Is de mammoetwet slechts een droom? Acht overwegingen om nw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 3 4 5 6 7 AMRO BANK Rogers: behoedzame studie vredesplan Hoger personeel moet sociale nood leningen Waarom indertijd enthousiast? Tipgeld voor ïredase moord ao voor kappers is opgehouden Reproductiebedrijf in Kerkrade Vertrouwen van werkgever soms ver te zoeken Praathuis Nederlandse inbreng bij bouw Zeeuwse kerncentrale Welzijnsbeleid vraagt steeds meer aandacht Man poogt broer te doden: eis twaalf maanden Bekboord Vragen over dood zieke na nachtelijke rit ZATERDAG 10 MEI 1969 REDA Het ministerie van (titie stelt drieduizend gulden ichikhnar voor degene die een Slissende tip kan geven bij de Sporing van de moordenaar van de fjarige typograaf J. Mallens. Deze rd op 27 februari in een steegje in Bredase wijk Princenhage ver- >rd. De politie had al meer dan 75 binnengekregen, die echter geen alle resultaat opleverden. UTRECHT Minister Roolvink - lakt bezwaar tegen de bij hem in diende cao voor het kappersbedrijf it het oog op de prijsgevolgen. De standkoming van de nieuwe cao or de ongeveer zestienduizend kap- rsbedienden leverde nogal proljle- en op, omdat de werkgevers alleen laar akkoord konden gaan met een >nsverhoging, al zij de daardoor jgende kosten zouden kunnen orberekenen in hun tarieven. Da len zouden met zeven procent zijn rhoogd. De minister heeft de be- ikken partijen gevraagd zich nader er de inhoud van de cao te bera- n. il- West-Duitsland heeft zijn ambas- deur in Cambodja teruggeroepen, dat dit land donderdag aan Dst-Duitsland volledige diplomatie- erkenning heeft verleend. Overleg 1 worden gepleegd over de door Dnn te nemen stappen. WAGENINGEN/LEIDEN De di- les van Zomer en Keunings druk- J Vada in Wageningen en Ko- igsveld en Zoon in Leiden hebben floten een reproductiebedrijf in irkrade te stichten. Dit ultra-moderne bedrijf zou met- i werk gaan bieden aan ongeveer iderd mensen. Het nieuwe bedrijf zal zich toeleg- op de vervaardiging van repro- iefilms en cilinders voor diep- kerijen. De beide directies me- dat net nieuwe bedrijf de ontwik- ling in de diepdrukindustrie op in- lationaal niveau zal stimuleren. Voor selectie en herscholing van pchnisch personeel zal worden sa mengewerkt door de Katholieke mijn- erkersbond, de grafische vakorgani- fities en diverse opleidingsinstanties. Jen verwacht dat het aantal werkne mers binnen vijf jaar zal zijn verdub- Parkeermeters opengezaagd UTRECHT De zeventienjarige oper S. en zijn negentienjarige tiend S., beiden uit Utrecht, hebben cekend de afgelopen maand 22 par- 0 fermeters te hebben opengezaagd ■n de geldbakjes te roven. Het twee- '1 was zondag aangehouden bij een ?§ing tot inbraak in een wijnhandel, ij hebben voorts de geldladen van en sigarettenautomaten leeggehaald. 'P 18 maart waren ze aangehouden Tegens het openbreken van auto's. Door D. J. Steenkamp Rector Chr. Lyceum Dr. WA. Visser *t Hooft te Leiden LEIDEN In kringen van het Voortgezet Onderwas is de >eds bestaande onrust onlangs nog toegenomen door een schrqven jan het ministerie van onderwijs en wetenschappen, waarin een poorstel tot een nieuwe regeling bekend wordt gemaakt voor de berekening van het aantal lessen, dat gegeven mag worden. Deze regeling, die wordt aangekondigd als een „technische" rjjziging, betekent in feite voor de scholen nooit een verbetering, logstens een handhaving van de bestaande regelingen, maar in tele gevallen ook een duidelijke achteruitgang. de wijze waarop het nieuwe orstel is gepresenteerd, heeft in derwijskringen irritatie verwekt. 5 reden voor de „technische" wijzi- ndjigen wordt namelijk opgegeven, ej t zij noodzakelijk zouden zijn ge- jrden omdat een aantal scholen t op de vingers van twee handen is tellen experimenteert met een ijf^ejarige brugklasperiode. Deze scholen kunnen namelijk niet °°iBCt het aantal leerlingen van elke loolsoort opgeven en daardoor inmin het aantal klassen daarvan ekenen. Dit is volgens de bestaan- regelingen noodzakelijk öm te we- hoeveel lessen er gegeven mogen rden. feite komt het hierop neer, dat voorstel tot een nieuwe regeling ntworpen, om een aantal uitzon- •lijke scholen binnen het kader i een formule te dwingen, die voor t scholen geldt en die voor de este scholen ongunstiger uitpakt momenteel het geval is. let is dan ook begrijpelijk, dat n in onderwijskringen dit voorstel t louter als een technische wijzi- g beschouwt. Bezuiniging Ulereerst is duidelijk, dat het irstel een bezuinigend effect heeft, is het allang een publiek geheim, de mammoetwet door gebrek aan anciën uitermate povertjes ten uit- er kan worden gebracht. Wie zoals ondergetekende indertijd, een enthousiast voorstander van vernieuwing in het onderwijs op i eigen wijze heeft meegewerkt de geesten ontvankelijk te maken r de aanvaarding en uitvoering de mammoetwet, komt thans tot teleurstellende conclusie, dat de alen niet verwezenlijkt kunnen - rden, ja dat wij er in sommige zichten slechter aan toe zijn dan de invoering van de wet. mammoetwet kost geld. Als dat geld er niet is, kunnen we er geen mammoet op na houden. Verbitterd als men is over de gang van zaken, valt het moeilijk zich nog voor de geest te brengen, waarom men indertijd enthousiast voor deze wet kon zijn. Met moeite herinnert men zich, dat men geestdrift op bracht voor de gedachte van de indi viduele aanpak van de leerling, reke ning houdend met zijn capaciteiten, gaven en gebreken. In een brugklasperiode van één jaar zouden we de leerlingen nauwgezet observeren, ze begeleiden, ze leren studeren. Hoe is dat thans nog moge lijk in klassen die 30, 32, soms 33 leerlingen bevatten? Raadsel Er zouden studie-uren komen. Prachtig! Het onderwijs is van de studie-uren in korte tyd gaan houden. Maar de bijzondere scholen, katho liek en protestant, die het nog altijd de moeite waard vinden de leerlingen tijdens het godsdienstonderwijs te confronteren met het leven van Christus, moesten één of twee stu die-uren opofferen. Het is mij nog altijd een raadsel, hoe dit mogelijk is in een land, waar openbaar en bijzonder onderwijs wettelijk zijn gelijkgesteld. Expressievakken is een magisch begrip geweest, dat het gezicht van de mammoet mede heeft bepaald. Niet alleen het hoofd, ook de hand waarmee men vaardigheid kan tonen, zou een kans krijgen. Welnu: de lessentabellen die verschenen gaven nauwelijks ruimte aan handvaardigheid. Insiders weten, dat het aantal uren voor. de expres sievakken eerder is teruggelopen dan toegenomen! Het onderwijs in de moderne talen moest op een modernere leest worden geschoeid. Audio-visuele middelen en vooral het talenpracticum moesten worden ingeschakeld. Maar die mid delen kosten geld, veel geld. En dat is er niet. Gratis Er zouden meer voorbeelden te noemen zijn, waaruit blijkt hoe het gebrek aan financiën steeds weer be lemmerend gewerkt heeft. Ik wil er nog een noemen: De volledige be trekking van de eerstegraads-leraar werd vastgesteld op 26 lesuren, maar gesteld dat de schoolleiding in een bepaald vak 27 uur ter beschikking zou hebben, kan zij aan de leraar in de volledige betrekking vragen of hij bereid is dat 27ste uur te geven. Maar dan wel gratis! Ik kan mij niet voorstellen, dat in enige sector van ons maatschappelijk leven aan een werknemer gevraagd kan worden gratis te werken. Bij het onderwijs kan het. De leraar kan weigeren. Uiteraard. Chr. handelsreizigers (Van onze sociaal-econ. redactie) AMERSFOORT Het belangrijk ste voor de handelsreiziger en han delsagent in zjjn dienstbetrekking is in vele gevallen niet het financiële as pect. Voorop staat de wens naar hu maniteit van de werkgever. Men wenst erkenning van het recht, geza menlijk mee te werken in het belang van de totaliteit van het bedrijf. Het vertrouwen tussen werkgever en werk nemer is soms ver te zoeken en men Iaat alles maar komen zoals het komt; men gaat voorbij aan het gro te gebod, waardering voor elkaar te hebben. Voorzitter Jac. de Gans van de Ne derlandse Vereniging van christelijke handelsreizigers en handelsagenten noemde dit vandaag op de jaarverga dering van de bond een van de grootste sociale problemen van deze tijd. Hij iuichte het toe, dat nu eindelijk binnen de vakcentralen een commis sie is gevormd, waarin men de po sitie van de handelsvertegenwoor diger en de handelsagent onder de loep gaat nemen. De heer De Gans was blij met de waar een federatie is gevormd met de beroepsgroep handelsreizigers en handelsagenten van de Christelijke bedrijfsbond voor handel, bank- en verzekeringswezen. Ook met de alge mene en r.k. organisaties bestaat een goede samenwerking. Op nationaal vlak hopen de han delsreizigers in de komende maanden door gezamenlijke inspanning een aantal belangrijke activiteiten te ont wikkelen, di« verstrekkende gevol gen zullen hebben voor de positie van de beroepsgenoten. Maar de schoolleiding zit er mee, om over de leerlingen waar het tenslotte om gaat, maar niet te pra ten. Samenvoeging Het nieuwe voorstel voor de bere kening van het aantal lessen heeft behalve financiële ook onder- wijs-technische aspecten. Weliswaar worden deze nergens genoemd er is immers slechts sprake van een technische regeling maar intussen springen zij wanneer de regeling van kracht zou worden, duidelijk naar voren. De regeling dwingt namelijk in sommige gevallen afzonderlijke schooltypen samen te voegen of een numerus clausus vast te stellen. Wij hebben er bijvoorbeeld bezwaar te gen havo- en atheneum-leerlingen samen te voegen, wanneer het motief daartoe een regeling is, die een tech nische verfijning lees: bezuiniging beoogt. Er zou over te praten zijn leerlin gen van verschillende schooltypen voor bepaalde vakken bij elkaar te voegen gedurende de eerste drie jaar, maar dan alleen wanneer het uitgangspunt didactisch pedagogisch bepaald wordt. IHet samenvoegen van verschillende schooltypen heeft ook andere conse quenties. Voor de tweede klassen en hoger van het atheneum is de eerste graads bevoegdheid vereist (doctoraal of M.O.-B), voor de tweede en derde klasse van het havo de tweedegraads bevoegdheid (kandidaats of M.O.-A). Maarwelke bevoegdheidsgraad geldt nu voor de leraar die les geeft aan een gemengde atheneum-havo- klas? De ervaringen opgedaan in de brugklassen van de scholenge meenschappen doen vrezen, dat de laagste bevoegdheidsgraad voldoende zal zijn. Het verhaal wordt eentonig: bezuiniging is het gevolg. Nachtmerrie De leraren met de eerstegraads be voegdheid zien het terrein van hun werkzaamheden zienderogen verschrompelen. Of zij zullen bereid moeten zijn te aanvaarden, dat zij in het kader van de mammoetwet minder waard zijn dan daarvoor, terwijl er meer en meer van hen gevraagd wordt. Het alternatief: een numerus clau sus achten wij onaanvaardbaar. Het is niet democratisch en in strijd met de gedachten, die ten grondslag lig gen aan de mammoetwet. Is de mammoetwet een droom? „Tussen droom en daad staan wet ten in de weg en praktische bezwa ren", schreef Elsschot. Toch hopen wij dat de wetten van deze droom geen nachtmerrie zullen maken. Na het aflopen van het ultima tum hebben de studenten van de universiteit te Leiden besloten tot handhaving van de bezetting. De Algemene Leidse studenten vereniging heeft het academie gebouw tot permanent discussie centrum gemaakt. gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); 2 geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; y/2% rente. En spaar-mogeüjk- heden met 4 t/m 6</4% rente; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; 8 uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge- I bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK AMSTERDAM p=i De Nederlandse Siemens maatschappij NV deelt mee dat zij met VMF/Stork-Werkspoor, de Rijn-Schelde groep en Bredero's bouwbedrijf Nederland in beginsel overeenstemming heeft bereikt over een te sluiten overeenkomst voor de uitvoering van het project der kern energiecentrale met een vermogen van vierhonderd Megawatt in Bors- sele (Zeeland) voor de provinciale Zeeuwse elektriciteits-maatschappq. Begin april heeft de PZEM de Ne derlandse Siemens maatschappij als vertegenwoordiger van de Kraftwerk Union A.G. opdracht gegeven voor de levering van de centrale. De bedoe ling is de opdracht in nauwe samen werking met het Nederlandse be drijfsleven uit te voeren. Bredero's Bouwbedrijf is inmiddels begonnen met grondsonderingen. Deskundigen van VMF/Stork-Werk spoor, Rijn-Schelde Nederlandse Sie mens en Kraftwerk-Union zullen de zer dagen uitvoerig met genoemde on dernemingen zullen ook andere Ne derlandse bedrijven bij de uitvoering van het project worden ingeschakeld. Mr. Oosterhuis in jaarrede: WASHINGTON De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken William Rogers heeft gisteren gezegd dat het uit tien punten bestaande vre desplan van het Nationaal Be vrijdingsfront „enige onaan vaardbare voorstellen bevat, maar ook elementen die de mo gelijkheid tot studie bieden". De voorstellen van het Bevrij dingsfront werden donderdag op het vredesoverleg in Parijs gedaan door de NBF-woordvoerder Tran Buu Kiem. Nieuwe elementen in dit plan zijn vorming van een coalitieregering in Zuid-Vietnam, het houden van demo cratische verkiezingen, vrijlating van alle politieke gevangenen en voorts de bekende eisen, zoals terugtrekking van de Amerikaanse en andere bui tenlandse troepen uit Zuid-Vietnam. Volgens Rogers zal het NBF-plan „behoedzaam worden onderzocht, in de hoop dat het een serieusant woord vormt op de voorstellen van Zuid-Vietnam en de VS". Rogers gaf niet aan welke punten hij onaanvaardbaar en welke hij de moeite van het bestuderen waard vindt. Verwacht wordt dat de Ameri kaanse onderhandelaar in Parijs, Henry Cabot Lodge, van president Nixon nauwkeurige instructies zal krijgen om van het Bevrijdingsfront en de Noordvietnamezen uitleg te krijgen, welke zou kunnen leiden tot voortzetting van de onderhandelingen op duidelijk vastgelegde punten. De Zuidvletnamese regering meent dat het vredesplan geen nieuwe voorstellen bevat. De vorming van een coalitieregering is voor de rege ring in Saigon onaanvaardbaar. Over het voorstel van het NBF betreffen de de gedemilitariseerde zone en de uitwisseling van krijgsgevangenen valt te praten, aldus het Zuidvletna mese standpunt. De 74-jarlge Edenaar R. van Ma nen, is gisteravond ln zijn woon plaats om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets de Lunterse weg overstak en werd gegrepen door een zware vrachtauto. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De schei dende voorzitter van de Neder landse christelijke vereniging voor hoger personeel, mr. G. J. Oosterhuis, heeft vandaag in de jaarvergadering opgemerkt, dat het hoger personeelslid èich bezig dient te houden met het schep pen en onderhouden van infra structurele voorzieningen die wezenlijk zijn voor de nationale economische ontwikkeling en het tot een oplossing brengen van de problemen voor sociale desintre- atie en sociale nood. Het ambtenarenapparaat is sinds 1869 gegroeid van 10.000 ambtenaren op 3.5 miljoen inwoners tot 200.000 op 13 miljoen nu. Dat wil zeggen twintig maal zoveel overheidsdienaren en viermaal zoveel inwoners. Met het gespecialiseerder worden van het werk traden met name de hogere ambtenaren meer op de voorgrond. Het aantal nam de laatste honderd jaar toe van 500 tot 20.000, ruw ge zegd van 1 op de 7.000 tot 1 op de 700 landgenoten. Mr. Oosterhuis meende, dat deze tendens ook voor het bedrijfsleven geldt „Naar beide zijden heeft zich de technologische en sociaal-econo mische ontwikkeling doen gelden en leiding plus wetenschap voor nieuwe opdrachten gesteld". De jongeren gaan daarom een prachtige toekomst tegemoet, maar mr. Oosterhuis waarschuwde de ouderen voor de mentaliteit van „het zal mijn tijd wel duren". Hij deelde mee, dat deze week in nauw overleg tussen de afdeling soci ale zaken van Philips en de Vereni ging van hoger personeel bij dit be drijf onder alle hogere ambtenaren een enquête is ingesteld, waarvan de resultaten ten dienste zullen staan van zowel werkgever als vereniging. Er wordt een opiniepeiling gehouden over eigen functie en werksituatie, positie en loopbaan, inkomen en ar beidsvoorwaarden en de onderne ming in het algemeen. Belasting Over de sociale positie van de ho gere ambtenaar sprekende, noemde hij de geïmproviseerde aanpassingen van het inkomstenbelastingstelsel lapmiddelen, omdat door de starre progressienormen geen rekening wordt gehouden met de geldontwaar ding. „Het wordt hoog tijd, dat hier voor een stelsel komt, waarin een automatisch meegroeien is inge bouwd". „Ongerustheid over het stijgend ziekteverzuim zie ik ook als bewijs van de noodzaak, niet met verouder de methoden nieuwe ontwikkelingen te lijf te gaan. Ik ben blij met de geluiden die wijzen op een meer ver antwoordelijkheid willen geven aan de individuele werknemer." Mr. Oosterhais zag het voor het hoger personeel als een uitdaging om voor dit laatste op de toekomst gerichte concrete maatregelen te bevorderen. Drs. A. W. Overwater, presi dent-directeur van de Verenigde mengvoederfabrieken „Koudijs" in 's-Hertogenbosch, hield een causerie over „Fusies en maatschappelijke ontwikkeling". Hij vindt dat onderscheid moet worden gemaakt tussen fusies, parti cipaties, overnamen, concern-vorming en ontstaan van conglomeraties. Voorts noemde hij vier redenen waarom de concentratietendens zich al sterker ontwikkelt en nog voort zal gaan: technische, financiële, mar keting- en kostenontwikke lingsaspecten. „Nagegaan zal moeten worden, of deze concentrerende be wegingen nadelig zijn voor de mede werkers in enige onderneming, voor de kapitaalverschaffers en voor de leveranciers." Drs. Overwater was van mening, dat economische machtsconcentratie niet kan worden tegengehouden. „De voortgang daarin zal welhaast een automatisme kennen. Verbreking van dit automatisme wordt, alleen slechts al vanuit de eis tot meer wel vaart, onmogelijk." Minister Klompé: (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK „Welzljns- en leef- baarheidsbeleid is geen aangelegen heid voor zweverige dwepers, maar voor bewogen realisten. Met het oog op de toekomst zullen in ons land onze werk-, woon- en recreatiegebie den zodanig ingericht moeten wor den, dat deze elkaar niet of zo min mogelijk hinderen. De factoren wel zijn en leefbaarheid zullen daarvoor tijdig en structureel ingebouwd moe ten worden in onze technisch-econo- mische ontwikkelingsplannen." Aldus sprak vanmorgen de minis ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, op de landdag van Rotary International in Rijswijk. Volgens mejuffrouw Klompé is het begrip leefbaarheid eigenlijk pas in de huidige welvaartsstaat geboren. Leefbaarheid is op te vatten als het zichtbaar maken uit sociaal en cultu reel oogpunt van het welzijn in het directe leefmilieu van de burger. Veel fundamenteel sociaalweten schappelijk onderzoek is volgens de minister nog nodig om de invloed en samenhang van alle veranderingen in de samenleving op technologisch, medisch en sociaal-cultureel terrein op welzijn en leefbaarheid te onder kennen en vandaaruit ook welzijnsbe leid op te bouwen. Naast economische planning en ruimtelijke planning is naar het oor deel van de minister een sociaal kan een gecoördineerde welzijnsplan ning de diverse welzijnsfacetten te gen elkaar afwegen met het doel het integrale welzijnsstreven, waarvan de welvaart een belangrijk maar niet alles beheersend onderdeel is, tot hoeksteen van het beleid te maken. UTRECHT Tegen de 45-jarige Utrechtse plantsoen-arbeider G. H. is gisteren voor de Utrechtse rechtbank een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar geëist wegens een poging tot moord op zijn 43-jari- ge broer L. W. H. Het geval speelde zich op 20 janua ri van dit jaar af. De plantsoen-ar beider wilde zijn broer met zijn broekriem wurgen. Hij snoerde de riem om de nek van zijn slachtoffer, zodat deze geen adem meer kon ha len. Verdachte had in zijn driftbui zijn broer vervolgens aan de broek riem van zijn stoel getrokken en hem enkele meters door de kamer gesleurd. Later had G. H. de broekriem weer losgemaakt. Daardoor kon de broer weer wat op adem komen. Hij strom pelde naar kennissen toe, die de poli tie alarmeerde. Uit het onderzoek was gebleken, dat de verstandhouding tussen beide broers abominabel slecht was. Regel matig vielen er tussen hen rake klap pen. Verdachte was reeds eerder ver oordeeld wegens mishandeling. De officier van justitie noemde hem in zijn requisitoir eerder sluw dan dom. Hij achtte de poging tot moord bewe zen, omdat hetgeen hij heeft gedaan een duidelijke uitvoering van zijn voornemens is geweest. De raadsvrouwe van verdachte, mevrouw mr. M. G. Baud, was echter van mening dat het tenlastegelegde niet bewezen was en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Dp de werf Gusto te Schiedam is gistermiddag met behulp van drie drijvende bokken een plat form, bestemd voor een boor eiland op de Noordzee, op een ponton geplaatst. DEN HAAG Het socialistische kamerlid Ocle heeft de staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezond heid gevraagd of een nader onder zoek wordt ingesteld naar de doodsoorzaak van 'de 66-jarige P. Keulen uit Geleen, die „van het kastje naar de muur is gestuurd" al vorens hij werd opgenomen ln het ziekenhuis van Sittard, waar hij eni ge dagen later Is overleden. De heer Oele wil voorts dat de Kamer op de hoogte wordt gebracht van de resultaten van het onderzoek en verneemt hoe in de toekomst kan worden voorkomen dat door gebrek aan organisatie en communicatie bij ziekenhuizen in de mijnstreek gevol gen van ontoelaatbare vertraging ln het opnemen van patiënten zich zul len herhalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11