1ENZINE: 2 CENT ERBIJ Flandna oorzitter CHU: Kabinet maakt veel fouten Commentaar Politie omsingelt Maagdenhuis Witteveen doet stap terug Begrotingsmeevaller' van 388 miljoen Het Kwartet andel bleef in ttpril stijgen SPREUK Crita) het weer Mei te koud Accijnzen Studenten willen er niet uit ONDERZEnEGEL«rf^OF PIACE-MAT nu kunt u kiezen Leidse Courant jdacteur: Dr. E. Diemer Zaterdag 17 mei 1969 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wal een topper die brommer l jaar garantie op blokmolaren nodellen vanaf 1419 [incl. B.T.W. Fa. DUSOSWA, Hoofddealer IfMARKT 2 - LEIDEN - TELEFOON 24409 Prinses Margriet en haar echt genoot waren gisteren aanwezig bij de toneelavondgegeven door het gezelschap Globa ophet achtste festival voor de werken de jeugd in de Tilburgse stads schouwburg. Bij haar aankomst kreeg de prinses bloemen aan geboden door Petra Pijnenburg, een van de deelneemsters aan het festival. Links prof. J. E. A. M. van Dijck, voorzitter van het festivalbestuur. (l an onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering-De Jong heeft op de verschillende begrotingen 320 miljoen bezuinigd, maar zal nog 30 miljoen extra zien te vinden 0111 de vermindering van de verhoging van de benzine-accijns 3.5 cent wordt twee cent te financiereu. Minister Witteveen is tot een ?tap terug gedwongen door de vele kritiek vanuit de Kamer. Het ziet er naar uit dat hij met deze maatregel, waarover enig overleg is geweest met de rege ringsfracties, de oppositie tegen zijn beleid voor een groot deel de wind uit fle zeilen genomen heeft. In een voorlopige reactie meende mr. W. Scholten (c.h.), dal hij liever een verlaging met twee cent had ge zien. zoals de CHU ook had voor gestel. Maar toch vond hij Witte- veens voorstel een constructieve bij- drage, omdat de regering toont dat j de kritiek heel ernstig genomen is. j Naar verluidt zou men in KVP-krin- j gen ook niet al te veel bedenkingen meer hebben. Voor de ARP blijft de accijnsverhoging een ..open zaak". Zoals bekend heeft de ARP enkele j alternatieve oplossingen voorgesteld. Begroting Tegelijk met de memorie van ant woord op de accijnswetsontwerpen heeft minister Witteveen aan de Tweede Kamer een nota gestuurd waarin is aangegeven dat het begro tingstekort over 1969 met ƒ388 mil- en pensioen Fortas SHINGTON e= Abe Fortas, die Betreden als rechter bij het kaanse Hooggerechtshof na een laai over een geldkwestie, geen regeringspensioen. Het eelde mee dat hij ontslag heeft ten in plaats van met pensioen n. Verder voldeed hij niet aan dienst- en leeftijdsvereisten en pensioen. HAAG De waarde van de bedroeg in de maand april niljoen gulden. Voor een waar- n 2.827 miljoen gulden werd er elfde maand van dit jaar uitge- rneer men deze cijfers verge net die van de overeenkomstige 1 in 1968 blijkt dat de invoer is en met 647 miljoen (25 procent) uitvoer met 428 miljoen (18 it). U- manco's bij het georganiseerde bedrijfsleven Maleisische troepen partrouil- leren door het Chinese gedeelte van de hoofdstad na aanvallen door Maleisiërs eerder op de dag. De toestand blijft gespannen. DEN HAAG Nederland heeft op zich genomen uit fondsen voor ontwikkelingshulp 200.000 beschik baar te stellen voor een kraam kliniek in Samarinda op Oost-Borneo (Indonesië). De kliniek is vorig jaar met financiële steun van de organisa tie Misereor gereed gekomen op ini tiatief van het bisdom Samarinda. joen is verminderd. Dit is te danken aan een hogere belastingopbrengst van ongeveer ƒ950 miljoen, waarvan dan weer moet worden afgetrokken ƒ560 miljoen hogere uitgaven dan in september bij de indiening van de begroting was geraamd. Minister Witteveen noemde de be zuinigingen gisteren een minimale bijdrage van de overheid die met zeer grote inspanning gedaan is. De tekorten (de overschrijdingen op de 445 miljoen) moeten gedekt worden door hogere belastingopbrengsten en niet door inflatore financiering. Mi nister Witteveen acht het van groot belang dat de ƒ400 miljoen die de overheid ter financiering van het to tale tekort nog op de kapitaalmarkt moet lenen, niet hoger wordt. Dat zou onaanvaardbare gevolgen hebben voor gemeentelijke investeringen en de woningbouw. Ontwikkelingshulp en Defensie zijn ongemoeid gelaten wanneer bepaalde overschrijdingen op andere begrotin gen gecompenseerd moesten worden. Bij de nog te vinden ƒ30 miljoen voor de vermindering van de benzi ne-accijns zal Ontwikkelingshulp ook buiten beschouwing blijven. De grote ..boosdoeners" met uitga- venoverschrijdingen zijn: Binnen landse zaken met ƒ190 miljoen voor de nabetaling wetens het vaststellen van de lager-onderwijs uitkering uit hét Gemeentefonds voor de jaren '63 en 1966. Tot nu toe waren alleen voorschotten verleend. Verder: Defensie met de hogere NAVO-bijdrage, Verkeer en Wa terstaat met 60 miljoen (Hoek van Holland ƒ25 miljoen, afsluiten Ha ringvliet 25 miljoen en hogere uit gaven door versnelde verbeteringen van de spoorbrug over de Oude Maas). BTW De regering heeft buiten de toetsing van de begrotingsruimte ge laten 115 miljoen hogere reserve voor hogere uitgaven als gevolg van de prijsstijging door de BTW. Mi nister Witteveen vertelde dat er nog overleg gaande is met Defensie, om dat minister Den Toom aanspraak meent te maken op althans een deel van dit bedrag. Dat zal ook het geval zijn, maar over de hoogte is nog niets vastgesteld. Het „onaanvaardbaar" dat minister Den Toom in de Kamer uitsprak, heeft hier dan ook niets mee te maken, voorzover het het jaar 1969 betreft. Bezuinigd hebben: Buitenlandse zaken met ƒ14 miljoen, Volkshuisvesting met 42 miljoen (premies kerkenbouw, krotopruiming, temporisering werken van Rijksge bouwendienst en verminderde bijdra ge in verbetering woningen), Verkeer en waterstaat ƒ82 miljoen (waarbij opvalt: latere invoering CAS - sys teem, temporisering op haven- en dijkwerken en een niet nader aange duide, nog te nemen, temporiserende maatregel), Sociale zaken met 29 miljoen (Sociale voorziening en ar beidsvoorziening), 30 miljoen min der voor de werkloosheid en ruim ƒ40 miljoen omdat de prijsverhoging van bepaalde artikelen na de invoe ring van de BTW niet doorgevoerd wordt. Te veel moralisten begin nen met een afkeer van de werkelijkheid: een afkeer van de metis zoals hij is. DAY ZO biedt vandaag: Menselijke benadering in zieken huizen door techniek beknot Het andere Ierland j(- Kinderarts Ph. H. Fiedeldy Dop: Geef het kind meer ruimte •#- Dr. C. Rijnsdorp over rijp meesterwerk -M- Elfstedentocht op fiets -M- Napoleon vreesde Madame De Stael Lage standaard onder hoge hoeden Kampeer-mentors jubileren Een andere vrouw zijn jf- Prof vindt kruistocht tegen tv-geweld belachelijk „U hoeft nog niet direct mijn kamer te verhuren." DE BILT Het temperatuur verschil met het begin van de week is bijzonder groot In het westen ligt het kwik 14 graden lager dan 4 dagen geleden. Dit mei-weekeinde blijft aan de koude kant met in de kofnende 12 uur een storing, die van Zuid-Engeland ons land passeert met tijdelijk wat regen. Morgen zijn er later op de dag weer opklaringen. De middag- temperaturen blijven in de buurt van 13 tot 15 graden. Verwachting voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: 0 tot 6 graden onder normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 4z procent. 18 mei. zon op 04.42: zon onder 20.32: maan op 05.12: onder 23.34. 24 mei e.k. 19 mei. zon op 04.41: zon onder 20.33: maan op 05.57: onder 24 mei e.k. rYNDER druk van de Kamer heeft minister Witteveen een stap te rug gedaan: de benzine-accijns zal niet 3,5 maar 2 cent omhoog gaan. Om het ontstane tekort aan te vullen moet hy weer een beroep op zijn collega's doen hun begrotingen nog eens na te lopen. Er moet nog 30 mil joen gevonden worden. Dat komt bovenop de 320 miljoen die op de departementen is bezuinigd. Bij eerste benadering zal men gemakke lijk denken, dat er toch nog wel mu ziek zit in de begrotingen van het kabinet-De Jong. Maar het is dan ook een uiterste krachtsinspanning geweest, meent minister Witteveen. De Kamer drong aan en het gebeur de. We zijn er da nook van over tuigd. dat er nog eens 30 miljoen zal komen, nu de Kamer werkelijk kri tisch was. Het is een politieke uitspraak van minister Witteveen. Wanneer de nood zeer hoog gestegen zou zijn, had hy ook wel 60 miljoen op dc be grotingen kunnen vinden. Maar hij wil tot 30 miljoen gaan, en hy wyst oplossingen die het zoeken in de sfeer van dc vermogensbelasting af. Die vindt hy al hoog. We zouden ons kunnen voorstellen, dat hy daarmee een deel van de Kamer nog niet heeft overtuigd. Van anti-revolutionaire zyde is ai vanaf het begin op de vermogensbelasting gehamerd, en dr. Zylstra heeft nog eens benadrukt dat de overheid zich in 1969 moet onthouden van prijsver hogende belastingen. Al is het effect gering, de psychologische werking weegt even zwaar, zo niet zwaarder. Ook de overheid moet haar deel bij dragen om de bekende inflaticspiraal te doorbreken. Het zal voor de Kamel eon zaak worden van afwegen, waar bij toch nog de bclastingcorrectie van 1970 een rol zal spelen. Overigens past het wel in het kader van dc begrotingspoiitiek, dat minis ter Witteveen zyn „meevallertje" van 400 miljoen geringer begrotingstekort niet aanvoert als argument om de verhoogde defeusiebydragc te finan cieren. In een oplopende conjunctuur is het een juist beleid, de meeropt-"-gsten van de belasting niet voor meeruit gaven te bestemmen. Dat zou de con junctuur alleen maar versnellen en aanleiding geven tot spanningen. s U&uLLum RAPCNBUB6im?!»™T:«B UNS6 UBG AMSTERDAM De politie van de hoofdstad heeft vannacht om kwart over een het Maagdenhuis omsingeld, nadat het gebouw door een snelle en verrassende aktie van de studenten was bezet. Na de omsingeling verscheen de rector magnificus, prof. dr. A. D. Belinfante. Via de luidsprekers van de politiewagens liet hij de stu denten weten, dat de bezetting v^n (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De CHU acht zich in principe gebonden »au de afspraken, die bij de formatie van het kabinet-De long zijn gemaakt. „Men moet echter wel bedenken, dat iet program werd opgesteld in een toen geldende situatie. Er moet ruimte zijn om bü wijziging van situatie ook het irogram te wijzigen". vanmorgen de voorzitter Ie CHU, de heer C. J. van gt, op de algemene vergadering echt. Hij doelde met die wijzi- p de plannen van minister Wit- de inflatiecorrectie op loon- omstenbelasting toch door te Voor de OHU zijn de omstan- en sinds de formatie dermate (derd, dat een wijziging van het (lodig is. heer Van Mastrigt plaatste een vraagteken achter het ineens ren van de correctie. Het kan ht beter in twee fasen gebeu- )ok de hoogte van de correctie, 10 miljoen vergt, is twijfelach- an dc begroting 1970 deze 900 n wel missen? vraagt hij zich c.h.-voorzitter deed een drin- beroep op de Tweede-Kamer- zich duidelijk uit te spreken We accijnsverhogingen. „Dit kan joch niet zondermeer billijk en noemen". De heer Van Mastrigt wil het kabi net-De Jong geen inzet maken van de volgende verkiezingen. „Ik heb er geen behoefte aan dit kabinet aan mijn borst te drukken of een gewel dig gejuich aan te heffen". Maar het ging hem te ver te zeggen, dat dit kabinet het zoveel slechter doet als de vorige. Niettemin zijn er vele fouten ge maakt. constateert hij. Met de loon- nota maakte het kabinet een slechte start, dat werd goedgemaakt door de effectieve bestrijding van de werklooshèid. Maar dat thans weer naar de ongunstige kant is doorgesla gen. Met name het loon- en prijsbeleid is een zwakke kant van het kabinet. Te weinig is voorzien, wat er met de prijzen zou gaan gebeuren bij invoe ring van de BTW. Te laat heeft men krachtig ingegrepen. Ook de loonpoli tiek is niet iets om over naar huis te schrijven. Zware taak Wat dat laatste betreft, wees hij ook bij het georganiseerde bedrijfsle ven enkele manco's aan. Hoewel de regering wettelijk niets doet aan een wezenlijke structuurwijziging van de samenleving, ligt er op dit gebied ook een zware taak voor het bedrijfsle ven. Als deze gebreken, waaronder het ontbreken van pensioenregelingen bij tal van bedrijven, niet door onderling overleg zullen worden opgeheven, zal de regering een wettelijke oplossing moeten zoeken. „En wel zo snel mo gelijk", aldus de heer Van Mastrigt. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! SchriJ op de bon duideli|k he» gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- IEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6. IANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden, i De rector-magnificus. prof. Belin fante waarschuwt de bezetters via de luidspreker van de politiewagen. het Maagdenhuis niet kan worden geduld. De rector magnificus waarschuw de, dat de studenten de gevolgen zouden ondervinden, wanneer zij het Maagdenhuis niet zouden ont ruimen. De woorden van de rector-mag- nifieus maakten in eerste in stantie niet veel indruk. De stu denten op straat riepen door de nacht „Boe" en uit het Maag denhuis klonk het lied „Wij gaan nog niet naar huis". Toen de studenten hun rector- magnificus officieel wilden ant woorden was hij reeds vertrokken. De voormalige voorzitter van de ASVA, Paul Verhey, nodigde, staan de voor het venster, prof. Belinfan te uit via het raam naar binnen te komen om een plenaire vergade ring van de bezetters bij te wonen. Verder deelde men de politie mee. dat het gebouw bezet bleef. Voor vervolg zie pag. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1