anders dan J^pp andere caballero Minos-beach: paradepaardje ontwakend Kreta van Zy EILANDEN LONKEN NAAR MASSA-TOERISME Verpersoonlijking van —harde zakeli Bla<l l25 stuks 1.75 De mens is als een nummer Vier doden bij botsing DINSDAG 13 MEI 1969 Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans (Van onze verslaggever Dick Ringlever) KRETA Elias Sotirchos, grijzend, goede vijftiger, welgedane zakenman, zegt, met een glas campari-soda in de hand: „wat u hier ziet, is het mooiste plekje in de wereld". Zijn Minosbeach aan de meest oostelijke baai van Kreta, een paar kilometer van het vissersdorpje Nikolaos, noemt hij uniek. Een vakantieparadijs, vlak aan de donkerblauw kabbelende Mediterrane; witte bunga lows in een subtropische plantentuin en een hete zon. die dit zuidelijkste eiland van Europa in de zomermaanden stooft. Voor rle Grieken zélf is Menos-- beach een begrip. Zij moeten inej afgunst kijken naar de toerist, die hier, in een paradijselijke omgeving, zijn vakantie kan komen doorbren gen. Toch is het bungalowpark, dat hier nu al een paar jaar staat te schitte ren in de zon. niet alléén weggelegd voor de miljonair. De luxe van een riante vakantiewoning, met een ter ras aan zee en alle moderne comfort, rijgt de toerist van Elias Sotirchos -oor 80 gulden per dag, inclusief alle laaltijden. En dan voor twee perso nen. Inclusief ook het gebruik van tennis- en minigolf-baan en vol gend jaar -r- van het zwembad. Minos-beach met zijn 115 bunga lows, die in het hoogseizoen alle zijn bewoond, is er het bewijs van, dat de Grieken nu hard bezig zijn ook hun eilanden voor de toerist open te stel len. Zelfs Kreta, waarvan tot voor kort eigenlijk alleen de naam bekend was. Een eiland, waarvan de grootste lengte een kleine 280 km bedraagt en dat op z'n breedst 80 km meet. Woest en nog nauwelijks ontdekt door het toerisme. Wie van die beschaving een nog rijker beeld wil hebben, mag zeker het museum in Heraklion niet over slaan. Daar vindt men zelfs voorwer pen uit 6000 voor Christus. Gouden en stenen sieraden en gebruiksvoor werpen (onder meer het eerste scheermesje ter wereld!), die de mo derne mens anno 1969 versteld doen staan. Projecten ouder Aan dat laatste gaat men in Hera- lion nu wat doen. En daar is, vindt de VVV- directeur daar, ook alle re den voor. want Kreta is zeker voor de liefhebbers van oudheid nog belangwekkender dan het vaste land van Griekenland. Men vindt er overblijfselen van de oudste geschie denis van Griekenland, restanten van de zgn. Minoïsche cultuur, die i .tele e) van de 1 i DOSf KRV a al- RCL al fr-i afkomstig is van Klein-Azië en da- a2 1 iccrt van 2000 jaar voor Christus. 3 2—1 Rijnsl Weliswaar is daar niet meer zoveel ARC a van te zien. maar wat is blootgelegd al- (de Britse archeoloog Sir Arthur Evans heeft zich er aan het begin bl o.van deze eeuw intensief mee bezig I3f Al gehouden) is voor liefhebbers het be- AR< zoeken meer dan waard. bl- En daar valt natuurlijk in de eer- Wou plaats het wereldberoemde en b2- Knossos onder, het bijna 3500 jaar -ARC boude paleis van Koning Minos, een bl handvol kilometers ten zuiden van b Heraklion. Niet dat men dat paleis, b2 4— dat 800 tot 1800 vertrekken en vijf 3 jetages moet hebben geteld, daar nog -2- B terugvindt. maar wel ziet men er nog l T FC been deel van de ruïnes- Voor zover hl—-U\ -at mogelijk was zijn ze gerestau- "k vreerd en dat zal de kenner wellicht atwijK |2teieurstellen. want het is wèl op een ifficiënte manier, maar zeker niet op laie wijze gebeurd. Met forse hand heeft men gewerkt et gewapend beton, dat op plaat- in. waar vroeger cederhout was aan- ibracht is geschilderd in rood en uin. Veel kitsch in Knossos, maar net cl 6— liet genoeg om de toerist ervan te cl 11 weerhouden er een bezoek te bren- 10; _C^en en onder de indruk te raken van »t hoge beschavingspeil van zover rug in de geschiedenis. Zelfs een leplaveide weg. 800 meter land (de lerste in Europa) ontbreekt niet. UDO cl 3— L cl 1- 0—7, Vfl ipw. B. Cl' c2—Roun c2 1- C13: KB RCL cS isb. B. c2 :<4 - Katwijk k k V UVS - c4—ASC VNL •egstgeest Juick B. cl—Haz. Oudheid: Kreta biedt het de toerist ouder dan Hellas elders. In totaal zijn er nu tien Minoïsche ruines blootgelegd, waarvan sommige de res tanten van een heel dorp laten zien. En volgens archeologen moet er nog veel meer zijn. Het opgraven daar van gebeurt echter langzaam omdat het een kostbare zaak is. Om die reden ook laat men al het andere, de Romeinse plaatsen en vermoede jongere Griekse ruïnes, voorlopig lig gen: het oudste, de Minoïsche cul tuur, heeft voorrang. Daarmee wil Kreta zijn toeristen trekken. En in de hoofdstad AHe- raklion heeft men goede hoop, dat men daarin zal slagen. Op het ogen blik is men nog maar in een beginsta dium. De wegen zijn niet best, „maar" zegt de enthousiast geba rende VVV- directeur, „we gaan het op Amerikaanse manier aanpakken. Over vijf jaar zullen we er 15 nieuwe toeristische projecten bij hebben naast de 100 hotels (5000 bedden) van nu. En volgend jaar al is het vlieg veld van Heraklion zo verbeterd, dat er ook jets kunnen landen en grote charters kunnen worden ontvangen." Nu nog komen de toeristen per boot (540 cruises per jaar) en per lijnvliegtuig uit Athene, maar in He raklion verwacht men over een paar jaar al set massa-toerisme te kunnen verwelkomen. Goedkoop Pluspunten van Kreta? De VVV- directeur somt op: „een prettig kli maat (maar 50 regendagen per jaar en een milde winter, die men zwem mend cn boven in de bergen skiënd kan doorbrengen), veel toeris tische trekpleisters, o.m. de 10.000 windmolens op het Lassithi- plateau en de 1500 grotten (in één ervan in de Diktibergcn werd volgens de Griekse mythologie Zcus geboren), het grillige landschap, dat in de lente groen is, maar 's zomers ruw en on herbergzaam. de glasheldere Mediter- rané én de lage prijzen (een glas ouzo voor 12 cent). Alleen: wie 's zomers Kreta wil doen, zal zijn zonnehoed moeten mee nemen, want het kan in die periode onbarmhartig heet zijn. Een hitte, die men alleen aan de kust kan ontlo pen. Minos-beach: witte luxe bunga lows aan een blauiv kabbelende Mediterranée. Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen - *L Tijdens een zeetochtje bijvoorbeeld van het dorpje Aluda (Nikolaos) naar hel eilandje Spinalonga. Een heel speciale ervaring omdat het geheel onbewoond is. Vroeger was er een leprozenkolonie geves tigd, mkar sedert deze tien jaar terug werd verplaatst naar Athene, is het enige dorp op het eiland verlaten. Slechts de lege huizen staan er nog én het Venetiaanse fort uit vroeger eeuwen, temidden van de in het wild bloeiende bloemen. Of het in deze vervallen staat zal blijven, is echter een vraag. Amerika nen hebben er al het oog op laten vallen en willen het huren om er een mondain vakantieoord van te maken. Ook Kreta raakt langzaam in de internationale belangstlling en zal aan het toerisme moeten geloven. Na een slaap van vele eeuwen wordt het gewekt. Het is opnieuw ontdekt. De grote trekker van Kreta: de ruïne van het 3500 jaar oude paleis Knossos, dat vroegerSOO tot 1300 kamers en vijf etages moet hebben geteld. "EW YORK De steen woes tenij van Manhattan valt als het ware over je heen. Je voelt je geestelijk verpletterd door de architecten, die niet hun creati viteit uitleefden in de structuren die ontstonden, maar slaafs de verlangens van hun broodheren volgden. De laatsten hadden maar één be lang. Gezien de fabelachtig hoge prij zen van de grond moest er. in de richting van het vrije uitspansel, goedkoop en efficiënt worden ge bouwd. Zo ontstonden de verbijsterende wolkenkrabbers, lelijk, somber vaak. maar praktisch. Boeiend ook. omdat New York er een skyline door heeft gekregen, die miljarden op de wereld onmiddellijk herkennen als een gege ven waarmee ze van jongsaf ver trouwd zijn geweest. De metropool, die ook nog de ge meenten Brooklyn (Breukelen!), Bronx, Queens en Staten Island (nog een overblijfsel van die eerste, pio nierende Hollanders) beslaat, die ruim acht miljoen inwoners telt, die vele voorsteden en de dichte woon kernen op de andere oever van de Hudson niet meegerekend, is de ver persoonlijking van de harde Ameri kaanse zakelijkheid. Dat komt niet doordat Wall Street, genoemd naar een muur van het vroegere Fort Amsterdam, als graad meter geldt van de wereldeconomie, of doordat elke wereldfirma ten minste een bijkantoor in New York heeft. Het zijn de mensen, die het hem doen, die individualistische, op zich zelf ingestelde, dollarfanate lieden, over wie je na kennismaking steeds in raadselen verkeert. Je kan de New Yorker helemaal niet plaatsen. Je ziet zijn milieu niet, zijn achtergrond, zijn leefgewoonten, zijn woonomstan- IMPRESSIES VIT YEW YORK (I) digheden, kortom: zijn privéleven blijft voor je verborgen. Hoe hard Amerikaans de grootste stad van de wereld ook is, de Ameri kaan, van wie elke Europeaan een bijna indentiek beeld bezit, woont er niet. Je krijgt met een mengelmoes van nationaliteiten te doen. met cosmopolitische trekken, die zich in alle maatschappelijke geledingen openbaren. TAAL De kelner kan een Griek zijn of een Italiaan, de liftboy een Armeniër, de schoenpoetser een mislukte immi grant uit Puerto Rico, de winkelier een Hongaar,'de bakker een weldoor voede Duitser. De taal van het land wordt er dik- MONNIKENDAM Op de rijksweg E 10 in de gemeente Katwoude tussen Monniken dam en Edam zijn gisteravond twee personenauto's met grote snelheid op elkaar gebotst. Alle vier de inzittenden kwamen om het leven. Eén der slachtoffers overleed in het ziekenhuis. De oorzaak van het ongeval, dat gebeurde bij <le Riet-brug. is niet be kend. De beide auto's werden geheel vernield. NEDERHORST DEN BERG Zonder voorrang te verlenen aan de 16-jarige bromfietser J. T. uit Neder- horst den Berg sloeg de bestuurder van een bestelauto naar rechts af. Er ontstond een aanrijding, waarbij de bromfietser kwam te overlijden. SITTARD De 57-jarige brom fietser H. Felder uit Urmond ver leende gisteravond op het kruispunt ln de Urmortderbaan onder de ge meente Sittard geen voorrang aan een vrachtauto. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan de gevolgen van de aanrijding. MEPPEL Het vijfjarig zoontje van de familie K L. Spijkerman uit Meppel is gistermiddag tegen zes uur spelenderwijs in de Drentse Hoofd vaart gekomen en verdronken. ASSEN Maandagmiddag omstreeks drie uur reed een perso nenauto onverwachts de linker weg helft op van de provinciale weg As- sen-Hoogeveen bij Spier. Een fronta le botsing met een tankauto was het gevolg. De bestuurder van de perso nenauto. de heer J. Kikkert uit Elim, was op slag dood. DEN HAAG Op de Larserweg. een stuk dijkvak van de zuidelijke IJsselmeerpolder. is gisteren de 29-jarige Duitser Jürgen Jeckel om het leven gekomen. Hij raakte met zijn auto van de rijbaan, waarbij de auto enige malen over de kop sloeg en de bestuurder uit de wagen werd geslingerd. MINI-SPIJKERBROEK De beroemde spij- f§ kerbroek is nog al- M tijd heel populair j bij dé jeugd. Het is jammer, als er ga ten in je pantalon j komen, want juist zo'n oude broek die al lekker gekrom pen is, is naar je figuur gaan staan. Jongelui knipten daarom de pijpen KOUDESCHOK VOOR VOEDSEL af en rafelden er nog een flinke fran- Voedingsdeskundigen „koudeschok" van vijftig je aan. voorspellen dat binnen graden Celsius negentig De fabrikant is twintig jaar minstens procent van het daarin ze hierin gevolgd, tachtig procent van alle aanwezige water onttrok- met een afgeknipte levensmiddelen in een to- ken. versie van de nauw- taal andere vorm dan he- sluitende spijker den aan de markt zal ko- Het geWjcht en het vo_ broek met taps men. We zijn nauwelijks iume van de ievensmidde- toelopende pUpen. goed gewend aan de diep- ien> die aidUs behandeld Britse en Amerikaanse gevroren levensmiddelen, zjjn) bedraagt niet meer jongelui zien er geen been alweer ach- dan rond tien procent van 'n- 0°^ hij ons belooft het rgCGDt dat in de normale een rage te worden. De toestand. Kwaliteitsverlies broek is van polyester met maar dat terhaald. Klein Het voedsel zal O0. ---- - ---- - conserveerd worden döor ,reedt b« dit >>roces n'et katoen in een Permanent mers. 300 er kalfsgehakt, 40 middel van het onttrek- op: de aldus behandelde press no iron kwaliteit gram boter. 1 tablet ken bij lage temperatuur levensmiddelen verliezen voor 18.50 bij sport- - nnrn Kun tirarlronn^ L'nmnppr/alfpn RECEPT: vleesbouillon, Vt liter wa- ipRpHi mine-gehalte, noch wordt Voor kinderen nog dit paneermeel, geraspte de smaak ongunstig praktisch nieuwtje, dat kaas. Schil de komkom- beïnvloed. Ook keert na ook al de knieën betreft: mers, snijd ze in schijven behandeling in de keuken pantalons met gevulcani- van ongeveer 5 cm. Ver- in ieder geval door toe- seerde knieversloviging. wijder het zaad en kook voeging van water het die het stuk vallen tegen- ze in water met wat bekende en vertrouwde gaan, voor 12 jaar 14.50, zout gedurende 10 minu- aanzien van het voedsel 14-17 jaar 16.50. Van ten. Laat ze uitlekken, geheel terug. Levi's. Maak het gehakt aan met de kruiden. Vul de kom kommers met gehakt. Smelt de boter in een ovenvaste schotel. Voeg de Vt liter bouillon toe en rangschik de komkom mers erin. Bestrooi ze met paneermeel en ge raspte kaas. Laat het ge heel onder af en toe be druipen in een matig war me oven in plm. 30 min. bruin worden. De jus eventueel afmaken met sa go. Strooi even voor het opdoen gehakte peterselie over deze gevulde kom kommerschijven. van praktisch alle water nc!ch hun werkzaam vita- kampeerzaken. dat zich erin bevindt Bij v""" deze methode worden aan levensmiddelen in een va cuüm door middel van een Nieuwe hapjes Eén hoeraatje voor de man die ook eens aan ka merbewoners dacht bij het op de markt brengen van levensmiddelen. We ontdekten, dat er verpakte sneetjes kaas in de handel zijn, per sneetje In strip die als een harmonika wordt opgevouwen. In twee smaken in de han del. namelijk Chester en gruyère voor 1.45 per doosje. Ook heel handig tijdens een picknick of een week end buiten. De kaas droogt niet uit en blijft zelfs schoon aan 't strand. De naam: Ziz. IJSJE EXTRA koelkast die deze bezwaren onder- Wie pas een heeft, gaat meteen aan de Snelklaar op kamer of slag om ijs te maken, camping is ook het ge- want dat kan zonder koel- worden opgeklopt cn be recht Miracoli, macaroni kast heel moeilijk. Ging vat ook al slagroom, met kaassaus. Een zakje het u ook zo als mij? Het macaroni, die nog gekookt viel tegen. Het ijs was te aardbeien. banaan dient te worden, een kant- hard. het bleek toch nog mokka, 0,85 per pakje en-klaar kaassausje .in een aardig karwei, vooral van Vt liter, blik. eeri envelopje met omdat het ijspoeder twee kruiden in een twee- maal opgeklopt moest 'persoonsverpakking ga- worden voor het smeuiig neerde combinatie eens randeren een romige werd. Meestal moest er van heet en koud: Gevul- schotel. die voedzaam en ook nog slagroom aan te de flensjes. Bak flinter- apart is. U zoekt de nieu- pas komen om roomijs te dunne flensjes, vul ze met Wie voor het strand of picknick op zoek is naar een windscherm moet we- we hapjes in delicatessen- winkels of gespecialiseer de afdelingen van waren huizen. maken, laat maar, we kó pen het wel. Nu is sinds half mei ker en/of vruchtjes en Alsa ijsmix in de handel meteen opdienen! vangt. Deze ijsmix be- ten dat er zo>n handige hoeft maar eenmaal te windvang van zes meter lengte in de handel is met een klein luifeltje voor v.er «maken: vanille. f42 50 van Edego.Sports e.n Haarlem. Het kunststof-servies goed van Mepal wordt nu gebracht in Carna- bv-kleurtjes zoals appel groen, oranje en paars, evenals de koelkastdozen. In sportzaken of kampeer- afdelingen van warenhui zen in diverse prijzen. Probeer deze geraffi- bijvoorbeeld bananenijs, garneren met poedersui- wijls gebrekkig gesproken. In Texas, in het Midden-Westen of in Califor- nië valt een buitenlands accent on middellijk op, maar in New York is dat zo gewoon dat niemand zich erom bekommert. Waar men zich evenmin om be kommert, is het individu. Ieder leeft voor zichzelf, elke man of vrouw heeft genoeg aan eigen zaken en zor gen. In de stad waar haast elke bou levard en straat met een nummer wordt aangeduid, is ook elk mens een nummer. Dat volstrekt onpersoon lijke wordt eveneens gevonden op het vlak van de communicatie en de intermenselijke verhoudingen. De getallen en de superlatieven waarmee wordt gewerkt, lijken aan vankelijk indrukwekkend, doch krij gen weldra het karakter van patholo gische symptomen. Elke brug, die Manhattan met Brooklyn en Queens verbindt, heeft „tenminste 25 miljoen dollar" gekost. In Macy's ,,'s werelds grootste wa renhuis", wordt dagelijks „voor meer dan een miljoen dollar" omgezet. Iedereen weet natuurlijk ook te vertellen dat het Empire State Buil ding met zijn 102 verdiepingen, deze „kathedraal van alle luchten". 448 meter hoog is, dat de Radio Music Hall in het Rockefeller Centre 6200 zitplaatsen telt en dat „Miss Liber ty", die met haar vrijheidsvlam aan de ingang van de baai staat, qua postuur een Enakskind is (46 meter lang), te meer doordat ze nog eens op een sokkel van dezelfde hoogte is ge zet. Het hotel waarin je verblijft, de New Yorker, telt 2500 kamers en 42 verdiepingen. Je woont op de 25ste etage, die je direct met een snellift kan bereiken, of met een boemellift, maar dan moet je op de 20ste verdie ping overstappen. Het is een van zakelijkheid zoe mend bedrijf, waar honderden mensen werken, die elk etmaal in drie ploegen opkomen. De kamersleu tels, die daar vele malen per dag op een reusachtige balie op een hoop worden gegooid, zouden zelfs de rustigste werker nog tot wanhoop brengen. CHAUFFEUR Eenzelfde wanhoop moet de chauf feurs nabij zijn, die verplicht zijn met hun wagen in of door New York te rijden. De straten, de wegen, zijn inderdaad op gemotoriseerd verkeer ingesteld, maar de verstoppingen overdag zijn zo talrijk, dat je veel beter kunt gaan lopen, of buiten de spitsuren dan de ondergrondse kunt nemen. Al 's morgens vroeg klinken over de radiostations verkeersmededelin- gen. Wat bij ons de Rijkspolitie of de Wegenwacht doet, maar dan voor het hele land, wordt in de Verenigde Sta ten voor een enkele stad gedaan. Eén wagen met een lekke band aan de kant, één aanrijding met alleen maar blikschade, kan voor andere weggebruikers lang en kostbaar oponthoud betekenen. Vrijdag a.s. blaast Breda hoog van de toren en dat mag wel, want dan is de restauratie van de vijf honderd jaar oude toren van de Grote Kerk voltooid. De feeste lijkheden zullen dan niet van de lucht zijn en temidden van alle vreugde zal daar de kerk staan, hersteld in zijn oude glorie, als een geloofsmonument van zeker heid in deze onevenwichtige eeuw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5