Jarige koningin warm gehuldigd in défilé Pril onderonsje WILLEM- ALEXANDER STAL SHOW Toon Hermans verraste de Koningin Dank zij televisie-actie Centraal adviesbureau voor gehandicapten 5 DONDERDAG 1 MEI SOESTDIJK Koningin Ju liana was jarig en heel de fees telijke drukte, die de traditionele bloemenhulde in de paleistuin meebracht, gold haar. Maar ja, als je twee jaar bent en niets afweet van koningschap, van 60 jaren, van een liefhebbend volk, dan beleef je een verrukkelijk uur waarin je ogen tekort komt, waarin je kujit spelen en hollen om alle ooms en tantes heen, waarin je je kleine neefjes kus jes kunt geven en waarin zomaar een wit lammetje naar je toe komt terwijl je niet weet of je nu je ballon moet vasthouden of dat beestje over zijn wollen neus aaien. Dan, zeggen de mensen ver tederd, dan „steel je de show". Het was weer niet anders, gis teren bij het bloemendefilé, al bleef de jarige koningin middel- (Van een onzer verslaggevers) punt, voor haar zowel als voor haar voltallig gezin, voor de dui zenden in het park en de miljoenen aan de beeldbuis, leidde Willem- Alexander de aandacht voortdurend af. Hij amuserde zich op honderd manieren, helemaal in z'n eentje, maakte van alles een spel, gooide zijn ballon naar de fotografen, die het ding maar al te graag kwamen terugbrengen (totdat moeder Bea trix het welletjes vond en de bal lon juist gehoorzaam knapte), draafde achter elke pop die werd aangeboden naar binnen, ging eens een koekje halen bij zijn verzorg ster mejuffrouw Swellengrebel. haalde zijn neefje Maurits (die van alles nog niet vel begreep maar wel liet zien hoe mooi hij al kan staan) aan, keek binnen eens bij Johan Friso door het raam, holde weer naar 't bordes, vermaakte zich met een paar geschenkdozen en zeurde gedurende het hele uur geen moment bij papa of mama. Een bijzonder zelfstandig manneke en het evenbeeld van zijn moeder in haar kleutertijd. Intussen ging voor en op het bordes het verjaardagsgebeuren precies volgens plan voort. Klokslag op tijd was de hele familie buiten, in lichte voorjaarskleding, al liet het befaamde Oranjezonnetje nog verstek gaan in de kille morgen. Grote tevredenheid bij allen, die waar dan ook konden toekijken: de irie kleinzonen ontbraken niet. Jo han Friso, op moeders arm, hield het maar een kwartiertje uit, Mau- -its wat langer, en later kwam hij ■>og even terug. Prinses Christina uit Canada ivergekomen voor moeders feest, orinses Irene in een zeer chique Parijse robe-manteaux van ver blindend wit. Meteen begon het feest: een tikje minder massaal dan andere jaren, omdat de Koningin nog een extra drukke dag stond te wachten, maar toch met alle fleur en kleur die erbij hoort. Buiten de hekken wachten de menigten aan beide zijden ven de Amsterdamsestraatweg, want al mochten slechts 1000 burgers tus sen de groepen binnenkomen, alle geduld zou worden beloond met een korte rijtoer. Vóór 7 uur waren de eersten al gearriverd. Het cijfer 60 deed extra opgeld. Er was dit jaar geen groot spek takel op het gazon tegenover het bordes, maar wel veel charme en kleur, muziek en dans. Eigenlijk veel feestelijker om te zien. Kinderen van de Stichting Natio naal Jeugdzorgfonds (dat de 2 mil joen felicitatiekaarten-actie ver zorgde), ongeveer 1200 in getal, kwamen het eerst naar voren. Ze deden het dansspel „In Soestdijk daar staat een huis, en in dat huis daar woont een vrouw en die wordt zestig jaar", maar hoe gaat dat met kinderen: toen 't er op aankwam werd het toch „In Hol land staat een huis" en dat vond iedereen juist leuk. Het Leidse Studentencorps bood dit jaar de oorkonde aan en opende het gevarieerde défilé, waarin tai van verenigingen en andere organi saties meeliepen. De deinende kotta- missies uit Suriname, vergezeld van deputaties Hindoestanen, Java nen Indianen en Bosnegers, ont braken niet, evenmin als diacones sen en padvinders, tal van Oranje verenigingen, groepen buitenlandse arbeiders, diverse schoolafvaardi- gingen, koren, muziekgroepen, jeugdorganisaties, wandelclubs, de putaties van tehuizen voor gehan dicapten en natuurlijk rijvereni- gingen. Op de treden van het bordes groeide het bloementapijt, hier en daar doorschoten met papieren reu- zenbloemen en geschenk na ge schenk werd naar boven gedragen, waar de jarige koningin het dank- maar in ontvangst nam. Zoals altijd werd de poppenver- zameling van de koningin flink aangevuld en ontbraken de krente- Op de foto boven links: de prinsjes Willem-Alexander en Maurits in een soort ,fiam.enzv>e- ring", boven rechts: da Ko ningin met prins Bernhard en Margriet, die zich over prins Maurits ontfermt, boven midden: prinses Beatrix en prinses Christina, prins Claus en benjamin Johan Friso, onder links: prinses Ire ne, die neefje Willem-Alexander die gevallen is, weer opraapt. midden: de Koningin en prins Bernhard, midden rechts: de voltal lige familie op het bordes, rechts: de rijtoer, die een wa re zegetocht werd. links onder: prins Willem -Alexander, die een ballon heeft bemachtigd mikken,- het palingbrood en de volvette boerenkaas niet, evenmin als speciaal gevormde taarten en koeken, bloemstukken en boeketten. De Oranjegarde Utrecht kwam met een hoorn des overvloeds van brood en de Stichting Philadelphia Tehuizen kwam middels een af vaardiging uit Brummen met een „echte" ruimtevaarder op de prop pen, die een taart in raketvorm j aanbood. Het (eerst wat onwillige) lam metje werd aangeboden door de Nootdorpse r.k. Harmonie- en J I Drumband, uit Zeist kwam een i liedereenbundel Volkszang en uit I Kerkrade het „laatste wagentje i steenkool", j Helemaal aan het einde van de 1 ochtend kreeg de koningin uit Ameüsweerd een pony, ter wereld gekomen op de geboortedag van prins Maurits en ook naar hem genoemd. Kort na half 12, werd het del'ilé besloten en brak voor de duizenden wachtenden buiten het hek her grote moment aan: de koninklijke familie reed even uit om zich te laten toejuichen. De koningin nam het grote boeket dat zij juist van de groep 60-jarigen had gekregen, mee en doordat sommige mensen nog wat bloemen in de auto gooi den, kreeg Willem-Alexander, die als oudste kleinzoon mee mocht, een gele narcis te pakken, waar mee hij ijverig bleef wuiven. Alvorens zij naar binnen ging j dankte de koningin voor de micro- j foon „allen, die deze morgen als een prachtig begin van haar ver jaardag onvergetelijk voor haar hadden gemaakt". „Je kunt je op 60-jarige leeftijd nog heel jong voelen, maar ik ge loof dat elke levensperiode weer belangrijker kan zijn dan de vorige Ik dank U allen heel hartelijk voor Uw belangstelling, vriendelijkheid en meeleven. Tot ziens". I SOESTDIJK Gisteravond be zorgde Toon Hermans koningin Juliana een verjaardagssurprise. Na het diner werd voor de Koningin volkomen onverwacht aangekon digd dat de cabaretier in een van de paleiszalen speciaal voor haar een show zou geven. Enige tijd geleden had de Koningin eens gezegd dat zjj Toon Hermans graag eens als gast op Soestdijk zou ontvangen. De commissaris der Ko ningin in Limburg, mr. Houben, be naderde (in Maastricht) de heer Her mans, die zich zeer vereerd toonde met het verzoek. In het geheim be gon hij met zijn pianisten Rinus van Galen en Cor Cools te repeteren. De Koningin was na afloop van de show enthousiast, te meer daar Toons optreden volledig voor haag was ge heim gehouden.' HAARLEM Dank zij de telc- I visie-actie van dokter Van Swol voor de Stichting geestelijk en lichamelijk j gehandicapten kan oud-burgemeester mr. G. van Hall morgen een modern hoofdkantoor voor de Algemene Ne- j derlandse Invalidenbond openen. Een I al in het bezit van de A'NIB zijnd pand aan de Verspronckweg is van I het geld verbouwd en doelmatig in gericht. Van de destijds ingezamelde vier i miljoen heeft de ANIB eenzesde deel j toegewezen gekregen. Er is toen een belcidsschema opgesteld om deze gel- I den zo sober en efficiënt mogelijk te besteden. De inrichting van het gebouw kan model staan voor woninginrichting ten behoeve van invaliden. Er zijn geen drempels; treden van trappen hebben speciale afmetingen; er zijn stoeltjesliften aanwezig; de toiletten hebben moderne hulpmiddelen, ter wijl het hele huis is voorzien van stootlatten en duwstangen. De ANIB tracht geleidelijk te ko men tot vestiging van bijkantoren o.m. in Den Haag, Rotterdam en Leeuwarden. In Rotterdam kon al een pand worden aangekocht. De fi nanciën blijven hierbij hoofdpro bleem. Het bureau geeft alle invaliden die daarom vragen alle mogelijke advie zen en verleent praktische hulp in sociale-wetgevings- en in belasting zaken. Een half jaar praktijk heeft bewe zen, dat adviezen en daadwerkelijke hulp juist daar het hardst nodig zijn, waar het minste inzicht bestaat. Van daar dat het geven van informaties langs schriftelijke weg een zeer trage werkwijze vormt. Daarom, te meer klemt het tot stand brengen van plaatselijke organen. De leiding van het adviesbureau is in handen van een jurist, voorts zijn twee artsen als vaste medewerkers aangetrokken. Adjunct-directeur is de voormalig chef medische dienst van een Raad van Arbeid. Voor andere functies, zoals direc tiesecretaresse, telefoniste-recep tioniste e.d. heeft men een gelukkige oplossing gevonden. De overheid heeft deze arbeidsafdeling van het hoofdkantoor in aanmerking doen komen als sociale werkplaats voor hoofdarbeiders. Het adres is Verspronckweg 243, telefoon 023 - 57187.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5