Leidse jeugd had een 'eindeloos' feest Open brief tegen Leidse centrale pede Tij Sport en jeugdattracties op Koninginnedag Leiden Oranjewandeltocht weer een succes Werkmans Wilskracht gaf demonstratie Step - In was groots Er zijn ochtendzieke l vaders Raad besprak bejaarden werk Tsjechische wijsgeer geeft gastcolleges Sociologische studenten vieren lustrum ««UWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MEI 1*9 LEIDEN 9Denk er goed overje kan nu nog terug9, iprak een in oranje monnikspij gehulde man tot de bin- lenkomersvoor wie hij vervolgens een zwart plastic gordijn uitnodigend openhield. Daarachter was een lia lenbos van soms wel eens brekende waterballon- len, waar je je doorheen moest worstelen om het Leids eugdfeest Step-In te bereikenwaarmee jong Leiden koninginnedag vierde. Meteen na het oerwoud99 wer- len de gasten opgevangen door een team van coutu- iers die gr oen-door schijnend plastic over de hoofden rokken en versierend materiaal uitreikten. Voor wie lat nog niet genoeg waslagen boven in het gebouw tossen zwart- en peenkleurig haar voor het vlechten van en passende pruik. Van de mogelijkheid zichzelf •estelijk uit te dossen is overvloe- ig gebruik gemaakt; aan het maken an wandlappen, waarvoor de spul- •n eigenlijk bedoeld waren, kwam e jeugd niet eens toe. Ze stortte Ich daarentegen met laaiend en- iousiasme op het emailleren, schil- eren, pottendraaien en dansen, 'veral waren helpers die wel wilden itleggen hoe 't moest of beter kon. 'ver het algemeen waren de jonge- ?n best in staat zichzelf bezig te ouden. Te ijverig Eigenlijk zijn maar twee evene enten niet helemaal geslaagd: Het ie-zelf uiten" in creatief spel (en ia de speakerscorner) wilde gewoon iet lukken; het leek wel of iedereen E;t te druk had. En ook van het an om tegen drie uur een centraal lema te stellen, waarnaar alle acti- iteiten zich hadden moeten richten, i niets gekomen. Er werd nog veel ijverig geknutseld. Als culturele begeleiding van de andenarbeid draaide een cineac, iaarin bijvoorbeeld naast klucht- Impjes van Laurel en Hardy on- ït meer ook een film over Karei ippel te zien was. Naar analogie an deze film werd een van de ka- lers met de „ik rotsooi maar wat ji-" techniek opgeknapt. In andere 'amertjes waren de „events" te vin- ;n en te ervaren. Grote opgeblazen ürven nodigden uit tot rusten; je in er lekker diep in wegzinken en iar het plafond staren. Of je kon >n vreemdvormige ballon van bin- >n bekijken. Een echt gróte opge- !azen tent in halve bolvorm stond een van de binnenplaatsen. Het as alleen mogelijk erin te komen a een moeilijke klim over een soort lopbrug. Na de brug kwam een !ein trapje, dat uitmondde in een >leet in het tentdoek (ook van iastic, geel van kleur). In de tent t>nd een beatband. Six-pence speel- er de hele dag voor een talrijk ubliek. :De derde culturele bijdrage kwam in de toneelgroep Hades, gisteren Prinsheerlijk" geheten. Deze begon afwisselende programma van een ten ktertje en liedjes I I maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard >s. De Vries bedankt voor Sliedrecht RIJNSBURG Ds. G. de Vries van Chr. Geref. Kerk in Rijnsburg ieft bedankt voor het beroep uit lledrecht. hoogste tien toeschouwers, een beet je aarzelend. „Het is toch de bedoe ling dat wij iets doen, is het niet?" vroeg een van de vijf spelers nog. Maar toen ze eenmaal begonnen en ook de lichtinstallatie niet meer ha perde, ging het vlot en vooral vro lijk; langzamerhand liep de zaal vol. Er werden schietrozen opgesteld. Met de waterballons en een geïmproviseerde blijde kon er wat opgekropte agressiviteit worden af gereageerd. Geboun Dat is het grote voordeel geweest van het vieren van Koninginnedag op zo'n toch niet alledaagse wijze: de jeugd kon creactief en goedaar- dig-agressief in eigen omgeving. De talrijke ouderen, die even zijn bin nengelopen, onder wie de burge meester, hebben kunnen zien dat de Step-In een groots feest geworden is. Er werd een handtekeningenactie gehouden om het gebouw voor sloop te behouden. Terwille van een crea tief centrum voor de jeugd. De creativiteit van sommige Leidse jongeren kende gisteren geen grenzen op de Step-ln. Foto N. van der Horst. LEIDEN Ook dit jaar vormde de traditionele Oranjewandeltocht (die gisteren voor de vijftiende achtereenvolgende maal werd gehouden) één van de hoogtepunten van de Leidse Koninginnedagviering. Vanuit de grote zaal van „Den Burcht" de startplaats van het wandelfestyn begaven zich ditmaal weer zo'n 20 verenigings- en schoolgroepen als mede enkele honderden individuele wandelaars (in totaal waren er dit maal weer ruim 900 inschrijvingen geboekt) op pad voor de feestelijke Oranjewandeling over de afstand van 10 of 15 kilometer. Traditiegetrouw verzamelden de wandelaars zich aan het eind van de middag op de Hoge Rijndijk, van waar een lange met enkele honder den vlaggen en vlaggetjes opge luisterde stoet achter de Leidse R.K. Harmoniekapel naar „Den Burcht" marcheerde. Daar werden door de voorzitter van de vereniging „Konin ginnedag". de heer W. Gast. met een toepasselijk woord de beide wissel- bekers en de speciale groepsprijzen (toegekend door een deskundige ju ry) uitgereikt en vonden eveneens de massale uitreikingen plaats van de speciale herinneringsmedailles, de jaarcijfers en de bijzondere on derscheidingen voor hen, die de tocht voor de vijfde of tiende maal volbrachten. Alvorens het echter zover was, marcheerde de feeststoet op de pittige marsklanken van de Harmo niekapel nog langs het stadhuis waar zowel de burgemeester, diens echtgenote, de wethouders N. A. den Haan-Groen en S. Menken als het voltallige bestuur van de vereniging „Koninginnedag", het défilé ga desloegen. Rest nog te vermelden, dat de al gehele leiding bij de heer G. Stein- Biafra-actie Alkemade ALKEMADE In het kader van de landelijke aktie, die in deze week wordt gehouden voor de slachtoffers van het Nigeria/Biafra konflikt heb ben de plaatselijke N-O.V.I.B.-comd- té's in de dorpen Roelofarendsveen, Oude- en Nieuwe Wetering aan een aantal winkeliers verzocht om in hun zaak op zaterdag 3 mei een bus te mogen plaatsen, waarin de klan ten hun bijdragen kunnen storten. Alle winkeliers hebben hun me dewerking toegezegd. De bussen zullen worden geplaatst in de winkels van: L. van der Meer. Westeinde 25: v. Pelt's bakkerij. Noordeinde 23: Fa. P. Th. Vink en Zn; Zuideinde 18; Coöp. De Samen werking, Populierenstraal 7; v. Rijn's bakkerij, Noordeinde 175; C. v. d- Meer, Veerstraat 32; K. Bui- kema. Kerkstraat 94; C. van der Knijff, Noordveemveg 11: W. G. Luijten. Voorweg 71- Academische examens LEIDEN Geslaagd: doet. ex. II gen. mej. A I Albers (Voorburg), m'cj. M H Sipman (Drlehuls-Velsen), de heren G A v d Klefj (Den Haag). A D Schipper (Den Haag), R L Verheij (Amersfoort): kand. ex. Spaanse taal- en letterkunde: mej. S M Riehl (Den Haag); doet. ex. Ned. recht: mevr. J M V van Toor-Krim (Delft) doet. ex. Ned. recht: de heren A Stemer- dink (Lelden», J j H M Aerden (Roosen daal). J B r van Hasselt (Leiden): kand ex. F 1 wisk-, en nat.; de heer A J W Pluyms iLelden); idem B: mej. A E Boshuizen (Leiden): Idem S 2: de heren C L M Arkesteyn (Leldscl-.endam). II L E A Sonnescheln (Leiden). Idem W I: de heer W J T M van Rijn (Voorburg): idem W III: de heer J J v d Berg (Lelden): idem W I: de heer P J Claassen (Lelden); doet. ex. wiskunde: de heer S Bljlsma (Leiden): doet. ex. scheikunde: mej. A v d Burg (Leiden), mej A Bosselaar (Lei den). de heren A V Huygens (Leiden), D v d Heide (Leiden): doet. ex geologie: de heer W Peeters (Alphen aan dén Rijn); dote. ex. biologie: de heer J C H Pccters (Leiderdorp). bach en de onvermoeibare LJA-ad- ministratrices N. Jansen en J. de Graaf weer in goede handen was. In de afdeling wandelsportvereni gingen ging de wisselbeker voor de tweede maal in successie naar „NAS", Leimuiden, die 452. punten verzamelde en voor de prijzenkast eveneens een fraaie lauwertak ont ving. In de afdeling scholengroepen leg de de Lidwinagroep 5 met 404 pun ten voor de derde achtereenvolgende maal en dus definitief beslag op de beker, die eveneens van een lauwer tak vergezeld ging. De verdre- uitslag in deze groep was: 2 de pr. (tak): Kon. Julianaschool, 386 pnt.; 3e pr. (tak) Prinses Margrietschool, 385 pnt.; 4e pr. (medaille), Lidwi- naschool 3, 384 pnt.; 5e pr. (medail le), Prinses Marijkeschool 382 pnt Jeugdwerk Leimuiden LEIMUIDEN De drie jeugdver enigingen zijn bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer J. Vink. De heer R. Pet lichtte de door hem gelanceerde plannen voor een jeugd- bar toe; de jeugd stond er niet geheel afwijzend tegenover, maar aanpak en opzet zullen wel enigszins moeten veranderen. Daar de heer Vink niet meer vol doende tijd heeft om actief aan het jeugdwerk deel te nemen, is er een nieuwe voorzitter gekozen. De bè- slissing was niet moeilijk. J. van Veen werd benoemd. Mej. T. Treur werd secretaresse en mej. M. v. d. Boon penningmeesteresse. korfbalcompetitie in schoolverband SASSENHEIM Zaterdag wordt begonnen met de schoolcompetitie korfbal, die door TOP wordt gehou den. Er wordt elke zaterdagmorgen in mei gespeeld en ook nog woens dag 21 mei en 4 juni. De scholen die meedoen zijn: Dr. De Visserschool, openbare lagere school, hervormde school, alle uit Sassenheim, en chr. lagere school Voorhout. In totaal komen twaalf achttallen, verdeeld over drie klas sen, in deze competitie uit. SASSENHEIM De resultaten van de oecumenische hulpactie zijn zeer bevredigend. De totale op brengst bedraagt ruim f 50.000. Het is nog niet bekend hoe de verdeling zal zijn van de bedragen, maar de uitzending van zuster Huistra naar de Jalimo-vallei gaat beslist door. Muziek maken im de ballon van Step-In. Foto N. van der Horst. NOORDWIJKERHOUT De raad wil een samenwerking tot stand brengen tussen het Algemeen Instituut voor Maatschappelijke Dienstverlening en de Stichting Dienslcentrum voor Bejaarden Noordwijkerhout. Het Algemeen In stituut wil het open bejaardenwerk terstond op gang brengen. De Stichting Dienstcentrum streeft naar een meer concrete vormgeving omdat wanneer het open bejaarden- werk zoals het Algemeen Insti tuut voorstaat tot volle ontplooi ing komt, de bouw van een dien stencentrum een onmogelijkheid wordt. Bovendien is de Stichting van mening, dat een dergelijk cen trum economischer en efficiënter werkt. De raad ging akkoord met het voorstel alsnog door een commissie bestaande uit de wethouder van sociale zaken, de heer Th. C. de Jong. de heer C. I. J. Timmer van de KVP-fractie en de voorzitter trachten de geschilpunten tot een oplossing te brengen. KATWIJK Woensdag om kwart over vier kwam een bromfietser uit Katwijk door onoplettendheid in aan raking met een personenauto op de Wassenaarseweg. Hij liep een diepe snijwond in het linkeronderbeen op en werd overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. LEIDEN Een aantal academici van verschillende vakrichtingen heeft een open brief gericht aan de gemeentebesturen van Leiden en omliggende gemeenten, waarin wordt gesteld, dat het Leidse merenge bied ernstig wordt bedreigd door de voorgenomen bouw van een grote elektriciteitscentrale in de Barrepolder te Zoeterwoude of elders. De ondertekenaars zijn: dr. C. den Hartag, hvdrohioloog; drs. E. Hennip- man, botanicus; dr. K. Bakker, oecoloog; dr. P. Sevcnster, zoöloog; dr. H. O. Voorma, biochemicus. Zij releveren, dat de gemeenteraad van Leiden op 14 november een besluit nam voor de bouw van deze centrale, en zij vragen zich af, of de gemeenteraad en andere betrokke nen zich wel bewust zijn van de mogelijk vergaande consequenties van het in grote hoeveelheden lozen van koelwater voor het biologisch milieu van het merengebied in de Randstad Holland. Vissterfte De preciese consequenties van een dergelijk ingrijpen in het milieu van zo'n groot gebied zijn natuurlijk pas na grondig wetenschappelijk onder zoek door onpartijdige instanties te voorspellen, aldus de briefschrijvers. „Wij vragen ons echter af, in hoe verre dit plan de kansen vergroot voor het ontstaan van een zodanig laag zuurstofgehalte in het water, dat vissterfte onvermijdelijk wordt", zo vervolgen zij hun brief. Vissterfte komt onder bepaalde omstandighe- LEIDEN De harmoniekapel Werkmans Wilskracht" en de bij behorende drumbami verzorgden op de avond van koninginnedag de gebruikelijke muzikale demon stratie en taptoe op het Pieters- kerkplein, nog altijd verreweg de geschikste plaats voor een der gelijke gebeurtenis. Er stond duidelijk minder publiek dan anders achter de hekken. Ook laatkomers en wandelaars (vanwege de kou) hadden overal ruim zicht. LEIDEN De Burgemeesterswijk weet het vol te houden elk jaar een eigen Koninginnefeestje op te zetten. Zo ook gisteren. In de mor gen trok een optocht met muziek voor alle kinderen door de wijk. Voor de versiering van fiets, step enz. waren enige prijzen beschik baar gesteld. De foto geeft van deze geslaagde wijkoptocht een beeld. Na afloop werden de kinde ren gctracteerd. Om 11 uur begon nen de kinderspelen, di e in de middaguren werden voortgezet. Een poppenkastvertoning maakte dit alles nog aantrekkelijker. Het comité „Koninginncfeest Burge meesterswijk" heeft weer eer van zijn werk. De dag in Leiden werd geopend door een reveille van vier bands. Ze legden alle een eigen route af. Bij de aubade van schoolkinderen op het Stadhuisplein hield burge meester Van der Willigen een kor te toespraak. De politiemuziek verleende medewerking. Vervolgens waren er kindervoorstel lingen in dc bioscopen en poppen kastvoorstellingen van Devilec in de Burcht. Sportliefhebbers kon den op het Stadhuisplein een de monstratie judo en zelfverdediging van sportschool De Vries zien. Er was een filmvoorstelling voor schoolgaande jeugd in het Antoni- us-Clubhuis. In de middaguren werd de traditio nele wandeltocht gelopen. Er wa ren weer vele deelnemers. Voor dc interland-voetbalwedstrijd Neder landSchotland cn het jeugdfesli- val ,.Step-Inn" in het gebouw Breestraat 40 verwijzen wij naar elders in deze krant, alsook voor de muzikale show van Werkmans Wilskracht op het Pieterskcrkplein des avonds. Ten slotte was er in de Gehoorzaal een groot Oranjebal met medewerking van een o-dansorkest. Werkmans Wilskracht zorgde voor veel marsmuziek, lopend en stilstaand voortgebracht. Men zag daarbij ook enkele niet spectaculair samengestelde figuren, een spiraal, tegenbewegingen, wat voetenwerk. Het liep alles correct, beheerst en voldoende soepel. Wanneer men ge woon in gesloten formatie, optrok of front maakte, ging of stond, de drumband vooraan. De aanvoerder van de trommelaars leidde tegelijk, voor zover dat tenminste bij deze geoefende muzikanten nog nodig was, ook de korpsblazers, waarbij de drie sierlijk wendende bombardons opvielen. Men begon met de oudvaderlijke „Preuszens Gloria" die in Hitiers da gen duizenden keren, overal in Duitsland, is weggeblazen. Een nare herinnering, die overigens aan de waarde van deze nog altijd mooie mars niets afdeed. Verder waren er nog allerlei ande re meer of minder recente bekenden te horen („Punjaub", „Happy Days" en zo). Het Wilhelmus besloot de geslaagde demonstratie, die precies drie kwartier had geduurd. Joh. van Wolfswinkel den nu reeds voor volgens het Hoog heemraadschap van Rijnland. Schaatssport Een ander gevolg kan zijn, dat 's winters het bevriezen van het op pervlaktewater wordt bemoeilijkt, waardoor evenementen als molen- en merentochten niet meer mogelijk zijn. Nu wordt overwogen om slechts een der meren als koelmeer te ge bruiken. hoopt men aan een aantal bezwaren tegemoet te komen. Dit al ternatief vormt echter een. directe bedreiging voor de Kagerplassen, zo stellen de briefschrijvers. Hun alter natief is: „droge" koeltorens, bij welk systeem mistvorming achter wege blijft. Overigens vragen de briefschrijvers zich af, of. landelijk gezien, deze nieuwe centrale nu wer kelijk wel nodig is. „Asafconcerteert in St. Martinuskerk HILLEGOM Onder directie van de heer G. van der Steen (oud- organist van de St. Martinuskerk) geeft de oratorium vereniging „Asaf" vrijdagavond om 8 uur een concert in de Martinuskerk. De werken, die worden uitgevoerd, zijn het „Te Deum in D" van Purcell. de Nelson- Messe van Haydn en het „Vesperae Solennes de Confessore" van Mozart. De solisten zijn: Thea Ekker-v. d. Pas, sopraan. Frieda Engelenburg- v. d. Kolk. alt, Marius van Altena, tenor en Ruur v. d. Meer, bas. Het Symphonie-orkest 's-Graven- haige begeleidt de zangers. Toneel Timdelerclub LEIDEN Dinsdag 13 mei speelt de Timdelerclub in de Schouwburg het toneelspel ..Bonaventura". Het stuk speelt in het klooster van Onze Lieve Vrouw van Rheims, een con gregatie van religieuze ziekenver pleegsters te Densil St. David, een dorp op enige mijlen afstand van Norwich. Aanvang 8 uur. LEIDEN De Nederlandse or ganisatie voor Zuiver-Wetenschap- pelijk Onderzoek heeft prof. dr. I. Schöffer en drs. J. R. Bruyn een subsidie verleend voor het maken van een historisch-statistische ana-, lyse van de scheepsverplaatsing tus sen de Republiek der Verenigde Provinciën en ZO-Azië van 1603 tot 1803. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer C. G. van der Meer Mohr tot doctor in de wiskunde cn natuurwetenschappen gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „The stratigraphy of the Cambrian Lan- cara formation between the Luna River and the Elsa River in the Cantabrian Mountains, Spain". Pro- motor was prof. dr. A. Brouwer. LEIDEN Op dinsdag 13 mei zal de Tsjechoslowaakse wijsgeer dr. V. Zeman aan de Leidse Universiteit twee gastcolleges geven. Hij zal dan spreken over „Philosophy of Critical Rationalism (Popper and al.)" en „Philosophy of science in Eastern Europe". Tot vorig jaar september was dr. Zeman als enig wetenschapsfilosoof verbonden aan de Kareluniversiteit te Praag. Hij was lid van de com munistische partij, sympathiseerde met de vernieuwingsbeweging van januari 1968, maar vluchtte enige weken na de Russische inval. Via allerlei omzwervingen kwam hij te recht in Canada, waar hij nu do ceert aan de Sir George Williams University te Montreal. LEIDEN Op vrijdag 9 mei viert de Leidse Sociologische Studenten vereniging haar eerste lustrum. In het kader van deze viering wordt in het Sociologisch Instituut, Stations plein 242, een om twee uur begin nende, voor iedereen toegankelijke bijeenkomst gehouden, waarin dr. H. Ph. Milikowsky een lezing zal hou den. getiteld „De sociaal-weten schappelijk onderzoeker is per defi nitie onaangepast". Dr. Minkowsky zal spreken over de kritische hou ding van de sociaal-wetenschappe lijk onderzoeker, die gefundeerd kan zijn op een wetenschappelijk waar deoordeel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3