Oostduitse synodes akkoord met seheidin Zaak-Noord-Holland houdt de synode nog bezig EIND VAN DUITSE EENHEI Revolutie als band in gezin ontbreekt Deze eigen zomer bond in Promotie ds. Zijlstra op klinische vorming Een jvoord voor vandaag Argentijnse bisschoppen verdeeld Uw probleem is het onze.... Doopsgezinden willen uit artikel 36 Bij belstudiedag Gemeentereveil zaterdag heen, zondag terug voorslechtsf1.-méér dan een dagretoun voordelig uit met NS BEROEPÏNGSWE DONDERDAG 8 MEI Christus wordt gepredikt door sommigen om te helpen, door anderen om een zegen te zijn, maar, zegt Paulus in Philippen- zen1 18 „Wat doet het er toe? In elk geval, hetzij met een hij-oogmerk, hetzij in oprechtheid, wordt Christus verkon digd en daarin verblijd ik mij en zal ik mij ook verblijden." Dat is een uitspraak die alle kerkmuren afbreekt. Er loopt een scheur door de christelijke kerk van Paulus' dagen, maar Paulus is blij, omdat aan beide kanten het evangelie wordt gepredikt. Heeft Paulus dan geen dogmatische bezwaren tegen de mensen die hem het leven zuur willen maken? Zeker wel. Dat blijkt uit zijn brief aan de Galaten. Paulus speelt geen „aap, wat ben je een mooie jongen." Zijn blijdschap over hun predi king brengt hem er niet toe alle verschillen zonder meer op zij te schuiven. Maar het omgekeerde is ook waar. Paulus heeft heel wat op deze mensen tegen. Op zijn tijd zal hij daar ronduit mee op tafel komen. Maar zijn afwijzing van bepaalde leerstellingen ondergraaft zijn blijdschap over de prediking niet. Paulus laat hier zien wat voor de kerk van Christus het aller belangrijkste moet zijn. Dat is niet dat eerst volkomen dog matische overeenstemming moet worden bereikt. Centraal moet staan de vraag „Wordt Christus verkondigd?" We lezen vandaag: 2 Kronieken 32 1-15. BUENOS AIRES De Ar gentijnse bisschoppen zijn er niet om tot overeen- Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is er verschil tussen een contract van koop en van huurkoop? Zijn de onkosten eender bij een no taris? Was dit 7 pet. over de volle ■om in 1962? Heeft men bij huur koop ook onkosten over het volle bedrag? Antwoord: Zeer zeker. Bij huur koop behoudt de verkoper zich ge meenlijk de eigendom voor, totdat het gehele bedrag betaald Is. Pas dan gaat de eigendom over op de koper. Bij huurkoop dient nog een akte te worden opgemaakt waarin de regeling van de huurkoop wordt omschreven. Wij nemen dan ook aan dat in geval van huurkoop van onroerend goed de notariskosten iets hoger zul len zijn. Blijft de koper met de be taling in gebreke dan kan de gehele overeenkomst worden ontbonden. De wet bepaalt echter dat de verko per van deze ontbinding niet mag profiteren zodat verrekening dient plaats te vinden. Het is echter mo gelijk in de overeenkomst afwijken de bepalingen op te nemen. Een verstandig huurkoper bedingt voor dekking van zijn aflossingen een hypotheek op het huis. Hulp van lezer: Uw mededelingen betreffende de ramp van de Berlin (21 februari 1907) waren niet geheel juist. Er kwamen 131 mensen om het leven en slechts 13 werden van het achterschip afgehaald. Een der omgekomenen was de heer Spijker, autofabrikant. De heet Deterding was wegens het weer niet meege gaan. Het schip was in een orkaan door «en enorme golf op de noorderpier gesmakt, brak kort daarna achter de machinekamer in tweeën. Het voorschip zonk en het achterschip bleef vastzitten op de kop van de pier. Door het zeer ongunstige weer en het grote gevaar van het gezon ken deel kon de redding pas na en kele dagen geschieden. Dankzij de aanmoedigingen van prins Hendrik (die zelf meeging) om vol te houden, zagen de redders ein delijk na vele vruchteloze pogingen hun werk met succes bekroond. De Prins is hierdoor zeer populair ge worden. Bij de herdenking op 22 februari 1932 op de begraafplaats te 's-Gravenzande bevestigde de Prins dat er 13 mensen gered waren (waarvan 9 toen nog in leven). In het geïllustreerde blad „De Prins" staan vele foto's, ook van de Engelse steward aan wiens zorgen het alleenreizende kind was toever trouwd. Hij spoelde later aan met het kind geklemd in zijn armen. Ik meen mij te herinneren dat zij geza- ipenlijk begraven zijn. Vraag: Iemand koopt rozen a 1,45 het stuk. Het totale bedrag werd verhoogd met 12 pet. BTW. Is dit juist? Waar kan men inlichtin gen krijgen over de BTW? Antwoord: Het is onder strafbepa ling verboden aan particulieren prijsopgave te doen met zodanige bepaling dat de BTW niet in de prijs zou zijn begrepen. Als aan u dus een prijs is opgegeven, mag u aannemen, dat de BTW daarin be grepen was. Dan behoeft u dus niet meer dan het opgegeven bedrag te betalen. Is geen prijs opgegeven, dan kan u er zich niet op beroepen. In dat geval maakt het niets uit of de verkoper de BTW al dan niet apart op de rekening vermeldt Het tarief is inderdaad 12 pet. Er zijn vele artikelen wellicht zelfs de meeste, waarop het tarief van 12 pet van toepassing is. Dit is het normale tarief. Daar de BTW in de plaats komt van de vroegere omzet belasting. zou het logisch zijn dat de oude omzetbelasting eerst op de prijzen in mindering komt, en dat dan pas de BTW erbij wordt bere kend. Dit is in vele gevallen ook gebeurd. In ^ndere gevallen niet of ïlechts ten drie. Wanneer de prijzen Biet zijn vastgesteld of voorgeschre ven, in de handelaar daarin vrij. stemming te komen. Integendeel, de conferentie, die zij van 21 tot 26 april hebben gehouden, lijkt de tegenstellingen alleen maar te hebben verscherpt. Na afloop van de conferentie had men nog ruim een week nodig, om een document op te stellen, dat pu bliek kon worden gemaakt. Jonge priesters komen steeds meer in verzet tegen de leiding van hun kerk. Zij willen voor zich volledige vrijheid, om de strijd tegen honger, ellende en analfabetisme aan te bin den. Met name in de arme suiker streek in het noordwesten heeft dit geleid tot het organiseren van demon straties, waarbij ook het kerkelijk ge zag niet werd ontzien. Zij hebben de steun van enkele bisschoppen gekre gen. In het document van de bisschop penconferentie staat, dat de kerk moet meewerken aan de maatschap pijhervormingen. Ook wordt gezegd, dat de bezittende klasse door luiheid en gebruik van geweld het sociale onrecht in stand houdt. Vastgesteld wordt, dat de bisschop pen eindelijk de dialoog met de pries ters moeten beginnen, maar tegelijk staat daar achter, dat het gezag in de kerk ten volle gehandhaafd moet worden. Vrij gem. geref. vrouwen in Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De revo lutie is geboren uit het ontbre ken van een gezinsverband en gezinstucht. Kinderen hebben thuis te leren wat gezag is. Eert uw vader en uw moeder is een gebod van de hoogste orde. Wan neer thuis het gezag niet wordt geleerd, hoe zal het kind dan op school tegenover de onderwij zer, op straat tegenóver de po litie en later op de universiteit tegenover de curatoren en recto ren staan? Deze woorden sprak ds. M. K. Drost uit Dalfsen gistermiddag in zijn referaat „Het gezag in de crisis" op de bondsdag van de Bond van Vere nigingen van Gereformeerde Vrou wen (vrijgemaakt) in het Kurhaus te Scheveningen. De leuze „ik laat mijn kinderen vrij" voedt op tot ongeloof en een ongebondenheid waarin niets te dol is. De gezinstucht mag daarentegen ook niet ontaarden in het slaan met handen die niet bedwongen kunnen worden. In de bijbel staat ook geschreven „Vaders verbittert uw kinderen niet. maar voedt hen op in de tucht en in de terechtwijzing des Heren" De tucht en vermaningen moeten worden toegepast zoals God het zou doen. In net ontbreken van een ge zinsverband zag ds. Drost de oorzaak van veel van de huidige revolutionai re uitingen. Schoppen tegen het ge zag dat van God is gegeven is de gewoonste zaak van de wereld ge worden. Men neemt geen genoegen meer met de bestuursstructuur. In Amsterdam rukte een bezeten horde de straatstenen los; in Tilburg wordt de hogeschool bezet. Bij dit alles leeft als diepste verlangen zich los te maken van alle van bovenaf opgelegd gezag. Het gezag moet weg omdat men zelf wil beslissen. Daarbij wordt een soort guerrillataktiek gevolgd: door leach- en sit-ins en geweld wordt druk uitgeoefend en de mi nister gedwongen veranderingen in de maatschappij aan te brengen. Maatregelen Ook in de kerk zouden ingrijpende maatregelen nodig zijn. Harveu Cox zegt in dit verband, aldus ds. Drost, dat ieder dienaar moet zijn en dat dit ambt niet aan een bepaalde elite toe behoort De bestaande orde moet worden omgekeerd. Geen God luidt de theologie van God is dood, geen meester verkondigt de theologie van de revolutie. Wie zich tegen de overheid verzet, wederstaat een Instelling Gods. Onze troost kan zijn. aldus de spreker in zijn referaat dat hoog boven dit (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Van doopsgezin de zijde is al herhaalde malen de wens uitgesproken, dat de hervormde en gereformeerde kerken in ons land die passage uit de Nederlandse Ge loofsbelijdenis veranderen, waarin gespmken wordt over „wederdopers en andere oproerige mensen" (in het overigens toch al omstreden artikel 36). Thans heeft het dagelijks bestuur van de Doopsgezinde Broederschap deze zaak aanhangig gemaakt bij de Raad van Kerken. Het dringt aan op wijziging van „die. belijdenisgeschriften, waarin op uiterst negatieve wijze wordt gespro ken over het geloofsleven van andere ch:-ls tenen." woeden van de revolutionairen Jezus Christus staat, die de grote revolutio nair, de duivel, van de laatste wereld zal vernietigen Dat het onderwerp door ds. Drost behandeld zeer sterk leefde onder de bondsdagbezoeksters bleek uit de cir ca vijftig vragen die gesteld werden. De tijd was echter te beperkt om uitgebreid te antwoorden. Tijdnood trad ook in de morgen- vergadering op. Na de jaarverslagen werd langdurig gediscussieerd over de plaats waar volgend jaar de 25ste bondsdag gehouden moest worden. Toen uiteindelijk besloten werd naar Zuid-Laren te gaan, constateerde presidente mej. I. Sennema dat de tijd ontbrak voor de causerie over Ontspanning. De bondsdag, die gesloten werd door ds. Drost, werd door circa 1700 personen bezocht. (Van onze kerkredactie) BERLIJN De Bond van Evangelische Kerken in Oost-Duitsland kan nu worden opgericht. Zoals wij gisteren meldden, heeft de synode van de kerk van Thuringen als laatste van de acht dinsdag haar fiat gegeven. Dat betekent tegelijk de definitieve losmaking van de Oostduitse landskerken uit de Evan gelische Kerk in Duitsland, waardoor het enige pan-Duitse contact van betekenis, dat nog bestond formeel is beëindigd. In de praktijk had de Oostduitse regering de contacten reeds in 1961 na de bouw van de Berlijnse muur onmogelijk gemaakt. Men verwacht, dat de oprich ting van de Oostduitse bond nog voor de zomer een feit zal kun nen zijn en dat in september de eerste synode zal worden gehou den. Tot deze bond zal dan tach tig procent van de 17 miljoen Oostduitsers behoren. In maart keurde de synode van Saksen als eerste de oprichting van de bond en daarmee de afscheiding van de Westduitse kerken goed. Daar op volgden Mecklenburg Görlitz pro vincie- Saksen en Anhalt. Deze week sloten Oost-Berlijn, Greifswald en Thuringen de rij. In de meeste kerken was het aan tal tegenstemmen verdwijnend klein. Maar in Oost-Berlijn scheelde het maar weinig, of het voorstel had niet de vereiste tweederde meerderheid gehaald. Van de 154 stemmen waren er 105 voor, 43 tegen, terwijl zes zich van stemming onthielden. DEN HAAG Zaterdag 10 mei wordt in „De Morgenster" aan de Melis Stokelaan een regionale bij belstudiedag gehouden van „Gemeen tereveil". Prof. dr. ir. H. van Riessel zal spre ken over „Christus en deze wereld" en ds. W. Glashouwer over „Pinkste ren en de gemeente". Aanvang mor gensamenkomst tien uur, voortzetting half twee. Profiteer ervan. Elk weekend kunt u extra voordelig reizen met NS. Op een weekendretour. De beslissing was daarom voor de Oost-Berlijners zo moeilijk, omdat het ook een breuk betekent van de op papier nog altijd bestaande ene Evangelische Kerk van Berlijn-Bran- denburg. GEMEENSCHAP Hoe de zaak zich nu zal gaan ont wikkelen. is nog niet duidelijk. In artikel 4,4 van de kerkenordening van de nieuwe Oostduitse bond wordt vastgehouden aan de „bijzonde re gemeenschap van de protestantse christenheid in Duitsland". Gezegd wordt, dat de bond in „vrije kameraadschappelijke samen werking" door middel van haar orga nen zal samenwerken met de West duitse kerken in zaken, die de ker ken in Oost- en West-Duitsland ge meenschappelijk betreffen. Oostduitse politici laten er echter geen twijfel over bestaan, dat pan- Duitse betrekkingen in welke vorm dan ook niet zullen worden getole reerd. Gerald Gotting, de voorzitter van de Oostduitse CDU, zei vorige maand nog op een vergadering van zijn par tij: „Elk vasthouden aan zogenaamde pan-Duitse bindingen zou die men sen van de Westduitse kerk in de hand werken, die onder de leus „een heid over de politieke grenzen heen" zich ook in de toekomst in de Oost duitse kerken willen roeren en deze willen misbruiken in de zin van de nieuwe Oost-politiek van Bonn." AANVAL Ook de (kleine, Ulbricht welgeval lige) Oostduitse predikantenbond heeft een aanval gedaan op artikel 4,4. In een brief aan de bisschoppen beweert deze bond, dat met dit ar tikel geprobeerd wordt de oude bin dingen in gewijzigde vorm overeind t'e houden. „De kerk zal schade lijden, als zij tegen het evangelie in een politiek blijft bedrijven van oneerlijkheid en pseudo-diplomatie, die de Westduitse machtspolitiek steunt", aldus deze bond. Merkwaardigerwijs zijn deze aan vallers van links deze week in de kaart gespeeld door de Westberlijnse bisschop Kurt Scharf. Op een pers conferentie zei hij, dat de structuren van de Evangelische Kerk in Duits land en van de Evangelische Kerk van Berlijn-Brandenburg door de stichting van de Oostduitse bond niet zouden worden aangetast. Ook als de bestuursorganen van de Evangelische Kerk in Duitsland straks voor wat betreft Oost-Duits land op non- actief zullen worden gesteld en hun functies door organen van de nieuwe bond zullen worden waargenomen, is dat nog te vereni gen met het voortbestaan van de oude rechtsordening. En toen zei Scharf en dat zullen de Oostduitse kerkelijke leiders hem zeker niet in dank afnemen „Ar tikel 4,4 spreekt over een ..bijzondere gemeenschap van de protestantse christenheid in Duitsland". Dat is een synoniem voor de naam, die deze gemeenschap tot nu toe gedragen heeft en verder dragen zal." BEROEP Bepaald anders had daags tevoren de synode van Oost-Berlijn gespro ken in een „woord aan de gemeen ten". Deze synode deed een beroep op de Westduitse kerken, om de Evangelische Kerk in Duitsland op te heffen en nu een soortgelijke bond te stichten als de Oostduitse. Zo zullen wij de „vrije kameraadschappelijke samenwerking" kunnen verwezenlij ken, zei deze synode. De reorganisatie heeft nog enkele kleinere veranderingen ten gevolge gehad. De Westduitse kerken van Hannover en Brunswijk hadden nog altijd twee enclaves op Oostduits ge bied met respectievelijk 18 en 20 ge meenten. Met ingang van 1 april zijn die nu overgegaan naar de keri de Oostduitse kerken van Thür 1 Saksen. Ook de kerk van Kurhessen deck heeft negentien gemeente Oost-Duitsland. Omgekeerd hi en Mecklenburg enkele gemeent West-Duitsland. NED. HERV. KERK Beroepen te Bergen op Zoom (t A. Pijnacker-Hordijk te Zevenaai Willemstad: C. A. v. Harten te graven: te Fijnaart (N.B.) toe» M. Pannekoek te Alblasserdam; te langbroek H. N. v. Hensbergi Dirksland. Aangenomen naar Akkerwoud Murmerwoude (toez.): D. R. Jonk Buurse (O.). Bedankt voor Harkstede H. de te Donkerbroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-centra v. Haaren te Amersfoort; te Rotter Zuidwijk, c.a.: H. Ligtenberg te muiden; te Rijssen: G. A. Zijderv Middelburg. Bedankt voor Zoetermeer: H. sen te Gouda. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Zevenbergen: kan Grutter te Enschede; te Utrecht trum (vac. G. A. Hoekstra): C. lik te Bunschoten-Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Berocnen te Dirkshorn (N.H P. v. Dijk te Lisse, die dit neeft genomen. (Van een medewerker) UTRECHT Vanmiddag is aan de R.U. te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de theologie ds. W. Zijlstra, als predikant voor buitengewone werkzaamheden verbonden aan de stichting „Zon en Schild" te Amers foort op een dissertatie getiteld: „Kli nische pastorale vorming", waarin een voorlopige analyse van het leer- en groepsproces van zeven cursussen gegeven wordt. Als promotor trad op prof. dr. H. Jonker terwijl als para- nymfen fungeerden ds. A. D. Zijlstra en dr. M. J. Sparnaay. Wijbe Zijlstra werd 1 januari 1921 te Enrekang (Indonesië) waar zijn va der zendingspredikant was, geboren. Hij studeerde aan de R.U. te Utrecht en werd in 1947 kandidaat in Drente. Na eerst werkzaam te zijn geweest als hulpprediker werd dr. Zijlstra in 1952 te Kollum als predikant voor bijzondere werkzaamheden in het ambt bevestigd. In 1954 vertrok hij naar Wyckel om in 1961 als geeste lijk verzorger van de stichting „Hulp en Heil" te Leidschendam op te tre den. Deze standplaats verwisselde^, hij verleden jaar met Amersfoort waar hij aan de stichting .;Zon en Schild" werd verbonden. Hij is lid van de Raad voor kerk en ziekenzorg en pu bliceerde bijdragen in „Woord en Dienst", „Soteria" en in het Pasto raal Psychologisch Bulletin. Ook is dr. Zijlstra redacteur van het tijd schrift voor pastorale psychologie. Niemandsland In zijn dissertatie wijst de promo vendus er op dat het een hachelijke onderneming is zich te wagen in een soort niemandsland, in een terrein waar verschillende vakgebieden aan elkaar grenzen. Een onderzoek naar het leer- en groeiproces raakt de dieptepsychologie, de leerpsychologie, de groepsdynamica en last but not (Van een medewerker) HOOGEVEEN Ook gisteren heeft de generale synode van de Gereformeerde Kerken-vrij ge maakt zich beziggehouden met de moeilijkheden, die zijn ont staan doordat twee afvaardigin gen uit Noord-Holland zich bij haar hebben gemeld. Vanwege de scheuring in deze provincie zijn er namelijk in dat ressort twee particuliere synoden ont staan. Vandaag zou de afvaardiging van de particuliere synode Wormer de gelegenheid krijgen het woord te voeren en zal de rapporteur de ge maakte opmerkingen beantwoorden. Daarna krijgen de synodeleden de gelegenheid de amendementen in te dienen voordat de synode haar defi nitieve besluit zal nemen. Dr. J. Douma verklaarde gisteren, dat de. commissie haar arbeid in on partijdigheid had willen verrichten. Maar het ging tenslotte om een zaak waarin de commissie toch partij moest kiezen en ook al gekozen heeft. Dat is echter wat anders dan partij dig zijn. Wij hebben gekozen tegen de particuliere synode van Noord- Holland (Wormer) en voor de particu liere synode van Noord-Holland (IJ- muiden). Dr. Douma zag vier grote kwesties namelijk de functie van het rapport en de opbouw van het besluit, ten tweede het feitenmateriaal in het rapport, ten derde de plaats van de kerkenordening en de confessie in het rapport en ten vierde de diepte peiling in het rapport. De commissie zou er wel voor voe len dat er van de synode drie stuk ken zouden uitgaan, namelijk een appèl op kerken en gelovigen in Noord-Holland, bij voorbeeld in de vorm van een brief, in de tweede plaats het rapport en in de derde plaats het besluit. Wanneer de syno de het rapport inderdaad zou publi ceren dan zouden de feiten goed weergegeven moeten worden. Ds. G. Janssen, afgevaardigde van de particuliere synode Wormer, had de vorige dag gezeg- dat de commis sie een onjuiste - oorstelling van za ken had gegeven. Dat moet dan goed worden uitgezocht. Wat de dieptepei ling in het rapport betreft herinnerde de rapporteur aar. wat ds. J. C. Janse dinsdag had gezegd. Ds. Janse had het rapport opper vlakkig gevonden. Veel van wat hij had gezegd had de commissie aan gesproken. Gevaar Ds. Janse had het gevaar gesigna leerd van de wetenschap maar daar mee raakte hij slechts een klein ge deelte van de zaak. Er is meer aan de orde. De synode moet oppassen voor het begraven van kwesties die onder ons volkomen duidelijk moeten zijn. De achtergrond is het schenden van het gebod van de liefde. Daarna hield de synode de tweede ronde. In de discussie werden nogal bezwaren naar voren gebracht tegen het laten uitgaan van een appel. De synode moet, zo zei ds. D. van Houdt, niet meer doen dan van haar ge vraagd wordt. Ds. Janse handhaafde wat hij ook de vorige dag had gezegd, de diepere oorzaken moeten worden nagespeurd. De strijd tegen de geest der eeuw moet men goed voeren. Men moet die ook gezamenlijk voeren. Het gaat er maar niet om dat men nu een van de twee afgevaardigden wegzendt, want men zal dan ook gemeenten verlie zen. Wanneer er een gemeente scheurt is dat een ernstige zaak. Men spreekt wel van tolerantie. Dat is een woord uit het humanisme. De Biibel ge bruikt andere woorden. Zij vraagt dat men in het verkeer met de broe ders zachtmoedigheid, lankmoedig heid en wi ikheid zal betrachten. Men mag niet aanmatigend zijn, men moet vriendelnk ziin. De beslis singen die de svnode nu neemt zijn buitengewoon belanerijk. Aan zijn voorstel om een onder zoek in te stellen naar de diepere oorzaken voegde ds. Janse een twee de voorstel toe. dat een ODlossine uit de praktische moepükheden inzake de beide afgevaardigden zou kunnen betekenen. Hij deed de suggestie dat men aan de beide afvaardigingen van Noord-Holland zou verzoeken eikaars plaats niet te betwisten, maar beide deel te nemen aan de beraadslagin gen totdat na verkregen inzicht on der Gods leidïne de weg zou gevon den worden tot heling van de gesla- bpn h'-euk. Prof. J. Kamphuis ging in op de passage uit de open brief die spreekt over het fundament van de kerken. Hij sprak van een valse profetie van de open brief. De kerken worden van hun eigen belijdenis beroofd. Prof. Kamphuis Wat uit genade kenmerkend voor de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt is, aldus prof. Kamphuis, wordt terzijde geschoven. Dat deze kerken beroofd werden van hun be lijdenis heeft de kinderen Gods gesmart. Zij zijn getuchtigd, terwijl ze getroost hadden moeten worden. Men heeft hooghartig gelopen over wat de kerken lief is. De open brief en de 07.steller daar- least de theologie. De keerzijde i het iets heeft van een ontdekk reis, een avontuur vol verrassi De dissertatie van dr. Zijlstr rond 300 pagina's beslaat, bij Van Gorcum en N.V. te Assen van de pers en v drie delen uiteen. Deel I h; over ontstaan en ontwikkeling de Clinical Pastoral Training i Verenigde Staten, alsmede ove directe en indirecte invloed die beweging op de huidigé verj wingstendenzeri in de theologisch leiding van de voornaamste der naties in Amerika heeft Het met een beschrijving van een ci Clinical Pastoral Training di<« auteur in het Mental State Hoi 1 van Topeka, Kansas, volgde. In deel II worden de curso bovengenoemd zoals deze, gede lijk afwijkend van de Amerika* in ons land gegeven worden bei ken waarbij stilgestaan wordt bi zet en structuur waarbij bijzor aandacht besteed wordt aan de si visie waarmede de training staa valt. Deel III tenslotte is een pt tot theologische verantwooi waarbij de verhouding van theo tot psychologie ter sprake komt v na de vooronderstellingen van begrip „leren" in deze training het bijbelse mensbeeld wordt toetst. Een aantal wegen naar de komst worden tenslotte uitgestip Een samenvatting, rapporten en literatuurlijst completeren het heel. Dr. Zijlstra voegde aan zijn di tatie veertien stellingen toe. We 1 melden er daarvan vier: 9. De chese zou aan vruchtbaarheid nen als de predikant de groepsd mische factoren in zijn onderwijs verdisconteren. 11. Gezien het te aan gefundeerde geloofskennis ii gemeente zal de leerdienst zi in andere vorm weer in ere i steld moeten worden. 13. Wil de kenhuispastor beschikbaar zijn alle leden van de ziekenhuisgem schap, dan zal hij daarin een gei greerde plaats moeten hebben, dien verstande echter, dat hij wordt opgenomen in de hiërai sche structuur. 14. Psvchiaters. geen belangstelling hebben voor ologische vragen, kunnen hun psv therapeutische taak niet naar b ren vervullen. Na de promotie, w aan prof. Jonker een hartelijk w< ■"an gelukwens verbond, volgde drukbezochte receptie. van werden beschermd. Het is m liik afscheid te nemen van broei maar toch zal de synode de weg het raDoort wees. moeten gaan. zou nog erser zijn als men afscl moest nemen van broeders die 'aten vergaderen door de g< boodschan van de drie formulii van enigheid. Aan het eind van de dag kreei afvaardiging van de PS IJmui nog gelegenheid ziin standpunt een te zetten. Ds. S. S. Cnossen in op de vraag wat de oorzaken van de breuk. Dat zijn naar zijn ning confessioneel relativisme kerkrechtelijk indeoendentisme. Ds. J. H. Veefkipd had de vo avond gesproken van kerkelijk sta recht. Maar ds. Cnossen meende de kerken, vertegenwoordigd in particuliere synode IJmuiden, tel over Broek op Langedijk zich scl dig hadden gemaakt aan kerke standrecht. Ds. J. Rijneveld, eveneens a vaardigde van de particuliere svn van IJmuiden, meende dat grootste moeite niet zit in de p katie van de o^en brief, maar bescherming die men na ueze brief had geboden. Men "rilde zekere vrijh"id en daar ligt de zaak van veel ellende. 1 pu

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2