Rijnsburg moet toch iets van zijn oude décor bewaren DEPUTATIE UIT SPANJE BEZOCHT FABRIEK Gemeente moet self ook iets doen Prof. Glasberger: triest document; S. Leenheer: het wordt teveel opgeschroefd Historie Sinterklaas Intimiteit Stukje bewaren Op de bres Geen geld Ook in 1811 Vicon Nieuw-Vennep bouwt in Palencia WlfUWE IEIDSE COURANT ZATERDAG 10 MEI (Van onze redacteur RIJNSBURG „In 1944 hebben wij op instigatie van de toen malige burgemeester van Rijnsburg, de heer G. Hermans, een con cept-monumentenlijst opgesteld. Nu is het een triest document ge worden. Van de op deze lijst voorkomende panden is 80c"o afge broken. Dat dit concept niet geleid heeft tot een gemeentelijke ver ordening valt diep te betreuren", aldusprof. W. Glasbergen.' Het concept waarover prof. Glasbergen spreekt werd opgesteld door hemzelfsamen met de toenmalige ambtenaar van ,de gemeente secretarie in Rijnsburg. die evenals de burgemeester van die tijd. Hermans heette. Prof. Glasbergen betreurt dat er nog geen rijksmonumentenwet is. Daarnaast is hij van mening dat men ook niet alles op het rijk moet afschuiven, maar dot ook een gemeente zélf er het nodige voor over moet hebben, om iets van de historie te bewaren. Eenzelfde mening is de heer S. Leenheer toegedaan: „Iets van het oude decor moet toch gehandhaafd kunnen wórden. De burgemeester heeft wel gelijk wanneer hij zegt dat eerst afgebroken moet worden, om daarna opnieuw te bouwen, maar het wordt te veel opgeschroefd". |F\E concept-monumentenlijst be- vatte een inventarisatie van belangrijke monumenten, althans belangrijk voor Rijnsburg. Vanuit rijksoogpunt bekeken waren er weinig, die aan de maatstaven vol deden. „Vanuit het standpunt van Rijns burg waren er echter bepaalde dingen, zoals een groep gevels ik denk hierbij aan het Rapenburg, die van belang zouden zijn geweest. Rijnsburg behoorde tot omstreeks 1910 tot de fraaiste dorpen in de omgeving. Waar vond je bijvoor beeld zoiets als de Vliet?", aldus prof. Glasbergen. Hij noemt onder meer een uit 1590 daterend huis, dat voor 90": •werd gemoderniseerd, waarbij juist de fraaie gevels verdwenen. Veel is er nu al niet meer over. Iets is er echter nog te redden: ..Men zou kunnen proberen het Moleneind te behouden, waar nog twee of drie zeventiende eeuwse gevels zijn te vinden. De enige trouwens die op de lijst van monumentenzorg voor komen. Ook zou het hoekje ten zui den van de oude kerktoren bewaard kunnen blijven. Hier vindt men RIJNSBURG Naar don- leiding van het vorige week gepubliceerde interview met burgemeester Koemans met als onderwerp Stervend Rijns burg", spraken wij de afgelo pen week met prof. dr. W. Glasbergen. Prof. Glasbergen is prehistoricus en verbonden aan het Instituut voor pre- en protohistorie te Amsterdam. Hij interesseert zich in het bij zonder iroor Rijnsburg. ook al omdat hij er een groot deel van zijn jeugd doorbracht. Ook hadden wij een gesprek met de heer S. Leenheer, bak ker in Rijnsburg. die van de plaatselijke geschiedenis heel veel weet. Velen kennen hem als spreker over oud-Rijnsburg. Hij is plaatselijk correspondent van de vereniging „Oud Lei den". correspondent van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek en medewer ker van het instituut waaraan prof. Glasbergen is verbonden. De heer Leenheer schreef tal ran historische artikelen in verscheidene vakbladen. overigens zeer eenvoudige zeven- •tiende-eeuwse gevels. Voor het overige lijkt mij aan bescherming van bepaalde gevels weinig eer meer te behalen". Prof. Glasbergen wijst op enkele panden, die in de eerste plaats voor behoud in aanmerking kwamen, maar zijn afgebroken: de fraaie boerderij met een gevelsteen uit 1610 aan het Noordeinde. het Recht huis aan de Vliet en het huis van de arts E. E. v. d. Laan, eveneens aan de Vliet. SLOTOPMERKINGEN van prof Glasbergen: ..Een onoverkome lijke moeilijkheid blijft dat van rijkswege voor schilderachtige groe pen bouwvallige huizen weinig ge daan kan worden wegens de ar chitectonische onbelangrijkheid. Al leen lokale belangstelling, die vaak aanwezig is. kan leiden tot behoud van iets daarvan. Ik ben het ermee eens, dat .krot ten moeten worden opgeruimd, maar waarom niet één stukje be waren. zoals hert reeds genoemde Moleneind. Als voorbeeld wil ik graag wijzen op de Zaanse Schans in Zaandam. De gemeente zal er geld voor over moeten hebben. Dat doet mij dan denken aan Amsterdam, waar bij een bankinstelling om een bedrag werd gevraagd in verband met een historisch bodemonderzoek. Men kreeg te horen, dat de bank daar niet aan kon beginnen, omdat al zoveel geld was gegeven voor de intocht van Sinterklaas. Dat is het: wij worden gelijk ge steld met Sinterklaas. De volgende generatie zal echter wel zeggen: waarom hebben jullie dat allemaal afgebroken! Overigens is het aan burgemees ter Koomans te danken, dat het tempo van de afbraak nog wordt vertraagd. Die kan ook geen ijzer met handen breken". HE heer Leenheer: „De eigenlijke Rijnsburger kent de historie van zijn dorp en voelt zich gegrepen, als hel decor van zijn jeugd ver dwijnt Waarom de karakteristiek van Rijnsburg helemaal laten ver dwijnen? Vroeger had 'e aan '»et Katwijkend de boerderij Van Delft, een zeventiende-ceuws pand, dat in goede staat verkeerde. Het moest verdwijnen. Wij hebben nog de sug gestie gedaan er een oudheidkamer van te maken. In Rijnsburg is wel zo het één en ander opgegraven, maar er is geen geschikte gelegen heid om alles in onder te brengen. Die boerderij sou daar mooi voor hebben kunnen dienen". Vooral de Vliet spreekt de heer Een stukje oud Rijnsburg. Ook voor de sloop bestemd? Leenheer erg aan. „Vijftien jaar geleden wilden ze de Vliet dempen om er een „racebaan" van te maken. Door het dorp. Niet alleen zou je daardoor de intimiteit verliezen, maar daarbij kom-U dat ik mij niet kan voorstellen, dart er Rijnsbur gers zijn, die zo'n autoweg door het dorp willen hebben. Het kost een kleine moeite het verkeer buiten het dorp te laten omrijden." Een ander punt is volgens de heer Leenheer dat er voldoende liefhebbers zijn. die^ in een oud historisch huis' willen gaan wonen. „Hoeveel mensen kopen niert een oude vervallen boerderij om er bij voorbeeld de weekeinden door te brengen, of er zelfs permanent in te gaan wonen? Men kan het beschou wen als een vorm van recreatie." tTAE heer Leenheer is er zich van bewust, dart de gemeente in het verleden wel moeite heeft gedaan bepaalde oude woningen te restau reren. maar dat Monumentenzorg RIJNSBURG Een aantal Rijnsburgers die belangstelling hebben voor de plaatselijke historie van hun dorp, zal deze maand een bijeenkomst orga niseren om over stappen die kunnen worden genomen te spreken. Men zal deze verga dering niet moeten zien als een protestbijeenkomst. Getracht zal alleen worden een positieve bijdrage te leveren tot het be houd van een stukje RJjnsburg- se historie. „Het zijn gewoon mensen die de hoofden bij elkaar hebben gestoken en zeggen: het wordt nu te gek", aldus de heer Leenheer. T.z.t. zal een oproep worden geplaatst, zodat ieder die be langstelling heeft, de bijeen komst kan bijwonen. geen geld beschikbaar had. Daarom is hij het eens met prof. Glasbergen, dat de gemeente er dan zelf wat voor over moet hebben. Bij het gemeente bestuur blijkt echter weinig belang stelling aanwezig voor hert hart van Rijnsburg, zoals men tot de con clusie komt. ..Ik heb gehoord, dat op een open plek van de Vliet een constructie- werkplaats wordt gevestigd en dat men zelfs het plan heeft de Koe straat te verbreden. Het gaat er Tekst: Henk Kamies Foto's: Bram Kruyt niet om het gemeentebestuur dwars te zitten, maar om een stukje historie te bewaren. De huidige generatie moet daar iets aan doen. In het dorp is er veel meer be langstelling voor dan men wel denkt". De lokaal-historicus Leenheer vindt, dat de burgemeester in het vorige artikel te veel de nadruk op Mo numentenzorg legt. ,3ewaar een stukje oud-Rijnsburg en laat de ge- gemeente daar iets voor doen", zo vraagt de heer Leenheer ongetwij feld namens vele Rijnsburgers. /)c nfbraakwoedeals men het ten minste zo mag noemen, is niet een kwestie waar alleen Rijns- burg mee te kampen heeft. In meer dorpen en steden komt deze moei lijkheid voor. Enkele jaren geleden was het in Noordwijk dat een leraar zich inspande om een historisch Dand voor afbraak te behoeden. De Igemeente ging er fel tegenin, en het kostte de leraar zijn gezondheid. „Zoiets moet in Rijnsburg echter niet gebeuren", aldus de heer Leen heer, die nog even wijst op 't Schou tenhuis aan het Rapenburg, waar voor de gemeente Monumentenzorg om restauratie verzocht. Een maand nadat bericht was ontvangen dat er geen geld voor beschikbaar was, vroeg de gemeente toestemming het pand af te breken. Krotten moeten worden afgebroken, maar die zijn er nog genoeg, zoals bijvoorbeeld in de Schoosteeg en Nieuwdorp. Maar niet de Vliet! Aanbesteding bouw r.k. kerk le Zoeter wou de ZOETERWOUDE Nadat op 7 mei de bouwvergunning was bin nengekomen werd gistermorgen de aanbesteding gehouden van de bouw van een r.k. kerk aan de Kerk- laan in het uitbreidingsgebied Westeinde. Aann. Mij. Van Beuke ring en Borsboom N.V. te Den Haag voor f 501.760,N.V. Aanneming Mij. Bik en Breedeveld te Leiden voor f 509.600,Bouwbedrijf Bosman te Zoeterwoude voor f 537.600; N.V. Aannemersbedrijf F. Geers, Voorburg f 492.007,04; Bouwbedrijf Niersman N.V. le Voorschoten voor f 512.960,Stik- voorts Bouwbureau te Voorschoten voor f 526.400,Raming architect P. N. A. Sips f 473.570.— Het kerk bestuur zal aan het bisdom mach tiging vragen de gunning te ver lenen aan de Fa. Geers te Voor burg. HAZERSWOUDE Do emmer actie voor de Monseigneur Bekkers Stichting heeft in Hazerswoude 4200 gulden opgebracht. DE VLIET, die voor een be langrijk deel de historische structuur van Rijnsburg be paalt. RIJNSBURG Het is niet voor de eerste maal dat Rijns burgers zich zorgen maken over het afbreken van histori sche panden. Ook in 1811 werd geprotesteerd toen er sprake van wa>s dat restanten van de romaanse abdij zouden worden afgebro.ken. Kunstenaars en historici kwamen in het geweer. Onder hen bevond zich de hoogleraar in het latijn prof. Wijttenbach. Helaas, in 1811 mocht het protest niet baten. S. Leenheer: Iets van de inti miteit moet toch behouden blijven. LEIMUIDEN/RIJNSATERWOUDE De Doorzetters schaakten hun competitiewedstrijden, hoewel de op komst ditmaal gering was. De uitsla gen waren: C. Th. C. Beuk—J. J. v. d. Meer 01, Th. A v. d. MeerG. J. Roest 01, C. P. BeukG. J. Roest 10. De onderlinge wedstrijden du ren deze maand nog voort. Een aan tal leden was van mening, dat het schaakseizoen eind april al was af gelopen. ALPHEN De collecte voor het Astmafonds heeft f 2510.70 opge bracht. Dit is f 700 meer dan vorig jaar. KATWIJK AAN ZEE De Katwijk van de NCVB maakt een reisje naar de Betuwe, dit in bloei zal staan. De opstappl; zijn Marktplein, Duinrustph Bosplein. Het vertrek is om hal en men hoopt om 10 uur weer te zijn. Men kan zich opgeve mevrouw Souverein, Ouwehand 6 (bij geen gehoor Varkevissei 128). KATWIJK AAN ZEE UNI-zaal spreekt maandagavoi 8 uur de heer J. Klein Hanevt Bodegraven over „Wie was M zedek". WOUBRUGGE Mej. C. M. slaagde aan de Rijksuniversiti Leiden voor het examen semi-i NIE G W - V EN N E P De landbouwwerktuigen- en machinefa- briekbriek Vicon N.V. in Nieuw-Vennep start zo spoedig moge lijk met een produkliebedrijf in Spanje. I\adat de Vicon in Nieuw- Vennep in de afgelopen tien jaren in een aantal landen verkoop punten heeft gevestigd die een enorme stimulans betekenden voor de uitbreiding van de verkoop, is men enkele jaren geleden be gonnen met decentralisatie van de produktie. De moeilijkheden in verband met de arbeidsvoorziening in Nieuw-Vennep droegen hiertoe bij. In 1964 startte de Vicon met een fabriek in Goes, waar nu circa tach tig mensen werken- Intussen is een begin gemaakt met de produktie in het buitenland. Het eerste land waai de productie enige vorm kreeg is India, waar na langdurige en moei zame onderhandelingen in 1968 Vi con Ltd, te Bangalore van start ging. De eerste fase van de fabriek is vrij wel gereed en deze maand zal met de produktie worden begonnen. Op dat moment zal Vicon circa 950 per soneelsleden in dienst hebben, van wie 250 in het buitenland. De plannen voor het vestigen van een fabriek in Spanje zijn in ver gevorderd stadium. Door de snelle economische ontwikkeling in Span je en de vooruitgang van de mecha nisatie in de landbouw is er een grote markt voor de landbouwwerk tuigen. De Vicommachines passen bijzonder goed in het patroon van de Spaanse mechanisatie. Een aantal factoren maakt het noodzakelijk de fabricage in Spanje ter hand te nemen. Vanuit Holland exporteren naar Spanje is zeer moeilijk wegens de hoge invoerrech ten (32 pet.» en de gevolgen van de devaluatie van de Spaanse peseta in 1967. Werkgelegenheid De potentiële mogelijkheden van vérkoop en export vanuit Spanje zijn zodanig dat de produktie in het land zelf economisch gezien nood zakelijk is. Daarbij komt dat vol doende werkkrachten beschikbaar zijn. Belangrijk is dat Vicon vee' ervaring heeft in het beginnen van een industrie in een agrariscn ge bied en in hei omscholen van mensen uit de landbouw tot industriële werknemers. Als plaats van vestiging heeft de Vicon Palencia gekozen, een stad van circa 60.000 inwoners, gelegen op een afstand van ongeveer 100 km van Madrid in een groot landbouw gebied. waar nog weinig industrie is gevestigd- In principe zullen alle werktuigen die in het Viconiprcgraih zijn opgenomen worden gefabri ceerd. Vestiging van een industrie in dit gebied betekent uitbreiding van de werkgelegenheid waar ook de Spaanse economie om zit te sprin gen. De ambassadeur van Spa mr. Angel Sanz Briz, om hield zich in het Spaanse trum met arbeiders. Ook Spaanse lekkernij, was Valoso, een meester in het vaardigen van la paella, spaanse lekkernij, was j wezig. Foto: N. van der Hi De verkoop in het buitenlan zelf ter hand worden genomen wijl er ook researchwerk zal den verricht ten behoeve van di wikkeling van machines en he beteren en aanpassen van mat aan de lokale omstandigheden. De opzet is dal zo spoedig lijk de fabriek in Spanje door jaarden wordt geleid. De leidi staf zullen daartoe in Nede r worden opgeleid en vanuit N land worden begeleid. Rondleiding In verband met de plannen onderhandelingen met de lol landelijke Spaanse autor bracht een deputatie uit Spap tweedaags bezoek aan Vic Nieuw-Vennep. Deze de-puiat stond onder meer uit de hert quel Vaquer Salort (gcuv district Palencia). Juan Manu teos Et-hevarria (directeur nl rie van industrie). Severia Hoyos Casen (president van mer van Koophandel), J. Ri Puertas bungemeester van d Palencia) en José M. Alonso (architect). Gisteren heeft deze deputi de Vicon-fabviek :-e Soa? sadeur in ons land, mr. Ange Briz. en de handeisaitache voor een rondleiding door de f Ook de burgemeester van lemmormecr, mr. F. Th. D"Ci ter, was bij de begroeting aai Onder meer werd een bezo bracht aan het Spaanse centi Nieuw-Vennep, waar gastarl uit Spanje werkzaam zijn Vicon en de „Dentex" zijn vest- Achtereenvolgens werd centrum gesproken door de ai sadeur cn de gouverneur val lencia en de heer H. Vissers.» dent-directeur van de Vicon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4