Deel veiling door brand verwoest Duke Ellington was gast van president Nixon ^.Essnl ■Semite Ignat isteeds Irder Slechts één vakcentrale is onaanvaardbaar TSJECHEN MISSCHIET1 NAAR DE STEMBUS TSJECHEN NAAR DE AHësI voor, uw. auto PETER SARSTEDT: NIEUW IDOOL Beste blues van Fleetwood Mac CBC-voorzitter Schotman: Reisverbod voor journalisten in YS en Rusland Beatle-single weer aan top OOK HIER POPULAIR tt 1 Succes kwam opeens 15 DONDERDAG 1 MEI 1969 A (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN „De de confessionalisering en ontzuiling, het afwijzen van het Evangelie als uitgangspunt voor collectief handelen, het opgeven van eigen christelijke organisatie en het komen tot de zogenaamde alge mene of eenheidsorganisatie is voor de christelijke vakbewe ging onaanvaardbaar." De heer J. Schotman, voorzit ter van de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale sprak deze woorden vanmorgen in het Scheveningse Kurhaus in de driejaarlijkse algemene verga dering van de bond. Men neemt aan, dat Husak deze concessies van de Russen heeft losge kregen, toen hii het afgelopen week eind op het Kremlin besprekingen voerde. Husak zei voorts, dat het on der Dubcek begonnen democratise- ringsprogramma zal worden voortge zet. In Tsiechoslowakije is een groep samenzweerders ontdekt, die aanval len voorbereidde op Russische troe pen in het land. Dit heeft minister van binnenlandse zaken Josef Gros ser volgens het partijblad Rude Pra- vo in het parlement meegedeeld. „Wij hebben in Zuid-Moravië een illegale samenzweerdersorganisatie opgespoord. Deze heeft een politiek program opgesteld en staat in con- tact met militaire kringen", had de minister gezegd. Hij zei verder, dat grote hoeveelhe den wapens en munitie door de groep waren gestolen uit legerdepots en een fabriek. „Deze moesten uitein delijk worden gebruikt tegen leden van de Russische strijdkrachten, wat onvoorzienbare consequenties had VENLO Een felle brand in het complex van de coöperatieve Venlose veilingvereniging in de gemeente Grubbenhorst heeft gistermorgen drie loodsen in de as gelegd. De schade wordt geschat op zeven miljoen gul den. Het veilingbedrijf, dat in 1966 in gebruik werd genomen en het groot ste en modernste van West-Europa is, zal geen stagnatie ondervinden. De kantoorgebouwen en de groentevei lingen zijn gespaard gebleven. Alleen de bloemenveiling, de eierverwerken- de industrieën en de opslag van een papierfabriek uit Gennep zijn ver woest. De brandweren uit Venlo, Horst, Venray en andere omliggende ge meenten waren direct na het alarm ter plaatse. Hoewel het vuur zich door de straffe wind snel uitbreidde, wist men de brand binnen twee uur tè bedwingen. Op het moment dat de brand uit brak was de veiling van groenten in volle gang. De honderden aanwezigen verlieten het complex zonder paniek. Waarschijnlijk is de brand in een op slagplaats van verpakkingsmaterialen door nog onbekende oorzaak ontstaan. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren twee Russi sche journalisten (van de Prawda en het persbureau Novosti) een reisver bod opgelegd. De maatregel is geno men ter vergelding van het Russische verbod aan twee Amerikaanse jour nalisten om niet buiten Moskou te reizen. In een Amerikaans protest wordt gezegd dat de acties in schril con trast zijn met de behandeling van de Russische persmensen in de VS. De correspondenten van de New York Times en de Washington Post kregen in mei geen toestemming een reis door de Oekraïne te maken. Ook een bezoek aan Moldavië was gewei gerd. kunnen hebben", aldus Grosser. De bewindsman verklaarde, dat spoedig zou kunnen worden begonnen met een gerechtelijke vervolging van de samenzweerders. De vroegere marathonloper Ernil Zatopek is geschorst als coach van de legersportclub Dukla. Hij is door het ministerie van defensie beschul digd de westerse propagandacampag ne tegen zijn land te hebben ge steund. Zatopek was eerder onthe ven van zijn functie op het ministerie van defensie. De moeilijkheden van Zatopek met zijn meerderen begonnen toen hij zich vorig jaar een vurig voorstander toonde van het democratiseringspro- gramma. Twee weken geleden sprak hij nog studenten toe, die tegen de harde lijn ageerden. Een woordvoerder zei, dat de minis ter van defensie, Martin Dzur, de afgelopen dagen een groot aantal brieven heeft ontvangen van Tsje- choslowaken, die tegen de schorsing protesteren. Het publiek zal over de bijzonderheden van het onderzoek worden ingelicht De zwaar gecensureerde Tsjechoslo- waakse pers heeft gisteren toegege ven, dat in Praag in andere steden zich vlagincidenten hebben voorge daan. Veel rode vlaggen, die reeds waren gehesen voor de 1 mei-vie ring zijn door burgers afgerukt. De rode vlag is de banier van de vakbe weging en van de communistische partij. Na de Sowjet-invasie zijn ro de vlaggen niet populair. Premier Oldrich Cernik heeft giste ren gezegd, dat er nog steeds krach ten zijn, die proberen een crisistoe stand in het land te veroorzaken. Par tijleider Husak verklaarde dat de be sprekingen, die hij vorige week in Moskou voerde, zijn overtuiging be vestigen, „dat onze staat voldoende ruimte als soevereine staat heeft om al zijn problemen op te lossen". Een 23-jarige arbeider uit Sopia bij Gottwaldow is met ernstige brandwonden in een ziekenhuis op genomen. Hij had zich wegens ge zinsmoeilijkheden met benzine over goten en in brand gesoken. Rohiti teeg hij Bee Gees? Het schijnt te rommelen in de for midabele beatgroep de Bee Gees. Na het succes van hun laatste hit „First of May" zit het allemaal niet meer zo lekker. Het gerucht gaat dat een van de broers Gibb Robin de formatie zou willen verlaten. Gordon Mills, de manager van zangers Tom Jones en Engelbert Humperdinck, zou hem een aanbod hebben gedaan solo te gaan zingen en teksten te gaan schrijven. Bee Gees-manager Robert Stigwood is daar echter niet bang voor, want hij heeft een contract voor twee jaar waarop de handteke ning van Robin prijkt. Maar Robin is nog maar 19 jaar oud en die handtekening zou niet rechtsgeldig zijn, zegt Mills. Enfin, mocht Robin weggaan, dan komt er een breuk tussen de broer.» en een gat in de Bee Gees. Het eind van de succesvolle groep lijkt dan niet ver meei. Slechts enkele dagen later dan in Engeland is bij ons de nieuwe Beat le-single verschenen. Ongetwijfeld zullen er, zoals bij vele vorige sin gels van de Beatles, weer vele men sen zijn die de plaat geen eerste plaats toebedelen. „Get Back" (a) en „Let me Down" (b), beide Lennon-McCartney compo sities met op orgel Billy Preston (bekend van het laatste Ray Charles- concert) zullen zeer binnenkort toch weer bovenaan de vaderlandse hitlijst staan. Over de toekomst van de Beatles valt verder weinig zinnigs te vertel len, aangezien de leden in verschil lende werelddelen tegenstrijdige uit latingen doen op persconferenties. In mei komt een nieuwe l.p. van de groep uit. In de blues-revival van vandaag behoort Fleetwood Mac uit Engeland tot de betere groepen. Ook in ons land is de groep populair en gaan hun platen vlot weg. Fleetwood Mac heeft een flink stapeltje singles ge produceerd, naast enkele langspelers (o.m. „Mr. Wonderful" en „7936 South Rhodes", samen met Eddy Boyd). Blues heeft nog altijd een stij gende populariteit. Blues werd vroe ger beschouwd als een specifiek Af- ro-Amerikaanse muziek met een be paalde historische betekenis. Musici uit vele landen voegen de laatste tijd aan het reeds bestaande reper toire echter hun eigen blues-stuk ken toe en daarnaast worden klas sieke blues-nummers opnieuw en he viger dan ooit onder de aandacht van velen gebracht. Fleetwood Mac doet daar lustig Peter Sarstcdt: Engelands nieuwste pop-idool en een talent dat er zijn mag. Een 26-jarige zwaar besnorde jongeman, die met zijn song „Where do you go to my lo vely" in zijn eigen land en ook bij ons hoog op de toplijsten klom. Dat laatste was wel wat wonderlijk, want een poëtisch liedje als het zij de brengt het meestal niet zo ver. Of zijn verdere produkties het ook zo ver zullen brengen, blijft dan ook een open vraag. In elk geval heeft hij nu naam gemaakt. Het is vreemd gegaan met „Whe re do you go to my lovely". Peter schreef het nummer eind 1966 al, zette het op een bandje en borg het op zolder op. Begin dit jaar kwam het tevoorschijn; hij liet het aan enkele kennissen horen en die wa ren verrukt. Hij kwam in contact met een grammofoonplatenmaat schappij en die perste er snel een singletje van Daarna volgde het suc ces- Vreemd temeer omdat zijn eerste plaat „I am a cathedral" nau- aan mee. De vijf jonge Engelsen we ten precies wat ze met de blues aan willen en bovendien hebben ze het vakmanschap om er een alleszins verantwoorde vertolking van te ge ven. De groep werd in de zomer van '67 door Peter Green geformeerd en ze beleefde haar eerste succes tij dens het Windsor Jazz and Blues Festival Naast Peter Green (gitaar, zang, harmonica) maken van Fleetwood Mac verder deel uit: Je remy Spencer (gitaar, zang, piano), Danny Kirwam (gitaar), John McVie (bas-gitaar) en Mick Fleetwood (drums). Fleetwood Mac is waarschijnlijk de enige bluesband met drie solo gitaristen: Peter Green, die het pu re werk maakt zonder in overbodi ge franje te vervallen (rhythm and blues in de stijl van B. B. King); Jeremy Spencer, een volgeling van wijlen Elmore James, wiens hard- driving sound hij zich met groot ge- make helemaal eigen heeft weten te maken en tenslotte Dannv Kinvan, die solo speelt in de stijl van zijn favoriet Django Reinhardt. Deze sterk uiteenlopende stijlen maken Fleetwood Mac tot een dynamisch en veelzijdig ensemble. welijks de aandacht trok. Inmiddels staat Where do you go to my lo vely" ook op een eerste l.p. van hem. Peter Sarstedt werd in december 1942 als zoon van Engelse ouders in India geboren. Toen hij tien jaar was, keerde het gezin terug naar het vaderland. Peter leerde gitaar en kwam in de skiffle-rage terecht. Zijn broer is Eden Kane, tien jaar geleden in Engeland een populaire skiffle-zanger en nu triomfen boe kend in Australië. Peter was eerste road-manager bij hem, later basgita- rist. Hij voelde er echter weinig voor om uit de bekendheid van zijn broer munt te slaan en Peter be sloot dan ook zijn eigen weg te gaan. Hij trok Europa door en was o.m. straatzanger iri Parijs, samen met Don Partridge. Peter zong voorna melijk eigen teksten en melodieën. Terug in Engeland wilde het aan vankelijk niet zo best lukken, totdat hij platenproducer Ray Singer ont moette. Via hem baande hij zich een weg naar de top. Met één nummer is echter nog geen carrière gemaakt. Peter wil echter hard werken en de kans is groot dat we binnenkort toch weer tegen een topper van hem aanlopen Opmerkelijke l.p. van Group 1850 Group 1850 een van de meest bizarre Haagse beatgroepen heeft een opmerkelijke l.p. uitgebracht, die „Agemo's Trip to Mother Earth" heet. Het is een na-apertje gewor den van de muziek en het verhaal van de Yellow Submarine, beroemd geworden door The Beatles. Agemo gaat naar de aarde, maar ontdekt daar zoveel liefdeloosheid, naijver, wraakzucht en schijnheilig heid dat 't hem duizelt. In de hippy- zucht naar een grote lieve aarde krijgt de kerk ook nog een trap na. Het verhaal is bepaald niet nieuw, de olaat weL Maar hij bezit toch niet de klasse dat het een grote topper zal worden Twee of drie eruit springende nummers, veel technische effecten, aardige interpre taties ten spijt Als geheel voor deze „bovennatuurlijke" plaat een zes- min. Als het rustig is in het land Juist nu binnen het CNV volop het resultaat in discussie is van het soci ologisch onderzoek onder de leden naar de waarde van de christelijke organisatie voor de toekomst had de ze uitspraak een bijzonder actuele kant Enquêtes Over het enquête-systeem, dat bij dit onderzoek is gevolgd merkte de heer Schotman op: Een veel gebruikt middel om de mening te peilen is de enquête. Ook onder de leden van de vakbeweging is meerdere keren van dit middel gebruik gemaakt; men wilde zo aan de weet komen, hoe er over belangrijke zaken, bijvoorbeeld fusie van de drie vakcentralen onder de leden wordt gedacht. Men zou zich bij het bezien van de uitkomsten dikwijls kunnen afvragen of antwoorden op enquêtes het resul taat zijn van: „Nadenken en dan ant woorden" van: „Overwegen van ar gumenten pro en contra" of van het feit, dat men „zomaar iets vindt". Het woord eenheid heeft nu een maal een prettige klank, zo vervolgde de heer Schotman; of men bij het beantwoorden van vragen altijd goed de konsekwenties van de antwoorden voor ogen stelt, waagde hij te betwij felen. Het kwam hem dan ook voor, dat men de uitkomsten van enquêtes met de nodige voorzichtigheid dient te hanteren en daaruit niet al te spoedig en ongenuanceerd bepaalde conclusies moet trekken. Op zichzelf vond de heer Schotman het streven naar grotere vormen van samenwerking toe te juichen als het gaat om doelmatigheidsredenen. De steeds toenemende kosten kan men niet het hoofd blijven bieden met herhaalde contributieverho gingen. Wanneer inniger samenwer king echter beoogt te komen tot een- J. SCHOTMAN wording of fusie van de drie vakcen tralen, dan treedt een heel andere situatie in. Dan komt de zelfstandig heid van de christelijke vakbeweging in geding, die wij niet aangetast wil len zien. ISiet koppig De heer Schotman merkte op, dat het verlangen naar eenheid al zo oud is als de vakbeweging zelf. Heel de geschiedenis door hebben degenen, die om princiiële redenen zich ver zetten regen dit eenheidsstreven, een minder goede pers gehad. Het voor of tegen Christus gaf een scheur in de maatschappij. De christen-arbeider kon niet anders. Het primaire was voor hem niet: het arbeider-zijn. Dan was hij humanist geworden. In het sociale leven kan het niet alleen gaan om zakelijke belangen, want deze bestaan niet: neutraliteit bestaat na melijk niet, omdat Jezus Christus er Het valt de christen-arbeider niet mee als zogenaamde spelbreker te moeten optreden. Hij is dat niet. Maar al zou dit zo zijn, dan is dit omdat hij in zijn geweten gebonden is en niet anders kan; het gaat niet om koppig opkomen voor eigen standje en hardnekkig vasthouden aan eigen bekrompen denkbeelden. „Hiermee staat of valt de christelijke vakbeweging, ook in 1969". De voorzitter verheugde zich over vele samenwerkingsverbanden, die bestaan, maar in deze verbanden wenste hij zich als organisatie niet op te lossen. „Wij geloven nog altijd dat het Evangelie met het totale le ven te maken heeft en daarom alleen het fundament kan zijn waarop ge bouwd wordt. Men mag dan van ons niet vragen, dat wij onze diepste over tuiging over boord zetten". Fusie binnen CNV Binnen het CNV worden op het ogenblik ernstige pogingen aange wend, te komen tot een centrale van 6 tot 7 grote bonden; het verbond krijgt zo een bredere armslag om een krachtiger beleid te voeren bij een minder zorgwekkende financiële positie. In het kader van dit streven kon de heer Schotman meedelen, dat gezien de wenselijkheid van een herstructurering binnen de kring van de christelijke vakbeweging, de hoofdbesturen van de CBC en van de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de textiel- en kle dingbedrijven „Unitas" in principe overeenstemming hebben bereikt over het komen tot een fusie, eventu eel voorafgegaan door een periode van nauwere samenwerking. Dit is de tweede belangrijke fusie binnen het CNV. Reeds eerder gingen de bonden van werknemers in de voedings- en genotmiddelenindustrie en de bond van tabaksbewerkers sa men met de Nederlandse christelijke agrarische bedrijfsbond. Loonpolitiek De heer Schotman was gelukkig met de vrije loononderhandelingen, maar hij zou graag zien, dat minder vaag werd omschreven wanneer re- geringsingrijpen gewenst of geboden is. Overigens vroeg hij de vakbewe ging de bewindsman van sociale za ken te beoordelen op zijn daden en niet op zijn politieke kleur. De vrije loonpolitiek heeft naar zijn oordeel tot nog toe inderdaad een eerlijke kans gehad. Van deze kans is geen misbruik gemaakt. De vakbeweging verlangt ook naar medezeggenschap. naar inspraak, naar medeweten. De heer Schotman zou het echter al een hele stap voor uit vinden als er bij de arbeid van elke dag met de arbeider werd gesproken en overlegd; als diens me ning zou worden gevraagd over de manier waarop het werk het best zou kunnen gebeuren. Verantwoordelijkheid moet worden gegeven en niet alleen verantwoording gevraagd. De arbeider moet de zekerheid heb ben, dat hij meetelt in de onder neming, het gevoel „er bij be trokken te zijn". „Als het rustig In de eerste helft van 1970 zullen in Tsjechoslowakije alge mene verkiezingen kunnen wor den gehouden. Partijleider Hu sak die dit gisteravond voor de televisie verklaarde, stelde ech ter de voorwaarde, dat het dan in het gehele land rustig dient te zijn. Hij stelde ook congressen van de communistische partij in het vooruitzicht. WASHINGTON Pre sident en mevrouw Nixon zijn dinsdagavond gast heer en gastvrouw ge weest bij een ontvangst in het Witte Huis van de Amerikaanse jazz-musi- cus Duke Ellington. Vele beroemdheden in de Amerikaanse jazz-wereld waren hierbij aanwezig. De huldiging van El lington begon met een diner, waarbij Nixon een dronk uitbracht op de pianist en componist El lington, die hij „de groot ste duke van alle dukes" (hertogen) noemde. Ni xon vertelde, dat Elling tons vader als butler in het Witte Huis heeft ge werkt. De Amerikaanse pre sident heeft Ellington onderscheiden met de presidentiële vrijheids- medaille, de hoogste ci viele medaiUe van de Amerikaanse regering. De president speelde zelf aan een piano de 70 jaar geworden „Duke" het „happy birthday to you" toe. Daarna begon een jazz-concert, dat bijna twee uur duurde. Tot de uitvoerenden van dit jazz-concert in het Witte Huis behoor den de pianisten Earl Hines en Dave Brubeck, de saxofonisten Gerry Mulligan en Paul Des- mond en drummer Louis Bellson. Uitgevoerd wer den Ellington-composi- ties als „A-train", „So phisticated Lady" en „Ca ravan". Na' afloop stond Nixon erop, dat Ellington zelf iets zou spelen en „Duke" koos een originele piano-compositie, die hij aan mevrouw Nixon op droeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15