toch maar liever Mexicaanse zon brak door dankzij 1-0 zege op Polen altijd even goed Veiligheid reizigers staat al vijftig jaar voorop oach Roncewicz: este ploeg won Spoorweg- recherche jubileert GEORG KESSLER: IK BEN TEVREDEN mMM. 25 stuks1.75 ■fe Voltreffer in slotminuut Pokerspel van Kessler 'ingeon aanvoerder fan het klassement Voorzitter KNSB [jaar naar V.S. Theo Boosten leidt Nederland-België Verdiend Oranje-succes MUTATIES BIJ NOC-BESTUUR 13 DONDERDAG 8 MEI 1969 Toneelspeelster en TV-actrice Shireen Stroker caballero UTRECHT „Honderdtwintig gulden onkosten, maar nog voor geen twaalf cent dieven gevangen". Dat schijnt de afdelingschef Amsterdam van de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij te hebben uitgeroe pen toen hij een declaratie onder ogen kreeg van de Amsterdamse po- litie-inspecteur J. F. Slobbe, die vlak na de Eerste Wereldoorlog met een paar rechercheurs tot taak kreeg, iets te doen aan het toenemende aantal diefstallen op de stations en emplace menten. Hoewel de hoofdinspecteur en zijn mannen kort daarop toch een aantal dieven „vingen", richtte de di rectie van de HIJ SM in 1919 een ei gen recherche- en bewakingsdienst op. De spoorwegrecherche bestaat dus vijftig jaar. Het jubileum is vandaag op een feestelijke bijeenkomst in Arnhem gevierd. De spoorwegrecher che heeft niet altijd een erg flore rend bestaan gehad. Tussen de twee wereldoorlogen in bestond dit corps uit maar enkele leden. Het werden er enkele honder den na 1940. In de eerste plaats om- Twee Poolse verdedigers trachten hier tevergeefs FC Twente-speler Dick van Dijk de hal te ontfutselen. Een doelpunt zou deze actie overigens niet opleveren. ROTTERDAM De kleine tengere .30/se coarch Ryszard Koncewicz kon 5jjn teleurstelling niet helemaal ver- ergen. „Natuurlijk", zo sprak hij, Ivas die zege voor Nederland dik |B%erdicnd. Dc beste ploeg heeft ge- I jonnen. Maar ze kwam alleen op het loment dat wij dachten het lek bo- te hebben." Dr. Stefan Bosjkvov, de Bulgaarse ainer en gisteren als spion op de Éibunes van het Feijenoordstadion Ind de Nederlandse triomf eveneens fcrdiend. Hij prees vooral de menta- Teit van de Nederlandse ploeg. Over jet Oranje-elftal in Sofia en de for- latie zoals die gisteren aantrad zei |j: „Het maakt veel uit of een ploeg Jt of thuis speelt. Ik geloof trouwens |it het feit dat Cruyff, Muilen en root niet van de partij waren zijn mpel zeker qua produktiviteit op wedstrijd gedrukt heeft." auto's ZARAGOZA De Belg Raymond legmans heeft gisteren het eerste deelte van de veertiende etappe a de ronde van Spanje gewonnen. J legde de 121 kilometer van Bar- stro naar Zaragoza af in 3 uur 21 n. en 26 seconden. De Nederlander rm Ottenbros werd tweede op een on de. voor Saez (Sp), Wright (Gbr) Wagtmans (Ned). Ook in het tweede gedeelte heeft Fransman Roger Pingeon zijn lei- rspositie in het algemeen klasse nt met succes verdedigd. Hij won U de tijdrit over vier km, en con- leerde gedurende het eerste ge- elte van de etappe, samen met zijn leggenoten, de koers volkomen. |DEN HAAG De voorzitter van 5 Koninklijke Nederlandse schaak- >nd, (KNSB) mr. F. Goudsmit, zal 'er twee weken voor een jaar naar Verenigde Staten vertrekken. Tij- !ns zijn afwezigheid zal de heer G. rechsel. bestuurslid voor public re- tions en publiciteit, de functie van lorzitter waarnemen. ÉpEN' HAAG De interland Neder- wid-België. die zaterdag 17 mei in ■ezep wordt gespeeld, zal door de ■mburger Theo Boosten worden ge- DOTTERDAM Die laatste minuut van de interland Nederland-Polen moet bondscoach Georg Kessler eenzelfde opluchting hebben ge schonken als een zeeman die na een spookachtige nacht plotseling de veilige havenmond ziet opdoemen. Zijn opbouwend werk van de laatste jaren hier en daar via methoden die niet iedereen kon begrij pen en waarderen leek immers roemloos te verzanden in de woestijn- der-grote-teleurstellingen. Een 0—0 gelijkspel tegen Polen zou nagenoeg gelijk hebben gestaan aan verlies oftewel uitschakeling voor de eind ronden van het wereldkampioenschap voetbal die volgend jaar in Mexico- Stad worden gehouden. J^EDERLAND moest van Polen winnen en daarom speelde zelfs de anders zeer behoedzaam manoeuvrerende Georg Kessler in de tweede helft een uiterst brutaal spelletje poker. In de rust ver snoepte hij alle beschikbare reserves door de falende Van Hanegem alsmede Rijnders te vervangen door de op-aanval-tuk-zijnde Jansen en Roggeveen. En die laatste zet betekende uiteindelijk toch de overwinning ook al moesten de ruim 40.000 toeschouwers die tot de laatste tel op hun plaatsen bleven met bondscoach Kessler tot de slotminuut wachten alvorens de toch stellig verdiende overwinning werd uitgekristalliseerd: Roggeveen scoorde! dat de spoorwegrecherche een goede onderduikmogelijkheid bood, maar ook omdat aïle goederen die in de oorlogsjaren werden vervoerd schaars en dus kostbaar waren en extra moesten worden bewaakt. Op het ogenblik telt de spoorweg- recherche 135 man, verdeeld over achttien standplaatsen. Onder hen zijn 27 diensthondgeleiders, die een speciale opleiding achter de rug heb ben en die bij de training van de honden allemaal wel eens in een le ren pak zijn gestoken om als „slacht offer" van de honden te fungeren. Om met de cnef van de spoorwegre cherche, de heer B. F. A. Mikx te spreken, „diensthondengeleider is geen /ak voor fijngebouwde lieden". Bevoegdheid De rechercheurs, brigadiers en ad judanten van de recherchegroep wor den gerecruteerd uit de rijks- en ge meentepolitiekorpsen en de Mare chaussee. De Spoorwegrecherche heeft volledige politiebevoegdheid. Ze wordt door dc NS gefinancierd, maar is verantwoording schuldig aan de justitie. Haar belangrijkste taak is de be veiliging van het NS-bedrijf, de rei zigers en de goederen van de verla ders. De veiligheid is nummer een: hoe harder de treinen gaan rijden, des te gevaarlijker worden spelende kinderen d*e op de emplacementen „zomaar" eens wat in de wissels stoppen of ..grapjassen" die stenen op de rails lengen Natuurlijk kan de spoorwegrecher che niet het hele spoorwegnet in de gaten houden, maar de samenwer king met de rijks- en gemeentepolitie is uitstekend. De mannen van de spoorwegre cherche treden op naar aanleiding van klachten van reizigers en verla ders over bijvoorbeeld diefstallen, bij baldadigheid of vechtpartijen in de treinen en op de stations, bij onge lukken op overwegen. Heel veel tijd gaat er tegenwoordig zitten in het opsporen van lieden die reisbiljetten kopen met ongedekte gi rokaarten. „Deze service aan de klan ten kost NS heel wat", zegt de heer Mikx. Uniform Reizigers merken zelden iets van de de aanwezigheid van spoorwegre chercheurs, want alleen de diensthondengeleiders opereren in uniform. Hun collega's halen „het pak" pas uit de kast bij officiële ge legenheden of wanneer zij duidelijk herkenbaar moeten zijn, bijvoorbeeld bij rellen in stationshallen. Zakken rollers en andere minder gewenste figuren op de stations en in treinen worden nu eenmaal eerder door een man in burger in de kraag gegrepen. Het ls voor de Spoorwegrecherche niet doenlijk, voor alle eventualitei ten in iedere trein een man mee te laten reizen. Maar een conducteur die in moeilijkheden komt kan altijd haar hulp ingeroepen, desnoods door onderweg op een station waar niet wordt gestopt een briefje uit de trein te gooien met het verzoek, de recher che op het eerstvolgende station te waarschuwen. Opgespoord De mannen van de spoorwegre cherche komen maar zelden in de schijnwerpers van de publiciteit. Toch zijn er tussen het routinewerk door zo nu en dan opvallende wapen feiten e meloen zoals vorig jaar toen een international bende van au tozwendelaars kon worden opgerold nadat de spoorwegrecherche in een te lang bezette bagagekluis valse kente kenplaten en inbrekersge reedschappen ontdekte. Spectaculaif wa» ook de arrestatie van een man die tussen Soest en Den Dolder betonnen paaltjes op de rails placht te leggen en die zich eerst als getuige opwr'erp, maar later als de dader door de mand viel. Een tijdrovende taak is ook het antecedentenonderzoek dat de Spoor wegrecherche verricht als er nieuw personeel wordt aangenomen. NS is een vitaal bedrijf en men moet er in vrede en oorlog van op aan kunnen, dat het personeel te vertrouwen is. De heer Mikx is bevoegd, strafre gisters m te zien om te kunnen na gaan of een sollicitant een crimineel verleden heeft. In het algemeen is hij erg tevreden over het kaliber van het NS-personeel: „Betrouwbare mensen met verantwoordelijkheidsgevoel." W/'AT de teruggehaalde Pronk in de eerste helft met afstandsscho ten na afgeslagen aanvallen niet was gelukt, wat de over-ijverige Rensen- brink niet had kunnen klaarspelen, waarin de op het kritieke moment niet resoluut genoeg zijnde Van Dijk niet gelukte, bekokstoofde gelegen heids-international Sjaak Roggeveen dan toch maar. Een zwiepende om haal met het linker been joeg dc bal uit een knappe voorzet van dc naar links uitgezwenkte Van Dijk onhoud baar en hoog in de Poolse touwen achter de verblufte keeper Kostka: 1—0. Nog eenmaal klaterde het gescan deerde Me-xi-co, Me-xi-co van de tribunes, nog een paar seconden dreunde hdt Feijenoord - stadion op zijn ijzeren binten. Nederland draait Sjaak Roggeveen, die in de voor laatste minuut scoorde en Nederland hiermee een riant uitzicht geeft op de eindronden van het wereldkam pioenschap in Mexico. volop mee in de strijd om een plaats bij de laatste zestien in Mexico ook al is de weg naar dit Midden-Ameri kaanse .and nog lang en uiterst zwaar. Met de thuiswedstrijd tegen de Bulgaren die moet ook gewon nen worden! en de return tegen Polen in Warschau in het verschiet blijven de kansen echter open. WEINIG VARIATIE Zo'n oppepper kan het Neder landse voetbal maar al te best gebrui ken, want het de laatste tijd weer wat in tel ra Kende interlandvoetbal het aantal van 46.000 kijkers viel gisteren bij de belangrijke strijd te gen Polen overigens wat tegen zal stellig weer aar waarde winnen. En terecht, ook al vielen er gisteren in de Feijenoord-kuip toch nog onbe grijpelijke tekortkomingen te consta teren. Oranje speelde een op goed peil staande en aantrekkelijke wedstrijd. Vraag was alleen waarom er zo wei nig gevarieerd werd gevoetbald. Vrij wel elke aanval had dezelfde opzet: hoog in nel centrum. En dat terwijl de Poolse defensie in de lucht vrij sterk was. Toch bracht zo'n hoge voorzet uit eindelijk de zege, want nadat Eijken- broek na een hoekschop van Rogge veen tegen de lat had gekopt, was het Van Dijk die van links met een omhaal de bal andermaal hoog in de doclmond bracht. Daarbij raakte Eij- kenbroek de knikker nog juist heel even, waardoor de lange Szadkowski net enkele centimeters tekort kwam. Sjaak Roggeveen kon toen in een alles-of-niets zwaai met het linker been zegevierend uithalen. IN GOUD En de toekomst zal leren of deze treffer in Mexicaans goud kan wor den uitbetaald Voorlopig vormde de overwinning de beloning voor veel zwoegen en zweten. Bondscoach Kessler dinsdagavond in het trainings kamp in Zeist: „Zo geladen als de jongens nu zijn. heb ik ze nog nooit gezien. Ik moet ze eerder afremmen dan oppeppen. De mentale speech heb ik dan ook al vandaag gehouden Wanneer ik dat kort voor de wedstrijd zou doen, zou de uitwer king averechts zijn. Iedereen weet waarom het gaat en het kan niet anders of het moet lukken." Succes leek ook wel verzekerd voor een ieder die zag hoe Oranje in de eerste twintig minuten het Poolse team tot eigen verbazing in de houdgreep nam. Binnen tien minuten was Nederland al een handvol keren op de rand van een treffer geweest. De Oranje-leeuwen bleken na d rie dagen van opsluiting in het KNVB- De. na de rust voor Rijnders ingevallen, Feijenoorder Wim Jansen hand in hand met Aja- cied Wim Suurbier. Links een dolgelukkige doelman Jan van Beveren, die triomfantelijk zijn arm in de lucht steekt. Reportage door Meindert Leerling en Ger Stolk centrum met recht losgelaten. Vraag was alleen, hoe lang men het hoge tempo kon volhouden en wat zou de reactie van de Poien zijn. Dat laatste werd een teleurstelling, want ook al bleken de mannen van achter het ijzeren gordijn technisch zeer be gaafd, in de combinatie lukte het toch niet zo blister goed De pogin gen om het tempo te vertragen en Nederland uit het ritme te halen lie pen bovendien in feite op weinig of niets uit. ACTIES V. BEVEREN Het aantal hoekschoppen groeide met de minuut en de voortreffelijke keeper Kostka kreeg het veel drukker r.an Van Beveren die overi gens na 23 minuten de tegenvallende Lubanski van een treffer moest af houden en in dc 37ste minuut geluk had dat een kogel van dc vrijstaande Deyna op de kruising kwam. In de tweede helft leek het succes ook niet Voor het grijpen, omdat het even duurde alvorens Oranje met Jansen in Dlaats van de geblesseerde Rijnders (waarschijnlijk lichte hersen schudding) en Roggeveen achter de voorhoede startende maar later met Van Dijk van positie wisselend weer in cadans was. Polen scheen de zaak beter in de hand te hebben dan voor rust ook al was een prachtig schot van Roggeveen na een knappe 1-2 combinatie met Van Dijk voor de Polen een waarschuwing. Brol redde op het nippertje. Maar uiteindelijk ging de Poolse muur toch neer en brak de Mexicaan se zon door. Wat één doelpunt ook kan doen' En wat ook belangrijk is, het was een treffer die straks op de Mexicaanse veloen beslist een juweel zou worden genoemd... STAND Nederland Bulgar/je Polen Luxemburg DEN HAAG Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft op de dinsdagavond in Den Haag gehouden jaarlijkse ledenvergadering een vier tal nieuwe bestuursleden gekregen. Bij enkele kandidaatstelling wer den gekozen de heren Mr. J. D. J. Idenburg (Kon. Ned. hockeybond), mr. J. W. v.d. Krol (voorz. van de Kon. Ned. zwembond), jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford (voorzitter van de Kon. Ned. schaatsenrij- dersbond) en de heer H. J. Teengs Gerritsen (Nederlandse boksbond), die de plaatsen zullen innemen van de heren P. van Dijk (voorz. van de KNWU), generaal majoor J. G. M. van Nass, P. Storm en Simon de Wit, die aan de beurt van aftreden waren en reglementair niet herkiesbaar. ROTTERDAM De winnaar heette Sjakie. Terwijl buiten, in een leegstromend stadion Fe(jen- noord, de gescandeerde yell: Sja kie. nog zinderend natrilde, verscheen weer die blije glimlach op het gezicht van de man die Kessler madste. „Ik moest me even draaien. Het was moeilijk," vertel de hij voor de zoveelste maal. En een kaarsrechte scheiding door het blonde haar trekkend, grapte hij: „Ik dacht, die bal komt bij het scorebord terecht. Dat gebeurde niet. Wel kwam het scorebord in beweging." Algemeen gelach bij de omstanders. Jacques Roggeveen weer serieus: „Mijn opdracht luid de overigens niet, dat ik voor alles doelpunten moest maken Wim van Hanegem, die ik verving omdat hjj last van maagstoornissen had, had voor de rust als taak om die lange nummer zes, Wilczek heette hjj ge loof ik, uit te schakelen. Ik moest twintig minuten lang hetzelfde doen. Daarna zou Dick van Dyk mijn taak overnemen en kon ik in de spits gaan opereren." Daarmee had tevens een ieder die zich tot dat moment had afgp- vraagd waarom Kessler in vredes naam Roggeveen niet meteen een spitstaak had toebedacht een af doend antwoord. Bleven er andere problemen. Want waarom, zo luid de een brandende vraag, waarom CTnkte Kessler tiidens de rust. door twee verse spelers in te zetten? Wist hij dan helemaal niet dat er in dat geval na rust geen keeper meer vervangen mocht worden? „Ik gokte niet," onderwees Kessler een kring van nieuwsgierigen. „Ik gokte niet ik moest wel." Als een veldheer blikte hij de groep rond: „Nico Rijnders heb ik na overleg met dokter Mosterd vervangen. Hij heeft waarschijnlijk een lichte her senschudding. Van Hanegem had maagstoornissen. Dus er bleef geen keus." Het klonk geloofwaardig. Op de massagetafel werd inmid dels Nico Rijnders met op het hoofd een knots van een pleister onder handen genomen. En een blik op het wit weggetrokken ge zicht van Van Hanegem overtuigde een ieder wat de Feijenoorder be treft. „Ik geloofde in dit elftal", ging Kessler verder. „De spelers wa ren razend enthousiast. Hoe gek het ook moge klinken. Ik heb ze eerder af moeten remmen dan aan moeten sporen." Maar ging Kessler dan helemaal niet twijfelen aan zijn formatie, ook niet toen doel punten na dat stormachtige offen sief uitbleven? Georg Kessler re soluut: „Nee, beslist niet. Ander maal is bewezen dat de uitslag van een wedstrijd pas definitief is wan neer de arbiter heeft afgeblazen. Ik ben tevreden, dik tevreden met 10. Zou trouwens tekenen voor iedere wedstrijd met zo'n uitslag. Mijne heren, mag ik U er verder op attenderen dat Oranje in acht wedstrijden slechts twee doelpun ten tegen kreeg!" Ergens anders gaf aanvoerder Hans Eijkenbroek als zijn mening weer: „Echt ik gaf er geen stuiver meer voor. On danks het overwicht faalden we in feite tot aan de 89ste minuut." En met een hoofdbeweging naar Jac ques Roggeveen: „Die blonde madste Kessler...." Een stralende Bondscoach Georg Kessler onder spervuur van enkele tientallen journalisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13