LOONSTELSEL ONEERLIJK Tilburgse burgemeester bemiddelde vergeefs Wilson stuit op fellere tegenstand Regen van protest in Den Haag I Lanser: Te weinig kritiek Taak voor vakbeweging Griekenland hoort niet in Raad van Europa Het Kwartet SPREUK f (R'TA) «leef teling Uw geld Hun leven zaterdag 3 mei giro 400 utrecht krokantjes JAMIN ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 5 mei 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Afgunst is dikwijls hoog achtingonder het masker der geringschatting. WEISS „Het is een foto van de twee, die me bet naa*t staan." DE BILT Zach voorjaars weer met veranderlijke bewol king en plaatselijk een bui. Over wegend matige wind uit richtin gen tussen oost en zuid. DE BILT De drukverdeling op de weerkaart wordt voorna melijk bepaald door een hoge- drukgebied boven Scandinavië dat langzaam in betekenis toe neemt en een lagedrukgebied bij Portugal. Een front van laatst genoemde depressie, dat thans over west-Frankrijk ligt, vormt de begrenzing van enigs zins onstabiele lucht welke om het lagedrukgebied heen over Spanje en zuid-Frankrijk stroomt. Verwacht wordt dat dit front morgen ons land zal passeren. De wind die aanvankelijk nog vrij zwak is uit oostelijke rich tingen zal later op de nadering van het front iets toenemen en naar zuidelijke richting ruimen. Hierbij kan er plaatselijk een bui vallen. De temperaturen zullen in het algemeen iets hoger zijn dan vandaag. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren '-zon: 1 tot 8; min. temp.: 3 graden of meer boven normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Naast zijn aanval op de ongelijke inkomensverdeling, kritiseerde de toekomstige CNV-voorzitter ook het uitblijven van democratisering van de ondernemingen. Hij sprak over een onbehagen dat steeds sterker wordt. Wie daaraan twijfelt zou maar eens naar het personeel van Verblifa moeten gaan luisteren, aldus de heer Lanser. Zondagsrust en PTT attractiesvoor een toegangspi'ljS in kaatsheuvel LUNS ANTWOORDT KAMERLEDEN DEN HAAG -De regering is van oordeel dat Griekenland thans niet voldoet aan de vereisten voor het lid maatschap van de Raad van Europa. Een dictatuurstaat kan niet als lid worden gehandhaafd. Op vragen van een achttal Twee de-Kamerleden heeft minister Luns 'van buitenlandse zaken geantwoord dat hij in de eerstvolgende zitting van het comité van ministers van de Raad van Europa in deze geest over Griekenland zal spreken. (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN De heer J. Lanser, secretaris en toekomstig voorzitter van het CNV, heeft vandaag een hef tige aanval gedaan op de onge lijke inkomensverdeling. De werknemers mogen mee praten over hun loon, dat mede door anderen wordt be paald, maar iedere andere (zelfstandige) Nederlander bepaalt zijn inkomen zelf. De heer Lanser begrijpt niet dat hierover al niet een storm van kritiek is losgebarsten. Hij sprak op de jaarvergadering van de Christelijke bedrijfsgroepen centrale. Hij illustreerde zijn betoog met de positie van de specialisten. Die stellen huntarieven vast op grond van allerlei persoonlijke wen sen, die met beroep, prestaties, ver diensten voor de maatschappij vrij- 1 wel niéts hebben uit te staan.. ..Zij i verkeren in de positie om te eisen I wat hun goeddunkt en maken daar- j van gebruik om hun patiënten te laten betalen voor alle liefhebberijen die zij zich wensen te veroorloven." Ook andere groepen van de bevol king bepalen zo hun persoonlijk inkomen. Tal van zelfstandigen, be oefenaars van vrije beroepen en ondernemers zijn daartoe in de gelegenheid. En in onze maatschap pij wordt dit als heel gewoon aan vaard. Verandering Maar als de werknemers op dezelf de basis hun looneisen zouden stellen, zou het land beslist te klein zijn voor de stromen van protesten, die dan uit het kamp zouden opgaan van lien die dit voor zichzelf heel normaal vinden. De vakbeweging vindt dit nu haar grootste grief tegen de situatie op loongebied. „Een vakbeweging die de recht vaardigheid in de samenleving als ideaal stelt, zal al het mogelijke moeten doen om hierin verandering te brengen." De vakbeweging heeft al jaren geleden voorgesteld het verdelings mechanisme te verbeteren door mid del van een systeem van vermogens- aanwasdeling'; dit systeem heeft een anti-inflatoire werking, omdat bij loononderhandelingen rekening kan worden gehouden met het feit dat eventuele meevallers achteraf wor den verrekend. De heer Lanser vond het buiten gewoon te betreuren, dat de presi dent van de Nederlandsche Bank in zijn jaarverslag aan dit aspect geen aandacht had geschonken, terwijl juist de doorbreking van de loon- en prijsspiraal in zyn betoog centraal werd gesteld. Ook de spaarloonvoor- stellen werden afgedaan met de po- merking dat spaarloon hetzelfde effect heeft op de prijzen als contract loon. Het bestedingselcmcnt wordt totaal vergeten. Terwyl juist in het zelfde verslag werd opgemerkt, dat de particuliere consumptie tc weinig is gedaald in het belang van de financiering van collectieve voorzie ningen. Spijtig Een verhoging van de BTW per 1 januari 1970 leek hem geen bijdrage aan de doorbreking van de loon- en prijsspiraal en het speet hem dat de president van de Nederlandsche Bank deze verhoging toch schijnt te heb ben geaccepteerd. Over het uitblijven van democrati sering van de ondernemingen had hy grote onvrede in het land geconsta teerd. De heer Lanser sprak over een onbehagen dat steeds sterker wordt. „Wie daaraan twijfelt, zou maar eens naar het personeel van Verblifa moe ten gaan luisteren". Voor vervolg zie pagina 9 voorjaarsaktie voor de slachtoffers van het BI AFRA-K0NFLIKT inzameling in levensmiddelenwinkels en grootwinkelbedrijven De 1 mei-optocht gisteravond door Amsterdam verliep rustig en waardig. Ongeregeldheden hebben hierbij niet voorgedaan. Op de foto: de stoet met borden en spandoeken trekt door de binnenstad. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De bemidde lingspoging van burgemeester mr. C. G. Becht, in het conflict tussen bestuur en leiding van de Katholieke Hogeschool en de- studenten, is gisteren mislukt. Een afvaardiging van de Alge mene Tilburgse Studentenorga nisatie waarmee mr. Becht (die ook curator is) in de Hogeschool vergaderde, hield vast aan de eis Sterke geruchten over aftreden LONDEN' Er gaan hardnekkige ge-ruchtcn dat de Britse premier Wilson binnenkort zal worden ge dwongen af te treden. In de La- bour-fractie van het Lagerhuis zou het verzet tegen hem steeds sterker worden. Verwacht wordt dat de La- bour-fractie binnenkort een motie van wantrouwen tegen Wilson zal hebben te behandelen. Wilson zou vooral op tegenstand stuiten bij zijn poging een wet in te dienen die wilde stakingen aan ban den legt. Met name de vakbonden die Labour altijd hebben gesteund zijn fel tegen zo'n wet gekant. Ook bij de gematigden in de Labour-par- tij zou het verzet tegen Wilson groei en. Opvolgers Als mogelijke opvolgers worden genoemd James Callaghan, minister van binnenlandse zaken, Dennis Hea- ly, minister van defensie en Roy Jen kins. minister van financiën. Wilsons tegenstanders, onder wie een aantal ex-ministers, vinden dat Labour niet kan wachten op econo mische betere toestanden, temeer nu een breuk is ontstaan tussen partij en vakbonden. Waarnemers in Londen menen dat j de positie van Wilson in zijn nu vijf i jaar durend premierschap nog nooit zo wankel is geweest. J dat medebeslissingsrecht voor de studenten uitgangspunt is voor een gesprek met senaat en cura torium. Het lijkt erop dat een aantal colle ges volgende week wordt hervat, on danks de sluiting van de hogeschool. Prof. dr. J. Arntz, gewoon hoogleraar in de wijsgerige sociologie en antro pologie. deelde mee dat hij dinsdag zijn colleges zal hervatten. Hij hoopt hiermee een bijdrage te leveren om het gesprek over een oplossing op gang te krijgen. Vijftien wetenschappelijke mede werkers hebben eveneens besloten weer les te geven, ondanks de waarschuwing van senaat en curato ren dat zij wegens „insubordinatie" ontslagen zullen worden. Het stafconvent heeft zich uit gesproken tegen deze represail le-maatregelen. De studenten van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam eisen van de leiding der universite t dat zij zich distancieert van de TMburgse bestu- topprodukten van zonnige voorjaarsmode, uit een zeldzaam gevariëerde kollektie Waar anders dan bij DE MANTELSPECIALIST Vtrecht Dm HufBreda. Amersfoort Rotterdam Letden Haarlem Tilburg Leldeas Haarlemmeratraat tas ren en dat zij de sluiting afwijst. De Leidse studenten deden een soortge lijke eis. De Utrechtse studenten vragen cu ratoren of zij zich solidair willen verklaren met de Tilburgse studen ten, of men het eens is met de slui ting en wat de mening is over de „chantagepolitiek" van de Tilburgse curatoren. Tenslotte vragen zij of het curato rium bereid is, docenten naar Tilburg te laten gaan om daar studenten te helpen met het hervatten van het onderwijs. Dezelfde vraag stellen de Eindhovense studenten in een brief aan een groot aantal hoogleraren en leden 2an de wetenschappelijke staf van hun hogeschool. Ook in de Tweede Kamer hebben de gebeurtenissen in Tilburg tot vra gen geleid. Mejuffrouw Kessel en drs. Aarden (beiden groep-Aarden) vragen minister Veringa of hij met de sluiting heeft ingestemd en wat zijn motieven dan zijn. Dr. Ter Woorst, mr Boot en dr. Van Schaik (allen kath.) vragen pre mier De Jong, minister Veringa en minister Polak de Kamer in te lich ten. Zij informeren of er aanleiding is om de curatoria van de verschillende universiteiten en hogescholen met el kaar te laten overleggen over het voorkomen van moeilijkheden zoals die zich in Tilburg hebben voorge daan. Voor vervolg zie pagina 7 Wijziging uitvoering run Mammoetwet ALKMAAR Een recente circu laire van het ministerie van onder wijs en wetenschappen met nieuwe richtlijnen voor de inrichting van het voortgezet onderwijs (mavo, havo, vwo) in het komende cursusjaar heeft bij de betrokken schoolleidingen en docenten ernstige verontrusting ge wekt. In een rondschrijven van de ge zamenlijke lerarenorganisaties wordt met klem opgeroepen daartegen via protesttelegrammen aan het ministe rie verzet aan te tekenen en te ver zoeken de huidige regeling te hand haven. Vele van die telegrammen zyn al in Den Haag ontvangen. De nieuwe regeling houdt in, dat scholen voor voortgezet onderwijs die in het kader van de Mammoetwet werken volgens het principe van één brugklas in het eerste brugjaar, waar in men determineert tot definitieve indeling in mavo, havo, atheneum of gymnasium (tweede leerjaar), dit principe moeten verlaten om de brug- periode tot de gehele onderbouw (drie jaar) uit te breiden. Dit vinden de lerarenorganisaties ondoenlijk. In de eerste plaats, omdat men nauwelijks is ingespeeld op de mammoetklassen (de wet werd in het lopende cursusjaar ingevoerd). In de tweede plaats omdat men de conse quenties van de nieuwe regeling niet kan overzien. Tn de derde plaats van wege de korte tijd van voorbereiding, die voor onoplosbare rooster-techni- sche en personeelsproblemen stelt. Kort en goed: men heeft aan deze onverwachte wijziging geen behoefte en ziet er het nut niet van in. Langdurig overleg, onder meer in de vereniging van rectoren, heeft tot deze actie geleid. De organisaties die het initiatief namen zijn de Algemene vereniging van schoolleiders bij het VWO en HAVO, de Raad van leraren bij het VWO en AVO en de Vereniging van conrectoren en adjunct-directeuren bij het voortgezet onderwijs. r)E bonden van PTT-personeel heb- ben het moeilijk met de directie van de PTT. De beslissing om in de toekomst geleidelijk over te gaan tot een eenbestellingssystecm per dag is in principe niet het geschilpunt, maar het breekpunt in liet overleg is de wijze waarop de directie dit een- bestellingssysteem wil doorvoeren ge durende de weekenden. Het personeel zal in de nacht van zondag op maandag vroeger moeten opkomen, en bovendien zal dit gaan gelden voor een veel groter aantal personeelsleden. Aan de zondagsrust van een veel groter aantal perso neelsleden wordt in veel ernstiger mate geknabbeld dan in het ver leden het geval was. Deze moeilijke operatie, die gepaard moet gaan met het inleggen van kost bare extra posttreinen, betekent bo vendien, dat de bezorgers op maan dagavond tot 8 en 9 uur met de be zorging bezig zijn. Het publiek zal er weinig gelukkig mee zijn, wanneer de eerste post bestelling op maandag eerst in de avonduren geschiedt, en bovendien gaan veel van de financiële voordelen van het éénbestellingssysteem weer verloren aan een dergelijk kostbaar weekendsysteem. Wij kunnen de houding van het PTT- personeel begrijpen en hopen, dat de PTT-directie een betere oplossing zal weten te vinden voor een redelijke bestelling op maandag bij de invoe ring van het nieuwe systeem. Politiek MEUBELSHOW van EUROPESE ontwerpen en TOP-KWALITEIT BULTHUIS Rhijngeestersstraatweg 56 OEGSTGEEST Geopend op woensdag- en zaterdag middag van 2 - 5.30 uur en na tel. afspraak 20854 - 52352 - 53490. morgen melk en puur 200 gram van 115 voor 99 niet te geloven voor die prijs! "jVA een lange reeks van moeilijk heden is eindelyk de cao voor het buspersoneel by het streekver voer goedgekeurd. Niet in de laatste plaats is dit te danken aan de verstandige houding van de confessionele vakbonden. Na de stakingsconflicten in het noor den van het land dreigde het tot standkomen van een nieuwe cao in deze bedrijfstak alsnog vast te lopen op verzet by de regering. De loon kostenstijging lag boven de 10 pet. wat de minister van sociale zaken en volksgezondheid onverenigbaar acht te met het prijsbeleid en met het streven de loon- en prijsspiraal te doorbreken. Na overleg tussen regering en be drijfsleven bleek een mogelijkheid te bestaan, door verlenging van de con- tractsduur de overeenkomst toch vei lig binnen te loodsen. De protcstants- christelyke en rooms-katholieke bon den van vervoerspersoneel hebban begrip getoond voor deze eigen ver antwoordelijkheid van de regering en zyn akkoord gegaan met een verlen ging van de contractsduur van twaalf tot veertien maanden. Het contract is hiermee in werking getreden. De 11.000 werknemers die hierby betrokken zijn krygen nu vol ledig uitgekeerd wat partyen by het' overleg zyn overeengekomen; men zal alleen twee maanden langer moe ten wachten met de invoering van een volgend nieuw contract. De socialistische vakbond van ver voerspersoneel weigerde in deze ver lenging van de contractsduur te be willigen. Zouden de andere bonden een zelfde standpunt hebben in genomen, dan zou de regering een deel van het contract, namelijk de ƒ33 extra per maand voor het in halen van de achterstand in beloning, onverbindend, hebben verklaard. Wij menen dat hier de confessionele bonden het werkelijke belang van hun leden hebben onderkend. De algemene bond heeft wellicht by zyn afwijzing gespeculeerd op de positieve reactie van de beide andere bonden, waardoor het contract er toch zou komen en de bond zyn oppositie houding kon handhaven. Maar dit heeft weinig meer met vakbeweging te maken. Dit is een verwarring van vakbeweging en politiek. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schri|f op de bon duideli|k het gewehjle nummer: 1 DAIMLER 1886 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 190/ 6. LANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet r.odig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1