LUCHTBRUG AFGEBROKEN 0LGA Astronauten konden niet goed slapen CNV: SAMENWERKEN MET BEHOUD VAN PRINCIPES Bezetters in 't nauw Aktie van politie Uw matros Het Kwartet Opklaringen Rassenrellen in Newark Evangelie als basis 0NDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidis e Courant irecteur: F. Diemer jofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 20 mei 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Nieuwe loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Onze nederigheid is vaak slechts een gevolg van onze afkeer voor de trots van an deren. DE BOISSON Gouden adverteerders pagina 13 (R'TA) „De buren kunnen hier behandeld word. Zomer in de ether mt WEER DE BILT Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Plaatselijk nachtvorst, morgen overdag hogere tempe raturen dan vandaag. Matige tot zwakke wind uit westelijke rich ting. DE BILT Een depressie bo ven Denemarken veroorzaakte het tgelopen etmaal boven onze om- iving veel bewolking en regen, [et noordwestelijke winden, die de kust tijdelijk tot storm - :htig toenamen, werd lucht aan- ivoerd, die veel te koud was voor tijd van het jaar. De middag- tmperaturen bereikten gisteren dan ook waarden, die 6 tot 9 gra den beneden normaal lagen. De depressie verwijdert zich in tussen in oostelijke richting naar de Oostzee, terwijl een hogedruk- gebied zich van de Golf van Bis kaje naar Frankrijk verplaatst. Als gevolg hiervan zal de wind naar westelijke richtingen krim pen en verder afnemen. Er zullen wat meer zonnige perioden voor komen, waardoor de middagtem- peraturen in het algemeen wat hogere waarden kunnen bereiken dan vandaag. Wel moet er nog met enkele lokale buien rekening gehouden worden. De kans op nachtvorst neemt weer iets toe. 21 mei. zon op 04.38; zon onder 20.36: maan op 08.04: onder 00,58. 24 mei e.k. De Nederlandse studentenraad heeft de studenten in alle universiteitssteden opge roepen na de opening van de collegezalen de actie van de politie in Amsterdam te bespreken. In Nijmegen is het bureau van de senaat enige tijd bezet geweest (pag. 7). De inspraak van de studenten aan de VU zal nader worden uitgewerkt (pag. 7). SAMKALDEN AMSTERDAM De politie heeft vannacht om vier uur het Maagdenhuis geïsoleerd. Ze haalde de luchtbrug tussen de aula van de universiteit en het administratieve centrum weg, onder dekking van traangasbommen. De studenten verdedigden de brug met schuimblusapparaten. Geen van de studenten kon vanmorgen het Maagdenhuis verlaten «onder dat proces-verbaal tegen hem of haar werd op gemaakt wegens lokaalvredebreuk. De politie mocht zelf het tijdstip van de actie bepalen. Hiertoe had zij omstreeks middernacht opdracht ge kregen. Na de actie heeft de politie zich direct teruggetrokken. Bij het gebouw staan twee water kanonnen, die de regering vorig jaar ter beschikking van de Amsterdamse politie stelde. Ze zullen worden ge bruikt als studenten proberen op- niéuw een brug te slaan. Via de brug hadden de studenten vrij in- en uit gang. Ook werden op deze wijze voedsel en andere voorraden aange voerd. VELDSLAG De politie gooide eerst enkele traangasbommen naar het openstaan de raam van het Maagdenhuis om tegenwerking van de studenten te voorkomen. Vervolgens werd met een kraanwagen de luchtbrug over het nauwe straatje weggehaald. Toch hadden de studenten byna kans gezien zelf de brug binnen te halen. Ruiten werden ingegooid en ook kwamen er stoelen naar beneden, evenals ander meubilair en zelfs dak pannen. Ook grepen de studenten naar brandblusapparaten om de po litie in haar actie te belemmeren. Bij deze veldslag zouden vijf stu denten gewond zijn geraakt. Dit werd althans meegedeeld via een zender uit het Maagdenhuis. De studenten weigerden evenwel de GG en GD toe te laten. Hoofdinspecteur Heijink achtte het onmogelijk dat er gewon den zijn. De politie heeft tijdens haar blik- j semactie twee arrestaties verricht: de J veertigjarige Ch. en de 27-jarige J. P. G. M. H., beiden student. Van- j morgen werd het gebouw door onge veer honderd politiemannen bewaakt. Het bestuur van de Algemene stu denten vereniging Amsterdam (ASVA) In de vroege ochtend wordt een bewusteloos meisje door een van de vensters van het Maagdenhuis getild. Politiemannen nemen de brancard over van de bezetters. OPERATIE'LUCHTBRU G De politie heeft gisternacht de geïmproviseerde luchtburg in de Hand boogstraat, die het bezette Maagdenhuis met de aula verbindt, onder dekking van traangas om het eventueel verzet van de studenten te brekeii weggehaald. Deze actie moet de bezetters volledig van de buitenwereld isoleren. Op de foto: terwijl traangaswolken opstijgen, Wordt de luchtbrug verwijderd. De studenten verdedigden zich vergeefs met brandblusapparaten. heeft dit optreden van de politie sterk afgekeurd. Indien de verantwoorde lijke autoriteiten hun machtsdenken en machtsuitoefening op een derge lijke manier in het spel betrekken, kan volgens de ASVA niet worden gesproken van enige bereidheid tot democratisering van de universitaire verhoudingen. Meegedeeld werd nog dat men om drie uur vannacht burgemeester Samkalden probeerde te benaderen, maar deze mocht volgens de politie niet worden gestoord. De „bezetters" stellen alles in het werk om steun van het publiek te krijgen. Door middel van pamflet ten, die vanmorgen vroeg op het Spui werden uitgereikt en door radio- uitzendingen uit het Maagdenhuis met behulp van een illegale zender vraagt men om sympathiebetuigin gen. „Ons moreel is gezien de omstan digheden hoog", „Op naar het Spui", „Wij hebben honger, ons eten is op" en „Wij strijden ook voor uw zaak" zijn termen, die vanmorgen uit vele studentenmonden klonken. Raketten maakten teveel lawaai HOUSTON De reis naar de maan van de drie Amerikaanse ruimtevaarders Stafford, Young en Cernan verloopt geheel naar wens. Toen de Apollo-10 gister avond 220.000 kilometer achter zich had, werd met succes een koerscorrectie uitgevoerd door j de hoofdmotor gedurende zeven seconden te laten werken. De Apollo heeft inmiddels al meer dan de helft van de afstand naar de maan afgelegd. Commandant Stafford en zijn met- j gezellen hadden gisteren slechts twee klachten. Zij hadden bij het slapen last van het geluid van de kleine raketmotoren, die door periodieke sto ten automatisch de cabine in een draaiende beweging houden. Hier door wordt voorkomen dat niet voort durend dezelfde kant van de capsule aan de zonnewarmte is blootgesteld. Door deze raketjes draait de Apollo in ongeveer één uur om haar as. Het controlecentrum in Houston vertelde de astronauten dat er niets aan het lawaai te doen was en dat ze er wel aan zouden wennen. Inder daad viel het trio later, nadat zij een slaappil hadden ingenomen, in slaap. Chloor Een andere klacht betrof het drink water. dat sterk naar chloor smaakte. De ruimtevaarders kregen de raad de eerste portie water weg te gooien, omdat de chloor, die aan het water wordt toegevoegd om ver- antreiniging te voorkomen, zich ken nelijk nog niet voldoende met het water had vermengd. In de loop van maandagavond zond de Apollo weer kleurentelevisie- beelden van de aarde uit. De aardbol was verkleind tot een tennisbal, met als overheersende kleur „hemels blauw". De ruimtevaarders lieten ook zien, hoe zij als gevolg van de toestand van gewichteloosheid door de cabine zweefden. Officieel heeft de Apollo-10 217 vaantjes meegenomen (117 vlaggetjes (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT HeJ; CNV is bereid mee te zoeken naar een ant woord op de vraag, of een sterker organisatorisch verband van de Nederlandse vakbeweging als geheel kan worden bereikt. Het laat in het midden of een federatie of fusie met NKV en/of NW daarbij voor ogen moet staan, maar het verbond stelt wel duidelijke prin cipiële eisen. Hoofdinspecteur Oele van de Am sterdamse politie spreekt via de megafoon met de bezetters van het Maagdenhuis. NEWARK Honderden negers hebben gisteren in Newark in New Yersey winkels van blanken geplun derd en winkeliers geslagen na een bericht dat een blanke agent een negerjongen had doodgeschoten. Er is een uitgaansverbod ingesteld en nationale gardisten hebben de be trokken wijk afgezet. Ook is er een verbod op de verkoop van sterke drank. van de resp. lid-staten van de VS j plus twee vlaggetjes elk van de vijf- I tig Amerikaanse staten) die na een behouden terugkeer zullen worden 1 overhandigd aan vertegenwoordigers van de landen en staten. Comman- j dant Stafford zou tien vlaggetjes ex- J tra van de staat Oklahoma, waar hij I woont* het ruimtevaartuig hebben binnengesmokkeld. Straling Volgens ruimte-artsen hebben de astronauten bij het passeren van de 1 zgn. Van Allen- gordel aan een hoe- veelheid radio- actieve straling bloot gestaan, die gelijk is te stellen met hetgeen een patiënt ondergaat wiens borstkas driemaal wordt doorgelicht. Het Russische regeringsblad Izwes- tja 'heeft gisteren de drie maanreizi- gers succes toegewenst. Evenals in een uitzending van radio-Moskou werd ruimte aandacht besteed aan de gevaren die aan de tocht van de Apollo zijn verbonden. Het CNV laat zijn houding vanuit het Evangelie beheersen. Deze hou ding wordt niet door iedereen ge deeld, maar deze houding zal toch tenminste gerespecteerd moeten wor den; en wel in die zin, dat in elke situatie en in elk georganiseerd ver band ruimte moet bestaan voor het I leve.ren van een inbreng, die zich op het Evangelisch belijden beroept als norm voor het handelen. j Deze inbreng kan zich niet beper- I I ken tot bijv. bezinning op christelij- I ke waarden voor mens en samenle- I ving. Men zou zich dan in groter organisatorisch verband nog vrijblij- i vend kunnen opstellen. Bedoelde in breng zal manifest gemaakt moeten i kunnen worden bij het uitoefenen van invloed, die medebepalend is J voor het vaststellen en het voeren i van een praktisch beleid. Zouden NVV en/of NKV niet of ontkennend antwoorden dan zal het CNV moeten nagaan in hoeverre dit I van betekenis is voor het nemen van beslissingen in de toekomst voor een I verdere ontwikkeling van samenwer- j king en samendoen van de drie vak- centralen. Tot deze voorlopige conclusies komt het verbondsbestuur en de ver bondsraad van het CNV naar aanlei ding van het resultaat van de eerste fase van het sociologisch onderzoek onder de leden naar de toekomst van de christelijke organisatie. Het onderzoek werd verricht door het sociaal - wetenschappelijk insti tuut van de Vrije Universiteit onder leiding van prof. dr. H. J. van Zu- them. Koop 'm en win fl. I.OOO - CN V-onderzoek TAE uitkomsten elders in onze j krant gepubliceerd van de I eerste fase van het sociologisch on derzoek onder de leden van het CNV is verre van opwekkend. Het rapport bevat tenminste twee grote teleurstellingen, die men mis- schien wel had vermoed tot een onderzoek bestond blijkbaar duide- i lijk aanleiding maar die men nu i zwart op wit bevestigd heeft gekre gen. Voor de toekomst gaat dit de j christelijke vakbeweging onder lei ding van haar nieuwe voorzitter han den vol bezorgen. De leden van de christelijke vakbe weging die uit principiële overwe gingen zich bij hel CNV aansloten blijken een minderheid te vormen. Een vakbeweging waarvan de leden voor het merendeel uit traditie en „vanzelfsprekendheid" aansluiting zocht, is niet de sterkste. Een ander opmerkelijk resultaat van het onderzoek is. dat het verband tussen geloof en arbeid bij zovele leden van de christelijke vakbewe ging zo^k is. Het plan van het CNV voor de toekomst zich sterk te rich ten op het werk binnen de onderne mingen kan hierin misschien verbete ring brengen, maar stellig zal dit ook gelden voor de versterking van de scholing en vorming en het beter doorgeven en vertalen van bovenaf van wat de christelijke vakbeweging met haar (ideële) doelstellingen be oogt. Terecht wordt in de concept-conclu sies van bestuur en verbondsraad van het CNV een beroep gedaan op ker ken en scholen, zich meer te bezin nen op de waarde van de christelijke organisatie in het maatschappelijk leven en op de betekenis van de struc turen die het levenspatroon van vele mensen beslissend bepalen. Het resultaat van dit onderzoek heeft tot méér mensen dan alleen de lei ders van de christelijke vakbewe ging iets te zeggen. [Onredelijk TJET gedrag van de Amsterdamse studenten met betrekking tot de bezetting van het Maagdenhuis be gint in toenemende mate kenmerken van onredelijkheid te vertonen. Men behoort te erkennen dat er aan de structuur van ons hoger onderwijs in bepaalde opzichten te verbeteren viel en nóg valt. We hebben dat in deze kolommen bij herhaling betoogd. Maar bij dit algemeen aanvaarde in zicht was de bezetting van dit ge bouw al niet te verdedigen. Maatre gelen als sluiting en bezetting horen in het universitaire bestel niet te worden toegepast. Er zijn andere we gen om tot de juiste doelen te gera ken. Nog minder was te verdedigen de wij ze waarop de bezetters gingen om springen met de stukken die zij in het door hen bezette gebouw hebben gevonden. Er moet ook in het universitaire le ven openheid komen. Maar dan gaal het niet aan, dat op voorhand stuk ken die uit het „oude bestel" dateren aan de publiciteit worden prijsgege ven. Het voorlopige toppunt van de on redelijkheid werd bereikt, toen de bezetters weigerden te treden in het knappe voorstel van de universiteits bestuurders om via de Kamercom missie te komen tot een commissie van deskundigen die uitspraak zou moeten doen. Een knap voorstel, dat bovendien ge tuigde van de bereidheid der bestuur ders, in dc besluitvorming zelf ge heel terug te treden. Helaas deelt ook onze volksvertegen woordiging blijkbaar in het wantrou wen dat zich van een aantal studen ten heeft meester gemaakt. Het voor stel, even onbaatzuchtig als knap. werd jammer genoeg afgewezen. De redelijkheid is zoek. Het getuigt alles van een bedenkelij ke gezindheid. Waarover te meer be zorgdheid geboden is omdat de essen tie van belangrijke delen uit ons ho ger onderwijs hierbij op het spel staat. Er blijkt een onmiskenbare strekking naar anarchie. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schn|f op de bon duideli|t hel gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886^ 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- IEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6 LANCHESTER 1895 plaats pia i: Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt c~ Wil» WI.JMJ, ttHJ WIJ V V piUWC'IIIUI) ebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1