Griekenland economisch niet vooruitgegaan Dit weekeind veel doden in verkeer MEXIXGEX OVER KOLOXELS VERDEELD Jhr. van de Poll - bejaardenwacht - Huib Goudriaan Lege brandkast voor inbrekers 7 MAANDAG 19 MEI 1969 (Van onze verslaggever Dick Ringlever) ATHENE Een miljoen toe risten dit jaar naar Griekenland. Ondanks alle protestacties tegen de kolonels lijkt de zon te heb ben gewonnen, zoals hij dat al jaren geleden in Spanje deed. Er is het nieuwe bewind ook alles aan gelegen dat zo te laten: men probeert Hellas' zon uit bundiger te laten schijnen dan ooit. Dat betekent dat de toerist van onrust niets merkt en ook nauwelijks in de politiek wordt betrokken. Het enige wat de kolonels van hun aanwezigheid laten blijken is het vertoon op spandoeken. De toe rist vindt ze In Athene, maar ook in het kleinste dorp: de symbolen van de revolutie tegen muren en over straten de soldaat tegen de ach tergrond van een uit zijn as herrij zende feniks. En daarbij de datum 21 april, waarop nu ruim twee jaar terug de omwenteling zonder strijd een feit werd. Een datum die de junta er, naar het lijkt, wil inhameren als het mo ment, waarop voor Griekenland de victorie begon. Dat bleek ook uit de viering van de tweede verjaardag van de revolutie, vorige maand: twee avonden achtereen was het feest ln het stadion van Athene, één avond voor speciale gasten, de twee de avond voor scholieren en studen ten, die 80.000 man sterk toeschouwers waren van een groots opgezet folkloristisch festijn met vuurwerk en aan parachutes om hoog geschoten propagandadoeken. Machthebber Papadopoulos ont brak er uiteraard niet en hield de enthousiaste jeugd voor, dat het met hem als vader aan het roer van het schip van staat allemaal best ging in Hellas. Verdeeld Gaat het t Griekenland van van daag, het Griekenland van de kolo nels, inderdaad zo voor de wind? En zijn de Grieken even enthousiast als die 80.000 studenten die avond in het stadion? Het zijn vragen die niet zo ge makkelijk beantwoord worden. Zelfs in het land zelf zijn de meningen verdeeld. Dat bleek al direct op de avond van het feest in het stadion. Op hetzelfde moment dat de pre mier stormachtig werd toegejuicht, ontplofte in het hart van de stad bij het politiebureau een bom. De Grieken zijn verdeeld, zoals zij dat altijd zijn geweest. Een wat ou dere hoteleigenaar, verklaard te genstander van het regime, zegt: „Er is een sterke oppositie tegen het kolonelsbewind, dat is waar, maar voor Griekenland is dat niets bij zonders. De Griek is van nature al tijd in politiek geïnteresseerd ge weest, discussieert er graag over en kankert op de regering, of het nu een links of een rechts bewind Is" Zijn bezwaar tegen het Athene van vandaag: het feit dat het de Grieken niet vrij laat. „En dan hoe ven we niet eens het grote woord democratie te gebruiken, want die heeft Griekenland nooit gekend. Ook niet onder de vorige regering. Het wès in Griekenland in vele op zichten een chaos. Er héérste corrup tie en er was een reële dreiging van het communisme. Maar wat dit regi me tegen heeft, is dat je niét vrijuit mag praten, dat de geheime politie sterker is dan ooit tevoren, dat te genstanders van de kolonels uit hun ambt worden ontzet of dat hun rechten worden ontnomen". „Dat zijn de kentekenen van een dictatuur. Natuurlijk heeft zo'n dic tatuur zijn voordelen. Het is mis schien de enige mogelijkheid om een land als Griekenland, dat altijd arm is geweest, uit de impasse te halen. Maar dan is het wel een noodoplos sing, een noodverband, dat zo gauw Militair vertoon op de tweede verjaardag van de revolutie in Athenes artiestenwijk Plaka, aan de voet van de Acropolis. De be langstelling was gering. dat mogelijk is, van de wond moet worden verwijderd." „Op het ogenblik kan je het dit regime echter niet kwalijk nemen, dat het geen democratie wenst, dat het geen eerlijke verkiezingen uitschrijft. De uitslag zou vernieti gend zijn. Dat beseffen ze in Athene goed. Griekenland is arm en voor een groot deel een willig werktuig in de handen van het communisme. Pas als de mensen het verschil in zien tussen socialisme en commu nisme, zijn ze, denkt Athene, rijp voor democratie". „Om hen dat te leren, is beter onderwijs nodig. Daaraan wordt nu gewerkt. Nog nooit is zoveel in de begroting uitgetrokken voor het on derwijs. Beurzen worden gemakke lijker gegeven, er worden meer scholen gebouwd en er wordt meer gedaan voor de opleiding van onder wijzers". „Dat is een belangrijk pluspunt van dit bewind. Maar laat niemand zeggen, dat we het goed hebben. Dat de bussen weer op tijd rijden, dat de stakingen tot het verleden behoren. Dat doet me denken aan het .Duitsland van voor de laatste oor log. Wat wil je? Natuurlijk wordt er niet meer gestaakt Wie het in z'n hoofd zou halen, zou onmiddellijk worden ontslagen of het gevang in gaan". Een student, hartstochtelijk voorstander van de junta, na afloop van het stadion-feest: „In het bui tenland wordt vaak verkeerd over Griekenland geoordeeld. Men be kijkt de toestand met Europese ogen en vergeet dat Griekenland in feite een Oosteuropees land is. Als wij vroeger naar het westen gingen, zei den we: „We gaan naar Europa". Het westen moet ons zien tegen de achtergrond van onze geschiedenis. Men moet beseffen dat wij altijd een speelbal zijn geweest Vooral na de oorlog". „Aan de ene kant trokken de Amerikanen, aan de andere even hard de Russen. Vergeet niet dat wij het communisme aan den lijve hebben gevoeld. Vergeet niet dat er in onze burgeroorlog veel bloed heeft gevloeid en dat er 28.000 kin deren door de communisten zijn weggevoerd. De vrees voor het com munisme bij velen is reëel. Daarom zijn de Russische vlootmanoeuvres bij Kreta eerder een steun voor het regime dan een waarschuwende vin ger". De politieke gevangenen? „Dat bevreemdt het westen meer dan de Grieken zelf, enkele groepen daargelaten. Politieke gevangenen hebben we altijd gehad. Als links aan het bewind was. sat rechts ach ter de tralies, en nu rechts in het zadel zit, wordt links vastgehouden. Het zijn er nog een kleine 2000, voornamelijk leiders van opstandige bewegingen. Ze zullen voorlopig wel niet vrij komen." Waarom dat enthousiasme voor dit bewind? „Omdat het orde op zaken heeft gesteld. Er heerst geen chaos meer. En cïat is een eerste voorwaarde om het land economisch te saneren. Nu al is dat merkbaar. Op onderwijsge bied bijvoorbeeld is nooit zoveel mogelijk geweest als nu". Cijfers Een zakenman: „Vrij? Nee. Het regime treedt hard op tegen te genstanders, de kranten mogen niet schrijven wat ze willen. Maar ik geloof dat men in Athene meent wat men zegt: zo gauw de toestand dat toelaat, zal er weer een democratie zijn. Op het ogenblik merken we van de kolonels alleen, dat we meer belasting moeten betalen. Niet méér dan vroeger, maar het wordt beter geïnd, de administratie in Athene klopt als een bus. Economisch zijn we er in de laatste twee jaar echter niet op vooruit gegaan". Dat blijkt ook uit officiële cijfer»: het nationale inkomen i» in 1968 gestegen met 3 procent, terwijl dit voor de jaren 1960 - 1963 gemiddeld 7 procent en in de jaren 1963 - 1966 9 procent bedroeg. De kolonels had den een jaarlijkse stijging van 8 procent voorspeld. Voor een deel is deze daling te verklaren uit de te rughoudendheid van industriëlen om te Investeren. Daarentegen zijn de overheidsuit gaven gestegen: in 1967 met 22 pro cent en in de eerste acht maanden van 1968 met 20 procent. Vergeleken mét 1966 is dit jaar in de staatsbe groting 29 procent meer uitgetrok ken voor het onderwijs, 73,8 procent meer voor defensie (van 282 miljoen dollar naar 471 miljoen) en 52,6 pro cent meer voor de staatsveiligheid. Cijfers, die spreken over werkelijkheid en hoop. IJdele hoop? Athene heeft er nog geen duidelijk antwoord op kunnen geven 'V .waarom geen bejaardenwacht'pas?-.zodat die mensen ook eens... „Ik lees iedere keer weer dat iemand is overleden en na loveel dagen wordt ontdekt. Het zijn van die korte onop vallende berichtjes in de kranten, maar het zijn wel ont stellende dingen. Nu vormen wij een volk ,dat alles doet om anderen te helpen maar we vergeten onz oudre men sen!" Aan het woord is jhr. H. E. W. J. M. van de Poll. Dui delijk geraakt door de tragiek van bejaarden, die eenzaam ziek liggen en dikwijls ook eenzaam sterven, heeft hij de stoot gegeven tot oprichting van de Nationale Stichting Bejaardenwacht. De stichting werd december 1968 geregistreerd. Vorige week werd het bestuur gevormd, waarin opgenomen een rertegenwoordiger van het Leger des Heils, een r.k. gees elijke, een dominee en een lid van het Humanistisch Ver >ond. en adressen, die hij moet controleren. Dat kost hem niet veel moeite, want hij komt toch aan de deur. Komt er na herhaald bellen niemand, dan waarschuwt hij de bejaardenwacht, die een surveillancewagen van de po litie hiervan in kennis stelt. De politie kan naar binnen gaan en in geval van ziekte de huisarts die op de kaart staat aangegeven laten ko men. In ernstige gevallen kunnen ook de familieleden worden ge waarschuwd." Bejaardenwacht-pas JHR. VAN DE POLL: „Teveel idealisme verweten per maand. De jeugd zou ook kunnen worden ingeschakeld: zoals met de actie „Een heitje voor een karweitje". Jongens en meisjes kunnen bv. een bejaar denkalender verkopen, waar van de opbrengst voor de be jaarden is bestemd." Jhr. Van de Poll ,die al te veel idealisme is verweten, bruist van ideeën, ,,'s Nachts ligt hij er nog over te denken", vertelt zijn vrouw. „Ik ben gegrepen door die kranteberichten", zegt hij. (Zij, die jhr. Van de Poll met raad en daad willen steunen kunnen hem schrijven: Ceintuurbaan 318II, Amsterdam, teL 020-710037. Van harte aan bevolen!). SOEST (West-Duitsland) In de Westduitse plaats Soest is het Henge lose echtpaar Lansink gisteren om het leven gekomen bij een frontale botsing met een tegemoetkomende auto die in een slip was geraakt. De 21-jarige dochter van het echtpaar en haar evenoude verloofde werden le vensgevaarlijk gewond naar een zie kenhuis overgebracht. TERNEUZEN De 38-jarige me vrouw A. Prinsen-Brouwer uit Ter- neuzen werd zaterdagmiddag op slag gedood bij een botsing tussen een Nederlandse en een Belgische auto op een kruispunt bij St Annapolder. Vijf gewonden werden naar zieken huizen in Terneuzen en Sluiskil ver voerd. DEVENTER In de nacht van vrijdag op zaterdag reed de 68-jarige mej. A. D. W. C. Arriens uit Vorden met haar auto tegen een boom. Zij was op slag dood. HAVELTETer hoogte van de Havelterbrug is gistermiddag de 45-jarige mevrouw Thienpand-de Dapper uit Gent (België) om het le ven gekomen toen de door haar echt genoot bestuurde auto geen voorrang kreeg van een andere auto. Bromfiets I WARMENHUIZEN De 52-jarige gemeente-administrateur J. C. den Das uit Schoorl is gisternacht overle den aan de verwondingen die hij had opgelopen toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een scooter. De bestuurder van de scooter bleef onge deerd. NUNSPEET *-> Op de Harderwijk- sestraat in Nunspeet overleed zater dagavond de 24-jarige B. Bouw uit Nunspeet, nadat hij met zijn brom fiets in botsing was gekomen met een tegemoetkomende auto. GRONINGEN Zaterdagavond werd de 74-jarige mevrouw A. H. M. Savenij uit Groningen op een kruispunt gegrepen door een perso nenauto. .Zij was op slag dood. MAASTRICHT Zaterdagmiddag is de 73-jarige mevrouw A. Kemp-Dassen, echtgenote van de Maastrichtse literator Mathias Kemp, overleden nadat zij van het vijf me ter hoge balkon van haar woning op de rijweg was gevallen. Zij leunde tegen de balustrade toen deze het begaf. TURNHOUT (België) Bij een autobotsing is zaterdag de 36-jarige Nederlander W. Leemans uit Berg eik omgekomen en werden zeven Ne derlanders en drie Belgen gewond. GUAYMAS (Mexico) De Ame rikaanse cameraman John Jordan is zaterdag tijdens filmopnamen uit een vliegtuig gevallen en van 1.300 meter hoogte in zee gestort en verdronken. Hij maakte opnamen voor de film Catch 22 boven de Golf van Mexico. UTRECHT Inbrekers hebben in Utrecht in de nacht van zaterdag op zondag een enorme ravage aange richt in de kantoren van Stigter en Messemaeckers NV. een firma in cen trale verwarmingsinstallaties op het Kanaleneiland. Ze versleepten de brandkast van de boekhoudafdeling naar de archief kamer en boorden er een gaatje in om een lading springstof aan te bren gen. Ze bevestigden een lange lont aan die lading, waarna ze van een aangrenzende kamer uit met behulp van een batterij de lading tot. ontplof fing brachten. De kraak lukte uitste kend, maar leverde, behalve een chaos, niets op omdat er geen geld in de brandkast aanwezig was. Van de archieven is niet veel meer over, ter wijl ook een deel van de centrale is verwoest. 20 Wat wil initiatiefnemer jhr. Llian de Poll (42) bereiken? In Ie eerste plaats het op poten zet- en van een controlesysteem, dat lleenwonende bejaarden garan deert dat ze niet meer aan hun >t worden overgelaten. In de tweede plaats het aan- noedigen van de burgerzin van ■eje Nederlanders, om het grote roord naastenliefde maar niet te (ebruiken, voor onze bejaarden. Je oudere mensen moeten weer iet gevoel krijgen dat ze erby vindt jhr. van de Poll. Melkman Zullen de melkhandelaren meewer ken? Jhr. Van de Poll, die met mensen van de georganiseerde melk handel heeft gesproken, meent van wel. Hij heeft ook overleg gepleegd met de directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden. Positieve reacties heeft hij gekregen van Kamerleden. Binnenkort komt mr. Hans van Mierlo van D'66 met hem praten. Foto's: Herbert Behrens De landelijke organisatie van de bejaardenwacht (afgekort B.W.) wil haar activiteiten niet beperken tot het controlesysteem. Jhr. Van de Poll, die gegrepen is door de gedachte de bejaarden meer deel te la ten nemen aan de samenleving, heeft meer ideeën. Een waterdicht controlesysteem, iet als resultaat 'dat eenzame oude ensen, die ziek worden of een onge- kje krijgen, niet dagen lang zonder ilp blijven liggen, is geen eenvoudi- zaak. Jhr. Van de Poll, die zichzelf „een at rare jonker" noemt, heeft een 'en geniale als simpele oplossing vonden: „Toen ik hierover aan het mken was heb ik gezegd: de enige, e elke dag aan de deur komt is de eikman. Even kijken of alles bij jn klant in 'orde is, is voor hem niet ïzwaarlijk. Belt de melkman aan, krijgt hij geen gehoor, dan aarschuwt hij het plaatselijk bu- Daau van de bejaardenwacht. In Haarlem, waar al met succes ^'n bureau werkt, brak pas een duw haar enkel, terwijl haar man het ziekenhuis lag. De vrouw had Dlukkig de sleutel aan de melkman geven, die al dertig jaar bij haar n de deur komt. De melkman ging kn hij geen gehoor kreeg naar bin- n en vond haar onderaan de trap." >dj Plaatselijk bureau u Sleutelfiguur in het controlesys- is dus de melkman, maar de sntrale instantie wordt gevormd oor een plaatselijk bureau bejaar- enwacht. Jhr. Van de Poll stelt zich |C »r dat verenigingen als het Rode vuis, of andere verenigingen of stituten die werkzaam zijn op |8i aatschappelijk terrein, of particu- '®*ren in elke plaats een dergelijk «"eau installeren. Jhr. Van de Poll: „Het is de bedoe- ng dat allen, die 65 zijn geworden eh (vrijwillig, het is geen verplich- laten registreren door dit bu- In een kaartsysteem worden 'n ieder gegevens als leeftijd, zie- infonds, godsdienst en aanwijzingen interessant zijn voor de huisarts, jbll 'Benomen. Ook kunnen op de kaart bijzondere Wensen van de betrokkene worden gevuld als naam en adres van kin- ^pen. die bij levensgevaar moeten orden gewaarschuwd. De melkman krijgt van het bureau kjaardenwacht een lijst met namen „Iedereen die AOW krijgt zou een bejaardenwacht-pas moeten worden uitgereikt, die recht geeft op 25 pro cent korting op de entreeprijzen van theaters en concertzalen. Ik denk ook aan kortingen op kleding en le vensmiddelen. Grote concerns kun nen bijvoorbeeld, meewerken. Een andere mogelijkheid is het uitreiken van warme maaltijden door de be jaardenwacht." Jhr. Van de Poll wil de bejaarden wacht niet in het luchtledig laten werken: er moet samenwerking wor den gezocht met bejaardenverenigin gen en bejaardencentra. Uuisvrouu-en De oprichter van de stichting heeft een open oog voor de realiteit dat veel oudere mensen liever zo lang mogelijk zelfstandig in hun huis blij ven wonen, in plaats van in een te huis te worden opgenomen. „We praten maar over verzor gingstehuizen, maar velen hebben helemaal geen zin uit hun eigen ge doetje te worden gehaald. Toch moe ten de meeste mensen wel, omdat ze geen hulp kunnen krijgen. „Ik stel daarom voor huisvrouwen in te schakelen, die iets willen bij verdienen. Tegen een bepaald bedrag zou een huisvrouw een uur of meer uren in de week kunnen helpen, en dan natuurlijk belastingvrij! De huisvrouwen kunnen worden uitbetaald door de bejaardenwacht, en de bejaarde die hulp krijgt kan op een kaart aftekenen dat er iemand is geweest." Jhr. Van de Poll denkt zelfs aan de oprichting van een vrijwilligerskorps voor hulp aan alleenwonende bejaar den. Want bij hem staat voorop, dat oudere mensen zo lang mogelijk in hun huisje moeten kunnen blijven. Financiering De bejaardenwacht moet wor den gefinancierd uit de contri buties van de leden. „Ik denk aan een contributie van 2,50

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7