Uw melkman REVALUATIE MARK heeftzeweer! ret was weer de dag van Mies Bouwman Wellicht verhoging exportbelasting Dertigduizend guerrilla tegen Papoea's beginnen Indonesische para's MIES Protestmars Papoea's in Den Haag beëindigd Geef-feest in Carré leeuwezegel Elke dag vers van uw melkman Thant somber gestemd 5 ZATERDAG 10 MEI 1969 Een beeld uit de Glazen Zaal van het RAI-gebouw te Amsterdam, waar gisteravond 130 telefoons rood gloeiend stonden van de toezeggingen, die nauwkeurig werden geregistreerd. (Van een onzer verslaggevers) [ÏSTERDAM De evenwichtige, indringende presentatie van actie voor het geestelijk gehandicapte kind, op touw gezet door ;r. Bekkersstichting en op diens derde sterfdag gehouden, is woi een belangrijk deel oorzaak van het welslagen ervan. Men is :hoots over het verwachte bedrag, ruim vier miljoen, heen. t konden er wel eens zes of zeven worden. ds gebruikelijk begon Mies in een praktisch lege Ze had er een inleidend met dominee Van den Ak en vriend van wijlen de bis- die doel en opzet geheel in achtte. dadelijk kon ze een gerucht ont- de Utrechtse politie had naar oplichters in verband de actie gezocht, die illegaal in geëmmerd zouden heb- Het bleken heuse ingeschakelde van DOS te zijn, die in eer en deugd hun plicht hadden een korte statistische beschrij- over de omvang van de nood: er jaar 8000 geestelijk ge- licapten geboren, volgde het filmpje, dat met de mi- van deze mensenkinderen en met reacties van hun ou- confronteerde. Zinvolle pauze was op het scherm gedu- een kwartier alleen de actieaf- te zien, waarbij dezelfde mu te horen was als die welke tij— u het begrafenisverslag van mgr. ters werd uitgezonden. Dit vorm- 3e nadrukkelijke uitnodiging om ,jj een bank te gaan waar gelden 1 *- werden genomen. Eerst zou dat een uur zijn. maar het werd twee uur en nog een half uur. Uit St. Oedenrode, geboorteplaats van mgr. Bekkers, kwamen de eerste inzamelingsbeelden. Heel het dorp bleek op de been. Neven van de bis schop boden verslaggever iHeizenberg een pony van moeder Bekkers aan, dat bestemd is voor het eerste dag verblijf dat gereed zal komen. Paarden speelden een grote rol in de uitzending. Heintje uit Amster dam, die de hele dag op de Dam in een stoel had gecollecteerd bleek een veulen beschikbaar te hebben, haar welwillend aangeboden door een goe de gever. En Limburgers kwamen la ter op de avond te paard op het toneel: hun vervoermiddel, waarop zc hadden ingezameld. Mies Bouwman niet meer de baas kon, temeer, daar ze vele executan ten uitvoerig gelegenheid gaf te musiceren. Prettiger voor de kijkers misschien, maar jammer voor de vele honderden die zich „voor niets" naar Carré hadden gerept. Tot in de och tend toe (de mensen stonden bulten). Arme Tliors Meneer Thors heeft erg lang moe ten wachten voor zijn slotjournaal „eruit" kon. Het was toen even voor twaalven. En daarna ging het feest weer onverdroten verder. Vooral veel sportmensen zijn ook Moeder wereldkampioenschap, maar [een formidabele prestatie: Kees i. «eric overhandigt Mies Bouwman van een dag hard werken: emmers, flink gevuld met geld. Boeiend was het gesprekje met de oude mevrouw Bekkers (moeder van dertien kinderen). Marinus is, hoe kan het anders, nog altijd in haar ge dachten. De stormachtige ontwikke ling in haar kerk vond ze maar zozo en op de vraag of ze wel eens met haar oudste zoon over zijn zorgen praatte antwoordde ze in smeuiig Brabants: Och nee, hij wist wel, dat ik er niet veel van begreep.. Toen verschenen in Carré, dat lang zaam maar zeker volliep met overwe gend bekende Nederlanders, de eerste emmeraars: politicus Vonhoff als nummer 1. De clichemanneljcs. Rob Denijs, Kluk kluk (wezo uden hem haast vergeten) halsstarrig door Mies Bouwman Klockkoek genoemd, die met Pipo heel Westland onderstebo ven had gekeerd en vooral ook kin deren tot daden had weten aan ie sporen. De RAI verscheen in het beeld met 130 doodstille telefoons. Maar dat werd anders toen de drie nummers waren opgegeven: in een oogwenk was de zaal veranderd in een heksen- ketel. Telefonistes moesten hun toestel vast houden om de trilling van haar bel te „horen". Terecht had men ook een recherchecommissie geïnstalleerd die moest nagaan of er geen loze geldbeloften binnenkwa men, een bittere ervaring die men eerder heeft opgedaan. Steeds méér Afgewisseld door filmbeelden die activiteiten van de dag in beeld brachten uit vele van de 90 gemeen ten waar door befaamde dames en heren was gebedeld, volgden de col lectanten elkaar in steeds sneller tempo op: Kronkel, Rijk, Willeke, Hilterman, Kruutmoes, Swieber, Brom, Jan (van Het Dorp), Willem, pater Verhagen, Johan Kaart, Conny Vink die per se met een aap op het toneel moest „toeteren', Rudy, kort om teveel om op te noemen. De getallen werden steeds hoger. Varieerden emmerinhouden van dui zend tot twintigduizend, de op brengsten uit de steden beliepen op een gegeven ogenblik halve tonnen en meer. Den Haag, Rotterdam, Lei den waar de actie nog doorgaat, zo als trouwens in zoveel plaatsen), Vlaardingen, Maassluis, kortom met name heel Zuid-Holland kwam uit stekend voor de dag. Het was een onafzienbare rij, die Twee oud-premiers waren on der de vele gasten in Theater Carré gisteravond: dr. W. Drees en prof. dr. J. E. de Quag, die steeds hartelijk applaudisseerden als er een grote gift werd bekendgemaakt. in de weer geweest. Maar evengoed Sliedrechtse verpleegsters, Dordtse enthousiasten, die de eer hadden Swieber en Bromsnor binnen hun veste te hebben gehad. De jeugd heeft zich hier ook uitstekend ge weerd. En telkens zag men het weer: geld. geld. steeds meer geld, dat in razende vaart geteld werd. Een dappere teister toonde aan het slot haar hand aan de camera: vuilzwart van het werken. Tenslotte nog een merkwaardig nootje, dat tv-presentatoren wijselijk voor zich hebben gehouden. In Eder- veen, dat overigens best gegeven heeft, had men bezwaar tegen de foto van mgr. Bekkers op de affiche. Om de actie daar niet te bemoeilijken heeft het plaatselijk comité maar alle foto's verwijderd. Alleen in de hal van de Raiffeisenbank was de foto nog te zien. Zoals men weet vindt de verdeling van het geld plaats volgens een tevo ren overeengekomen verdeelsleutel. De drie ouderverenigingen: Helpt El kander, Ons Zorgenkind en Phila delphia delen in de actie mee. Het geld zal voornamelijk ten goede ko men aan nieuwe dagverblijven en vakantietehuizen. Uit ingelichte kringen in Bonn is vernomen, dat de Westduitse rege ring zou kunnen besluiten tot een j verhoging van de tijdelijke exportbe lasting. misschien wel tot zes procent, j Een dergelijke maatregel zou in feite I dezelfde uitwerking hebben als een herwaarding van de Duitse munteen heid. De belasting op de uitvoer werd j ingesteld tijdens het hoogtepunt van j de internationale monetaire crisis van november vorig -jaar. Oorspron- j kelijk geldt deze exportbelasting tot j 31 maart 1970. Maar. zo meent men in dezelfde kringen, zal het West duitse kabinet nu, om te voorkomen dat er een nieuwe golf van interna tionale speculatie ontstaat tegen de tijd dat de belasting afloopt, kunnen trachten de maatregel voor onbepaal de tijd te verlengen. Over het al dan niet revalueren van de mark bestond in het kabinet J een verschil van mening. De mi nisters van economische zaken en J buitenlandse zaken, Schiller en Brandt, waren voorstanders van een 1 revaluatie en hadden de steun van de j Bundesbank. Minister van financiën i Strauss en bondskanselier Kiesinger waren tegenstanders van zo'n maat- regel. kiesinger heeft na het kabinetsbe- raad vastgesteld dat naar zijn inzicht de meerderheid tegen herwaardering van de mark was. Uit betrouwbare kringen in Bonn is vernomen dat Minister Schiller Kiesinger heeft verzocht zelf het voorzitterschap op zich te nemen, wanneer in de komende dagen op het ministerie van economische zaken in Bonn zal worden overlegd over maatregelen ter ondersteuning van het besluit niet te revalueren. Waarnemers in Bonn leiden uit de ze stap van-Schiller af dat de menin gen in het kabinet over de kwestie van de revaluatie nog sterker ver deeld zijn dan regeringswoordvoer der Ahlers heeft willen toegeven.' Volgens deelnemers aan de kabi netsbijeenkomst heeft minister Schil ler het kabinet voorgesteld met 6,25 procent te revalueren. Daardoor zou de mark ,een koers van 3,75 ten op zichte van de dollar hebben gekre- j gen. Op de internationale wisselmarkten toonde men zich uiterst verbaasd over het Duitse besluit. In New York werd het een politiek besluit ge- j noemd. Uit economisch gezichtspunt I is de mark op het ogenblik beslist weinig waard. Over 'het 'algemeen bleek men dan ook van oordeel dat de onzekerheid op de internationale valutamarkt zal I voortduren. Minister Witteveen van financiën meent, dat revaluatie juist zou zijn I geweest. In afwachting van de ont wikkelingen wil de bewindsman zich nog van commentaar onthouden. De minister vindt dat de niet altijd ge lijkluidende verklaringen van verschillende officiële zijden, mede tot de hernieuwde onrust van de laatste dagen hebben bijgedragen. De reacties uit interzonale bank- kringen verschilden. Sommige ban kiers achten het besluit onverstandig, andere zeiden he tbesluit toe te jui chen, daar een revaluatie volgens hen niet zou hebben bijgedragen tot een oplossing van het probleem, dat landen met betalingsbalanstekorten vormen. Op de wisselmarkten was het gisteren nog erg onrustig. De vraag naar marken bleef, terwijl de dollar koers verder daalde tot 3,91 mark bijvoorbeeld in Frankfort. Op de Londense effectenbeurs heerste een gedeprimeerde stemming. Een woordvoerder van de Bun desbank deelde mee, dat de bank meer dan 200 miljoen dollar van de handelsbanken heeft moeten overne men om te voorkomen dat de koers van de dollar op de wisselmarkt tot onder het officiële minimumpeil van 3.9700 dollar zakte. Amerikaanse bankiers schatten dat in de afgelopen weken zeker twee miljard dollar West-Duitsland zijn binnengestroomd in de verwachting j van een snelle winst als de mark opgewaardeerd werd. De Westduitse regeringswoord voerder zei na afloop van het kabi- j netsberaad, te hopen dat nu een einde is gekomen aan de speculatie. De re- I gering was volgens hem niet van I plan speculanten de mogelijkheid van een winst te bieden. Die verfijnde, porseleinen, rijk gedecoreerde kopjes, die u krijgt bij Leeuwezegel. Voor niet meer dan vijf entwintig rode leeuwtjes en twee gulden tachtig brengt hij deze drie feestelijk verpakte kopjes bij u thuis. Zo maar, omdat u alleen met de fijnste marga rine tevreden bent. Met Leeuwezegel. Ongeruste Oe Thant vraagt informatie (Vervolg van pag. .1) Dit alles ook In de (rustiger) liane- balken gevolgd door figuren als dr. Drees, prof. De Gaay Fortman, een hele rij bisschoppen en prof. De Quay. Over autoriteiten gesproken: Hare Majesteit de Koningin was een der eersten, die het gulle voorbeeld Merkwaardige dingen gebeurden. M"n ouwe opa (Leen Jongewaard) bleek in dezelfde emmer-clan als WD-Toxopeus te zitten. Opa vertel de in Friesland met emmer en al te zijn opgetakeld en zei letterlijk: "Ik schervan in m'n broek". Êen on parlementair gezegde, dat parlemen- ire mr. Toxopeus in hoog-Nederlands liet volgen door de constatering, dat er kennelijk niet allemaal WD'ers in de zaal waren. Dan mgr. Bluysscn in een nieuwe rol: als presentator, die een aan de avond aangepast lied van zijn meege brachte Oeteldonkers annonceerde, dat hij vervolgens onbeschroomd deinend meezong: „Geef alle poen maar aan Mies". Arme H H Mensen toch, kwam gloriërende mevrouw Timp wat later, bel alsje- I blieftnie t meer 224466. Dat is het gi- ronummer. De Wegenwachters, want j d'at is het nummer van hun telefoon, worden er dol van. Ze willen naar bed! Moeten we nog vertellen van me- 1 neer Den Uyl, die samen met meneer De Uil optrad en diens nationale hymne aardig bleek te kennen? Ja wel. kijkbuiskinderen. Of van de wit te muis, waarvoor al maar meer werd geboden? Natuurlijk, er komt weer een veiling van alle cadeaus, waarmee het toneel stikvol stond. DJADJAPOERA (West-Irian) Ongeveer dertigduizend le den van de Kepaakau-stam die j in opstand zijn gekomen tegen de wjjze waarop Indonesië de volksraadpleging in augustus wil laten verlopen en nu streven naar onafhankelijkheid, zijn het oerwoud rond Enarotali inge trokken om een guerilla-oorlog te voeren tegen de Indonesische parachutisten, die gestuurd wa ren om de opstand de kop in le drukken. Stamhoofden uit hel gehele gebied hebben de terugtrekking geëist van de Indonesische troepen uit Enarota li. In een radioboodschap uit een mis siepost lieten zij weten: „Wij willen geen druk van buiten af op de volks raadpleging." Bij. gevechten in Enarotali zouden vijftien Indonesische militairen zijn gesneuveld. Vierhonderd parachutis ten zijn in het gebied afgesprongen, nadat de opstandelingen het vlieg veldje hadden bezet, en de landings banen omgeploegd. Een Nederlandse missionaris die het gebied en zijn bewoners kent heeft verteld: ..De stammen willen geen bloedvergieten, slechts de terug- trekking van de troepen. Het schie- I ten is begonnen op 30 april, nadat een vliegtuig met militairen was ge- land, ondanks de waarschuwing van stamhoofden spreken, na te komen. Als dit overleg lot concrete resultaten heeft geleid, welke zijn dan deze resultaten, en zijn de Papoea's daarvan in kennis gesteld? Gezien dc toezegging en de recente geberlenissen in West- Irian, welke gedragslijn wil de minister vol gen? zo vraagt dr. Geelkerken. President Ons Incident Indonesische ambassade (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met een de monstratieve mars langs de Ame rikaanse ambassade, het gebouw va nde Tweede Kamer en de In donesische ambassade is de pro- testtocht beëindigd van een I groep Papoea's, die op 3 mei in I Nijmegen begon. De groep van ongeveer 30 Papoea's groeide gistermiddag op het Malie veld de vertrekplaats van de de monstratie aan tot een kleine hon derd personen. Men voerde spandoe ken mee met opschriften als „Indo nesië vermoordt mijn volk" en „Biaf- ra en Griekenland zijn niet uw za ken. Belofte aan de Papoea moet u waarmaken". Leider van de tocht, B. T. Kaisiepo, zoon van de vrijheidsstrijder Kaisie po. vertelde dat de Papoea's in Ne derland voortdurend contact hebben met de strijdende groepen op West- Irian. „Wij vragen in een petitie aan de leden van de Tweede Kamer (in ontvangst genomen door de chef van de griffie P. Goosse) om nu te helpen en niet over twintig jaar. In de petitie aan de Indonesische ambassade eisen wij terugtrekking van de troepen op West-Irian, en vrije verkiezingen volgens het sys teem one man one vote", aldus de heer Kaisiepo. „Minister Luns denkt dat het goed gaat, maar een ieder kan constateren dat de overeenkomst van 1962 met voeten wordt getreden." Bij de Indonesische ambassade kwam het tot een woordenwisseling, omdat men daar de portier had gestuurd om de petitie in ontvangst te nemen. Bij de Amerikaanse am bassade had de tweede secretaris H. Moen de brief aangenomen en de Pa poea's wensten bij de Indonesische ambassade ook een fatsoenlijke be handeling. Geen van de" diplomaten liet zich achter zien, waarop de heer Kaisiepo de Indonesische overheid van een lage mentaliteit betichtte. Onder protest werd de petitie aan de afgevaardigde portier overhandigd. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft inmiddels zijn ongerustheid uitgesproken over de incidenten in West-Irian. en over de mogelijke invloed daarvan op het referendum dat in augustus wordt gehouden. Hij heeft de vertegenwoor diger van Indonesië bij 3e VN en de VN- vertegenwoordiger Ortiz- Sanz in West- Irian verzocht inlichtingen over de incidenten in te winnen. Het hoofdbestuur van ..Binding j Rechts" heeft gisteren in een tele- gram aan minister Luns verzocht te protesteren bij de Indonesische rege- i ring tegen de gebeurtenissen in West- -Irian. Gevraagd wordt om in Djakar- j ta aan te dringen op staking van de militaire acties en binnen 48 uur Nieuw- Guinea voor de buitenlan- j ders open te stellen, in het bijzonder I voor de pers. Toe; Het tweede kamerlid mr. dr. V G. Geelkerken (ar) heeft minister Luns gevraagd wat hij heeft gedaan om zijn toezegging, alle aspecten voor de toekomst der Papoea's voortdurend met de Indonesische regering te be- DJAKARTA Papoea's hebben volgens een Indonesische legerwoord- voerder de in Nederland verblijvende Marcus Kaisiepo, leider van de bewe ging Vrij-Papoea, uitgeroepen tot president van een onafhankelijke Pa poea-staat. Dit bleek uit doumenten die bij een operatie gegen de „opstandelingen" op het eiland Biak waren bu'tgemaakt. Juist van Biak teruggekeerde amb tenaren noemden in Djakarta de toestand daat gespannen. Troepen patrouilleerden in de straten en er was een avondklok ingesteld. NEW YORK VN-secretaris- ge neraal Oe Thant heeft gisteren ge zegd dat de lidstaten van de VN misschien nog. tien jaar hebben oni de problemen op tc lossen die het voortbestaan van dc mensheid bedrei gen. Het waren de meests ombere woor den die Thant ooit aan de wereldsi tuatie heeft gewijd in de zeven jaar dat hij secretaris-generaal van de VN is. Thant zei: „Ik wil overdramatisch klinken, maar ik kan uit de gegevens waarover ik als secretaris-generaal beschik slechts concluderen dat de leden van de VN misschien nog tien jaar hebben waarin zij hun oude twisten kunnen bijleggen en tot we reldwijde samenwerking komen ten einde de bewapeningswedloop in te per ken. het milieu waarin wij leven te verbeteren, de bevolkingsexplosie te bedwingen en het vereiste tempo te geven aan de pogingen tot ontwikke ling in heel de wereld." „Als die wereldwijde samenwer king niet tot stand gebracht wordt binnen de komende tien jaren, dan vrees ik dat de problemen die ik genoemd heb zulke verbijsterende af metingen zullen hebben aangenomen dat wij ze niet meer de baas kun nen." Thant sprak op een vergadering van de conferentie van het instituut voor mens en wetenschap, die gewijd was aan het tweede VN-ontwikke- Ilngsdecennium. BONN Het Westduitse kabinet heeft gisteren besloten de markt toch niet te revalueren. Dit besluit is ..definitief, niet voor tweeërlei uitleg vatbaar en voor eeuwig", aldus regerings- *||r woordvoerder Conrad Ahlers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5