speelgroep pede Tij Gouden Brabantia maakt fabrieken leefbaarder Vondeling wil uitstel sluiting fabrieken van Thomassen en Drijver Redt poezen van dood! Er zijn preek- vaders Toeval 1! DONDERDAG 8 MEI 1969 „Petemoei'" vertelt me: „Als ik voor de kinderen een appel deel, snijd ik hem dwars door, zodat ze de pitjes in het klokhuis zien. Dan zeg ik: zoals jullie thuis een kamertje hebben, hebben deze pitjes ook een kamertje. Daarna zingen we er een versje bij en deelt een van de kinderen de stukjes appel rond. Huib Goudriaan Met deze ceremonie leren ze dat niemand overgeslagen mag worden en dat wie uit deelt, pas als laatste een stukje mag nemen." „Petemoei" is de Maassluise mevrouw J. M. van der Wees-Zwaan, die onder deze naam met de door baar opgerichte „Zonnesehijn-speelgroepen" driejarige kindertjes leert spe len, ze leert omgaan met leeftijdgenoten, ze voorbereidt op de kleuterschool en de ouders begeleidt bij hun taak als opvoeders. Vier jaar geleden begon me vrouw Van der Wees (tevens moeder van vtff kinderen) haar werk, dat inmiddels een fors groeiproces heeft doorgemaakt. Toch is het nog steeds moeilik in een enkele zin te omschrijven, wat de „Zonnesehijn-speelgroe pen" betekenen. Het is geen kleuteronderwijs. Kleuters moeten vier jaar zijn, en de kindertjes van Petemoei zijn drie jaar. „Peuteronderwijs", een mo dieuze benaming voor het op vangen en begeleiden van kindertjes onder de vier jaar (een nog in de kinderschoenen staande vorm van „onderwijs") drukt ook niet uit wat de speel- groepen doen. Daarvoor is de hele aanpak van mevrouw Van der Wees te persoonlijk, te „huiselijk". Geen school99 Mevrouw Van der Wees: „De groep komt bijeen in een kamer in ons huis. De kinderen zijn op een leeftijd dat ze het nog huiselijk, nog een vei lig gevoel moeten hebben. In het be gin hebben we drie maanden gewerkt in een kamer in jeugdgebouw „De Sluis", maar dat was te onpersoon lijk. Ik heb dit werk „Zon nesehijn-speelgroepen" genoemd om dat ik het idee „school" er niet in wilde leggen. Die anderhalf uur in de week dat de kinderen bijeen komen, is ook bedoeld om de creativiteit van de kinderen zo te stimuleren, dat ze er thuis mee doorgaan. Veel ouders sturen hun kinderen, omdat die er de hele week op teren." Petemoei (50) begon haar werk in Maassluis in 1965. „Ik ben lerares Kinderverzorging en Opvoeding en heb een poosje in Zonnehuis, een te huis voor moeilijk opvoedbare kinde ren in Zeist, van prof. dr. B. C. J. Lievegoed gewerkt. Nerveuzer Er werd mc daar een „levensbaan" aangeboden, maar ik wilde liever een gezin. Wel bleef ik er altijd van dro men later, als mijn kinderen groot zouden zijn, iets voor andere kinde ren te kunnen doen. Het zonneschijn-werk werd gebo ren uit het verlangen de spanning in de gezinnen te verminderen. Vergele- Het toeval kan tot speelse situaties leiden, die meer op geplande grap pen, dan op toeval lijken. De ge meente Vlagtwedde stuurde dezer da gen de kranten haar studie „Divisie project Ter Apel" toe. Deze studie omvat een technisch- planologisch rapport over de moge lijkheden van de legering van een grote militaire eenheid bij. het in Vlagtwedde gelegen ter Apel. De suggesties van Kamerlid H. Kik kert voor legering van een divisie bij Ter Apel, waren voor Vlagtwedde aanleiding een studie te laten uitbren gen. Op de titelpagina van deze studie staat al een wapen, dat het leger eer aandoet: korenschoven met daarbo ven een kanon. Werd dit wapen spe ciaal voor deze gelegenheid ontwor pen? Nee, het is al eeuwen oud. Toe vallig. De jubilerende Brabantia-fabrieken besteden de uiterste zorg aan het welzijn van de werknemer. Vandaar het verlichte aquarium op de werkplaats waar de „natuur" is binnengedrongen. Petezus" mevrouw F. Verschoor-Van Beelen temidden van de kinderen van een van de speelgroepen. Foto's Herbert Behrens ken met 30 jaar geleden zijn veel ouders nu nerveuzer. De ontwikkeling van het kind gaat ook sneller. Een kind van drie jaar van tegenwoordig is verder dan een kind op die leeftijd 30 jaar geleden. Van de ouders wordt eigenlijk ge vraagd in de omgang met hun kinde ren af te dalen tot het denken van een driejarige. Voor vaders, die werk hebben, waarbij steeds een beroep op het intellect wordt gedaan, en voor moeders die bijvoorbeeld altijd op kantoor hebben gezeten, is dat erg moeilijk." Mevrouw Van der Wees heeft zich tot taak gesteld die kloof voor ouders en kinderen te overbruggen, en de kleine parsoonlijkheidjes" van de peuters te helpen ontwikkelen. „Het gaat erom dat we hier iets voor hun ziel doen. Heel belangrijk is dat de kinderen een houding van eerbied voor het leven wordt bijgebracht." De Zonnestralen Wat Petemoei hiermee bedoelt wordt het best onder woorden ge bracht door het liedje dat de kinde ren altijd zingen voor hun wekelijks speeluurtje begint: „Wij zijn de zonnestralen van Vader Zonneschijn! wij willen nederdalen daar waar het koud kan zijn! En moet een kind soms schreien of heeft een moeder verdriet, wij willen hen verblijden, zodat men vreugde ziet! Voor grote en kleine mensen zijn wij op aarde hier! en wat wij ze allen wensen: een heleboel plezier!" De speelgroepen hebben op veel kinderen een kalmerende invloed. Een arts bevestigde dat een kind minder ging stotteren, nadat het on der de hoede van Petemoei was ge komen. Er zijn ook kinderen, die op advies van een kinderarts het weke lijks uurtje bijwonen. Mevrouw Van der Wees begon in 1965 met een groep van zeven die uitgroeide tot twaalf kindertjes. Bo vendien had ze ook een groep kinde ren van zes tot twaalf jaar, waarbij (dit werk bestaat ook nog) het stimu leren van creativiteit, van zelfwerk zaamheid, het belangrijkste is. Totaal 55 kinderen In 1967 had ze al drie groepen kin deren van drie jaar, het jaar daarop vier groepen, en nu vijf groepen (to taal 55 kinderen) zodat ze heel wat uren van de week bezet is. De ouders geven maandelijks een financiële bijdrage waarvan me vrouw Van der Wees onder andere feestavonden en de aankoop van ma teriaal bekostigt. Materiaal: de peu ters werken met klei, en kleurpotlo den en de groep van zes tot twaalf jaar met verf, ijzezrdraad en figuur zagen. Door de peuters worden ook sprookjes „gespeeld" en veel gezon gen. Voor moederdag heeft Petemoei een verrassing laten maken. Elk kind heeft een tekening gemaakt met... maar dat moet een verrassing blij ven. In het tekenen ziet Petemoei op voedkundige mogelijkheden: ze ziet liever niet dat de kinderen iets uit- gommen. „Ook in het leven moet je verder leven met een verkeerde stap en kun je die niet meer uitwissen, maar kun je er wel van leren." Maar het belangrijkste voor het werk is niet haar kennis als lerares, maar liefde en aandacht. „De kinde ren voelen aan dat je van ze houdt." De ouders worden via een gesten cild blaadje op de hoogte 'gehouden van het werk. ..Vriend Zonneschijn" is de naam van het huisorgaan van Petemoei. Bovendien kunnen de ou- MEVROUW J. M. VAN DER WEES-ZWAAN (voor haar kindiertjes petemoei"): driejarigen iets meegeven ders met een cursus voor moeders, ook gegeven door Petemoei, worden begeleid in de opvoeding. Petezussen De ouders hebben twee assistentes voor Petemoei voortgebracht. „Pete zussen" worden de twee huisvrouwen genoemd, die zoals Petemoei de speelgroepen leiden. In kringen van het kleuteronder wijs van Maassluis wordt gunstig ge oordeeld over het experiment van mevrouw Van der Wees. De kinder tjes, die na op een speelgroep te zijn geweest, de kleuterschool bezoeken zijn hierop duidelijk voorbereid. Wat is de achtergrond, van waaruit mevrouw Van der Wees, oftewel Pe temoei, werkt? Haar assistente, me vrouw F. Verschoor-Van Beelen: „Echt geen winstbejag." Idealisme dus? Mevrouw Van der Wees: „Als ik de ouders, met hun kinderen de trap op zie komen, besef ik wel heel sterk mijn verantwoorde lijkheid." Petemoei draagt die verantwoorde lijkheid omdat ze put uit geestelijke reserves, die niet alleen uit haarzelf voortkomen. In haar „huisorgaan" Vriend Zonneschijn drukte ze als Paasboodschap dit gedicht af: ..Zijn we aan het kruis gekomen, hoeven we niet meer te schro men: door het duister heen breekt Licht, waarop nu ons oog gericht, heel de schepping wil het zingen: 't leven gaat opnieuw beginnen; mensen, dieren, plant en steen lachen door hun tranen heen. aard en hemel willen danken, mengen nu hun blijde klanken tot een wond're melodie: hemel - aarde - harmonie. wisten we éérst niet te leven, zijn we nü van druk ontheveri, ons bewust, te mogen gaan in een nieuw en wijd bestaan!" Vliegen bij mist met beeldbuis SCHIPHOL Vliegen wordt steeds makkelijker en daardoor ook steeds veiliger. Het landen, vooral bij mistig weer. is altijd nog een ha chelijk moment geweest. Ook hierin is nu verandering gekomen. Een Amerikaanse maatschappij heeft een instrument ontwikkeld waardoor pilo ten in staat zijn bij dichte mist te zien alsof er niets aan de hand is. Het instrument is ontwikkeld vol gens het principe van een televisie. De piloot kan op een beeldbuis zijn eigen toestel en de landingsbaan zien. Hij kan zijn positie daardoor nauwkeurig bepalen. Als het vliegtuig daalt verschijnen de twee zijden van de landingsbaan op het scherm. Als het toestel de baan te veel aan de linker- of rechterzijde nadert worden de lijnen van de lan- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „Eerst ver klaarden ze ons voor gek. Vogel tjes in een metaalwarenfabriek, vissen tussen de strijktafels in het magazijn en bloemen rond de machines. Later gingen ze het toch wel leuk vinden en nu zouden ze het „natuurlijk ele ment" in ons bedrijf niet meer willen missen". Aan het woord Chr. C. van Elde- ren, een van de directeuren van de Brabantia fabrieken, die op 16 mei omkijken naar een halve eeuw fa bricage van huishoudelijke artike len. Ter verduidelijking: „vroeger was er minder tijd voor ontspanning en stond de mens dichter bij de natuur. Bij de steeds verdergaande ontwik keling staan we met meer tijd voor ontspanning steeds verder van de natuur af. Het leek ons plezierig de fabriek wat meer leefbaar te maken We hebben nu pas één volière, maar door stukjes natuur aan te brengen, er komen er meer en ook. het drietal aquaria zal worden uitgebreid. Dit is nog maar een begin." Inspraak Voor de progressief denkende Brabantia-directie vormen de vis sen, vogels en bloemen in de fabriek nog slechts een alleraardigst onderdeel van de zorg die men aan de bijna 800 werknemers besteedt. Want onder het motto „inspraak" wordt de komende halve eeuw bij Brabantia ingeluid. Met name aan de inspraak van de detailhandel en de consument wordt aandacht besteed. Op de jubileumdag 16 mei hoopt men tijdens de feestelijke bijeen komst in de Stadsschouwburg te Eindhoven de samenstelling bekend te maken van een tweetal adviescol leges: een detailraad en een consu- mentenraad. Met deze adviesraden zullen re gelmatig problemen van het bedrijf worden besproken, met name waar het gaat over prijzen, uitvoering van artikelen, samenstelling van het assortiment, handelsmarges, voorlich ting aan de consument en derge lijke. Over die consument en wel in het bijzonder de toekomstige zal ook tijdens de feestelijke bijeen komst in Eindhoven uitvoerig wor den gesproken door mevrouw drs. Hedy d'Ancona, wetenschappelijk medewerkster aan de Universiteit van Amsterdam. Variatie De activiteiten van de Brabantia fabrieken beperken zich overigens niet alleen tot eigen land. Behalve in Aalst, Valkenswaard en Roden worden in Achel, Lommei (beide België), Parijs, München-Gladbach en Barcelona Brabantia-produkten vervaardigd. De spreiding over Eu ropa is mede oorzaak van de grote variatie in artikelen. Strijktafels waarvan er rond de 2,5 miljoen zijn verkocht, fabriceert Brabantia in 26 verschillende uitvoeringen, pedaal emmers in 23 uitvoeringen en huishoudtrappen in 15 uitvoeringen. De collectie busopeners en andere keukenapparaten nemen een steeds belangrijker plaats in de omzet in. Van toenemend belang is ook de meubelafdeling. Vogels in het magazijn bij Brabantia dienen om de werksfeer te ver beteren. Op aandeelhoudersvergadering maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard DEVENTER De voorgeno men sluiting van de fabrieken in Dordrecht, Krommenie, Utrecht en een afdeling in Leiden van Thomassen en Drijver-Verblifa nv was voor het socialistisch ka merlid dr. A. Vondeling, aan deelhouder van de nv, op de al gemene aandeelhoudersvergade ring aanleiding een vurig plei dooi te houden en de uitvoering van deze reorganisatie op te schorten. Hij 'zag het nut van de maatregelen wel in, maar vroeg zich af, of de directie er niet beter aan deed met de uitvoering van de beslissing te wachten en, in overleg met de vak bonden, eerst een team van specialis ten in te schakelen om zo ook ande ren te overtuigen van het gelijk van de directie. „U verliest er niets mee, u wint er alleen het prestige mee terug dat de afgelopen weken verloren is gegaan," riep de heer Vondeling het bestuur toe. Hij vond dat de directie onvol doende voorzichtig was geweest, door niets van de beslissing in de jaarstuk ken over 1968 te laten blijken. Met de maatregelen zijn aanzienlijke kos ten gemoeid waarvan niets in de voorziening sociale belangen tot ui ting is gekomen, zo besloot dr. Vonde ling zijn oleidooi. dingsbaan dienovereenkomstig ver vormd. Het Amerikaanse ministerie van luchtvaart heeft zoveel vertrouwen in het instrument dat zij twee proto typen voor verdere proeven heeft aangekocht. Grondig De nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen dr. W. T. Kroese wees erop dat het niet op de weg van de onderneming ligt op een eer der genomen besluit terug te komen. Het plan is zeer grondig voorbereid. Het kan zijn, dat onvoldoende aan dacht is besteed aan de reacties op de maatregelen gezien de mentaliteit in de Zaanstreek. We moeten nog veel dieper in de problemen duiken, aldus de heer Kroese. Mr. B. ter Haar president - direc teur, achtte het uitstel van de beslis sing een zaak die al met de vakbon den is uitgepraat. Hij was wel bereid om met deskundigen te praten, maar niet om een eerder genomen beslis sing terug te draaien. De heer Kroe se voegde er nog aan toe, dat er zekerheid Destaat, dat het geld voor afvloeiingsmaatregelen er is. De werkzaamheden in Dordrecht wor den op 1 januari 1970 beëindigd, die in Utrecht omstreeks 1 juli 1970 en die in Krommenie en Leiden rond 1 januari '97J. De directie van Thomassen en Drij ver verwacht dat binnenkort het gesprek met dc vakbonden weer kan worden voortgezet, en zij vertrouwt in gezamenlijk overleg tot de defini tieve vaststelling van een sociaal plan te Komen. Mis voor Hitier in Madrid MADRID Voor de zielerust van Adolf Hitler is gisteren in een rooms-katholieke kerk in Madrid een Mis opgedragen, in opdracht van een groep „dankbare Spanjaarden". On geveer tweehonderd, meest oudere mensen, van wie sommigen een ha kenkruis-insigne droegen, woonden de dienst bij. Politie-agenten in bur ger bewaakten de kerk. Er deden zich geen incidenten voor. Mevrouw J. v. d. Oever - Verhoeff, Zebrastraat 20, Rotterdam - Kral. Veer schrijft ons: Doordat de eigenaar is overleden, hebben katten van verschillende kleur en leeftijd geen thuis meer. Wij willen de wens van de overle dene eerbiedigen die heel veel van zijn dieren hield en de katten niet laten „afmaken", overigens een naar woord. Wie van u wil een poes of een jong katje? U kunt zich richten tot dokter Van Senus, 's Gravenweg 180, Ca- pelle a/d IJssel. tel. 010 - 332503, of tot mij (adres hierboven).

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11