10 Ierse Bernadette kreeg sympathie Devlin -22- KVP-jeugd SPANNING ROND 1 MAAGDENHUIS Op teken uit Hanoi Man gedood om troepen Vb terug VLUCHT VERLOOPT PERFECT Uit de Haagse hof geplukt 'IJ Belinfante: spelregels in acht nemen „ER HEERST BIJ ONS EEN SCHRIKBEWIND NEDERLAND MOET STRIJD STEUNEN Arrestatie in moordzaak Chinees xto \'ijf gulden Maagdenhuis onmisbaar voor l 5 MAANDAG 19 MEI 1969 AMSTERDAM „Als de vrij heid van meningsuiting niet nerjmeer mogelijk is, zult u geen mensen meer vinden die bereid zijn op een universiteit te wer ken." Dit is een citaat uit een betoog dat prof. dr. A. D. Belinfante, rector magnificus van de Uni versiteit van Amsterdam, gister morgen hield op een persconfe- cht entie die in verband met de be- etting van het Maagdenhuis n tdoor het presidium van de Am- "Psterdamse universiteit werd ge- an houden. prof. Belinfante lichtte toe, dat heiye door hem gebezigde opmer- ^dfcing „loze kreet" langzamerhand .J en eigen leven is gaan leiden, nadat hij uit puur wetenschappe lijke overtuiging op een vergade rt -ing met studenten had gezegd, it dat het medebeslissingsrecht dui- it, ielijk geïnterpreteerd moet zijn del [>mdat m n met een vage om- ad schrij ving het probleem dat aan ontde orde is, niet opheft, de De eis die de studenten stel- mjfen, kwam erop neer dat men hem verwachtte 'zijn eer- ijke wetenschappelijke overtui- - Tging terug te nemen om erger te roorkomen'. i „Dit deed mij sterk denken n, ban de periode '40-45, toen het n begrip om erger te voorkomen releid heeft tot de meest vernede- ende collaboratie. Ik weiger mij de hoek der gewetensconflic- irisjen te laten dringen en dat mag ran niemand geelst worden. Ik l>en beslist geen reactionair. „Als opp-otere demonstratievrijheid in ons land is gekomen, dan is dat 1 oorda ik daarote de werenschap- elijke basis heb gelegd, maar e C|is wij geen spelregels in acht refoemen en als gesteld wordt: wij ruft/Uien wel met jullie onderhande- r jen, maar dan op onze voorwaar- (en, dan is het met onze demo- ratie spoedig uit. Als onderhan- 1l elen alleen mogelijk is op basis an de eisen, die de studenten lellen, dan is onze universiteit ya en dode opgeschreven." In een interview dat wij met rrprof. Belinfante hadden wilde hij m tiet ontkennen dat de studenten ntotoor een deel gelijk hebben: „De anjniversiteit is een heel ouderwets tuaakje." Wanneer men daar ac- i. les tegen wil voeren, voelt hy er iu iets voor, dit te beantwoorden ett iet „flink doen". Maar hU voegt ,'en ieraan toe dat bij een bezetting oals nu het probleem uit de hand ib lat lopen. a Bedoelt u dat wanneer deze be- itting getolereerd wordt, het bo loeilijk wordt tegen andere ac- irn es van die aard (Koekoek zei in p 6 Kamer: En als de boeren nu ine ms het Landbouwschap bezet- v#op te treden? e jDat is inderdaad het probleem, iat hier gebeurt reikt veel ver- Wier dan de Amsterdamse univer- i jteit." in Heeft u als jurist het gevoel kelat u zich op glad ijs beweegt? a „Natuurlijk. Bij bepaalde groe- leringen bestaat niet de minste ierbied voor het parlementaire (ysteem. Het gaat hier om het gjude probleem: hoe moet de de- "■nocratie zich verdedigen. Dit Jjeer principiële punt is een rege ringszaak aan het worden." MAASTRICHT Tijdens een rede tot de vergadering van KVP-jongeren in Maastricht heeft Bernadette Devlin (21) het jongste vrouwelijke parlements lid van Groot-Britannië, gezegd dat in Noord-Ierland een schrik bewind heerst. „Ieder moment van de dag kan de politie bij je binnendringen en je be schuldigen van moord op de eerste- minister. De economisch zwakkeren hebben in Noord- Ierland geen bur gerrechten en worden behandeld als tweede-klasburgers. Daarom zullen wij de strijd moeten voeren voor sociale rechtvaardigheid. Een strijd waarin alle Ieren verenigd moeten zijn, ongeacht godsdienst of politieke denkwijze", aldus Bernadet te Devlin. Zij schetste de historische achter grond van de situatie in Noord- Ier land waar de protestanten door Unio nisten worden opgehitst tegen de rooms-katholieke minderheid. Deze Unionisten zijn afkomstig van de „Orange Order", nauw verbonden met de protestantse Willem III van Oranje die in 1699 bij de slag aan de Boyne ziin rooms- katholieke schoon vader James II versloeg. Oranje Bernadette Devlin: „Jullie zijn Wil lem van Oranje vergeten, laten wij dat ook doen". Zij deed een beroep op Nederland de strijd voor gelijke burgerrechten in haar land te steu nen. Ook meende Bernadette Devlin gekleed in een blauw broekpak dat de Verenigde Naties verplicht zijn Ierland te helpen. De extreem-rechtse dominee Pais ley noemde zij een „nieuwe Hitier die voor niets terugschrikt". Zij acht te een burgeroorlog in Noord- Ier land niet uitgesloten. „Soms is ge weld nodig om sociale rechtvaardig heid te bewerkstelligen", zei Berna dette. Zij verklaarde dat zij bij de vol gende verkiezingen haar zetel weer beschikbaar zal stellen om haar stu die psychologie te kunnen afmaken. Handtekeningen De vergadering van KVP-jonge ren die door een aantal Kamerleden werd bijgewoond, liet weten achter Onder de aanwezigen ook bur gemeester Marijnen van Den Haag. Bernadette Devlins ideeën te staan. Men besloot via een hahdtekeningen- actie de strijd voor gelijke burger rechten m Noord- Ierland te steunen. Enkele katholieke jongeren deel den buiten pamfletten uit. Daarop stond dat BernSdette Devlin door haar aanwezigheid op een KVP-ver- gadering zich voor het karretje van het grootkapitaal had laten spannen. En er werd een spandoek gehesen met de zin: „Bernadette is oké, maar wat wil de KVP ermee?" 'd (Vervolg van pag. 1) y De bezetters zijn ook de kamer van tor-magnificus prof. Belinfante rongen en ook daar docu- l^n ui kasten hebben gehaald. 1 tenminste een brief van de rec- heeft men vele kopieën gemaakt, aan ieder die hem hebben wil g£den aangeboden. l anselier-directeur drs. Drechsel mde deze daad van de bezetters 30(jer bedroevend en zeer schandalig" eo c loco-burgemeester dr. Koets was mening toegedaan. De bezetting ei het Maagdenhuis noemde hij w( neens een schandalige zaak. „Dat iedereen, die het wel meent met universiteit, met mij eens zijn", zo 1 hij. Prof. Belinfante voegde hier aan toe, dat voor het verkrijgen n discussieruimten het bezetten het Maagdenhuis beslist niet no- I was. In de Oudemanspoort (waar" universiteitsgebouwen gevestigd is meer dan voldoende beschik- e ruimte voor het voeren van ussies." d Niet effectief te afsluiting door de politie bleek at ter niet effectief. Eén van de re ien is dat de voorkeur van de Uni- iri siteitsbibliotheek open stond, ook ïti termorgen. „De directeur van de a versiteitsbibliotheek heeft zich te idair met ons verklaard", zei een 2C sman. „Via een achterdeur van de ng iliotheek kunnen we in de tuin van e Lutherse Kerk (waar de aula is 'estigd) komen, vandaar door een in het kerkgebouw en vandaar ri. via een luchtbrug over de Hand- 'gsteeg in het Maagdenhuis". Deze g wordt tamelijk druk gebruikt, ill voor het aanvullen van de en idselvoorraden en andere noodza- ljke geachte zaken. De enige ftcht van de bezetters' is gebrek dii islaapgerei. 'aiDe 'bezetters' hebben gisteren het in kgebouw van de Lutherse kerk idi oongemaakt en daarna overgedra- ii aan ds. Johannes die daar giste- :o<drie kerkdiensten heeft gehou- i. t* te politie heeft tot dusver twee igens en een meisje, die het Maag- ihuis hebben verlaten, gear- rs|fteerd. Na een verhoor werden zij ij„ her weer vrijgelaten. Tegen hen is a 1 proces verbaal opgemaakt we- )C< is lokaalvredebreuk. Het ASVA-bestuur heeft zich soli dair verklaard met de „bezetters" Maagdenhuis. Het is van mening dat dat hun eisen gerechtvaardigd zijn. Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Studentenraad noemt de bezetting een volstrekt noodzakelijk en juist middel om de eisen van de studenten kracht bij te zetten. Im mers door de bezetting van het Maagdenhuis worden de universitaire autoriteiten gevoelig getroffen. Dit is noodzakelijk omdat de Amsterdamse situatie wordt gekenmerkt door de weigering van deze autoriteiten om op de eisen van de studenten in te gaan. De NSR eist verder dat de politie onmiddellijk wordt teruggetrokken en dat de telefonische verbindingen tussen het Maagdenhuis en de bui tenwereld worden hersteld. Latpr zei Bernadette ook nadruk kelijk, katholiek èn socialist te zijn, maar van de Nederlandse politieke partijen niets te begrijpen. Het Ierse meisje arriveerde zater dagmorgen op het vliegveld Zaven- them bij Brussel, 's Middags sprak zij voor scholieren van het Katholieke Servaascollege in Maastricht. Gevechten In de Noordierse hoofdstad Belfast kwam h^t zaterdag weer tot gevech ten tussen betogers en politie, die met stenen, flessen en benzinebom men werd bekogeld. Ongeveer 300 mensen, merendeels katholieken, wa ren bij de onlusten op de grens van de protestantse en katholieke wijk, betrokken. Vier personen werden gearresteerd. AMSTERDAM De politie heeft gisteren de twee Chinezen die enkele dagen geleden gearresteerd werden in verband met de moordaanslag op de 31-jarige Maleisische Chinees Sik Yin Wong in de nacht van 14 op 15 mei in de Nieuwe Jonkerstraat, weer op vrije voeten gesteld. Maar vrijwel gelijkertijd werd in Den Haag een 41-jarige Chinese restauranthouder, die overigens in Rotterdam woont. C. K. Y. genaamd, gearresteerd. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid of uitlokking van de moordaanslag op Wong. De beide mannen zijn vrijgelaten omdat niet bewezen kon worden dat zij werkelijk iets met de aanslag te maken hebben gehad. De broer van het slachtoffer, Ton- ny Wong, die de politie waarschijn lijk belangrijke inlichtingen kan ge ven heeft zich tot nu toe nog niet gemeld. Bernadette Devlin, Engelands jongste parlementslid, heeft zaterdag gesproken op een bijeenkomst van jongeren te Maastricht. Zij vertelde o.m. dat zij naar Nederland was gekomen om er wat van op te steken, de mogelijkheid om als katholiek socialist te zijn, noemde zij bijvoor beeld uniek. Maar voor alles is zij psychologe: in de volgende zittings periode zal zij haar zetel aan een andere jongere afstaan om verder te studeren. Verder staat zij op de bres voor de zigeuners, die in Enge land als onwelkome zwervers worden behandeld. SAIGON „Amerika is niet van plan af te wijken van het. standpunt, dat de Zuidvietna- mese bevolking verzekerd moet zijn van recht op zelfbeschik king, zonder inmenging van bui tenaf." William P. Rogers, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, zei dit vandaag aan het einde van een vierdaags bezoek aan Zuid-Vietnam. „In gesprekken met president Thieu en andere leiders was gebleken dat het Zuidvietnamese leger zo sterk is geworden, dat elk moment buiten landse troepen kunnen worden te ruggetrokken. Het is echter aan Noord-Vietnam om aan te geven wanneer daarmee een begin kan worden gemaakt", aldus Rogers. De minister verklaarde een gesprek tussen president Nixon en president Thieu van Zuid-Vietnam nuttig te vinden. Er is hierover echter niets afgesproken. Tijdens Rogers' gesprek met Thieu is niet gesproken over een eventuele regering, waarin ook het Nationale Bevrijdingsfront zitting zou hebben, Zo'n coalitie achtte Rogers echter niet uitgesloten. „Het Maagdenhuis is het vitale centrum dat de Universiteit van Amsterdam nodig heeft om te kunnen draaien", aldus kanse lier-directeur drs. W. Drechsel. Dit centrum geeft duizenden opdrachten aan derden, o.a. de bouwopdrachten. De hele admi nistratie van de studentenvoor zieningen worden hier gevoerder wordt alleen al voor de studen tenhuisvesting voor dertien mil joen gulden per jaar verwerkt. Het Maagdenhuis behandelt voor de studenten ook de vrijstellingen van militaire dienst. Verder is hier de automatische adminiswa- tie van de rijksstudietoelagen on dergebracht. Er wordt gewerkt volgens strakke tijdschema's. Zo moet volgende week een uitkering-in eens aan het personeel afgehan deld worden. De vershijning van een studiegids voor de studenten komt eveneens in gevaar. Miss Europa Zaterdagavond kon de jury in Rabat, Marokko, na moeizaam wik ken en wegen en hoe kon het anders bij een competitie, waar de deelneemsters elkaar niet veel kon den ontlopen de erepalm toeken nen aan de Joegoslavische Sasa Zajc j uit Ljubljana, die hiermee de schoon- ste van Europa van dit jaar werd. Op de foto: de kroning van de nieu we schoonheidskoningin. De gevechten in Zuid-Vietnam gaan intussen onverminderd door. Ondanks zware Amerikaanse aan vallen hebben de Noordvietnamese eenheden hun posities op een berg top aan de grens met Laos niet op gegeven. De berg ligt op een Noord vietnamese infiltratieroute vanuit Laos. Veertig Noordvietnamese soldaten werden bij Kontoem gedood in een gevecht waarbij twee Amerikanen sneuvelden. Bij Da Nang kwam 27 Vietcongstrijders om het leven en vier soldaten uit de VS. Dit meldt een Amerikaanse legerwoordvoer- der. Bij het tanken boven de Zuidchine- se zee verongelukten gisteren een tankvliegtuig en twee jachtbommen werpers van de VS. Een van de bom menwerpers kwam vermoedelijk in botsing met het tankvliegtuig. Er zouden zes man zijn omgekomen. (Vervolg van pag. .1) De leiding van het Apollo-project hoopt dat de drie mannen waarde volle inlichtingen zullen krijgen over de eventuele landingsplaats in juli. In het vaststaande landingsgebied aan de naar de aarde gekeerde zijde van de \maan, binnen 45 graden ten oosten en westen van het centrum en vijf graden ten noorden en zuiden van de maanevenaar staan vier exacte plaatsen op de nominatie als landingsgebied, maar dank zij de waarnemingen van de astronauten kan er misschien een vijfde aan worden toegevoegd. Zaterdagavond hebben Stafford, Young en Cernan een diner genuttigd bij de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew. De doktoren die over hun gezondheid waken hadden daar slechts aarzelend toestemming voor gegeven. Drie weken lang zijn ze namelijk geïsoleerd geweest en hebben ze dus geen contact gehad met hun gezin nen en hun collega's, omdat de dok toren een herhaling vreesden van de toestand bij de Apollo-9, toen de ruimtevaarders vlak voor hun ver trek verkouden werden zodat de vlucht drie dagen moest worden uit gesteld. Doen zich geen onverwachte moei lijkheden voor dan zal de Apollo-10 ongeveer 1x/i dag om de maan cirke len. De terugreis zal zaterdagmorgen omstreeks elf uur beginnen en 55 uur in beslag nemen. Op Tweede Pink sterdag 's middags om acht minuten voor zes zal de Apol!o-10 volgens be rekening in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan neerkomen. Deze tweede Amerikaanse vlucht naar de (omgeving van) de maan kost niet minder dan 350 miljoen dol lar (ƒ1.225 miljoen). De draagraket kost alleen al 185 miljoen dollar, de ruimtekabine 55 miljoen en het maanlandingsvaartuig 41 miljoen dollar. Het lanceren en het bergen van de cabine vergen 69 miljoen dol lar. AMSTERDAM In een klein pen sion op de Nieuwe Prinsengracht in Amsterdam heeft zich zaterdagavond een drama afgespeeld dat aan de 30- jarige I. Cotina, afkomstig uit Suri name, het leven heeft gekost. Het slachtoffer eiste tijdens een feestje bij zijn 25-jarige kamergenoot L. E. M. uit Paramaribo vijf gulden voor een zonnebril, die hij kort tevo ren aan zijn landgenoot voor vijftien gulden had verkocht. Deze had al tien gulden contant betaald. De beide mannen kregen ruzie waarbij Cotina zijn kamergenoot tij dens het dansen met een klein mesje stak. M. werd toen zo bang dat hij met een groot broodmes vluchtte. Op een binnenplaatsje ontmoetten beide mannen elkaar weer. Daar bracht M. zijn tegenstander zoveel messte ken toe dat deze door te veel bloed verlies overleed. M. heeft tegenover de poltie be kend. Hij beriep zich op noodweer. Het slachtoffer stond bekend als een ruziemaker. KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg die zestien maanden met het hart van een ander leeft, vertoont geen tekenen van de gevreesde afstoting van het nieuwe weefsel. Dit hebben doktoren zaterdag in het Groote Schuur-zieken- huis in Kaapstad bekend gemaakt. Vrij dag was Blaiberg opgenomen nadat hij thuis een inzinking had gehad. De voormalige tandarts schijnt zich te druk hebben gemaakt. Hij is vermoeid en zwak. door Ton Elias Stencils In Jeze maand wordt zo ijverig teruggeblikt op het Parijs van mei '68, dat we bijna zouden vergeten dat ..het" ook in Nederland een jaar eeleden begonnen is. Er waren voordien in ons land wel studenten acties en -demonstraties geweest, maar de Parijse opstand heeft de periode van het zoeken naar har dere „confrontaties" met universi taire en andere overheden In geluid. Het afgeladen Capitoltheater in Amsterdam luisterde naar Daniël Cohn-Bendit de Duitse voorman Karl Dietrich Wolff en de Italiaan Luca Codiguola. De sfeer was broei erig; er moest wat gebeuren op naar De Telegraaf? Nee, het werd op naar de aula, waar een kleinere groep nog lang is blijven doorpra ten. Het gebouw werd getooid met de vlag van de Vietcong en de zwarte vlag van de anarchisten, maar de „bezetting" stuitte niet op weerstanden en dat heeft voor een belangrijk deel het gezicht van de verdere ontwikkelingen in ons land bepaald. Nog een ander Nederlands trekje. Het was op de vooravotid van Hemelvaartsdag; Wolff probeerde de studenten de volgende dag al in actie te krijgen, maar de ASVA- mensen maakten hem duidelijk dat op de vrije Hemelvaartsdag geen studentenbeweging van enige om vang te verwachten viel. Tegen zo veel verburgerlijking konden zelfs de kopstukken van het internatio nale studentenverzet niet op. Dat was een jaar geleden. Dit keer hebben met Hemelvaartsdag de Amsterdamse studenten hun aula (de Lutherse kerk) weer ontruimd voor de kerkdienst die er gehou den moest worden. Verder is er in de situatie wel iets veranderd. Er wordt bij de radicale studenten minder geaarzeld en eerder tot ac tie overgegaan. Er zijn bredere groepen in beweging gekomen en er heeft zich weer een voorhoede met meer exclusieve ideeën afge splitst. Er wordt ook harder geoor deeld over het Nederlandse onder wijssysteem dat men vaak te lijf gaat met een ernst als gold het Autoritair Vietnam, Biafra of Griekenland. zet onderwijs in beweging te bren gen. Geen subsidie Hierbij had men financiële steun van de overheid willen hebben. Op een persconferentie werd droef ge daan over staatssecretaris Gros heide clie de verspreiding van het blad niet Wilde subsidiëren. Dat Grosheide de subsidie aanvragers lang op uitsluitsel liet wachten, is weinig elegant, maar dat hij in principe verkeerd zou hebben ge handeld, zie ik nog niet. Als dit stukje onderwijsactivisme gesubsi dieerd was, zouden diverse organi saties en instellingen terecht bij O. en W. aan de bel kunnen trekken en bij inwilliging van sommige van die verzoeken zou vermoedelijk juist de kring van „Ha die mees ter" erg verontwaardigd-zijn. Mén heeft van die kant de nei ging de hele onderneming kleurlo zer voor te stellen dan ze is. Zo zegt do redactie dat zij geen alter natieven geeft maar het blad staat er vol van. Er zitten nuttige en charmante suggesties bij daar niet van, maar de verzekering dat men dé scholieren geen oplos singen tracht aan te praten, is in strijd met de werkelijkheid. Zo nu en dan is er gelukkig nog wel een gemoedelijke noot. In de papieren wandbekleding van het Leidse academiegebouw zag. ik een brief van de actiegroep aan een universitaire autoriteit: „Ons sten cilpapier raakt op; het is wat para doxaal, maar kunt u ons met uw voorraad helpen?" Daaronder van de man in kwestie een krabbeltje met zoiets als „ga je gang". Geen revolutie zonder stencils. Ha, die meester In deze stroom van papier ook een oproep van „een student" aan de scholieren: „Ook de scholen moeten democratische eilandjes worden. Dat betekent actie, verga deringen. En voortdurend maar vragen naar waarom's." Bij die vragen krijgen de scholie ren 'n de diverse vormen van voortgezet onderwijs nu een steuntje van het kritische onder- wijskrantje „Ha die meester", dat een groep „onderwijsactivisten" in een oplaag van 400.000 heeft laten drukken. Qua inhoud is deze uit gave niet opzienbarend; goede on derwijstijdschriften (om er maar één te noemen: „Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs") houden zich al vele jaren bezig met wat nu gepresenteerd wordt in het nieuwe studentenjargon („Een van de mid delen war rover een autoritaire maatschappij en een autoritair functionerend onderwijs beschikt om zijn macht te handhaven, is de selectie: de feilloos werkende guil lotine waaronder gedwee gemaakt leervolk permanent zijn volge stouwd hoofd legt" enz.) Maar voor de overgrote meerder heid van de scholieren zal dit wél nieuw zijn Bovendien is het nog wat anders of men zich tot de do centen richt of tot de leerlingen zelf: „Ha die meester" heeft ook betekenis omdat het blad probeert de „consumenten" van het voortge- Een intercssant punt is dat de redactie zich erg afzet tegen de „autoritaire structuur" van het on derwijs, terwijl nu juist de structuur in een zeer groot deel van het Nederlandse onderwijs, vol gens de tot nu toe gangbare opvat tingen, niet autoritair is. De schoolstrijd heeft als uitkomst ge had dat het bestuur van de eerste de beste school in Uithuizermeeden evenzeer „bevoegd gezag" (voor „Ha" misschien een vies woord, maar dit is nu eenmaal de term) is als de minister bij een rijksschool. Hierdoor is een verbrokkeling van krachten in de hand gewerkt, die herhaaldelijk aanleiding geeft tot commentaren pleitend voor meer centralisatie, meer planning, meer visie van bovenaf enz. Men vraagt zich af: wie heeft het nu eigenlijk voor het zeggen in ons onderwijs? Dat er in die niet-autoritaire structuur toch autoritair gehandeld kan worden, is een ander verhaaL „Ha" zou stelling kunnen nemen tegen gemeentebesturen, schoobe- sturen, ouders enz. die er in de loop der jaren te weinig voor geijverd hebben het onderwijs meer te rich ten op het kind enz. Maar het merk waardige is dat men juist zoveel heil verwacht van een andere structuur. En verder valt er al iets te beluisteren van de aanzet voor een smartlap over bestuurders en schoolleiders die eventueel de verspreiding van het krantje zouden tegenwerken. De op laag 's bijna een half miljoen; het blad komt de leerlingen natuurlijk toch onder ogen en de school kan daarbij, denk ik beter een actieve rol spelen dan een passieve. Maar het ,'s wel een punt. waarbij „Ha" de ander in zijn vrijheid zou moe ten laten: onze onderwijsstructuur laat in een geval als dit ruimte voor zeer uiteenlopende meningen. DOOR De situatie was werkelijk zielig. Ze had er al een nieuwe jurk voor gekocht en hij durfde de aangekon digde deelneming .aan het grote personeelsfeest, diner en plezier daarna, niet intrekken. Maar alle beschikbare oppas bleek 'juist voor die dag bezet te zijn en zelfs de buren, die anders wel een oogje in het zeil hielden, gingen zelf uit. Hij klaagde zo erbarmelijk wan hopig over de verkeken kans nu eens, mede door -zijn lief vrouwtje, een goede beurt bij de directie te maken, dat ik me liet vermurven. Die oppas zou ik dan wel waarne men. Een kind van drie jaar in bed stoppen leek me geen heksentoer en dan lag er een stille avond voor me. Ik kende ae wel niet erg goed, sinds de trouwreceptie had ik ze zelfs niet meer gezien, maar nu bor relde opeens nobele oude vriendschappelijke gevoelens in me op. De kleuter bleek een zeer bijde hand en levendig kereltje te zijn, dat pappie en mammie ongeroerd zag vertrekken, omdat hij het te druk had met het wegkeilen van mamma's haarrollers, die roze en geel weldra in de tuin van de bene denburen kleurden. Overigens ging het tot en met de Fabeltjeskrant goed, maar toen be gon het.... Gestoken in pyama had hij de knipoog van meneer De Uil ontvangen en ik dacht verschrikke lijk slim te zijn om hem met een Hop paardje hop naar bed te Kvukvn ihvo transporteren. Maar hij weigerde hardnekkig: „Eerst dag-oma...." Ik wuifde hem gracielijk toe en riep: „dag-oma; dag-oma." Het bleek echter niet het authen tieke spel te zijn. Hij worstelde zich het bed uit en snelde naar de kamer en de telefoon waar ik hem achter haalde, terwijl hij de hoorn afnam en in het wildeweg draaide aan de schuif. Er kwam alleen tuut-tuut-tuut en intens droef deelde hij mee: Oma weg... straks., dag oma..." Toen snapte ik het en belde snel oma op, die me uitlegde dat de tele foon een „dag-oma" was en hij zich op gezette tijden op een gesprekje tracteerde. Hij riep zijn: „Dag oma" en liet zich afvoeren. Gordijnen dicht, dekentjes opge trokken, welterusten.... „Keukenthee...." riep hij. „Slapen", zei ik. „Keukenthee...." Resoluut verliet ik het vertrek, maar toen een half uur later nog zwak het „keukenthee" zeer regel matig herhaald werd, ging ik met een bodempje thee in een kopje weer naar hem toe. Met afschuw keek hij naar het beige vocht, wei gerde pertinent, klaaglijk smekend: „Keukenthee..." De keuken leverde echter niets op, dat aan een bijzon dere thee deed denken en teneinde raad, riep ik: „Ophouden, een slok water, dat is alles wat je kan krij gen..." en reikte hem een glas. Verlekkerd nam hij een teug vaststellend: „Jij lief, keukenthee...." Volkamen uitgeput zeeg ik einde lijk in een stoel. Ouders moesten een oppas niet zonder speciaal woordenboek laten....

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5