Rhodos: schone vrouw met wat erg veel make-up Bloed vloeide in straten Maleisië Esso Seruite gaat steeds verder Tweede Kamer wil ander MONDAIN EILAND MET VEEL LUXE HOTELS Geldmarkt zeer krap Raadsels 0111 Britse pershetze opgelost Rassenrellen in hoofdstad Twaalfde NAVO taptoe in Arnhem Kamerkieskrins; ARP Leiden komt er niet uit Goedkope melk in 500 winkels CAS-SYSTEEM IS SCHEIDEND Zwemfontein Grieks drama in Brussel 5 WOENSDAG 14MEM969 Van onze verslaggever Dick Ringlever RHODOS De tijd dat Rhodos nog alleen voor de be woners was (zo'n 60.000) ligt nog maar zes jaar terug. Maar in die korte periode, die door Scandinavisch massa-toerisme werd ingeluid (de noordelin gen staan trouwens nóg veruit nummer 1), heeft het eiland, het grootste van de Dodekane- sos op dertig kilometer van Tur kije, zijn gezicht drastisch ver anderd. Natuurlijk, het heeft nog zijn witte stranden, waarop een heldere licht blauwe zee stuk loopt, het heeft nog zijn rijke sinaasappelplantages en het behield zijn geschiedenis-in-steen. Maar wat veranderde, is het karakte ristieke. Dat is voor een goed deel verdrongen door de toerist, die op Rhodos koning is. De tientallen moderne hotels met alle comfort zijn het bewijs. Rhodos Is de laatste jaren een beetje vercom- mercialiseerd en heeft een veel mon dainer uiterlijk gekregen dan een ei land als Korfu. Een Griek in Athene zei het zo: Korfu en Rhodos zijn twee schone vrouwen, die veel op elkaar lijken, maar als verschil heb ben, dat de eerste natuurlijk is en de tweede make-up heeft gebruikt. Die make-up heeft van Rhodos in korte tijd een zeer welvarend eiland gemaakt. De toeristen (in het hoogseizoen noteert het eiland elke dag 12.000 gasten) brachten stromen r geld binnen, met het gevolg, dat de levensstandaard er hoger is dan el ders in Griekenland. Alleen al de Ezeltjes bij Lindos, wachtend voor de klim naar de burcht met toeristen die dat niet te voet willen doen. 10.000 auto's die in het stadje Rhodos (30.000 inwoners) rijden, spreken dui delijke taal. Mondain Wie daarom op een mondaine va kantie is gesteld, op luxe hotels, op roulette, op nachtclubs, kan op Rho dos terecht; luxe, die overigens niet duur is, want de tarieven liggen ge lijk met die elders in Griekenland. Niet dat Rhodos nu één groot ver- maakseiland is. De prctlokalen vindt men eigenlijk alleen in het stadje Rhodos. Daarbuiten presenteert zich nog de toeristenbussen even weg gedacht het ongerepte, het groene sappige landschap, de pittoreske wit- te dorpjes met huizen, waar men nog voor een paar gulden kan overnach ten. Daar is Rhodos nog het eiland dat het altijd is geweest, al zijn de souvenirwinkeltjes ook daar als pad destoelen uit de grond geschoten. Het eiland van de vlinders (in het Peta- loudesdal. 30 km van Rhodos) en van de geschiedenis. Want evenals Griekenland elders, heeft ook Rhodos zijn historie-in- steen, die dateert van 1100 v. C. toen de Doriërs het eiland bezetten en drie steden stichtten: Lindos, Kami- ros en Ialysos. Zeker een excursie naar het eerste dorp is de moeite waard: een verza meling in de zon schitterende witte huisjes met nauwe straatjes en een kerkje met 18de-eeuwse fresco's. Een witte vlek tegen de hoge Acropolis, die lopend moeilijk, met een ezeltje (20 Drachmen) gemakkelijker te be reiken :s. Geniet daar even van het uitzicht over de langgerekte baai met zijn witte stranden, die nog niet gestof feerd zijn met toeristenhotels. En na tuurlijk: van de oudheid in de vorm van de zo'n 2300 jaar oude ruïnes van de Athena Lindia-tempel en de uurcht, die de Johannieters bouwden toen zij in de 14de eeuw de ei- land-bevolking met harde hand on derwierpen. Een burcht van dezelfde bouwers maar dan veel groter en beter bewaard vindt men ook in het stadje Rhodos. Dit fort is zo groot, dat er nu nog 8.000 mensen binnen de driedubbele muren wonen. Op het hoogste punt van deze stad troont het Paleis van de Groot meesters, dat voor de oorlog door de Italianen werd gerestaureerd (niet fraai: in een bombastische fascistische stiil) met het doel er een koninklijk paleis van te maken. Maar toen het paleis klaar was, was de laatste Italiaanse koning al verdre ven... Excursies Dat Rhodos in zijn geschiedenis een speelbal van bezetters is geweest, is in de cultuur nog duidelijk te mer ken. Behalve van de Doriërs, de Per zen, de Johannieters en de Italianen, was het ook eeuwenlang in handen Het stadje Rhodos met zijn stranden en luxe-hotels op de ■punt van het eiland. Voor zonne baders, die het op het ene strand te warm krijgen, biedt het strand aan de andere kant van de punt uitkomst: het water is er constant zeven grader koeler. KOEALA LOEMPOER Er hebben hevige onlusten gewoed in de straten van Koeala Loem- poer. Bij de bloedige gevechten tussen Maleisiërs en Chinezen zijn ten minste 25, maar wel licht zelfs 70 doden gevallen. Er is een volledig uitgaansverbod voor de hoofdstad van Maleisië en satellietstad Petaling Jaja af gekondigd. De Maleisische autoriteiten hebben dinsdagavond het leger te hulp ge- ARNHEM Op 12 juni gaat in Arnhem de twaalfde NAVO-taptoe van start Twaalf militaire muziek korpsen uit binnen en buitenland ne men aan dit traditionele festijn deel. Schotse zwaarddansers en een Turks korps met historische kledij zullen de belangrijkste attracties vor men van deze taptoe, die zo'n slordi ge 270.000 gulden gaat kosten. Daar bij is dan inbegrepen het vervoer, en de speciale voeding voor bijvoorbeeld de Italianen en de Turken. De afvaardiging van de VS bestaat Uit twee korpsen, in totaal 128 man. Uit Engeland komt de me .r dan hon- roepen om de woedende menigten in de straten van Koeala Loempoer tot bedaren te brengen. Het uitgevaardigde uitgaansverbod j had in het begin weinig succes, zodat op verscheidene punten politie en j militairen werden aangevallen. De i ordetroepen werden pas veel later de toestand meester. Vice-premier Ab- doel Razak maande het volk tot kalmte. Ook vandaag was het verre van rustig. Er is sprake van honderden gewonden. De ongeregeldheden hielden ver band met de uitslag van de verkie zingen van het afgelopen week-einde, waarin de alliantiepartij van premier Toenkoe Abdoel Rahman meer dan twintig zetels verloor. De meerder heid werd nog net behouden. Maleisië staat voor de grootste po litieke crisis sinds het in 1957 onaf hankelijk werd. De ongeregeldheden zijn mede het gevolg van een beslbït van de Maleisische Chinese Vereni ging, die deel uitmaakt van de alli antiepartij, om geen regeringsfunc ties meer te bekleden. derd jaar oude Royal Marines Band. Schotland wordt vertegenwoordigd door de Pipes and Drums The Kings Own Scottish Borderers, een kapel van zelfs 200 jaar oud. Majoor Van Diepenbeek heeft weer de algemene leiding. BOSKOOP In de Kamerkies kring Leiden van de ARP is een druk ke discussie gaande over de politieke vernieuwing en het samengaan of het samenwerken met andere partijen. Een paai maanden geleden vergader-, de men hierover in Gouda. Men kwam er niet uit. De meningen lie pen te ver uiteen. De heer J. P. I. v. d. Wilde uit Voorschoten, W. E. Veeneman uit Berkel en Rodenrijs en J. Reugebrink uit Leiderdorp redigeerden enkele stellingen, die maandagavond in Flo- ralia tijdens een tweede vergadering werden doorgesproken. Ook deze avond werd het verlossende woord niet gesproken. Maar wel was er een duidelijke bereidheid naar elkaar te luisteren. De drie heren hielden eerst een inleiding van enkele minuten als toe lichting op hun stellingen. Daarna namen /.e zitting in een forum voor het beantwoorden van de vele vra gen. De leiding van de vergadering had ds. A. J Kre* uit Leiden Als resul taat van de discussie kwam naar vo ren, dat gezocht moet worden naar een verbetering van de politieke ver houdingen 'n ons land. Dit moet be reikt worden met, een programma, dat binnen het kader van de beste dingsmogelijkheden uit te voeren is. van de Turken (die het pas in 1947 teruggaven). En al die bezetters heb ben hun eigen stempel gedrukt op het eiland. Voor de geïnteresseerde toerist be tekent dit, dat er doelen genoeg zijn voor trips. Een ervan vlak bij het stadje Rhodos is de berg Fileri- mos, waarop temidden van de klap rozen nog een middeleeuws klooster- staat met een kapelletje met fresco's. Zoals overal elders in Griekenland kan men die excursies maken met de tour-ondernemingen, maar veel aar diger is dat te doen per scooter (als men althans een rijbewijs heeft), die men overal goedkoop kan huren. Het biedt de mogelijkheid even het echte Rhodos te proe ven, ver weg van de zonhotels, de waterfietsen en de naar de laaste mode geklede boulevard toeristen. Wie Rhodos puur wil ontdekken, zal even die make up moeten wegwassen UTRECHT Er wordt in 160 Ne derlandse gemeenten „gestunt" met de melkprijs. Vooral in Zuid-Holland en Gelderland is het aantal „onder bieders" van melk sinds februari gestegen. Zeeland wordt ook meer en meer „besmet". In totaal zijn er meer dan 500 „onderbieders". Het bedrijfschap Detailhandel in Melk- en Zuivelproducten deelde dit gistermiddag op een vergadering mee. De dagmelk wordt aangeboden tegen prijzen van 53 tot 56 cent per liter, terwijl de normale prijs 61 cent is of voor melk in carton 64 cent. Volgens het bedrijfschap verkoopt meer dan de helft van de -onderbie- ders melk voor" tien cent of meer onder de gangbare prijs. Behalve zelfsbedieningswinkels, supermarkten, warenhuizen, verbruiksmarkten en levensmiddelenzaken, stunten sinds kort ook groentewinkels met melk. AMSTERDAM De weekstaat van de Nedterlandsche Bank per 12 mei laat een verdere terugkeer van bankbiljetten zien na de ultimo-op- vragingen. De chart ale circulatie daalde daardoor met 147 min. tot 8648 min. Hierdoor is thans een be drag van 185 min. aan bankbiljetten teruggekomen zodat er nog een flinke post is blijven hangen, daar de ulti- mo-opvragingen 350 min. hebben bedragen. De ontvangsten en uitgaven brach ten voor de schatkist een voordelig saldo van ƒ44 min., waardoor deze post steeg tot ƒ303 min. Hoofdzake lijk door de verkoop van dollars is de goud- en deviezenvoorraad met ƒ150 min. gedaald tot 7044 min., waarvan ƒ6118 min. ƒ6116 min.) aan goud. Om aan hun verplichtingen te kun nen voldoen hebben de banken voor niet minder dan ƒ250 min. aan dure voorschotten moeten opnemen, waar door deze rekening op ƒ618 min. kwam te liggen. Het saldo van de banken bij de centrale bank ging met 7 min. naar beneden tot 10 min. De rekening „wissels, schatkistpa pier en schuldbrieven door de bank gekocht" daalde met ƒ201 min. tot 1361 min. De staat heeft het schat kistpapier, dat op grond van het met de bank gesloten seizoenarrangement tot een bedrag van ƒ200 min. bij de bank was ondergebracht, vervroegd afgelost In verband met een terugbetaling in guldens aan het Internationale Monetaire Fonds ontving de staat 1 min. van het fonds. De staat heeft deze guldens aangewend voor aflos sing van schatkistpapier, dat in het verleden bij de bank was onderge bracht ter financiering van gul denstrekkingen. De geldmarkt is zeer krap. Welis waar komt er op 16 mei circa ƒ350 min. in de markt door betalingen van het rijk aan de gemeenten, doch geldkringen zijn van mening dat dit weinig verandering zal brengen in de krappe geldmarkt. fin ckÉzanden gu£defl6) Activa: Goud 6.117.610 6.116.417 VoM. in goud enz 1 047.010 1.136 266 BuWenl. bettaaflnvidsdelen 256 268 GulÜenBvord op buitenl. 528 30 347 Papier ta ffisconttb 5 522 6.364 Papier door bamfc gek 1.361 800 1.562300 Voorschotten en beien. 617 646 367.132 Nederlandse muntten 30 624 30 848 Passiva: Bankbiljetten 8 647 389 8 794.709 's Rijks schiaitkist 303 879 259 440 Banken in Nederland 10.384 17 553 Andere ingezetenen 65.012 54.392 Banken 4n buitenllömd 73 830 42.282 anderen, wiet ingezet. 7.403 6 665 Saldi builendgeld 6.459 6 439 Tot. goud en devuezen 7.044 £96 7 J94.477 waarvan eonvertvbeS 1.047 266 1136-534 Dekkingspercentage 78,60 78,96 MINISTER BAKKER CASPROBLEMEN Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In overgrote meerderheid heeft de Tweede Ka mer zich gisteren „vol reserve" op gesteld tegenover het door de PTT en minister Bakker van Verkeer en waterstaat gewenste CAS-sy6teem, een kabelsysteem (begroot op onge veer 300 miljoen) voor de ontvangst van vele buitenlandse televisiepro gramma's en regionale of educatie ve programma's. ARP en CHU stel den zich bij monde van de lieer Schakel aldus op: liefst beide systemen (zender en kabel), maar dat zal wel te duur zijn. Als wij moeten kiezen, zijn wij niet zover dat wij voor CAS zijn. De grote fracties - en daarbij viel op dat PvdA en KVP gelijkluidende vertogen hielden wensen dat minister Bakker zich met de bijzondere Kamercommissie in verbinding stelt als hij het centraal antenne systeem wil doorvoeren. De zaak kwam aan de orde bij een wijziging van de Telegraaf- en Tele- foonwet die op zichzelf geen moeilijkheden opleverde. Minister Bakker stelde voor en de Kamer ging hierin met hem mee, het monopolie van de PTT voor de aan leg van gemeenschappelijke en cen trale antenne-inrichtingen (de zoge naamde GA I's en CAI's) te doorbre ken en ook particuliere bedrijven vergunning voor aanleg te geven, zij het met goedkeuring van de over heid. Dat is nu ook al het 'geval, alleen illegaal. Dit gebruik wordt nu gewet tigd. Verder wordt de wet zo gewij zigd d-at iemand niet meer kan wei geren dat in zijn huis of tuin een dergelijke bedrading voor GAI's en CAI's wordt aangelegd. Weg CAS Maar alle sprekers meenden: dat wij akkoord g&an met deze wetswij ziging houdt niet in, dat de minister vrij spel krijgt met het CAS. De heer Vonhoff (lib.) ging zelfs nog een stap je venier: Neem het wetsontwerp te rug en kom met een nieuw, waarin het begRlp CAS niet voorkomt. Vele «^prekers, -waaronder vooral mevrouw Brautigam (soc.) en de heer Dijkstra (riem.) hadden grote bezwa ren tegen rie wijze waarop de PTT, .de „kabeiliÊ-fhebbers", het CAS-svs- teem willen doorvoeren, maar weige ren ook maar de geringste technische informatie te verschaffen. Vandaar dat de Kamer zich vooral baseerde op de publikaties van prof. Bordewijk uit Delft, een fervent voorstander van het goedkopere sys teem van het doarstralen van buiten landse tv-progranvna's. De democraat Dijkstra: „Het is toch te gek dat de Kamer op deze wijae door technocra ten gefrustreerd worrit". De heer Schakel vergeleek de beide systemen. Wat betreft de mogelijkheden wei nig verschil: zes tv-ktmalen en 40 radiostations. De kwaliteit van de ka bel (het CAS) wint het ongetwijfeld, met de allergrootste reserve vervuld. Maar belangrijker is, daf het plat teland en de kleine steden bij invoe ring van CAS erg achtergesteld wor den bij de grote steden. „Hei Platte land deelt niet in de zegeningen". Zijn vraag was: moeten wij nu als enige in de wereld een systeem in voeren, dat de scheiding tussen stad en platteland accentueert?" Daar komt bij dut mevrouw Brau tigam overduidelijk aantoonde dat zenders bij een snelle ontwikkeling van de satelliettechniek gemakke lijker hierop kunnen aansluiten. Te duur „GEEN SPRAKE VAN PONY-SLACHT De jeugd promoveerde gisteren prompt de bassins tot wem- badenen aangezien niemand zich om toegangskaarteen be kommerde, werd het een onbe kommerd spetterfeest. Op de foto: een fontein waar het kla terend vertier zich concentreer de. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het raadsel om de Britse pershetze tegen beweerde slachterijen van Britse pony's in Ne derland is opgelost. Het geheel blijkt te berusten op een verkeerde infor matie van de Britse kranten. Zoals wij berichtten, meldde The Guardian vorige week. dat de Neder landse „voedselcommissaris" L. Rid- khoff in november vorig jaar een rapport had samengesteld voor de procureur-generaal van de Hoge Raad, waarin zou zijn gezegd, dat Nederlandse veehandelaren Britse pony's voor de slacht verkochten. Hoewel men bij het ministerie van I rapport wist, blijkt thans dat dit wél is uitgebracht, maar ruim twee jaar j geleden. Dit rapport was samen gesteld door de inspecteur van het bedrijfschap voor de handel in vee, L. Ridderikhoff, en was uitsluitend bedoeld om vast te stellen, hoeveel handelaren vee verhandelden zonder daarvoor de toen vereiste vesti gingsvergunning te hebben (sinds 1 januari is zo'n vergunning niet meer nodig) Volgens de heer Ridderikhoff. die voor intern gebruik door het be- voor intern gebruik voor het be drijfschap, werd in het rapport met geen woord gerept over het slachten van pony's. Hij zegt daarvan zelf ook landbouw aanvankelijk niets van een j nooit iets te hebben gemerkt Krisja Menon terug in parlement India NEW DELHI De voormalige In diase minister van defensie Krisja Menon is gisteren door het winnen van tussentijdse verkiezingen terug gekeerd in het parlement. Menon trad in 1962 af nadat de Indiase troe pen door het Chinese leger in het noordoostelijk grensgebied waren te ruggedreven. Maar de kosten waren voor de Ka merfracties een onoverkomelijk be zwaar. Bij het zendersysteem zal een hoge omroepbijdrage noodzakelijk zijn. Bij het CAS z-al een abonne mentsprijs van 125 tot 200 niet te vermijden zijn, vele malen meer dan de kosten van aanleg van GAI's en CAI's. Daar komen nog bij de hoge kosten van auteursrechten voor het doorkabelen van buitenlandse pro gramma's. De heer Schakel: „Wij zijn met de allergrootste rp*erve vervuld, vuld. De minister zal een hele goede loods moeten zijn om ons aan de CAS-kade te krijgen". De heer Vonhoff zei met schrik vervuld te zijn van de mogelijkheden tot censuur die een kabelsysteem in houdt. Ook de heer Schakel vond dat een argument. Van deskundige ziide werd ons verzekerd, dat de mogelijk heid voor censuur er altijd is, ook bij zenders. Mevrouw Brautigam hield een zeer deskundig betoog over de mogelijk heden van de verschillende systemen. Zij zette een groot vraagteken bij het CAS, omdat dit duur zou zijn en ver der programma's zou brengen die toch maar voor een select stedelijk publiek te begrijpen zouden zijn, nog afgezien van het feit dat het platte land helemaal buiten de bediening zou blijven. Zij had geen moeite met de CAI's die ook al de mogelijkheid bieden van regionale en educatieve pro gramma's. Haar centrale vraag was: hoe voldoen we aan de behoefte aan meer tv. Zij dacht dat de kabel niet het enige antwoord zou zijn. Zij speelde ook met de gedachte van bei de systemen: CAS voor de steden en doorgeefzenders voor de landelijke gebieden. BRUSSEL Een 38-jarige Griek .heeft gistermorgen in de Brusselse gemeente St. Gillis zijn vrouw (37) en tw>ce zoontjes van 12 en 6 jaar met metsteken om het leven gebracht. Daarna sloeg hij de hand aan zich zelf. Een 9-jarig zoonrie van het ge zin wi ernsfle gewond. De iGriek was reeds enige tijd overspannen en onlangs door zijn baas meV ziekteverlof gestuurd. Het ernstig gt-wonde kind waarschuwde in een café buurtbewoner».

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5