SPANNING GROTER BIJ BEZET MAAGDENHUIS HÉM! Commentaar Vlucht Apollo-10 verloopt perfect Tilanus: De Block mag van CH blijven Samkalden terug Politie versterkt Het Kwartet HET WEER Nog koud Op Venus geen leven mogelijk JDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Vuurzee in Minerva- paviljoen Vingers kleuren bij verkiezingen in Suriname Twee autodieven door sleepkabel onthoofd Nieuwe Leidse Courant |Kteur: F. Diemer hfdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 19 mei 1969 5 lste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De bezetters van het Maagdenhuis van de universiteit van Amster dam verzochten zaterdag de politie per spandoek zich terug te trekken. Er is enige oorspronkelijk- leid voor noditj om de moed hebben een amateur te fijn. STEVENS Ik heb het dak geteerd. Nu wil ik ker weten of het waterdicht is." jevj DE BILT Tussen een de- i Jressie bij Jutland en een lang- jerekte rug van hogedruk bo ren het zeegebied ten westen Hlan Portugal en de Britse eilan- len heerst boven onze omgeving noprdwestelijke stroming. j^ermee wordt koude en onsta- lfia%iele lucht aangevoerd, waarin ilrijke buien voorkomen. er i In de afgelopen nacht kon, lank zij opklaringen, de lempe- atuur plaatselijk flink dalen: «kele vliegvelden meldden zelfs Jachtvorst. Ook overdag blijven in deze icht de temperaturen veel te g en bereiken waarden, die ormaal zouden zijn voor maart, en randstoring van de eerder enoemde depressie, die vanmor- Ien op vele plaatsen regen ver- Drzaakte, zal ook het komende tmaal het weer in ons land bljj- en beïnvloeden. cK: Er moet dan ook op tamelijk eel bewolking met af en toe uien worden gerekend, waarbij e noordelijke wind aanhoudend oud weer veroorzaakt. Voor het linnenland blijft de kaïns op ichtvorst bestaan. AMSTERDAM De leiding van de gemeentelijke politie en het presidium van de Universiteit van Amsterdam hebben gisteren tot laat in de avond en ook vandaag vergaderd op welke manier zij de studenten uit het Maagdenhuis kunnen verwij deren. Burgemeester Samkalden was op de bijeenkomst aan wezig. Hij onderbrak zijn vakantie op het eiland Belle He voor de Bretonse kust en keerde gisteravond in Amsterdam terug. Het kardinale punt is of de politie opdracht moet worden ge geven in te grijpen. Loco-burgemeester dr. Koets had eerder gezegd tegen een politie-op- treden te zijn. De politie zou zich moeten beperken tot een hermetische afsluiting van het Maagdenhuis. Uit welingelichte kringen wordt vernomen, dat men streeft naar een compromis: terugtrekking van de po- litie-eenheden rond het gebouw en gelijktijdige opheffing van de bezet ting. De politie, die het Maagdenhuis sinds de bezetting in de nacht van vrijdag en zaterdag had omsingeld, heeft sinds gisteren versterking ge kregen van 150 man van de Kon. Marechaussee. De studenten van de universiteit van Amsterdam hebben behalve het Maagdenhuis en de aula ook de Uni versiteitsbibliotheek, enkele meters van het Maagdenhuis verwijderd be zet. Volgens de politie zouden in het MOSKOU Russische ruimte- vaartgeleerden hebben gezegd dat menselijk leven op de planeet Venus niet mogelijk is. De verklaring kwam nadat vrijdag de Venus-5 en zater dag de Venus-6 precies volgens de berekeningen op de planeet zijn ge land. Evenmin is men er van over tuigd dat televisiebeelden van de pla neet naar de aarde kunnen worden geseind. Venus-5 werd op 5 januari en Ven us- 6 op 10 januari gelanceerd. Eer dere pogingen om een ruimtevaar tuig op de planeet met succes neer te laten mislukten doordat de zendappa ratuur uitviel. Het is niet bekend of de beide ruimteschepen na de lan ding op Venus contact met de aarde konden houden. Wel zijn een groot aantal gegevens bekend geworden die, tijdens de afda ling aan speciale parachutes, naar de aarde werden gezonden. De antennes die tijdens de landing op Venus me tingen in de atmosfeer moesten doen, hebben goed gewerkt Ee apparatuur van de >-eide sondes werd niet war mer dan 25 graden, ondanks de enor me hitte in de atmosfeer. Het was de eerste keer dat twee ruimteschepen in een tweelingvlucht naar Venus od de plaats van bestem- Russische successen nieuw licht zul- ming aankwamen. Sir Bernard Lovell, directeur van Jodrell Bank, neeft verklaard dat de len werpen op de mysteries rond Venus. Maagdenhuis circa 200 studenten be vinden. Voelbare spanning Gisteravond rond twaalf uur be vonden zich waarschijnlijk duizenden toeschouwers rond het Maagdenhuis op het Spui, de NZ Voorburgwal, de omgeving van de Kalverstraat en het Rokin. Er was een voelbare spanning die nog werd aangewakkerd door alle mogelijke provocerende opmerkingen vanuit het Maagdenhuis. De politie beperkte er zich toe het publiek in beweging te houden. Te gen een uur lieten de bezetters via de luidsprekers aan de gevel van het Maagdenhuis weten, dat men de uit zending van de discussies in de hal zou staken om niet het verwijt van burengerucht te krijgen. Alleen voor belangrijke mededelingen zou een uitzondering worden gemaakt. Opengebroken Een lid van de bezettingscomité heeft gezegd dat de kasten en bu reaus in het Maagdenhuis opengebro ken zijn. Volgens de bezetters beho ren alle stukken en documenten van de Universiteit openbaar te zijn. „Wij achten alle stukken het eigendom van allen, die bij het universitaire gebeuren betrokken zijn, zo zei hij. Voor vervolg zie pagina 5 C.I.E.B.A. - LEIDERDORP Een soldaat van de nationale gar de van Californië, ingezet bij onlus ten in Berkeley duikt weg voor een steen, die het meisje rechts op de foto naar hem gooit, omdat hij zijn geweerloop gebruikte om de de monstranten uit elkaar te drijven. Grote groepen studenten protes teerden hier tegen het gewelddadig optreden van de politie op 15 mei. u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dil blad AIMIER 1886 'URYEA 1893 4NHARD- VASSOR 1895 IAT 1901 0PEWAVERLEY 1907 'NCHESTER 1895 Ik geef op als nieuwe abonnee: plaals: betaalt: per kwartaal per maand Brand gesticht? AMSTERDAM Bij een fel uit slaande brand in het Amsterdamse Mi- nervapaviljoen, tegenover het Hil ton hotel, is gisteravond grote scha de aangericht. In het paviljoen zijn ook het conservatorium en een mu ziekschool ondergebracht. De direc teur van het muzieklyceum heeft op gaven voor een examen dat vandaag werd gehouden, in veiligheid kunnen brengen. Toen de brandweer bij het pavil joen arriveerde, ontdekte een binnen- portier van het Hiltonhotel in een muziekkamer aan de achterzijde v^n het gebouw, een brandende stoel. Dit zou op brandstichting kunnen dui den. Tegen half twee vannacht was men de brand meester. De toneelzaal, het trappehuis en de entreehal ble ken de grootste schade te hebben opgelopen. Bovendien is een deel van de kap boven het hoofdgedeelte van het complex weggebrand. Intimidatie Omdat de Amsterdamse politie alle toegangen tot het door de stu denten bezette Maagdenhuis hermetisch heeft afgezet, moesten andere manieren worden gevonden de bezetters van voedsel te voorzien. Een ingenieus geïmproviseerde luchtbrug van de aula naar het Maagden huis wist echter het politiekordon te omzeilen en de proviandering gleed gestadig naar de bezetters toe. Inmiddels zouden ook met behulp van de burgerij, de studenten voor vijf dagen voedsel hebben. Op de foto: de luchtbrug in werking. SCHERPE BEELDEN VAN AARDE WOENSDAG DICHT BIJ MAAN KAAP KENNEDY De astronauten Stafford, Young en Cernan, die nu al 24 uur in de Apollo-10 op weg zijn naar de maan, hebben gister avond de eerste van een elf tal kleuren-televisie-uitzen- dingen naar de aarde gezon den. Zij leverde prachtige, haarscherpe beelden op van de aarde met bruine land- massa's, blauwe zeeën en een wit wolkendek. Deze uitzending verliep even perfect als de lancering van de Apollo-10, gistermiddag om elf minuten voor zes. Er deden zich zaterdag nog enkele technische moeilijkheden voor de appa ratuur die de zuurstof voor de drie ruimtevaarders van water moet zuiveren, werkte niet goed maar die konden tijdig wor den verholpen. Op de vastgestelde tijd konden zondagavond dan ook de vijf mo toren van de eerste trap van de Saturnus-5-raket worden ont stoken. Bijna twaalf minuten la ter kwam de Apollo-10 in een baan om de aarde op een hoogte van 185 kilometer. Toen waren de eerste en tweede trap van de raket, de grootste die ooit werd gebouwd, al afgestoten. Door het ontsteken van de derde trap verliet de Apollo-10 de parkeerbaan om de aarde. Daarmee was de reis naar de maan, die drie dagen moet duren, officieel begonnen. Woensdag avond zal de Apollo-10 in een baan om de maan komen als al les volgens plan verloopt. De eerste banen zullen ellips vormig zijn, in de vroege och tend van donderdag te corrige ren in een cirkelvormige baan, op 111 kilometer van het maan oppervlak. En donderdagavond zal de maanlander zich met Cer nan en Stafford aan boord van het ruimtevoertuig losmaken. Hiermee zullen zij de maan dan op vijftien kilometer naderen. Gedurende enkele uren zullen de beide astronauten foto's nemen van de plaats waar in juli de eerste Amerikanen op de maan zullen landen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) is zeer tevreden over het ver loop van de vlucht. Een koers correctie die voor vanmorgen om vijf uur Nederlandse tijd op het programma stond, behoefde niet te worden uitgevoerd, zo „volmaakt" was de capsule in koers gestoten. als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Cb|Fostzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. PARAMARIBO Met twintig te gen achttien stemmen heeft het Suri naamse parlement de ont- werp-landsverordcning voor het kleuren van vingers bij de komende verkiezingen goedgekeurd. Tegen stemden alle achttien leden van de NPS-fractie. Een lid van de SDP was bij de stemming afwezig. Gisteren werd het besluit genomen na een uitvoerige discussie op woensdag. De parlementsleden rele veerden aan de eerste ont- werp-landsverordening die al in 1966 was aangenomen, maar door premier Pengel niet werd afgekondigd. De NPS-fractie vond het kleuren van vingers vernederend, terwijl de onafhankelijke fractie het meer wil de zien als een controle bij de ver kiezingen. De PNP meende dat er geen ethische bezwaren zouden kun nen bestaan tegen de grote landsbe langen die er mee gemoeid zijn. Het moment van lancering op Kaap Kennedy van de Saturnus- 5, die de Apollo-10 in een baan om de maan moet brengen. Aan boord de astronauten, Young, Stafford en Cernan. "Gorgelspiano-s ELEKTRONISCHEORGELS .Tel xn72^*2541 KefksTraoi:2 28 r -Bezqelfc onze toonzalen -"■* ót-viaag; brochure. HOEK VAN HOLLAND De zeil race Hoek van HollandHarwich start niet meer in Hoek van Holland. Rijkswaterstaat maakt er bezwaar te gen, dat de deelnemers uit de Berg- haven vertrekken. Men denkt nu aan Breskens als startplaats. De zeilrace Hoek van Hol landHarwich is een traditie en stamt van ver voor de Tweede We reldoorlog. Elk jaar nemen er enkele tientallen jachten aan deel. TN de campagne voor de Franse pre- sidentsverkiezingen heeft oud premier Pompidou de (bedenkelijke) methode van de afgetreden president overgenomen: die der intimidatie. HU heeft gewaarschuwd voor een zo mer vol moeilijkheden, als hU Pompidou niet wordt gekozen. Blijkbaar is ook hU onder de indruk van de populariteit van Poher. Nu de chaos, die de afgetreden pre sident jarenlang heeft voorspeld, is uitgebleven, kan Pompidou zich niet opwerpen als de man die Frankrijk zal redden van de ondergang. Daarom zegt hij dat de rust die in het land heerst bedrieglijk is. Er zou den stakingen en andere onlusten dreigen zoals in mei van het vo rig jaar. HU durft zelfs te beweren, dat hij zelf de man is geweest die toen als premier het hoofd heeft koel gehou den en zonder geweld orde op zaken stelde. Alsof niet de generaal, van wiens fouten hi) zich wel wil distantiëren, een eind aan de revolte maakte door tankkolonnes naar Parijs te laten op rukken. En alsof de wantoestanden, die tot de opstandige actl-'teiten hadden ge leid, niet wai ontstaan tijdens de lange reeks vai. .aren waarin Pompi dou als premier verantwoordelijk was. Evenals de generaal moet Pompidou het hebben van de verwarring. Zijn tegenstanders hebben echter een op merkelijke kalmte aan de dag ge legd. Pompidou noemt die nu be drieglijk. Pogingen van gaullisten, incidenten uit te lokken en zo toch verwarring te stichten, zijn tot dusver mislukt. Mede dank zij het rustig optreden van interim-president Poher. Er kan echter nog veel veranderen, met name als pas in een tweede ron de op 15 juni (over bijna vier weken) de beslissing kan vallen. KEULEN Twee jonge autotfie- ven, 17 en 19 jaar oud, zijn in de nacht van zaterdag op zondag in een buitenwijk van Keulen door een sleepkabel onthoofd. Zij hadden even tevoren een auto gestolen. Een politieman gaf een stopteken omdat hij het verkeer moest tegen houden. Een vrachtwagen was in een sloot gereden en moest er door een takelwagen worden uitgetrokken. In plaats van te stoppen gaf de bestuur- cïer gas. De bovenkant van 1e auto werd door de kabel als door een scheermes afgesneden. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De CH-fraktie- leider in de Tweede Kamer, drs. A. D. W. Tilanus, vindt dat mi nister De Block niet behoeft af te treden, ook al heeft hij „deze week tn de Tweede Kamer wat ongelukkig gemanoeuvreerd". Op de algemene vergadering van de CHU in het Utrechtse Tivoli herhaalde drs. Tilanus zijn uit spraak van enkele weken ge leden, dat het mogelijk moet zijn, dat ministers halverwege de reis uitstappen of van ministerie ver wisselen. „De verantwoordelijkheid hiervoor ligt echter bij het kabinet of in dit geval oij de KVP". Drs. Tilanus ver dedigde de minister tegen de aan drang hem „maar te laten vallen": „Mr. De Block is de hardstwerkende man in ^et kabinet, die het grootst aantal uren in de Kamer doorbrengt." Drs. Tilanus stelde de algemene vergadering voor later een nieuw congres te organiseren, waar men dan het beleid van de fraktie zou kunnen bespreken en meer aktuele politieke zaken aan de orde zou kun nen stellen. Conservatief Van verschillende kanten was het bestuur namelijk verweten een poli tieke duscussie angstvallig te vermij den. Zo zouden vooretellen van de kieskringen „onder de tafel zijn ge werkt." Dr. H. A. Schuring nam de ARP in verdediging tegen wat hij op een bijeenkomst in Goes had genoemd „sommige conservatieve CHJO'ers." „We moeten or.s niet meewarig uitla ten over de ARP, ook al zouden we gelijk hebben Het officiële stand punt van deze partij over de Acht tien is duidelijk en daar hebben we ons aan te houden." Vooral in kringen van de CHJO zou worden getwijfeld of de ARP wel serieus in de Achttien spreekt. Een uitlating van voorzitter C. van Mastrigt in zijn jaarrede was oorzaak van deze twijfel. Prof. dr. A. Wattèl stippelde op de bijeenkomst zijn toekomstvisie uit o- ver demokratisering van het bedrijfs leven. Zijn stellingen vielen niet bij iedereen in goede aarde. De Gro ningse hoogleraar wil de onderne mingsraad evenveel macht geven als de raad van aandeelhouders. Boven dien moet de ondernemingsraad kun nen beslissen over een procedure di recteuren te ontslaan. De rol van de commissarissen moet aan minimumeisen voldoen. Bij zijn stellingname ging hij ervan uit dat demokratisering van het bedrijfsle ven niet mag ophouden bij inspraak en medebeslissingsrecht in de direkte werksituatie. In net bestuur werden de heren Leyenhorst (Gouda), Van Mastrigt (Zeist) en P. van der Weele (Gouda) herkozen. Nieuw lid werd jhr. mr. F. O. J. Sinckinghe te Hengelo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1