WATERKANON INGEZET Academici moeten meer wisselen Chaos in binnenstad Stenen naar politie Uit 6e Haagse hof geplukt aiiavoiicl Kamerdebat over „bezetting" IP Slotprïmses De weg terug De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! HONDEWEE 13 WOENSDAG 21 MEI 1969 van wegdek tot barricade (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) AMSTERDAM De ongeregeldheden, die de Amster- damse binnenstad gisteravond en vannacht teisterden ze worden de ernstigste van na de oorlog genoemd ontstonden als gevolg van een zogenaamde voedseltocht, die als startpunt het universiteitsgebouw had aan de Oudemanhuispoort. Yia stencils en het eigen radiostation De Yrije Maagd, waarvan het bereik ongeveer twee kilo meter was, hadden de bezetters van het Maagdenhuis „studenten, scholieren, arbeiders en andere kameraden" hiertoe opgeroepen. Om ongeveer half acht stroomde een menigte van zeker duizend man naar de fraaie ar cade, die toegang verschaft tot de Gemeentelijke Universiteit. Het waren lieden uit verlerlei milieus, met verschillende be doelingen ook en opvattingen. Ij Mogelijk televisie-uitzending (Van onze parlemen(sreractie) EN HAAG Vanavond zal [Tweede Kamer de behande- van de accijnsverhoging on treken voor een debat over bezetting van het Amster- mse Maagdenhuis. Dat ge urt op verzoek van de PSP'er B. van der Lek, die minister ^jjjringa van Onderwijs wil in- j j irpelleren. e minister zal- ook vragen bgant- „„.jrden van de vier regeringspar- M i Jen. ARP. CHU, KVP en VVD wil- «i t het standpunt van de minister ren over de bezetting van het lagdenhuis. Iet debat zal ook worden bijge- ond door de minister van binnen- idse zaken, mr. Beernink. S )e NTS had vanmorgen nog geen j i tlissing genomen over eventuele htstreekse uitzending van het de- De moeilijkheid is dat de NTS Nederland-1 al een voetbalwed- jd uitzendt, zodat alleen de zend- van de KRO overblijft >e Eerste-Kamerleden Piket, Knott- n De Geer van Oudegein llaagde nhuix i deel der Amsterdamse studen- zit in het Maagdenhuis. Ik zou laat ze daar stil zitten, ze ko- er vanzelf wel 'weer uit. Liever I op reageren, want daar zitten die enten nou net op te wachten, s ze met hun studie een jaar later r zijn, wel, dan hebben ze dat aan zelf te wijten. Ze doen net als i kinderen, die boos zijn en niet willen. rburg B. de Zwart-v. Dorp Israël (17) i reactie op hetgeen de heren P. Jems en N. Ouborg schreven nog het volgende. Er werd gewezen het eeuwig verbond dat God met ham en al zijn nakomelingen Maar elk verbond heeft twee rtijen". Verbondsbreuk is mogelijk, [8 praktijk! is geen mechanisme dat zich 'ogen en eenzijdig aan de „tekst overeenkomst" houdt. Gods belof- zijn altijd toezeggingen van heil loof en bekering en geen hocus over de toekomst, wil ernstig waarschuwen tegen tijdig Schriftgebruik, waarbij men de werkelijke inhoud voorbijziet er uitpikt, w.at in de kraam te pas it Zoals hijvoorbeeld het feit, dat iaël (de stamvader der Arabieren) rijke beloften Gods ontving, 'rts wil ik wijzen op Jeremia 48 vs «Maar in het laatst der dagen zal j ioabs gevangenis wenden, spreekt 7 Heere". Hetzelfde wordt een Mstuk verder gezegd van de Am- tieten en zelfs over de Elamieten. 'r deze volkeren zijn intussen "rioos verdwenen. ogmaals: de Bijbel leent nergens wmstmechanismen. God predikt fits een weg van bekering en oof. (allen c.h.) hebben minister Polak van Justitie schriftelijk gevraagd of hy de bezetting een misdrijf acht, of het Openbaar Ministerie tot straf vervolging zal overgaan en of de minister bereid is eventueel zelf hier toe opdracht te geven. Van de ministers Beernink en Polak willen zij weten, of naar hun oordeel de bezetting een inbreuk maakt dan wel een gevaar inhoudt voor de openbare orde. Premier De Jong heeft gisteren in een vraaggesprek met KRO's Echo gezegd dat de regering zich geheel stelt achter de maatregelen van curatoren en senaat. Er bestaat be grip voor de moeilijkheden in de universitaire wereld, zei hij, maar nu probeert een kleine groep het overleg onmogelijk te maken. Dat kunnen we niet waarderen. De Amsterdamse afdeling van de a.r. jongerenorganisatie (ARJOS) hoopt dat de bezetting „een bijdrage zal zijn tot grotere inspraak in mede beslissingsrecht van de gehele bevol king, tot het voortdurend kritisch be naderen van bestuurscolleges die zonder recht van meebeslissen over personen en zaken oordelen, en tot samenwerking tussen alle groepen van de bevolking bij het werken aan nieuwe maatschappelijke verhoudin gen". Deze Arjos-afdeling is het in prin cipe eens met studentenacties en an dere activiteiten die dit kennelijk tot doel hebben» AMSTERDAM Tweehonderd stu denten van de economische faculteit zijn gisteren de dupe geworden van de bezetting van het Maagdenhuis. Hun tentamen over internationale economi sche betrekkingen kon niet doorgaan. De examenopgaven, die in het Maag denhuis liggen, konden niet worden vermenigvuldigd. Ook de oproepen la gen daar klaar voor verzending. Ten slotte is het niet zeker of de „be zetters" de opgaven niet hebben door gekeken, zodat de integriteit bij dit tentamen niet kan worden gegaran deerd. Het werd een hartveroverend sprookje, de opening van het christelijk centrum voor gees teszwakken De Hartenbergge legen op een 87 ha groot terrein in de bossen tussen Ede en Otterlo. Er kwam een confetti- kanon aan te pas, die de deur van een sprookjeskasteel open schoot, de officiële openings ceremonie, verricht door prinses Margriet, koninklijke eregaste. Een enorme wolk van confetti daalde neer op de vele aanwezi gen, waaronder Edes burgemees ter J. Slot, het bestuur van de Vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen en geneesheer-directeur dokter A. Mijnhardt. Dé elf jarige Afien Smith, dochter van de administrateur van De Har tenberg, bood de prinses bloemen aan. Het centrum telt 300 bed den, in 1975 zullen het er 600 zijn. Op de foto overhandigt een fee de sleutel van De Harten- berg aan de prinses. Het dagelijks bestuur van de weten schappelijke staf van de Amsterdamse universiteit heeft alle stafleden (onge veer dertienhonderd mensen) in spoed vergadering bijeengeroepen voor mor genmiddag drie uur. De Algemene Rotterdamse studenten vereniging heeft een solidariteitstele- gram naar de bezetters van het Maag denhuis gestuurd. Dat deed ook de Til- burgse studentenraad. „Van acht tot tachtig jaar", zei een student, toen hij de naar een aula stromende hoofdmoot kritisch op nam. Dat klopte wel, want studenten en niet- studenten namen in de colle gebanken plaats, kinderen en ouden van dagen, bekende en minder be kende Amsterdamse anarchisten en nihilisten, jongemannen met ruige baarden en ver over de schouders hangende haren, met een schapehuid, een berevel of een woestijnmantel omhangen, met Mao-speldjes op of „Ban - de - Atoombom - schildjes", en zelfs met pseudo-Cubaanse of -Chinese uniformen. Censuur De voor een microfoon staande lei der van de vergadering een soepel sprekende, bebrilde student met een Voor de veertienjarige Vivian werd het te veel: de spanningen en de „opsluiting" in het Maagdenhuis vergden teveel van haar krachten en bovendien had ze reuzenhonger. Dat alles leidde tot haar besluit alle verzet op te geven en dus klom ze het studentenbolwerk uit door een raam aan de Voetboogstraat. Bovendien is Vivian geen studen te, maar is ze vorige week van huis weggelopen, omdat ze bang was voor straf na een spijbelavontuurtje. Alles liep echter goed af: na haar klauterpartij (foto boven) wachtte haar beneden een dolgelukkige va der, die na dagenlang speuren zijn verloren dochter in zijn armen kon sluiten (foto onder). D. v. d. Boogaard DOOS ïÊÈtf. Een pak van het hart, dat de vis- sersstaking is afgelast. Hoe im mers kan de meimaand echt zijn zonder Vlaggetjesdag? Ieder jaar die spanning of het weer wel zal zijn zoals het behoort! Wat zon, flinke wind en een snel overtrekkende bui. Gek dat bepaalde dagen door be paald weer getypeerd worden. De Oranjezon op Koninginnedag en vroeger de Varsity altijd in de stro mende regen. Dat laatste verhinder de ons niét er kilometers voor te fietsen en druipend de overwinnaar toe te juichen, al moet ik toegeven dat ik nooit wist welke ploeg dat eigenlijk was. Voor ons waren ze allemaal even gek, die studenten, die met parapluies op en pijp in de mond in het water sprongen om hun clubgenoten te huldigen. Dat Vlaggetjesdag a.s. zaterdag samenvalt met Luilak is voor Den Haag en Scheveningen geen be zwaar, want het echte luilakvieren kennen ze hier niet. Vroeger, in het Noordhollandse, heb ik het zwaar bedreven. Geen burger heeft in die dagen op de zaterdag voor Pinkster lang geslapen! Daar zorgden blikken, óf met stokken bewerkt óf ratelend over de keien getrokken, wel voor. Niét dat het vroege wekken een erge misdaad was, want het was in de dagen dat de zaterdag een gewone werkdag was en de winkels naar het verlangen van.de klanten open- ZATEnnAG gingen. De bakker verkocht zijn warme krentebollen al om zeven uur. Maar voor de echte Luilakvreugd moet men in Haarlem zijn. Daar gaan de mensen op die morgen om zes uur naar bed inplaals van op te staan! Ze zijn dan ook heel de nacht aan de wandel geweest als het goed is. De Gasthuissingel langs de bloe menmarkt op en neer en bij elke toer een plant of tuil gekocht, die dan altijd wel iemand vond die er mee bedacht kan worden. Het rook er in die vervlogen da gen naar olielampen en warme worst, de patat was nog niet als volksvoedsel uitgevonden. De Spaarndammers kwamen met hun paling en voor vijf centen had je een reuze bom, die wrangzuur was zonder de zoetstof, die nu onze smaak bedorven heefl. Het zaterdagse ochtendgloren brak aan over onttakelde kraapipjes en dan gebeurde het onbillijke, waardoor de deugd niet en de echte luilakken wel beloond werden. Terwijl de slenteraars van de nacht nog gauw een paar uurtjes slaap trachtten te knappen, kwamen de luiaards uit hun bed en struinden de restjes van het groengoed af om met de ongelooflijkste koopjes naar huis te gaan. De sukkels durfden het ons dan later ook nog te vertellen....! pet op het hoofd zei niet te kun nen beslissen over datgene wat er moest worden gedaan. Hij liet aan de vergadering over of de demonstratie doorgang moest vin den of niet. Eerst hekelde hij echter de Nederlandse publiciteitsmedia, die onder overheidscensuur zouden staan, de repressietechnieken, welke opgang zouden doen, alsook de „ter reurmethoden" en de „duidelijke pro vocatie" van de politie. Besloten werd de meegebrachte le vensmiddelen in te zamelen en door een aantal vrijwilligers via sluipwe gen naar het Maagdenhuis te laten brengen. De anderen zouden even eens naar het bezette administratie gebouw gaan om uiting te geven aan hun solidariteit met de daar „opgeslo ten kameraden". Geen hinder De voedseldragers ondervonden to taal geen hinder van de politie, de stoet van vijfhonderd demonstranten echter wel. Toen deze al na een paar (honderd meter op de rijbaan van het Rokin gingen zitten, werden ze per politiemegafoon herhaaldelijk gewaarschuwd zich te verspreiden en door te lopen. Toen dit niet gebeurde en het hele verkeer begon vast te zitten, werd de eerste charge van de avond ingezet. Agenten met schilden en lange wapenstokken namen er aan deel, ook een aantal politiemoto ren met ziijspan. De snel uit elkaar gejaagde groep liet zich door de harde slagen, die waren gevallen, niet ontmoedigen. Schreeuwend en scheldend liepen de demonstranten over de Singel naar de andere kant van het Spui om de voor het Maagdenhuis postende mare chaussees te honen en te sarren. De bezetters, van wie er tientallen op het dak waren gaan staah, deden et nog een schepje bovenop door in koor opruiende yells aan te heffen en voor hun microfoon strijdliederen te zingen. Na de nodige waarschuwingen, die alle in de wind werden geslagen, volgde een tweede, veel fellere char ge. Politieruiters en politiepaarden werden ingezet, terwijl drie gereed staande waterkanonnen langzaam op rukten. Het hek was nu helemaal van de dam. De vertegenwoordigers van de sterke arm werden met stenen en fietsbellen bekogeld, met stukken as falt, met knikkers, met blokken hout en met asemmers, die men voor hun auto's probeerde te gooien. Er sneu velden ruiten, er werden brandjes gesticht, hier en daar poogde men barricades op te werpen van uitge rukte parkeermeters, afgebroken ver- keerspalen, straatstenen en trottoir randen, die werden uitgegraven, en materialen, die van bouwerijen wer den weggenomen. Het straatrumoer en ook de chaos strekten zich weldra uit over de hele Amsterdamse binnenstad. In de Leid- sestraat en op de grachten, die daar op uitkomen, werd charge na charge ondernomen. Op het Koningsplein werd een complete bouwkeet omge kiept. Op de Nieuwezijds Voorburgwal en voor en achter de Dam weerklonk voortdurend een waar Indianenge- huil. Twee waterkanonnen waren daar nodig om de met projectielen gooiende menigte in de stegen terug te drijven. Revolutie Urenlang duurde de telkens weer oplaaiende strijd. Jongemannen, die in het nauw zaten, kropen op de donkere grachten in schuiten weg, of zochten een veilig heenkomen in bo men of in bouwstellingen. De revolu tie in Amsterdam leek compleet, hoe wel zij op het punt van de gebruik making van geweld nog niet dezelfde vormen had aangenomen als een jaar geleden in Parijs. Door de rake klappen, die overal in de binnenstad werden uitgedeeld, vielen er al gauw gewonden. Tegen middernacht zag men heel wat GGD- auto's op straat. Politieman nen werden door stenen geraakt, de monstranten door gummiknuppels en wapenstokken. In de Leidsestraat za gen we twee jongemannen bewuste loos wegdragen, in de Spuistraat stond een tijdlang een ziekenauto, waarin tenminste vijf mensen, onder wie twee marechaussees, werden ver bonden. Het aantal arrestanten was vanmorgen onbekend. Toen om vier uur vanmorgen de rust in de hoofdstad weerkeerde, leek het Spui, waar het Maagdenhuis aan ligt, één grote legerplaats. Er stonden een paar honderd behelmde agenten en marechaussees. Getralie de overvalwagens en manschappen- wagens waren schuin op de trottoirs gezet. Begeleiders van politiehonden liepen heen en weer; politieruiters stonden vermoeid naast hun dam pende paarden. De meesten van de onruststokers ook die van het Maagdenhuis lagen toen al in bed. Slechts enkele tientallen stonden nog SPAARBANKE stmt-fNVOtdN 999-1231 «*nA Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke) koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Trouw aan bedrijf niet aanmoedigen (Van onze onderwijsredacteur) VLISSINGEN Bij veel be drijven worden jubilarissen bij hun 25-jarig of 40-jarig jubileum uitvoerig gehuldigd. Blijkt een sollicitant opgeveer iedere vijf jaar van functie te wisselen, dan wordt gevraagd wat hiervan wel de reden is. Trouw aan het be drijf wordt positief gewaardeerd. Toch is speciaal voor hoger per soneel het opdoen van ervarin gen in verschillende situaties zeer aan te bevelen. Bij grote ondernemingen kan er binnen de onderneming van functie gewisseld worden. Is dat niet moge lijk, dan moet het overstappen naar een andere onderneming bevorderd worden (met de begrenzing dat voor zéér bijzondere specialisten ander werk verspilling van talent zou bete kenen). Om tot meer mobiliteit te komen, moet de grote meerderheid van de ondernemingen zich daar ook achter stellen; als men de be- drijfsbinding blijft aanmoedigen, krijgt solliciteren buiten de onderne ming vlug het etiket van ontrouw. Aldus jhr. mr. F. O. J. Sickinghe in een preadvies voor de algemene ver gadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die vandaag in Vlissingen het onderwerp „Academi cus en Bedrijfsleven" behandelt. De academici die in het bedrijfsle ven komen, hebben ee^ grote behoef te aan „loopbaanplanning". Van de jonge academici vindt ongeveer een derde de periode van de eerste func tie te lang en te weinig zinvol. Meer dan de helft van de oudere academici zegt dezelfde ervaring te hebben op gedaan: het duurde soms jaren voor men het gevoel had in de juiste „car rière-route" te zitten. Mr. Sickinghe ontleent deze gege vens aan een voorstudie inzake de arbeidssituatie van 53 academici van 35 tot 50 jaar. Het rapport werd in opdracht van een Stuurgroep soci aal-wetenschappelijk onderzoek op gesteld door dr. A. L. Mok en drs. L. A. Welters. Negatief Maar de meerderheid vindt dit toch wel gunstig: de situatie stimu leert tot bij-leren. Een kwart van de jonge academici vindt dat zij in hun eerste functie niet voldoende ruimte krijgen/kregen om hun kennen en kunnen tot uitdrukking te brengen. Bij de ouderen meent de helft dat zij in hun eerste functie niet de ge wenste ruimte kregen. De helft van de jonge academici en bij de ouderen meer dan de helft (56 procent) heeft in het begin van de loopbaan het gevoel (gehad) dat er In de opleiding tekorten waren. Men miste: bedrijfskunde, economie, mar keting. rapporteren, planning en or ganisatiekunde. De algemene voor keur gaat uit naar een brede algeme ne vorming met een diepere vorming voor één specialisme. De chefs vinden dat jonge acade mici hun loopbaan moeten beginnen als specialist. Een van de motieven hiervoor is: „mogelijkheden voor de man om zijn specialisme kwijt te ra ken; anders raakt hij gefrustreerd". Beneden niveau De meerderheid van de jonge aca demici vindt dat hun huidige werk aspecten heeft, die beneden hun ni veau liggen en van deze groep zegt 75 procent dat die aspecten een be langrijk tot zeer belangrijk deel van hun functie vormen. Werk mee naar huis nemen is een normaal beeld zo wel bij de jongere als bij de oudere academici. Twee a drie avonden per week werken de meeste academici thuis voor het bedrijf. De helft van de academici is minstens één weekend in de maand voor het bedrijf bezig. De overgrote meerderheid van de academici zou extra vrije tijd beste den aan hobby's, slapen, gezin, knutselen en sport; extra vrije tijd zou vooral benut worden om te re laxen. Het onderzoek wees uit dat de jon ge academicus in de onderneming in 2 a 3 jaar aan een nieuwe functie toekomt Veel jonge academici beoor delen de eerste introductie in het be drijf negatief of zeggen helemaal geen introductie te hebben gehad. Van de ondervraagde jongere en ou dere academici is 40 procent van me ning dat zij in hun eerste functie werk deden of doen waarvoor ze niet opgeleid waren of zijn. beledigingen te schreeuwen als „Fas cisten!", „Moordenaars!" en „Sieg Heil!", maar de schorre stemmen stonden door het vele gebruik op het punt van breken. De vernielingen, die waren aange richt, hadden sporen achtergelaten, waarvoor Amsterdam zich vandaag wel voor heeft moeten schamen. Het plaveisel lag bezaaid met stenen en andere projectielen, met versplinterd glas, vuilnisemmers en uit de grond gerukte verkeersmiddelen. Verborgen fietsen telde men bfj tientallen. Hier was de straat opengebroken, elders lagen grote stukken stoeprand bloot. Hoewel de Japanners ook al in een demonstratie onlangs fel pro testeerden tegen de aantijging, dat geïmporteerde Britse rashonden een hondse behandeling zouden onder gaan, was het thuisfront toch niet gerustgesteld. Honderden honde bazen hielden in het Londense Hyde Park een betoging tegen de honden export uit Engeland. De stoet, met de honden inbegrepen, trok daarna naar de Kennel Club in Piccadilly. Op de foto zet een bloedhond mei een smekende blik in zijn honde ogen kracht bij aan het protestbord, waarin iets over „gruwelijke wreed heden begaan op honden in Japan'' vermeld staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13