BEZETTING OPGEHEVEN spaarbewijs van f25.- is in 1974 f36.-waard V akantietochten leveren NS 50 miljoen op Studenten mogen meebeslissen Commentaar Syrische 3000 man Libanon inval met brengt nn in gevaar UW sparen- verstandig en handig Uit de Haagse hof geplukt Ex-generaal gearresteerd Tilburgse hogeschool Nieuw bestuurscollege JONGETJE (3) DOODGESLAGEN Ministers wilden leger naar Parijs roepen 5 DONDERDAG 8 MEI 1969 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De bezetting van de Tilburgse Hogeschool is opge heven nadat de studenten de toezegging hebben gekregen dat zy medebeslissingsrecht zullen krijgen voor alle geledingen op alle niveaus. De studenten aanvaardden de verklaring van de senaat en het curatorium over democratisering van de hogeschool als uit gangspunt voor overleg. De Hogeschoolvergadering stemde naderen, zal met de minister van on- vannacht vrijwel unaniem in met het derwijs en wetenschappen overleg Prinses Margriet heeft gister middag met het hijsen van de nationale vlag het Internationale Centrum voor Zeevarenden „De Beer" in Europoort officieel ge opend. Aanwezig bij de opening was o.m. minister Roolvink. Het zeemanscentrum is vooral be doeld voor de zeelieden die met hun schip in het Europoortgebied komen, daar slechts kort blijven en geen tijd hebben om naar de stad tè gaan. verzoek aan de curatoren hun ze tels ter beschikking te stellen. Het Episcopaat zal worden verzocht een nieuw collegg van curatoren aan te stellen waarin de vier geledingen van de Hogeschool de senaat, het wetenschappelijk personeel, het tech nisch en administratief personeel en de studenten zullen zijn vertegen woordigd. Inspiratiebron De verklaring van de senaat en het curatorium werd gistermiddag in de vergadering van ruim 1500 studenten voorgelezen door de prorector prof. J. van Dijck. „Het ideaal van de de mocratie zal inspiratiebron zijn voor de uitwerking van de nieuwe struc tuur van de Katholieke Hogeschool" aldus prof. Van Dijck die langdurig werd toegejuicht. „Het advies van de structuurcom missie zal niet bindend kunnen zijn omdat realisering van dit advies voor alle geledingen aanvaardbaar moet zijn. De ene geleding moet niet aan de andere zijn wil opleggen. Als blijkt dat door overleg de standpunten van de geledingen elkaar niet kunnen worden gepleegd om een oplossing, te bereiken", aldus de verklaring. Constructief Prof. Van Dijck riep de studenten op nu constructief te gaan meewer ken aan democratisering van de Ho geschool. Senaat en curatoren hadden 's mid dags voor een bijzonder explosieve toestand in de Hogeschool gezorgd omdat zjj niet konden voldoen aan het ultimatum van de studenten voor j één uur 's middags een verklaring af te leggen van hun standpunt ten aan zien van de eisen van de studenten. De voorzitter van de Algemene Til burgse Studenten Organisatie (ATSO), Paul Jansma, deelde mee dat senaat en curatoren uitstel hadden gevraagd tot half acht 's avonds. Om vier uur al kwam prof. Van Dijck met de verklaring van senaat en curatoren. Daarna trokken de in een overwinningsroes verkerende stu denten zich in de collegezalen terug om in groepen te beraadslagen wat hen te doen stond. Vannacht rond één uur besloten zij de bezetting, die ne gen dagen heeft geduurd, op te heffen. TILBURG In een woning aan de Alverstraat in Tilburg is het levenlo ze lichaam van een bijna drie-jarig 'jongetje aangetroffen. Het kind ver toonde verschillende kwetsuren die volgens een eerste informatie door een val veroorzaakt zouden zijn. Na sectie is vandaag echter geconstaterd dat het kind geslagen en getrapt is, en daardoor is overleden. De negen tienjarige sjouwer en huisgenoot J. 1 van de R., die van deze mishandeling 1 wordt verdacht is ingesloten. Speculatie QERUCHTEN over een op handen zijnde revaluatie van de Duitse mark (die in de Bondsrepubliek zelf hun oorsprong vonden) hebben tot gevaarlijke speculatie geleid, welke Bonn tot snelle actie heeft genoopt. Revaluatie (of opwaartse waardering) van de mark kan haast niet meer uit blijven, ook als Frankrijk en Enge land zouden blijven weigeren hun be taalmiddelen te devalueren ofwel in waarde te verminderen. Het ligt niet voor de hand. dat Pa rijs en Londen thans wèl bereid zijn de moeilijke stap te doen die zij eind vorig jaar ten koste van alles heb ben vermeden. Ook toen wilde men de mark het kind van de rekening laten worden. In Frankrijk is de generaal wel van het politieke toneel verdwenen, maar het feit dat binnen een maand pre sidentsverkiezingen gehouden moe ten worden maakt devaluatie van de franc op korte termijn onwaarschijn lijk. Hier speelt ook nog de rivaliteit tus sen presidentskandidaat Pompidou en de voor de gang van zaken in Frank rijk verantwoordelijke premier Couve de Murville. Couve zal moeilijk voor Pompidou de kastanjes uit het vuur halen. In Engeland heeft Wilson het der mate zwaar te verduren in zijn eigen partij, dat een nieuwe devaluatie het pond sterling vrijwel zeker een eind aan zijn loopbaan als premier zou maken. Zal hij dat risico nemen? West-Duitsland heeft lang geprobeerd de landen die verantwoordelijk zijn voor de crisissituatie te overtuigen van de noodzaak, hun betaalmidde len aan grondige herwaardering te onderwerpen. Nu vooral de Fransen hun medewer king blijven weigeren en de mark opnieuw onder zware druk staat, moet Bonn wellicht toch de onaange name stap doen, die het eind vorig jaar nog demonstratief van de hand wees. Het kan beter nü handelen, dan een afwachtende houding aannemen, om dat de aan het bewind zijnde par tijen liever niet riskeren, dat kort voor de belangrijke Bonsdagverkie- zingen van september tóch moet wor den ingegrepen. BEIROET Libanon bevindt zich in grote moeilijkheden, nn het bewind in Syrië er kenne lijk op uit is het te dwingen, de strijd van de Palestijnse com mando's tegen Israël te steunen. Het heeft niet alleen troepen klaar staan, die de grens met Israël moeten bewaken. Ook moet het strijd leveren tegen 3000 uit Syrië binnengekomen met moderne wapens uitgeruste par- tisanen. Op korte afstand van de hoofdstad Beiroet hebben deze door de Syrische Baaspartij gevormde „verzetseenhe- den" zich in geïsoleerde dorpen en op knooppunten van wegen genesteld. Deze troepen houden zich thans nog bezig met het leggen van mijnen en overvallen op Libanese militaire posten en transporten. Onder de par- tisanen bevindt zich geen enkele Palestijn. Allen zijn Syriërs. Invasie „Het is een invasie van Syrië, die niemand had verwacht en waarvan niemand ook maar iets begrijpt", wordt in officiële kringen te Beiroet gezegd. De strijd voor de -bevrijding van Palestina" is slechts een voorwend sel. Syrië wil met geweld de Pale stijnse vluchtelingen in Libanon te gen de regering in Beiroet in bewe ging brengen en het kleine Libanese leger dwingen, tegen de zogenaamde Palestijnse verzetsbeweging op te treden. Het is nu duidelijk geworden, wat de oorzaak is geweest van de bloedi ge gebeurtenissen van 23 en 24 april. Het leger probeerde een eind te ma ken aan de invasie uit Syrië. Pale stijnse vluchtelingen werden toen aangespoord in opstand te komen. Ook in Beiroet en andere plaatsen kwam het tot demonstraties. Aange zien zij verboden waren, greep het le ger in. Er vielen onder de betogers meer dan tien doden en tientallen ge wonden. Als gevolg van de felle kritiek uit Syrië en Irak (waar de Baaspartij eveneens aan de macht is) trad de Libanese premier Karama af hoe wel hij niet onwelwillend, stond tegen over de verlangens van de Palestijnse verzetsbeweging. De kabinetscrisis duurt voort. De voornaamste hinderpaal is gebrek aan overeenstemming over de houding te genover de verzetsbeweging, die een zelfde vrijheid van handelen wil heb ben als zij in Jordanië al heeft. President Helou heeft gezegd, dat Libanon bereid is de Palestijnse zaak te steunen, maar dat het staat op be houd van zijn soevereiniteit Intus- I sen hebben Libanese partijen krach tige maatregelen geëist om de 3000 I infiltranten uit Syrië te verdrijven. In het door pantserwagens be- j schermde gebouw van de militaire i rechtbank te Beiroet vinden dage lijks verhoren plaats van onrust stokers. Tegen voortvluchtige op- standige leiders is aan arrestatiebevel uitgevaardigd. De Koninklijke Heidemaatschappij kan wat haar computerafdeling betreft volledig blindvaren op de dertigjarige G. van Daelen uit Arnhem, die door zijn indienst treding als programmeur hiermee een uitzonderlijke prestatie levert.. Wgnt binnen drie jaar tijd, nadat hij volledig blind was geworden, maakte hij zich in het revalidatie centrum De Schansenberg te boe nen het punctuele ambt van pro grammeur eigen en het is hem in die tijd gelukt zich tot een vol waardige kracht te stimuleren. Hij is een van de drie blinden, die dit beroep uitoefent. AMSTERDAM Een speciale commissie, waarin zitting hebben een hoogleraar, twee wetenschappe lijke medewerkers en twee studen ten, zouden vandaag aan de bestu rende colleges en faculteiten van de Vrije Universiteit een brief overhan digen, die een drietal eisen ten aan zien van het meebeslissingsrecht be vat. In de eerste plaats wordt geëist, dat voor het eind van de volgende week een vergadering wordt belegd, waarop een standpunt moet worden geformuleerd ten aanzien van de on derwijsvernieuwing. Alle geledingen van de VU behoren op deze bijeen komst vertegenwoordigd te zijn. Vóór volgende week vrijdag moet deze vergadering zich uitspreken voor of tegen de principiële gelijk waardigheid bij medezeggenschap en tenslotte moet op maandag 19 mei om twee uur een universiteitsverga dering worden gehouden, waarbij alle geledingen aanwezig zijn. De rector magnificus, prof. De Gaay Fortman, zei gisteren op de vergadering die door VU-studenten was belegd, dat hij al jarenlang ge pleit heeft voor medezeggenschap. Maar men heeft niets aan wat alge mene kreten. Ook onthulde hij dat tijdens het gesprek tussen minister Veringa en de rectores van de hogescholen en universiteiten (maandagavond) de sluiting van de universiteiten van de hand was gewezen. Het onderwijs moet doorgaan, aldus prof. De Gaay Fortman. Op een universiteitsvergadering in Nijmegen die ditmaal een ordelijk verloop had is besloten, een dele gatie te zenden naar de vanavond te houden senaatsvergadering. De delegatie zal de vergadering een resolutie aanbieden en tevens op het antwoord moeten wachten. Over de reactie van de senaat zal daarna worden gediscussieerd door de stu denten. Ook zal dan worden beslist of de aula wordt ontruimd. De resolutie omvat specifieke eisen op het gebied van het medebeslis singsrecht. De senaat wordt gevraagd binnen een week een openbare se naatsvergadering bijeen te roepen en de resolutie als agendapunt te be handelen. Leiden LEIDEN Koortsachtige aktlvl- teitcn hebben gisteren en vanochtend de Leidse universiteit beheerst met het oog op het ultimatum aan senaat en curatoren dat vanavond afloopt worden de eisen niet ingewilligd, dan zal tot bezetting van de univer siteit worden overgegaan. Een vergadering van de weten schappelijke staf van de juridische faculteit heeft zich met één stem te gen en 36 voor geplaatst achter de eisen van de studentent voor open baarheid en fundamentele democrati sering van de universiteiten. In de sociologische subfaculteit heb ben de hoogleraren zich uitgesproken voor fundamentele democratie. Zij zijn akkoord gegaan met het principe van projectonderwijs. Komende week zul len er geen colleges worden gegeven, zodat de sociologie-studenten zich kunnen beraden over de concrete I vormgeving van deze principes. In de theologische faculteit is de lei ding akkoord gegaan met medebeslis singsrecht voor alle geledingen op alle niveaus in de faculteit. Een aktiegroep van veertien' we tenschappelijke medewerkerkers eist een uitspraak van de totale weten schappelijke staf over het ultimatum van de studenten en het antwoord daarop van het bestuur van het staf convent. De groep gaat niet akkoord met de adhesie die het bestuur aan senaat en curatoren hebben betuigd. De wetenschappelijke staf komt vanavond bijeen. Tienduizenden pamfletten over het I ultimatum zijn in Leiden in omloop 1 gebracht. Pikant is dat een groot ge- j deelte gedrukt is op de pen.*?» van de i universiteit, die ook bij de voorberei- i ding van de vergadering alle mede- I werking verleent. Dit blijkt uit het feit dat de universiteit de eeuwen oude gewelfskamer, het oudste ge deelte van de universiteit, ter be schikking van de studenten heeft ge steld, om het in te richten als „per manent democratiseringscentrum". Dat kan! Voor elke f 25,— kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,—, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,- per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren,Banken, Boerenleenbanken enRaiffeisen- banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits/^^orming, Postbus 51, Den Haag. iilsnM (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM De spoor wegen zijn niet ontevreden over de resultaten van de NS-mini- trips in het seizoen '68/'69: dit buiten-seizoen-toerisme groeide in die periode met 20 procent. Het aandeel van de toeristische trips in de inkomsten van NS steeg daarmee tot 15 procent of wel 50 miljoen gulden. De grootste populariteit van de on geveer 17000, die tussen 1 oktober 1968 en 1 mei 1969 werden verkocht, genoten opnieuw de 2- en 3-daagse Amsterdam-reizen (6300 deelnemers). Deze reizen werden gemaakt uit Ne derland, Engeland, België. Frankrijk en Duitsland. Opvallende successen van de 13 minitrips waren ook de 5-daagse Terschellingreizen (1200 deelnemers). Voorts is de trek naar Brussel, Sau- erland en Hamburg groter geworden. De spoorwegen concluderen hieruit, dat het „off-season-toerisme" zich in Nederland een vaste plaats heeft ver worven. PARIJS Het Franse weekblad Le Canard En- chainé schrijft dat en kele ministers in het Franse kabinet in de nacht van generaal de Gaulles nederlaag leger eenheden naar liet ge bied van Parijs hadden willen dirigeren maar dat t-nderen zich met kracht tegen dit idee heb ben verzet. Het satirische week blad is anti-regerings gezind maar zijn po litieke berichten worden in brede kring als goed geïnformeerd beschouwd. Volgens Le Canard En- chainé hadden minister van buitenlandse zaken Debré en minister voor parlementaire betrekkin gen Roger Frey in d< nacht van 27 april voor gesteld pantsereenheden naar het Parijse gebied te laten komen om hel hoofd te bieden aan eer chaos die men verwacht te. Hoge militairen, onder wie stafchef generaal Fourquet, waren het hier mee eens geweest maar premier Couve de Mur ville en minister van de fensie Pierre Messmer hadden zich er krachtig 'egen verzet. In de week daarna waren aldus Le Canard Enchainé, ver scheidene malen extreme; gaullisten door de politie opgepikt om hen van pro vocaties te weerhouden. Later waren zij vrijgela ten. In het bijzonder was nen van plan tijdens de 1 mei-viering te provoce ren. De CGT. het onder communistische invloed staande vakverbond, had vorige week de mei-op- tocht afgelast omdat het van de voorgenomen pro vocaties had gehoord. DOOR In Den Haag is een ontelbaar aan tal voedselvoorzieningen voor allen die het „uit goed voor u" waar wil len maken, van coffee-shop. tot ma jestueus hotel: van ouickcoi'^ter tot exclusief intiem gourmethuisje. Daar went een mens aan. Dorst? Honeer? Loop maar binnen, een stoel om uit te rusten is er ook wel. Zo areeloos geworden riaDte ik op iournalistieke reis het bezadigd Baarn binnen, verlanrend naar een rustig plekje om een pennevrucht nn napier te zetten, met e°" kopie •coffie en, op de daartoe geëigende tiid een hanie eten. De N.C.R.V.-studio blaakte me in welvaartstaat toe. die zal wel een kantine hebben, maar als Goos Kamphuis er net met is. zo dacht ik dan weet ik niet wie mij er in za1 laten. Dus de Amalialaan, in, linea-recta het dorD in. Ja hoor. raak. Een ter ras met nodende stoelen, de witte gevel van De la Promenade Nie mand op de stoelen, niemand achter de ramen. De k'an kwam pas goed aan bij de deur. Dicht. Op slot Eer bordie Geen restaurant meer". Nooit versagend zat? ik al een uit komst T'en stannen vprdpr weer ■e'e stoeltjes op een terras, bierre clame als uithangbord. Nu ja, waar bier is, is koffie. Niemand op de stoe'en; niemand achter de ramen. De klao kwam knalhard aan bij de deur. Dicht. Op slot. Zelfs teen briefje waarom! Wat dwalen. Dan een cafetaria. Onbemand en zonder zichtbaar voedsel. Ik heb de deur niet eens geprobeerd. In zo'n omgeving laat mi in balpunt zich niet leiden. I'EKIJVG Daar stond ik dan. Terug naar het station, waar een pronkmooi groots V.V.V.-kantoor de vreemdeling overtuigd van Baarns bloei. „Of ergens iets is waar men kan •itten en iets pebruiken?" De V.V.V.-dame knikte professio neel opgewekt: ..O zeker, de stationswachtkamer 7e hebben er koffie." Het klonk naar kaviaar en diam ine. ..Nog iets anders?" andere dame schoot toe: „In het dorp De la Promenade": ..Neen, da's dicht," wist de ander en ik ook. „Maar daarnaast," ging ze voort „daarnaast, héél gezellig." „Ook dicht," verlichtte ik de Dlaatselijke voorlichting. Men was met stomheid pesiaeen. Bearn h'eek uitgeput, maar gelukkig was er toch uitkomst: „De Pekingtuin. sinds er gens". een vaae gebaar de lanen in. Aan zeven passanten de wes se- vraagd. De eerste was pensiongast de tweede woonde er oas een week de derde haalde de schouders oo. de vierde zei „loop maar door", de vijfde riep „linksaf." de zesde die ons hoorde protesteerde: „Nee rechts." Toen kwam kwam er een klem me'cie on de fiets. „De Pekingtuin. effe rechtuit, dan link«? Ze hebbpn d'r its..." Drie kwartier ben ik onderweg geweest, terug was tien minuten, het was aPeen maar een weet... De Pekingtuin was heerlijk Groen gras onder machtige kastan jes, een eethuisi» vol culinaire ver- -accmepn en het ijs. De Baarnse V V V.. moest er de 'nformatrices eens uitnodigen. Het adres geef ik hierbij: StnHnncwee «1 .p Hwalen! Ook de 8-daagse algemene abonne menten werden vorig jaar goed ver kocht, vooral in het hoogseizoen, maar eveneens in oktober, november en december. In deze laatste maan den werden er 7200 verkocht, tegen 5100 in dezelfde maanden van 1967. Het jaartotaal bedroeg 80.000 en voor dit jaar rekent men op 100.000. De 8-daagse NS-vakantiereizen, die van begin mei tot half september (in clusief pension) worden verkocht, blijken eveneens een stijgend aantal toeristen te trekken. Van dit succes profiteren overigens ook de 40 hierbij betrokken hotels en pensions: NS rekende daarmee vorig seizoen voor twee miljoen gulden af. De restaurants onderweg kregen een kwart ton en de busbedrijven zagen voor de excursies 350.000 gul den in de kassen stromen. Ook het feit, dat zij in de NS-fol- ders werden genoemd, legde de hote liers geen windeieren. De NS schat, dat hun extra-inkomsten er ongeveer een miljoen gulden door bedroegen. Gezien de successen voor de toe ristische trips, heeft NS besloten voor het komend naseizoen (van oktober tot mei) tien nieuwe dagtochten te organiseren. Daarin is begrepen de vorig seizoen gestarte Evoluon-trip. De tochten zijn vooral gericht op museum-bezoek. Speciale actie op dc stations wordt in de maanden juni. juli en augustus de campagne „eten met NS". Deze houdt in, dat men tegen lage prijzen in de stationsrestauraties complete menu's kan bestellen met een voor-, hoofd- en nagerecht: van 6. 7 of 8 gulden inclusief alles. Voor kinderen zijn er speciale kindermenu's, die aangeduid worden met een K. Aanleiding voor deze actie: dc en thousiaste commentaren van reiziger* op dc prestaties van de NS-koks. MOSKOU De voormalige ge- neraal-majoor van het Russische le ger Pjotr Gr gorenko is gisteren gear- j resteerd, beschuldigd van anti-Russi sche laster. Dit hebben vrienden van de generaal in Moskou bekendge maakt. De politic heeft dc woning van Oigorenkr doorzocht op anti- Russisch materiaal De 63-jarige ex-generaal woonde in de Centraal - Aziatische stad Tasj- j kent -en piuce; bij tegen een aantal j Krimtariaren lie waren beschuldigd van belastering /an de staat. Grlgo- I renko zou er hebber geprotesteerd. De generaal werd ir 1964 uit zijn j rang -?ezet, en voor twee jaar in een zenuwinrichting jndergebracht, na dat hij ooenliik kritiek had uitgeoe fend ->p de beperkte vrijheid van het 'ndividu Ir B si&nd Ook zou hij de Russische ooM'e* nebben bekriti- i seerd. Vorig jaar november hield Gri- j gorenko oi ie begrafenis van de schrijver Aiexei Kosterin een felle 1 tirade ttgen het Sowjet- bewind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5