelheid afgeremd tot 9.100 kilometer per uur, waarmee de cabine in een ellipsvormige baan moet worden ge bracht. Of deze manoeuvre slaagt, zal pas te zien zijn als zij om de maan is gewenteld, want tijdens het verblijf aan de achterkant is het radiocontact met de aarde verbroken. De periode van radiostilte duurt ongeveer 27 mi nuten. Landingsvaartuig Na het draaien van twee banen (met een hoogtepunt van 340 en een laagtepunt van 120 kilometer), wordt de voortstuwing om elf minuten over twee opnieuw ontstoken, met het doel de cabine in een cirkelvormige baan te brengen, op 112 kilometer van het maanoppervlak. Dan is alles gereed voor de beproeving van het maanlandingsvaartuig. De astronauten hebben lichte last SINGAPORE Vier Chinezen hebben gisteravond in Singapore een Maleise motorrijder in koelen bloede vermoord. De man die met zijn vrouw was gestopt wegens motor- pech werd overreden en met een pistool doodgeschoten. van hun maag, veroorzaakt door het waterstofgas in het drinkwater. Zij hebben echter geen pjjn en voelen zich voor de rest prima. Om het on gemak te verhelpen moesten zij Lo- matii-pillen slikken. Het verschijnsel van maagstoornis door een overmaat van waterstofgas in het drinkwater is ook op de vorige Apollo-vluchten een probleem geweest. Dr. Berry heeft het drietal opgedra gen langer te slapen, om geheel uit gerust te zijn voordat de cabine in een baan rond de maan wordt ge bracht. Verkenning Morgen moeten Young en Cernan zich wijden aan het eigenlijke doel van de Apollo-10 vlucht, de beproe ving van het maanlandingsvaartuig tot op vijftien kilometer hoogte van het maanoppervlak en het verkennen van de plaatsen die in aanmerking komen voor de eerste bemande lan ding op de maan. Gisteren werd de Saturnus-5 raket, die zal worden gebruikt voor de lan cering van de Apollo-11, al naar de lanceerplaats gereden. Op 20 juli zul len twee Amerikanen vanuit de Apollo-11 met een maanlan dingsvaartuig proberen het maanop pervlak te bereiken. neel raken, aan de werkingssfeer ven de Staten-Generaal te onttrekken. Ook vroeg hij zich af, of er geen wijziging in de Grondwet moet ko men wat betreft het artikel: „De Ko ning heeft het opperbestuur van de algemene geldmiddelen. Hij regelt de bezoldiging van alle colleges en amb tenaren die uit 's Rijks kas worden betaald". Dit artikel zou in een in ontwikkeling zijnde democratische samenleving niet meer passen. Pensioenfonds De voorzitter vond het moeilijk zich in parlementair verantwoorde termen uit te drukken over de wijze. (Van onze sociaal-economische redactie) SCHEVENINGEN De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel is voorstander van een hechte samenwerking van alle bonden, die overheidspersoneel organiseren. De heer J. ten Heuvelhof, voorzitter van de NCBO, noemde vanmorgen in de jaarvergadering van de bond in het Kurhaus als samenwerkingskandidaten de Bond van Christelijke politie-ambte- naren, de Protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel, de Protestants-christelijke bond van onderwijzend personeel, de Ver eniging van christelijke leerkrachten bij het beroepsonderwijs, de Christelijk-sociale onderofficierenvereniging en de Vereniging voor christelijk Mavo. Deze organisaties werken op het ogenblik al samen in de christelijke centrale van overheids- en onderwij zend personeel. Een fusie van al de ze organisaties achtte de heer Ten Heuvelhof niet goed mogelijk, maar hij zou wel meer inhoud willen ge ven aan de bestaande centrale. Nu gebeurt binnen deze centrale nog veel werk dubbel. Enkele bonden zijn tot deze hech tere samenwerking reeds bereid. De NCBO zou een weg willen zoeken om als centrale (CCOOP) zich aan te I sluiten bij het CNV. Wanneer ook anderen dit voorbeeld volgen, zouden binnen het CNV 4 tot 6 centrales kunnen ontstaan, die de efficiency van de christelijke vakbeewging aan merkelijk zouden bevorderen. Op dit moment kent het CNV nog 23 aan gesloten organisaties. Met het zelfde geld zou men dan zowel per centrale als binnen het CNV veel meer kunnen doen. Geen fusie De heer Ten Heuvelhof wees de gedachte af, alle bonden binnen een vakcentrale (CNV, NKV of NW) via een fusie tot één machtige bond sa men te smelten. Primair zal rekening gehouden moeten worden met de wensen en inzichten van de leden. „Leden zijn geen baaltjes meel, die maar zo willekeurig bij bonden kun nen worden ingedeeld. De bond wordt gemaakt door leden. Elke reor ganisatie dient van onderaf te begin nen". De NCBO-voorzitter hield ook met •nadruk vast aan het christelijk ka rakter van zijn organisatie. Bij het bepalen van uitgangspunten en doelstellingen wenste hij uit te gaan van het Evangelie. Hij toonde zich er dankbaar voor, dat we nog altijd een christelijke vakbeweging mogen heb ben; men zal alles moeten doen wat mogelijk is om de regels, die de Bijbel leert, te realiseren. Dankbaar was de heer Ten Heuvelr hof ook voor de goede samenwerking met de andere bonden van over heidspersoneel, die een ander uit gangspunt hebben. Intensivering van deze samenwerking zou volgens hem de efficiency van het werk ook be vorderen. In het algemeen was de voorzitter echter voor een pluriforme vakbeweging, die de meningen wak ker houdt en opscherpt. Teleurstelling Een hevige teleurstelling noemde de heer Ten Heuvelhof het, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp ziektekostenvoorziening heeft ver worpen. Hij vroeg zich af, wat er op deze wijze terecht komt van toezeg gingen, die op algemene vergaderin gen door vertegenwoordigers van be vriende fracties worden gedaan. Volgens hem moet men in de Ka mer ook nog leren wat inspraak is. Zo langzamerhand had de heer Ten Heuvelhof de overtuiging gekregen, dat het gewenst is de zaken, die de rechtspositie van het overheidsperso- waarop de directie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds de uitvoe ring van de pensioenwet verzorgt. Hij vond de woorden „ergerlijk slecht" op zijn plaats. Altijd is er wel iets mis. Hij dacht aan de datum van uitbetaling van de laatste sala rismaatregelen voor de gepensioneer de ambtenaren. Ook noemde hij de veel te lange wachttijden. De staats secretaris weet het, de directie weet het, kennelijk weet de Tweede Ka mer het ook. „Wanneer maakt men de zaak nu eens in orde", zo vroeg de voorzitter. „Waar zit de moeilijkheid. Duidelijkheid en openheid dient er hoog nodig te komen." De NCBO-voorzitter vond het ook een pijnlijke zaak, dat de opleidingen in Nederland voor chefs maar schaars zijn. Van harte hoopte hij, dat de vertegenwoordigers van de ambtenaren volop de gelegenheid zullen krijgen hierover mee te den ken en mee te spreken. Sprekend over de vele inrichtingen op het terrein van de geestelijke en/of lichamelijke volksgezondheid deed hij een beroep op de overheid er voor te zorgen, dat de particuliere sector niet al te zeer achterloopt bij degenen, die rechtstreeks in dienst van de overheid dezelfde functies vervullen. (Advertentie)' Vier middelen In één toblet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen t De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WASHINGTON President Nixon en zijn Zuidvietnamese ambtgenoot Thieu zullen op 8 juni op het eiland Midway bij elkaar komen om over de koers van de oorlog in Vietnam en het zoeken van een vreedzame rege ling te praten. De conferentie zal een dag duren zo deelde het Witte Huis mee. Het zal de eerste maal zijn dat Nixon en Thieu elkaar ontmoeten, sinds dc eerste president der VS werd. De laatste topconferentie van de twee bondgenoten vond vorig jaar juli plaats toen Thieu én Johnson in Honoloeloe bijeen kwamen. Met Nixon reizen mee de ministers Rogers (buitenlandse zaken) en Laird (defensie). In Parijs zei het hoofd van de Noordvietnamese delegatie Xoean Thoey, dat geen definitieve regeling van de oorlog mogelijk is zolang de regering Van Thieu in Saigon aan de macht blijft. Over het uit acht punten bestaan de vredesplan zei de Noordvietna- mees dat Nixon in gebreke was geble ven aan te geven, wie de verkiezin gen voor een nieuw regime in Zuid- Vietnam zou moeten organiseren, het- NEW YORK De luchtvaartmaatschappij Pan American World Airwa. heeft 1300 inschrijvingen binnengekregen voor de eerste passagiersvluch naar de maan. De meeste inschrijvingen kwamen na de tocht rond de maaj van de Apollo-8 in december vorig jaar. De maatschappij heeft nog geen tarieven vastgesteld voor de maanvlucht. De inschrijvers hebben een kaart ontvangen waarop hun volgnummer op de wachtlijst voor maanvluchten is aangegeven. geen hij een essentiële voorwaarde voor een schikking noemde. Xoean Thoey verwierp het verzoek van minister van defensie Laird dat Hanoi een lijst geeft met namen van de Amerikaanse krijgsgevangenen. De Amerikanen hebben intussen in Zuid-Vietnam de strategische belang rijke Hamburgen-heuvel (937 meter) bij de Laotiaanse grens veroverd op Noordvietnamese troepen. Er sneu velden 78 Noordvietnamezen en één Amerikaan. Senator Edward Kennedy heeft naar aanleiding van deze slag scherpe kritiek geleverd op de rege ring. Dergelijke operaties zijn zinloos en onverantwoordelijk, zei hij in de Senaat. Het leven van Amerikaanse soldaten is teveel waard om het op te offeren aan militaire trots. Hij be schuldigde Nixon ervan in Zuid-Viet nam de aanvalsstrategie van zijn voorganger Johnson voort te zetten. Verminkt lijkje in berekooi gevonden HANNOVER In een berenkooi van een kioin rondtrekkend circus is het verminkte jijkje van een meisje van drie maanden gevonden. De moe der van het slachtoffertje, die met nog twee kinderen in een woonwa gen dicht bij de berenkoooi woont, is aangehouden, maar heeft niet be kend. De oppasser vond het lijkje met af gesneden armen en benen. Drie jaar geëist voor beroving en afpersing AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank heeft tegen de 23-jarige bank- werker R. P. de F. drie jaar gevan- genisstraf met aftrek van voorarrest geëist wegens beroving en afpersing. Verdachte gaf toe dat hij op 19 ok tober vorig jaar een Chinese restau ranthouder had beroofd van ƒ6000 en travellercheques ter waarde van vier mille. Hij bekende ook een loem- piafabrikant ongeveer ƒ3000 te heb ben afgeperst. Het Belgische koningspaar heeft een tegenbezoek aan president Nixon gebracht. Na de lunch gistermiddag op het Witte Huis was er nog volop tijd voor een onproblematisch gesprek. Op de foto van links naar rechts gast heer president Nixon, mevrouw Nixon, koning Boudewijn en koningin Fahioin

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9