Petrosjan haalt Spasski op grandioze manier in Manchester United is toch nog optimistisch Wil Koolwijk: ik ben gek op mijn wormen DREIGEN STAKING GOEDKOOP WAPEN Kritiek op onderwijs in „Ha die meester99 Plannen staalproject niet verder gevorderd ACHTERSTAND WORDT GOEDGEMAAKT Ook Polier ^kandidaat Warseliau-O.-Berlijn P roef verkiezing in Berkel? Invoer tabak en drank uit EEG-landen vrijer 1 JULI AL? OPLOSSING VOOR SPORTVISSERS BROCHURE IN 400.000 EXEMPLAREN JAARVERGADERING N.K.F. Protestrit van automobilisten naar Den Haag 13 DINSDAG 13 MEI 1969 „Fransen verenigen en verzoenen f PARIJS Waarnemend-president Alain Poher (60) heeft zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk. Poher zei zich kandidaat te stellen in het ..teken van de vere niging en verzoening van de Fransen". De taak van de president ls, volgens hem, de grondwettelijke vrijheden te garanderen. De nieuwe kandidaat wordt beschouwd als de enige die wellicht oud-premier en gaullist Pompidou nog van een zeker schijnende over winning kan weerhouden. Behalve Pompidou en Poher zijn de belang rijkste kandidaten de socialistische burgemeester van Marseille, Gaston Defferre, en de communist Jacques Duclos. Waarnemers menen dat de kandi datuur van Poher, Pompidou en Def ferre zeker stemmen zal kosten. Zij geloven dan ook dat de kans dat op 1 juni een van de kandidaten zal wor den gekozen, geringer is geworden. Zij voorspellen een tweede ronde, die dan op 15 juni zal worden gehouden. Volgens het resultaat van het Jongste opinie-onderzoek (van vorige week) lag Pompidou bij een tweede verkiezingsronde nog maar één pro cent voor op Poher. Merkwaardig Georges Pompidou toonde zich niet verrast door de kandidatuur van Po her. De oud-premier noemde het merkwaardig dat Poher geen afstand doet van het waarnemend presi dentschap zoals hij had aangekon digd te zullen doen. „Ik heb de ge woonte doen wat ik zeg", zei Pom pidou. Gisteren heeft zich nog een kandi daat gemeld: mevrouw Bonnaard Pontay, advocaat bij het hof van be roep van Parijs. Zij vertegenwoordigt de Franse nationale vrouwenbewe ging. De beweging zegt dat voor de Francaises de tijd is aangebroken ac tief deel te nemen aan het leven van de republiek en hun stem te laten horen. Radio aan veilig uit HILVERSUM Mocht U op He melvaartsdag er in de auto op uit trekken, dan begeleidt de AVRO u op Hilversum II tussen 4 uur en mid dernacht met verkeersinformaties, reportages van „langs de weg" en vrolijke muziek. MOSKOU Uitdager Boris Spasski, die in de laatste twee par tijen anderhalf punt uit handen gaf, loopt groot gevaar ingelopen te worden door titelhouder Petrosjan, die bij het onbeslist eindigen van de tweekamp zijn wereldkampioenschap prolongeert. In de maandagavond afgebroken elfde partij staat de uitdager uitermate gevaarlijk. Het ljjkt er zelfs op, dat zwart de partij vrij eenvoudig tot winst zal kunnen voeren. Reeds voor de aanvang van de par tij stelden de talrijke toeschouwers vast, dat Spasski nerveus was. Hij kwam vroeger dan zijn gewoonte is, koos een openingsschema van Petrosjan en bracht daarin weinig „eigen fleur". Het gevolg van een en ander is geweest, dat de wereldkam pioen die dit spelletje als geen ander beheerst vrij snel tot initia tief kwam, hetgeen o.a. zijn uitdruk king vond in een vrijpion, die vroeg of laat een rol zou kunnen spelen. Omstreeks de 25ste zet werd de stand uitermate gecompliceerd, het geen nog „erger" werd toen de we reldkampioen een kwaliteitsoffer bracht. Spasski aarzelde vrij lang met het aannemen van dit geschenk, doch voelde zich er tegen het einde van de speeltijd toch min of meer toe gedwongen. Het gevolg is evenwel, dat hij nu een torenpaar het leeuwe- deel van het defensieve werk moet laten verrichten, namelijk een duo vrijpionnen tegenhouden. De indruk bestaat dat die taak onnoemelijk zwaar zal zijn. Analyse Analyse elfde partij: wit: Spasski, zwart: Petros jan Dame-Indisch 1. d2d4, Pg8—f6 2. c2—c4 e7—e6 3. Pglf3, De bekende methode om Nimzo-Indisch (3. Pc3 Lb4) te ontwijken. 3b7b6. Dame-Indisch, een opening die in deze tweekamp nog niet eerder is gespeeld. 4. a2a3, Een zet uit 1930. De beroemde sultan Kahn verraste er destijds Capablanca mee en won. Nadien heeft mede Petrosjan er een systeem van gemaakt, o.a. in de 17de matchpartij '63 tegen Botwinnik. 4Lc8b7 5. Pblc3, d7—d5 6. e2e3, Gebruikelijker is ruil op d5, teneinde de loper van de zwarte velden buiten de keten te brengen, en pas daarna tot e3 te besluiten. 6Pb8d7 7. c4xd5, e6xd5 8. Lfle2, Lf8—d6 9. b2—b4, 0—0. 10. 0—0, a7a6 11. Ddl—b3, Dd8—e7 12. Talbl, In aanmerking kwam ook 12. Lb2, of 12. Ld2, teneinde het te genspel Pe4 nog te vertragen. 12 Pf6e4 13. a3—a4, Een blunder ware 13 Pd5:,Ld5: 14. Dd5:, wegens 14Pc3, en wint. WARSCHAU De eerste etappe van de wedstrijd WarschauOost-Berlijn, een rit over 112 kilometer met begin cn eindpunt te Warschau, is gewonnen door de Pool Zygmunt Hanusik. Tweede werd de Belg Jan Ronsmans en de derde plaats was voor de Deen Ole Hoj- lund. MANCHESTER Manchester Uni ted ziet de tweede wedstrijd tegen AC Milan, ondanks de achterstand van 02, met optimisme tegemoet. Basis voor die stemming, enkele da gen voor de tweede ontmoeting uit de halve finales voor het Europese bekertornooi voor landskampioenen, BOBBY CHARLTON: weer In vorm. Is de vorm van Bobby Charlton en het herstel van een groot aantal ge blesseerde spelers. De Vorige week bij de interland wedstrijden om het kampioenschap van Groot Brittannië hebben Bobby Charlton bij Engeland en George Best bij Noord Ierland bewezen weer in grote vorm te zijn. Daarom vertel de een opgeluchte Matt Busby maan dagavond: „Wanneer onze spelers van wereldklasse in deze wedstrijd, de belangrijkste tot nu toe in het seizoen, hun indrukwekkende combi natie van talent en wilskracht tonen zal AC Milan ondervinden dat er nog heel wat moet gebeuren voor zij en ®l«t wij tegen Ajax in de finale van de Europese beker komen." Binnenspeler Denis Law, die Enge land Schotland moest missen door een knieblessure, is maandag weer met de training begonnen en ver wacht zelf donderdagavond weer 100 procent fit te zullen zijn. Nobby Sti les zal zonder twijfel in het veld komen, hoewel hij aan het eind van het seizoen een meniscus-operatie moet ondergaan. Stiles, die gewond werd in de eerste wedstrijd tegen AC Milan, heeft vorige week de twee oefenwedstrijden van Manchester United in Ierland meegemaakt en hij heeft voluit kunnen spelen. Zonder nog enige hinder te ondervinden van die oude blessure. De verdediging van „the Mancu nians" zal ook weer kunnen beschik ken over de Ierse international Tony Dunne, die vorige week in Waterford voor het eerst weer speelde nadat hij in maart in een Leaguewedstrijd een gebroken kaak had op gelopen. Stemmachine moet ivorden getest BERLKEL EN RODENRIJS. 13 mei Er bestaan plannen om in de eerste helft van september van dit jaar in de gemeente Berkel en Ro denrijs een proefverkiezing te hou den. De bedoelding is een stemmachi ne te testen, die dan later bij de echte verkiezingen overal in het 'land kan worden gebruikt B. en W. willen aan dit plan mee werken. Aan het slot van de raadsvergadering onthulde burge meester L. M. J. Hendrix gisteravond het verkiezingsplan. Hij speelde met de gedachte, dat de raadsleden op de kandidatenlijsten worden geplaatst. Erg enthousiast toonden de raadsleden zich in eerste instantie niet. Maar zij beloofden het plan aan de besturen van hun kiesverenigin gen voor te leggen. Van deze bestu ren verwacht B. en W. snel een ant woord. Het is de bedoeling dat voor deze proefverkiezing vier stembureaus worden geopend. De gehele affaire zou de gemeente ongeveer f 500 kosten. Een voordeel van de stemmachine is, dat de uitslag van de verkiezing in de gemeente een paar minuten na het sluiten van het stembureau bekend is. 13Pd7—f6 14. b4b5. Pe4xc3 15. Db3xc3, Pf6e4 16. Dc3—c2, Tf8c8. Een ander plan lag in een zet als f5, eventueel (zelfs) g5. De tekstzet stelt de mogelijkheid van „uitbreken" op de damevleugel aan de orde, teneinde ruimte voor de lo pers te creëren. 17. Lel—b2, c7c6 18. b5xc6, Lb7xc6. 19. Dc2b3, Er dreigde o.a. 19. Lb5. 19. De7—d7 20 Tbl—al, b6—b5 21. a4a5. Waarschijnlijk een taxatie-fout, daar wits lopers ihans steeds op halve kracht blijven wer ken. Goedschiks of kwaadschiks was 21. ab5:, aangewezen. 21Lc6b7 22. Pf3—e5, Dd7—d8. Hierover dacht zwart een kwartier na. 23. Tfldl, Dd8h4 dwingt tot een verzwakking. 24. g2g3, Dh4e7 25. f2—f3, Pe4g5 26. h2—h4, Pg5—e6. 27. f3f4, Wel heel verplichtend: misschien had wit toch beter 27. Kf2, kunnen spelen. 27. f7—f6 28. Pe5—f3, Pe6—d8 29. Kgl—f2, Pd8—f7 30. Pf3—d2, Beschermt voorlopig de kritieke witte velden, omdat hij nu op 30Ph6 met 31. Dd3, kan antwoorden. 30. Tc8c4 Een voor de hand liggend kwaliteitsoffer. Wit kan na tuurlijk niet nemen, omdat na ...,Dc4: zowel de twee vrijpionnen als de dia gonaal a8hl geweldige zwarte troe ven worden. 31. Db3d3, Ta8e8 32. Le2f3, Ld6b4! Maakt veld d6 vrij voor het paard. 33. Lb2—a3, Een klein succes; wit raakt een van zijn werkloze lopers kwijt, omdat 33. Tc3:? faalt op 34. Dc3:. 33Lb4xa3 34. Talxa3, Pf7—d6 35. Tdl—el. f6—f5 36. Ta3—al, Pd6e4 37. Lf3xe4, Verplicht, daar na 37. Kg2, Tc3 38. Dfl, Tc2 verschrikkelijk is. 37f5xe4 38. Dd3—bl, De7—d7 39. Tal—a2, Te8—c8 40. Pd2xc4, d5xc4 41. d4d5, Lb7xd5. Zwak is natuurlijk 41. Dd5: 42. Tdl, en daarna Tad2, met tegenspel. 42. Teldl, afgebroken. LUXEMBURG Dc ministerraad I van de EEG heeft gisteren besloten de hoeveelheid goederen, die reizi- I gers vrij mogen invoeren, te verrui- men. Bij reizen binnen de EEG en I bijvoorbeeld bij terugkeer van va- kantie. zal men per persoon goederen i ter waarde van f 270 mogen mee- 1 brengen uit een ander EEG-land. Voor j kinderen tot vijftien jaar is dit be- drag 72. Invoer uit een land buiten de Gemeenschap is gesteld op ƒ90 j voor een volwassene en 36 voor kinderen. In het EEG-verkeer wordt verder vrij van accijnzen en boven het maximumbedrag toegelaten: tabak: tweehonderd sigaretten of honderd sigarillos of vijftig sigaren j of 250 gram rooktabak; gedistilleerd van meer dan 22 gra den: een fles van het gebruikelijke type (dat wil zeggen zeventig centili ter tot een liter) of twee liter likeur wijnen of mousserende wijn; Voorts wordt accijnsvrij toegelaten twee liter gewone wijn, vijftig gram parfum, een kwart liter toiletwater, vijfhonderd gram koffie en honderd gram thee. De bepalingen inzake tabak, drank en koffie gelden niet voor kinderen tot vijftien jaar. Deze regeling geldt verder nadrukkelijk alleen voor het echte reizigersverkeer en niet voor j grensbewoners en bijvoorbeeld chauffeurs die regelmatig voor hun werk de grenzen moeten passeren. De regeling moet uiterlijk 31 de cember van kracht worden, maar men zal er naar streven de verrui ming voor het vakantieseizoen (op 1 juli) al van kracht te laten worden. Deskundigen verwachten dat Ne derland de verruiming pas zal toepas sen, als in Duitsland een regeling is getroffen om de teruggave van de BTW bij uitvoer van goederen in het reizigersverkeer op te heffen. Daar voor is in de Bondsrepubliek een wetswijziging nodig die men zal pro beren voor 1 juli van kracht te laten worden. Ons land zal dan onmiddel lijk volgen. De uitslagen van de wedstrijden die maandagavond in de eerste di visie van de Engelse league werden gespeeld, zijn: Manchester City Liverpool 10: Sheffield Wednesday Tottenham Hotspur 00. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zijn tuintje achter het huis in de drukke Amsterdamse Rijnstraat ziet er uit als een soort laboratorium. Tussen voorzichtig opkomende grassprietjes „die maar niet wil len groeien", heeft hij 36 riet bedjes aangelegd. „Oases" noemt hij ze zelf. Daaronder krioelen ze door, over en onder elkaar heen: blinkende gezonde wormen, zoals iedere sportvis ser ze graag ziet. ,,'t Is mijn levensideaal", zegt Wil Koolwijk. Amsterdammer van mid delbare leeftijd, 'k Weet dat ik half gek ben, maar eerlijk waar, 'k ver troetel de diertjes als mijn hond of kat. Mijn bed heb ik zo neergezet dat ik een prachtig uitzicht heb op mijn wormenfarm. En mijn vrouw vindt het niet erg alleen boven te slapen..." Morgen beleeft Wil Koolwijk de schoonste dag van zijn leven, zoals hij het zelf zegt. Dan gaat zijn wor menfarm officieel open. Het was niet om het geld toen Wil Koolwijk zo'n twee jaar geleden be gon met het kweken van wormen. Zijn zaak in hengelsportartikelen was lucratief genoeg om van te le ven. Veeleer trok Koolwijk zich het lot aan van de Nederlandse sport visser, die slechts met de grootste moeite een beperkt aantal wormen kon krijgen. Ziok „Vraag dan nog niet welke", zegt Koolwijk. „Ze waren ziek, levenloos als ze het water in werden gegooid, 't Was een echt Nederlands in dustrieproduct, dat de winkeliers geen cent opleverde, 'k Dacht daar moet wat aan gebeuren. Ik heb al tijd al een voorliefde gehad voor dieren. Tenslotte heb ik niet voor niets Europa afgereisd als circusar tiest". Al zijn vrienden lachten hem uit toen Wil Koolwijk zijn plannen voor een wormenfarm op tafel legde. „Geen wonder", lacht hij nu ,,'t Is tenslotte iets bijzonders, uniek in de wereld, 'k Heb me er nooit iets van aan getrokken,, want ik wist dat ik zou slagen". Twee jaar lang probeerde Wil Koolwijk uit te vinden wat wormen het liefst eten en waardoor ze het best groeien. Toen wist hij het On der een rieten dak niet groter dan een bierkistje maakte hij een „cultuurbedje". Daarin kweekt hij zijn wormen in uiterst vruchtbare aarde. Koeieiiiesl Technisch détail: kruipers met een rode kop vinden koeiemest het lek kerst en kruipers met een blauwe kop kunnen het best aarden in var- kensmest. Wil Koolwijk weet het vol overgave te vertellen. „Waanzin nig ben ik er van", geeft hij toe. Miljoenen grote, kleine, dikke en Wil Koolwijk in zijn tuin achter het huis in de Amsterdamse Rijn straat, waar hij een wormenkweke rij heeft opgezet. dunne wormen krioelen nu door Koolwijks tuin. ,,'t Loopt hier storm als het visseizoen gaat béginnen", zegt hij. Vijf gulden moeten de Ne derlandse sportvissers neertellen Ij voor 200 wormen door Koolwijk ge kweekt. Zeven en een halve gulden als hij ze zelf moet opsturen. Oplossing „Voor de sportvisser die #jdens de vakantie in het buitenland wil vissen, is dit dè oplossing. Vijf we ken zon, of vijf weken regen, het doet er niet toe. De diertjes blijven in prima conditie omdat ik de wor men lever in vruchtbare aarde. Ideaal voor de sportvisser. Maar 'k doe het niet voor 't geld...". DEN HAAG De plannen die de N.V. Nederlandsche Kabel- fabrieken in Delft heeft om deel te nemen in een staalprojekt op de Maasvlakte, zijn nog niet in een verder stadium gekomen. Het rapport dat het Amerikaanse ingenieursbureau Koppers, waaraan de uitwerking van het staalproject is opgedragen, onlangs hierover heeft uitgebracht is door het bestuur nog niet bestudeerd. Op de gisteren in Den Haag gehou den jaarvergadering van de ven nootschap werd erop gewezen dat er nog geen onderhandelingen worden gevoerd met andere geïnteresseerde bedrijven, omdat het geen zelfstandig plan is van dc Nede-rlandschc Kabel- fabriek. De resultaten van de Kabelfabrie- ken in Delft zijn tot dusver in 1969 niet achtergebleven bij die in de overeenkomstige periode van 1968. Het is moeilijk om nu al voorspellin gen te doen voor de rest van het jaar. De invloed van de BTW uit zich in een sterke voorfacturering. Ten aanzien van de gang van za ken in het staalbedrijf in Alblasser- dam werd er van bestuurszijde me degedeeld dat het bijzonder moeilijk is om in dit stadium cijfers hierover te geven, voordat de plannen defini tief worden afgerond. De optie, die Koppers heeft op de Maasvlakte, ls door de gemeenteraad van Rotterdam verlengd tot 1 juli. Het is nog niet bekend, of de optie daarna wordt verlengd. Bovendien moet het rapport ook nog door de gemeente Rotterdam worden bestu deerd. De staalfabriek in Alblasserdam bevindt zich nog in een periode van I opbouw. De directie hoopt spoedig Mevrouw Felicia na Pangraziuit Terni, Italië, heeft een zoon ge kregen. Dat is niets bijzonders, maar wel dat haar zwanger schap elf maanden duurde. Op de foto de moeder met de nu tien dagen oude Massimiliano, die al 12 pond weegt. twee nieuwe eindwalserijen in ge bruik te nemen, zodat spoedig aan de concernwinst bijgedragen zal kunnen worden. De concern-investeringen zullen dit jaar ongeveer 50 miljoen gulden be dragen. In 1968 beliepen zij 44 mil joen gulden. De investeringen zullen geheel gefinancierd kunnen worden uit afschrijvingen en ingehouden winst, die samen ruim 50 miljoen gulden g<root zijn. Voorzitter aannemers: DEN HAAG De voorzitter van de Ned. Aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbe drijven, L. J. te Pas, heeft van daag in zijn openingsrede op de jaarvergadering van zijn bond in Scheveningen de vakbewe ging gewaarschuwd voorzichtig te zijn met het stakingswapen. Dreigen met stakingen is goedkoop. Men moet dan ook bereid zijn de gevolgen daarvan als vakbeweging zelf te aanvaarden. Men moet de moed opbrengen zich niet achter zijn leden te verschuilen. Van meer moed zou het getuigen, meende de heer Te Pas, wanneer de vakbeweging, zoals in de na-oorlogse jaren het geval is geweest, de mede-verantwoorde lijkheid voor onze maatschappij aan vaardt. Verder vroeg de heer Te Pas zich af of de vakbeweging er zich van vergewist heeft dat haar leden bereid zijn de gevolgen van de medezeg genschap in de onderneming te aan vaarden. De NAPB-voorzitter wees voorts in zijn openingsrede op de onvol doende continuïteit bij de aanleg van projecten, waarvoor de over heid evenals het bedrijfsleven zorg heeft te dragen. Hij noemde het een gegeven zaak, dat bij de huidige begro- tingspolitiek een dergelijke conti nuïteit moeilijk te verwezenlijken Van onze onderwijsre^acteur UTRECHT In een oplage van 400.000 exemplaren wordt deze I maand onder leerlingen van het voortgezet onderwijs een blad van acht pagina's verspreid dat zich kri tisch opstelt tegenover autoritaire verhoudingen in het onderwijs, selec tie van leerlingen, te geringe zeg genschap van het schoolparlement e.d. De uitgave, getiteld „Ha die meester", gaat uit van de stichting Voorlichting Vorming Onderwijs, die werd opgericht als gevolg van een werkweekend van „onderwijsacti- visten". Staatssecretaris Grosheide heeft voor de verspreiding van het blad geen subsidie verstrekt. Hij acht het in het algemeen niet gewenst subsidies uit te trekken voor opi niërende bladen die zich op het on- I derwijs richten; bovendien heeft hij er in zijn afwijzing op gewezen dat de stichting buiten de bestaande ka- J ders, zoals de Raad van Studerenden, I om opereert. I Zesduizend scholieren zullen zich bezighouden met de verspreiding van „Ha die meester". De kerngroep die het blad verzorgd heeft, ziet de uitgave als een uitdaging voor recto ren en directeuren. Het blad wil dc „autoritaire structuren" doorbreken en men acht het niet ondenkbaar dat schoolleiders hier wantrouwig of af wijzend tegenover zullen staan. Er kend wordt dat de schoolbesturen en schoolleiders wettelijk vastgelegde rechten hebben maar, zegt men: „De schoolstrijd is nog niet ten einde; er moet geprobeerd worden de bestaan de structuren te doorbreken". De krant is samengesteld door een ondenvijzer, een geluidstechnicus, I AMSTERDAM Een actiecomité van automobilisten in Amsterdam organiseert zaterdag a.s. een protest rit met auto's naar Den Haag, waar de automobilisten zich op het Malie veld zullen verzamelen en vandaar te voet naar het Binnenhof zullen trekken om bij de griffie van de Tweede Kamer een protestbrief te overhandigen, bestemd voor de parlementsleden. De automobilisten, die omstreeks 11 uur in Den Haag zullen arriveren, willen daarmee protest aantekenen tegen verdere verhoging van de accijns op benzine. een scholier, twee leraren en een stu dente. De redactie meent dat er geen gevaar is dat zij een nieuw paterna lisme zou introduceren: het blad is bedoeld om discussies op gang te brengen en het dringt geen andere oplossingen op. Men laat wel blijken veel heil te verwachten van project onderwijs. Volgens mededelingen op een persconferentie hadden conservatieve adverteerders geen belangstelling voor het blad. Er staan nu o.a. adver tenties in van PvdA, PSP, NVV, NVSH en COC. Door de zakelijke tegenslagen moest het blad in een kleinere omvang verschijnen dan men had gewild. De resterende arti kelen zullen nog in brochurevorm uitkomen. In de hefstvakantie wor den streekcongressen georganiseerd waarop over een en ander gediscus sieerd zal worden. Is. Men dient echter in het alge meen belang al die maatregelen, ook op het bestuurlijke vlak te ne men. welke dergelijke staenaties vermijden. Het is zakelijk beter een pro ject in zijn geheel te voltooien dan alles bij stukjes en beetjes te beste den. Gisteren is bekend geworden, dat de Newyorkse bankier John William Middendorff de heer N. R. Tyler zal opvolgen als Amerikaanse ambassadeur in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13