EDERLAND WAS GOEDGEEFS Tienduizenden in touw Commentaar Manchester IL- A.C. Milan toch op de televisie Vijf miljoen in emmers en er komt nog meer Import van pony's voor menselijke consumptie? ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuw gesprek Praag-Moskou (R'TA) komt mijn opstel over de Van de luchtvaart." De snedigste opmerking tijdens de actie, die op hetzelfde ogenblik door de heer H. Redemijer te Deventer een schandaal werd genoemd, kwam van Wim Sonneveld, die Zijn aanbie ding (vijftig mille) begon met: Heb je al gehuild, Mies? Nee, dat had ze niet, al begon het er aan het slot een beetje op te lijken. Ze presenteerde heel rustig, sprak niet over "lieve mensen" en had het zoenen afge- Het ziet ernaar uit dat moe morgen in het teken van zal staan. Eerst zal er de komende avond en nacht een zwak front met wat re passeren, waarna warmere binnenstroomt. Hierin kan het kwik zondag 18 a 20 graden stijgen ver van enkele zonnige pe- Voor de eerste helft van is dit belangrijk boven nor- ale temperatuur. Eerst na zondag komt een kou- ont met een onweerkans dich- rbij ons land te liggen. ooruitzichtcn voor zondag: antal uren zon: meer dan 4; tin. temp.: omstreeks normaal; ax. temp.: 0 tot 5 graden boven irmaal ans op een droge periode van instens 12 uur: 90 procent; ans op een geheel droog etmaal: procent, oor maandag: mtal uren zon: 1 tot 9: in. temp.: 0 tot 5 graden boven irmaal; temp.: 1 tot 7 graden boven irmaal; ris op een droge periode van nstens 12 uur: 60 procent; ins op een geheel droog etmaal: 'procent. Wij onderschatten wat we hebben en overschatten wat we zijn. EBNER-ESCHENBACH Vandaag in ZO: -X Inpoldering Waddenzee ligt voorbij 2000 -X Walvissen krijgen meer bescherming -X- Als vervalser verdiende ik meer ■X" Dr. P. H. Esser: Gedwongen bloedproef nog geen waterdicht systeem -X- Dr. C. Rijnsdorp over Guépin -X- Ds. F. D. Emous over kerkelijke stijl ■X- Handdruk van een ouwe Tji -X- Henk Angenent: met bijzondere schal -X- Opvoeding verandert -X Kees Maks was een gretig schilder 12 mei. zon op 04.51: zon onder 1.22: maan op 03.24: onder 16.12. 16 :i n.m. schaft. Behalve dan met Wim voor noemde n Pierrey-ïE'.issen). Maar ja, die zijn ook niet iedereen. Over dat schandaal. Dat werd niet voor de kleurencamera's, maar voor een klein gezelschap leerkrachten van het buitengewoon onderwijs, die dagelijks met deze kinderen te ma ken hebben, opgemerkt. Zij houden in Deventer een congres. "Het be hoorde toch immers niet nodig te zijn, dat langs deze weg gelden bijeengebracht moeten worden om de zo broodnodige voorzieningen ten be hoeve van gehandicapte kinderen voor elkaar te krijgen?", zo zei de congresvoorzitter Redemijer, die het initiatief overigens zeer waardeerde en hoopte op een klinkend succes. Indringend Welnu, dat is gekomen. Het indrin gende filmpje over geestelijk gehan dicapten, waarmee de uitzending na het ach t-uur journaal begon, moet honderdduizenden nog eens met de neus op de feiten hebben gedrukt. Wat te zeggen van de 69-jarige we duwe op een boerderij in Friesland, die over haar 27-jarjge iongen, spe lend met een rietje op de grond, naïef aan de interviewer vroeg: "Wat denkt u van zo enen? Zou die nog wat kunnen leren?" Het diepe leed in enkele zinnen gevangen. Maar goed: succes op alle fronten. Tienduizenden zijn ervoor in touw geweest: de tweehonderd bekende Nederlanders van mgr. Alfrink tot Als sluitstuk van een Vrijheids mars West-Papoea, die 25 leden van de Papoeajongerenorganisa tie Kobe Oser van Nijmegen naar Den Haag hielden, hebben een tachtigtal Papoea's en sym pathisanten een demonstratieve optocht gehouden. Er werden t petities aangeboden bij de Twee de Kamer en de ambassades van de Ver. Staten en Indonesië. --v: •m Mies Bouwman heeft op feno menale wijze haar emmeractie tot een succes gemaakt. Door haar presentatie bewees zij, dat barmhartigheid in een moderne samenleving nog levend en es sentieel is, als ze maar een ac tuele stimulans krijgt. Na een heel lange avond alles in goede banen te hebben geleid, is Mies na afloop vermoeid: bloemen als simpele hulde voor haar presta tie: ivoorden en daden voor het geestelijk gehandicapte kind. Naast haar Fred Oster, die ook bewondering verdient voor zijn regie. Johnny Hoes, de mensen van de NTS, de 30.000 personeelsleden van de banken, de 130 telefonistes in de glazen zaal van de RAI, de duizen den onbekenden, ook uit België, die zelf bliksemacties op touw zetten, de voetballers, de marathonlopers, de "mensen van de Luchtmacht en niet te vergeten de ouders van de kinde ren om wie het allemaal ging. Schorre Mies Schorre Mies, kou gevat door win derig Nederland, waar ze in de trein, in Leiden, op het schip Veronica (dat was dus een mini-buitenlandse reis) en op de Waddeneilanden al 'opge wekt had gecollecteerd, een reis die gistermorgen om h'alf vijf was begon nen, kwam stem en handen tekort. Eerstk roop de stand, zoals gebrui kelijk. inaar langzaam omboog. Na half twaalf ging het met sneltrein vaart op het scorebord: 8 ton. 1 mil joen gepasseerd, 2,8 miljoen, 4,5 mil joen, 5 miljoen gepasseerdDe Keukenhofblocmenvracht in Carré stond te trillen door het enthousias me in de volgepakte zaal, waarin steeds maar meer emmers werden binnengedragen en steeds maar meer artiestent ot het brengen van „best sellers' werden genoopt. Voor vervolg zie pagina (.5 Brits blad over geheim rapport (Van een onzer verslaggevers) LONDEN Het Britse dag blad The Guardian maakt van daag melding van een vertrou- delijk Nederlands rapport, waar uit zou blaken dat in ons land Engelse pony's worden geïm porteerd, die bestemd zjjn voor de slacht en waarvan het vlees door „vele" Nederlandse hande laren voor menselijke consump tie wordt verkocht. Dit rapport zou in november reeds uitgebracht zijn aan de Nederlandse procureur-generaal door de heer L. Ridderikhoff van het Zuidhollandse voedselcommissariaat. De voor de slacht bestemde pony's zouden worden ver handeld bij een handelaar in Hedel (de plaats waar eens per jaar een gro te paarden- en ponymarkt gehouden wordt). Het rapport is gisteren ter sprake gekomen in het Britse Lagerhuis bij de behandeling van een voorstel om de minimum-exportprijs voor pony's te verlagen van 70 tot 40 pond. Èr zou ook in staan, dat de pony's bij voor keur worden geslacht voor ze vijf maanden oud zijn. omdat de huid dan nog glanzend is. Volgens The Guardian is het rapport in tegenspraak met verzekeringen van officiële zijde, dat er van een derge lijke onwettige handel geen sprake is. Van de zijde van de Nederlandse am bassade in Londen werd gezegd, dat weinig geloof wordt gehecht aan het bestaan van een illigale pony-handel voor de consumptie. „Nederlanders houden niet van paardevlees," zei een woordvoerder van onze ambassade. Van uit Nederland zou het pony- vlees echter ook verder worden ge ëxporteerd, o.a. naar een supermarkt in Brussel, n België, Frankrijk, Italië en West-Duitsland zou ponyvlees tegen hoge prijzen als lekkernij worden ver kocht. Officieel commentaar op deze berich ten was vanmorgen in Nederland niet te verkrijgen. PAISLEYACHTER CHICHESTER-CLARK BELFAST Dominee Ian Paisly, de militante leider van de extremisti sche protestanten in Noord-Ierland heeft zich achter de nieuwe Noordier- UTRECHT De voetbalwedstrijd Manchester United—AC Milan in de halve finale van de Europese voetbal- beker voor landskampioenen zal don derdag (Hemelvaartsdag) toch recht streeks door de NTS op het scherm worden gebracht. Het bestuur betaald voetbal stelt zich op het standpunt dat van de aan vankelijk gerezen controverse tussen de NTS en de KNVB geen principe-zaak gemaakt moet worden. Men was tevens van mening dat het Nedex-landse pu bliek niet de dupe mag zijn van de starre houding van de NTS. Dit laatste slaat dan op het feit dat de NTS nega tief heeft gereageerd op een voorstel van de KNVB de wedstrijd op een later tijdstip gedeeltelijk uit te zenden. Het bestuur van de KNVB heeft uit drukkelijk bepaald dat het besluit van gisteravond uitsluitend geldt voor deze uitzending. Men wenst aan de hand van de opgedane ervaringen het toe komstig beleid ten aanzien van TV- uitzendingen aan een nadere, zakelijke beschouwing te onderwerpen. se premier majoor Cichester-Clark geschaard. Paisley verklaarde dat de premier hem had geschreven, en mee gedeeld dat hij vierkant op de bres staat voor Ulster. „Wij geloven dat majoor Cichester-Clark oprecht is", aldus Paisley. ZOETERWOUDSEWEG 23 TELEFOON-21156 wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! PRAAG In welingelichte krin gen in Praag is gisteren gezegd, dat binnenkort een belangrijke Russische delegatie in Praag wordt venvacht teneinde een nieuwe onderhandelings ronde voor te bereiden tussen Tsje- choslowaakse en Russische leiders. Deze besprekingen zouden waar schijnlijk in hoofdzaak gaan over eco nomische en militaire zaken. In Tsjechoslowakije is gisteren op kalme wijze de bevrijdingsdag ge vierd. Vele inwoners grepen deze ge legenheid aan bloemen te leggen op het graf van Jan Palach op het kerkhof van Olsany. Het op hetzelf de kerkhof staande monument voor gevallen Russische militairen trok nauwelijks bezoekers. Schrijf op de bon duideli|k hel gewenste nummei 1 DAIMLER 1886VS> 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5 POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER T895 artistieke hond be druk te place mat- helder blauw op naturel- Inzenden aan Bureau van dit blad K> Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nrI 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267,1 iemwe Leidse Courant teur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in tcghenspoct!" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur I t Op het marktplein van Arnhem opereerden Max Tailleur, Mieke Bos en Lenie van der Meulen: een winstgevende combinatie Atlete Mia Gommers kwam uit Limburg met vier tot de rand gevulde emmers geld: ruim 26.000 gulden kon zij aan Mies overdragen Op de Dam in Amsterdam concentreerde zich de actie rondom Johnny JordaanTante Leen en Heintje Davids, met Boltini-assistentie Geduldig wachtend op zijn beurt: Willem Duys, Mies' tegenvoeter, nu haar medestander, zonder goudvis, maar met emmers AMSTERDAM Mies Bouwman had tot vanmorgen twee uur ruim vijf miljoen lijeen ge-emmerd. Althans, dat was de op dat ogenblik getelde opbrengst van de Tv-marathon voor de Mgr. Bekkersstichting, die ten goede komt aan het geestelijk handicapte kind. »*- Er zal nog wel het nodige bijkomen. Dat wordt bekend op 21 mei, zei Mies aan het slot van de uitzending in Carré, toen de rij aan bieders nog steeds langer begon t'e worden (hoeveel auto's uit heel Nederland zouden op dat ogenblik nog naar Amsterdam op weg zijn?) en de uitzending onherroepelijk de ether uit moest. Hartverwarmend TTET mocht hartverwarmend heten hoe ons volk gisteren heeft bij eengebracht voor het gehandicapte kind. En wie zün bijdrage nog niet mocht hebben gegeven blijft de gelegenheid daartoe behouden al bedenke men dat uitstel de kans in zich heeft om afstel te worden. Het leed zelf kon door deze actie niet worden weggenomen. Maar we heb ben wel weer gezien dat ook in leed zegen kan zijn géjegen. In de weg namelijk die het opent tot liefde en liefdebetoon en in het dichter bijeen brengen ook als volk. Welnu, daarvan is dan gisteren op nieuw blijk gegeven. Al vertonen we als volk in de meeste opzichten een verscheidenheid en verdeeldheid die wel eens tot moedeloosheid kan stem men. toch laten soms plotselinge ge voelens van eenheid zich niet terug dringen. Dan namelijk wanneer we, tegenover geleden leed, dc betrekkelijkheid gaan zien in zoveel dat afstand lykt te scheppen. Een actie als van gisteren brengt ons dan weer wat dichter bij elkaar. Naar onze indruk is de zuigkracht die van zulk een actie kan uitgaan wat aan het afnemen. Dat is een na tuurlijke zaak. In de eerste actie bin nen dit veld van liefdebetoon en van helpen had de televisie zelf nog een overrompelende werking. Daar zat, hoe mooi de resultaten waren, toch iets onwezenlijks in. We zijn nu als volk in de juistere „proporties" beland, en die zijn ge lukkig nog verblijdend genoeg en be horen dat ook te blyven. Want er valt nog zoveel mee te leven in leed en mee te leningen aan ver driet. Dat is dan de zegen die ervan kan uitgaan ook op heel een volk. Een woord van ontzag ten slotte voor de fantastische wijze waarop deze actie weer is georganiseerd geworden mag zeker niet achterwege blijven. Zaterdag 10 mei 1969 - 51ste jaargang

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1