Consument gaat voor z'n plezier winkelen AMADEUS alles ^■d Supermarkt, denk om de voetganger' De Gaulle zou loor werkgevers ijn weggewerkt Haagse anti-suikeractie voor jongste ingezetenen REVUERIDDERS j; door s John Knittel CAROLINA YES 15 MAANDAG 19 MEI 1969 Klaagschriften In Het Kwartet las ik, dat bij de node der Geref. Kerken zes klaag- hriften tegen prof. Kuitert zijn inge- end. Ik hoop en verwacht, dat de node over het werk van deze hoogle- ar e.a. geen uitspraak zal doen, aar eerder de „verontrusten" tot at matiging zal oproepen. Prof. Kuitert onderzoekt op weten- tiappelijke basis en trekt daaruit nclusies. Hij geeft alleen mogelijkhe- m aan, hij verheft zijn werk niet tot n leer of een of andere belijdenis. >ed hij dat wel en legde hij nijn .vattingen bijvoorbeeld ter bekrachti- ig voor aan een meerdere vergade- ïg, dan zou deze vergadering wél dwongen worden een uitspraak te en. moet Kuitert meer zien als een Barth. Ook deze deed aan studie, zette overal vraagtekens. Hij niet dat zijn werk tot leer rheven werd en dat zijn aanhangers werden genoemd. Hij zichzelf niet voor niets een Zijn latere studies in bepaalde opzichten zijn eer- werken zo nu en dan zelfs tegen, is wetenschappelijke arbeid in op- forma! wordt door de „verontrusten" uit het oog verloren. Men al moord en brand als er g niets aan de hand is. Deze geest It sterk over naar de vooroorlogse verdraagzaamheid en hiervoor is in huidige kerk en samenleving geen lats meer. Men kan het eens of eens met elkaar zijn, maar begrip or en vertrouwen in elkaar mag •t ontbreken. De „verontrusten" zijn blijkbaar ng voor de wetenschap, maar wat t betreft moesten zij hun houding is toetsen aan die van A. Kuyper. k die was niet bang voor de weten- en het woord „tijdgebonden- zo zei hij o.m.: „We moeten de van vroeger dagen overleiden in bedding onzer dagen". zou er goed aan doen zich wat druk te maken over Kuitert zich minder met zichzelf bezig te maar het oog te richten op de van de wereld. Daar ligt onze ristelijke roeping! a. d. Rijn F. V. Ketel PARIJS „In werkelijkheid is De Rille op 27 april verslagen, doordat j een hervorming voorbereidde die l werkgevers niet aanstond". Tot la conclusie komt René Capitant, die «ninister van justitie aftrad uit so- Iriteit met het verslagen staatshoofd, Ben artikel in Le Monde, hem trekken de werkgevers vrijwel alle partijen aan de touwtjes weten zij zo de uitslag van de ver- te bepalen". dit verband beschuldigt de oud- de voormalige premier Pom- ou ervan dat hij door zijn gerucht- verklaring in Rome van ja- j.L het proces op gang had ge- dat leidde tot de verdwijning president De Gaulle. Bij die ge enheid had Pompidou te kennen ge dat hij het staatshoofd zou op- gen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Tijdens een door de ARP georganiseerde studie conferentie over de problematiek van het midden- en kleinbedrijf heeft dr. N. Tiemstra vandaag tegengesproken dat de ontwikke lingen in de detailhandel de Amerikaanse en Zweedse voor beelden zullen volgen. Hij waar schuwde tegen de penetratie van de zogenaamde verbruikers- markten, die in Nederland on ontkoombaar een plaats zullen krijgen; die ontwikkeling mag echter niet chaotisch verlopen. Hij voorspelde een strijd tussen de supermarkt en de verbruikersmarkt, met als inzet het type consument dat nu koopt in de supermarkt. De ver wachting is dat in het levensmidde- lenbedrijf naast de kleinere gespecia liseerde vestiging alleen nog de niet overmatige grote supermarkt toe komstmogelijkheden zal hebben. De per auto uitzwermende kopers zullen gaan kiezen tussen boodschappen doen in de grote supermarkt of in de verbruikersmarkt, een zeer eenvou dig geoutilleerd verkooppunt men ten minste 1000 m2 vloeroppervlak, dat praktisch de indruk wekt van een openluchtmarkt. Het assortiment lijkt 'op dat van een warenhuis, maar ligt kwalitatief 'lager. Vaak zijn er reisbureaus. stomerijen, kappers schoenmakers, postkantoren en kin dercrèches. Het gemiddelde inkoopbedrag per klant zou ongeveer ƒ40,- bedragen. Omstreeks 86 procent van de klanten komt per auto, bijna 9 procent per fiets of bromfiets. Een kwart van het publiek koopt eenmaal per week, een kwart eenmaal per twee weken en een derde eenmaal per maand, Geen schade De heer Tiemstra meent dat deze markten geen schade zullen toebren gen aan de middenstandszaken, wel aan de supermarkten. Het advies voor de laatste bedrij ven zou dan ook kunnen zijn zich wat meer te gaan richten op de con sument die te voet boodschappen doet Hij heeft in Zweden ook een toenemende aversie geconstateerd te gen de tendentie der winkelplanolo gen om tamelijk grote woongebieden uitsluitend uit te rusten met één ko lossaal winkelcentrum dat soms vele kilometers van de woning verwijderd Voor het midden- en kleinbedrijf is een aantrekkelijk punt dat steeds meer blijkt dat de consument het winkelen als een genoegen gaat zien, met veel variatie in het aanbod en afwisselingsmogelijkheden tussen gro te en kleine vestigingen. Met een overvloed van cijfers illus treerde de heer Tiemstra de bete kenis van het midden- en kleinbe drijf voor onze nationale economie. Hij komt tot de conclusie dat er zekere ontwikkelingen ten nadele van het midden- en kleinbedrijf wer ken, maar dat vooral het verande rende koopgedrag en het behoeften- patroon van de consument in de toe komst gunstig zijn voor $ie onderne mer die de ontwikkelingen tijdig on derkent. Drs. J. Reugebrink stelde dat het fiscale klimaat in Nederland bepaald wordt door de belangrijke plaats die de inkomstenbelasting inneemt. Hij meende dat de inkomstenbelasting het prijspeil beïnvloedt omdat velen in staat zijn de belastingen op ande ren af te wentelen. In het midden- en kleinbedrijf lukt dat minder dan el ders. Hij vond de aftrek van ƒ5000 (voor lijfrentes en pensioenen) veel te laag. De BTW heeft volgens de heer Reu gebrink voor het midden- en kleinbe drijf zeker niet alleen nadelen opgele verd. De heer H. Borst zei over het so ciale klimaat voor het midden- en kleinbedrijf, dat het premieaandeel van de werkgever in de werknemers verzekeringen zijn grens heeft be reikt. Hij bepleitte rijkssubsidie voor zie kenhuizen, waardoor verlaging van verzekeringen zou kunnen worden be reikt. Gestreefd moet worden naar een verplichte arbeidsongeschikt heidsverzekering voor zelfstandigen en bij vrijstelling van premiebetaling voor volksverzekeringen en de toe kenning van kinderbijslag voor klei ne zelfstandigen moei worden uit gegaan van het minimumloon. De uit komst geeft een jaarinkomen van 9392. Dit alles kost veel geld, maar is gezien de overheidsbijdragen in de EEG in de kosten der sociale verzeke ring, zeker verantwoord. De zeventigste verjaardag van Piet Muyselaar kreeg een bijzonder feestelijk tintje toen de burgemeester van Eindhoven zaterdagavond na dc 291ste voorstel ling vhn de Sleeswijkrevue Piet Muyselaar en Willy Walden de onderscheidingstekenen uitreikte, behorend bij de benoeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Op de foto van links naar rechts René Slees- wijk, Piet Muyselaar en Willy Walden, klinkend op het heugelijke feit. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De lege kopjes voor de thee stonden al klaar in het Con gresgebouw, waar na de jaarverga dering van Het Ivoren Kruis de ac tie Voeding en Tandzorg, gericht op kindertjes van Den Haag van vele kanten bekeken werd. Op ieder schoteltje een koekje.... Tegen dat koekje keken we aan, terwijl we luisterden naar dr. A. H. Bergink, die de suiker in de ban deed. Suiker is de wolf in schaapsvacht, die de tanden besluipt en afvreet. Suiker in de vorm van snoep is het kwaad van onze welvaart. Wie de suiker weert, stuurt de wolf naar het enge bos, waar hij ons geen kwaad kan doen. Het koekje keek ons aan, maar vond geen grage mond. Niemand durfde, toen de thee er bij kwam, gaan knabbelen. Éen langgebaarde fi guur, tandarts te Amsterdam, liep plotseling op een appel te knagen. Hij was kennelijk de enige die de verleiding voorzien had en had zich gewapend ter vergadering begeven. Heel serieus Overigens is de actie Voeding en Tandzorg heel serieus. Nu gebleken is, dat de huidige generatie van bo ven de 12-jarigen toch al een door cariës aangetast gebit heeft, richt men zich op: de prenatale zorg, opdat de a.s. moeder rekening houdt met de voeding noodzakelijk om haar kind de aanleg tot een goed gebit te ge ven; de voorlichting van jonge moe ders inzake babyvoeding en voorlich ting op de kleuter- en lagere scholen Hilversum I 402 m. NCRV 11.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 LUe- rama: Kron. over boeken, ichrijvers en toneel. 19.15 NCRV-vocaal ens. 19.45 Stereo: Licht gev. mur. progr. 20.30 Stereo: Londens Symf. Ork. zangsol. (gr). 21.20 Neder land en de ruimte, doe. progr. Licht lnstr. kwart. (opn). Avondoverd. 22.30 Nws. Meded. 22.45 Mod. snaar- instr., hun voorlopers en oer vormen, muz. lez. 23.10 Stereo: Lichte gram.muz. 23.30 Stereo: ln het gehoor: poüzic-progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum n 298 m. AVRO 18.00 Nws. 18.15 Radiojourn. 18.30 Stereo: Licht muz. progr. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Suzan ne Valaton. (Tussen 19.00 en 19.30 uur event, onderbreking voor een rep. over Olympla's Tour door Nederland.) NRU: M.05 Scala Internat.: kunst bon. Bond zonder Naam: 22.20 Ouders vereenzamen, kind nog an toe!, lez. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. (AVRO). NRU: 22.55 Radlorama: veertiendaags mlnl-magazlne. 23.25 Jazzmuz. (Opn.) 23.55-24.00 Nws. Nederland I NTS '18.50 In kleur: De Fabeltjeskr. STER: 18.56 Reel. NTS 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. KRO: 19.07 Progr. rond de zangeres Vlkki Carr. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. KRO: 20.20 In kleur: Pol. New York. TV-teulll. 20.45 in kleur: rep. over de staat Mississippi. 21.20 In kleur: Kust noch duur, TV-serie. 22.05 Gesprek met Kardinaal Döpfner, aartsbiss. van München. NTS 22.20 Journ. 22.25-22.30 Samenvat tende rep. Olympla's Tour door Nederland. 23.00-23.30 Te- leac: Filmkunde in het voort gezet onderwijs, (les 5 - herh.). Nederland II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskr. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. 19.03 Scala: ini. progr. VARA: 19.30 Coron. Str.. TV-feuill. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. VA RA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Koning Klant: Cons, rubriek 21.00 Het (És), film. (Fllmk.: 18 jaar en ouder). NTS: 22.25-22.30 Journ. België Kanalen Neder!.: 2 en 10 18.55 Zandman. 19.00 Voor de jeugd: Zorro. feuUl. (75). 19.25 Voor oudere kijkers. 19.50 Hier spreekt men Nederlands, taal- wonken. 19.55 Meded. en weer- ber. 20.00 Journ. 20.25 Het ge rucht. psychol. speelfilm van William Wyler. 22.10 Gast- progr.: De Katholieke gedach te (5). 22.40 Nws. Grammofoonplatenprogr. van 18 - 20 uur I. Robert Schumann: 1. Cone, voor plano en ork. in a kl. t. op. 54. 2. Symphonie nr. 2 Ln C gr. t. op. 61. II. Max Bruch. Schotse Fantasie op. 40. III. Richard Strauss, Till Eulensplegels lustige Strelche op. 28. Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte grammo- foonmuziek met nieuws en ac tualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Oude en moderne gewijde mu ziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.00 - 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Opstan ding en nieuw leven ln de Bijbel, lezing. 10.15 Stereo: Bastien und Bastlenne. opera van Mozart (gr). 11.00 Nieuws. LI .02 Stereo: Operettemuziek (gr). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Ge varieerd programma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw: 12,30 Nieuws: 12.41 Actualitei ten: 13,00 Raden maar 14.05 Schoolradio 14.30 Pizzica to: muzikaal middag-magazine (16.00 - 16.02 Nieuws). Tussen 15.50 en 16.30 evtl. onderbre king voor reportage Olympia's Tour door Nederland. 17.00 O- verheldsvoorlichtlng. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 18.00 Stereo: Metropole-orkest. 18.19 Uitzending van de PSP. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 8.00 Nieuws. 811 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muzlek. (8.30 - 8.33 De groente man). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reporta ge of herhaling NRU-program- ma 9.40 Muziek uit de Middel eeuwen en Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (Om 11.00 - 11.02 Nieuws), li.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sport revue. 13.00 Nieuws. 13.11 Ra diojournaal. NRU: 13.30 De Lichte Muze belicht: de ope rette. 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO: 16.00 Ste reo: I. cello en plano: klassie ke en moderne muziek. II. So praan en plano: klassieke lie deren. 15.35 Stereo: Strijk kwartet: moderne muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Land der Muzen: kunstkroniek. 16.20 Stereo: Radiokamerorkest en solist: klassieke muziek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mo derne orkestmuziek. 17.25 Jazz-spectrum. 17.55 Medede lingen. Hilversum III, 240 m en FM-kanalen: VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspress: licht platenpro- gramma (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws, 18.03 - 18.00 Mix: licht platenprogramma. 07.00 - 17.02 ITELEVISIEJ: UOItGEW Nederland I. NTS/NOT: - 11.50 School-tv. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10: 14.05 - 14.35 en 15.25 - 16.00 School-tv. uppie Loep en de Molboor aan een ieder, die met het school kind in aanraking komt. Ban de bonbon: mijd ijsjes, trak teer op worteltjes. Suiker, aldus mej. W. L. ten Hoopen, speciaal belast met de actie voor verbetering van voe ding en tandzorg onder de Haagse jeugd, is een overbodig voedingsmid del. Mej. ten Hoopen is werkzaam op de afdeling Voorlichting en Con greszaken van de gemeente Den Haag, waarvan de secretaris van de werkgroep, de heer J. M. Galjaard, hoofd is. De actie is voortgekomen uit de weigering van de Haagse raad fluori dering van het drinkwater toe te staan. Een logische ontwikkeling, daar de verantwoordelijkheid voor een goed gebit nu bij de mensen zelf berust. Dat een actie noodzakelijk is bleek wel uit de steekproef genomen bij vier zesde klassen in vier verschil- verschillende wijken van Den Haag, waar slechts één kind een volledig gaaf gebit bleek te bezitten. Dit was een Surinaams meisje, dat pas drie maanden in Nederland was.... Noodzakelijk is de medewerking van de ouders, welke gevonden moet worden via de voorlichting door o.m. wijkzusters, kleuterleidsters en ander onderwijzend personeel. Men is thans bezig te onderzoeken in hoeverre deze groepen bereid zijn tot medewerking. Dr. Bergink meende bovendien, dat een suikerloze of althans suikerarme voeding van groot belang kan zijn voor het terugdringen van een aantal beschavingsziekten zoals suikerziekte en galsteenlijden. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.07 um Vikki Carr zingt en ontvangt gasten. 8.20 uur serie Politie New York: De hippies. 8.45 uur de bevolking van de staat Mississippi. 9.20 uur komedie Rust noch duur. Ned. 2 VARA 7.30 uur Coronation Street. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur Koning Klant. 9.00 uur speelfilm (18 jaar) „Het". VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.30 uur Elisabeth Schwarzkopf zingt liederen van Mahler. 9.20 uur documentaire over Nederlands ruimteonder zoek. 10.45 uur serie snaarinstrumenten: de vioolfamilie. 11.30 uur poëzie van de Belgische dichter Paul de Vree. Hilversum II NRU 8.0510.20 uur Scala internationaal: breed kunst programma. 10.55 uur mini-magazine Radiorama. 11.25 uur jazz uit het historisch archief. Nederlanders in Frankrijk berecht VALENCE De rechtbank van Va lence in het Franse departement Drome heeft zaterdag de 34-jarige A. T. uit Utrecht en de 25-jarige K. L. uit Maas tricht veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf en 25.000 frank boete. Het tweetal heeft verscheidene misdrijven gepleegd in enkele Franse steden Zij waren op 27 december 1968 uit een psy chiatrisch ziekenhuis in Utrecht ont snapt en hebben in Nederland een lang strafregister. (Een wereld in wording) 186 „Ik vertrouw het weer niet," zei hij naar buiten kijkend, „het is te lang mooi geweest. We krijgen nu een koude tijd. Ik vergis me daarin zelden." Even later voegde hij eraan toe: „Nu Pauline, ik vond 't prettig om je weer te mogen zien, we zullen elkaar nog weieens ontmoeten, denk ik." Hij zette zijn grote zwarte hoed op en ging naar buiten. De kunst was een ontrouwe gezellin voor Pauline geweest, zoals zij voor iedereen is, die haar verwaarloost. Maar Pauli ne werkte hard om dezelfde hoogte te bereiken, waarop zij vroeger gestaan had. Haar spel werd dagelijks krachtiger en beter. Misschien hadden Amadeus en de oude Witz gelijk: de mensen hier waren voor het grootste gedeelte onontwikkeld en onopgevoed. Maar haar roeping was de muziek van de grote meesters te vertolken voor elke toehoorderschaar. Zij was hier om zichzelf te vinden en een nieuw leven te beginnen. Waarvoor was zij met dit talent begiftigd, als het niet was om de mensen iets te geven? Wat bleef er anders voor haar over? Pauline had veel tijd om over zichzelf na te denken. Als het mooi weer, ging zij meestal naar haar lievelingsplaatsje, een kleine bergweide, was een kristalhel der beekje van de ene steen naar de andere sprong en vanwaar ze het uitzicht had op de dam. Ze kon de stoom walsen zien rollen over de zwart fluwelen geteerde weg, die over de kam van de dam liep. Het werk maakte snelle vorderingen. Men zei. dat in het aanstaande voorjaar de elektriciteitswerken de produktie zouden beginnen. En dan? Wat zou er dan met Amadeus gebeuren? Wat zou hij doen en waar zou hij naar toe gaan? En wat zou zij zonder hem moeten beginnen? Zij was hem niet nader gekomen. Hun vriendschap was rustig, zelfs Intiem, maar er was in hun verhouding geen hartstocht, waarnaar zij zozeer verlangde. Hij bleef onbereikbaar en ongenaakbaar. Ofschoon hij steeds bijzonder vriendelijk voor haar was, wist zij niet wat er in hem omging. Zij had geruime tijd niets van haar advocaat gehoord. Gusti bleef onvermurwbaar. Hij weigerde zich te laten scheiden. Zij bezat bijna geen geld en kon geen hulp van haar ouders verwachten. Haar vader had haar een brief vol dreigementen geschreven. Hij zou haar onterven als zij niet naar Bern terugkeerde; wat kon ze anders verwachten? Zij had zich niet aan de regels der bourgeoisie gehouden en daarvoor moest zij gestraft worden. Maar zouden zij werke lijk geloven, dat zij naar Gusti zou tergukeren? Dachten zij werkelijk, dat ze er zonder hulp niet zou komen? Neen, zij moest ten koste van alles volhouden. Zij zou stap voor stap verder gaan, totdat zij Amadeus van het kruis geholpen had. waaraan hij zichzelf sloeg om voor de misdaden van twee generaties te boeten. ATLANTROPA-HAL La sora Paolina Piano Pasquale Bariton Entree 50 centimes Het publiek wordt verzocht zich voor deze gelegenheid behoorlijk te kleden. Kaarten reeds verkrijgbaar bij het comité voor culturele verbindingen. Melchior. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van de hal. Alle kaarten waren lang voor zaterdag uitverkocht en toen het avond werd, waren er in de mist, die al dagen over het Rossmer-district hing, vele mensen in de omgeving van de hal te-zien. Een half uur voor het begin waren alle banken overvol, maar steeds werden nog nieuwe bezoekers toegela ten en werden ef- meer 50 centimestukken geïnd, hoewel aangekondigd was, dat er alleen nog maar „staanplaatsen" waren. „Ha, ha, denken jullie soms. dat we clubfauteuils nodig hebben?" Het gezoem en gegons van stemmen vulde de hal. Telkens ging er een gejuich op als een bekend gezicht in de deuropening verscheen. Op de eerste rij was een stoel nog onbezet, want degene, voor wie hij gereserveerd was, zal ergens achterin tussen twee metselaars. Toen Melchior hem verzocht zijn gereserveerde plaats in te nemen, verscheen er een brede glimlach op zijn gezicht: (Wordt vervolgd) malSfW StA6M06D56 ^ncr 6£u TMfcMecWAWi SMC Smid je Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1220: „Hoewel ik eigen lijk de voorkeur geef aan geestelijk voedsel, moet ik toch zeggen, dat deze soep met balletjes er ingaat als koek", zei meneer Mufckens en hij slobberde beschaafd zijn lepel leeg Juist op dat moment kwam smid je Verholen de gezellige gelagkamer van „Het Wapen van Rijkhuy- zen" binnen. Het kon na tuurlijk niet lang duren of Gozewijn van Uylen voeg de zich bij hem. „Ah. die meneer Verholen," groette hij blij. „Mag ik U even op de hoogte stellen van de vele verrassende ontdek kingen, die ik vandaag heb gedaan? Het raadsel van de Uylenborgh is opgelost. Er is nóg een Uylen borgh geweest. Een prachtige havezate, die ergens diep in het Rijkhuyzer Bos verscholen lag. Volgens de papieren van archivaris Mufckens is dat ge bouw met de grond gelijk gemaakt door die schurk van een Symen Knoet, snapt U?" „Aha!" antwoordde de smid. „Dus onze geleerde archivaris heeft U goed kunnen helpen." „Nou en of," glunderde Gozewjjn. „Uit dankbaar heid help ik hèm nu aan een goede maaltijd. Moet je die sakkerlootse kerel lekeer zien gaan. Hij heeft me al ettelijke keren verzekerd, dat-ie eigenlijk de voorkeur gaf aan geestelijk voedsel, maar „Ik zie het", grinnikte de smid. „Maar met dat kippetje weet-ie ook wel raad. Het lijkt wel of-ie in geen zes maand een fatsoenlijke maaltijd heeft gehad. Overigens, meneer van Uylen .ik heb óók nog een verrassing. Toen de Mol-boor startklaar was, hetgeen met drie an een werkje van een ogenblik betekende, gingen de vrienden in de kleine cabine. Toen de professor de gestart had begon alles op het meterbord te '•'en. Alle meters bewogen hun naaldjes en de lampjes "aten aan en uit. Toen verscheen er een rood licht. „We riep Weetal en trok aan een knopje. De Mol-boor ontzettend te trillen en iedereen in de cabine mee. Jonas keek met verschrikte ogen naar buiten, als wilde hij het op een lopen zetten, maar de Mol-boor werd alweer wat rustiger. Daarna voelde het drietal zich langzaam naar beneden glijden. De geweldige boor, voor aan het apparaat, trok de cabine rustig achter zich aan en langzaam verdween de Mol-boor in de grond. „Kijk", begon Weetal, hier zitten nu die meters, waar ik het over had. Deze is het belangrijkste, op dit moment: De meter die aanwijst waar en hoe diep we ons bevinden FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15