Oranje-team gooide in de slotfase remmen los: 3-0 COUPE" DEFINITIEF IN NEDERLAND AB GRITTER WEES ORANJE DE GOEDE WEG NAAR ZEGE 5? Sterk trilde nog na van spanning ^Ajax-A.C. Milan WK-speler niet in Olympisch tornooi Nieuwe tegenstanders voor zaterdag-elftal? Middenveld zeer sterk Zaterdagcracks keken toe V oetbalprogramma voor zaterdag a.s. Bert Onnes sneelt voor SH/TSB Veel pech voordat eerste goal viel Profclubs azen op Henk Kiel Quick Boys al bijna uitgeteld MAANDAG 1» MEI 194» ïTOZEP Evert Sterk peuterde met een mesje aan de veters van de schoen waarin de linkervoet van Jan Vedder zat gewrongen. „Als ze gewonnen hebben, doe Ik alles voor se", gekscheerde de succesvolle coach. Maar de veters van Vedder wilden niet los. „Man ik tril nog na van de spanning", zei Evert Sterk. Wat zat ik In mijn rats. Zoveel kansen en toch geen goal. Ik ben dolgelukkig met deze zege. We mochten toch immers dat Drielandentornool niet verliezen? 't Moet je een beetje mee zitten, ook al hebben de jongens mijn opdracht voortreffelijk uitge voerd. De aanvallen werden uitste kend opgezet, waarbij vooral de rustiger dan anders spelende Jan denRooyen een knappe party heeft weggegeven. Die Belgen moesten capituleren. Dit stond voor mü vast." Cok aanvoerder Rob van Zijderveld had zich geen zorgen gemaakt om de overwinning. „Het ging met mijzelf beter dan tegen de Fransen ondanks een onzeker begin. Maar dat veld was verradelijk glad. Die Belgen hoewel minder dan de Fransen vielen me bepaald niet tegen." [C-voorzitter Jonker, die de Belgen ook tegen de Fransen zag spelen, was natuurlijk content ook al had de score hoger moeten uitvallen. De Belgische defensie was minder sterk gesloten dan tegen de Fransen, maar dat kwam door het hogere tempo en de ruimer opgezette aanvallen van Nederland daardoor openingen werden geforceerd." Niet gepasseerd lontent was ook keeper Reitsma die in zijn twee interlands nog niet is gepasseerd. ,,Ec vond het een leuke wedstrijd al lag het peil lager dan tegen de Fransen." Dat onderschreef Jan Gouman die een vrij constante partij ten beste had gegeven en nog dicht bij een doelpunt was geweest. „De Belgen hadden een beter team dan vorig jaar", aldus de Heerjans- dammer. Den Rooyen was er echter niet onderste boven van: „We moes ten tempo-spelen en dat lukte vooral in de tweede helft goed." odi Kalden was verrast dat hij mocht invallen. „Ik had er beslist niet op gerekend en dan is het moeilijk om snel op gang te komen. Toch wel leuk even mee te doen." imiddels is het nog niet duidelijk hoe de toekomst voor het Nederlands I zaterdagelftal er uit ziet. Sectie leider Remmers: „We hebben het Drielandentornooi nu afgeschaft ook al zal incidenteel contact met Belgió en Frankrijk blijven bestaan. We zoeken naar nieuwe tegenstanders zoals b.v. 'Finland en Oostenrijk, maar wat er allemaal van terecht komt weet ik nog niet. De KNVB gaat overigens het optreden van nationale amateurelftallen op een geheel andere leest schoeien. Daar over kan ik nog niets zeggen, ijst de vraag: „Betekende de wedstrijd in Wezep voor het zaterdagelftal in feite dan het zingen van de zwane- rang AMSTERDAM De toegangskaar- in voor supporters die de bekerfi- l iale tussen Ajax en AC Milan op 28 iei in Madrid op eigen gelegenheid '•rillen bijwonen worden vrijdag en pterdag aanstaande aan de loketten ian het Ajax-stadion verkocht. De iketten zijn vrijdag van 10 tot 16 iur en zaterdag van 10 tot 13 uur eopend. AMSTERDAM De internationale petbalfederatie heeft tijdens een ergaderlng in Amsterdam besloten j;en spelers tot het Olympische voet- pltornooi van 1972 toe te laten, die or hun land zijn uitgekomen in ■dstrijden voor het tornooi om het reldkampioenschap. i Wim Kruisweg kopt over de mis- jaande vuisten van keeper Follon ten het tweede Nederlandse doelpunt waarmee de Coupe werd veilig ge- eld. TS7AT in de eerste helft het Nederlands elftal maar niet wilde lukken, kwam na de rust tot stand: er vielen doelpunten. Na de openings- I treffer van Gritter en de tweede goal van Kruisweg was het Nico Diepeveen die het feest compleet maakte door in de slotfase voor 3-r-0 te zorgen. Als een balletdanser tikt de Veenendaler de bal langs de uit I positie gespeelde Belgische keeper Follon nadat Kalden en Gritter het I voorbereidende werk hebben gedaan. Zaterdag congres in Antwerpen (Van een onzer verslaggevers) WEZEP „Ik zie de toekomst klaarder dan sommige donker- kykers", zei coach Van Hekke van het Belgische team na de laatste wedstrjjd die de Belgen, althans om de Coupe Fernand Canellc, in Wezep tegen Nederland speelde. En hij vervolgde: „Immers wordt op 24 mei a.s. in Antwerpen een Europees congres gehouden met vry'wel alle landen waar In Europa zaterdagvoetbal wordt beoefend. Daar zullen aanwezig zijn behalve Frankrijk, België en Nederland, landen als Duitsland, Luxemburg, Zwitserland alsmede de Scandina vische landen. Vooral de heer Berton, de nieuwe president van het Franse zaterdag voetbal is er op gebrand het inter nationale contact uit te breiden en wij hopen er eerlijk gezegd een beetje op dat we met meerdere landen, eventueel ondergebracht in poules, vriendschappelijke banden kunnen aangaan dan wel verste vigen. Wat de wedstrijden tegen Neder land en Frankrijk betreft, het zou ons werkelijk pijn doen als alle contacten bruusk zouden worden verbroken. Al wordt er dan niet meer om de coupe gespeeld, we vertrouwen er op onze Nederlandse vrienden toch nog diverse malen te kunnen ontmoeten. Daarvoor zijn toch immers in de voorbije jaren te stevige vriendschapsbanden aan geknoopt" Weinig zin Zijn visie stemde althans wat het laatste betreft geheel overeen met die van de voorzitter van de Neder landse sectie zaterdagvoelbal, de heer Fokke Remmers, die liet uit komen dat door de enorme groei van het Nederlandse zaterdagvoet bal gedurende de laatste jaren de Belgen kwalitatief achterop zijn geraakt en het derhalve weinig zin heeft de wedstrijdreeks met België en Frankrijk voort te zetten. Gezien de vriendschappelijke verhoudin gen met onze zuiderburen valt dit zeer te betreuren maar de onder breking van deze reeks geschiedt slechts met de hoop en het ver trouwen er sterkere tegenstanders voor in de plaats te krijgen. En daarmee is het jaarlijkse Drie landentornooi naar de geschiedenis verhuisd. Fijne herinneringen blij ven. Nederland boekte vele over winningen, er werd steeds in voor treffelijke harmonie gespeeld en het ziet er niet naar uit dat het zaterdagvoetbal ooit nog eens een dergelijke gouden wedstrijdreeks zal kunnen spelen. Gouden periode Het Drielandentornooi valt samen met de periode waarin Evert Sterk de ploeg leidde. Mannen als Wout Heinen en Arie van den Oever, een Cas Woudsma, een Gerrit Kerk dijk, Floor van Duyn, Jan Nieuw- straten, Joop Visser en Gerrit Slag boom vierden in die zeventien jaar Drielandentornooi hun triomfen in de nationale ploeg. Het zaterdag elftal maakte in het Drielanden tornooi naam en kweekte enorme goodwill voor het zaterdagvoetbal in de breedte. Het is allemaal voorbij en afge wacht moet worden wat de KNVB nu voor het nationale zaterdag- elftal dat we toch graag intact willen blijven zien kan klaar maken. Mogelijk dat er zaterdag in Antwerpen al spijkers met koppen worden geslagen. (Van een onzer sportredacteuren) WEZEP Het Nederlands zaterdag-amateurelftal is voor het examen geslaagd. Via een 30 zege op België heeft Oranje ook het laatste Drielandentornooi gewonnen, zij het dat de beslissing alleen werd geforceerd op basis van een beter doelgemiddelde dan Frank rijk. Nederland dat met tenminste 20 van België moest winnen, kwam dus ruimschoots over de sloot die de Fransen via de 10 zege op België hadden gegraven. Maar gelet op het enorm grote aantal kansen dat voor het doel van de Rode Duivels ontstond, had de score nog hoger kunnen uitvallen. De Coup Fernand Canelle blijft dus in Nederland ook al is het de vraag of de fraaie beeldengroep nu voorgoed in Den Haag zal staan. Gelet op het grote aantal keren dat Nederland het Drie landentornooi heeft gewonnen, twaalf maal van de zeventien, zou dat wel terecht zijn. Coupe of niet, Nederland heeft aan de morele verplichting voldaan. Het zou immers een weinig bevredigende zaak zqn geweest dat Oranje, nadat het zelf had besloten zich uit het Drielandentornooi terug te trekken, in de laatste ronde niet als win naar uit de strijd zou zijn gekomen. MONTECATINI Eddie Merckx heeft tijdens de Ronde van Italië de voor de start tegen ieder die het maar horen wilde vertelde dat men van hem, Eddy Merckx, niet te veel in deze Giro moest verwachten, omdat het voor hem slechts een training voor de Tour de France gold, was in de zevende etappe van Mirandola naar Montecatini al zijn voornemens vergeten. Keeper Reitsma onderschepj kopbal van de plotseling opduikc Belg Lenskens. Met alleen de trip naar Saarland nog voor de boeg kan het door Evert Sterk gecoachte en dit jaar practisch volledig van de grond opgebouwde za terdagteam op een geslaagd inter land-seizoen terugzien. Het 00 resul taat in Frankrijk na een uitstekende wedstrijd schonk op zich mogelijk meer bevrediging dan de 30 victo rie tegen de Belgen, maar wetend dat men in Wezep stellig onder druk speelde omdat er gewonnen móest wor den, verdient het Oranje-team een compliment. Temeer omdat door een mengeling van pure pech en wat onnauwkeurig heid het openingsdoelpunt tot diep in de tweede helft op zich liet wachten. CONDITIE Maar zoals al mocht worden ver wacht, besliste de betere conditie van Nederland hoewel de Belgen uitste kend partij bleven bieden Vooral in de eerste helft verrasten de Rode Dui vels bij herhaling met enkele uit stekende tegenstoten die v. Zijderveld c.s. voor problemen stelden. En het was alleen jammer dat twee van de drie Nederlandse doelpunten de nodige kwaliteit misten. Gritter liep de eerste treffer in de louwen en Diepeveen deed het kort voor het ein de practisch precies eender met het derde. Alleen de tweede goal van de butant Wim Kruisweg was van klasse. Dat vormde de beloning voor het stel lig zeer verdienstelijke wijze waarop Kruisweg zich voor de eerste keer op internationaal niveau bewoog. AANWINST Hij bleek een aanwinst en het was jammer dat hij door een wenkbrauw blessure, opgelopen door een vuistslag van de verkeerd timende keeper Fol lon bij het tweede doelpunt moest uit vallen. Verrassend was dat toen niet Francke, maar Kalden in de strijd kwam ook al deed de Schiedammer het beslist niet slecht. Zoals trouwens het hele Nederlandse Tekst en foto's Meindert Leerling en Ger Stolk team, waarbij de defensie overigens minder safe bleek dan mocht worden verwacht. Van Zijderveld bleef bene den de vorm van de oefenwedstrijden, zodat Reitsma met een aantal specta culaire reddingen de Belgen van een doelpunt moest afhouden. AANTREKKELIJK De wedstrijd als geheel was mede door een pittig tempo stellig na rust aantrekkelijk waarbij het overigens jammer was dat een duidelijke killer ontbrak. Nederland zou dit op het mid denveld overspeelde Belgische elftal naar een debacle hebben gevoerd. NEDERLAND 2 110 3 3—0 Frankrijk 2 110 3 1—0 België 2 0 0 2 0 0—4 WEZEP Op de voor zijn club WOG spelende Hans Posthumus na gaven alle voor het nationale amateur elftal geselecteerde zaterdagspelers amper terug uit Finland eergisteren in Wezep acte de présence om hun zater dagelftal aan het werk te zien. Henk Kiel na afloop: „Het had net als vorig jaar 6—1 kunnen worden als er een speler was geweest die Nico Diepeveen in de 12-combinatie had kunnen be grijpen. Hij is zelf geen killer. Boven dien miste ik in de verdediging een echte organisator ook al hebben de jongens beslist verdienstelijk gespeeld." Arie van der Giesen was nog een te leurgesteld man. In tegenstelling tot de berichten uit Helsinki had hij vorige week donderdag opnieuw niet meege speeld in de interland tegen Finland. Dat ondanks persoonlijk ingrijpen van de heer Remmers die in verband met de opstelling tegen Schotland bonds coach Kessler had gevraagd waarom Van der Giesen na zijn goede wedstrijd tegen Finland in Rotterdam niet was opgesteld tegen de Schotten. De heer Remmers zou zijn beloofd dat Van der Giesen in Helsinki zou spelen. Het ge beurde echter niet. LandscompetitieWVF WOG, Quick Boys Spakenburg. Competitie: klas 3A {West II): PPSC ASWH. Tweede ronde beker: SIZO DOVO, Huizen Kennemerland, NDSM BOL. IJsselmeervogels GVVV. 's Gravenz SV— CSVD, Rijsoord RVVH, HBSS Baren- drecht, jodan Boys Groot Am- mers/SHO. Groote Lindt Vlaardingen. Excelsior P Be Fair. Maasdijk Zuid- land, Hoekse Boys Meeuwen. SVOW SVV '54. Wit Zwart LRC. Drenthina Maasdam. OOST-BERLIJN FC Vorwaerts uit Oost-Berlljn is zaterdag voor de zesde maal voetbalkampioen van Oost-Dultsland geworden. In de laatste wedstrijd versloeg Vorwaerts stadgenoot Dynamo met 2—a. WEZEP De zilvervloot voer laat uit. Pas diep in de tweede helft, om precies te zyn 26 minuten voor tijd. De gezagvoerder heette Ab Gritter. Zeer attent plaatste de ACV'er zijn voet in de 64ste minuut doeltreffend tegen de bal, toen de Belgische linksback Neven in dc fout ging en aan Gert Bals doen denkende keeper Fallon zijn doel on oordeelkundig verliet. Terwijl 3.000 toe schouwers eerst aarzelend, later met volle zeilen, de zilvervloot lieten uit varen, zetten Wim Kruisweg en Nico Diepeveen Oranje op een ruimere winstmarge. Een marge die ondanks het feit dat hij pas in de tweede helft gestalte kreeg, in wezen het resultaat was van knappe aanvalsacties tijdens de eerste speelperiode. Toen immers maakten de Oranje-voorwaartsen de Belgische de fensie, die als zeer sterk punt had dat ze lange tijd het hoofd koel hield, stormrijp. Toegegeven, er werden in die periode onnodig veel kansen ge mist. De mogelijkheid was zelfs aan- Manchester voltrok vonnis Leicester City MANCHESTER Aan het 12-jarig verblijf van Leicester City in de hoogste Engelse voetbalafdeling is zaterdag een einde gekomen door een 32 nederlaag in Manchester tegen Manchester United. Naast Leicester City degradeert ook Queens Park Rangers. Opmerke lijk is dat de club uit Leicester dit seizoen de bekerfinale bereikte, maar daarna degradatie niet kon ontgaan. Een andere uitslag in de Engelse lea gue is Newcastle United Liverpool 1—1. DEN HAAG Bert Onnes, tussen 1956 en '65 zeven keer Nederlands tafeltenniskampioen, zal het volgende seizoen weer aan de competitie deel nemen en op tornooien uitkomen. Onnes, die een jaar niet heeft gespeeld, maakt het komende jaar deel uit van het Haagse Steeds Ho- ger/TSB. wezig de Belgische trainer Van der Hekke gaf dat trouwens toe dat Ne derland alleen in het eerste half uur al drie vier maal raak had kunnen prikken. Dat gebeurde niet. Diepeveen, Kruisweg en Gritter duelleerden zelfs in dodelijke ernst om de titel „meester- kansenmisser". Maar de Belgische de fensie ging er wel steeds onzekerder, met de minuut onnauwkeuriger door spelen. Tenslotte resulteerde dat in de drie genoemde doelpunten. MUURVAST NederlandBelgië 30 dus. Een 30 zege die vooral op het debet van Oranjes middenveldtandem Hannie Schievink eq Jan den Rooyen geschre ven dient te worden. De Nederlandse „twee" had het middenveld in een muurvaste houdgreep. „Ik had dat tan dem van die Belgen in Luik tegen Frankrijk aan het werk gezien" ver telde Evert Sterk later glunderend. „Eerlijk, ik schrok er op dat moment van. Vandaar dat ik Den Rooyen en Schievink als opdracht had gegeven dat middénveld niet uit handen te ge ven. Geen tierelantijen, maar direct passen naar de voorhoede", luidde het parool. Het bleek ccn gouden vondst van de bondscoach. Want zijn „twee" voerde de opdracht goed uit Het had tot ge volg dat het tempo dat Nederland han teerde, een dodelijk wapen bleek. Aanvankelijk nog niet. Want Nico Diepeveen zag zijn in?et rakelings langs gaan. Ab Gritters furieuze schot stuitte via de binnenkant van de paal terug en Kruisweg schoot op de lat. Ger Reits ma moest zich in die periode beperken tot de nauwelijks aan aanvallen toe komende Belgen met fraaie reddingen nog verder in te tomen. Maar zoals ge zegd de tweede helft bracht de kente ring. Ab Gritter strafte een foutje van Neven af, Kruisweg werkte een diepte pass van Jan Gouman. met Rob van Zijderveld goed op dreef, fraai koppend achter Fallon en Diepeveen had aan een simpele voetbeweging voldoende om het voorbereidende werk van Lodi Kalden, invaller voor Kruisweg, en Gritter doeltreffend af te ronden. Opstellingen: Nederland: d. Reitsma, a. Gouman, Van Effrink, Van Zijder veld, Smid. m. Den Rooyen, Schievink. v. Gritter, Diepeveen, Kruisweg, Ved der. België: d. Follon. a. Haes, Matthieu, Demarteau, Neven. m. Dillen, Deherdt. v. Busse Uvijn, Lenskens, Zianne. GRITTER NederlandBelgië 30. Een ver diende zege die weliswaar iets groter had kunnen zijn. Maar zeker een triomf die het gevolg was van goed voetbal. En dat blijft in de moderne voetballerij een verdienste KAMPEN Henk Kiel, de meest op de voorgrond tredende zaterdag voetballer van het ogenblik, wordt door tal van profclubs benaderd voor een contract. De voor Go Ahead spe lende Kampenaar is bereid over principiële bezwaren tegen zon- dagsport heen te stappen indien een fors salaris op tafel komt. Zijn eisen liggen boven een jaarwedde van 20.000. In de komende week zal Kiel met enkele clubs onderhandelen. Naar verluidt zou daartoe ook het Haagse ADO behoren. TV-commentaar te negatief TFE kunnen er begrip voor opbrengen gen dat het niet meevalt een TV-commenlaar te geven van een sater dag-interland NederlandBelgië als je nog nimmer een wedstrijd uil het zater dagvoetbal hebt gezien. Welke maaltsta- ven moet je hanteren bij de beoorde ling? Het wordt nog moeilijker tvanneer je nimmer voetbalwedstrijden becri- liseert, maar biljarten zoals de NTS-com- mentator Ben de Graaf die zaterdag in Wezep was en bij de beelden tan de interland een te negatieve informatie gaf. De wedstrijd was bepaald geen te leurstelling, Jan den Rooyen (en niet Van Rooyen) was niet de enige goede speler (denk eens aan Reitsma!) en het publiek was niet teleurgesteld. Het pitti ge tempo, de sensationele momenten voor beide doelen maakten de wedstrijd zelfs voor de neutrale kijker tot een boeiend geheel. Objectiever was dan ook de visie van de Limburgse scheidsrechter Boosten die nog nimmer had kennis gemaakt met het zaterdagvoetbal. ,Jlet viel me reuze mee. Ik had op een „makkie" gerekend, maar het tempo lag op behoorlijk peil. Er werd vooral in de eerste helft technisch vaardig gevoetbald en de sportieve geest tcaarin werd gestreden, is voor mij als betaald scheidsrechter langzamerhand on gekend. De wedstrijd stond op een ni veau van een top 2de divisiewedstrijd", aldus de heer Boosten. Overzicht voetbal HET Katwfjkse Quick Boys zal In de komende weken heel hard moeten aanpakken om In de strjjd om het landskampioenschap zaterdagvoetbal nog een rol van enige betekenis te kunnen spelen. Jeroen den Hollander c.s. ver loren by WOG in Harderwijk voor de tweede achtereenvolgende maal, waardoor de thuisclub Quick Boys al leen op de laatste plaats van de rang lijst drukte. WOG werkte zich daar mee naast Spakenburg en mogeljjk kan dit succes Inspireren om toch nog een eerste viool te spelen. Beker De eerste ronde van de KNVB-beker kon niet volledig worden afgewerkt omdat het veld van Groot Ammers kort voor het duel tegen SHO werd afge keurd. Het treffen wordt nu mogelijk in dè loop van deze week gehouden evenals de wedstrijd Nunspeet—VRC die in verband met de interland in We zep naar dinsdagavond werd verplaatst. De meest opvallende zege in de eer ste ronde boekte Be Fair tegen ASWH. De Waddinxveense 4de klasser mag daardoor zaterdag tegen Excel sior P. spelen. Dat SIZO te sterk was voor de 4de klasser PSZ, IJsselmeer- vogels Amstelveen zou elimineren en Vlaardingen weinig moeite zou hebben met het gedegradeerde MW '58 lag evenzeer in de lijn der verwachting als de overwinning van Gr. Llndt op Unicum. Alleen de hoce score lag bui ten alle proporties. Rysoord had aan één doelpunt genoeg om vol-mnde week andermaal tegenover RWH te komen, nu Monster werd verslagen, terwiil HBSS slechts via de noodgreep van strafschoppen de volgende ronde kon bereiken tegen DUNO. Tweede ronde Inmiddels speelden reeds vier clubs hun wedstrijden uit de tweede ronde vooruit Of het daaraan lag weten we niet, maar beide resultaten waren bij zonder verrassend. Sliedrecht ontpopt zich als een waar eup-fighter door nu te winnen van VVGZ waardoor Slie drecht geplaatst is bij de laatste 32 clubs. Datzelfde geldt voor Wissenker- ke dat tegen het de laatste tijd zo suc cesvolle Wilhelmina in Brabant nog wel tot een 10 zege kwam. HANNOVER De Nederlander Anne Koster is zaterdag tweede ge worden tijdens een internationaal krl- terium voor amateurs in Hannover.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9