TOPBERAAD IN BONN OVER REVALUATIE Commentaar VN-man bezorgd over West-Irian I Het Kwartet Vandaag beslissing verwacht Kiesinger blijft fel tegen HET WEER j Depressie in aantocht Regen-bui melkhazelnootjes JAMIN Universiteit Leiden permanent centrum democratisering Rotterdam koopavond definitief ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 9 mei 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot- christelijke dagbladen Nieuwe Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn her» in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BONN Het is vryvvel zeker dat vandaag nog een beslissing zal worden genomen over het al dan niet hoger waarderen van de Duitse mark. Duidelijk verschil van inzicht was er ook vanmorgen nog tussen bondskanselier Kiesinger, die fel tegen revaluatie is, en zgn minister van economische zaken, Schiller, die een revaluatie met zeven procent zou hebben voorgesteld. Verwacht wordt dat Kiesinger aan het langste eind zal trekken. Niets komt ons duurder te staan dan de vermetelheid, hardop te zeggen wat ieder- een in stilte denkt. BOUQEART „Nu zal lint wat gemakkelijker zijn om je beurt af te wachten." DE BILT Boven West- en j Midden-Europa bevindt zich een litgestrekt lagedrukgebied met [meerdere kernen. Daarentegen treffen we een hogedrukgebied [aan ten zuidwesten van Spanje Portugal. Oceaanstoringen ;kken via de Golf van Biskaye ar het Alpengebied, waardoor •t er zeer wisselvallig is. Ons land bevond zich de afge- ipen nacht in een gebied met iringe luchtdruk verschillen. iardoor er weinig wind was. Bij 'einig bewolking daalden de imperaturen plaatselijk tot 2 graden, terwijl er ook hier en laar nachtvorst voorkwam. Het komende etmaal trekt een depressie boven de Britse eilan den naar het oosten, terwijl een uitloper van een hogedrukgebied nabij Portugal zich over de Britse eilanden uitbreidt. In verband Emet deze ontwikkeling zal de wind in ons land geleidelijk rui men naar west tot noordwest. Daarmee wordt koele lucht via de Noordzee aangevoerd. Vooruitzichten voor zondag: alza Aantal uren zon 2 tot 9; min. temp. 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp. van ongeveer nor- maal tot 4 graden boven normaal; Vol's kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent; kans op een geheel droog et maal 40 procent. 10 mei. zon op 04.55: zon onder 20.19maan op 03.02: onder 13.33. 16 :d m T/ANAVOND om 8.20 uur is het het UUR U voor Mies en haar tweehonderd -prominente assis- ten. In het Amsterdamse theater Carré zal ze haar „lieve mensen uitnodigen om haar inzamelaars, die met hun ophaal emmers door het gehele land trekken, spontaan en gul te honoreren. De actie van de Bekkers stichting voor het, geestelijk gehandicapte kind wordt gedirigeerd doar Fred Oster. Op de foto Mies Bouwman en monster regisseur Fred Oster, nog even de details besprekend voor vanavond. Mies beschouwt het als een gewone uitzending, geen verlengstuk van Open het dorp. Het is alleen de bedoeling, dat de mensen hun beurzen trekken, zegt ze nadruk kelijk, omdat ze werkelijk mee voelen met het doel van de actie, en niet omdat ik het vraag. Er is een aanvullend schema, maar als er zoveel bijzonders gebeurt Behalve de bondskanselier is ook de minister van financiën, Strauss, een tegenstander van revaluatie. Voor de televisie zei Strauss „dat dan de handel voor de valutaspeculanten grondig zou worden bedorven." Kiesinger voerde vanmorgen vroeg eerst besprekingen met de leiders van j de liberale oppositie. Ook kwamen vertegenwoordigers van de christen democraten en de sociaal-democraten, de coalitiepartners in de huidige West- duitse regering, bijeen om zich over de monetaire situatie te beraden. Later op de dag hield de bondskan selier topberaad op zijn bureau. Hier aan namen deel de ministers Strauss en Schiller en de president van de Bundesbank, Karl Blessing. Na de urenlange besprekingen van gister avond met politici en financiële ex perts van de CDU werd niets meege deeld over het verloop ervan. Blief? Gisteravond circuleerde in Bonn het bericht dat minister Schiller in een brief aan de Bondskanselier een zeven procent revaluatie zou hebben voorgesteld. Hij zou er op hebben aangedrongen „onverwijld een besluit te nemen daar anders nadelige ge volgen op het gebied van de prijzen zouden ontstaan. Vannacht werd evenwel bekend, dat Schiller geen brief heeft geschre ven. Wel had de minister „enige tijd geleden" de bondskanselier schrifte lijk een eenzijdige revaluatie van de mark aanbevolen. Hij had daarbij echter geen percentage genoemd. öp de valutamarkt was ook giste ren sprake van een zeer nerveuze stemming. De ontwikkelingen op mo netair gebied hadden vooral invloed op de markten in Amsterdam, Frank fort, Brussel, Zurich en Milaan. In Londen en Parijs was de stemming betrekkelijk rustig. Op de wisselmarkt in Amsterdam was er ook aanbod van dollars, maar pond sterling was zwak. Aanvankelijk was er ok aanbod van dollars, maar dat werd vlot opgenomen. Frankfort In Frankfort was de dollar zwak tegenover de mark. Gehandeld werd na ingrijpen van de Bundesbank op 3,9690 bieden, 3,9700 laten. En in Zü- rich werd de mark verhandeld op 3,9680 laten, 3,9690 bieden. Dat was hoger dan de officiële maximumkoers. De dollar was vast ten opzichte van de Zwitserse frank. In Milaan heerste evenals woens dag een ware dollarkoorts. In de Bel gische hoofdstad werd de wisselmarkt „chaotisch" genoemd. Sommige han delaren waren vart mening dat de pa niek sinds de Kongo-crisis in 1960 niet zo groot is geweest. In Parijs verliep de deviezenhandel betrekkelijk rustig. De koers van de mark was hoger dan sinds de dag vóór de sluiting van de Europese wis selmarkten tijdens de monetaire cri sis in november 1968 het geval is ge weest Het pond onderging een te verwaarlozen daling. Ook in Londen wist men zich gis teren goed te beheersen. Voor de lire bestond zoveel belangstelling dat de Bank van Engeland tussenbeide moest komen om de koers van het Pond te genover de Italiaanse valuta op een aanvaardbaar (interventie-)peil te' houden. De Arbognarivier is door vele dagen regen overmoedig geworden en dat betekent dat vele Noorditaliaanse steden en dorpen van deze baldadige stemming de dupe zijn: men kan zich uitsluitend met bootjes en soms nog wel met grote lieslaarzenzoals op de foto in het plaatsje Mortiara verplaatsen en dit natte gedoe is door het zonnige weer ook niet goed te schijnen Buitenlandse pers ivordt geweerd 150 gram van 125 voor 115 niet te geloven voor die prijs! bij de inlevering van de emmers in Cajrê en bij de gehele gang van de actie, zou dat fijn zijn, ver zekert Mies nog. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse universiteit is gisteravond tot permanent demo- cratiseringscentrum verklaard. De vergadering in de Pieterskerk niet ongeveer 3.000 studenten en stafle den, waarbij ook curatoren, het da gelijks bestuur van de senaat en verscheidene andere hoogleraren aanwezig waren, heeft met overgrote meerderheid een motie aangenomen waarin wordt gesteld „de bijeen komst onbeperkt te continueren ge zien de vorm van ons ultimatief voorstel van 6 mei en gezien het overwegend negatieve antwoord van het universiteitsbestuur". Daaraan voorafgaand was een verklaring voorgelezen waarin het college van curatoren en het dage lijks bestuur van de senaat mee deelden dat zij „in overleg met de lectorencommissie en stafconvent binnen veertien dagen bekend ma ken welke representatieve vertegen woordigers zij afvaardigen om sa men metv ertegenwoordigers van de andere groeperingen binnen de uni versiteit in overleg met hun achter ban gestalte te geven aan de begrip pen inspraak, medezeggenschap, medebeslissingsrecht en openbaar heid, opdat aan de verantwoordelijk heid van alle groeperingen reële in houd wordt gegeven. Voorts zijn curatoren en senaat- bestuur van oordeel dat deze gang van zaken in overeenstemming is met de voor hen aanvaardbare strekking van de verklaring van se naat en curatoren van de hogeschool in Tilburg, die aldaar tot opheffing van de bezetting heeft geleid. De poging om in Leiden tot ovér- leg te komen zou ernstig kunnen worden bemoeilijkt wanneer het overleg in strijd met de democrati sche spelregels zou worden gebon den aan voorafgaande inwilliging van eisen", aldus de verklaring. Prof. dr. D. J. Kuenen, prorector van de Leidse universiteit, verklaar de dat de voorgestelde structuur commissie dezelfde zou moeten zijn als in Tilburg het geval is. Curator j Van Rooyen voegde daar nog aan j toe dat medebeslissingsrecht open baarheid insluit. Voor vervolg zie men pag. 13! DJAKARTA Zeer bezorgd is de VN-afgevaardigde voor west-Irian, Ortiz-Sanz, over de Papoea-opstand. Hij lieeft vandaag alle betrok kenen opgeroepen tot uiterste zelfbeheersing. Hij zal nagaan I welke, gevolgen de acties van anti-Indonesische opstandelin gen zullen hebben voor de (tegen augustus te houden) volksraad- pleging over dc toekomst van West-Irian. Separatisten in West-Irian heb ben een eigen kabinet gevormd en ook een „parlement van West- Nieuw-Guinea", beweert El Bahar. rine. Het net van de afhscheidings- I het blad van de Indonesische ma- I beweging breidt zich volgens dit blad uit tot Australië. N e d e r- land, Japan en de Verenigde j Staten. Een Amerikaanse organi- j satie, PC genaamd, zou de opstan delingen financieel steunen door middel van „gelddroppings". Waarschuwing I Dr. Soedjarwo, hoofd van het karta. waarschuwde gisteren tegen bureau WDestianese zaken in Dja- terreuracties". Hij sprak op een persconferentie, waar alleen Indo nesiërs werden toegelaten. De re gering had al eerder journalisten en buitenlandse functionarissen verboden West-Irian te bezoeken Dat gebeurde, aldus minister Ma- lik, als gevolg van „overdreven persberichten" over ongeregeld heden. Het verbod is maar tijde lijk. beweerde het ministerie van voorlichting, en het zal hopelijk worden verzacht tegen de tijd dat de volksraadpleging wordt gehou den. De Kamerleden Van Mierlo en Visser (D hebben hierover in middels vragen gesteld aan minis ter Luns. Zij wensen een krachtig protest, hetzij van Den Ilaag al leen hetzij in samenwerking met andere landen of in VN-verband. Alles moet gedaan worden om een vrije en objectieve berichtge ving van wat er in West-Irian gebeurt, mogelijk te maken, zeggen deze Kamerleden. Volgens Soedja-rwo zijn dc recente gevechten in West-Irian het begin van een plan voor terreuracties in het hele gebied door een onder grondse beweging. Hij beschuldigde de in Nederland gevestigde „Bewe ging Vrije Papoea" en een nieuwe groep die zich „West Papoea wij- heidscommando generatie 69" noemt, er de hand in te hebben gehad dat Westiriaanse leiders die Indonesië welgezind zijn, werden ontvoerd of geïntimideerd. Indonesische troepen zouden documenten met gedetailleer de ontvoeringsplannen in beslag ge nomen hebben bij gevechten met kleine g-roepen verzetsstrijders. Volgens de Indonesische regering hebben Indonesische strijdkrachten het vliegveld van Enarotali heroverd, en zijn enkele opstandelingen gevan gen genomen. De regeringsradio in de hoofdstad Djajapoera (voormalig Hollandia) meldde dat ook een aan val op het vliegveld Sentani bij de hoofdstad was gedaan, die door de Indonesiërs na een kort vuurgevecht werd afgeslagen. Voor vervolg zie pag. 13 Raad besluit met 23-20 stemmen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als eerste der grote steden van ons land krijgt Rot terdam definitief een koopavond. Omstreeks middernacht nam de ge meenteraad met 23 tegen 20 stemmen dit besluit. Langdurige discussies gingen hieraan vooraf. Hiermee is het proefjaar met de koopavond, waartoe de raad op 15 februari 1968 besloot, gunstig beoor deeld. Gedurende het experimentele jaar, dat 15 maart begon en tus sentijds op voorstel van B en W met bijna twee maanden werd verlengd is een uitvoerig begeleidend on derzoek ingesteld. Dit leidde tot een rapport van het Economisch Instituut van de Mid denstand, waaruit zowel voor- als te genstanders tijdens het debat hun ar gumenten wisten te halen. Evenals bij de vorige behandeling waren er ook nu adressen contra van mid denstandsorganisaties, vakbonden en pro van o.a. huisvrouwen en de consumentenbond. Bij stemming bleken slechts twee frakties onverdeeld voor AR en SGP. Vijf frakties stemden verdeeld: PvdA, VVD, CHU, KVP en Boeren partij. Twee frakties waren unaniem tegen: CPN en PSP. In het Wilhelminagasthuis in Amsterdam is de 55-jarige mevrouw M. G. de Hoog-van Zutphen overle den, die gisteren op haar fiets in de Jan van Galenstraat in aanrijding kwam met een bromfietser. West-Irian "VTAARMATE de datum van de daar te houden volksstemming nadert, wordt ons volk zich bewust: het gaat met betrekking tot Nieuw-Guinea niet goed. We vernemen weinig; de afstand is groot, de verbindingen zjjn slecht en de* openheid voor de pers gering. Maar wat naar buiten doordringt, vervult ons met zorg. Nu is dan weer bekend geworden, dat delen van de bevolking in op stand zjjn gekomen. Het draagt onder de omstandigheden van ginds het ka rakter van een primitief verweer. Maar daarom is het wellicht des te sprekender. Onze rechtstreekse verantwoordelijk heid voor Nieuw-Guinea is nog maar klein. Wc zijn buitenstaander. Maar verantwoordelijk gevoelen we ons niettemin. Op zijn minst als lid van dc totale volkerengemeenschap die destijds ten aanzien van dat land zulk een belangrijk besluit heeft genomen. De bewilliging in dat besluit de volksstemming in 1969 is Neder land destijds opgedrongen geworden. Wc stonden met de rug tegen de muur en het was zelfs nog het beste wat we uit de situatie konden halen. Intussen echter wordt de twijfel gro ter, of het besluit wel houdbaar is. Er zijn bitter weinig aanwijzingen dat Nieuw-Guinea straks al ryp is voor de volksstemming. Er zijn bo vendien aanwijzingen dat Indonesië er in de jaren van zijn voorlopige be wind onvoldoende is geslaagd wezen lijke aandacht aan het gebied te ge ven. Onder deze omstandigheden zou de best denkbare oplossing zjjn dat hel besluit van destijds werd herzien in deze zin. dat de stemming werd uit gesteld en het gebied voorlopig werd geplaatst onder een gemeenschappe lijk trusteeschap van enkele landen uit de VN. Daar zal het wel niet van komen, al blyft het de best denkbare regeling. Nieuw-Guinea kan dan onder gunsti ger omstandigheden tot de staat van volwassenheid worden gebracht waar op het volk ginds evengoed recht heeft als alle andere volken der aar de. Maar voor zulk een oplossing gaan helaas te weinig stemmen op. De meer gangbare gedachte is, dat een volksstemming ten gunste van aansluiting bjj Indonesië nog het meest passend zou zijn. Die gedachte wordt overigens door Indonesië wel zwaar op de proef gesteld. In Indonesië, waar men gelukkig aan vriendschap met Nederland evenzeer hecht als wij hechten aan vriendschap met Indonesië, mag men van onze be zorgdheid ten aanzien van Nieuw- Guinea best weten. Die bezorgdheid behoort door onze regering tot uitdrukking te worden gebracht. En het is niet teveel ver langd wanneer dat zou leiden tot een positieve begripsvolle reactie van In donesische zijde. Voor Nieuw-Guinea is dit jaar een uitermate belangrijk, ja een beslis send jaar. Jammer genoeg stemmen de omstandigheden somber. eg-/ 7- ZIE PAG. NR. 4 In Brooklyn is een 34-jarige man gearresteerd die van plan zou zijn geweest een passagiersschip van 25.000 ton op te blazen. Het schip is vroeger van Israël geweest en is nu onder de naam Hanseatic in de vaart voor een Westduitse maatschappij. De man heeft verklaard lid van de Amerikaanse nazipartij te zijn. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET TEGEL, nrI 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1