Sijtjes meirevolutie Amerikaanse studenten in ban van anarchie— KVP-senator Steenkamp: Sociaal meerjarenplan AOW nog te laag en ziekenfonds te duur Minderheid terroriseert meerderheid Callaghan in ongenade? Palestinagroep wil begrip voor Arabieren Mr. Biesheuvel en dr. Veerman op AR-convent CUR. BEJAARDENBOND: 9 WOENSDAG 14 MEI 1969 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Protestants- christelijke ouderenbond wil verhoging van de AOW-uitke- ring met tenminste 700 per jaar en verlaging van de vrij willige ziekenfondspremie. Deze twee wensen formuleerde giste ren de heer J. L. Overbeek in de jaarvergadering van de bond. Voorzitter Overbeek wilde hiermee de AOW-uitkeringen op het niveau brengen van het net to-minimuminkomen en de drei ging van een exorbitante verho ging van de vrijwillige zieken fondspremie afwenden. GESPREK Hij voorspelde, dat wanneer er niet wordt ingegrepen, de premie voor de ze verzekering voor de bejaarden op 1 januari 1970 96 per maand zal gaan bedragen. Zou de inko mensgrens, waar beneden men ver- haafd, dan zou de vrijwillige zieken fondsverzekering voor circa 200.000 bejaarden de kleine middenstanders meer gaan gelden. Met Sociale Zaken is al gesproken over een verlaging van de premie en een optrekking van de inko mensgrens, waar beneden men ver plicht verzekerd is. Als mogelijke riieuwe grensbedragen noemde de heer Overbeek 8000, 9000 en 9600 gul den. Voor 1 juli moet de SER hier over adviseren. Naar hij meedeelde zijn "er op het ogenblik 300.000 tot 400.000 bejaarden. Geruchten sterker LONDEN In Londen worden de geruchten steeds sterker dat premier Harold Wilson zijn minister van bin nenlandse zaken James Callaghan uit het „kernkabinet" heeft gewipt. Op deze manier wil hij hem dwingen zijn portefeuille in te leveren. De berichten worden gev^d door de afwezigheid van Callaghan gister morgen bij een ministerbijeenkomst in Downingstreet 10, hoewel hij deel uitmaakt van het zeven man sterke „kernkabinet". Callaghan is met Wilson in conflict geraakt door zijn verzet tegen het wetsontwerp van de minister van ar beid. Dit ging over het regelen van stakingen. AMSTERDAM Gisteren is in Amsterdam het Palestina-comité op gericht. Het comité beoogt begrip te kweken voor de situatie van de Pa lestijnse Arabieren. Deze mensen hebben in 1948 en 1967 hun huizen, bezittingen en velden in angst of on der dwang moeten verlaten. Het Palestina-comité stelt zich als taak een bijdrage te leveren tot het bevorderen van de vrede in het Na bije Oosten. Achter deze nieuwe or ganisatie staan onder meer mr. G. J. B. Cammelbeek, pater J. van Eupen o.p., prof. dr. B. Delfgauw, P. Nak en I de Amsterdamse Cineclub. Ook de studenten vakbeweging Amsterdam en de Studentenraad van de Vrije Universiteit sympathiseren. iersoneel, en praat ook nog over iet veelbesproken royement. „Kijk eens het gaat hierom: als je irgens bij aangesloten bent, moet je Dp de-hoogte worden gehouden. Als le VVV Amsterdam vergadert en ik een tijd heb om te komen, krijg ik ater de notulen. De Federatie heeft dat nooit ge- laan. En ik kan cr niet altijd heen pan: ik ben al 73 jaar weet je! Ze 'ergaderen ook altijd in Alkmaar. Lis ze dat nou eens in Volendam ouden doen, dat is dichtbij. oto'sHerbert Behrens Het gaat helemaal niet om die con- ributie. Ik ben niet te beroerd om te letalen. Ik geef zoveel weg; de men en weten wel dat ze als het nodig s, altijd een beroep op me kunnen loen. Maar ze vergeten ons, we heb- m geen inspraak." Provo's Sijtje lacht en zegt tegen onze "aarddragende fotograaf: „Laat ik lou eerst gedacht hebben dat je een •rovo was!" Had ze dan een hekel ian de provo's? „De provo's hadden >p sommige punten wel gelijk, maar iaar kan ik toch niet meer aan mee doen?" Er komt een kind binnen. Sijtje «.•eer tegen de fotograaf: „Haal eens «n kwartje uit de winkella. Dat eind is een neefje van me." Ze loopt net het kwartje haastig achter het find aan. Sijtje Boes (officieel: mevrouw S. Vlasblom-Boes) is goedgeefs. Ze doet nee aan alle mogelijke acties, en heeft volgens sommigen in de oorlogs aren heel wat mensen onderhouden. Voor vrienden staat er altijd een cog- "acje klaar. Haar zaak, dc enige echte souvenir winkel van Marken, heeft een grote Mnzet. Seizoen of niet, zomer en win ter, (behalve 's zondags) is Sijtje geo- pend. Subandrio kwam bij haar sou venirs kopen, maar ook schaatskam pioen Kees Verkerk, die in Markense dracht (bij haar gekocht) in Noorwe gen op de ijzers stond. Hom- u-oont Sijtje Ze is er trots op dat 's werelds vooraanstaanden bij haar over de vloer komen. Sijtjes souvenirwinkel heeft zo'n faam, dat menige Ameri- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zowel het a.r. Ëerste-Kamerlid prof. W. Albeda als zijn KVP-collega prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp hebben bij de behandeling van de begroting sociale zaken en volksgezondheid in de Senaat gepleit voor een betere sociaal-economische plan ning op lange termijn. Prof. Steenkamp deed dat in de vorm van een sociaal meerjarenplan, dat de komende jaren over de vol gende problemen een uitspraak zal moeten doen: wijziging van inko mens- en vermogensdeling, democra tisering van het bedrijfsleven, her vorming van het pensioenstelsel (con centratie van dc vele fondsen) en af ronding, herziening en vereenvoudi ging van het stelsel van sociale ze kerheid. De Senator deed een hartstochte lijk beroep op minister Roolvink deze problemen toch vooral niet door commissies op de lange baan te schuiven: „Als God de schepping aan commissies had overgelaten, dan zou er nu geen wereld zijn." Inflatie Prof. Albeda drukte zich minder sterk uit, maar was niet minder in dringend. In plaats van een vrije loonpolitiek zal men in de toekomst DEN HAAG Op het voor- jaars-partijconvent van de Anti-Re volutionaire Partij, dat zaterdag 31 mei in Utrecht wordt gehouden, zal fractievoorzitter mr. B. W. Biesheu vel verslag uitbrengen over de werk zaamheden van de fractie. Ook de voorzitter van de ARP, mr. dr. A. Veerman, zal op het partijcon vent het woord voeren. steeds meer aandacht moeten gaan schenken aan een reële inkomenspo litiek. De heren A. H. Kloos en ir. Louwes deden de minister tegengestelde op lossingen voor de inflatie aan de hand. De heer Kloos vond het on waarachtig dat de werknemers, die het minst voor de prijsloonspiraal verantwoordelijk zijn, de meeste ve ren moeten laten, terwijl de onderne mers dit jaar „gigantische" winsten zullen maken. Voor ir. Louwes was er maar één weg: terug naar beheersing van lo nen en prijzen. De heer Hey (c.h.) tenslotte stelde zich achter de rege ring: het algemeen ekonomisch be lang moet de loonpolitiek beheersen. De heer Kloos trok zijn persoon lijke aanval, enkele maanden geleden op minister Roolvink gedaan, in: „De minister kan niet anders. Hij staat onder druk van Witteveen en De Block". V olksgezoiidlieid De socialist d-r. Querido vroeg of de regering de alcoholreclame voor dc televisie als een bedreiging voor de volksgezondheid ziet. Ook wilde hij het standpunt weten ten aanzien van de reclame voor tabak, naar het oor deel van de heer Querido een veel groter gevaar dan alcohol. Dr. Querido zou het gebruik van verdovende middelen niet gestraft willen zien. Hij bepleitte de stichting van centra, waar de gebruikers soci aal-medische begeleiding kunnen ontvangen. Het optreden van de poli tie tegen de gebruikers van drugs is zijns inziens schadelijker dan het eu vel zelf. Met mejuffrouw drs. L. A. M. Vuylsteke (kath.v.) waarschuwde hij tegen de ontoelaatbare aanprijzing van zg. kwakzalvermiddelen voor ra dio en televisie. Mejuffrouw Vuylste ke gaf eveneens de voorkeur aan so ciaal-medische begeleiding voor ge bruikers van verdovende middelen boven strafoplegging. Zij vroeg zich af of de regering deze begeleiding wel aandurft. worden gesloten; capitulatie voor ge weld is evenmin mogelijk." De radicalen moeten voornamelijk worden gezocht in twee elkaar be concurrerende en zelfs bestrijdende organisaties. De eerste is de SDS (Studenten voor een Democratische Samenleving), een voornamelijk blanke beweging, die sterk is geïnfil treerd door de Mao-istische en Castro-istische Progressieve Socia listische Partij. De tweede is het be kende Zwarte Panterblok, waarin zich militante negers hebben gegroe peerd, die uit zijn op de gewelddadi ge vernietiging van de blanke samen leving. Van de zeven miljoen Amerikaanse studenten zou zich ongeveer één pro cent in de extremistische hoek heb ben opgesteld. In officiële Ameri kaanse regeringskringen worden ze e.rvan beschuldigd onder invloed te staan van buitenlandse agenten. Vol gens senator Gordon Allott van Colo rado hebben ze een „nationaal com plot" gesmeed met het doel „de vrede in en de waardigheid van de acade mische gemeenschap" om hals te brengen. Vandalisme Van hoog tot laag ook trouwens in studentenkringen zelf krijgt men intussen duidelijk genoeg van de vaak met vandalisme gepaard gaande universiteitsrellen. Er gaan stemmen op met harde hand tegen de rebellen op te treden. Een veel gehoord argu ment is dat de gemeenschap voor het onderwijs betaalt, en dat het be lastinggeld niet mag worden verkwist aan lieden, die zich onmaatschappe lijk gedragen. De Amerikaanse vereniging van professoren, die 90.000 leden telt, voelt vooralsnog weinig voor inter ventie van de zijde van de overheid. Volgens de president van de bekende Harvard Universiteit, Nathan M. Pusey, dienen studentenproblemen te worden opgelost binnen het raam van de universiteit. Waar men dan ook naar streeft, is het tot stand brengen van een schei ding tussen goedwillende en kwaad willende studenten. Tegelijkertijd poogt men de instituten voor hoger onderwijs op bepaalde punten te de mocratiseren. Guerrilla Een felle aanval op de radicale stu dentenleiders kwam de vorige week uit de mond van Billy Graham, ook in Nederland bekend door zijn evan gelisatiekruistochten. Hij meende dat de laats ten de universiteit gebruiken voor guerrilla-aktiviteiten. De Verenigde Staten, zo zei hij als gastspreker op een congres van drieduizend protestantse politiefunc tionarissen worden verscheurd door revolutie, anarchie en rebellie. Elke student, die geweld gebruikt, een wapen draagt, of anderen terro riseert of intimideert, moest een stu- dieverbo^ worden opgelegd. Wat de extremisten onder de stu denten willen en doen, aldus Billy Graham, heeft niets te maken met de universiteit, noch met dc problemen die in de universitaire wereld bestaarn. Ze waren er slechts op uit de regering ten val te brengen. Ze wilden de overheid vernietigen en al le overheidsinstanties platbranden. die uitsluitend van AOW-uitkeringen moeten rondkomen. De uitkeringen van de Bijstandswet zouden in vele gemeenten beneden de maat blijven en bovendien voelen velen zich nog geremd om aanspraak te maken op uitkeringen krachtens deze wet Hier zal nog een stuk weerstand overwon nen moeten worden. De voorzitter had er een beetje moed op, dat er voor de bejaarden een vakantietoeslag komt van circa 2 tot 4 pet. Ernstig noemde hij het tekort aan bejaardentehuizen, verpleeg- en ver zorgingstehuizen. Overal bestaan lan ge wachtlijsten. Ontstellend groot is volgens de heer Overbeek ook nog het tekort aan bejaardenwoningen; waar deze gebouwd worden zijn ze bovendien dikwijls nog te duur. De voorzitter was er blij mee dat het ledental van de bond thans de 6000 nadert. Ook richt men zich tegen de trai ning van reserve-officieren op de campus en tegen de commerciële bin ding van bepaalde universiteitsla boratoria met de strijdkrachten. Dc negerstudenten hebben daar naast nog heel andere noten op hun zang. Ze wensen de instelling van speciale instituten ter bestudering van het rassenvraagstuk en van zoge naamde derde-wereld-problemen. Li beralisering van het negertoels- tingsbeleid is een andere eis, terwijl ook wordt gepleit voor een eigen leerplan, waarvan blanke studenten moeten worden uitgesloten. De gematigdegroeperingen komen zelden of nooit aan bod. Verpolitiekte of anarchistische minderheden terro riseren de leerkrachten en de grote massa van studiegenoten. Studenten, die de weg van democratisch overleg willen volgen, worden door de „bui tenparlementariërs" voor „reactionai ren" en „conservatieven" uitgemaakt, 'voor „vazallen van de gevestigde or de". „Barbaren" De kwalificaties, waarmee de ex tremisten worden aangeduid, liegen er trouwens ook niet om. Op rege ringsniveau spreekt men van „nieu we barbaren" of „ideologische misda digers". In een speech voor de Ame rikaanse Kamer van Koophandel zei president Nixon onlangs: „Als het vrije onderwijs in de Verenigde Sta ten wil blijven voortbestaan, kan er met wetteloosheid geen compromis Ruimtegeschikt Ruimtegeschikt bevonden, zo luidde de uitslag na de laatste m^.ische controle, die de drie astronauten gisteren hebben on dergaan en dus staat hen niets meer in de weg om op 18 mei de ruimte in te gaan. Op de foto na het onderzoek op Kaap Kennedy van links naar rechts John Young, Thomas Stafford en Eugene Cernan. de: Sijtje is niet voor de poes. Dat weten ze op Marken drom mels goed. Dat besefte een minister, nadat Sijtje in 1957 in Den Haag was komen protesteren tegen de aanleg van de dijk van Marken naar het vastelandze klopte op de deur bij de excellentie en zei: „Ik ben Sijtje Boes!" De Federatie van VVY's in Noord-Holland weet het ook. Als voorzitster van de zeven leden tellende VVY Marken, heeft Sijtje bewerkstelligd, dat enkele jaren geen contribu tie aan de Federatie werd betaald. In haar souvenirwinkel aan de Havendijk zegt ze vinnig: ,De mensen weten wel dat het me niet om dat geld gaat. laar als je ergens bij aangesloten bent, wil je ook inspraak, daar hebben ze bet tegenwoordig toch zo graag over?" Huib Goudriaan rd Inspraak Op dc voorjaarsvergadering /an de Federatie werd zaterdag )esloten de afdeling Marken te •oyeren als lid wegens wanbeta- ing. Sinds die dag is Sijtje Boes motor van het toerisme op darken, tot in verre uithoeken an de wereld befaamd in het lieuws. Sijtje wil best een journalist e woord staan, maar het werk haar twee winkels moet door- laan. Tegen een Engelsman, die larzelend binnenkomt: „You are nglish, I see it; I know the dif- :rence between English and imerican faces." Ze verkoopt, >edisselt allerlei zaken met haar We' ll kaan die Marken bezoekt, eerst vraagt: „Waar woont Sijtje Boes?" Sijtjes roem en de omzet van haar zaak zijn niet uit de lucht komen vallen. „Mijn grootmoeder had al een winkeltje: poppen, klompjes, mutsen, costuums, net als nu. Dat wordt hier allemaal gemaakt door ouwe mensen. De jongeren willen dat niet meer. Mijn grootouders waren geëmi greerd naar Amerika en hadden eni ge jaren een farm gehad in Grand Rapids Later zijn ze teruggekomen en toen begon grootmoeder dat win keltje." De vader van Sijtje was visser, maar zijn dochter had meer interesse voor zakendoen dan voor vissen. Ze ging er met een mandje op uit om souvenirs te verkopen, en kwam soms zonder haar nieuwe schort thuis: verkocht. Nu is ze een van de weinige souvenirs „exporterende" Ne derlanders; met Kerst verzendt ze tientallen pakjes op bestelling. In 1925 begon ze haar winkel. Ze is nu 73, en haar vitaliteit is bijna le gendarisch. Een leven vol ervaringen en avonturen, zeggen mensen die Sijt je kennen. Biografie Maar Sijtje wil niet meer vertellen. Ze zegt: „Je hebt nu genoeg, en meer zeg ik niet. In het najaar komt er een boek over me uit van een Mar kense uitgever. Mies Bouwman heeft me ook gevraagd voor haar program ma, maar dat heb ik ook niet ge daan." Zakenvrouw als altijd wil ze het gras niet voor de voeten van haar biograaf laten wegmaaien. Maar het slot op haar mond is niet zo stevig, dat de lust tot praten kan worden bedwongen. Waar ging en waar gaat 't om? De grieven, de eisen, verschillen van universiteit tot universiteit De her vormingen, die men wenst, of die al thans in de vaandels der radikale minderheden zijn geschreven, betref fen zoals in verscheidene Europese landen de democratisering van traditionele universitaire regels, de medezeggenschap vooral in het te voeren universitaire beleid. Of de mensen op Marken van het toerisme houden? „Er was de vorige eeuw al toerisme, maar het kan de mensen hier niet schelen. Ze laten ze maar lopen." Sijtje laat de toeristen niet zo maar lopen. Hoe meer er komen hoe beter. „Het parkeren is hier te duur. Parkeergeld voor een bus is vijf gulden en dat is veel te gek. Als de helft eraf ging, kwamen er dertig inplaats van tien bussen per dag." Gaat Sijtje zelf met vakantie? „Ik ben vijf keer in Frankrijk geweest, ik heb Italië, Oosten rijk, Engeland en Schotland ge zien." Glunderend: „En altijd in dracht, een reuze succes!" Sijtje Boes weet wat verkopen is. staat New York werd een nietuwe wet gepubliceerd, onder welke stu denten, die met een vuurwapen in universiteitsgebouwen worden aange troffen. veroordeeld kunnen worden tot een gevangenisstraf van één tot zeven jaar. In andere delen van Ame rika was (en is) de toestand in de studentenwereld al even gespannen. De oudste negeruniversiteit van het land, Howard College in Washing ton, moest worden gesloten, omdat alle collegezalen waren bezet. In Madison, waar zich de staatsuni versiteit van Wisconsin bevindt, kwam het tussen studenten en de politie elke avond tot straatgevech ten, waarbij traangas, stokken, keien en barricades werden gebruikt. Geplunderd In het South Carolina gelegen Voorhees College, waar uitsluitend negers studeren, bezetten met pisto len en messen gewapende rebellen het administratiegebouw, waarbij de Zo zou ik kunnen doorgaan. Het gaat slechts om gebeurtenissen, die zich binnen een week afspeelden. Bij de botsingen, die met de sterke arm ontstonden, raakten tientallen studen ten en politiemannen gewond, terwijl enkele honderden raddraaiers wer den gearresteerd. NEW YORK Wie de kran ten in New York openslaat, ziet dagelijks hele pagina's, welke aan de onrust en de on lusten in de studentenwereld zijn gewijd. De oorlog in Viet nam en de sociale tegenstellin gen, welke diepe kloven in de zo rasbewuste Amerikaanse sa menleving hebben geslagen, zijn er totaal door op de achtergrond geraakt. Gezien de vele uitspra ken, die op alle mogelijke ni veaus worden gedaan, is het hoger onderwijs in de Verenigde Staten in een kritiek stadium gekomen. In de paar dagen, die ik in New York was, las ik over de sluiting van het City College 300 negers en Portoricanen hadden zich in de ge bouwen verschanst, waardoor 22.000 medestudenten van het volgen van onderricht en het afleggen van exa mens waren verstoken en van vuistgevechten tussen blanken en zwarten op de campus van dezelfde universiteit. Uit het complex van Brooklyn Col lege werden branden gemeld; brand weerlieden werden daar op een re gen van stenen onthaald. Voor de IMPRESSIES EIT NEW YORK (II) In Amerika gaat het er altijd wat imposanter aan toe: ook de stu dentenrellen kenmerken zich door meer „allure" dan in de Europese universitaire wereld veelal het geval is. cafetaria werd geplunderd en er voor een waarde van 30.0QO gulden aan levensmiddelen verdween. In de staatsuniversiteit van In diana werd, na de bezetting van een deel van de gebouwen, de kostbare bibliotheek in brand gestoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9