HOGESCHOOL NOG BEZET Geen front links tegen Pompidou Nu al comité 5 mei 1970 i Vandaag Sluiting gesprek met Veruiga Tilburg opgeheven Kotter IJM-210 met zes Katwijkers op de Noordzee vergaan Nixon: geen versnelde troepenvermindering Het Kwartet SPREUK, HIT WEER ^Afgeslagen Wilson leest rebellen" lesjes UK 204 trok zichzelf om Automobilist komt in vlammen om Bloemen voor onze doden ONDERZETTEGEl OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Maandag 5 mei 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,-10 „Stantvastich is ghebleven mijn her» in tegMnipoet!" Klachtfndienst bezorging 18.00—19.00 uur Roem is het bewijs dat mensen goedgelovig zijn. EMERSON „Als het niet gauw ophoudt, gaat de wedstrijd niet door." DE BILT In het afgelopen weekeinde stond het weer in een groot deel van West-Europa on der invloed van een vlak lage drukgebied. De aanwezige voch tige lucht was tot op grote hoogte onstabiel, zodat zich plaatselijk regen- en onweersbuiten ontwik kelden. Er zijn hier en daar grote hoeveelheden regen gevallen. Over Frankrijk trekt een sto ring langzaam naar het noorden en zal morgen ons land bereiken. In verband daarmee wordt er een veranderlijke bewolking ver wacht met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien en een zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 9 uur; min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: van 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 6 mei. zon op 05.02; zon onder 20.13: maan op 01.16; onder 07.45: 8 mei I.k. Rector magnificus prof. Schef- fer heeft dit weekeinde niet weinig bijgedragen om tot een oplossing van de moeilijkheden aan de Tilburgse hogeschool te komen. Vanmorgen was wel de universiteit geopend, maar de be zetting duurde voort. TILBURG Het gesprek dat enkele leden van het be stuur van de Algemene Tilburgse studenten organisatie van daag met minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) hebben gehad, kan misschien enig licht brengen in de ver warde situatie aan de Katholieke Hogeschool. Gisteravond deelden de curatoren mee dat zij in overleg met de rector magnificus hadden besloten de hoge school vandaag weer open te stellen. Zij wilden hiermee een bijdrage le veren aan de oplossing van de be staande moeilijkheden. Maar korte tijd later liet het be stuur van de ATSO weten, dat de bezetting van de gebouwen onver minderd zal voortduren. Het bestuur riep alle leden op „zo vlug mogelijk in de hogeschool te verschijnen in ver band met de nieuwe ontwikkelingen" De studenten vinden dat hun eisen niet zijn ingewilligd. Overleg Zes dagen lang is de hogeschool ge sloten geweest. Koortsachtig en lang durig overleg tussen het Senaatsbe- stuur en de ATSO leidde er mede toe dat het curatorium gisteravond besloot de hogeschool te „heropenen". Het overleg kwam zaterdagavond tot stand op „neutraal" terrein. Kern punt was op welke wijze medebeslis singsrecht voor alle geledingen van de hogeschool zou kunnen worden verwezenlijkt. Ook de achtergron den van de verschillende standpun ten werden onder de loupe genomen. Prorector prof. J. van Dyck noem de het gesprek „rustig en positief". We hebben plezierig en op een goede manier geprobeerd uit de verharding van de standpunten te komen. Vol gens prof. Van Dyck heeft het ge sprek voor allen, die by het conflict zijn betrokken, verhelderend gewerkt. Gelijktijdig Op een persconferentie zei de rec tor magnificus, prof. dr. C. F. Schef- fer, zaterdagmiddag nog dat er een gelijktijdige opheffing van de sluiting en de bezetting van de hogeschool zou moeten komen. Er zou een vertrou wensman moeten worden ingescha keld om het overleg met de studenten te openen. Hij toonde zich „te allen tijde be reid om met het bestuur van de ATSO op voet van gelijkheid te praten". „Ik wil zelf best de eerste stap zetten voor zo'n gesprek. Met nadruk ver klaarde prof. Scheffer dat de sluiting van de hogeschool en het staken van de colleges niet betekent, zoals is be weerd, dat de leiding van de hoge school het medebeslissingsrecht niet wil toekennen. De kern Positief in de hele situatie vond hy dat door de huidige moeilykheden de problemen beter tot velen zyn doorgedrongen. Dat geldt voor alle groeperingen. .Misschien kunnen we nu sneller in de structuurcommissie tot de kern van de zaak doordringen. Voor vervolg zie pag 2 Defferre kandidaat van socialisten PARIJS De Franse socia listische partij heeft vannacht aan het slot van een chaotische marathonbijeenkomst Gaston Defferre gekozen tot haar presi dentskandidaat. Eerder was een besluit herroepen om eerst nog overleg te plegen met de com munisten en andere linkse groe peringen. De mogelijkheid van een verenigd links front tegen de gaullist Pompi dou bij de verkiezingen op 1 juni lijkt nu definitief van de baan. waar door de kansen van de oud-premier op de overwinning groter schijnen te zijn geworden. Deferre, burgemeester van Marseil le, kreeg 2.032 van de 3.570 afgevaar digden naar het congres achter zich. Zijn legenkancÜÉteat, oud-minister Savary, trok zich voor de stemming terug. Voor vervolg zie pag. 2 Het achtjarige meisje M. v. d. Heu vel uit Winssen kwam om het leven toen de auto van haar vader in Ewijk tegen een boom reed. Haar vader had een op de vloer gevallen ijsje willen oprapen. TAE aanval op de Britse premier Wilson liikt afgeslagen, maar de vertrouwenscrisis binnen de La- bourpartij duurt voort. Hoe weinig vertrouwen er bij de man in de straat Is. zal blijken bij de binnenkort te houden gemeente- raadsverkiezigen. Men kan niet zeggen, dat Wilson is aangebleven omdat wordt aangeno men dat niemand cr méér van te recht zou brengen dan hij. Wel voelt men er veel voor, onder de huidige omstandigheden in de top geen belangrijke veranderingen aan te brengen. Persoonlijke belangen van ministers en andere leidende figuren in de La- bourpartij spelen bij dit alles een iv iet te onderschatten rol. W'Mson heeft een sleutelpositie als gev olg van het feit dat hij kan aan- sturtvu op vervroegde verkiezingen. Deze .zouden tot gevolg hebben, dat talrijke socialistische parlementsle den niet in het Lagerhuis zouden te rugkeren. Het duurt' .bog bijna twee jaar vóór dat nieuwe verkiezingen gehouden zullen moetcXT worden. In die tijd kan veel verander* ""u en verbeteren. Wilson heeft d'rt wind niet mee ge had, sedert hij in oktober 1964 aan het bewind kwaV». Ondanks het feit dat goede wil en .plannen niet ont braken. Het waren niet alle<M.\ invloeden van buiten, die hem speelden. Vooral de vakbonden verhinderden een snel economisch herspel* Wellicht zou Wilson desondanks zijn geslaagd, indien Frankrijk iSngeland niet aan de deur van het ,Eurt>pa van de Zes had laten staan. Juist in dit opzicht lijkt er iets te gaan veranderen, nu de Fiïanse pre sident, die telkens een veto uitsprak, zichzelf buitenspel heeft ge zei- Mogelijk komt er nog op tftd iets voor Engeland uit dc Europest" bus, voldoende om Wilson uit dey^brand te helpen. -vV Tilburgse hogeschool werd vandaag weer geopend, maar de bezetting door de studenten bleef gehandhaafd. Prof. Godefroy (tweede van rechts), die het niet eens was met de sluiting, woont geregeld de beraadslagingen van de studenten bij. Zo ook zaterdag. ZWOLLE De Urker kotter 204. die drie weken geleden in het IJssel- meer met vijf man aan boord tijdens een storm verging, moet zichzelf heb ben omgetrokken. Uit het onderzoek van de scheep vaartinspectie blijkt dat het schip op volle kracht naar de thuishaven voer. Het vistuig (netten en een zwa re metalen boom), lag niet vastges jord 'in het gangboord. Het was met een kabel bevestigd aan de lier op het dek. Een overkomende zee moet het vis tuig met boom en al over boord heb ben gesleurd, waarna de lier begon af te lopen. Een van de opvarenden moet toen, om het vistuig te redden, de lier op de rem hebben gezet waar door de zware boom begon te wer ken als een anker. Het snelvarende schip is toen vermoedelijk omgetrok ken. IJMUIDEN De IJmuidense kotter Wiron I is op de Noord zee vergaan. Ongeveer vijftig mijl ten westen van Schevenin- gen zijn over een vrij groot ge bied verspreide blauw gekleur de wrakstukken gesignaleerd. Er is weinig hoop meer op overle venden van de sinds woendag- avond vermiste IJM-210, die zes man aan boord had. De wrakstukken zijn gesignaleerd door een toestel van de Marine Luchtvaartdienst en meer dan tien visserschepen. Ze waren zaterdag be gonnen met zoeken. De Wiron I had vrijdagavond of uiterlijk zaterdagmorgen in de thuis haven moeten terugkeren. Donder dagavond had men het laatst radio contact met het schip. Men dacht aanvankelijk dat de radio was uitge vallen. De zeskoppige bemanning bestond WASHINGTON President Nixon denkt niet aan een versnelde ver mindering van zijn troepen uit Zuid- Vietnam. Met deze vaststelling hebben goed- ingelichte kringen in Washington gisteren gereageerd op een stroom van geruchten over de mogelijkheid van een eenzijdige en stapsgewijze terugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam, die de kamen de weken al zou beginnen. Aanleiding tot deze geruchten wa ren verklaringen van verscheidene republikeinse congresleden, waarin een snelle terugtocht is geëist. Naar in kringen in het Witte Huis echter verluidt, zal Nixon vasthou den aan zijn reeds eerder gestelde voorwaarden voor een dergelijke maatregel, namelijk overeenstem ming met Noord-Victnam over een wederzijdse terugtrekking van de strijdkrachten; een duidelijke ver betering van de militaire situatie of een versterking van de gevechts kracht van de Zuidvietnamese strijd krachten. Hernieuwd aanbod De Zuidvietnamese president Van Thieu onthulde op een persconferen tie dat in augustus van dit jaar een begin kan worden gemaakt met de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. Hoewel een presidentiële woordvoerder ver klaarde dat de president geen tijd stip heeft genoemd, houden verslag gevers vol dat Thieu wel de maand augustus met name genoemd heeft. De president hernieuwde op de persconferentie in Dalat zijn aanbod voor een rechtstreeks gesprek met het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront. Als het NBF daadwerkelijk tot ge sprekken op de Parijse conferentie bereid is moet het zijn woorden door daden laten volgen. Op voorwaarden vooraf kan de Zuidvietnamese rege ring echter niet ingaan, aldus Thieu. Amerikaanse militairen stellen een onderzoek in naar de omstandig heden waarin afgelopen maandag boven Cambodja twee Amerikaanse helikopters zijn neergeschoten. Zij willen weten of het afweervuur van Cambodjaans of van Zuidvietnamees grondgebied kwam. Vrijdag zijn zij boven Zuid-Vietnam neergehaald. Twee anderen kwamen in de lucht in botsing, waarbij 14 man het leven verloren. In de afgelopen weken zijn nu 32 Amerikaanse helikopters boven Zuid-Vfeitnam verloren gegaan. TUBBERGEN De 29-jarige auto mobilist G. van Os uit Tubbergen is in de vlammen omgekomen nacht zyn auto bij een frontale botsing in brand was geraakt. Zyn echtgenote werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis gebracht, evenals de be stuurder van de andere auto. Op rijksweg 28 te Ermelo is de 72- jarige mevrouw E. de Vries-v. d. Berg uit Leeuwarden zodanig gewond bij een verkeersongeval, dat zij korte tijd later is overleden. De auto, waarin zij zat, sloeg over de kop, doordat de be stuurder de macht over het stuur ver loor. Mevrouw Smits-Leij ten (65) uit Oss is op haar fiets gegrepen door een auto waardoor zij enkele uren later aan de opgelopen verwondingen overleed. geheel uit Katwijkers: schipper C. Haasnoot (35), stuurman Rijn Krijgs man (vandaag 28 jaar), le motordrij ver W. Nijgh, die van een ander schip iran de rederij Wiron was ge leend en inviel voor de broer van de schipper. 2e motordrijver Hendrik Messmaker (35), matroos Dirk van Beelen (38) en Nicolaas van Rijn (16). Reder-eieenaar P. J. Smit meent dat de Wiron I door drie oorzaken kan zijn vergaan: overvaren, omge trokken of een mijn aan boord. In elk geval was bekend dat de kotter woensdag een of ander oorlogstuig had opgevist. De Wiron was een zee waardige kotter van flink formaat, namelijk ruim tweehonderd bruto- ton. De meeste meten slechts tachtig ton. Het schip was nog nieuw: twee jaar geleden werd de proefreis ge maakt. Als eersten van een reeks af vaardigingen uit alle groeperin gen van de bevolking legden koningin Juliana en prins Bern- hard gistermiddag een krans bij het nationale monument op de Dam in Amsterdam. 99" LONDEN Premier Wilson van. Engeland heeft gisteren op een mel- bijeenkomst ln Londen dc rebellen ln de Labour-partfj te verstaan gegeven, dat zfjn regering zich niet door me ningsverschillen van politieke of per soonlijke aard van de taken die zij zich heeft gesteld, zal laten afleiden. Hij waarschuwde, dat de conservatieven er voordeel van zullen hebben, wanneer dc socialistische party door onder linge verdeeldheid zou worden ver zwakt. Het was de eerste maal dat Wilson zich in het openbaar uitliet over de partyrevolutie, waarbij binnen de socialistische parlcmentsfractie zfjn aftreden is geëist. Over de in de partij omstreden her vorming van het vakbondsstelsel zei Wilson, dat zijn regering alles zal doen haar plannen te verwezenlijken, omdat het land in gevaar komt wanneer de export daar stakingen wordt bena deeld. Hij riep de vakbonden op de re gering met eigen voorstellen tegemoet te komen. Als wij de vakbonden niet hervormen zullen de conservatieven dat te gelegener tijd wel doen, zij hij. C.I.E.B.A. LEIDERDORP DEN HAAG Op initiatief van de regering is nu al een nationaal comité gevormd voor de viering van het bevrijdingsfeest op 5 mei volgend jaar. Het is dan 25 jaar geleden dat ons land werd bevrijd. Het doel van het comité is vanuit een centraal punt door middel van voorlichting en hulp aan regionale autoriteiten en plaatselijke comités leiding te geven en een algemene herdenking te stimuleren. Om alle generaties bij de herdenking te betrekken, is een daarop gericht comité samengesteld. Hierin hebben zitting mr. H. A. M. T. Kolfschoten, oud-burgemeester van Den Haag, mevrouw mr. M. Rood de Boer, presidente van het Nederlands vrouwencomité en G. M. A. Lekkerkerker, student sociologie in Den Haag. Voor daadwerkelijke deelneming aan het comité zullen de belang rijkste nationale en overkoepelende organisaties uit het sociale en cul turele leven worden uitgenodigd. Voor de dagelijkse werkzaamheden is als een centraal contactpunt een bureau in het leven geroepen, dat onder leiding zal staan van mr. P. Kalma in Amsterdam. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schrijf op de bon duideliik hel gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886^^ 2 DURYEA 1893 3 PANHARD- LEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand plaats; als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt c lebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1