Stapelloop Esso Cambria triomfaal moment Verolme bouwt tankers goedkoper dan Japan Stemming' in Irian begint op 10 juli MEISJES GEDOOD TIJDENS BEDEVAART TANKER GLEED VLEKKELOOS RIVIER IN Kappers doen Vragen over kerncentrale in Prov. Staten Praktisch geen vloedgolf Publiek kan Arboretum gaan bezoeken Cor Hermusprijs voor Els v. Rooden water in wijn Het was weer Dag der Verpleging Vergeet niet dat ook patiënt een mens is Spaanse politie sluit kantoor van Karei Hugo WD wil snel ombudsman 9 MAANDAG 12 MEI 1969 MIDDELBURG Vandaag heeft nr. J. F. G. Schlingemann (lib.) tij dens de vergadering van de Provinci ale Staten het college van Gedepu teerde Staten de volgende vragen voorgelegd Heeft het college waarborgen, dat 76 procent van de totale levering zal geschieden door Nederlandse firma's en zo ja welke zijn deze waarborgen? Is er al iets mede te delen welke firma's het betreft en over het consortium, dat door Siemens met deze firma's wordt gevormd? Wat betekent het bouwen van de centrale voor de werkgelegenheid in Zeeland? Is er voldoende contact geweest tussen de Raad van Bestuur van de PZEM en de minister van econo mische zaken voordat de definitieve opdracht werd verstrekt aan Siemens NV? Is er van de zijde van de minister op aangedrongen, om de opdracht zo mogelijk aan een ander te verlenen? Met name aan de Westinghouse-Ne- ratoom combinatie. Als de minister hierop heeft aan gedrongen, waarom is het besluit van de raad van bestuur toch anders uit gevallen? Kan het college nog mededelingen doen wat betreft de veiligheid? - (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Zonder één enkele hapering en helemaal volgens de berekeningen die de technici de laatste maanden op papier hadden gezet. Zo gleed zaterdagochtend om vijf over halfelf de mammoettanker Esso Cambria van de helling bij Ver olme in de Botlek. Tienduizen den waren van deze spectacu laire gebeurtenis op het werf- terrein of staande op de Vlaar- dingse oever van de Nieuwe Maas getuige. Mevrouw Kauffmann, echtgenote van de vice-president van Esso Europa, verrichte de doop van het schip. Ze hakte met een zilveren bijltje het koord naar de mammoet—champagnefles door, waarna de tanker zich direkt in beweging zette. Bezorgd over werkbezetting (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM De prijs die Verolme berekent voor de bouw van 250.000 tons tankers is lager dan die van de Japanse scheeps- bouwindustrie. „We kunnen con curreren tegen de Japanners en ze zelfs verslaan." President directeur C. Verolme vertelde het zaterdagochtend zijn meer dan duizend officiële gasten direct na de tewaterlating van de Esso Cambria. Ze waren bijeen in een reusachtige feesttent en onder hen waren de mi nisters van binnenlandse zaken, de fensie en sociale zaken, vele ambas sadeurs en burgemeesters. Zij onder braken vele malen Verolme's rede met applaus, als teken van hun be wondering voor de man die Neder land zijn plaats onder de scheepsbou wende naties weer heeft terug be zorgd. Verolme zag in de ministeriële aan wezigheid het bewijs dat onze rege ring een open oog heeft voor de toe komst van de scheepsbouw. Er zal echter van regeringswege nog heel wat moeten worden gedaan om de internationale concurrentie te rege len. „Er moeten niet in twee of drie landen subsidies worden gegeven, maar In alle" zei hij. Werkbezetting Zorgelijk liet scheepsbouwer Verol me zich uit over de werkbezetting van zijn bedrijven in de toekomst: „In ons land zijn nog vele werklozen, het moet zover komen dat ze bij ons komen werken." Hij wees nog eens op de stichting die na zijn vertrek („ik ben magerder geworden en word ook wat ouder") de leiding over het concern zal krij gen. Binnen enkele maanden hoopt hij zich omringd door mensen van naam en de afronding van de stich ting gereed te hebben. Verolme: „Ons bedrijf zal het eerste zijn waar aandeelhouders niets krijgen, maar de werknemers zelf zullen de vruchten van hun werk plukken. Ik hoop dat dat voor hen aan leiding zal zijn tot een hogere pro- duktiviteit en meer werklust." Aan aftreden op korte termijn denkt Ver olme echter nog niet: „Ik schei er nog niet mee uit." Over de stapelloop („elk jaar zijn er in ons land zo'n twintig, maar nog nooit een als deze") was men op de werf niet bevreesd geweest. „We wisten de sterkte van de helling en het materiaal, maar een zeker risico blijft er natuur'ijk altijd, vooral voor de verzekerinesmaatschappijen." Opdrachten Verolme verleide dat hij een PaaI| Jaar geleden het gevoel had dat hij dit soort grote schepen moest gaan bouwen. Als dit niet zou zijn ge beurd, dan was Nederland volgens hem zjjn plaats in de scheepsbouw- wereld kwijt geweest. Ook de wat later tot stand geko men samenwerking met een Engelse en een Westduitse werf in de Dor chester Club heeft meegewerkt aan het verkrijgen van de zes opdrachten voor schepen groter dan 200.000 ton die het concern nu heeft. „Van nu af dienen Japan, Europa en de wereld rekening te houden met onze concurrentie. Hier en op ons bedrijf ;n Amsterdam gaan we zes of zeven van deze schepen per jaar bou wen. We hebben nu 38 schepen in aanbouw of in opdracht, met een to taal tonnage van 2Vi miljoen ton." Verolme greep nog eens terug op de regeringsgarantie van 75 miljoen gulden voor de bouw van het nieuwe dok. ,We hebben daar lang op moe ten wachten, meer dan een jaar. Toen het niet langer kon, zijn we de helling gaan bouwen waarop schepen van 100.000 ton gebouwd kunnen worden. Laat het vertrouwen van de regering en de rederijen ook een voorbeeld zijn voor onze bankiers." „Een triomf van de vrije onderne ming." Zo noemde dr. A. W. Pearce, direkteur van Esso Petroleum Co. Ltd. te Londen, de geslaagde stapel loop van de Esso Cambria. Kahrel's Thee naar P. de Gruyter DEN BOSCH Het levensmiddelen concern P. de Gruyter zal het bedrijf Kahrel's thee te Groningen, waarmee reeds jarenlang nauw werd samenge werkt, overnemen. Behalve thee produceert het bedrijf in Groningen ook koffie. De toenemen- d concentratie in de detailhandel voor levensmiddelen heeft tot de overname geleid. W eggeefexpositie werkte te snel MAASTRICHT De weggeefex- positie van de 28-jarige Amster dammer Hans Rietveld in de Do- minicanerkerk in Maastricht heeft niet het door de initiatiefnemer ge wenste resultaat gehad. Hans Riet veld, die grafiek studeert aan de Jan van Eyckacademie in Maas tricht. had honderden prenten ter beschikking gesteld voor de expo sitie die tien uur zou duren. Nog geen half uur na de opening echter hadden enkele tientallen be zoekers zich al met het werk uit de voeten gemaakt. De expositie werd opgezet als demonstratie tegen de commercialisering van de kunst. Een triomfaal moment voor het Nederlandse vakmanschap en een historisch moment voor onze scheepsbouwindustrie. Een vlekkelo ze stapelloop van het grootste ooit in ons land gebouwde schip 255.000 ton en de eerste van een reeks van dit soort schepen die de komende ja ren bij Verolme zullen worden ge bouwd. De vaart kwam reeds in de 35.000 ton wegende oliekolos toen de champagne nog niet eens van de staalgrijze scheepswand was afgedro pen. Doopster mevrouw H. C. Kauff mann had het schip nog maar net haar beste wensen meegegeven en daarna het lint naar de mam moet-champagnefles met een zilveren bijltje doorgehakt of de twee klinken vielen reeds. Met een gemiddelde vaart van vier meter per seconde liep de tanker het gladde rivierwater inop het eind van de helling gehuld in door de warm gelopen sleden veroorzaakte rookwol ken. Duizenden postduiven scheerden weg en duizenden ballonnen dreven richting Vlaardingen. Gejuich van de tienduizenden, die om negen uur al in drommen naar de werf waren getrokken of zich van een goede plaats hadden verzekerd aan de overkant van het water. Op Referendum gaat gewoon door DJAKARTA De Indonesi sche regering zal de „daad van vrije keuze" in West-Irian, waar bij moet worden beslist over on afhankelijkheid of aansluiting bij Indonesië, van 10 juli tot 5 augustus laten uitvoeren. Dit maakte een regeringswoordvoer der in Djakarta gisteren bekend. In een regeringsverklaring van za terdag was al gezegd dat de volksraadpleging over de toekomst van West-Irian zou doorgaan, on danks de jongste moeilijkheden in het centrale bergland, waar Papoea's tegen het Indonesische bewind in verzet kwamen. Minister Malik van buitenlandse zaken zei dat de toestand nu normaal is. Een legerwoordvoerder sprak be richten tegen dat de opstandelingen in West-Irian naar het oerwoud ziin gevlucht om van daaruit een guerrilla tegen Indonesië te voeren. De vrees voor de veiligheid van de missionarissen in het gebied rond Enarotali is grotendeels geweken nu de meeste missieposten via de radio hebben laten weten dat alles goed gaat. Er zouden twee Nederlandse priesters zijn ontvoerd, maar een r.k. missionaris in Djakarta zei hiervan geen bevestiging te hebben gehad. Indonesië is een grootscheepse ac tie begonnen om hoognodig voedsel en andere goederen naar West-Irian te zenden. Tien schepen en elf vlieg tuigen zijn bij het vervoer ingescha keld. West-Irian blijft nog gesloten voor journalisten en diplomaten. Indonesië zegt dat deze maatregel is genomen op verzoek van plaatselijke functio narissen. Deze zouden het te druk hebben met de voorbereidingen voor de „daad van vrije keuze". De bevolking van West-Irian is toegenomen van 808.336 in 1967 tot 814.166 in 1968. Dit meldt het Indone sische bureau voor de statistiek. VN-afgevaardigde Ortiz Sanz is van Djakarta naar West-Irian ver trokken om na te gaan in hoeverre de opstand van invloed zal zijn op de „daad van vrije keuze". Marcus Kaisiepa, de leider van de beweging Vrij Papoea in New York, heeft om VN-troepen voor West-Irian gevraagd. Diplomaten geloven niet dat de Veiligheidsraad daar iets voor voelt. DOORN Bij wijze van proef neming is het Gimborn Arboretum een tuin met houtige gewassen van het gematigde gebied in Doorn opengesteld voor het pu bliek. In deze tuin van de Utrechtse universiteit zullen voor 'de bezoe kers twee routes worden uitgezet. Bezoek is toegestaan op de maan dagmiddagen. UTRECHT f=) De Cor Hermusprijs 1969 is op voordracht van het pu bliek (de Utrechtse schouwburgbe zoekers) toegekend aan Els van Rooden van toneelgroep Centrum, vooral op grond van haar rol in het stuk „Een dag uit de dood van ver domde Loewietje". De Cor Hermusprijs is in 1968 in gesteld door de vriendenkring Cen trum en bedraagt 1000,—» de rivier zelf tientallen boten, stamp vol mensen. De acht gereedliggende sleepboten trokken de Esso Cambria die praktisch geen vloedgolf opwierp en bijzonder snel bijgedraaid lag daarna naar de afbouwkade. Gelijk tijdig zette de 100 meter hoge por taalkraan op de nog slechts enige mi nuten lege helling alweer de eerste sektie voor de tweede van de drie Esso-tankers: bouwnummer 786, bestemd voor Esso Tankvaart N.A. op Aruba. De waarschijnlijke naam wordt Esso Nederland. UTRECHT De bij de CAO voor het kappersbedrijf betrokken partijen hebben besloten minister Roolvink aan te bieden de looptijd van de nieuwe arbeidsovereenkomst met twee maanden te verlengen en de expiratiedatum te verschuiven van 31 maart naar 31 mei 1970. De minister heft bezwaar tegen de CAO gemaakt in verband met de gevolgen die de loonkostenstij ging voor de kapperstarieven zou hebben. Deze loonkostenstijging werd geraamd op elf a twaalf pro cent. Onder de CAO vallen 16.000 kapperbedienden. MEXICO Bij Chignahuapan, in de Mexicaanse staat Puebla heeft zich zaterdagavond een trein ongeluk voorgedaan, dat zestien mensen het leven zou hebben ge kost. Op een voortreffelijke manier gleed de Esso Cambria de rivier in, nagestaard door tienduizenden mensen op de werf en op de Vlaardingse oever van de Nieuwe Maas. UTRECHT/LUNTEREN „Er wordt te vaak vergeten dat de patiënt ook een mens is. Hij komt in een vreemde omgeving, is hele maal afhankelijk van anderen, weet nog geen raad met zijn ziekte, maakt zich zorgen over thuisVan de patiënt wordt direct maar verwacht dat-ie lief ligt te wezen in een mooi net bed. In een zieken huis vinden ze opstandige patiënten maar lastig omdat ze zich niet snel genoeg aanpassen". Dat zei de Amsterdamse leer ling-verpleegster A. J. Bakker zater dag in Utrecht op de Dag van de Verpleging, die het motto „Verple ging tussen ethiek en techniek" had meegekregen. Ze was het jongste lid van een forum dat zich bij de her denking van de geboortedag van Flo rence Nightingale bezig hield met de vraag of de ethiek in de verpleging niet is achtergebleven bij de zeer snelle technische ontwikkelingen. De psycholoog drs. R. T. Schnee- mann voelde niet zoveel voor de sug gestie van de leerling-verpleegster het persoonlijke contact met de pa tiënten te bevorderen door inschake ling van een psycholoog. Hij meende dat er zo weinig mogelijk „vreemde" mensen aan het ziekbed moeten ko men. Efficiency Dr. G. de Vos, diercteur van het algemeen Ziekenhuis in Amersfoort, pleitte voor een grotere efficiency ten einde de aanschaf van dure appara tuur mogelijk te maken. De Utrechtse internist drs. S. A. Duursma zei daarop, dat het streven naar maximale efficiency nauwelijks aanvaardbare situaties tot gevolg kan hebben. Aan de betekenis van de ge- Op 9 mei werd in Amsterdam een onbekende man levenloos aangetrof fen: signalement 1.75 meter lang, flink postuur, zwart haar met schei ding links, leeftijd circa 55-60 jaar, kleding zwarte regenjas, merk Atlas, donkergrijze broek, crème over hemd, donker colbert en bruine lage schoenen (maat 41) met steunzolen. Inlichtingen telef. 020-732444. meenschappelijke taak der artsen wijdde dokter H. Doeleman, medisch adviseur bij het G.A.K., in Lunteren een rede die hij zaterdag uitsprak tijdens de studiedagen voor sociale geneeskunde. „Werkgever, werknemer en arts hebben ieder een eigen verant woordelijkheid", betoogde hij. „Zij hebben een gemeenschappelijke taak ten aanzien van het ziekteverzuim. De behandelende arts, de bedrijfsarts en de verzekeringsgeneeskundige hebben een bijzondere gemeenschap pelijke taak ten aanzien van dit verschijnsel." Curatoren De gedachte dat men via curato ren een band legt met de maat schappij, is volledig achterhaald. Het past in deze tijd niet meer dat mensen van buiten de zeggenschap over een universiteit hebben. Al dus drs. Dijkstra van D'66 in het Kamerdebat over Tilburg. Bij de gebeurtenissen aan de Ka tholieke Hogeschool is weer eens duidelijk het dominerende van het college van curatoren naar voren gekomen. Aan de rijksuniversitei ten en hogescholen heeft het cura torencollege de taak te waken voor naleving van de wet en de regelin gen die daaruit voortvloeien. Curatoren oefenen het bestuur uit; de voorzitter van het college vertegenwoordigt de universiteit of hogeschool in en buiten rechte enz. Voor de bijzondere universiteiten en hogescholen wordt dit alles niet zo voorgeschreven, maar de eigen regelingen van die instellingen ko men in grote trekken op hetzelfde neer. In Tilburg berusten alle be voegdheden die niet uitdrukkelijk aan andere organen zijn toegekend, bij het college van (acht) curatoren. Het gezelschap is er, met de pre sident-curator als exponent, in de afgelopen weken niet goed op ko men te staan. Dat bleek ook uit kritische opmerkingen die van ver schillende kanten in de Kamer ge maakt werden. Misschien heeft men er daarbij wel eens te weinig oog voor, dat de universitaire bestuurder van van daag over een bijzondere lenigheid van geest moet beschikken, wil hij géén fouten maken. Maar wie zo redeneert, moet ook erkennen dat de nieuwe generatie studenten de levenswijze mannen knap in het nauw weet te drijven. Er blijft steeds minder heel van de veronderstelling die in het be gin van de acties nogal eens door buitenstaanders is geopperd: dat al die opstandigheid zou uitgaan van lastposten die toch nergens voor deugen. Wanneer deze radicale stu denten over een paar jaar in de maatschappij komen, kunnen we een levendige tijd beleven. Tolerantie Als de activisten tenminste voor dien niet zijn uitgeblust Dat inspraak ook niet alles is toont een tekeningetje in Punch van twee jongeren die het voor elkaar hebben gekregen dat ze fijn mogen meedoen in de saaie vergaderingen van een bedaagd bestüurscollege. „Wees maar niet bang", zullen de radicalen antwoorden, „we gaan ons met de machthebbers van nu heus niet opsluiten: iedereen moet erbij." Jawel. Toch noteer ik even de niet helemaal als badinerend be doelde opmerkingen van een Franse hoogleraar (prof. Roussel uit Lille) die zo eerlijk is zich regel recht conservatief te noemen. Hij zegt: gooi ijlings alle raden en com missies heel ver open en roep ieder een op tot overleg en steeds meer overleg; men zal dit al gauw stom vervelend vinden en het verder wel geloven. „Repressieve toleran- :ie", heet dat in de geschriften van le opstandigen. Catastrofe Bij de uitreiking van de Dr. M. /an Blankensteinprijs herinnerde mryvoorzitter prof. Janssen eraan lat „Leiden" deze universitaire aersprijs enkele jaren geleden in stelde om de voorlichting over het wetenschappelijk onderwijs te sti muleren en te verbeteren. „Verbete ren" zou nog wel nodig kunnen rijn, maar bij „stimuleren" zette de /oorzitter van de Academische Raad een vraagteken. Men hoeft de publiciteitsmedia inderdaad niet meer op te warmen door Ton Elias om eens iets aan de universitaire vraagstukken te doen. Wat zich op dit terrein afspeelt, krijgt zoveel aandacht dat andere onderwijssec toren zich met zorg beginnen af te vragen welke stunts ze in navol ging van de studenten zouden moeten uithalen om in de voorlich ting aan het publiek ook nog aan bod te komen. Een paar notities over het niet-universitaire onder wijs zijn na deze bezettingsweek dan ook wel op hun plaats. Op een vergadering van het Con tactorgaan Middengroepen van het NW heeft prof. Van Gelder de mammoetwet zowel in opzet als in afwerking catastrofaal genoemd. Met zo'n uitspraak zitten we weer in precies dezelfde situatie als tien jaar geleden. Ook toen klonken er allerlei verwijten aan het adres van de mammoet maar men moest wel in de gaten houden wie wat zei en waarom: de critici gin gen vaak regelrecht tegen elkaar in. Terwijl sommige onderwijsmen sen nu menen dat de wet met haar veranderingen al rijkelijk ver gaat, vindt prof. Van Gelder het lang niet ver genoeg. Het onderscheid tussen beroepsonderwijs en al gemeen voortgezet onderwijs moet zo snfel mogelijk afgeschaft wor den; gedurende vier jaren na de lagere school zouden alle leerlin gen bij elkaar moeten blijven enz. Hoera, zullen sommigen zeggen, maar anderen zullen bij deze sugge sties bedenkelijk kijken. Juist die tegenstelling is er oorzaak van dat een term als „catastrofaal" jaren lang door de discussies blijft spo ken. Huwelijk Het vorig jaar klonken op enkele vergaderingen van leraren verbol gen woorden over onderwijsonder zoekers die het achter hun bureaus allemaal maar beter zaten te weten. De verhouding tussen de mensen van de theorie en de mensen van de praktijk was kennelijk grondig bedorven. Onlangs heeft drs. J. W. Solberg bij de katholieke leraren vereniging geprobeerd de zaak weer in wat rustiger vaarwater te brengen. Hij is er wel de man voor: directeur van het Centraal instituut voor Toetsontwikkeling, maar tot voor kort nog rector van een lyceum. Er moét wel een kloof zijn tus sen theorie en praktijk, zo be toogde hij. De theoreticus zit vol twijfels, de practicus zegt: Ik moet toch vooruit. De praktijk kiest voor het veilige en niet voor het beste; weerstand tegen vernieuwing is dan ook niet een voorbijgaand ver schijnsel. De moeilijkheden ontstaan wan neer de theoretici zich met het praktische beleid gaan bemoeien. De mensen van de theorie willen zich te snel een plaats veroveren. Van de andere kant is er, wanneer er eindelijk eens een beleid wordt gevoerd, voor de volledig auto nome leraar geen plaats meer. Een reëel betoog maar de zaal reageerde nog altijd wat koeltjes. Voorzitter Michielsen vergeleek de verhouding praktijk-theorie met het huwelijk van een oude man die een jong meisje trouwde: het kind was te brutaal en misschien was de man ook wel te oud om de sprongen van het jonge ding te vol gen. En verder klinken er in lerarenkringen stemmen die de Engelse vertaling voor het eindexamen hbs- A en -B van dit jaar zwaar vonden en ook de Engelse havo-toets. Soortgelijke geluiden zijn er bij de natuurkun de voor hbs- B. Van dergelijke zor gen kan voor kandidaten die in hun rats zitten, misschien iets op beurends uitgaan. OSS Gistermorgen vroeg kwamen twee 12-jarige meisjes uit Oss om het leven toen zij met een groep kinderen deelnamen aan een bedevaart naar Den Bosch. Elke zondag in de maand mei wordt een dergelijke bede vaart georganiseerd. De kinde ren, Anna Matike Vos en Fran- cina Vermulst werden gegrepen door een personenauto. RHENEN Het echtpaar H. v. d. Garskamp (52 en 50-jaar) uit Nistel- rode is gisteravond bij Rhenen om het leven gekomen. Hun auto kwam in frontale botsing met een vrachtauto. Het ongeluk ontstond toen de vrachtauto op de linkerweg helft terecht kwam. De chauffeur van deze wagen was net weer inge stapt na het veroorzaken van twee andere botsingen. HEUMEN Op de rijksweg Nij megenVenlo is zaterdagavond de 36-jarige leraar F. P. Poels uit Heu- men bij een verkeersongeval dode lijk verongelukt. Het slachtoffer haalde op een verkeerde wijze in en kwam in botsing met een tegenlig ger. Ernstig gewond werd hij over- ger. MOSKOU „Rode Ster", het blad van het Russische ministerie van de fensie, heeft zondagmorgen de dood bekendgemaakt van de gepensioneer de generaal A. Nemme. Hij diende de pantserstrijdkrachten. Uniek beiaardmuseum ASTEN Zaterdagmorgen heeft burgemeester J. M. S. Rutten van Asten op de zolder van het raadhuis het voor de wereld unieke beiaard en klokkenmuseum geopend dat door het werk van de stichting Asten Bel- aardcentrum tot stand is gekomen. Mr. Romke de Waard sprak een feest rede uit op deze „belangrijkste ge beurtenis van de eeuw." SCHIJNDEL De 19-jarige A. Van Wanrooy uit het Kerkdorp Wy- bosch is gistermiddag in een zieken huis in Veghel overleden aan de ver huis overleden nadat hy in zijn auto door een andere wagen van rechts was aangereden. NIJKERK De 83-jarige heer R. de Vries te Nijkerk werd gisteravond dodelijk gewond toen de fietsende man dichtbij zyn huis door een ach teropkomende personenauto werd aangereden. BLOKKER In het streekzieken huis in Hoorn is zaterdagmorgen de 81-jarige P. Krijgsman overleden aan de eerder op de ochtend opgelo pen verwondingen bij een aanrijding in de gemeente Blokker. MADRID De Spaanse politie is het afgelopen weekeinde in actie ge komen tegen de carlistenbeweging. In Madrid werden zeven vooraanstaan de carlisten aangehouden na huiszoe king. maar later vrijgelaten. Het secretariaat van de verbannen prins Karei Hugo werd door de po litie gesloten. Het hoofdkwartier van de beweging in Madrid werd door zocht en heeft politiebewaking gekre gen. MOTIHAR1 In het noorden van de Indische staat Bihar is za terdag een veerboot met ongeveer 200 personen aan boord vergaan op de rivier dé Gandak. Van zeker vijftig slachtoffers zijn de stoffelijke resten gevonden. (Van onze mentsredactie) LEIDEN De algemene verge- dering van de WD heeft zaterdag in Leiden een resolutie aangeno men, waarin een van regering en parlement onafhankelijke ombuds man wenselijk wordt geacht. De partij wilde met haar standpunt niet wachten tot minister Beernink een wetsontwerp hierover heeft in gediend. Het parlement maakt geen enke le kans Nederlands 37ste zendge machtigde te worden zolang de li beralen in de regering zitten. Met grote meerderheid verwiero men de suggestie, van elke vergadering van de Tweede Kamer een verslag in de huiskamer te brengen, omdat de NTS al een parlementaire rubriek heeft. De zo nodige verbetering van de image van de WD kreeg niet de aandacht, die het volgens het partij bestuur verdient Door middel van hearings en een party referendum hoopt men de partij aantrekkelijker voor de kiezer te maken. Een door het hoofdbestuur met klem afgeraden resolutie over con centratie van funkties werd toch aanvaard. Dit voorstel is letterlijk overgenomen-van de PvdA en daar om voor een liberale partij onaan vaardbaar, argumenteerde secretaris mr. Korthals Altes. De vergadering sprak zich prin cipieel uit vóór staatsburgerlijke vorming van scholieren. Een kon- kreet voorstel van de commissie „Kiezer-Gekozene" werd echter ver worpen. omdat men geen mogelijk heden zag, dit vak op de bestaande lesroosters in te voegen. Ten slotte werd gepleit voor het openbaarmaken van geheime over heidsdocumenten door middel van een wettelijke regeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9