Streekvervoer ook in het westen steeds moeilijker Schatkist onderging zware aderlating SLUWE OOSTERHOF DOORZAG PLANNEN Twee doden bij botsing PETROSJAN MISTE DE WINNENDE EINDZET Karstens klaagt sportblad aan Vestigings- -egeling West-Nederland trekt buikriem aan Gesprek Luns en Malik over Irian Man schoot op vriendin: eis zes maanden cel Aula Schijndelse Havo bezet Erespeld voor topsporters INSPECTIE Namen van rivieren voor Boeings KLM Geen succes voor Piet Liebreehts: KVP'ers tegen hogere accijnzen Chr. werkgevers tegen verhoging accijnzen Elftallen van Barcelona en Bratislava PPR TEGEN NAVO-TAPTOE 5 WOENSDAG 21 MEI 1969 (Vervolg van pag. .1) De eis van vakbekwaamheid voor de uitoefening van het kleinhandelsbedrüf moet echter wel worden gehandhaafd. Dit bewijs is echter niet beperkt tot het terrein waarop men zich wil be iven. De ondernemer behoeft slechts ïkwaam te zijn op een bepaald ge bied om zich zonder enige belemme ring op het gehele terrein van de de tailhandel te kunnen bewegen. De raad gaat ervan uit, dat de adspi- rant-ondernemer in het algemeen die opleiding zal kiezen die geschikt is voor het assortiment dat hij wil gaan voeren. De verschillende opleidingen zullen qua niveau, tijdsduur en kosten ongeveer gelijkwaardig zijn. De diplo ma's kunnen worden aangepast. ONDERWIJS De SER beveelt aan de bestaande opleidingen aan een kritisch onderzoek te onderwerpen. Hij denkt aan een icala van onderwijsmogelijkheden, die is afgestemd op de verschillende be hoeften van het bedrijfsleven. De ■hans bestaande vakcursussen zijn ty- ■isch vestigingswetopleidingen die een f*Sninimum karakter dragen. Voor de onderbouw zou gedacht moe- n worden aan het invoeren van een erlingenstelsel. De verdergaande op- lidingen kunnen bestaan uit aanvul- nde cursussen voor de verschillende edrijfstypen, verkooptechnieken en de roblematiek van het zelfstandige de- lilbedrijf. Een zo groot mogelijke sa- lenwerking tussen de opleidingen in e diverse branches is daarvoor nodig. HOGER DIPLOMA Verder wordt gedacht aan specialis- inopleidingen, met een officieel diplo- la, dat het recht zal geven een ex- usief persoonlijk predicaat te voeren. Het bestaan van dit diploma zou een imulans voor vedere studie zijn en ;n rem tegen een te hoog opvoeren an de eisen voor het gewone voor de estiging vereiste diploma. In een aantal gevallen wil de raad in uitzondering maken voor bekwaam- pidseisen. Gedacht wordt aan kleine inkeltjes, kiosken e.d. die snoepwa- tn. tabaksartikelen, tijdschriften enz. srkopen en aan kantines die veelal echts aan een beperkte min of meer esloten kring van afnemers verkopen, h Ook zijn er, vornamelijk op het [j, latteland, nog winkels die zeer een- oudig van opzet zijn, een beperkt as- ortiment voeren, een kleine vaste °1 ring van afnemers kennen en wier tel xploitatie voor de ondernemer meest- [n 1 een nevenfunctie is. V EREOÏETWAARDIGHEID -S' Er zouden in het algemeen geen eisen ia oor kredietwaardigheid behoeven ge- aaleld te worden. Voor de ondernemers ie op verantwoorde wijze een detail- k, andelsbedriif willen gaan uitoefenen. s een verplichting tot bezinning op de inanoiële gevolgen overbodig. Ande- w en blijken in de praktijk gemakkelijk an de werking van een dergelijke eis ',n t kunnen ontkomen. Aan de ondernemer wordt voorts y vergelaten te bepalen welke be- ,n waamheid hij aan zijn filiaalchefs ■ig enst toe te kennen. Ondernemers die I ch klandestien gevestigd hebben zal ,s entueel op bepaalde voorwaarden ge- snheid geboden moeten worden hun Irijfsuitoefening alsnog te legaliseren. iqW boekhouder hield 64 mille ach ter h Tegen de 27-jarige boekhouder Ja- 'eob de W. uit Driebergen - Rijsen- '^urgwegens is gistermiddag bij de Jtrechtse rechtbank twaalf maanden .éet aftrek, waarvan twee maanden oorwaardelijk met een proeftijd van 'a vee maanden en toezicht van de eclassering, geëist. Verdachte had ich schuldig gemaakt aan verduiste ring en valsheid in geschrifte met computer. Hij verduisterde vanaf maart 1968 >t februari van dit jaar in totaal d .000 gulden bij een rubberfabriek d ie daarvan 13.000 gulden aan sociale g isten, premies en loonbelasting loest betalen. Dit bedrag kan wor- en teruggevraagd. Enkele jaren geleden verduisterde ie W. bij een schoonmaakbedrijf in Itrecht 2.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) WADDINXVEEN Sterk stijgende kosten en een terug gang van het vervoer maken het voor het streekvervoer in alle delen van ons land voortdurend moeilijker om de continuïteit van de vervoervoorziening te handhaven. De NV Verenigd Streekvervoer „West-Neder land", begin dit jaar ontstaan uit een fusie tussen Citosa en WSM, heeft zich nu ook genood zaakt gezien om de buikriem wat strakker aan te halen. Som mige trajecten zullen worden ingekort, sommige ritten zullen vervallen. Dit deelde de directie van „West-Nederland" gisteren mee tij dens een persconferentie, belegd voor de introductie van een nieuwe dienstregeling, die op 1 juni van kracht wordt en waarin naast verbe teringen veelal logisch uit de fusie voortvloeiend ook enkele beper kingen werden aangebracht. Op het stuk van de efficiency van de bedrijfsvoering is hét uiterste ge daan, zo werd gesteld, en daarom zijn maatregelen die het voorzienin genniveau aantasten in de naaste toe komst niet langer te vermijden. Achterstelling Bij de verschillende streekvervoer- bedrijven leeft nog steeds de hoop, „Ergens in Europa DJAKARTA De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ma- lik, is gisteren plotseling en vrijwel onopgemerkt naar Europa vertrokken op een „mysterieuze reis", waarop hü minister Luns zal ontmoeten. Zijn ministerie deelde mee dat Ma- lik ongeveer vijf dagen weg blijft. Er werden geen bijzonderheden bekend gemaakt. Later vertelde minister Boediardjo van Voorlichting, dat Malik naar een plaats „ergens in Europa" was ge gaan, waar hij met mr. Luns over „bilaterale problemen" overleg zal plegen. In Djakarta gelooft men dat dit „ergens in Europa" Rome is. Men neemt aan dat de ministers de toe stand op West-Irian zullen bespreken, waar het de laatste tijd onrustig is. Maandag had Malik een onderhoud met president Soeharto. Restitutie luister en kijkgeld DEN HAAG Minister Klompé heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Van den Bergh (soc.) meegedeeld dat teveel betaald luister- en kijkgeld over de periode van juli tot en met december aan de betrokkenen zal worden terug betaald. Er is reeds een begin ge maakt met restitutie van het na 1 januari 1969 betaalde luistergeld aan 165.000 bezitters van autoradio's. Weekstaat Nederlandsche Bank AMSTERDAM Blijkens de 'erkorte baians van de Neder- if indsche Bank per 19 mei heeft et saldo van.de schatkist deze reek een zware aderlating on- ergaan. Niet minder dan 254 is van het saldo afgegaan lat nog slechts 49 min. res- irt. fedio deze maand heeft het rijk iers circa 350 min. moeten uitke- aan de gemeenten. Voorts heeft rijk uitkeringen van circa ƒ90 moeten verrichten uit hoofde woningwetvoorschotten Js derde factor moet genoemd arden dat het rijk nog voor 27 n. aan rente en aflossingen heeft oeten betalen. Dit alles tezamen rmt een stevig bedrag aan uit- ven, maar gezien het feit dat nog 9 min. resteert, moet het rijk ook loorlijke bedragen hébben binnen kregen. Aan het eind van deze maand of gin juni komen nieuwe zware uit wen in de vorm van vakantiegeld (keringen. De banken hebben van ontvangen uitkeringen een nkbaar gebruik gemaakt om het ge bedrag aan voorschotten wat te rminderen. Zij hebben afgelost or ƒ351 min., waardoor de stand n de voorschotten is gereduceerd 267 min. In de biljettencirculatie is geen gro- wijziging ingetreden. Slechts voor 7 min. aan bankbiljetten is terug- keerd, zodat nog het hoge bedrag n ƒ8631 min. blijft uitstaan. Ter- jl de goudvoorraad onveranderd eef, is de deviezenreserve met ƒ61 n. toegenomen. Goud en Deviezen samen staan nu ƒ7105 min. Het ziet er naar uit. at de geldmarkt voorlopig nog heel ap blijft. Daggeld staat al weken "fcng op het recordpeil van 5 3/4 pet. (in duizenden gids) 6.117.610 6.117.610 1.071.937 1.047.010 5.522 ACTIVA: Goud Vord. in goud. enz. Buit. betaalmidd. Guldensv. op buit. Papier in disconto Papier door bank gekocht 1.382.300 1.361.300 Voorsch. en beien. 266.957 617.546 Nederl. munten 30.765 30.524 PASSIVA: Bankbiljetten 8.631.207 8,647.889 •s Rijks schatkist 49.100 303.379 Banken in Ned. 11.445 10.384 Andere ingezetenen 71.456 65.012 Banken in buitenl. 40.531 73.830 Andere niet-ingez. 6.050 7.403 Saldi buitenl. geld 6.181 6.459 Totaal goud en deviezen 7.105.138 7.044.296 waarvan convert ibel 1.072.182 1.047.266 Dekkingspercentage 81.54 78,60 dat de overheid „tijdig zal inzien, dat het niet aangaat om ten aanzien van de openbare vervoervoorziening de streek achter te stellen bij de stad en dat de voor de ondersteuning van het streekvervoer uit te trekken post op de rijksbegroting voor 1970 aanzien lijk hoger zal zijn dan die voor 1969." Voor het streekvervoer is dit jaar drie miljoen gulden uitgetrokken. Voor het openbaar vervoer in de gro te steden stelt de rijksoverheid dertig miljoen beschikbaar. Een extra probleem noemde de di rectie van „West-Nederland" de prijs- stop. De CAO voor het personeel werd begin van dit jaar opgetrokken, maar deze stijging kon nog niet in de tarieven worden doorberekend. Toestemming tot verhoogde tarieven was al verkregen, toen de prijsstop werd afgekondigd. Voorlopig blijven dus de bestaande tarieven van kracht. Nieuw traject De nieuwe dienstregeling, die van af a.s. donderdag in de bussen van de onderneming verkrijgbaar zal zijn, is aanzienlijk omvangrijker dan de vo rige. Het aantal wijzigingen is legio, terwijl ook de verschillende lijnen een enkele maal zijn „uitgesplitst". Geheel nieuw is het trajectgedeelte Boskoop-Waddinxveen, waarin ook de nieuwe Boskoopse Snijdelwijk is betrokken. De dienstregeling van de interloka le diensten van Van Gog's Auto busdiensten NV te Capelle aan den IJssel ondergaat geen wijziging. Als proefneming, speciaal ten behoeve van de forensen, zullen echter op maandag tot en met vrijdag de lijnen van de stadsdienst Gouda 's morgens een half uur vroeger gaan beginnen. De toeristische activiteiten van „West-Nederland" en van Van Gog nemen weer toe. In samenwerking met de VW Boskoop bijvoorbeeld worden op zaterdagmorgen gratis rondleidingen aangeboden, waarbij een kwekerij wordt bezocht, een film wordt vertoond en een boottochtje wordt gemaakt. In de maanden juli en augustus kan men van dinsdag tot en met vrij dag kiezen uit een keur van dagtoch ten met autocars, naar vele plaatsen en streken in eigen land, maar ook over de grenzen, o.a. onder het motto „Een dag winkelen in Brussel". Een volle dag Parijs behoort eveneens tot de mogelijkheden. MAASTRICHT Wegens poging tot doodslag eiste de officier van jus titie bij de Maastrichtse rechtbank gisteren zes maanden celstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering tegen de 28-ja- rige aannemer P. op de B. uit Weert. Verdachte heeft met een revolver een schot gelost op zijn vriendin, met wie hij ruzie had. B. dacht dat de vrouw hem in de steek wilde laten. De vriendin dacht dat zij niet ge troffen was en samen waren zij weer een café ingegaan waar zij echter ontdekte dat een kogel dwars door haar zijde was gegaan, doch slechts een vleeswond had veroorzaakt. Ter zitting verklaarde de verdach te zo dronken te zijn geweest dat hij zich niets van het gebeurde kon her inneren. Op grond hiervan achtte de officier geen kalm beraad en overleg aanwezig, zodat hij geen poging tot moord, maar poging tot doodslag had ten laste gelegd. Uitspraak over veer tien dagen. SCHIJNDEL De ongeveer hon derd leerlingen van de Schijndelse Havo hebben gisteren de gehele dag de aula van de school bezet gehou den. Ze deden dit uit solidariteit met de leraar handelswetenschappen, eco nomie en maatschappijleer, drs. G. J. Hamerlinck, die protesteert tegen het slechte lesrooster op de school en het feit dat hij voor eindexamenvak eco nomie slechts één uur per week kreeg toegewezen. Op de school heerst een onaangena me sfeer omdat volgens leerlingen en docenten adjunct-directeur H. Vis sers niet geschikt is voor zijn taak. Vorig jaar namen negen leraren ontslag, dit jaar zullen het er waar schijnlijk acht van de dertien zijn. De Havo-scholieren hebben de dag doorgebracht met discussiëren, kaartspel en zingen. De Havo is een onderdeel van de kweekschool die in verband met de naderende examens niet meedoet aan de actie, maar wel achter de eisen van de HAVO-scho- Vandaag zouden de Havo- en kweekschoolleerlingen een gezamen lijk standpunt bekend maken. Zij eisen inspraak in alle zaken die de leerlingen aangaan, het aftreden van adjunct-directeur Vissers en het aan blijven van de docenten aan de Havo. lieren staat. AMSTERDAM maatschappelijke - De Raad voor de begeleiding in de sport krijgt gestalte. In de openings rede op de jaarvergadering van de Ne derlandse Sportfederatie, dinsdagavond in Amsterdam, riaelde voorzitter jhr. mr. A. Feith mee, dat voor het zeven leden tellende college, warvan prof. P. A. Blaisse is gevraagd als voorzitter, J. N. Nass. Simon de Wit, Ad Oudt, Jan Steinhauser en dr. W. van Zijll hun medewerking reeds hebben toegezegd. De gouden erespeld van de NSF werd toegekend aan de zeiler Dudok van Heel, de schaatsenrijdster Carry Geys- sen en Ans Schut, de zwemster Ada Kok, de Olympische skipkampioen Jan Wienese en de renners Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Jan Krekels en René Pijnen, die goud in Mexico op de weg in de 100 kilometer ploegentijdrit veroverden. Met de (nieuwe?) structuur van het Tsjechische bewind is het haast vanzelfsprekend, dat de uniformen ook worden ver nieuwd. De wacht van het Praagse kasteel, waar president Svoboda resideert, is in ver jongd ornaat gestoken. Op de foto doorstaat hij de vuurproef, wanneer enige jongedames hem eens komen „inspecteren". AMSTERDAM De nieuwe Boeings 747-B, in totaal zes stuks, die in de loop van 1971 aan de vloot van de KLM zullen worden toegevoegd, krij gen de namen van grote rivieren. Ach tereenvolgens zullen de toestellen Rijn, Missisippi, Rio de la Plata, Amazone, Ganges en Nijl gaan heten. OPLOO Popke Oosterhof, de 21-ja- rige Drent uit Eelde, heeft het eerste gedeelte van de vijfde etappe van Olympia's Tour door Nederland op zijn naam geschreven. De renner, die dit jaar zijn debuut in deze wedstrijd maakt, sprong enkele kilometers voor het einde met A'an der Kruys en Has- sink naar een kopgroep van zeven man om uiteindelijk de spurt te winnen. Daarmee zag ploegleider Piet Lie breehts een streep gehaald door zijn eigen rekening. De ex-soigneur had bij het uitblijven van successen van zijn renners aan Noel Foré de Belgische ploegleider die Piet Leierse van hem had geleend, ge vraagd om samenwerking. Indien, zo luidde het voorstel van NAALDWIJK Een inhaalmanoue- vre op de Burgemeester Elzenweg, de drlebaansverkeersweg tussen Maas sluis en Westerlee, heeft vannacht aan twee mensen het leven gekost. Het wa ren de 38-jarige W. Reijntjes uit Maas sluis en de vrachtwagenchauffeur, de 2C-jarige M. van Tol uit Poeldijk. Twee vrachtwagens met aanhang van het Poeldijkse expeditiebedrijf Van Tol, die met volle containers waren geladen, probeerden elkaar in te ha len op het moment dat een tegenlig ger, een Opel-caravan bestuurd door de heer Reijntjes die in de richting Maassluis reed, van baan veranderde. De vrachtwagens schoten op het laatste moment naar rechts en kwa men aan elkaar gekleefd in gekantelde toestand in de sloot langs de weg te recht. Twee inzittenden van de vracht wagens zijn licht gewond. Het zijn de vrachtwagenchauffeur G. v. E. uit Den Haag en zijn bijrijder H. v. d. W. uit 's Gravenzande. De drie auto's werden volkomen ver nield. De overleden slachtoffers zijn onder hun wagens vandaan getakeld. Op de foto: de verwoeste Opel-caravan. DEN HAAG/AMSTERDAM Het Nederlands Danstheater is voor een toernee van twee maanden naar het buitenland vertrokken. Men treedt op in Italië (Montecatini, Vicenza en Verona), Wenen, Parijs en Engeland (York). Het Nationale Ballet treedt van 21 t/m 28 juli op in Zuid-Slavië en aan het einde van het seizoen in Italië (Nervi). Liebreehts, er gedemarreerd zou wor den, zou Legierse meegaan als be schermer van de belangen van Van Roosbroeck en Monseré. Omdat Legier se zakelijk aan de ploeg van Liebreehts gebonden is, zo dacht de ploegleider, zou het toch een van zijn renners zijn die eventueel zou zegevieren. Toen Schoofs, Van Ruit, Voogt, Pust- jens, Hoogerheide en Aling op pad gingen, voegde Peter Legierse zich zwijgend bij dit zestal, waarna de voorsprong snel groeide. De samenwer king bleek evenwel toch niet voldoen de in deze groep op weg te blijven. Ook al omdat een fel jagende Cabal- lero-ploeg die de leiderstrui van Henk Benjammins in gevaar wist de voor sprong steeds verder afknabbelde. Op twintig kilometer voor het einde bedroeg het gat zelfs geen minuut meer. Het dichten was evenwel slechts voor een drietal weggelegd. Popke Oosterhof, Peter van der Kruys en Arie Hassink reden het gaatje dicht, waarna de voorsprong zelfs weer wat opliep. De goede samenwerking tussen Jan Aling en Popke Oosterhof, de beide Drenten in de groep, was de belang rijkste factor waardoor Popke Ooster hof in een lange, lange eindspurt reeds meters voor de meet de handen jube lend in de lucht kon gooien Het tweede gedeelte van de vijfde etappe, een ploegentijdrid over 21 ki lometer, werd door de Belgen gewon nen met 0.7 seconde voorsprong op de als winnaar gedoodverfde ploeg van Amstel, die met een Joop Zoetemelk en een Fedor den Hertog hoge ogen leek te gooien. De uitslag is: 1. Oosterhof (Drenthe) 159 kilometer in 3 uur 35 min 12 sec (met bonificatie 3.34.47), 2. Aling (Drenthe) z t met bonificatie 3.35.02. 3. Van der Kruijs (Smith's Aclflt) z t met bonificatie 3.35.07, 4- LeRierse (België), 5. Hassink (Ketting). 6. Schoofs (Olympia), 7. Hoogerheide (Smith's Aclflt), 8. Pustjens (Ovls). 9. Voogt (Amstel). ïo. Van der Ruit (Ketting) allen dezelfde tijd als Oosterhof. Uitslagen ploe gentijdrit: 1. België 21 km in 25 min 57.3 sec (met bon. 24.57.3). 2. Amstel 25.58.0 (met bon. 25.28.0). 3. Ketting 26.17.6 (met bon 26.02 6), 4. Smith-Aclfit 26.25.5, 5. Drenthe 26-26.3. Algemeen ploegenklassement: 1. België 55.22.22, 2. Amstel 55.24.28. 3. Vre- desteln 55.26.13, 4. Batavus 55.31.00, 5. Smlth-Aclflt 55.36.24. Het algemeen klasse ment na de vijfde etappe: 1. Benjamins (Oaballero) 18.18.00, 2. Van Roosbroeck (Belg) 18.18.0, 3. Prinsen (Vredestein) 18.18.29, 4. Monseré (Belg) 18.18.52. 5. Hoekstra (Batavus) 18.19.03, 6. Van Venrooy (Olympia) 18.19.22, 7. Legierse (Belg) 18.19.24, 8. Den Hertog (Amstel) 18.19.30, 9. Van Katwijk (Amstel) 18.19.56, 10. Cornells- se (Vredestein) zelfde tijd, 11. Bravenboer (Smith) 18.20.48. Nieuwe remise redt Spasski MOSKOU Petrosjan heeft „de op winst staande veertiende partij" uit de WK schaken niet tot een zege vierend einde gebracht. Het duel werd remise, hetgeen de stand 77 heeft opgeleverd. Spasski dient thans 5'/s punt te behalen uit 10 partijen, teneinde zich wereldkampioen te mo gen noemem Of daarop kans bestaat? In Moskou herhaalt men slechts, dat „de psychische conditie" beslis send zal zijn, omdat deze schaakreu zen elkaar technisch niet kunnen overtreffen, wel tot grove fouten in staat zijn als de spanning te machtig wordt. Zoals we eerder al voorspelden, speelde Petrosjan 44. f3f, waarna het volgens het algemene oordeel van de grootmeesters in de perskamer mechanisch voor zwart verloren zou moeten zijn. In die opinie is vrijwel geen verandering gekomen. Thans hoort men eigenlijk nog niet anders. Er wordt aan toegevoegd, dat de ti telhouder onvoldoende heeft geana lyseerd. Er wordt namelijk „per-for mule" van uitgegaan, dat de stand na de 46ste zet onhoudbaar moet zijn geweest. Met dat al is de sportieve be langstelling enorm gestegen en wordt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als de KVP-fractie de aanbeveling van de 118 KVP-werkgroepen over de ac cijnsverhoging zou volgen, zou de fractie morgen tegen de voorstellen van minister Witteveen moeten stem men. Tegen de accijnsverhoging op benzine zijn 80 werkgroepen, tegen de verhoging op bier en alcohol 60 werkgroepen Absolute rust op het prijzenfront is geboden, vindt de meei'Jerheid en bovendien: „De klei ne man met zijn autootje is weer de dupe". Voor de verboging op benzine stemmen 27 groepen, 47 groepen zijn voor accijnsverhoging op bier en al cohol. De inflatiecorrectie acht de meer derheid van de werkgroepen een dringende zaak, namelijk 87 van de 118. Neen tegen de inflatiecorrectie zeggen 21 werkgroepen en bij 10 groepen is verschil van mening. Breuk? Afspraak is afspraak, belofte maakt schuld, geen volksverlakkerij, dat zijn zo de gebezigde uitdrukkin gen. waarbij twee werkgroepen de verloving met de ARP willen verbre ken als de ARP het regeringspro gram op dit punt niet zou willen uitvoeren. Bij degenen die de inflatiecorrectie geen dringende zaak vinden, wordt wèl gepleit voor optrekking van de belastingvrije voet voor de minst draagkrachtigen. Anderen wensen het ten onrechte geheven belasting geld besteed te zien aan urgente za ken als krotopruiming en ontwikke lingshulp. Over het alternatief voor de ac cijnsverhoging, optrekking van de vermogensbelasting, stemde men ver deeld. 57 werkgroepen vinden dat geen beter middel, 47 antwoorden be vestigend. Elf werkgroepen zijn ver deeld en twee blijven het antwoord schuldig. Zij vonden èn de ac cijnsverhoging èn de vermogensbe lasting onjuist. Laat de fractie het nu maar uitzoeken. DEN HAAG De federatie van het katholiek en christelijk bnderne- mersverbond heeft in een adres aan de Tweede Kamer de door de rege ring voorgestelde accijnsverhogingen, waarover deze week in de Tweede kamer wordt beraadslaagd, onaan vaardbaar genoemd. De federatie wijst op de prijsverho gende invloed van de voorstellen. Met betrekking tot de benzine- ac cijns wordt gewezen op de bijzondere positie van het wegvervoer en de benzineverkoop in de grensgebieden met Duitsland. De verhoging van de accijnzen op alcohol en bier betekent een verdere aantasting van de rentabiliteit van het Horeca- bedrijf, dat als een der eerste bedrijfstakken door een prijs maatregel is getroffen, aldus het adres van de federatie. Ook het hoofdbestuur van het Kon. Verbond van ondernemers heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer ernstig bezwaar ge maakt tegen de accijnsverhogingen. Het verbond meent dat de verhogin gen in de huidige situatie dermate funest zijn voor een aantal onderne mers, dat het aantal bedrijfssluitin gen nog verder zal stijgen, hetgeen niet alleen in het nadeel is van deze ondernemers en hun werknemers, maar van de gehele Nederlandse eco nomie. Het verbond verzoekt de leden van de Tweede Kamer dringend de voor stellen tot accijnsverhoging af te wij zen. Spurtzege voor Van Vlieberge FOLLONICA De vijfde etappe van de Ronde van Italië is dinsdag ge wonnen door de Belg Albert van Vlie berge. De 194 kilometer van Monte catini naar Foilonica werden door hem afgelegd in 4 uur 22 minuten en 54 seconden. Precies even lang deden de Italianen Renato della Toree en Lucil- lo Lievore erover. De vlammende eind spurt van de Belg bleek evenwel te veel voor hen. gehoopt, dat de tweekamp een onge looflijk spannende finale zal opleve ren. Over het algemeen kiest men partij voor Spasski. ANALYSE De 14de partij werd gisteren, na de 43ste zet van zwart, afgebroken in de navolgende stand: Wit: T. Petrosjan, Kc3, Tdl, Pd4, pi. a3, e3, f2, g3, h2. Zwart: B. Spasski, Ke4, Tb8, La6, pi. a5, c4, f5, g6, h7. Er volgde: 44. f2—f3+, Ke4xe3. Het is duidelijk, dat 44. Kd5 45. Pf5:t, wit een eenvoudig gewonnen spel zou opleveren. 45. Tdld2Wegens de matdrei- ging op e2 moest zwart thans materi aal geven. 45. Tb8b3t 46. Pd4xb3. c4xb3 47. Td2—d7, Deze zet heeft in Nederlandse schaakkringen kritiek opgeroepen. Gesuggereerd werd zo wel Td6, als Td7. Russiche experts zeggen,' dat 47. f4, veel en veel ster ker zou zijn geweest dan de tekstzet. 47. h7—h5. Spasski dacht over dit antwoord een kwartier na. Dit duidt er op, dat hij de in Moskou zwak geachte voortzetting nauwelijks in zijn overwegingen had betrokken. 48. Td7a7, La6—fl 49. f3—f4. h5—h4. De tegenkans, die zwart gre tig uitvoerde. 50. g3xh4, Ke3xf4 51. Ta7xa5, Kf4—e4 52. Kc3xb3, op nieuw niet de beste. Thans was 52. Ta8, directer. 52. f5—f4 53. Ta5—g5, Petrosjan zag zich de winst ont glippen en trok voor de tekstzet 32 minuten uit. De perskamer sugge reerde nog 53. h5, hetgeen evenwel evenmin duidelijkheid brengt. Na de tekstzet maakt zwart vrij eenvoudig remise. 53f4—f3 54. Tg5xg6. Lfl—h3 55. Tg6gl, vooral niet 56 Tf6, wegens 56Lf5 en zwart wint nog. 55. f3—f2 56. Tgl—cl, Re mise op voorstel van zwart. Hij wint wits toren door fl, offert de loper voor de witte a-pion en bedwingt met zijn koning de dubbele h-pion. BREDA De president van de Bredase rechtbank, mr J. K. Schel- lenbach, heeft dinsdagmiddag be paald dat op 2 juni 's middags om half vier de pleidooien zullen wor den gehouden in het kort geding dat de wielrenner Gerben Karstens uit Prinsenbeek heeft aangespan nen tegen de gebroeders Jan en Herman de Leeuw van de uitge versmaatschappij „De Vrijbuiter" in Tilburg. Deze uitgeversmaatschappij geeft het sportblad Sportexpresse uit. De heer Karstens is dit proces begonnen, omdat hij zich in eer en goede naam acht aangetast door een artikel dat enkele maanden ge leden in het sportblad verscheen. In het artikel werd gesteld dat de heer Karstens in een psychiatrische inrichting was terechtgekomen we gens het gebruik van doping. Via zijn advocaat, mr. P. Lap, uit Bergen op Zoom, heeft hij aan de pre sident van de rechtbank gevraagd te gelasten dat het sportblad zich voortaan van soortgelijke artikelen zal onthouden en verder is een publikatie gevraagd van het von nis van de president in het week blad Sportexpresse in dezelfe op maak en met hetzelfde lettertype in de kop als werd gebruikt voor het gewraakte artikel. Nadat de dagvaarding was uitge bracht door mr. Lap heeft de ad vocaat van de gebr. De Leeuw, mr. G. Mannaerts uit Tilburg, 14 dagen beraad voor de conclusie van ant woord gevraagd, waarop mr. Lap 8 dagen beraad vroeg. Met de bepa ling van de datum voor pleidooien is het proces in verkorte vorm in een beslissend stadium gekomen. Na de pleidooien zal de president de datum voor de uitspraak vaststellen. BAZEL Dinsdagavond na de laat ste training hebben de coaches van FC Barcelona en Slovan Bratislava de opstellingen van hun ploegen bekend gemaakt voor de eindstrijd van het tornooi om de Europese voetbalbeker voor bekerhouders, die vanavond in Bazel wordt gespeeld. De formaties zijn als volgt samenge steld: FC Barcelona: 1 Sadurni, 2 Franch, 3 Eladio, 4 Rife. 5 Olivella. 6 Zabalda. 7 Pellicer. 8 Castro, 9 Zaldua. 10 Fuste, 11 Rexach. Wisselspelers: Reina (doel), 12 Callego, 13 Pereda, 14 Men- dova en 15"Palau. Slovan Bratislava: 1 Vencel, 2 Fio, 3 Hrivnak, 4 Jan Zlocha, 5 Horvath,' 6 Josef Capkovic, 7 Cvetler, 8 Moder 9 Hrdlicka, 10 Jokl, 11 Jan Capkovic. Wisselspelers: Kontir (doel), 12 Ludo- vik Zlocha, 13 Hatar, 14 Biazan ARNHEM De Politieke Partij Radi calen vindt dat de NAVO-taptoe moet worden veranderd in een Europese manifestatie met burgerdrumbands. Dat voorstel doet de PPR in een ver klaring waarin wordt gezegd dat er bij het 20-jarig bestaan van de NAVO weinig reden is tot extra feestvreugde. „Eerder." zo zegt de PPR, „is het nodig ons diepgaand te bezinnen." De radicalen hebben niets tegen grap pige en kleurrijke uniformen, maar wel tegen het directe verband van de taptoe met wat in diepste wezen is bedoeld om anderen te doden, al is het mogelijk uit zelfverdediging. BREDA De 19-jarige beton- vlechter A. A. H., medeplichtig aan de roofoverval op de 66-jarige wedu we De R. uit Prinsenbeek op 13 mei. heeft zich gistermiddag bij de ge meentepolitie in Breda gemeld. Hij heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. Vrijdag wordt hij aan de offi cier van justitie voorgeleid. De ande re verdachte, de 17-jarige J. A. N. neef van de weduwe, is al eerder aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5