MAAGDENHUIS ONTRUIMD Korting op gezonde gewoonte wajang' Fusie tussen Fokker en Westduitse vliegtuigfabriek p]Menm^a/um Naar beter imago civiele verdediging OPNEMEN TEGEN VS Uit de Haagse hof geplukt Amsterdamse rechercheurs traden snel en zonder geweld op UJiereil Deurs barend gebeuren, toen gistermorgen het Paleis 't Loo werd bezet, maar de demonstranten compleet met protestborden werden gastvrij door prinses Margriet ontvangen. Het waren jeugdleden van het Wereldnatuurfonds, die de prinses de eerste knip-riks, een beursje ter waarde van 2,50 verkochten. De op brengst van deze knipriksen is bestemd voor het behoud van de dieren op de Galapagos-exlanden. Op de Foto de prinses, die zich uitvoerig liet inlichten over de actie. Geen opvolgers curatoren in Nijmegen Rude Pravo wil eerherstel voor conservatieven ommenwerpers VS worden meer verspreid Boekje ook naar de scholen DINSDAG 13 MEI 1969 Rector magnificus prof. Belinfante: Maagdenhuis ontruimen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM (In het Maagdenhuis) Twaalf recher cheurs van de Amsterdamse politie hebben gistermiddag een einde gemaakt aan de bezetting van het Maagdenhuis aan het drukke Spui, waar het administratieve centrum van de Univer siteit van Amsterdam is gevestigd. ■ipv» ii Het bezetten van gebouwen is „in" en daarom was het een onopzien- (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Fokker en de u Duitse vliegtuigfabriek Ver- leinigte Flugtechnische Werke in Bremen zijn een fusie aange gaan. Het samengaan is verwer kelijkt door de oprichting van [een nieuwe centrale onderne- ling (Zentralgesellschaft VFW- Tokker), waarin Fokker en [VFW ieder voor de helft zullen deelnemen en die in Düsseldorf /ordt gevestigd. Het kapitaal van de onderneming Iraagt ruim 100 miljoen DM. Met ie fusie, is. aldus de directie gister- liddag op een persconferentie, een irste stap gezet naar een grote Eu- ipese vliegtuigindustrie, die het kan tnemen tegen de Amerikanen. De nieuwe onderneming zal in to- aal 19.000 man in dienst krijgen Fokker 8000 en VFW 11.000), voor de fusie geen enkel gevolg zal ebben. De directie verwacht eerder 'n uitbreiding van het personeel. De (drijven van de tot dusverre tlfstandige ondernemingen Fokker VFW zullen als volledige dochter- aatschappijen van de centrale on- trneming onder hun nationale lei- worden voortgezet, onder de Jam Fokker-VFW NV in Amster- Vereinigte Flugtechnische i'erke-Fokker GmbH in Bremen. Dc irkoop van alle door de groep ge luwde vliegtuigen zal echter vanuit msterdam geschieden. Onderhandelingen Al in 1965 werden onderhandelin- gevoerd tussen beide onderne- ingen. maar deze werden nog dat- Ifde jaar beëindigd omdat Fokker ten genoegen nam met zijn aandeel 1 procent). Onder meer door de za- lijke successen met de Friendship de Fellowship hebben de Duitsers toegestemd in een 50-50 verhou- at" amenwerking tussen beide bedrij- I was er al sinds 1960. Het laatste jject was de bouw van het straal- rkeersvliegtuig VFW 614 (2 moto- 40 passagiers), waarvoor Fok- r-Dordt de vleugels bouwt. J8 't Waarschijnlijk volgend jaar zal het toestel de lucht ingaan. Kansen De nieuwe groep neemt voor 60 procent deel in de Duitse Er- no-Raumfahrttechnik GmbH in Bre men en voor 50 procent in de Bel gische vliegtuigfabriek Sabca in Brussel, waarvan de andere helft in handen is van de Franse vliegtuigfa briek Dassault. Volgens de Fokker-directie is VFW een snel groeiend bedrijf. De omzet bedroeg vorig jaar 500 miljoen DM (Fokker 350 miljoen gulden) en de winsten zijn de laatste jaren steeds met 20 procent gestegen. De aandelen van VFW zijn in han den van de Amerikaanse United Air craft en de Duitse Hanseatische In dustrie Beteiligungen (beide 27 pro cent), Krupp (35 pet.) en Heinkel (11 pet.). Belangrijk voordeel voor Fokker is, dat zij door dit samengaan mogelijk een greep zal krijgen op de Duitse markt, vooral waar het de civiele luchtvaart betreft. Eveneens is moge lijk, dat Fokker zal worden ingescha keld bij de bouw van de Europese Airbus, waaraan VFW, de Franse Sud-Aviation en de Britse Hawker Siddeley thans werken (in Duitsland en Frankrijk met steun van de rege ring). Overgenomen Naast het besluit samen te gaan met het Duitse bedrijf, heeft Fokker eveneens besloten het in Hoogevecn gevestigde bedrijf Lichtwerk NV (180 man personeel) over te nemen. Deze onderneming heeft zojuist de as semblage van Alouette-helikopters voor de luchtmacht beëindigd en bouwt nu o.m. tiptanks voor de F-5. NIJMEGEN Aan de eis van de studenten is toegegeven: voor de president-curator van de Nij meegse universiteit en zijn plaatsvervanger worden geen opvolgers benoemd als zij in juli met pensioen gaan. Het curatorium erkent met deze be slissing dat de universiteit aan de vooravond staat van een ingrijpen de wijziging van de bestuursstruc tuur der universiteit. Denkbaar is dat de universiteit niet meer wordt bestuurd door curatoren en senaat, maar door een universi teitsraad, waarin alle geledingen van universitaire gemeenschappen zijn vertegenwoordigd. De aftredende curatoren zijn ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren en dr. W. Weebers. Geen rector Prof. dr. J. J. G;> Prick heeft mee gedeeld dat hij zijn benoeming tot rector magnificus niet zal aanvaarden. Hij nam dit besluit na overleg met het bestuur van de universiteit Als motief wordt genoemd dat hij de be handeling van de patiënten in zijn kliniek (prof. Prick is medicus) niet kan verenigen met het rectoraat, dat meer dan een volledige dagtaak is. Van studentenzijde was al bezwaar gemaakt tegen de benoeming van prof Prick vanwege zijn beweerd autoritair optreden,zodat men ook deze beslissing als een tegemoetko ming aan de wensen der studenten kan zien. PRAAG Het Tsjechische partij blad Rude Pravo wil eerherstel voor de communistische leiders die in on genade zijn gevallen na het inslaan van de meer democratische koers in januari 1968. Volgens het blad zijn deze leiders de laatste tijd in de pers, voor radio en televisie zonder reden en zonder bewijs beschimpt. „Beledigingen, vernederingen, fysieke geweldpleging en administratieve maatregelen wa ren hun deel. Sommigen van hen zijn ingestort of hebben zich het leven benomen." DOOR WASHINGTON Het Pentagon Is i plan om de Amerikaanse vloot kcrnbombardementsvliegtulgen twee maal zoveel vliegvelden te delen als nu. Dit gebeurt om de nemende kwetsbaarheid van dc •tellen voor een Russische aanval 'erminderen. bijpet nieuwe plan, dat" spoedig zal rden bekend gemaakt, voorziet in bases tegen thans 35 voor de 538 .,„„1 toemverpers van de typen B 52 |B58. ize herindeling is een direct ge- van de verhoogde ontplooiing Russische onderzeeboten, die in •rgedoken toestand op 2400 kilo- .jter afstand van de Amerikaanse tikemraketten kunnen lance- sis- ek- Het gesprek van de dag in Den Haag was gisteren de televisierepor tage van het gezin uit de Schilders- buurt, het grootste saneringsgebied in de gemeente. De mensen die de wijk niet kennen, zeggen: „Wat een buurt'". En het zijn er duizenden, die nog nooit een voet daar gezet hebben, want een grotestadsbewoner leeft in een bijna nog beslotener kring dan een dorpsgemeenschap. We zitten al lemaal vast in het eigen buurtje, waar men elkaar in de winkels kent, dikwijls inclusief huiselijke omstandigheden. Wat een buurt.... maar kunnen Amsterdam en Rotterdam met de hand op het hart verklaren niet zo'n buurt te hebben? Of Leiden en Haarlem? In diezelfde Schildersbuurt ken ik andere gezinnen, ook in rotte hui zen, maar met meer logica en zorg waardoor het maximum uit het mi nimum gehaald is. Een klein praktisch voorbeeld. Waar zeven kinderen moeten slapen zijn zeven bedden naast elkaar het begin van een onbeschrijflijke ben de. Maar een stapelbeddenstelsel in de hoge kamers zou al een flink* opruiming betekenen. Persoonlijk heb ik een grote be wondering voor veel bewoners van de Schilderswijk, omdat zij met een enorme vasthoudendheid en ijver steeds maar bezig blijven geld en werkkracht in hun huizen te steken, en leefbaar te houden wat gedoemd schijnt onleefbaar te worden. De ellende van een sanerings- buurt is groot. De enige absolute oplossing, afbreken en nieuwbouw, kost vele tientallen miljoenen. Die zijn er niet en zo wordt er nu met lapmiddelen gewerkt. Bloembakken, een speelplaats op een vrij gekomen stuk, clubwerk. Druppels op een gloeiende plaat Honderden kinderen, die qua her sens, ambitie en ijver zich zouden kunnen ontwikkelen tot waardevol le burgers, die een goed vak geleerd hebben, blijven hangen in een va cuum na de leerplichtige leeftijd. Ze lijken voorbestemd om scharrelaars te worden. Voor hen geen scholen met vakopleidingen bereikbaar in de eigen buurt; voor hen geen gele genheid voor het maken van huis werk. Het ontbreken van scholen is eet. fout, door het gemeentebestuur in vroeger tijden gemaakt. Het ontbre ken van huiswerkcentra een zaak die nu onverwijld zou kunnen wor den opgelost. Waar knutselclubs Krotten kunnen worden gehouden, moet ook een rustige plek te vinden zijn. Waar leiders voor recreatieclubs kunnen worden gevonden, moeten ook leiders van huiswerkclubs to voorschijn komen. Hier ligt een enorm terrein voor het particulier initiatief. Ik denk aan gepensioneer de onderwijzers, aan de vele ge huwde vrouwen, die haar onderwijs akte als zo nuttig hebben ervaren toen de eigen kinderen nog in de huiswerkperiode waren. Zeker ligt een grote verantwoor delijkheid ook bij het personeel der lagere scholen. Zij hebben dè toe komst van duizenden kinderen in handen. Niemand mag de taak van een onderwijzer op een school in een probleemwijk onderschatten. Die is zwaar en dikwijls ondank baar. Even zwaar en dikwijls on dankbaarder als het werk op andere terreinen, die overdekt zijn met pro blematiek. Maar des te dieper wordt de voldoening gevoeld als het werk wèl slaagt. Een leder die ooit te maken heeft gehad met bijvoor beeld voogdijkinderen, de probleem kinderen, kan dit beamen. We zijn er niet met een televisie film over een noodgeval en dan een verschrikt of afkeurend gebaar. We zijn er niet met schelden op de huiseigenaars. De gemeente heeft de bevoegdheid een huiseigenaar te dwingen een lekkend dak te repare- et is geen excuus dat bij Bouw en Woningtoezicht de mankracht ontbreekt om die gevallen te behan delen en evenmin, dat de huiseigena ren aan de sommatie geen gehoor geven of zouden geven. Dan moet de gemeente niet schromen hen te dwingen. Daar hebben we onze wet geving en onze rechters voor. Het advies aan de bewoners van krotwoningen tot huurstaking lijkt mij minder juist, omdat dan een on wettig middel gebruikt wordt. Maar de gemeenteraad moest in touw komen om de rechten van de bewoners met de bestaande rechts middelen te verdedigen. Daar is een gemeenteraad voor. Ik zou hier oneindig over kunnen doorgaan. Maar er wordt in commissies, ra den, conferenties al zoveel gepraat. En dat terwijl we zo hard aan doen toe zijn. Daarom breek ik slechts deze éne lans voor de Schildersbuurt! Zonder geweld te gebruiken ver wijderden de met knuppels gewapen de politiemannen in burger ruim der tig studenten van de actiegroep „De loze kreet". Zij noemt zich zo omdat rector magnificus prof. Belinfante de eis tot medebeslissingsrecht op alle niveaus en in alle geledingen gekwa lificeerd heeft als een „Loze kreet". De bezetters boden geen te genstand. Ze beperkten zich slechts tot het uitroepen van dreigementen en gingen daarna de straat op waar intussen ruim 20 politiemannen het gebouw hadden omsingeld. Er ston den vijf overvalwagens klaar. De hulp van de politie werd telefonisch ingeroepen door prof. Belinfante, zei één der rechercheurs. De bezetting duurde in totaal zes uur. De „rebellen" hadden zich sinds tien uur 's ochtends in het gebouw verschanst nadat zij door een list het Maagdenhuis waren binnengedrongen en tot oezet gebied hadden verklaard. Gedurende het verblijf van de stu denten van de actiegroep in het Maagdenhuis mocht niemand via de hoofdingang het gebouw binnen ko men. Studenten die solidariteit wil den betuigen met de groep in het gebouw, werden via een raam naar binnen getrokken. De bezetting trok in het lunchuur veel belangstelling van voorbijgan gers, die werden aangetrokken door een inmiddels door de studenten op de voorgevel aangebracht spandoek met „Bezet" in vurige rode letters. Erg serieus werd blijkens de uitlatin gen van de voorbijgangers de bezet ting niet genomen. Er werden nogal j wat grapjes aan het adres van de I studenten eemaakt Niet de bedoeling Volgens een woordvoerdster van de actiegroep is het nimmer de bedoe ling geweest om het administratiege bouw te bezetten. „We wilden slechts de rector magnificus de gelegenheid bieden om mef ons te praten over de inhoud van het woord „medebeslis singsbevoegdheid", dat hij vorige week een „loze kreet" noemde. Dit maakte ons verblijf in het Maagden huis noodzakelijk" zei ze. Op de vraag, waarom in de door de Actiegroep uitgegeven pamfletten wel over .bezetting" werd gesproken, antwoordde de woordvoerders: „Die hebben we tegelijk met andere pam fletten "an te voren gemaakt. We moesten inet diverse situaties reke ning nouden" aldus de woord voerdster. Het ASVA-bestuur heeft zich van het optreden van de actiegroep „De Loze kreet" gedistantieerd. Voorzitter J. Middendorp zei later dat de groep bij de officiële studentenvertegen woordiging onbekend is. „Wij weten niet wie die jongens zijn", zei de heer Middendorp. „Persoonlijk ken ik enkele van hen. maar wie dit heeft georganiseerd is mij onbekend. De jongens zijn hier niet op het ASVA-kantoor geweest". De AS VA stelt zich op het stand punt dat werkelijke kracht achter de eis van medebeslissingsrecht slechts kan zijn telegen in de steun van de massa der studenten Afkeuring Over het politieoptreden echter zei de ASVA in een verklaring, dat de rector magnificus door zyn besluit voor een ongewone situatie heeft ge zorgd. Het handelen van prof. Belin fante is in flagrante tegenspraak met zijn met dc mond beleden principes, zo staat in de verklaring Het ASVA-bestuur keurt het inroe pen van de Dolitie als hulp door het universiteitsbestuur ten strengste af. Wij constateren, zo vervolgt de ASVA in de verklaring, dat het uni versiteitsbestuur kennelijk bij zijn beslissing in uaniek heeft gehandeld. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Ter imagoverbete ring van de civiele verdediging heeft de Rijksoverheid een boekje uitgege ven, dat voorlopig in een oplaag van 110.000 exemplaren zal worden verspreid. Het geschrift, dat bijna 100 bladzijden telt, geeft geen instructies maar wel informaties. In heldere, za kelijke taai komen de verantwoorde lijkheden van alle ministeries aan bod, terwijl in een inleiding een overzicht wordt gegeven van de noodzaken, welke nopen tot de instandhouding van onze georga niseerde samenleving, zo deze door buitengewone omstandigheden wordt bedreigd. De verschijning van het boekje, dat De Civiele Verdedigingsvoorbereiding in Nederland heet, is door de mi nister-president aan de Staten-Gene- raal toegezegd. In de komende weken zal het boekje naar een „gericht publiek" worden gestuurd. Hiertoe behoren o.a. alle leden van openbare lichamen en besturen van scholen (niet de la gere). Aan de laatste zal worden ver zocht de leerkrachten in te schakelen voor behandeling van de geboden stof. V olksverzekering Tn het boekje wordt o.m. gesteld dat er bij velen „een wel begrijpe lijke weerstand" bestaat tegen het praten en denken over voorzieningen, waarvan men hoopt dat ze nooit ge troffen behoeven te worden. Het gaat echter om een volksverzekering tegen buitengewone omstandigheden. De jaarlijkse premie beloopt op dit mo ment ongeveer 100 miljoen gulden. Dat is nog geen acht gulden per in woner en nog geen achtste procent van het nationaal inkomen. Wat de civiele verdedigingsvoor- bercldingen betreft, is dc regering van mening dat in de afgelopen jaren een redelijke lijn van inspanning is gevolgd. Zij is dan ook van plan deze lijn verder door te trekken. Smiieit onderdaan of samen ondergaan Onder de titel „Samen ondergaan of samen leven" las ik in een weekblad een artikel, waarin de volgende uitspraak van prof. J. Tinbergen voor kwam: „We zijn niet bereid om een deel van onze politieke en militaire macht in handen te leggen van een wereldorganisatie. Toch is dat de e - n i g e oplossing die op den duur de vrede kan bewaren". Bij deze ernstige aanklacht vraag ik me af: WIE zijn niet bereid? Zijn wij dat soms, de gewone burgers? Zijn wij zo misdadig dat we een systeem wil len handhaven waarbij overal in de wereld mensenrechten kunnen worden verkracht door nationale regeringen die zich het recht aanmatigen om geschillen te behandelen met stomp zinnige geweldpleging op buitenstaan ders? En zijn wij zo dom dat we het voor uitzicht op een vrijwel zekere vernie tiging van ons en onze gezinnen voor lief nemen? En dat dan alleen omdat we niet willen dat er aan de macht van onze regeringen wordt getornd door ze ondergeschikt te maken aan een wereldorganisatie? Kom nou! Nee, het zijn de nationale regerin gen die van de Verenigde Naties Vere nigde Regeringen hebben gemaakt. Ook onze regeringen van de laatste 20 jaar gaan niet vrijuit, getuige het feit dat van de (meestal met algemene of met grote meerderheid van stemmen) door de VN aangenomen conventies, nog niet de helft van de 16 is ge;„tifi- ceerd door Nederland. Hieraan zijn niet al onze politieke leiders schuldig en ik zou aan de goe de, die ook in staat zijn te begrijpen wat prof. Tinbergen bedoelt, met klem willen verzoeken ervoor te ijveren dat wij middels een referendum in de ge legenheid worden gesteld een uitspraak in deze te doen. En wel op zo Vort mogèlijke termijn. Er is geen tijd meer om te ja-ma ren. Beter een gebrekkig wereldgezag dan nationale gezagsorganen die eigen rechter spelen. Liever ook onze rege ringen onderdaan dan samen onder gaan. Rotterdam W. Dirkson Een van de studenten verzoekt via een megafoon te stemmen over het wel of niet verlaten van het Maagdenhuis. I NEW DELHI Na een botsing met een trein is een bus in brand gevlogen, waarbij in New Delhi 21 mensen werden gedood en 31 ge wond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7