DRUK BEZOCHTE MBEMA-ZED1GSDAG God en eeuwig Deselfde toch altijd anders GEZAGSPROBLEEM IS ER ALTIJD AL GEWEEST Kardinaal Reran overleden Youth for Christ hield festival Een woord voor vandaag DR. DE RU PREEKT IN R.K. KERK Zeeland titel EHBO GEREF. EVANGELISATIECONGRES kwijt ICCC-jongeren bezinnen zich op de toekomst Er zit muziek in de zending Zendingsconferentie vrije evangelischen Geref. synode Kerken achter krotbrief Internationaal beraad kerkelijk zeemanswerk „Kerken wari te hard voo humanisten' „Anti-christ woedt in onze westerse wereld BEROEPÏNGSWEÏ MAANDAG 19 Vorige week schreef ik over het verlost worden van de kinde ren van God en wat in ons dagelijks leven bijdraagt aan die verlossing: Voorbedede bijstand van de Geest en het eigen vurige verlangen en hopen. Als Paulus over dit alles aan de Philippenzen schrijft, w hij toch nog bang dat hij verkeerd begrepen wordt. Daarom voegt hij er aan toe: Dat met alle vrijmoedigheid, zoals steeds, ook nu Christus zal worden grootgemaakt in Zijn lichaam, hetzij door mijn leven, hetzij door mijn dood". Met deze woorden laat hij ons zien, dat wij maar al te vaak het woord „verlossing" veel te aards interpreteren. Wij denken dat „verlossing" te maken heeft met genezing van een licha melijke kwaal. Paulus zegt dat verlossing ook ons sterven kan betekenen, let maar op de woorden: „hetzij door mijn dood". Verlossing is niet dat wij weggenomen worden uit het lijden, of de dingen die wij hier op aarde niet leuk vinden, maar dat geen enkele macht op aarde ons meer kan dwingen iets tegen onze wil te doen, waardoor de macht van God verduisterd wordt. Verlossing wil zeggen dat God tot Zijn doel kan komen met ons leven. We lezen vandaag: Handelingen 2 22-36. ROTTERDAM Dr. G. de Ru. praeses van de hervormde synode, zal op Eerste Pinksterdag 's morgens preken in de rooms-katholieke kathe drale kerk aan de Mathenesserlaan. Dit gebeurt naar aanleiding van het veertigjarig priesterjubileum van bis schop Jansen, die zelf tijdens deze dienst zal voorgaan in de eucharistie viering. Dr. De Ru werkt aan de dienst mee in zijn functie als voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. GRONINGEN Het Drentse dorp Valthermond is kampioen geworden tijdens de nationale EHBO-wedstrij den zaterdag in Groningen. Zeeland de vorige kampioen was Oostka- pelle is hierdoor de wisselbeker asm Drente kwijtgeraakt. De wedstrijdploegen moesten in De Har monie in Groningen hun kunnen to nen bij een geënsceneerd ogeval. Tweede werd Amerongen (Utr.). De prestaties werden beoordeeld door een jury onder leiding van de Haagse arts C. J. Leene. (Van een medewerker) DRIEBERGEN Het afgelopen weekeinde hield het ICCC-Jeugdcon- tact haar voorjaarsconferentie in Driebergen. Deze goed bezochte con ferentie had als thema: en het leven der toekomende eeuw". Refe renten waren prof. drs. J. P. Versteeg, hoogleraar te Apeldoorn in de theologie en prof. dr. J. Pirns te Utrecht in de niet-westerse sociolo gie. Prof. Versteeg refereerde over „Signalen van het leven der toeko mende eeuw". Als signalen noemde spreker: het ontbreken van de vrede op aarde („oorlogen zullen er altijd blijven, ze zijn een gevolg van de zonde"), de machtsbundeling zowel op economisch als op religieus gebied (b.v. de overdreven aandacht van de Wereldraad van Kerken voor de an dere wereldgodsdiensten). Als de positieve signalen van het toekomende leven noemde spreker de ontwikkelingen rondom Israël, zij het dan met enige reserve en de ontwik keling in de Kerk van Jezus Christus (de toenemende zendingsactiviteiten). De enige manier om eerlijk over de toekomst te denken, is ons te hullen in het gewaad van Christus, aldus prof. Versteeg, waarna een interes sante discussie volgde. Veel aandacht werd besteed aan de situatie in Oost-Europa (met dia's en film) en Ierland. Tijdens de gehouden huishoude lijke vergadering werd Krijn de Jong als voorzitter en Jan Oosterbeek als bestuurslid van het ICCC-Jeugdcon- tact gekozen. 's Zondagsavonds refereerde prof. Prins over „Geen revolutie, maar Re formatie". Spreker betoogde dat hij niets zag in „berekende revoluties" zoals b.v. Herberg Marcuse voorstaat, maar dat het de taak is van Christe nen zich in te zetten om vrede en gerechtigheid op deze aarde te bevor deren. (Van een medewerker) OLDEBROEK „Er zit mu ziek in de zending!" die woor den, ontleend aan de preek, zijn kenmerkend voor de conferentie van de Zending van de Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten beter bekend als Samosir- zending die dit weekend in Oldebroek werd gehouden. Reeds de werkvergadering op za terdagmiddag had een opgewekt ka rakter. Er was een goede opkomst van afgevaardigden uit de meeste bij de Bond aangesloten gemeenten; er waren goede berichten van de verschillende terreinen, waarmee de ze zending verbonden is in Indonesië, UTRECHT Het moderamen Van de generale synode van de Gerefor meerde Kerken deelt mee, dat als uiterste termijn voor de inzending van stukken voor haar agendum is vastgesteld: dinsdag 1 juli 1969. Het adres voor de inzending van stukken is: ds. K. J. Schaafsma, Prof. v. Bemmelenlaan la, Utrecht-5. BURLINGTON De politie heeft tijdens rassenonlusten in de Ameri kaanse stad Burlington (Noord-Caro lina) een 25-jarige neger neergeschoten. Een andere neger raakte gewond. Sluip schutters maken het noordelijk deel van de stad onveilig. De politie heeft minstens negentig mensen gearresteerd, die het uitgaans verbod negeerden. ERMELO De Bondsdag van de Bond van Gereformeerde Mannenver- enigingen heeft in Ermelo ruim 600 bezoekers getrokken. Dr. C. Gilhuis uit Den Haag, assessor van de synode sprak over „Gezag en geiagsbeleving van daag". Spanningen tussen gezag en ge hoorzaamheid zijn er altyd aldus dr. Gilhuis. geweest, Horizontaal: 1. bewaarder van een kerk-zwemvogel. 2. vuur (Ma- leis)-gordel-titel (afk.) 3. myth, fi guur-deel van de mast. 4. biersoort boom-thee (Eng). 5. een zekere-voeg- woord- taaie aardsoort. 6. staat soms boven drukwerk-onbep. voor- naamw-wiersoort 7. korter-niet be groeid. 8. vreemde munt-rivier in Engeland-halsdoek. 9. bosgod-tel woord-zangstem. Verticaal: 1 specerij - wolvlokje. 2. plotsellng-vogel. 3. snoer van een hengel-stad in Z.H. 4. stap-plaats in Zeeland. 5. vordering-ingang. 6. zui- ver-misprijzen. 7. water in N.H.- meisjesnaam, 8. vreemde munt-ge- lijk. 9. tent-plaats in Gelderl. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. basis. 4. do. 5. ik. 7. rond, 9. akal, 11. wee. 12. elf, 14. los, 16. L.K., 18. om, 19. li, 20. in. 21. el, 22. er. 23. op, 25. mi. 27. sip, 29. hop, 31. elp, 33 sela, 35. snte. 37. na. 39. os. 40. traan. Vert. J. bon. 2. si, 3. sik. 4. doel. 6. kalm, 7. r?, 8. de. 9. af, 10. L.O., 11. Wales. 13. la. 15. strop. 17. kip, 18. olm, 23. open. 24. Po, 26. iets, 28. is, ha, ?0. pa, 32. Ie, 34. lat, 36. non, Als redenen waarom het gezagspro bleem vandaag met zoveel accenten voor ons staat, noemde dr. Gilhuis: de waardedaling der tradities als gevolg van de snelle veranderingen en ver schuivingen in de maatschappij en sa menleving; de toenemende saecularisa- tie; het in discussie en discrediet gera ken van de goddelijke factor van het gezag; het feit dat gezag vaak mis bruikt is als rem tegen sociale voor uitgang en ontwikkeling; en dat gezag en macht in het verleden nog synoniem zijn geweest Voorts noemde dr. Gilhuis in dit ver band dat er een sterk democratiserings proces gaande is in verband staande met de mondigheid, waartoe de mo derne mens zich verklaart: de massa media en de óver-regulering van de maatschappij. Er zijn, aldus dr. Gilhuis glorieuze revoluties geweest die structurele en maatschappelijke vormen vervingen door betere. Alleen In het uiterste ge val mag geweld gebruikt worden, om dat deze wijze van omwenteling altijd in geweld blijft hangen. Hij noemde Paulus. die Onesimus terugzond naar zijn meester. Moge een waarachtig en radicaal christelijk optreden in daad en woord, naar dit voorbeeld, vandaag nog vele verwoestende structuren, die honger en discriminatie in standhouden, verbre ken. Er zijn vele problemen, en een geestelijke moeheid. Maar nog steeds geldt de belofte van Jezus Christus, dat Hij met ons is en dat wij het zout der aarde zijn. Dat is een machtige opdracht en kan vol bracht worden in Zijn kracht. Er moge dan een verschraling en een vervlak king zijn: voor de Gereformeerde Mannenbond is er een grootse taak. Hij wees in dat verband op het vormings werk van de Bond. De heer P. Hogeweg. die vijftien jaar het secretariaat verzorgde, was aftre dend en stelde zich In de ledenvergade ring niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer L. van Berkel (de Lier). Ook de penningmeester, de heer K. Bos was aftredend en stelde zich niet herkiesbaar. In deze vacature werd voorzien door verkiezing van de heer F. Stoeltjes (Oosterbeek). De scheidende bestuursleden werd dank gezegd voor al het werk dat zij voor de Bond deden en de nieuw-benoem- den werden geïnstalleerd. Onder de titel ..Met lege handen?" sprak de plaatselijk predikant, drs. J. van den Berg een slotwoord. HIJ wees er op dat vele problemen niet opge- losd zijn, maar In de kracht van Jezus Christus kunnen en mogen we verder gaan. Hij blijft ons nabij en houdt ons altijd vast! Suriname en Afrika; er was het ver blijdende bericht, dat de Indone sische regering een inreisvisum heeft verstrekt aan zuster Ank Cappon, waardoor een nieuwe dienst op het oude terrein in Batakland mogelijk wordt; er waren in de kring nieuwe gezichten van jonge mensen, die zich voorbereiden voor dienst-overzee: zuster Adri Hootvliet, en broeder H. Ullersma; er werd ook kennis ge maakt met het jonge echtpaar Mar- kusse, dat binnenkort de Vrije Evan gelische Gemeenten in Frankrijk gaat helpen In het kader van de Eu ropese Evangelische Zending het geen de vraag aan de orde stelde, In hoeverre het terecht is, dat de Sa- mosirzending tot dusverre bij „bui tenlandse zending" alleen aan „over-, zee" heeft gedacht. Belangrijk was ook, dat de voorzit ter van de Samosirzending, ds. J. Ka- relse, na vele jaren van zen- dingsdienst zowel overzee als op het thuisfront, aftrad. Zijn plaats in het bestuur wordt ingenomen door ds. J. Bos, tot voor kort secretaris van de Raad van Kerken van Indonesië. Bo vendien werd het bestuur uitgebreid met mevrouw R. KramerSchuinder 4 waarmee voor het eerst in de geschiedenis van deze zending een vrouw in het bestuur zitting neemt Dankbaarheid De verslagen van secretaris en penningmeester gaven reden tot dankbaarheid. De inkomsten waren in het verslagjaar (1968) met ca. 20 pet. gestegen, maar desondanks was het werkkapitaal met 10.000 ver minderd. Dat weerhield de vergade ring niet, een nieuwe, ruimere begro ting met vreugde goed te keuren. Het zakelijk gedeelte van de verga dering werd met zo grote voortva rendheid afgedaan, dat er ruim gele genheid overbleef tot discussie over diepere vragen zoals over de taak van het diaconaat in de relatie tot de zending, de interne organisatie, en de aanstelling van een part-time kracht (zulks in samenwerking met de com missie voor binnenlandse zending van de Bond). Ook in dit gedeelte van de vergadering was een grote openheid merkbaar, en de duidelijke wens, tastbare resultaten te bereiken hetgeen goede perspectieven opent voor de verdere ontplooiing van het werk. De dag werd besloten met een bidstond, gezamenlijk met de ge meente Oldebroek. Terecht over heerste daarin de dankbaarheid, even als in de feestelijke zendingsdienst op zondagmorgen, waarmee de confe rentie werd besloten. In deze dienst, die onder leiding stond van ds. Ka- relse, en waarin ds. Bos de predikatie hield, werden de woorden gespro ken, die ds. Bos op de gehele zending toepaste, maar die zeker ook gelden voor de Samosirzending zelf: Er zit muziek in deze zending. (Van een onzer medewerkers) LAGE VUURSCHE Wanneer zowel het Godsgeloof als het ge zag der Heilige Schrift zich in een crisis van zekerheden bevindt en de situatie van vandaag is te vergelijken met die van Israël in ballingschap waarbij God bleef zwijgen, is het moeilijk voor de werkers jn de evangelisatie om die zekerheden te vinden die ze anderen kunnen doorgeven. Het doel van deze conferentie is dan ook om, ondanks het wegvallen van traditionele Godsvoorstellingen, te doen zien dat God eeuwig Dezelfde is en toch altijd anders. Dit zei drs. A. Broek in zijn ope ningswoord voor de conferentie voor gereformeerde evangelisatiemede werkers. Dr. B. Rietveld sprak over het conferentiethema: Eeuwig Dezelfde, altijd anders. Hij gaf alle aahdacht aan de wijze waarop wij het Evangelie aan de moderne mens hebben aan te bieden. Schaalverkleining Elke tijd heeft 'zijn eigen accenten. Vandaag verdwijnt het transcendente steeds verder uit het gezicht. Wat ten gevolge heeft dat de moderne mens die er ondanks velerlei vooruitgang, niet in slaagt een heil-staat te schep pen, steeds meer introvert wordt, wat juist vroeger het verwijt aan het adres der kerk was! ROME Kardinaal Josef Beran, aartsbisschop van Praag, is zaterdag op 80-jarige leeftijd overleden. De kardinaal, die in 1965 Tjechoslowakije vrijwillig verliet en sindsdien in Rome verbleef, leed al lange tijd aan kanker. Kardinaal Beran heeft van 1942 tot 1945 gevangen gezeten in het Nazi concentratiekamp Dachau. In 1951 werd hij door het communistische bewind gevangen gezet wegens zijn negatieve houding ten opzichte van de nieuwe kerkelijke wetgeving in zijn land. Na lange onderhandelingen tussen het Vatikaan en de Tsjechi sche regering werd in 1965 overeen stemming over zijn vrijlating be reikt Hy mocht zijn titel van aarts bisschop van Praag behouden. Als hij echter zijn land zou verlaten, zou hij er nooit kunnen terugkeren. Aldus bepaalde het Tsjechische bewind. Doordat de verhouding tussen het Vaticaan en de Tsjechoslowaakse re gering het afgelopen jaar beter was geworden, werden de onderhandelin gen over Beran hervat. Alleen de zwakke gezondheid van de kardinaal leek zyn terugkeer naar Praag nog te beletten. „SUiak zelfverbranding" In januari sloot kardinaal Beran zich bij de regering in Praag aan in haar oproep tot het volk de zelfver brandingen te staken. De kardinaal zei toen: „Ik bewonder hun moed, ook al kan Ik hun wanhopige daad niet goedkeuren. Zelfmoord is nooit menselijk." Tot het Tsjechoslowaakse volk zei hij toen: „Op dit droeve en grote uur voor ons land, verzoek ik u ook naar myn stem te luisteren, een nederige en zwakke stem, gevuld met pijn en liefde. Het is de stem van uw oude aartsbisschop van Praag, kardinaal Josef Beran, die uit Rome tot u spreekt. Als het me niet gegeven is u weer te zien, zoals ik zou wensen, beschouw dit dan als mijn testament." Door de dood van Beran is het aantla kardinalen op 133 gekomen. Men neemt aan dat een van de twee kardinalen, die paus Paulus VI on langs „in pectore" (in het geheim van zijn hart) heeft benoemd bisschop Frantisek Tomasek is. Tomasek heeft het Praagse aartsdiocees door de af wezigheid van Beran als apostolisch administrateur bestuurd. Als deze veronderstelling juist is, dan is door de dood van Beran de weg vrijgemaakt bisschop Tomasek tot kardinaal te benoemen zonder op een nieuwe consistorie te moeten wachten. Tegenover deze griezelige schaal verkleining met zijn angst, zin loosheid en bodemloze leegte kan de kerk plaatsen de schaalvergroting, daar het evangelie een ademloos-gro te wijde wereld van werkelijkheden ontsluit, waarin het absolute Gods heerst. Deze wereld van de Bijbel hebben wij te stellen tegenover de moderne mens. En wij zullen hem kunnen helpen, indien wij zelf hele maal achter deze boodschap staan. Ook de mens die tegen alle struk- turen schopt uit pure angst voor zijn permanente frustratie is nog niet verloren voor de boodschap der lief de van de man van Nazaret. Mogen veel kinderlijke voorstellingen stuk vallen, Zijn figuur wordt steeds gro ter en Zijn woorden zijn geladen van het mysterie achter alle dingen: God de Vader. En dan is het niet zo erg om op bepaalde detailpunten het ant woord niet te weten, hoe belangrijk de theologische discussies mogen zijn, de verkondiging is éérst en het ge loofsvertrouwen bewaart voor kramp achtige houding. Huisbezoek Onder leiding van prof. dr. J. Firet en met medewerking van de heer A. V. de Nooij, kwamen zowel moeilijk heden als mogelijkheden bij de bena dering van de ander aan het licht. Fouten en „goede grepen" wisselden elkaar af. En een tiental discussie groepen nam het gebodene duchtig onder de loep. Bij zijn nabeschouwing wees prof. Firet erop dat een „gesprek" altijd relatie betekent en niet een „tegen iemand aanpraten". Ook kome men niet met de gedachte: Hier zijn na tuurlijk problemen en die hebben wij op te lossen. Men drijve de ander ook niet in een hoek waar wij deze best „hebben-kunnen", dat breekt het gesprek alleen maar stuk. Ook storte men geen emotionele vroomheid uit waar de ander nog niet aan toe is. En men hale niet alles tegelijk overhoop. Toch moet het Evangelie aanwezig zijn. In het gesprek moet het vallen in een concrete situatie, zodat iets van Gods liefdeslicht gaat schijnen. Een saamvattende bespreking maakte wel duidelijk, dat er bij alle verschuivingen in kerk en theologie voor de evangelisatiemedewerkers heel wat is overgebleven wat ze bij hun arbeid kunnen gebruiken. Er is DEN HAAG De landelijke Raad van Kerken wordt door de Raad van de Gemeenschap van Kerken in Den Haag uitgenodigd adhesie' te betuigen aan het stedelijk 4 werkverband huisvestingsnood. Dit werkverband nam het initiatief de regering en de Haagse gemeenteraad in de „krot- brief' extra actie te vragen voor bestrijding van de woningnood. De pastores en wijkraden van de aangesloten kerken is door de ge meenschap van kerken verzocht de krotbrief op eerste pinksterdag voor de kerkdiensten te laten uitreiken, hieraan bij de verkondiging of mede deling aandacht te schenken, en de kerkgangers in de gelegenheid te stellen na de dienst de krotbrief te ondertekenen. In de krotbrief wordt de aller grootste zorg uitgesproken over het naderend zilveren jubileum van de woningnood in Nederland, waar meer dan een miljoen mensen in een krot wonen. Gepleit wordt voor een inspi rerende aanpak van het krotten- vraagstuk, die drastisch versneld dient te worden. veel gesproken over de individuele mens en minder over de strukturen, maar vanuit de Opstanding en het Evangelie hebben wij die toch direkt in het oog. En als de mens is veranderd, wedergeboren, komt het ook met de strukturen vanzelf in or de. Ds. Suurmond wees in zijn slui tingswoord1 voor deze wei-geslaagde wijl praktisch ingerichte en goed-doordachte conferentie op wat ons tenslotte te doen staat: Simpel achter Jezus aangaan en als Filippus tot anderen te zeggen: Kom en zie! (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Van 24 tot en met 28 augustus wordt er in Rotterdam een „Internationaal beraad betreffende de diensten aan de zeeman" gehou den. Vertegenwoordigers van kerken en instellingen van overal ter wereld, die werken ten behoeve van de geestelijke verzorging van de zeeman komen dan bijeen voor overleg. De koopvaardijpredikant ds. J. W. Schokking uit Rotterdam deelde dit zaterdagmiddag mee in de Ko- ningskerk aan de Kloppersingel te Haarlem, waar de Nederlandse Christen Zeelieden Vereniging haar jaarvergadering hield. Een werkcomité heeft het „interna tionaal beraad" in voorbereiding. Via de Nederlandse Christen Zee liedenvereniging wil het comité in breng en praktische medewerking van de zeeman zelf. De uiteenzetting van ds. Schokking leidde tot een levendige en zeer vruchtbare discussie. Tijdens het aan dit alles vooraf gaande huishoudelijke gedeelte van de jaarvergadering werd besloten het bestuur van de NCZV uit te breiden met vertegenwoordigers van de zeesleepvaart, de visserij en de kust vaart. UTRECHT Zowel de derlands-hervormde prof. dr Berkhof als Mgr. H. C. A. Ei bisschop van Breda, erken zaterdag op het congres van Humanistisch Verbond dat kerken bij de oprichting van Verbond in 1946 te hard zijn weest in de afwijzing van humanistische beweging. Prof Berkhof zei dat men in kring het ontstaan van het Ver aanvankelijk met lede ogen aangezien. „We waren geneigi denken dat Europa alleen de had tussen christendom en nihil maar we zijn bescheidenener ge den". Hij voegde eraan toe da kritiek op het Verbond in het 1 vaak „van minder allooi" is gew ook in christelijke kring: we da< als christen een soort heerserspc in te nemen. Mgr. Ernst was erkentelijk het feit dat de hevige weerstand de r.k. kerk uit tegen de hi nistische beweging in het begin, heeft geleid tot wrok bij de hi nisten. Daaraan is het te danken later een betere samenwerking ontstaan. „Nog discriminatie" Mr. M. G. Rood, zaterdag gek tot voorzitter van het Verbom opvolger van prof. dr. J. P. Praag, die is benoemd tot ere-i zitter, meent dat in ons land steeds sprake is van discrimi van buitenkerkelijken. „Er wordt nog teveel gedacht God en moraal indentiek zijn", m de hij. Hij toonde zich verheugd de woorden van Berkhof en E maar volgens hem moeten zi „koplopers" worden beschouwd het gaat om hun houding ten op! te van het humanisme. Als voorbeeld van duide discriminatie noemde dr. Rood ontwikkelingshulp. „De particu hulp aan ontwikkelingslanden is, wel geheel in handen van zendin missie, die vanuit een super teitsgevoel nog steeds denken dat leen zij in andere landen de bes ving kunnen brengen. Toch vt deze hulp ook gefinancierd met belastinggelden van de buitenke lijken, die ongeveer eenderde vai Nederlandse bevolking uitmaken" Veelbelovend talent in Congresgeboutv (Van een medewerker) DEN HAAG De tot de laatste plaats bezette toneelzaal van het nieuwe Congresgebouw beleefde zaterdag een feeste lijke avond. Voor het eerst in haar geschiedenis hield de in terkerkelijke jeugdbeweging „Youth "for Christ" een festival met een keur van muziekgroe pen die regelmatig meewerken in haar meetings en jeugddien sten. Er waren solisten, duo's, trio's, kwartetten en complete combo's. Ze traden in een vlot tempo op en brachten elk twee nummers. De applausmeter re gistreerde het enthousiasme van het publiek en bracht de span ning en de stemming erin. Presentator Sipke van der Land hield de vaart erin en vertelde na drukkelijk dat het geen talentenjacht was. Ze hebben allemaal talent, zei hij, maar u mag zelf beoordelen hoe veel. Daarnaast was er een deskundi ge jury onder leiding van „The Ben jamins" uit de Verenigde Staten. Het was moeilijk, om niet te zeggen haast onmogelijk, groepen van zo uiteenlo pende samenstelling, achtergrond en ervaring, vergelijkenderwijs te be oordelen. Het werd een spel, en dat was ook de bedoeling, met alle ver rassingen en intermezzo's vandien. Het duo Luc Aalbrecht en Cees Koedood en „The Blue Delft Singers" (Van een medewerker) UTRECHT De opkomst op de zesde Mbuma-zendingsdag was niet minder dan vorige jaren ondanks het feit, dat sinds de laatste zendingsdag de „Rhodesia-zending" is opgericht, die ook talrijke begunstigers heeft in de rechtse groepen van de gereformeerde gezindte. De voorzitter van de Nederlandse stichting Mbuma-zending, de heer A. de Redelijkheid te Den Hulst, kon ongeveer vierduizend mensen welkom heten. In zijn openingswoord sprak hij over het gezegend heidendom, dat gezegend wordt met alle zegeningen in Christus. We zien in onze dagen een gezegend christendom terugvallen tot het heidendom. De antichrist woedt in onze wes terse wereld. Heeft het nog zin om zending te bedrijven? Volgens psalm 110 mogen, ja moeten we doorgaan. De antichrist zal het nimmer winnen. DANK Ds. Donald Mclean uit Glasgow bracht de dank over van de Vrije Presbyteriaanse Kerk in Schot land, waarvan het zendingswerk in Rhodcsië uit gaat, dat door de Nederlandse Mbuma-vrienden wordt gesteund. Het geloof is uit het gehoor, zei hij. Hoe zullen de heidenen Christus aannemen, indien Hij hen niet gepredikt wordt? Daarom moet het Woord overal gebracht worden. Het conflict tussen Engeland en Rhodesië heeft wel moeilijkheden gegeven voor de zending daar, maar via Nederland kunnen de zendingsgelden toch Rhodesië bereiken. Ds. Maclean lichtte de positie van de heer J. D. van Woerden toe. Vorig jaar maakte hij zich los van de zending van de Vrije Presbyteriaanse Kerk, om zelfstandig zending te gaan bedryven. Zyn organisatie, de Eben-Haezerzending (in ons land bekend als de Rhodesia-zending) staat los van elke kerk. Ondanks deze verwijdering gaat het zendings werk op de Mbuma-zendingspost gestadig voort. Ds. Petros Mzamo ziet zegen op zyn arbeid. De nieuwe Schotse arts John Tallach heeft zyn werk aangevangen. PLICHT Ds. L. Gebraad uit Sint Philipsland sprak over aanwezigen bij Efeziërs 2 1113. God gebruikt mensen bij de uitbreiding van zijn Koninkrijk. Daarom rust op ons de plicht zending te bedrijven. Ook in tijden van groot verval zal God zijn kerk bouwen en uitbreiden. Ds. S. de Jong, hervormd predikant te Houten, bepaalde zijn hoorders bij de liefde, trouw en zorg. die God besteedt aan een zondaar. God vertrouwde ons zijn Woord toe, het grote middel tot onze zaligheid. Dat moet wel eerbeid wekken ln het hart van de verslagen zondaar. Dan rijst ook de bede op uit het hart: Uw Koninkrijk kome. Dan worden we zendingsvrienden ln de beste zin des woords. Ds. L. Gebraad uit Sint Philipsland sprak over de grond, de vrucht en de belofte van de zending. God heeft ook uit de heidenwereld een gemeente ten eeuwigen leven verkoren. Daarom is er een zendingsbevel. Christus is de grote Triomfator, zei ds. A. de Waard uit Alblasserdam. Zijn Rijk zal doorbreken, ook al is er vaak weinig van te zien. Dat geeft moed, om met het zendingswerk door te gaan, juist ook in onze dagen. AFSCHEID moesten het van de deskundige hebben, terwijl „The Goblins" Den Haag (misschien wel juist hun pech met de instrumenten door het onverstoorbaar enthous optreden van hun drummer F Abrahamse) het publiek op hun 1 hadden. De bekende Haagse groep van Leger des Heils „The Halleli Sound" gooide hoge ogen met „t faith in God" en „Love that is in heart". De laatste groep was „Good news Quartet" bestaande twee Surinamers en twee Neder ders. Met een grote voorsprong oi anderen wonnen ze het festival hun „Swing low sweet chai waarin vooral de bas excelleerde, recht kregen ze een ware ovatie het publiek en na de pauze keer ze dan ook terug op het podium. Sipke van der Land zei nog van hoeveel betekenis goede mu en zang kunnen zijn voor de verk diging van het evangelie, spec aan jonge mensen. Volgens hem er een ware opleving aan de ganj dit gebied. En inderdaad was geslaagde festival daar een be) van. Het festival werd besloten door vaste medewerkers van „Youth Christ", die een afzonderlijk j gramma uitvoerden: Cheryl Pet Frannie Faassen en The Benjarq Dit jonge Amerikaanse echtpaai voor enkele jaren ln Nederland I christelijke muziek- en zanggroe| op te leiden voor medewerking l kerken en jeugdbewegingen. SU meer jonge mensen willen getra worden om met hun vocale instrumentale talenten het evang te vertolken. Als slotnummer wai een massaal optreden van alle m« werkende groepen samen met shall overcome". „Youth for Christ" heeft bewe een beweging te zijn die werkelijl beweging is en weer een groot bliek tot enthousiasme kan brenj Een korte en indringende boodsd door de presentator vertolkte eens duidelijk waar het deze groe en deze organisatie om gapt: een gentijds evangelie. En met deze lentvolle medewerkers is er ze veel te bereiken. NED. HERV. KERK Beroepen te Pooortugaal: P. Dick te Klooster-Ter Apel; te Kou kerke: K. den Hartog te IJlst; Geldermalsen: F. J. Goethals Wolphaartsdijk; te 's-Hertogenboi C. Balk te Sluis; te Westerlee: Postma te Oudega; te Heiloo: P. Vries te Driebergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Dokkum: Chr. Plooy te Putten; te Elim (Dr.), Stad aan 't Haringvliet en te De Vi kand. Th. Weerstra te Leeuwardf Aangenomen naar Ooegstgeest: Th. Heemskerk te Axel. Bedankt voor Rotterdam-HillegE berg: G. v. Loenen te Alkmaar, Ter vergadering werd afscheid genomen van ds. C. Smits, christelijk gereformeerd predikant te Sliedrecht, die een beroep naar Amerika heeft aan genomen. Ds. G. van de Breevaart uit Hendrik Ido Ambacht gewaagde van het vele werk, dat ds. Smits voor de Mbuma-zending heeft gedaan TT nr., en bood hem een Engels bijbels woordenboek aan ln zijn dankwoord sprak ds. Smits de hoop uit J v' D',en ,e R°tterdam-Ov ook aan de overzijde van de oceaan nog veel, sc",e- D voor de Mbuma-zending te kunnen doen. Beroepbaarstell.ng: kand R. Ds. J. van Prooyen sprak aen slotwoord over !ff'v£'te Dlrkshon ..Vreest God en houdt Zijn geboden want dit be-' mU' 24 mcl beroepbaar taamt alle mensen". j GEREF. KERKEN (vrygein.) De collecten op deze dag brachten ruim dertig- Beroepen te Amstelveen: A. duizend gulden op. I Algra te Wormer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2