Christen proberen te zijn in zichtbare vorm Geref. Gemeenten zoeken derde zendingsterrein Gereformeerden op koopje kerk te lang geweest Lescrauwaet en Maltlia in theologencommissie Een woord voor vandaag Modem ziekenhuis geen instituut Conferentie geref. evangelisatie te Lage Vuursche Kerk vernield in Djakarta Gen. F. v. d. Veen adj. Koningin BEROEPINGSWERK Puzzelboek De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Dr. Kunst tot commissie van beheer DONDERDAG 1 MEI 196» Gisteren schreef ik dat gerechtigheid de koers is die God heeft gezet voor ons leven. Het is niet iets wat wij doen, maar wat God voor ons doet. Zetten we God overhoord in ons leven dan gaan we zwalken. Hy moet aan de helm staan. Maar Paulus spreekt over „de vrucht van de gerechtigheid welke door Jezus Christus is". Gerechtigheid is Gods zaak, maar de vrucht van de gerechtigheid is de onze. Gods gerechtigheid moet vrucht dragen in ons leven. Wat zou Paulus bedoelen met die vrucht van Gods gerechtig heid? In ieder geval dat Gods gerechtigheid vn ons geïncar neerd wordt. Wat wij in. geloof ontvangen moet daad werkelijkheid worden. Dat wil zeggen, dat als Christus in ons leven binnenkomt ons leven moet veranderen. Het kan niet hetzelfde blijven. Wij moeten veranderen. Paulus spreekt echter van „vrucht" om ons te laten voelen dat dit niet iets is wat plotseling gebeurt. Een vrucht moet tijd hebben om te groeien. De knop moet zwellen en kan dan ineens openspringen. Die groei voltrekt zich in het verborgene, maar dan ineens wordt de bloem zichtbaar. Dan verwelkt de bloem en de blaadjes vallen af. Ineens is de aantrekkelijke pracht verdwenen. Maar dan begint de vrucht te zetten, te groeien, tot hij rijp is. Zo gaat het ook met de „vrucht van gerechtigheid". Die vraagt tijd. Gods gerechtigheid is niet in één dag zichtbare werkelijkheid. Dat is niet erg zolang er maar groei is. We lezen vandaag: 2 Kronieken 28 1-15. Meditaties over Christuslijden (Van onze kerkredactie) KAMPEN Over geen bijbels on derwerp is zoveel gepreekt en zijn zoveel boeken verschenen als over het lijden van Christus. Het be roemde boek uit de vorige eeuw van Friedrich Wilhelm Krummacher "De lijdende Heiland" staat nog altijd op vele boekenplanken en verscheen en kele jaren geleden weer in Amerika. In de angelsaksisdhe wereld was (en is) "The Crises of the Christ" een bestseller. En in Nederland vind je op menige boekenplank "De Man van Smarten" van ds. E. J. Hoeken dijk. Geen wonder dat er dus nog steeds boeken verschijnen over dit onderwerp. Kok in Kampen publiceerde tegen Pasen een klein boekje van ds. L. Kievit uit Gouda getiteld „Die geleden heeft". Het steekt de genoemde wer ken zeker niet naar de kroon, maar wil op zijn manier nog weer eens duidelijk maken wat de lijdensge schiedenis ons te zeggen heeft. Deze gereformeerde bondspredikant probeert niet het leven en lijden van Christus op geheel nieuwe wijze onder woorden te brengen. Dit boek is ook niet gericht op mensen, die niets van het evangelie weten. De taal is vrij traditioneel en gericht op mensen die niet ver van de kerk staan. Ds. Kievit verdeelde zijn onder werp in twaalf hoofdstukjes. Hij volgde geen bepaalde evangelist, maar koos twaalf teksten waardoor hij enkele hoogtepunten uit de lij densgeschiedenis in chronologische volgorde kon uiteenzetten. Dit boekje van 68 pagina's kost. 4.95. LAGE VUURSCHE Vrijdag 16 en zaterdag 17 mei zal op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche de ge reformeerde evangelisatieconferentie worden gehouden met als thema: „Eeuwig dezelfde.... altijd anders" De ondertitel is: „Presentatie van het Evangelie in gesprek, toespraak en vertelling in onze tijd". De leiding van de conferentie be rust bij ds. A. Broek te Enschede. Sprekers zijn vrijdags: ds. P. B. Suurmond, de heer H. H. Woudstra en dr. B. Rietveld, 's Avonds komt aan de orde: „Wat betekent het besprokene voor gesprekssituaties", met rollenspel. Leiding heeft prof. dr. J. Firet. Zaterdags zijn er twee afzonder lijke programma's. Wat kunnen we doen met wat we bespraken? a. Wan neer we een toespraak moeten hou den. Leiding heeft ds. P. A. E. Sille- viz Smitt b. Wanneer we een vertel ling moeten voorbereiden? Leiding heeft ds. B. ter Haar. 's Middags spreken dan nog mejuf frouw E. G. van Egmond en ds. P. B. Suurmond. Aanmelding bij het Evangelisatie centrum, Amsterdamsestraatweg 37, Baarn. DJAKARTA De Indonesische politie heeft twee mannen gear resteerd, die ervan verdacht worden een menigte van vijfhonderd mensen aangevoerd te hebben, die maandag een nieuwe protestantse kerk te Sli pt. aan de rand van Djakarta, ver nield hebben. De betogers, die uit verscheidene kampongs in de buurt kwamen, wier pen stenen, beschadigden muren en verbrandden meubilair. Vermoedelijk bestaat er verband tussen het optre den van de menigte en de protesten, die vooraanstaande islamieten in dit district geuit hebben tegen de bouw van deze kerk. De gouverneur van Djakarta heeft aangekondigd, dat de raddraaiers gestraft zullen worden. DEN HAAG Tot adjudant in buitengewone dienst van Hare Ma jesteit de Koningin is benoemd de luitenant-generaal buiten dienst F. van der Veen, die enige tijd geleden de functie van chef van de Gene rale Staf neerlegde. Miljoenenopdracht voor scheepswerf DE KAAG De jacht- en scheeps werf G. C. van Lent en Zn. NV heeft uit het buitenland orders ontvangen voor de bouw van vier luxe dubbel- schroefs stalen motorjachten. Met de ze opdracht is zes miljoen gulden gemoeid. NED. HERV. KERK Beroepen te Hardinxveld, J. Smit te Putten (Gld.). Aangenomen naar Loon op Zand, W. van Hennekeler te Zwartebroek; naar Wormerveer, J. Visbeek te Kats; de benoeming tot leraar g.o. aan de christelijke scholengemeenschap Prinses Juliana te Dordrecht, Jac. de Mars te Dubbeldam. GEREF. KERKEN Beroepen te Almkerk, C. H. Appelo te 's-Gravenhage-Escamp; te Bleis- wijk, D. C. Firet te Eefde; te Hille- gersberg-Terbregge (vac. G. W. Rijk- sen), P. A. E. Sillevis Smitt, evangeli- 8atiepred. te Utrecht-Oost; te Rotter dam-Zuid (vac. C. M. Boerma), A. Corporaal te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sliedrecht-Centrum, M. C. Tanis te Barendrecht. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Wageningen, A. Hoo- gerland te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Alblasserdam, J. Pannekoek te Terneuzen. Paus streeft naar evenwicht ROME Twee Nederlanders, prof. dr. J. Lescrauwaet en prof. dr. A. Maltha, hebben zitting in de theologische commissie, die conform de wens van de bis schoppensynode van 1967 de Ro meinse curie en speciaal de con gregatie voor de geloofsleer zal adviseren. Prof. Lescrauwaet is voorzitter van de concilieraad van het Nederlands pastoraal concilie en specialist op het terrein van de oecumenische theolo gie. Prof. Maltha is meer dan eens opgetreden als woordvoerder van de meer behoudende Nederlandse rooms-katholieken. Een analyse van de dertig namen van commissieleden, die dinsdag door het Vaticaan werden bekendge maakt, laat zien, dat de paus gestreefd heeft naar een zorgvuldig evenwicht tussen vooruitstrevenden en behouden met een vermijden van beide uitersten. De meest bekende leden van de commissie zijn de Fransen Yves Con- gar en Henri de Lubac, de Duitsers Karl Rahner en Joseph Ratzinger en de Zwitser Hans Urs von Balthazar. Het Vaticaan besloot tot voortijdige publikatie van de lijst, omdat het Franse dagblad La Croix dinsdag een lijst van namen publiceerde. Deze lijst was praktisch gelijk. Opmerke lijk is, dat in de lijst van La Croix in de plaats van prof. Lescrauwaet de naam van prof. Grossouw voorkwam. Onder de benoemden is één bis schop, de persoonlijke theologische adviseur van de paus, bisschop Co lombo. Men neemt aan, dat hij voor zitter zal worden. Staatssecretaris Paus Paulus heeft verder de 63-ja- rige Franse curiekardinaal Jean Vil- lot benoemd tot staatssecretaris. Deze functie is te vergelijken met die van minister van buitenlandse zaken. Hij volgt kardinaal Cicognani op, die we gens zijn hoge leeftijd (86) is afgetre den. Villot is aartsbisschop van Lyon geweest. Tijdens het Vaticaans conci lie bekleedde hij de belangrijke func tie van ondersecretaris van dat con cilie. Hij staat bekend als iemand van gematigde opvattingen en als voorstander van meer zeggenschap van de nationale bisschoppenconfe renties. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Het moderne ziekenhuis is gelukkig geen instituut meer, dat gezonden gelegenheid geeft goede werken te doen, barmhartigheid te bedrijven. Wel degelijk is er hij christe nen oog voor de betekenis van „heil" in dit verband, dat is: he ling, gezondmaking naar lichaam èn ziel. Maar dat betekent bepaald niet, dat we klaar zijn met het christelijk en ethisch aspect. Daar komt nog bij, dat de stormach tige medische ontwikkeling zo zeer de aandacht voor het licha melijk genezen vraagt, dat de diepere drijfveren op de achter grond kunnen geraken. Vandaar dit gemeenschappelijk beraad. Zo vatte voorzitter A. W. Voors van de (organiserende) Bond der Ne derlandse diakonessenhuizen dinsdag In het Kupersoord de bedoeling sa men van een bezinningsconferentie, waarvoor als referenten prof. mr. I A. Diepenhorst (jurist en theoloog) en dr. C. Aalders (ethicus en theoloog) waren uitgenodigd. De VU-hoogleraar, die eerst in de historie dook, markeerde enkele ge volgen van die storm. Omstreeks de eeuwwisseling kreeg de wetenschap vaste voet in het ziekenhuis en was het tenslotte een inrichting waar men genezing kon verkrijgen. Verpleeg- prijzen 1,80 per dag. Nu 74 tot 76 (en meer) gulden. POEDEROYEN Op slot Loe- vestein houdt de hervormde gemeen te aanstaande zondagmiddag de eerste kerkdienst van deze zomer. De diensten worden gehouden op de eerste zondagen van de maanden mei tot en met oktober, steeds 's middags om twee uur. Horizontaal: 1. baan voor balspel, 3. traag van begrip, 6. groente, 9. Oriënt-expresse (afk), 10. begrip, 12. bekende afkorting, 13. specerij, 15. vettige zelfstandigheid, 17. kever, 19 boom, 21. rond gebouw, 25. bedorven, 26. nauw, 27. iedereen, 31. streling, 32. gravin uit het Holl. Huis, 34. plaats in Drenthe, 36. vogel, 38. oude lengte maat, 39. wijzer van een kompas, 41. voorzetsel, 42. gravure, 43. mak, 44. afsluiting. Vertikaal: 1. hoogste punt, 2. nau we opening, 3. schraal, 4. jon gensnaam, 5. verkeerd, 7. taaie aardsoort, 8. bloeiwijze, 10. Rom. kei zer, 11. drietenige struis, 14. deel van een huis, 16. rampzalige toestand, 18. bekende afkorting, 20. vogel, 22. zandheuvel, 23. water in Utrecht, 24. Turks bevelhebber, 28. meisjesnaam, 29. maanstand, 30. karakter, 31. koe mestvocht, 33. hoekpijler, 34. rivier in Engeland, 35. doorweekt, 36. bergwei de, 37. scheepsvloer, 40. water in N.- Brab. Oplossing vorige puzzel. Hor/Vert. 1. donkerte, 2. opinie, 3. Nimes, 4. knel, 5. eis, 6. re, 7. even eens, 8/12. hé, 9/11. men. 10. vele, 11/0. melde, 12/8. helden. Kwart miljard Vroeger kon je voor een half mil joen een redelijke kliniek bouwen. Nu is de prijs al 40.000 tot 60.000 gul den per bed en in academische zieken huizen een ton. Door de verdere ont wikkeling moet rekening worden ge houden met straks 2 Vz ton per bed, het geen inhoudt, dat een ziekenhuis met 1000 bedden straks een kwart miljard zal gaan vergen. Het ziekenhuis met zijn specia lismen, super-specialismen, zijn ex ploitatie, zijn verbinding met zieken fondsen is een instituut met ingewik kelde verhoudingen geworden. In de VS (onze toekomst) vraagt een mo dern ziekenhuis met 1000 bedden een personeelsbestand van 4000 mensen in 70 verschillende functies. Men is van ziekenhuiswetenschap, met tal rijke kennisterreinen, gaan spreken. In dit verband veroorloofde prof. Diepenhorst zich de opmerking dat directies adviesen van efficiencybu- reaus over hun ziekenhuis niet al te bindend moeten opvatten. Deze bu reaus dienen geenszins het laatste woord te hebben met hun we tenschap die ze in het... bedrijfsleven hebben opgedaan. Christelijk Over het christelijk karakter zei hij: zomin je een christelijke school kunt duiden door te zeggen dat er gebeden en gedankt wordt, alsmede bijbelse geschiedenis wordt gegeven, zo kun je dat ook met het christe lijke ziekenhuis niet doen. Enige no ties: er kan sprake zijn van een stil getuigen van menselijke liefde in Je zus Christus. Daar waar niemand helpt, kan de christen inspringen. Een zieke is kwetsbaar en kan moei lijk in een ander geestelijk verband opgenomen worden, dan dat waarin hij „thuis" is. En geldt dat tenslotte ook niet voor de functionale samen werkingsverbanden? De patiënt in het ziekenhuis wordt veelal teruggeworpen op de grond van het menselijk bestaan. Daar is dus meer te doen dan lichamelijk te he len. Bij alle gebrokenheid mag je zeggen: een christelijk ziekenhuis is aan appèl op het christelijk geweten. Er wordt iets heel bijzonder gepro beerd. Het bestaansrecht is er ten volle. Een principieel pleidooi voor het christelijk ziekenhuis achtte de twee de inleider, dra. C. Aalders, nodig. Dat lijkt ouderwets, maar is in feite hyperactueel tegen de achtergrond van de hedendaagse ethische ontwik keling. De romantiek van doorbraak en conformisme is achter de rug; we zijn nu wat realistischer geworden. Het gaat om geest en vorm. gezind heid en levenswijze, ethos en mores. Ethos, gezindheid zou geformuleerd kunnen worden zoals een oudere dia- kones het eens deed: Mijn loon is, dat ik mag! Welnu, als die gezindheid er is, hoe zou deze vandaag vorm kunnen krijgen? We hebben tot voor kort gedacht, dat de geest het wel zou redden, maar daardoor ontstond juist de hui dige verwarring. We moeten name lijk christen proberen te zijn in zichtbare, tastbare, misschien ook vaak wel aanvechtbare levensvor men. 't Kost strijd Er zijn structuren nodig, waarin de mores, de vormen, zich kunnen ont wikkelen. Dat gaat met strijd (de va der aller dingen) gepaard. Het christelijk ziekenhuis kan daarvan een stukje werkelijkheid worden. Het gaat om de confrontatie van de geest van Christus met de geest van deze tijd. De mogelijkheden van het christen-zijn dienen op een nieuwe manier beleefd te worden. Werken we darar niet aan, dan missen we de kans een stuk moraal op te bouwen, waar we jaren plezier van kunnen beleven. Om welke gebieden gaat het onder meer? Om de grenzen van de me dische verantwoordelijkheid. Om de erkenning van de religieuze functie en de pastorale rol. Om een systema tische evaluatie tussen de rangen. Om een kritische doorlichting van het geheel. We moeten daarbij maar liever niet van absolute mores spreken. Eerder zal sprake zijn van het com promis. Bij de bezinning hierop en discussie hierover zal men ook de ethicus (inclusief zijn felle inbreng in de samenleving van morgen) toe moeten laten. Met liefde dienen we het met elkaar te wagen. Erzljn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan it zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijdon. (Van een onzer medewerkers) I voor de zendingsprojecten op West- Irian en in Nigeria. HILVERSUM Er bestaan I Binnen zeer korte tijd zal drs. Chr. plannen in de Gereformeerde £?hner uit Nunspeet naar West- Gemeenten om een tweede zen dingsterrein in Afrika te ont sluiten. Het mag tot dankbaar heid en ootmoed stemmen, dat het zendingswerk zich onder ons in een toenemende belangstel ling mag verheugen. Dit zei ds. A. Vergunst uit Rotterdam, secretaris van het zendingsdeputaatschap, op de jaarlijkse zendingsdag van de Gereformeerde Gemeenten, die gisteren in de Expohal te Hilver sum werd gehouden. Het was de dertiende maal dat een dergelijke zendinesdag werd georga niseerd. De belangstelling neemt nog elk jaar toe: dit jaar waren er niet minder dan ruim achtduizend bezoe kers. Ds. Vergunst vond het een verblij dend teken, dat de offervaardigheid niet te wensen had overgelaten. In 1968 werd er 750.000 bijeengebracht Irian worden uitgezonden om de zen- dingspost te versterken. Hij zal voor al tot taak hebben de Bijbel in de taal van de inheemse bevolking, de jali's, over te zetten. Ook de zendingspost in Nigeria is onlangs uitgebreid. Nu zijn daar elf zendingsarbeiders werkzaam in ver schillende funkties die door 70 inlan ders worden bijgestaan. Gemeentevorming Ds. H. Rijksen uit Gouda, voorzit ter van de zendingsdeputaten. zei in zijn openingswoord dat hij tot zijn vreugde mocht constateren, dat er op het zendingsterrein in West-Irian een begin van genmeentevormlng was waar te nemen. Iedere zondag komen er 300 mensen getrouw onder het Woord. Zuster L Breedveld, één van de zendingsverpleegsters, die met verlof uit Nigeria is, vertelde over haar er varingen tijdens haar dagelijks werk en las enkele brieven voor van haar medearbeiders op de zendingspost. De laatste spreker in de morgenver gadering was ds. C. Harinck uit Utrecht, die opmerkie dat er ver wachting voor de zending is, omdat de macht van de goddelijke genade zo onuitsprekelijk groot is. Levensroeping Tijdens de middagvergadering wees ds. G. J. van de Noort uit Ca- pelle aan de IJssel er met klem op, dat zending een levensroeping van de gemeente is, die zij ondanks de tegenstand van de mens en zijn ideo logieën met Gods hulp heeft te ver wezenlijken. Er is een schreiende zie- lenood van de heidenen, die ons roept tot zending- bedrijven. Want buiten Christus kan niemand zalig worden. Daarom moet de liefde tot God en de liefde tot het zielebehoud van de heidenen ons dringen. Op deze zendingsdag. waarop ook de Geref. Zendingsbond en de christe lijke gereformeerde zending vertegen woordigd waren, brachten de gehou den collecten 29.000 op De actie ,,de hand aan de ploeg", die door verschillende jeugdverenigin gen georganiseerd was. werd met een prachtig 'Indresultaat afgesloten. De gelden niervan komen ten goede aan landbouwwerk in Nigeria en een te vormen veestapel op West-Irian. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Wij zijn als Gereformeerde Kerken te lang op een koopje kerk geweest. Dat zei synodepraese6 dr. R. G. Kunst dinsdag op de algemene vergadering van het landelijk verband van commissies van beheer van de Gereformeerde Kerken. En de algemeen secretaris van de Gereformeerde Kerken, drs. E. Hazelaar, rekende de vergadering voor, dat gerefor meerden gemiddeld twee procent van hun inkomen voor de kerk gegeven. Hij vond, dat dat nog wel voor verhoging vatbaar was. De stijging van de kerkelijke inkomsten houdt geen gelijke tred meer met de stijging van de uit gaven. In de kring van de commis sies van beheer wordt dan nog al eens geklaagd, dat de kosten voor de algemeen kerkelijke arbeid te veei worden opgevoerd. „We zitten plaatselijk soms op zulke zware lasten, dat het onver antwoordelijk zou zijn, onze gemeen teleden ook nog met die landelijke aanslagen te bezwaren", is een veel gehoorde klacht En op de vergade ring van het landelijk verband werd ook geklaagd over de „bureadcratie" bij de landelijke kerkelijke organen, 'de formulieren en rappelletjes, die men maar toegestuurd krijgt Is dat nu allemaal nodig? We moeten van die volgorde „eerst de eigen kring, dan de anderen" af, betoogde dr. Kunst. Als het om zen ding gaat, redeneren we toch ook niet zo? Hij beschreef het kerkverband als een ellips met twee brandpunten: de plaatselijke kerk en de gemeen schap. Een kerk, die alleen haar plaatselijke horizon ziet en haar gemeenschapsverplichtingen laat val len, omdat het wat duur wordt houdt het niet De synode heeft heus wel oog voor de moeilijkheden, zei dr. Kunst De laatste synode kortte alle begro tingen met tien procent Maar plaat selijk neemt men soms ook te grote verplichtingen op zich, met name voor de bouw van kerken. Pasto rieën van meer dan een ton z(jn echt niet nodig, vond. dr. Kunst A rbeidsintensief Drs. Hazelaar was niet optimis tisch over de mogelijkheden, om de uitgaven te verlagen. Kerkewerk is nu eenmaal zeer arbeidsintensief. Verdere kostenstijging als gevolg van voortgaande specialisering is onver mijdelijk. Als onze kerken mee willen blijven gaan in de maatschappelijke ontwik keling, zullen ze ook in de appara tuur moeten meegaan. Hoeveel waar dering we ook hebben voor alles, wat vrije-tijdwerkers doen, we kunnen niet meer met hen volstaan. De term bureaucratie wilde drs. Hazelaar niet gebruiken. En gelet op alles, wat de mensen op de landelijke kerkelijke bureaus allemaal doen, zou een particulier bedrijf daar zeker anderhalf maal zoveel mensen voor nodig hebben. We doen echt nog wei wat meer dan rappelletjes sturen, aldus drs. Hazelaar. De inkomsten moeten dus omhexg. Maar hoe? Drs. Hazelaar vertelde dat de opbrengst van de federale collecten (uitgeschreven door de ge nerale synode), die tot 1967 nog elk jaar een langzame stijging vertoonde, in 1968 niet onbelangrijk, gedaald is. Hij weet dit aan de algemene stijging van de kosten van levensonderhoud, de vele charitatieve acties en o#k aan de toenemende randkerkelijkheid. Aan de andere kant wordt er bijra geen actie tot verhoging van de vrij willige bijdrage gehouden, of .lij slaagt. Er zijn dus nog wel mogeljk- heden. Waardevast Evenals de nieuwe voorzitter val het landelijk verband, de heer L. Vuyk uit Voorburg, pleitte drs. Hazelaar voor een systeem van waanèvaste vrijwillige bijdragen als middelom de tekorten als gevolg van de jairlijkse geldontwaarding te bestrijder. De kerkleden zullen daabij be reid moeten zijn, om een tornemend deel van hun netto inkomt bij te dragen, anders komt de kek nog te kort. Want als er een looritijging is van bijvoorbeeld zes ppcent, dan krijgt het kerklid netto ma r vier pro- cent meer, terwijl de kerk misschien wel acht protiznt meer kosten heeft. Drs. Hazelaar spoorde de kerkera den en de commissies van beheer aan, zich zoveel mogelijk op de hoogte te stellen van de algemeen kerkelijke arbeid, om de leden goede voorlich ting te kunnen geven. Als men maar weet, waarvoor het nodig is, komt het geld er wel. Zie maar naar zending, evangelisatie en werelddiakonaat. De voorstellen van de commissie- Van Walsum kwamen ook ter sprake. De heer Vuyk pleitte er voor, dit probleem niet te veel van dc prin cipiële kant te benaderen. Het zou een geweldige zorg minder zijn, als de landelijke kosten uit de overheids bijdrage zouden kunnen worden be streden. Dr. Kunst liet echter zwaar zijn vrees wegen, dat overheidsinmenging ir de interne gang van zaken in de kerk bij subsidiering onvermijdelijk jou zijn. De kerk zou niet meer vrij zijn. Kerkbouw De heer A. M. van der Linden uit RUswtfk, administrateur van de stichting Steun Kerkbouw (SSK) gaf enige informal**: over de nieuwe kerkbouwactie, die dit najaar zal worden gehouden. De komende v|jf jaar zullen er naar schatting tachtig gereformeerde kerkcentra gebouwd moeten worden, waarvoor 65 hulp nodig zullen hebben van SSK. Daar voor is vijf tot zes miljoen nodig. De kas is op twee ton na leeg. Sinds 1954 heeft SSK ruim twin tig miljoen ontvangen. Hiermee is door giften en leningen geholpen bij de bouw van 171 kerkcentra, 61 uit breidingen en vergrotingen, de bouw van 79 vergaderaccommodaties en tien noodkerken. Bij de komende SSK-actie komt een speciaal accent te liggen op de jeugd. Bergbeklimmers in Nepal omgekomen WASHINGTON Volgens onbe vestigde berichten zijn zeven bergbe klimmers vijf Amerikanen en twee Sjerpa-gidsen bij een ongeluk m de bergen van Nepal omgekomen. De Amerikaanse ploeg deed een po ging de Dhaulagiriberg in het westen van Nepal f8000 meter hoog) te be klimmen. Veertien dagen geleden was men vertrokken voor de eerste etappe van de tocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2