Al eeuwen bedrijft Katwijk visserij Haring wordt niet zout gevangen Zee is nog lang niet vrij van gevaarlijke spullen Kort bij kas? Algemene Bank Nederland Plaatselijke visserij wereld is met de tijd meegegaan Eigen sfeer Moderne vloot Visser die zich niet aan richtlijnen houdt verspeelt alle aanspraken Marine Sanering Sluit een persoonlijke lening bij de ABN U bent welkom bij de NIEUWE LEIDSE COURANT FEEL is de laatste jaren vn Katwijk veranderd. Ook daar getuigt torenhoge flatbouw van het ruimtegebrek in de Randstad. De nieuwe wijken doen met hun strakke lijnen, de zakelijke opzet, in niets onder voor soortgelijke buurten in de grote steden. Maar het oude Katwijk heeft zijn karakter nog behouden. Het ademt nog steeds de zilte sfeer van de visserij. Dat blijkt uit een verkenning op een willekeurig gekozen zaterdag im. het voorjaar. Vele schepen zijn IJmuiden binnengelopen om de bemanningen in de gelegenheid te stellen het weekeinde aan de wal door te brengen. Dat is duidelijk te merken. Overal kan men jonge en oude vissers tegenkomen. Zij hebben het over de resultaten van de afgelopen revs: Zullen we een goede besomming maken? Zijn er bij jullie nieuwe mensen aan gemonsterd? We hebben zwaar weer gehad maar toch hebben we lekker kunnen vangen". Bijna alle gesprekken zijn door drenkt van de visserij, de be drijfstak, die Katwijk zo'n goede re putatie heeft gegeven. De jongeren mogen dan gehuld zijn in moderne kledij, hun innerlijk is nog steeds op de visserij gericht. De ouderen hou den meer vast aan de traditie. De mannen dragen zwarte petten boven hun door de zee getaande gezichten. Sommige vrouwen geven nog de voorkeur aan de Katwijkse dracht, hoewel die toch minder is te zien dan voorheen. Dat zijn echter uiter lijkheden. De oudere man in zijn zwarte tenue mag dan voor de vreemdeling meer beantwoorden aan diens voorstelling van hoe een rasechte visser moet „ogen", de jon geman in zijn hedendaagse kleur rijke uitmonstering heeft dezelfde liefde en toewijding voor de visserij. Een traditie van eeuwen is niet weg te vagen. Katwijk heeft van de vis sersplaatsen aan de Noordzee de ei gen sfeer het meest weten te behou den. Vlaardingen is nu een in dustriestad, Scheveningen een bad plaats. Over IJmuiden zullen we het maar niet hebben. Deze plaats is nog veel te jong om over een echte historie te kunnen beschikken. Ook Katwijk is badplaats, een belang rijke zelfs, maar de toeristische in vasies hebben de visserij niet naar de achtergrond kunnen dringen. Overal is het ruisen van de zee te horen, de zee die Katwijk zijn wel vaart heeft gebracht. Met dit zilte concert in de oren is een wandeling door oude straatjes een genoegen. Op de deuren van de huizen staan door en door Katwijkse namen: Parlevliet, Van Duin, Taat, Varkevisser, Haasnoot, Van der Bent, Van Duivenbode, Guyt, Rem merswaal. Voor een van de huisjes zit een oude vrouw in het iele zonnetje. Zij staart, van onder haar witte kap, in de verte. Katwijk kan bogen op een bewo gen geschiedenis. Al meer dan dui zend jaar wordt door Katwijkers de visserij bedreven. Zij hebben dik wijls een harde strijd om het bestaan moeten voeren. Ruim een eeuw geleden namen zij het niet langer dat de Maaskanters het' privi lege van het kaken voor zich opeisten. Zij bedongen toen het recht zelf haring te kaken. Ook schaften zij de „Heerlijke Rechten" van de „Heren van Katwijk" af. Van elke 1214 aangevoerde schollen eisten die twintig exemplaren voor zich op. Ook eigenden zij zich een twintigste penning toe van de visverkoop. De Katwijkers hechten nog aan traditie. Aan de mast van schepen wordt dikwijls een denne- tak gebonden. Dit betekent dat een bruidegom aan boord is. Maar Katwijk is ook rpet de tijd meegegaan. De vloot is van een mo dern gehalte. Enkele jaren geleden werden de laatste drijfnetloggers van de lijst gevoerd. Die vaartuigen vonden een einde in de schroot- ovens. In het smalle Prins Hendrik kanaal zal men nu tevergeefs naar zulke vaartuigen zoeken. Vroeger la gen zij daar in de graaitijd om voor het nieuwe seizoen in gereedheid te worden gebracht. Hun afwezigheid is een gemis in het totale Katwijkse decor, maar al te rouwig mag men daar niet om zijn. De loggers boden zeer weinig comfort. Het kostte dan ook voortdurend meer moeite de schepen bemand te krijgen. Ook uit dien hoofde valt hun v,ertrek niet te betreuren. De Katwijkse visserijwereld is voortvarend met de tijd meegegaan. De nieuwe vaartuigen worden be mand door vakkundige vissers. De uitbreidingen betreffen niet alleen loggers en kotters. Ook een groot aantal moderne treilers, waaronder vele hektreilers, varen onder Kat wijkse vlag. Veel van deze vaartui gen zijn nimmer in de thuisplaats geweest. Katwijk heeft immers geen haven. Hierover bestaat ontstem ming. De bemanningen moeten de omslachtige reis naar IJmuiden ma ken. Ook is het voor de rederijen noodzakelijk daar bijkantoren te houden. Dat vergt veel extra kosten. Men kan de situatie ook van een andere kant bekijken. Een eigen ha ven trekt ook industrie aan. IJmui den is een goed voorbeeld. Aanvan kelijk had de visserij het daar alleen voor het zeggen. Allengs kwamen er grote bedrijven Hoogovens! en dat ging ten koste van de visserij. De eertijds zo grote IJmuidense vloot is dan ook tot een bijzonder klein gehalte uitgedund. De meeste vissers zochten een bestaan bij de nieuwe industrieën. Zo'n vaart zal het in Katwijk wel niet lopen maar het gevaar is zeker aanwezig. Daar om moet deze medaille van twee kanten worden bekeken. Bij de aanleg van een haven zou toch rekening moeten worden ge houden met de genoemde risico's. In IJmuiden wordt in sommige kringen al gesproken over een verbanning van de visserij ten bate van de scheepvaart. Die zou te veel hinder ondervinden van de in- en uitvaren de vissersschepen. Katwijk zal zijn karakter kunnen behouden zonder tot museumstuk te vervallen. Daarvoor staat de onder nemingslust van de plaatselijke re ders en vissers borg. Zij zullen alles in het werk blijven stellen Katwijks vooraanstaande positie in de Neder landse visserijwereld te verstevigen en uit te breiden. DE NEDERLANDSE vissers zijn nog steeds niet voldoende doordron gen van de gevaren die opgevist oorlogstuig met zich brengt. De zee is nog lang niet vrij van de gevaarlijke spullen. Af en toé komen zelfs mijnen en bommen iiit de eerste wereldoorlog aan de oppervlakte. Vele schippers nemen het niet zo nauw met de richtlijnen. In vele gevallen wordt de levensgevaarlijke buit zonder blikken of blozen mee naar de thuishavens genomen. Tot dusverre zijn ongelukken uitgebleven maar door deze nonchalance zijn schrikbarende risico's genomen. Schippers willen in voorkomende gevallen het net niet kappen. Het gebeurt wel eens dat zij de oorlogs souvenirs aan schroothandelaren verkopen. Dat wordt dan als een lekker „smezie" beschouwd. En dan te bedenken dat de regeling voor schadevergoeding wegens geleden visverlet en schade aan materiaal zeer gunstig is, zeker in vergelijking met het buitenland. In Engeland bij voorbeeld bestaan wel wettelijke voorschriften met betrekking tot het aanvissen van mijnen maar men kent daar geen enkele vorm van schadevergoeding. Daarom kunnen de vissers zich zonder bezwaar aan de regels houden. Bij het opvissen van oorlogstuig moet de visser indien mogelijk zijn net afboeien en kappen. Het aan boord nemen van oorlogstuig is met het oog op de vaak nog goede wer king levensgevaarlijk. De Konink lijke Marine moet gewaarschuwd worden, hetzij via Scheveningen-Ra- dio, hetzij via een havenmeester. Door middel van het kuststation komt de melding op de snelste wijze binnen. De Marine zendt onverwijld een vaartuig naar de plaats waar de visser de mijn of een ander gevaar lijk voorwerp heeft achtergelaten. Een duiker stelt een onderzoek in. Indien nodig, wordt een springlading aangebracht om het oorlogstuig te doen exploderen. Is de Marine niet in staat tot actie over te gaan geen boei of slechte plaatsbepaling dan wordt er ook niet uitbetaald. De visser dient di rect na binnenkomst contact op te nemen met de mijnendienst van de Kon. Marine te Den Helder. Er moet nog gepraat worden over visverlet en schade aan het net. De moeilijk heden beginnen pas goed wanneer de visser zijn net of tuig niet kan afboeien en kappen. Het gevaarlijke spul ligt dan aan boord. De visser moet 't nu maar kwijt zien te raken. Wat nu?. Ook in dit geval moet de marine onverwijld worden ingeschakeld. Onder geen enkele voorwaarde mag een haven worden binnengelopen. De visser krijgt aanwijzingen over wat te doen en wat te laten. In de meeste gevallen moet worden op- gestoomd naar een plaats waar een marinevaartuig met een demonteer- ploeg aan boord het oorlogstuig overneemt en onschadelijk maakt. De commandant van de ploeg neemt de schade met de schipper op en zorgt ervoor dat deze wordt doorge geven aan het ministerie van de fensie en aan het ministerie van landbouw en visserij. De visser kan zijn weg vervolgen, maar zal, om voor schadevergoeding in aanmer- kiug te kunnen komen, hiertoe een verzoek dienen tc richten tot het ministerie van defensie. Koningin Marialaan 17 ie 's Gravenhage. Sommige vissers halen hun schou ders nog op wanneer ze iets aan dek krijgen dat ze niet thuis kunnen brengen. De visser die zich niet aan de richtlijnen houdt, verspeelt alle aanspraken op een schadevergoe ding. Bij het binnenlopen van een haven zonder toestemming wacht hem zelfs nog een bekeuring. Er moet dan dik geld bij. Over oorlogstuig in het algemeen nog het volgende: Het is zeer on verstandig eraan te prutsen. Als men oorlogstuig aan boord heeft, moet het goed worden vastgezet, met een zeil erover. Dit moet worden natgehouden. Uitgedroogde springstof kan all.een maar gevaar lijker worden. Nat houden vermin dert het gevaar. Oorlogstuig heeft uiteenlopende vormen, wees voor zichtig en waarschuw liever tien maal te veel dan één keer te weinig de Mijnendienst, Bassingracht, Den Helder, telefoon 02230-12641. OOK in de komende jaren kan de Nederlandse vis serij op steun van de regering rekenen. Aan de sanering van de treilervloot zal grote aan dacht worden besteed. Het plan strekt zich voorlopig over drie jaar uit. Het voorziet in de vervanging van een nog niet vastgesteld aantal bruto regis- tertonnen met toekenning van bijdragen per ton voor de bouw van vissersschepen. Hierin zijn ook vaartuigen be trokken, die wateren buiten de Noordzee zullen opzoeken. Het toekennen van bijdragen geschiedt onder strenge voor waarden. Aan het plan zal ge stalte worden gegeven binnnen het raam van de beschikbare geldmiddelen. Er wordt niet gestreefd naar vlootuitbreiding maar naar sanering. Hierdoor kan de structuur van de hele Nederlandse vissersvloot wor den verbeterd. De overheid dient zich in haar beleid te beperken tot de gezonde bedrijven. Van be lang is, dat bij de nieuwbouw de nieuwe fmancieringsrege- ling van toepassing is. Een blij vende verbetering van de structuur kan echter alleen be reikt worden indien aan an dere voorwaarden wordt vol- laan: een reorganisatie van het visserij-onderwijs, herziening van het loonsysteem en con centratie van rederijen. CTAAT U er wel eens bij stil, dat de zoute, zure, gerookte of ge bakken haring op uw bord al heel wat achter de rug heeft? Nee, eet u maar gewoon door, het gaat hier alleen maar over een familielid van de Beenvissen. Katwijk, de Prins Hendrikkade, honderden kantjes haring, ze trek ken toch wel de aandacht. Je kunt het je helemaal voorstellen, de diep zeevis, die alleen in de paai- tijd aan de oppervlakte komt, zich tot de kust trekt om er kuit te schieten. Eén ei is geen ei, twee is een half ei, drie ei is... het gaat hier niet op: de haring legt 10.000 tot 30.000 eieren. De groeitijd is dan 3 tot 4 jaar. Uw haring van de Witte Zee tot de Middellandse Zee. Vroeger ving men veel haring ten zuiden van de Doggersbank, langs de Engelse kust en in het Kanaal. Dit is echter verleden tijd, omdat deze visgronden praktisch zijn uit geput. Vrij veel haring is er nog te vangen om Ierland. Het bezwaar is dan dat het 2 a 3 dagen varen is om er te komen. Bovendien heb ben de Ieren de territoriale wate ren uitgebreid tot 12 mijl, waar door de haring onder Ierse hoede blijft. T/LAGGETJESDAG betekent maat jesharing. De schepen liggen op getuigd te wachten voor de start lijn van de race om het „groene" goud. Deze groene haring wordt in het voorjaar gevangen en is nog onrijp en vet. Dit is de haring die wegsmelt op de tong, de „nieuwe". De haring wordt rijper en rijper, kleine kinderen worden groot: vol le haring. De tijd gaat door, de haring raakt hom en kuit kwijt: ijle haring, de twen onder de ha ring. De schakel tussen de Prins Hendrikkade en u is gelegd: ha ring en bord. DOTEN VAREN UIT, al eeuwen lang. Stoere mannen met plunje- zakken op de rug laten vrouw en kinderen achter aan de wal. In de 13de eeuw al was zoute haring een handelsartikel. Vooral de Hollan ders bedreven de haringvangst, in het bijzonder nadat Willem Beu- kelsz. uit Biervliet het haringka ken had uitgevonden, het verwij deren van de bederfelijke inge wanden. Zeilschepen voeren uit, bommen of bomschuiten. U kent ze vast wel van oude foto's van het Noord- wijkse of Katwijkse strand, die grote houten bakken, die op het strand werden getrokken om daar uit te rusten van gedane arbeid. De bomschuiten moesten het on derspit delven. ^TEGENWOORDIG worden de mo- derne en gerieflijke trawlers in gezet. Snelheid en doelmatigheid zijn nu van het grootste belang geworden. De hektrawler neemt een groter wordende plaats in. Bij dit type wordt het net via het achterschip binnengehaald. Van achterschip naar voorschip wordt de haring verwerkt, de haring wordt gekaakt en gezouten; soms komt de haring in de vriescel te recht. Deze moderne schepen heb ben een automatische piloot, radar en nauwkeurig kan worden be paald waar zich een school haring bevindt. Ook voor de haring zijn| samenscholingen dus gevaarlijk. WIET ALLEEN de schepen veran- deren, maar ook de manier vai vissen. De loggers visten drijfnetten, die 35 km lang zij\ en verticaal in het water hangen De argeloze haring kan niet dooi de mazen van het net glippen er blijft met zijn kieuwen achter hel net hangen. Zijn lot is dan beze geld, maar daar gaat het uiteinde lijk om. De trawlers trekken lang trechtervormig net achte i zich aan, waar de haring wel in maar niet meer uit kan zwemmen Er wordt tegenwoordig ook gevisl met twee schepen tegelijki die sa men een net achter zich aan sle pen. Bovendien zijn er zelfs mo- derne schepen die het net op verschillende hoogten achter zich aan kunnen slepen, waardoor de kansen op een goede vangst wor- den vergroot. Bijzonder jammer is het, dat on danks de moderne schepen ei vismethoden de haringvangst af neemt: de visgronden zijn niet zo vruchtbaar meer. Wat de haring betreft, is er niet veel veranderd: de haring is nog steeds de haring die gevangen, wordt, ge kaakt en gezouten U kunt 500,- tot 10.000,- lenen bij de ABN. Zonder rompslomp. Zonder veel formaliteiten. Zonder borg of andere zekerheid. En wat extra plezierig is: de besteding van het bedrag blijft helemaal üw zaak. En mocht u komen te overlijden dan worden de nog te vervallen termijnen kwijtgescholden. Vraag gerust alle inlichtingen bij een van de vele ABN-kantoren. Een persoonlijke lening van de ABN: contant geld op het juiste moment.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 8