Bollen voor Moskoe kom VAN REEUWUK PROGIL DEFINITIEF DOOR RAAD A DAM GEWEIGERD Nieuw lettertype geïntroduceerd Jakkeren „Iets anders" Geforceerd Temperatuur verschil Monotoon ...overtuig u Beter... mooier., goedkoper.. Congressisten kunnen met NS goedkoop reizen Kamerlid w il een onderzoek naar sterfgeval Technische Unie plaatst aandelen bij de OGEM Pil tegen grijs haar Paisley naar Genève Winst Bijenkorf in 1968 hoger LECTURA INTERNATIONAAL 11 VRIJDAG 16 MEI 1969 Als de lente komt, dan stuur ik jou tulpen uit Moskou: een variant op een po- Huib GoudHaan pulair liedje, dat de Russen nu wel mogen zingen. Dankzij de bemoeienissen van de Nederlander Adrie van Diepen. Evenals vorig jaar heeft Adrie de afgelopen winter een stukje Hollandse bollencultuur overgeplant naar de Botanische Tuin van Moskou.Eenexperiment.dat met de terugkeer van Adri in het Noordhollandse Berkhout is afgesloten. De „cursus" zeven maanden bollenkweken zit erop, en volgend jaar moeten de Rus- ?en het zonder Nederlander zien op te knappen. „En als ze het niet lukt, is dat mijn schuld", zegt Adri, die als de nood aan de man komt, natuurlijk wel een kijkje gaat nemen. Mocht het zover komen, dat Adri weer naar Moskou moet, dan 'gaat hy met het vliegtuig. Niet meer met de auto, zoals dit jaar: „Op de heenweg heb ik er drie dagen over gedaan, een schitte rende tocht; vooral die enorme gouden in herfstkleur het was september 'in Wit-Rusland waren fantastisch. Ik ging met de auto, omdat ik mijn wagen ter beschikking wil de hebben want de Botanische ïuin ligt ongeveer 18 kilometer uit het centrum. Mijn vrouw en ons zoontje, die dit keer zijn meegegaan, namen het vlieg tuig" Terug deed Adri er maar twee da gen over. Een jakkeren dat hij zich- »If had opgelegd, om eens „uit te jroberen" of het in die tijd zou luk ten. Het lukte met slechts een ach terstand van een kwartier op het loor hem opgestelde tijdschema. Over zijn eenmans-tulpenrally ver telt hij: „Ik vertrok vrijdagmorgen ialf zes uit Moskou, en was 's avonds >m tien uur tot 50 km voor Warschau jekomen. Om zes uur 's zater- lagsmorgens ben ik weer gestart. Po en en Oost-Duitsland doorgereden m half zes 's avonds stond ik aan de festduitse grens. Half elf bereikte ik de Nederlandse ;rens en kwart over twaalf zat ik bij nijn schoonouders; maar volgens het chema, had ik er om twaalf uur noeten zijn. Ik had dan ook een wartier meer tijd verloren aan de tussische grens, dan ik had ge- iland." Of Adri erg moe was? „De klap na o'n 2625 kilometer komt natuurlijk ater. 's Nachts heb je in bed nog leeds het gevoel dat je achter het !iur zit. Ik hoop zoiets niet weer te doen, aar ik wilde kijken of ik dit kon Ihouden. Ook heb ik het traject alen verkennen willen bekijken hoe r t platteland eruit ziet." tAdri van Diepen (28) vloog sep- mber 1967 voor het eerst naar oskou in opdracht van de commis- 6e voor exportbevordering van iloembollen naar Oost-Europa. Als oon van een bollenkweker in Berk- out bezocht hij de middelbare tuin- ouwschool en kwam hij daarna bij et Rijkstuinbouwconsulentschap te loorn, omdat hij „iets anders" wilde an op vaders bedrijf werken. Maar ook bij het Rijkstuinbouw- onsulentschap kreeg hij met de bol- m te maken. Na vier jaar ervaring rerd hem door het ministerie van uitenlandse zaken gevraagd of hij ïn tuinbouwproject in het Nabije osten (Amman) wilde leiden. De zesdaagse oorlog verhinderde at; maar Adri kreeg een aanbieding en bollenproject in Moskou te lei en, van de Nederlandse Bond van loembollenhandelaren. „Dat betekende voor mij dat 30 raden boven nul 30 graden onder 1 werd." ADRI VA IV DIEPEI\ in het bollenveld van zijn vader: „Veel liefs uit Moskou Het doel van het project het weken van bollen in de ijzige Ussische winter was het populair aken van bloembollen in de Sowjct- lie In de Baltische republieken van usland worden wel bollen ge weekt. maar de Nederlandse bollen- andelaren wilden hun markt, op Usland vergroten. De Akademie van Wetenschappen i Moskou voelde ook wel voor een xperiment in het hartje van de win- 'r- De Botanische Tuin van de aka- emie kocht in oktober 1967 250.000 ollen. En onder leiding van Adri Sn Diepen leerden de Russen hoe it deze bollen bloemen voort te engen. Kerstmis 1967 en Kerstmis 1968 enden de Moskovietcn voor het tst versé tulpen, uit een Russische as. in de staatswinkels kopen. Om vroeg bollen te laten bloeien, moe- h ze worden „geforceerd". Adri: is het voortijdig tot bloei bren- pn na een gecompliceerde tcmpcra- SUrbchandeling van de bollen. [In Nederland worden voor dat doel bollen buiten begraven tot er ■uiten komen, en dan gaan ze de s in. Dat kan in ons zachte winter- maar in Rusland is dat onmoge- 't. Daarom bouwden we in Moskou .J bewortelingsruimte, zoals wij dat of een bollenkelder, om na P bootsen wat in Nederland buiten [beurt. [Daarna kwamen de bollen (tulpen, pcissen en hyacinthen; tulpen in fel 80 verschillende variëteiten) in Skas. In het ketelhuis hadden we natuur lik een vrij zware verwar- [ingsinstallatie. zodat een tempera- burverschil van 60 graden kon wor- len overbrugd: bij min 30 graden het nog 25 graden boven nul in e kas zijn." Adri maakte zich eerst met behulp 'an een Engelse tolk verstaanbaar, begon hij een beetje Russisch e leren. Hij spreekt in lovende ter ben over de omgang met de Russen: zijn bijzonder gastvrij en als je in moeilijkheden zit, helpen ze heel goed." De zeven maanden van zijn ver blijf woonde hij met zijn gezin in een flat van de wijk, die voor buitenlan ders (voornamelijk diplomaten) is bestemd. „We hadden een woonka mer van 20 vierkante meter, een slaapkamer van 15 vierkante meter en een keuken en badkamer. De Russische flats zijn vrij klein en die voor de buitenlanders zullen nog wel de beste zijn. Ze zijn niet erg comfortabel er stond wel een gasfornuis in en je moet er zelf veel aan doen." Moskou is wat grauw en monotoon, vindt Adri. „We gingen veel naar het ballet en naar de opera, maar op de lange duur gaat dat vervelen. Ik heb Foto's: Herbert Behrens twaalf keer „Het zwanenmecr" ge zien, maar tenslotte word je zelf bij na een zwaan. Mijn vrouw was blij dat ze weer naar huis kon. Ik had m'n werk, maar voor haar was het moeilijk. Een stukje wandelen bij 30 graden onder nul, doe je ook zo gauw niet. Ze mag graag winkelen maar altijd in de rij staan, is niet zo fijn. Daar om reisde ze met de kleine jongen die vond dat leuk spoortje rijden! dikwijls met de metro. Ze kende na een tijdje alle metrolijnen." Het was een ervaring om te zien hoe behoedzaam de Russen met bloemen omgaan. Wij Ne derlanders gebruiken tamelijk veel bloemen, maar de Russen niet omdat de bloemen schaars zijn. Men koopt daar één of twee tulpen met een blaadje groen: een tulp kost 1,60, een hyacinth 1,80 en een narcis 0,80 per stuk. Ik zag Russen heel angstval lig met een tulp over straat lo pen of een taxi aanroepen om zijn bloem thuis te brengen." De bollen worden duur betaald in Moskou. Ook Adrie van Die pen heet daar geen verandering in kunnen brengen. Bob Lagerwaard Kamerleden willen: dankt lezers Bob Lagerwaard (W. Nagellaan 39. Rotterdam/Hillegersberg) kreeg na het interview in LS over zijn hobby, de aanleg van een archief over de Tweede Wereldoorlog, van tientallen lezers reacties. Hij kreeg niet alleen brieven, maar ook bijdragen in de vorm van brochu res en kranten voor zijn historisch archief. Hij hoopt alle briefschrijvers nog persoonlijk te bedanken. In ver band met zijn studie kan hij dat op het ogenblik niet doen. Daarom na mens hem: hartelijk dank! Louis XV-fauteuil. Bekleed met Dralon-Velours. Gecapitonneerde rug. 285,— ROTTERDAM Oude"Binnerweg 26 tel:010-14.18.00* ROTTERDAM - AMSTERDAM - HILVERSUM TILBURG - VENLO ZUTPHEN Maatregelen geluidshinder Zestienhoven DEN HAAG Drie liberale Twee de-Kamerleden hebben de minister van verkeer en waterstaat gevraagd maatregelen te nemen, tegen de on aanvaardbaar grote geluidshinder rondom liet vliegveld Zestienhovcn. De heren Geurtsen. Koning en Wiegel informeren of men ten noor den van de Doenkade een 3500 meter lange nieuwe startbaan wil aanleg gen, en of in dat geval grote delen van Rodenrijs, Berkel, Bergschen- hoek en Vlaardingen (met het Ho- ly-Ziekenhuis) door ernstige ge luidshinder zouden worden getroffen. UTRECHT Congressisten zullen binnenkort met treinreductie naar Utrecht kunnen reizen. De hoogte van de prijsvermindering is afhanke lijk van de afstand die afgelegd wordt en kan oplopen tot dertig pro cent. Het gaat hier om deelnemers aan vergaderingen, congressen en andere bijeenkomsten in het nieuwe con gres- en vergadercentrum van de Jaarbeurs in Utrecht, dat begin 1970 officieel ingebruik genomen zal wor den. Dit complex ligt vlak achter het station. De leiding~van het centrum en de Nederlandse Spoorwegen hebben in onderling overleg het nieuwe pas se-partout dat voor elk congres of vergadering wordt toegezonden ontworpen. De N.S. zijn desgewenst bereid voor congressen in andere plaatsen een soortgelijke reductie in overwe ging te nemen. Het congres- en ver gadercentrum in Utrecht heeft een grote zaal voor 1100 personen en ruim dertig kleinere zalen en verga derruimten. Een luchtbrug verbindt het complex met het Utrechtse sta tion. Er is daar parkeergelegenheid voor 2500 auto's en een parkeergara ge voor 1200 auto s. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De Franse zwavelkoolstoffabriek Progil mag zich niet in het Amster damse Noordzeekanaalgebied vestigen. Met 34 stemmen tegen en 9 voor werd h^t plan woens dagavond na een langdurige ge meenteraadsvergadering ver- worpen. De Progil-affaire, die j de gemoederen in de hoofdstad en de Zaanstreek sinds juli had bezig gehouden, had daarmee een einde gekregen. Amsterdam is een obsessie kwijt, maar ook een stimulans tot verdere indus trialisatie van zijn gebied. Het plan werd van de baan ge veegd door een motie van de PvdA, gesteund door leden van de CPN, de AR-CH-fractie. de KVP en de VVD. De motie kantte zich tegen de vestiging van Progil en verzocht B. en W. af te zien van een voorstel tot voorbereiding van gronduitgifte ten behoeve van de koolwaterstoffabriek. Hoewel burgemeester dr. I. Sam- kalden een uur lang argumenten aan voerde, die pleitten voor de toelating van het bedrijf, ging de raad niet overstag. Trouwens, ook het college van B. en W. zélf bleek niet unaniem aan de kant van Progil te staan. Toen het tot stemming kwam, bleken drie van de zeven wethouders tegen vestiging van het bedrijf te zijn. Tegen de motie stemden slechts de wethouders Bootsma (prot. chr.), Koets (soc.). Hamm (lib.) en Elsenburg (kath.v.) en vijf andere raadsleden uit de soc., protxhr. en kath. fracties. TERUGSLAG Er is lang gedebatteerd woensdag avond, zoals er al maanden lang in Amsterdam over de Progil-affaire is gesproken, zij het dan wat emotione ler dan tijdens de raadsvergadering. Voorstanders stelden, dat het gehe le beleid ten aanziep van het weste lijk havengebied en de verdere in dustrialisatie rond het Noordzeeka naal op losse schroeven zou komen te staan wanneer een zo belangrijke chemische industrie niet zou worden toegelaten. Tegenstanders achtten de econo mische aspecten minder belangrijk dan de gevolgen van een eventuele calamiteit en de verdere gevaren voor de leefbaarheid van dit gebied. In beide kampen echter was men ervan overtuigd, dat de weigering van Progil een ernstige terugslag zal betekenen voor de economische ont- j wikkeling van Amsterdam. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de 500 ha grond, die de gemeente voor een bedrag van 150 miljoen gul den had gekocht en opgespoten, voor lopig braak blijven liggen. TREKPAARD Toen het gemeentebestuur daarmee begon deed het dat met het doel op dit terrein zoveel mogelijk chemische industrieën aan te trekken, die rela tief weinig personeel nodig zouden hebben. Daartoe moest Mobil Oil, die zich vorig jaar vestigde, als trekpaard dienen. Onder zeer gunstige voor waarden werd de raffinaderij naar Amsterdam gehaald, maar ondanks alle plannen staat het bedrijf er nog eenzaam op het verlaten industrieter rein. En Mobil-directeur Akker rekent I i erop. dat deze situatie niet meer zal I j veranderen nu een voor de ontwilike- ling van de industrie zo belangrijk bedrijf als Progil is weggestemd. „Ér I zal nauwelijks nog een chemisch be- drijf in de wereld te vinden zijn, dat j I zijn naam op deze wijze door het j slijk wil zien gehaald". DEN HAAG Het Tweede-Ka- j merlid dr. J. G. H. Tans (soc.) heeft de staatssecretaris van sociale zaken I en volksgezondheid gevraagd, het medisch tuchtcollege een onderzoek te laten instellen naar een sterfgeval I in Maastricht, waarbij de arts die weekenddienst had, weigerde de pa- tiënt té bezoeken. De familie zou hem niet de ernst van de toestand van de patiënt heb- i ben meegedeeld, terwijl de GGD had I geweigerd de patiënt naar een zie kenhuis te vervoeren omdat een dok- i tersverklaring ontbrak. Het Kamerlid informeert voorts naar het oordeel van de staatssecre taris over de weigering van de GGD. indien deze zou berusten op een instructie, en vraagt of de wijze waarop het patiëntenvervoer is gere geld aanleiding geeft tot de mogelijke opstelling van een landelijke ge dragslijn. ROTTERDAM De NV Over- zeese gas- en elektriciteitsmaat- schappij in Rotterdam en de Tech- nische Unie NV in Amsterdam gaan nauwer samenwerken. De OGEM heeft in verband hiermee deelge nomen in het kapitaal van de Tech nische Unie met een bedrag van ruim 4.6 miljoen. Een aantal tol de handelsdivisie van de OGEM be- j horende bedrijven zal in de Tech nische unie worden ingebracht. Dit zal er toe leiden dat de OGEM een meerderheidsbelang krijgt in de j Technische Unie. De werkgelegenheid zal door deze I bundeling niet worden aangetast, zo heeft de OGEM in een communiqué i meegedeeld. Het eigen vermogen van de Technische Unie komt op 60 miljoen. j BONN Een Westduitser zou er in geslaagd zijn een pil ont wikkeld te hebben tegen grijze haren. Het middel is met gunstig resultaat beproefd op dertig be woners van een bejaardentehuis in Beieren. Het Westduitse blad ,.Bild", dat het bericht wereldkundig maak te, weet bovendien nog te melden dat niet alleen de oorspronkelijke haarkleur terugkeerde, maar ook de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de bejaarden verbeterde, met een toeneming 'van de eetlust en het psychische en morele evenwicht. Burgemeester Samkalden, in diepe concentratie tijdens de Amsterdamse raadsvergadering woensdag. Tulpen schoon in Holland Het is nu tulpenfeest in Hol land: gouverneur William Milli- ken van de Amerikaanse staat Michigan en zijn echtgenote roor de gelegenheid passend ge kleed gingen metNederland se grondigheid" voor in een grootscheepse schoonmaak bij de opening van het veertigste Hollands tulpenfestival in Hol land. Michigan. BELFAST De bekende Noordier- se antipapisten- leider Ian Paisley heeft aangekondigd, dat hij op 10 juni in Genève zal zijn om te demon streren tegen het bezoek, dat de paus die dag brengen zal aan deze stad en aan het hoofdkwartier van de We reldraad van Kerken. AMSTERDAM De Bijenkorf N V heeft in 1968 een hogere winst ge boekt dan in 1967: 18.6 miljoen te gen ƒ15,3 miljoen. Hiervan wordt 7,3 miljoen gereserveerd voor belas tingen en van de resterende winst ƒ5,8 miljoen aan de reserves toege voegd. De exoloitatiewinst voor de boek houdkundige afschrijving op onroe rende goederen sn technische installa ties bedroeg ƒ30,4 miljoen. De totale afschrijvingen waren 11,8 miljoen. De Bijenkorf keert een dividend uil van achttien procent alsmede op de thans uitstaande nominaal ƒ26.435,600 gewone aandelen een be lastingvrije uitkering van vijf pro- cent uit de agioreserve. De directie verwacht dat in het lopende boekjaar de kostenstijging zo danig 'n de hand kan worden gehou den, dat de rentabiliteit van het be drijf op een goed niveau kan worden gehandhaafd. AMSTERDAM Aan het enorme assortiment van letter types is een nieuw toegevoegd. Het is de Lectura. voor de NV Lettergieterij en Machinehandel voorheen N. Tetterode, ontwor pen door Dick Dooijes, leerling van S. H. de Roos, die een der voormannen van de kunstnij verheid in ons land was. Het ontwerpen is een gigantische arbeid geweest, waaraan de heer Dooijes zich, geholpen door een team van medewerkers, zeven jaar lang heeft gewlid. En dan te bedenken dat er slechts vier soorten Lectura zijn ontworpen: de romein, de cursief, de half vet en de smalvet. Dit is welbewust gebeurd, daar de Lectura bestemd is om een gemakke lijk en veel te gebruiken lettertype te worden, waarmee een internationale markt moet worden bediend. De let tertypes zijn dan ook ontworpen voor een scala van talen. LEESBAAR In verband met de nieuwste en de 1 nog komende ontwikkelingen in de drukkerij heeft men voor het gebruik j van de Lectura vooral gedacht aan diepdruk en off-set. Daarom ook is deze letter weinis pretentieus en kan bij allerlei procédés worden ge- bruikt, zonder aan duidelijkheid in te boeten. Tevens neemt hij weinig ruimte, waarbij hij goed en vlot leesbaar blijft. Bij het ontwerpen werd Dick Dooij es geïnspireerd door de oude Amsterdamse letters, van vermaarde „Gouden-Eeuwers" zoals Christoffel van Dijck. de gebroeders Voskens en Nicolaas Kis. Zij werkten op hun beurt weer voort vanuit de klassieke romein-letter. BEHOEFTE De vraag kan worden opgeworpen of wij naast al die variante types die wij kennen, nu wel zoveel be hoefte hebben aan een nieuwe letter. Prof. dr. G. W. Ovink gaf in een lezing, getiteld „De Lectura als uiting van zijn tijd" antwoord: „De tijd staat niet stil. Het vormgevoel van het publiek verschuift langzaam. Ook kan het zijn dat sommige letters het op een bepaald papier, met een be paalde druktechniek niet goed doen. Dan ontstaat de behoefte aan een nieuwe benadering van wat in onze tijd een goed leesbare en technisch prettig verwerkbare drukletter is." Hoewel de ontwikkelingen in de druktechniek een grote vlucht nemen heeft de Lettergieterij nog zo'n groot vertrouwen in het gebruik van lood voor nog lange tijd naast de uitbrei ding van de fotografische zetmetho- den. dat men de investeringen in de Lectura-letterserie aandurfH»

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11